کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۵ مشهورترین و بهترین رژیم غذایی دنیا: تحلیل علمی و تاثیرات

در این نوشتار با ۱۵ مشهورترین و بهترین رژیم غذایی دنیا شامل تحلیل علمی و تاثیرات آن ها بر روی شما آشنا خواهید شد.

با چند رژیم غذایی مشهور و برتر دنیا آشنا هستید؟ انواع و اقسام رژیم‌های غذایی مختلف در همه جا وجود دارند، ولی تشخیص این‌که کدام‌یک می‌توانند واقعا به دردتان بخورند، کمی دشوار است.

رژیم غذایی مشهور دنیا

خوشبختانه، دانشمندان به معقول‌ترین و مناسب‌ترین رژیم‌های غذایی دست یافته‌اند که می‌توانند به شما در کاهش وزن کمک کنند؛ از این رو، بهتر است همیشه از یک رژیم غذایی ثابت پیروی نکنید. در مجموع، مطالعات علمی نشان داده‌اند رژیم‌های غذایی سرشار از غذاهای گیاهی و تقریبا عاری از خوراکی‌های فراوری‌شده مناسب‌ترین نوع رژیم غذایی برای کاهش وزن هستند.

ولی بسیاری از رژیم‌های غذایی بر اصول علمی استوار نیستند.

اگر تصمیم گرفته‌اید ۲۰۱۷ را سال کاهش وزن نامگذاری کنید، ادامه‌ی این مقاله را مطالعه نمایید که به بررسی علمی ۱۵ رژیم غذایی مشهور دنیا می‌پردازد؛ بعد از آن، می‌توانید تشخیص دهید آیا آن‌ها اساسا به دردتان می‌خورند؟ کدام‌یک از این ۱۵ رژیم غذایی مشهور دنیا بیش از سایرین می‌تواند برای‌تان کارساز باشد؟

بهترین رژیم غذایی دنیا ۱:

رژیم غذایی سواحل جنوبی

رژیم غذایی مشهور دنیا

رژیم غذایی سواحل جنوبی برنامه‌ی غذایی سه مرحله‌ای است که در ۲۰۰۳ توسط متخصص قلبی به نام آرتور آگاتستون طراحی شده است. در مرحله‌ی اول، مصرف همه‌ی انواع کربوهیدرات‌ها، میوه‌ها، و الکل را متوقف می‌کنید. در مراحل دو و سه، برخی از خوراکی‌هایی را که در مرحله‌ی قبل از رژیم غذایی‌تان حذف کرده بودید، به غذاهای مصرفی‌تان بر می‌گردانید (در مورد کربوهیدرات‌ها، تنها مجاز به مصرف غلات کامل و محصولات مرتبط به آن هستید). توجه به این نکته حائز اهمیت است که رژیم غذایی سواحل جنوبی جزء رژیم‌های تجاری محسوب می‌شوند، به این معنی که فقط باید از برنامه‌ها و مواد متعلق به برندهایی استفاده کنید که در این رژیم از آن‌ها نام برده شده‌ است.

بررسی علمی: تمرکز این رژیم غذایی بر غذاهایی کامل معطوف شده که از نظر علمی به عنوان بهترین روش برای کاهش وزن به آن‌ها اشاره شده است. حذف هر یک از این گروه‌های غذایی ممکن است باعث کمبود مواد مغذی در بدن‌تان شود. برخی آدم‌هایی که از این رژیم غذایی پیروی کرده‌اند نشانه‌هایی از بیماری کتواسیدوز را در خود مشاهده نمودند؛ کتواسیدوز حالتی است که با علائمی از قبیل بوی بد دهان، خشکی دهان، خستگی، سرگیجه، بی‌خوابی، تهوع، و یبوست همراه است.

مطالعات نشان داده‌اند رژیم غذایی سواحل جنوبی (یا همه‌ی رژیم‌های غذایی با نام‌های مشابه) می‌توانند به آدم‌ها کمک کنند تا در کوتاه‌مدت اضافه‌وزن‌شان را کاهش دهند، ولی پژوهشگران شرایط این آدم‌ها را از نظر تاثیر این رژیم غذایی در حفظ تناسب اندام در بلندمدت مورد بررسی قرار ندادند. مشکل این رژیم غذایی در این است که علی‌رغم معقول بودن مراحل دوم و سوم این برنامه، مرحله‌ی اول آن بسیار سخت و محدودکننده است و ممکن است برخی آدم‌ها نتوانند از پسِ آن بر بیایند.

بهترین رژیم غذایی دنیا ۲:

رژیم غذایی ویت واچرز

رژیم غذایی مشهور دنیا

در رژیم غذایی جدید ویت واچرز (رژیمی که در برنامه‌ی اپرا تبلیغ شد که به شما اجازه می‌دهد نان مصرف کنید)، برنامه‌ای وجود دارد به نام وعده‌های هوشمندانه (اسمارت پوینتز) که وعده‌های غذایی را بر اساس ارزش‌های غذایی‌شان برای‌ شما مقرر می‌کند. به این‌گونه که بر اساس قد، وزن، جنسیت، سن، میزان فعالیت‌های بدنی، و میزان وزنی که می‌خواهید کاهش دهید تعدادی معین از وعده‌های غذایی را در طول روز برای‌تان در نظر می‌گیرد. این برنامه بسته به گزینه‌های انتخابی‌تان نظیر استفاده از مربی یا شرکت در جلسات، ماهیانه حدود ۲۰ تا ۷۰ دلار برای‌تان هزینه خواهد داشت.

بررسی علمی: پژوهش‌ها در مورد قواعد موجود در ویت واچرز به نتایجی بسیار مثبت دست یافتند و آن‌ها را معقول و مناسب می‌دانند؛ و معتقدند این برنامه‌ی جدید بیش از گذشته در راستای توصیه‌های متخصصان تغذیه قرار دارد. شرکت‌کنندگانی که در کارآزمایی بالینی جهت آزمودن این برنامه‌ی غذایی حضور یافتند، در یک سال حدود بیش از ۳ کیلوگرم از وزن‌شان را کاهش دادند. مطالعاتی دیگر نیز در این زمینه دریافتند، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و فشار خون در اعضای ویت واچرز کاهش یافته است. طبق نتیجه‌ای جالب توجه در مورد بررسی این برنامه‌ی غذایی، با این‌که شرکت‌کنندگان برنامه‌ی ویت واچرز در یک سال در ازای هر ۵۰۰ گرم کاهش وزن حدود ۷۰ دلار پرداخته‌اند، ولی معادل ۵۴،۱۳۰ دلار کیفیت زندگی‌شان را بهبود داده‌اند.

بهترین رژیم غذایی دنیا ۳:

رژیم غذایی گیاه‌خواری

رژیم غذایی مشهور دنیا

انواعی مختلف از گیاه‌خواری وجود دارد، ولی به طور کلی، در رژیم‌های غذایی گیاه‌خواری نباید گوشت یا ماهی مصرف کنید.

بررسی علمی: در مشاهدات علمی، گیاه‌خواران کم‌تر از رقبای گوشت‌خوارشان در کاهش وزن موفق هستند. پژوهشگران دریافتند، حذف گوشت از رژیم غذایی می‌تواند اثرات زیست‌محیطی‌مان را کاهش دهد. با این حال، باید از تامین مواد مغذی و مورد نیاز بدن‌تان از سایر منابع نظیر آجیل، غلات، و لبنیات اطمینان کامل حاصل کنید. ولی گیاه‌خواری برای بدن‌مان دارای فوایدی قابل توجه است: مطالعات دریافته‌اند، گیاه‌خواری می‌تواند باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری‌‌های قلبی و سرطان، و افزایش طول عمر شود.

بهترین رژیم غذایی دنیا ۴:

وگانیسم

رژیم غذایی مشهور دنیا

وگانیسم تقریبا همان گیاه‌خواری است؛ با این تفاوت که گوشت، ماهی، یا فراورده‌های لبنی – و اساسا هر چیز با ریشه‌ی حیوانی در آن مصرف نمی‌شود.

بررسی علمی: مطالعات دریافته‌اند، وگانیسم تقریبا همه‌ی فواید گیاه‌خواری را در بر دارد، و خطر بیماری‌های قلبی و سرطان را کاهش می‌دهد. هم‌چنین پیروان وگانیسم معمولا چاق نیستند، و به فشار خون بالا یا دیابت نوع ۲ مبتلا نمی‌شوند. از آن‌جا که در این رژیم غذایی مجبور هستید بسیاری از غذاها را از سفره‌تان حذف کنید، باید در مورد مواد مغذی و مورد نیاز بدن‌تان توجه و هوشیاری بیش‌تر به خرج دهید.

بهترین رژیم غذایی دنیا ۵:

رژیم غذایی مدیترانه‌ای

رژیم غذایی مشهور دنیا

در رژیم غذایی مدیترانه‌ای باید بر مصرف غذاهای گیاهی و سرشار از فیبر، به ویژه غلات کامل، آجیل و ماهی تمرکز کنید. باید مصرف گوشت قرمز، شکر، تخم‌مرغ یا کره را محدود یا به طور کلی حذف کنید. باید روغن زیتون را به عنوان منبع اصلی چربی مورد نیازتان برگزینید.

بررسی علمی: پژوهشگران نخستین بار در دهه‌ی ۱۹۵۰ متوجه‌ی این مسئله شدند که مردان ایتالیایی کم‌تر از دیگران به بیماری‌های قلبی مبتلا می‌شوند؛ و بعد از آن، به این نتیجه رسیدند که دلیل اصلی این مسئله، رژیم‌ غذایی مدیترانه‌ای است. از آن پس، بیش‌ترین مطالعات در مورد این رژیم غذایی به عمل آمد که متعاقبا دانشمندان به این نتیجه رسیدند که پیروی از رژیم غذایی مدیترانه‌ای می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، سکته‌ی مغزی، فشار خون بالا، و دیابت نوع ۲ کمک کند. هم‌چنین این رژیم غذایی می‌تواند به کاهش وزن نیز کمک کند؛ با این حال، پژوهشگران خاطرنشان می‌کنند – مانند همه‌ی انواع رژیم‌های غذایی – باید رژیم غذایی مدیترانه‌ای به طور صحیح و کامل به بخشی از سبک زندگی‌تان تبدیل کنید تا بتوانید در بلندمدت از فواید آن بهره‌مند شوید.

بهترین رژیم غذایی دنیا ۶:

رژیم غذایی خام‌خواری

رژیم غذایی مشهور دنیا

در رژیم غذایی خام‌خواری تنها مجاز به مصرف غذاهایی هستید که کم‌تر از ۴۶ درجه‌ی سانتی‌گراد حرارت دیده باشند. به این ترتیب، نمی‌توانید پاستا، گوشت، فراورده‌های لبنی پاستوریزه، یا غذاهای فراوری‌شده نوش جان کنید. این رژیم غذایی را به نوعی می‌توان “‌وگانیسم سرد‌”‌ نامید.

بررسی علمی: خام‌خواران به مقدار بسیار زیاد میوه و سبزی مصرف می‌کنند؛ طبق یافته‌های مکرر پژوهشگران، مصرف میوه و سبزی برای بدن فواید فراوان دارد. ولی رژیم غذایی خام‌خواری بسیاری از گروه‌های غذایی را حذف می‌کند؛ به این معنی که اگر نتوانید به صورت فعال مواد مغذی و مورد نیاز بدن‌تان را از خوراکی‌های موجود تامین کنید، به شدت دچار کمبود می‌شوید. هم‌چنین آماده‌سازی و تبدیل مواد غذایی خام به غذایی خوشمزه و قابل خوردن به تلاش زیاد نیاز دارد. مطالعات دریافته‌اند وزن آدم‌های خام‌خوار قطعا کاهش می‌یابد – زیرا اساسا آن‌ها کم‌تر غذا می‌خورند – ولی آن‌ها در معرض کمبود مواد مغذی کلیدی نظیر ویتامین A قرار می‌گیرند.

بهترین رژیم غذایی دنیا ۷:

رژیم غذایی کم کربوهیدرات: اتکینز، زون، و کتوژنیک

رژیم غذایی مشهور دنیا

انواعی مختلف از رژیم‌های غذایی کم کربوهیدرات وجود دارد، ولی همه‌ی آن‌ها صرفا مصرف کم‌تر کربوهیدرات‌ها را به شما تجویز می‌کنند. معمولا باید کربوهیدرات‌های فراوری‌شده و قندی را با میوه‌ها، سبزیجات، و گوشت جایگزین کنید. این‌گونه رژیم‌های غذایی غالبا دارای مراحلی هستند که در آغاز با شدت و جدیت آغاز می‌شوند و به تدریج و با مرور زمان از شدت آن‌ها کاسته می‌شود، بنابراین به ادعای طرفداران این رژیم غذایی، بدن به تدریج میل و هوس مصرف کربوهیدرات را از دست می‌دهد.

بررسی علمی: پژوهش‌ها در مورد رژیم‌های غذایی کم کربوهیدرات در طول چندین سال اخیر به نتایجی مطلوب و مثبت دست یافته‌اند. رژیم‌ غذایی کتوژنیک نخستین بار به منظور درمان صرع در کودکان به وجود آمد، ولی در ادامه به یکی از گزینه‌های محبوب بزرگسالان تبدیل شد. ایده‌ی اولیه‌ی این رژیم غذایی بر این اساس شکل گرفت که کاهش مصرف کربوهیدرات بدن را مجبور می‌کند چربی‌های ذخیره‌شده‌اش را بسوزاند، و به سرعت وزن خود را کاهش دهد. با این حال، عوارض جانبی رژیم غذایی کم کربوهیدرات عبارت هستند از تهوع، سردرد، بوی بد دهان، یبوست، و خستگی. مطالعات دریافته‌اند آدم‌هایی که از رژیم غذایی کم کربوهیدرات پیروی می‌کنند قطعا در کاهش وزن موفق هستند، و هم‌چنین طبق گزارش‌ها کم‌تر دچار گرسنگی می‌شوند.

بهترین رژیم غذایی دنیا ۸:

رژیم غذایی دَش (رویکرد غذایی برای توقف فشار خون بالا)

رژیم غذایی مشهور دنیا

برنامه‌ی رژیم غذایی دش برای کاهش فشار خون طراحی شده است. در این رژیم غذایی، باید مصرف سدیم را متوقف کنید، و غلات کامل، پروتئین بدون چربی، و محصولات طبیعی و کشاورزی را جایگزین خوراکی‌های شیرین و گوشت قرمزی کنید که بیش‌تر آمریکایی‌ها شیفته‌شان هستند.

بررسی علمی: متخصصان بهداشت عمومی دائما از این رژیم غذایی به عنوان یکی از موثرترین رژیم‌های غذایی یاد می‌کنند، و مجلات و روزنامه‌های داخل آمریکا و سراسر جهان رژیم غذایی دش را به عنوان “‌بهترین رژیم غذایی”‌ لقب داده‌اند. بسیاری دلیل موفقیت رژیم غذایی دش را پایه‌ی و اساس دقیق و پژوهشی آن می‌دانند. مطالعات دریافته‌اند آدم‌هایی که از رژیم غذایی دش پیروی می‌کنند معمولا موفق به کاهش وزن و حفظ آن می‌شوند، و هم‌چنین کم‌تر در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا، بیماری قلبی و مشکلات کلیوی قرار می‌گیرند. ولی یک پژوهش نیز دریافته است، تنها آدم‌ها در صورتی می‌توانند بهترین نتایج را از این رژیم غذایی کسب کنند که واقعا از آن پیروی نمایند، و این کار بسیار دشوار است. میزان سدیم مصرفی مجاز و توصیه‌شده برای هر بزرگسال در یک روز ۲۳۰۰ میلی‌گرم است که بیش‌تر آمریکایی‌ها بسیار بیش از این مقدار سدیم مصرف می‌کنند.

بهترین رژیم غذایی دنیا ۹:

رژیم غذایی پارینه‌سنگی

رژیم غذایی مشهور دنیا

در رژیم غذایی پارینه‌سنگی فقط می‌توانید غذاهایی را بخورید که پیشینیان‌مان می‌توانستند شکار کنند یا از طبیعت به دست آورند؛ یعنی محصولات کشاورزی و دامداری صنعتی را باید از سفره‌تان حذف کنید.

بررسی علمی: همه می‌دانیم حذف غذاهای فراوری‌شده و قندی از رژیم غذایی ‌برای سلامتی‌مان بسیار مفید است. طبق یافته‌های یک مطالعه‌ی مشاهده‌ای محدود، شرکت‌کنندگانی که از رژیم غذایی پارینه‌سنگی استفاده کرده بودند موفق به کاهش وزن شدند و احتمالا کم‌تر در معرض بیماری قلبی قرار گرفتند، ولی این تاثیرات در مقایسه با شرکت‌کنندگانی که از رژیم‌های غذایی کم کالری مشابه پیروی می‌کردند، آن‌چنان تفاوتی نداشت. بررسی چهار پژوهش دیگر نیز نتایجی مشابه بر جای گذاشت، ولی باید به این نکته نیز دقت کرد که پژوهشگران تنها تاثیرات رژیمی را در کوتاه‌مدت مورد بررسی قرار دادند. با این حال، حذف گروه‌های غذایی اصلی نظیر لبنیات و غلات ممکن است باعث ایجاد کمبود مواد مغذی مورد نیاز بدن‌تان شود. انجمن رژیم غذایی بریتانیا این چنین نتیجه‌گیری کرده است که “اگر به تقلید از پیشینیان پارینه‌سنگی‌تان تمایل دارید، بهتر است به جای رژیم غذایی‌شان، میزان فعالیت‌شان را تقلید نمایید.‌”

بهترین رژیم غذایی دنیا ۱۰:

رژیم غذایی بدون گلوتن

رژیم غذایی مشهور دنیا

در رژیم غذایی بدون گلوتن باید از همه‌ی غلات و محصولات مرتبط با آن نظیر نان، غلات صبحانه، گندم، جو، و چاودار اجتناب کنید. بدن مبتلایان به بیماری سلیاک نسبت به مصرف گلوتن (پروتئین موجود در غلات) واکنش ایمنی از خود نشان می‌دهد و در صورت عدم اجتناب از مصرف گلوتن در رژیم غذایی‌شان ممکن است علائمی نظیر اسهال، خستگی، کاهش وزن، نفخ، کم خونی، و برخی مشکلات جدی در طولانی‌مدت در آن‌ها ظاهر شود.

بررسی علمی: امروزه شمار آدم‌هایی که از رژیم غذایی بدون گلوتن استفاده می‌کنند بیش‌تر شده است؛ با این حال، مطالعه‌ای در ۲۰۱۶ نشان داد شمار آدم‌هایی که از بیماری سلیاک رنج می‌برند هم‌چنان از ۲۰۰۹ ثابت مانده است (یعنی افرادی که به بیماری سلیاک مبتلا نیستند نیز به این رژیم غذایی علاقه‌مند شده‌اند)؛ از این رو، پژوهشگران گمان می‌برند بسیاری از آدم‌ها با اجتناب از مصرف گلوتن در رژیم غذایی‌شان بیش‌تر احساس سلامتی می‌کنند، زیرا در این شرایط آن‌ها کم‌تر غذاهای فراوری‌شده و قندی مصرف می‌نمایند.

آدم‌هایی که از رژیم غذایی بدون گلوتن پیروی می‌کنند ممکن است در معرض کمبود مواد مغذی موجود در غلات نظیر آهن، فیبر، و ویتامین B2 قرار بگیرند. برای اثبات اثر رژیم غذایی بدون گلوتن در کاهش وزن شواهد قوی وجود ندارد، و حتی گزارش شده است وزن برخی آدم‌هایی که از این رژیم غذایی پیروی می‌کردند، بیش‌تر شده است. به هر حال، رژیم غذایی بدون گلوتن یک درصد از جمعیت آمریکا را که به بیماری سلیاک مبتلا هستند، از ناراحتی‌های دستگاه گوارش ناشی از مصرف غلات نجات می‌دهد.

بهترین رژیم غذایی دنیا ۱۱:

رژیم غذایی کم چربی

رژیم غذایی مشهور دنیا

در رژیم غذایی کم چربی باید به ویژه از مصرف لبنیات پرچرب و محصولات گوشتی خودداری کنید؛ در عوض، باید پروتئین کم چربی، میوه، سبزیجات، و غلات مصرف نمایید.

بررسی علمی: دهه‌ها است رژیم غذایی کم‌ چربی توصیه‌ی رایج همه‌ی متخصصان تغذیه است؛ ولی این رژیم غذایی به تازگی از چشم برخی دانشمندان افتاده است. چربی‌های ترانس قطعا باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری‌ها می‌شوند، ولی غذاهایی نیز که چربی‌های غیراشباع‌شان‌ گرفته شده است غالبا دارای قند و کالری بیش‌تر هستند و جایگزینی نامطلوب برای غذاهای پرچرب به حساب می‌آیند. در یک بررسی جامع از ۵۳ آزمایش تصادفی کنترل‌شده از بیش از ۶۸،۰۰۰ نفر که در اکتبر ۲۰۱۵ منتشر شد، گروهی از پژوهشگران دانشگاه هاروارد دریافتند، میزان موفقیت آدم‌هایی که از رژیم غذایی کم چربی پیروی می‌کنند نسبت به آدم‌هایی که از سایر رژیم‌های غذایی استفاده می‌کنند، از لحاظ کاهش وزن چندان تفاوتی ندارد – به هر حال، هر یک از رژیم‌های غذایی که دارای قواعد معقول و منطقی هستند در کاهش وزن بی‌تاثیر نخواهند بود.

بهترین رژیم غذایی دنیا ۱۲:

رژیم غذایی روزه‌‌داری متناوب یا پنج:دو

رژیم غذایی مشهور دنیا

در رژیم غذایی روزه‌داری متناوب، به مدت ۵ روز می‌توانید به طور معمول غذا بخورید، و سپس برای دو روز، باید میزان کالری دریافتی‌تان را به شدت کاهش ‌دهید (روزانه ۵۰۰ کالری برای زنان، و ۶۰۰ برای مردان). به همین خاطر، به این رژیم غذایی “‌روزه‌داری متناوب‌”‌ یا ‌”‌رژیم غذایی پنج:دو‌“‌ می‌گویند.

بررسی علمی: پژوهشگران دریافته‌اند موش‌هایی که به برنامه‌ي غذایی روزه‌‌داری متناوب واداشته شده بودند نسبت به سایر موش‌ها از طول عمر بیش‌تر، وزن کم‌تر، و میزان ابتلای کم‌تر به بیماری‌ها بهره بردند؛ ولی پژوهشگران هنوز مطالعات دقیق و بلندمدت مورد نیاز را برای کسب نتایج مشابه برای انسان‌ها به عمل نیاورده‌اند.

روزه‌داری می‌تواند به سردرد، سرگیجه، عدم تمرکز، و بدخلقی (عصبانیت ناشی از گرسنگی) منجر شود. حفظ اراده‌مان برای آن‌که فقط ۲ روز مصرف کالری‌مان را شدیدا کاهش دهیم بسیار آسان‌تر از این است که تصمیم بگیریم مصرف کالری‌مان را برای همیشه نسبتا محدود کنیم؛ ولی از طرفی، باید مراقب باشیم در طول پنج روز در خوردن زیاده‌روی نکنیم. طبق پژوهشی محدود که به مدت ۶ ماه روی تعدادی خانم به عمل آمد، میزان کاهش وزن زنانی که از رژیم پنج:دو پیروی کردند با میزان کاهش وزن زنانی برابر بود که مصرف کالری را در هفت روز هفته محدود کرده بودند. اگر تصمیم دارید این رژیم را امتحان کنید، باید به خاطر بسپارید که فارغ از میزان کالری دریافتی همواره سعی کنید غذاهای سالم مصرف نمایید.

بهترین رژیم غذایی دنیا ۱۳:

رژیم غذایی ۳۰ روزه

رژیم غذایی مشهور دنیا

در رژیم غذایی ۳۰ روزه باید به مدت ۳۰ روز از مصرف لبنیات، غلات، حبوبات، سویا، الکل، قند، و غذاهای فراوری‌شده کاملا پرهیز کنید. نباید میزان کالری مصرفی یا وزن‌تان را محاسبه کنید.

بررسی علمی: پیروی از رژیم‌های غذایی محدودکننده بسیار دشوار است، و رژیم غذایی ۳۰ روزه نیز از این دسته رژیم‌های محدودکننده است. هم‌چنین این رژیم غذایی، برنامه‌ای کوتاه‌مدت است که برخلاف برنامه‌های بلندمدت، به ایجاد تغییراتی در سبک زندگی نیاز ندارد و برای کسب نتایج بهتر نیازمند صرف زمان زیاد نیست. رژیم غذایی ۳۰ روزه تا حدودی شبیه رژیم غذایی پارینه‌سنگی است، زیرا تنها تاثیرات کوتاه‌مدت و متوسط این رژیم غذایی از لحاظ علمی ثابت شده‌اند.

دانشمندان تاکنون رژیم غذایی ۳۰ روزه را به صورت ویژه مورد مطالعه قرار نداده‌اند. ولی دکتر دیوید ال. کتز، مدیر و موسس مرکز پژوهشی پیشگیری ییل-گریفین، در مصاحبه‌ای با بیزینس‌اینسایدر اظهار کرد که به فوایدی که برخی کاربران با شور و هیجان در اینستاگرام از این رژیم غذایی عنوان می‌کنند شک و تردید دارد. وی گفت: “‌گروه‌بندی غذاها [غذاهای ممنوع] هم به صورت تصادفی صورت می‌گیرد، و هم این‌که از دیدگاه تغذیه‌ای بسیار عجیب و غریب است.‌ اگر ایده‌ی این رژیم غذایی بر پایه‌ی تغذیه‌ی مناسب و سالم استوار است، حذف غلات کامل و حبوبات مخالف شواهد و یافته‌های علمی است.‌”

بهترین رژیم غذایی دنیا ۱۴:

رژیم غذایی قلیایی

رژیم غذایی مشهور دنیا

در رژیم غذایی قلیایی برای حفظ سطح pH قلیایی طبیعی بدن در حدود ۷/۴، باید غذاهایی نظیر میوه‌، سبزی، آجیل، و توفو مصرف کنید. برای جلوگیری از کاهش pH طبیعی و اسیدی شدن بدن از مصرف غذاهای اسیدی نظیر گوشت، قند، لبنیات، الکل، کافئین و غذاهای فراوری‌شده خودداری کنید. برای رعایت دقیق این رژیم غذایی لازم است ۸۰ درصد از غذای مصرفی‌تان قلیایی و فقط ۲۰ درصد آن از غذاهای اسیدی تشکیل شده باشد.

بررسی علمی: بسیاری از توصیه‌های موجود در این رژیم غذایی – که عمدتا شما را از مصرف گوشت، قند، الکل، و غذاهای فراوری‌شده بر حذر می‌دارند – منطقی و مناسب است، ولی اساس این توصیه‌ها بر اطلاعات نادرست استوار است. بدن صرف‌نظر از نوع غذای مصرفی، سطح pH خود را به درستی تنظیم می‌کند. طرفداران این رژیم غذایی ادعا می‌کنند غذاهای اسیدی باعث می‌شوند بدن‌تان در فرایند هضم به دردسر بیفتد، ولی این مسئله پایه‌ی علمی ندارد. هم‌چنین به گفته‌ی برخی دیگر، رژیم غذایی قلیایی می‌تواند از بدن در برابر تحلیل استخوان‌ها مراقبت کند، ولی پژوهشگران این ادعا را نیز رد کرده‌اند. مصرف میوه و سبزی بیش‌تر همیشه توصیه‌ای خوب و مناسب بوده است، ولی حذف کامل بسیاری از گروه‌های غذایی مهم می‌تواند شما را با کمبود مواد مغذی و ضروری مواجه کند. دانشمندان تاکنون در مورد اثربخشی رژیم غذایی قلیایی در مورد کاهش وزن مطالعه نکرده‌اند.

بهترین رژیم غذایی دنیا ۱۵:

رژیم‌های غذایی پاکسازی بدن

رژیم غذایی مشهور دنیا

در این‌گونه رژیم‌های غذایی باید در طول زمانی معین فقط غذاها یا آب میوه‌هایی مشخص مصرف کنید. هم‌چنین از رژیم‌های پاکسازی با عنوان “‌سم‌زدایی‌”‌ نیز یاد می‌شود و همیشه افراد مشهور در سینما یا تلویزیون از این قبیل رژيم‌ها تبلیغ می‌کنند. خوشبختانه لازم به یادآوری نیست که افراد مشهور لزوما دانشمند و متخصص نیستند.

بررسی علمی: پژوهش‌ها به اندازه‌ی کافی در مورد غیرعاقلانه بودن رژیم‌های پاکسازی صریح و روشن هستند. برداشت کلی از چگونگی تاثیر سم‌زدایی یا رژیم غذایی پاکسازی بر دفع سموم بدن با آن‌چه در مورد عملکرد بدن می‌دانیم سازگار نیست. سموم در داخل بدن‌تان ساخته نمی‌شوند (البته به استثنای بروز مسمومیت واقعی یا نارسایی اندام‌ها)، زیرا کبد و کلیه‌ها دائما خون را تصفیه و سموم را دفع می‌کنند. نتایج بررسی پژوهشی درباره‌ی رژیم سم‌زدایی نشان می‌دهند ” در تایید استفاده از رژیم سم‌زدایی برای تناسب اندام یا دفع سموم بدن ‌هیچ‌گونه شواهد قانع‌کننده وجود ندارد.‌”


 ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیررضا مصطفایی

منبع: بیزینس اینسایدر

نویسنده: ربکا هرینگتون

۱۵ مشهورترین و بهترین رژیم غذایی دنیا: تحلیل علمی و تاثیرات


 

مطالب مرتبط

برچسب ها

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی