کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۶ درمان خانگی بیماری تباهی لکه زرد چشم

طبق تخمین‌ها، حدود ۱۰ تا ۱۱ میلیون آمریکایی به تباهی لکه زرد چشم یا دژنراسیون ماکولا ناشی از افزایش سن مبتلا هستند – این وضعیت باعث بروز تغییراتی در بینایی بیمار می‌شود؛ شدت این تغییرات گاهی اوقات ممکن است به حدی برسد که به نابینایی غیر قابل بازگشت منجر شود. در حقیقت، تباهی لکه زرد چشم به عنوان علت اصلی نابینایی دائمی در آدم‌های بالای ۶۰ سال در سراسر جهان شناخته می‌شود. پژوهشگران به پیش‌بینی‌های نگران کننده‌تری نیز دست یافته‌اند؛ پیش‌بینی می‌شود شمار آدم‌های مبتلا به علائم تباهی لکه زرد در ایالات متحده تا سال ۲۰۵۰ حدودا دو برابر شود – یعنی حدود ۲۲ میلیون نفر؛ دلیل اصلی این مسئله نیز رشد جمعیت سالمندان عنوان شده است. به این ترتیب، حدود ۱۹۶ میلیون بزرگسال در سراسر جهان تا ۲۰۲۰، دست‌کم بخشی از توان بینایی‌شان را در اثر این اختلال از دست خواهند داد؛ پیش‌بینی می‌شود، این رقم تا ۲۰۴۰ به حدود ۲۸۸ میلیون نفر برسد.

درمان تباهی لکه زرد

سالمندان تنها آدم‌هایی نیستند که ممکن است در معرض خطر ابتلا به تباهی لکه‌ی زرد چشم قرار داشته باشند – آدم‌های سیگاری، آدم‌های که دارای رژیم غذایی نامناسب یا کمبود مواد مغذی هستند، و هم‌چنین بیماران دیابتی نیز در معرض خطر ابتلا به این وضعیت قرار دارند. علائم تباهی لکه زرد، علاوه بر از دست دادن توان بینایی، می‌توانند شامل تاری دید، مشاهده‌ی لکه‌های سیاه، تغییر رنگ‌ها، و دشواری در خواندن و نوشته‌ها باشند.

پژوهش‌ها نشان می‌دهند، افزایش مصرف ویتامین‌ها و مواد غذایی محافظت کننده‌ از سلامت چشم‌ها و بینایی می‌تواند به اندازه‌ی قابل توجهی احتمال بروز تباهی لکه‌ی زرد چشم را کاهش ‌دهد. علاوه بر افزودن مواد غذایی مفید برای سلامتی چشم‌ها به رژیم غذایی – از قبیل سبزی‌هایی با رنگ روشن، چربی‌های امگا-۳، و انواع توت‌ها – پیروی از سایر عادات مفید و سالم نظیر انجام فعالیت‌های ورزشی، محافظت از چشم‌ها در برابر نور خورشید، و ترک سیگار نیز می‌تواند به حفظ سلامت چشم‌ها و بینایی‌تان کمک کند.

روش‌های پزشکی رایج برای درمان علائم تباهی لکه زرد

چشم‌پزشکان با انجام معاینات لازم و رد سایر علت‌های بروز تغییر در بینایی، از قبیل آب سیاه یا گلوکوم (ناشی از آسیب عصب اپتیک) یا آستیگماتیسم، تشخیص می‌دهند بیمار دچار تباهی لکه زرد شده است. تشخیص دقیق این بیماری مستلزم انجام ترکیبی از معاینات بالینی و آزمایش‌هایی نظیر تصویربرداری از شبکیه، آنژیوگرافی، و مقطع‌نگاری همدوسی اپتیکی است. هم‌چنین، امروزه زمینه رشد آزمایش‌های ژنتیکی جهت بهبود فرایند ارزیابی خطر ابتلا به تباهی لکه‌ی زرد چشم وابسته به سن در آدم‌هایی با سابقه‌ی خانوادگی ابتلا به این بیماری فراهم آمده است. هم‌اکنون، بسیاری از پزشکان برای تشخیص مراحل اولیه‌ی تباهی لکه زرد وابسته به سن، و هم‌چنین، کنترل و درمان این بیماری از شناسایی مولکولی و آزمایش بالینی گونه‌های مختلف ژنتیکی استفاده می‌کنند.

هر دوی چشم‌ها باید به طور جداگانه برای تشخیص تباهی لکه زرد وابسته به سن مورد معاینه قرار بگیرند، زیرا ممکن است فقط یکی از چشم‌ها دچار این تغییرات شده باشد. از آن‌جا که تباهی لکه زرد ممکن است علائم مشابه‌ای با سایر مشکلات بینایی داشته باشد، برای درمان صحیح این وضعیت لازم است تشخیص مناسب و هم‌چنین، تفکیک نوع خاص تباهی لکه زرد وابسته به سن (تر یا خشک) در بیمار صورت گیرد.

در حال حاضر، هیچ گونه درمانی قطعی برای تباهی لکه زرد وجود ندارد؛ تنها راه موجود، در وهله‌ی اول، کمک به پیشگیری از بروز این بیماری، و هم‌چنین استفاده از استراتژی‌هایی برای کمک به کنترل علائم تباهی لکه زرد است. داروها و روش‌های درمانی رایج برای توقف پیشرفت تباهی لکه‌ی زرد چشم وابسته به سن و جلوگیری از نابینایی عبارت هستند از:

الف. داروهایی نظیر افلیبرسپت با نام تجاری Eylea یا تزریق رانیبیزوماب با نام تجاری لوسنتیس
ب. پگاپتانیب (تزریق درون چشمی)، بخشی از فرایند درمانی لیزر شبکیه‌ای پی‌آرپی
پ. فوتوداینامیک تراپی جهت توقف رشد غیر طبیعی عروق خونی و خونریزی از لکه‌ی زرد یا ماکولا (ناشی از ابتلا به تباهی لکه زرد تر)
ت. هم‌چنین، برخی از استراتژی‌های درمانی جدیدتر (و البته تا حدودی کم‌تر رایج) شامل پیوند سلولی، رادیوتراپی، ژن‌درمانی، و حتی استفاده و کاشت چیپ‌ست‌های کوچک رایانه‌ای در شبکیه جهت کمک به انتقال سیگنال‌های عصبی می‌شوند.

۶ درمان طبیعی علائم تباهی لکه زرد

۱. پیروی از رژیم غذایی سرشار از آنتی‌اکسیدان

طبق یافته‌های علمی، مصرف غذایی آنتی‌اکسیدان‌‌ها به همراه افزایش میزان دریافت آن‌ها از طریق مکمل‌ها می‌تواند به کاهش سرعت پیشرفت تباهی لکه زرد کمک کند؛ زیرا  “‌آسیب اکسیداتیو‌”‌ به چشم‌ها (یا به اصطلاح آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد یا استرس اکسیداتیو) نقش قابل توجهی در تباهی سلول‌ها و اعصاب موجود در شبکیه / ماکولا ایفا می‌کند.

مواد غذایی ضد التهابی که به پیشگیری یا کنترل علائم تباهی لکه‌ی زرد چشم کمک می‌کنند، عبارت هستند از:

الف. مواد غذایی سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها (به خصوص کاروتنوئیدها) – منابع این مواد مغذی شامل سبزی‌هایی با رنگ نارنجی و زرد روشن از قبیل کدو، هویج، سیب زمینی شیرین، فلفل، برخی انواع توت‌، و مرکبات هستند. سبزی‌های پهن برگ نظیر اسفناج، کلم کالی یا کولارد نیز مواد مغذی مهمی را برای بدن تامین می‌کنند. در میان توت‌ها، بلوبری و هم‌چنین، گیلاس نیز دارای فواید ویژه‌ای هستند، زیرا به خاطر دارا بودن آنتوسیانین به عنوان اَبَر میوه شناخته می‌شوند. توصیه می‌شود همواره رنگین‌کمانی از میوه‌ها و سبزی‌ها را نوش جان کنید؛ زیرا طبق یافته‌های علمی، مواد غذایی گیاهی رنگارنگ منبع مهمی برای ویتامین A، ویتامین C، و ویتامین E به شمار می‌روند؛ این ویتامین‌ها برای حفظ سلامت بینایی مفید هستند. هم‌چنین، برای مبارزه با آب مروارید و تباهی لکه زرد می‌توانید عسل مانوکا مصرف کنید، زیرا این عسل حاوی مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان است.

ب. آب میوه و سبزی تازه – آب میوه و سبزی خانگی و فرآوری نشده نظیر آب هویج یا آب سبزیجات می‌توانند میزان بالایی از ویتامین‌ها، مواد معدنی، و آنتی‌اکسیدان‌های ضروری را که اثرات ضد پیری بسیاری را به همراه دارند، برای بدن تامین کنند.

پ. آب – نوشیدن آب آشامیدنی ساده به اندازه‌ی کافی، به علاوه‌ی حفظ آب‌رسانی به بدن با مصرف نوشیدنی‌هایی نظیر دمنوش‌های گیاهی و آب نارگیل به حفظ آب‌رسانی به چشم‌ها و دفع مواد زائد از آن‌ها کمک می‌کند.

ت. مواد غذایی سرشار از فیبر – برای دفع سموم از بدن، کمک به کارکرد روده‌ها و جذب مواد مغذی، و حظ وزن سالم بدن باید روزانه دست‌کم ۲۵ گرم فیبر غذایی میل کنید. مواد غذایی سرشار از فیبر عبارت هستند از لوبیا یا حبوبات خیس خورده، سبزی‌ها و میوه‌ها، آجیل، دانه‌های خوراکی، و جوانه‌ی غلات یا غلات خیس خورده.

آن دسته از مواد غذایی که ممکن است باعث وخامت تباهی لکه‌ی زرد چشم و باید از مصرف‌شان خودداری کرد، عبارت هستند از:

الف. مواد غذایی که باعث التهاب می‌شوند – این قبیل مواد غذایی شامل خوراکی‌های فرآورده شده / بسته‌بندی شده‌ی متشکل از چربی‌های ترنس، چربی‌های هیدروژنه، محصولات گوشتی فرآوری شده، غلات تصفیه شده و قند اضافه.

ب. مصرف بیش از اندازه‌ی کافئین و الکل – مصرف بیش از اندازه‌ی کافئین و الکل می‌تواند جریان خون را به چشم‌ها کاهش دهد، و باعث مسمومیتی شود که می‌تواند به بروز مشکلات چشمی و کم‌آبی چشم‌ها منجر شوند؛ کم‌آبی چشم‌ها باعث خشکی چشم می‌شود.

پ. قند اضافه‌ی موجود در نوشیدنی‌های شیرین – مصرف بیش از اندازه‌ی قند فرایند پیری را تسریع می‌کند و باعث اکسیداسیون سلول‌ها می‌شود.

ت. مصرف بیش از اندازه‌ی چربی – مطالعه‌ی جدیدی که بر روی موش‌های آزمایشگاهی صورت گرفت نشان داد، باکتری‌های موجود در روده‌ها با احتمال ابتلا به تباهی لکه زرد تر وابسته به سن که باعث نابینایی می‌شود، ارتباط مستقیم دارد. پژوهشگران دریافته‌اند، رژیم‌های غذایی مملو از چربی با تغییر تعادل باکتری‌های روده باعث وخامت نئوواسکولار مشیمیه می‌شود.

۲. استفاده از مکمل‌ها برای محافظت از چشم‌ها

درست همان‌طور که آنتی‌اکسیدان‌ها می‌توانند از سلامت بینایی و چشم‌ها محافظت کنند، مکمل‌ها نیز برای رسیدن به این هدف موثر و ضروری هستند. مطالعاتی در خصوص بیماری‌های چشمی وابسته به افزایش سن نشان داده‌اند، مصرف مکمل‌های ترکیبی حاوی آنتی‌اکسیدان نظیر مکمل‌های حاوی ویتامین C و E، به همراه روی (زینک) و امگا-۳ می‌تواند سرعت پیشرفت تباهی لکه زرد چشم وابسته به سن را کاهش می‌دهد. بهترین محصولات طبیعی برای پیشگیری از تباهی لکه‌ی زرد چشم شامل موارد زیر هستند:

الف. بیلبری (روزانه دو مرتبه، ۱۶۰ میلی‌گرم) – این عصاره‌ی آنتوسیانوزید به بهبود جریان خون کمک می‌کند؛ هم‌چنین حاوی فلاونوئیدهایی است که باعث بهبود کارکرد چشم‌ها می‌شوند.
ب. روغن ماهی امگا-۳ (روزانه ۱۰۰۰ میلی‌گرم) – جهت کمک به کاهش فشار داخل چشم‌ها، دست‌کم ۶۰۰ میلی‌گرم ایکوساپنتائنوئیک اسید(EPA) و ۴۰۰ میلی‌گرم دوکوزاهگزائنوئیک اسید(DHA) به صورت روغن ماهی یا روغن جگر ماهی مصرف کنید.
پ. آستاکسانتین (روزی ۲ میلی‌گرم) – آستاکسانتین یک نابودگر قدرتمند رادیکال‌های آزاد است که می‌تواند به پیشگیری از آسیب شبکیه کمک کند.
ت. زآگزانتین (روزی ۳ میلی‌گرم) – یکی دیگر از آنتی‌اکسیدان‌هایی که دارای اثرات ضد پیری است و می‌تواند آسیب اکسیداتیو را کاهش دهد.
ث. روغن‌های معطر یا روغن‌های عصاره‌ای – طبق شواهد علمی، روغن کندر باعث بهبود بینایی می‌شود، روغن گل بی‌مرگ از سلامت بینایی و بافت عصبی چشم محافظت می‌کند، و روغن درخت سرو نیز باعث بهبود گردش خون می‌شود. روزی دو بار، سه قطره از هر یک از این روغن‌ها را روی گونه‌ها و نواحی اطراف چشم بمالید – ولی بسیار دقت کنید این روغن‌ها مستقیما وارد چشم‌تان نشوند.
ج. لوتئین (روزی ۱۵ میلی‌گرم) – این آنتی‌اکسیدان که در میوه‌ها و سبزی‌های تازه یافت می‌شود، می‌تواند به پیشگیری از استرس اکسیداتیو کمک کند.

۳. ترک سیگار

طبق شواهد علمی، مصرف سیگار یکی از مضرترین عادت‌هایی که انسان می‌تواند در زندگی‌اش داشته باشد؛ زیرا این کار باعث می‌شود فرایند پیری شتاب بیش‌تری پیدا کند. سیگار حاوی مقدار زیادی ماده‌ی شیمیایی سمی است که می‌توانند سطوح التهاب را افزایش دهند، به بافت‌ها و سلول‌های سالم آسیب بزنند، و به آسیب عصبی و ضعف بینایی کمک کنند. خودداری از مصرف سیگار یکی از مفیدترین کارهایی است که می‌توانید برای حفاظت از چشم‌های‌تان انجام دهید – البته بهتر است هرگز سیگار کشیدن را شروع نکنید!

۴. فعالیت بدنی و حفظ وزن سالم

علاوه بر این‌که پیروی از رژیم غذایی سالم باعث کاهش التهاب در بدن می‌شود، انجام مرتب فعالیت‌های ورزشی، حتی در دوران سالمندی، نیز یکی از روش‌های مهم برای افزایش طول عمر به شمار می‌رود. فعالیت‌های ورزشی ممکن است به حفظ وزن سالم نیز کمک کنند، باعث طبیعی شدن سطوح قند و فشار خون شوند، اثرات ضد التهابی داشته باشند، و بی‌نهایت فواید دیگر.

۵. پیشگیری یا درمان علائم بیماری قلبی و عروقی / سندرم متابولیک

سابقه‌ی ابتلا به بیماری قلبی و عروقی و هم‌چنین، دیابت یکی از اصلی‌ترین عوامل خطر ابتلا به اختلالات بینایی از قبیل تباهی لکه‌ی زرد چشم است. بیماری قلبی و عروقی معمولا نشان‌دهنده‌ی سطوح بالای التهاب در بدن، و هم‌چنین گاهی اوقات، نشان‌دهنده‌ی غیر طبیعی بودن سطوح فشار خون است. پیروی از یک رژیم غذایی سالم، انجام مرتب فعالیت‌های بدنی، نوشیدن آب به اندازه‌ي کافی، کاهش استرس، و خواب و استراحت کافی، همگی برای تنظیم فشار خون، متعادل کردن سطوح قند خون، و در نتیجه، پیشگیری از آسیب‌های عصبی و محافظت از سلامت قلب مفید هستند.

۶. محافظت از چشم‌ها در برابر آسیب اکسیداتیو ناشی از نور خورشید

با این‌که نور خورشید به اندازه‌ی مناسب و متعادل برای بدن انسان مفید است (مثلا می‌تواند ویتامین D مورد نیاز بدن را برای تقویت دستگاه ایمنی بدن تامین کند)، قرار گرفتن بیش از اندازه در معرض نور خورشید می‌تواند به چشم‌ها آسیب برساند. چنان‌چه مدت زیادی در خارج از خانه زیر نور مستقیم خورشید قرار دارید، برای محافظت از چشم‌ها در برابر اشعه‌های ماورای بنفش از عینک‌های آفتابی و کلاه استفاده کنید. هرگز مستقیما به خورشید خیره نشوید، به خصوص در اوج روز – بین ساعت‌های ۱۰ صبح تا ۲ بعد از ظهر؛ زیرا نور آفتاب در این ساعات بسیار شدید است. اگر در طول روز، ساعت‌ها از رایانه یا سایر دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کنید، هر ۲۰ دقیقه یک بار به چشم‌های‌تان استراحت بدهید تا فشار چشم‌های‌تان کاهش یابد؛ هم‌چنین از قرار دادن وسایل منتشر کننده‌ی نور آبی در اطراف محل خواب‌تان نیز خودداری کنید.

آمار و حقایقی در خصوص تباهی لکه زرد چشم

الف. آدم‌های بالای ۶۰ سال معمولا بیش‌تر از جوان‌ترها در معرض ابتلا به تباهی لکه‌ی زرد قرار دارند. تباهی لکه زرد وابسته به سن علت اصلی بروز اختلالات بینایی در سراسر جهان، و یکی از علت‌های اصلی نابینایی در آدم‌های ۵۰ سال به بالا است.
ب. ۷۳۳ میلیون نفر در سراسر دنیا، در اثر تباهی لکه زرد دچار ضعف بینایی یا نابینایی شده‌اند. برخی از پژوهشگران‌ معتقدند، ۱۴ الی ۲۰ درصد تمام بزرگسالان بین ۶۰ الی ۸۰ ساله، دست‌کم دچار مراحل اولیه‌ی تباهی لکه زرد هستند.
پ. تخمین زده می‌شود، هزینه‌های جهانی مبارزه با اختلالات بینایی ناشی از تباهی لکه زرد چشم وابسته به سن نزدیک به ۳۴۳ میلیارد دلار باشد! ایالات متحده، کانادا، و کوبا، در مجموع، سالانه نزدیک به ۹۸ میلیارد دلار صرف درمان ضعف بینایی ناشی از تباهی لکه زرد وابسته به سن می‌کنند.
ت. تباهی لکه زرد چشم وابسته به سن بزرگسالان سفیدپوست را بیش‌تر از سایر نژادها مبتلا می‌کند. حدود ۲.۵ درصد از بزرگسالان سفیدپوست بالای ۵۰ سال، ۰.۹ درصد از سیاه‌پوستان آمریکا، و ۰.۹ درصد از اسپانیایی‌های آمریکایی و سایر نژادها به تباهی لکه زرد وابسته به سن مبتلا هستند.
ث. زنان بیش‌تر از مردان به تباهی لکه زرد مبتلا می‌شوند. حدود ۶۵ درصد از مبتلایان به تباهی لکه زرد وابسته سن زن هستند، و فقط ۳۵ درصد را مردان تشکیل داده‌اند. یکی از دلایل این مسئله، بالاتر بودن امید به زندگی در زنان است – زنان بیش‌تر از مردان از ۸۰ سالگی رد می‌شوند – سنی که تباهی لکه‌ی زرد وابسته به سن بسیار شایع است.

موارد احتیاط در خصوص علائم تباهی لکه زرد

از آن‌جا که احتمال ابتلا به مشکلات بینایی از قبیل تباهی لکه زرد وابسته به سن، بعد از ۴۰ سالگی، افزایش می‌یابد، مراجعه‌ی منظم به پزشک و معاینه‌ی کامل وضعیت چشم‌ها و بینایی، دست‌کم سالی یک بار، بسیار اهمیت دارد. چنان‌چه دارای سابقه‌ی خانوادگی ابتلا به ضعف بینایی یا تباهی لکه زرد، یا دچار مشکلاتی از قبیل دیابت و بیماری قلبی هستید – که باعث آسیب دیدن عصب و چشم‌ها می‌شوند، مراجعه به پزشک و مشورت با وی در خصوص نشانه‌های هشدار دهنده‌ی اولیه‌ی مربوط به مشکلات بینایی بسیار حائز اهمیت است.

به خاطر داشته باشید، توصیه‌های این مقاله همیشه نمی‌توانند به بیماران مبتلا به تباهی لکه‌ی زرد وابسته به سن کمک کنند، و هرگز بینایی از دست رفته‌شان را باز نمی‌گردانند. بیماران واکنش‌های مختلفی به درمان‌های تباهی لکه زرد نشان می‌دهند، و اعمال تغییرات سالم در سبک زندگی نمی‌تواند جایگزین روش‌های درمانی باشد که پزشک معالج برای‌تان تجویز می‌کند.

سخن آخر در خصوص علائم تباهی لکه زرد چشم

الف. تباهی لکه زرد که معمولا به آن تباهی لکه‌ی زرد وابسته به سن گفته می‌شود، در اثر وارد آمدن آسیب به شبکیه و لکه‌ی زرد (ماکولا) در چشم ایجاد می‌شود. لکه‌ی زرد یا ماکولا ناحیه‌ی کوچکی در پشت چشم است که به تمرکز نور و وضوح تصاویر کمک می‌کند.
ب. تباهی لکه‌ی زرد وابسته به سن معمولا آدم‌های بالای ۶۰ سال را مبتلا می‌کند. علائم و نشانه‌های تباهی لکه زرد چشم معمولا شامل تاری دید – هنگام نگاه کردن منظره‌ی رو به رو به صورت مستقیم، تغییر شکل دادن تصاویر، تغییر رنگ‌ها و مشاهده‌ی لکه‌های سیاه هستند.
پ. درمان‌های طبیعی تباهی لکه زرد چشم شامل پیروی از رژیم غذایی سرشار از آنتی‌اکسیدان، رفع کمبودهای غذایی، انجام فعالیت‌های ورزشی جهت کاهش التهاب و تنظیم فشار خون، محافظت از چشم‌ها در برابر آسیب‌های ناشی از نور، و ترک سیگار هستند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع:draxe

۶ درمان خانگی بیماری تباهی لکه زرد چشم


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی