کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ فایده آنتی اکسیدان لوتئین و منابع خوراکی آن را بشناسید

لوتئین چیست ؟

آنتی اکسیدان لوتئین یک کاروتنوئید است که مسبب رنگ زیبای بعضی میوه‌ها و سبزیجات است. و وقتی از رنگ‌ها حرف می‌زنیم، لوتئین همان چیزی است که کمک می‌کند انواع آن‌ها را مشاهده کنید. دلیل این امر آن است که لوتئین به خاطر کمک به سلامت بینایی شناخته می‌شود. علاوه‌بر نجات شما در برابر از دست دادن بینایی، از نظر علمی اثبات شده است که این آنتی‌اکسیدان به حفظ سلامت پوست، مغز، و سیستم قلبی‌عروقی‌تان کمک می‌کند.

آنتی اکسیدان لوتئین

نمی‌توان منکر اهمیت بینایی شد. بینایی چیزی است که هنگام رانندگی به سمت دفترتان، خواندن یک روزنامه ، تماشای یک فیلم پرفروش یا کشیدن شاهکاری از گل‌ها به شدت به آن وابسته‌اید. بدون ان حتی نمی‌توانید این نوشتار را بخوانید! از یک فرد خانه‌دار گرفته تا یک جراح مغز، همه‌ی آدم‌ها باید لوتئین کافی بدن‌شان را تامین کنند تا بینایی‌شان را در وضعیتی واقعا خوب نگهدارند.

از آن‌جایی که بدن نمی‌تواند سهم لوتئین خود را تولید کند، گنجاندن خوراکی‌های سرشار از لوتئین در رژیم روزانه‌ی یک فرد بسیار اهمیت دارد. هم‌چنین مکمل‌های لوتئین بیشماری در بازار موجود هستند. کارشناسان می‌گویند با افزایش سن ذخایر لوتئین در بدن کاهش می‌یابد. استعمال دخانیات و  یائسگی هم مقدار لوتئین را کاهش می‌دهند. همان‌طور که می‌دانید، دریافت دائم لوتئین از رژیم غذایی یا از طریق مکمل‌ها بسیار مهم است.

مطلب مرتبط: آنتی اکسیدان چیست و چه نقشی در بدن دارد ؟

اجازه دهید پیش از آن‌که درباره‌ی منابع خوراکی لوتئین صحبت کنیم، نگاهی بیندازیم به برخی از فواید سلامتی  آنتی اکسیدان لوتئین :

۱. لوتئین از تباهی لکه‌ی زرد وابسته به سن پیش‌گیری می‌کند

پیش‌تر، گفته شد که سطح لوتئین بدن با گذر زمان کاهش می‌یابد. حفظ مقادیر درست لوتئين به ویژه در لکه‌ی زرد (ماکولا) بسیار اهمیت دارد، که بخش مهمی از شبکیه‌ی چشم و لایه‌ای از سلول‌های حساس به نور در پشت چشم‌تان است. بدون لوتئین کافی، ماکولا تخریب می‌شود – وضعیتی که به آن تباهی لکه‌ی زرد گفته می‌شود. مطمئنا دلتان نمی‌خواهد این وضعیت برایتان اتفاق بیفتند چرا که یکی از دلایل رایج از دست دادن بینایی است!

 ۲. به کاهش خطر آب‌مروارید کمک می‌کند

مشکل بینایی دیگری که لوتیین می‌تواند به جلوگیری از آن کمک کند، وضعیتی است که در آن عدسی شفاف چشم، کدر یا تیره شده، و باعث می‌شود دید فرد تار و چشم‌ها نسبت به نور و تابش حساس شوند. سالخوردگی تنها دلیل آب‌مروارید نیست، بلکه ضربه به چشم، استفاده از داروهای کورتیزونی، دیابت و بیماری‌های دیگری نیز می‌توانند باعث ایجاد آن شوند. مطالعات بیشماری نشان داده است که افراد دارای سطح بالای لوتیین، احتمال کمتری دارد به آب مروارید مبتلا شوند.

مطلب مرتبط: خواص پرتقال :۱۳ فایده پرتقال برای سلامتی که حتما باید بدانید

۳. این آنتی‌اکسیدان پوست را جوان نگه می‌دارد

به دلیل آن‌که لوتیین یک آنتی‌اکسیدان است، می‌تواند به محافظت از سلول‌های پوست در برابر رادیکال‌های آزاد کمک کند. کارشناسان مراقبت از پوست می‌گویند لوتیین به جلوگیری از اکسیده شدن غیرضروری چربی‌ها و روغن‌ها هم کمک می‌کند، که هردو برای حفظ لطافت پوست و جلوگیری از چروک شدن آن اهمیت دارند. خواص ضدپیری لوتیین به همین‌جا ختم نمی‌شود: گفته می‌شود این آنتی‌اکسیدان به مراقبت از سلول‌های پوست در برابر آسیب‌های ناشی از اشعه‌های ماوراء بنفش و آلودگی‌های محیطی هم کمک می‌کندی

۴. هم‌چنین قادر به افزایش سلامت سیستم قلبی‌عروقی است

لوتیین با کنترل سطح کلسترول بد خون به جلوگیری از فشار خون بالا کمک می‌کند. لوتئین با به تاخیر انداختن اکسیده شدن چربی و کلسترول غذا، و بیرون نگه داشتن آن‌ها از جریان خون و شریان‌ها، این کار را انجام می‌دهد. هم‌چنین، خواص آنتی‌اکسیدان فوق‌العاده‌ی لوتیین به جلوگیری از ضخیم شدن شریان‌ها کمک می‌کند، چیزی که در دنیای پزشکی تصلب شرائین نامیده می‌شود.

۵. لوتئین برای مغزتان هم خیلی خوب است

مطالعات جدیدی نشان داده است که آنتی اکسیدان لوتیین برای عملکرد درست مغز هم اهمیت دارد. کارشناسان دریافتند که یکی از غالب‌ترین کاروتنوئیدها در مغز لوتیین است، که به تسهیل هر نوع عملکرد عصبی کمک می‌کند. یادگیری تنها چیزی نیست که می‌تواند توسط لوتیین بهبود یابد، بلکه حافظه هم می‌تواند تقویت شود. اگر می‌خواهید تمام آن مناظری را که چشم‌هایتان می‌بیند به یاد بیاورید، به کمک لوتیین مغزتان را به بهترین شکل حفظ کنید.

حالا که برخی از فواید سلامتی فراهم‌شده توسط لوتیین را می‌دانید، نوبت آن رسیده است که با خوراکی‌های سرشار از لوتیین آشنا شوید. موارد زیر را در رژیم غذایی روزانه‌تان بگنجانید تا سطح لوتیین بدن‌تان را در حد مطلوب نگه دارید:

  • سبزیجات تیره‌ی برگ‌پهن مانند، کلم کالی، برگ گیاه خردل، و اسفناج.
  • سبزیجات با رنگ‌های روشن مثل کدو، هویج، بروکلی و کاهو.
  • میوه‌های نارنجی، قرمز و ارغوانی شامل پاپایا، هلو، پرتقال، و گیلاس.

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – اسما حسنی

منبع: هلث دایجست

فواید آنتی اکسیدان لوتئین و منابع خوراکی آن را بشناسید


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی