کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

خواص آب سبزیجات: ۱۵ فایده مصرف آب سبزیجات و میوه ها+دستور تهیه

همه‌ی آدم‌هایی که دوست دارند سلامتی و تندرستی‌شان همواره در حالت مطلوب بماند، بدون شک، از مزایای گنجاندن آب سبزیجات و میوه ها تازه به رژیم غذایی اطلاع دارند. گرفتن آب سبزیجات و میوه ها فرایند استخراج مایع داخل سبزیجات و میوه‌های تازه است – در شرایطی که فیبر میوه باقی می‌ماند و شما می‌توانید بیش‌تر ویتامین‌ها، مواد معدنی و مواد مغذی موجود در این مواد خوراکی را مصرف کنید.

گرفتن آب سبزیجات و میوه ها و مصرف آن‌ها هنگامی که به درستی انجام می‌شود، می‌تواند یک راه فوق‌العاده برای تکمیل رژیم غذایی شما باشد و تضمین می‌کند که بدن شما آن‌چه را برای داشتن عملکرد درست و سالم ماندن نیاز دارد دریافت می‌کند. به یاد داشته باشید که نوشیدن آب میوه و سبزیجات جایگزین مصرف آن‌ها نیست – شما باید هر روز دست کم دو میوه و چهار وعده سبزیجات بخورید.

خواص آب سبزیجات

تاریخچه مختصری بر گرفتن آب سبزیجات و میوه ها

هرچند فلسفه‌ی مدرن گرفتن آب میوه‌ها و مصرف آن‌ها تا سال‌های ۱۹۳۰ مطرح نشده بود، اما مردم از هزاران سال قبل از مزایای آبمیوه‌ها برای سلامتی بهره‌مند می‌شدند. آبمیوه‌گیری‌های اولیه از خردکن و پارچه‌های درشت‌بافت استفاده می‌کردند تا محصولات یا گیاهان را برای اقدامات تشریفاتی و کاربردهای پزشکی له و بعد آب آن‌ها را جدا کنند. دکتر نومان واکر با اختراع اولین آبمیوه‌گیری هیدرولیکی فشاری، تکنولوژی را برای تهیه‌ی آسان‌تر این مکمل سلامتی سنتی توسعه داد.

هنگامی که اولین آبمیوه‌گیری خردکننده و له‌کننده در دهه‌ی ۱۹۵۰ اختراع شد، گرفتن آب تقریبا همه‌ی انواع سبزیجات – از جمله سبزیجات برگ سبز که گرفتن آب‌شان با آبمیوه‌گیری پرس هیدرولیک تقریبا غیر ممکن بود، امکان‌پذیر شد. با این حال، با توجه به اصطکاک ناشی از سرعت بالایی که این آبمیوه‌گیری کار می‌کند، گرمای تولیدشده می‌تواند کیفیت مایع حاصل را به خطر بیندازد. از آن‌جایی که آنزیم‌های زنده در اثر حرارت تخریب می‌شوند، بسیاری از مواد مغذی موجود در این محصول در طول این فرایند گرفتن آب میوه تخریب می‌شوند.

با این حال، تا سال‌های ۱۹۹۰، تکنولوژی به جایی رسید که آبمیوه‌گیری‌ها به طور موثر و کارآمدتری کار کنند – بیش‌تر آب میوه‌ها و سبزیجات بدون از دست دادن مواد مغذی ناشی از روش‌های آب‌میوه‌گیری‌های قبلی، گرفته می‌شود. به لطف این پیشرفت مهم، مردم در سراسر جهان می‌توانند از مزایای آب میوه‌ها و سبزیجات در خانه‌ی خود لذت ببرند.

خواص آب سبزیجات و میوه ها

۱. آبمیوه‌ها به شما انرژی بیش‌تری می‌دهد

هنگامی که بدن شما مجبور نیست وقت و انرژی زیادی برای پردازش فیبر موجود در میوه‌ها و سبزیجات صرف کند، بهتر می تواند مواد مغذی موجود در آبمیوه را جذب کند – اثری که می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد، بدن شما را سم‌زدایی ‌کند، فرایند هضم را بهبود دهد، سیستم ایمنی بدن را تقویت کند و حتی سبب تسریع روند کاهش وزن شود.

نوشیدن آبمیوه‌ها می‌تواند به افزایش متابولیسم بدن کمک کند، روندی که سبب می‌شود بدن‌تان عملکرد بهتری داشته باشد. در عین حال مصرف مایعات نیز توسط شما افزایش می‌یابد و هیدراته ماندن یک راه عالی برای افزایش انرژی است. با این حال، مطمئن شوید که آب هم به میزان کافی مصرف می‌کنید – هر چه‌قدر هم که آبمیوه مغذی باشد باز هم جایگزینی برای آب نیست، که مسئول تحویل این مواد مغذی به سایر قسمت‌های بدن است.

۲. مصرف آب سبزیجات و میوه ها فرایند هضم را بهبود می‌دهد

مقدار فیبر موجود در میوه‌ها و سبزیجات سبب می‌شود که خوردن مقدار زیادی از آن‌ها دشوار باشد. نوشیدن آب آن‌ها می‌تواند کار آسان‌تری برای گنجاندن این خوراکی‌های مغذی در رژیم غذایی‌تان باشد. دو فنجان آب هویج، اسفناج یا سیب تازه به اندازه‌ی دو کیلو هویج، ۳۶۰۰ گرم اسفناج یا تقریبا ۱۲ سیب، ویتامین و آنزیم به بدن‌تان می‌رساند. هرچند خوردن این مقدار سبزیجات و میوه امکان‌پذیر نیست!

نوشیدن آبمیوه در عین حال یک گزینه‌ی عالی برای افرادی است که به طور معمول میوه‌ها و سبزیجات را مصرف نمی‌کنند، زیرا از طعم و بافت لذت نمی‌برند. با تنوع رسپی‌های مختلف تهیه‌ی آب میوه و سبزیجات، هر کسی به راحتی می‌تواند مواد مغذی و ویتامین‌ها را دریافت کند بدون نگرانی از این‌که خود محصول را به میزان کافی نمی‌خورد. مصرف آب میوه و سبزیجات همچنین می‌تواند به شما کمک کند که برخی از انواع جدید محصولات کشاورزی را به رژیم غذایی‌تان اضافه کنید که بسیار جالب خواهد بود چرا که غالب آدم‌ها عادت دارند یک سری محصول تکراری را به طور مرتب مصرف کنند.

خواص آب سبزیجات

۳. آب سبزیجات و میوه ها به بدن‌تان مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان می‌رسانند.

مطالعات نشان داده‌اند که وقتی مردم میوه‌ها و سبزیجات را به میزان بیش‌تری می‌خورند، احساس شادی و آرامش بیش‌تری دارند و پرانرژی‌تر هستند تا زمانی که رژیم غذایی آن‌ها حاوی نشاسته، نان و غذاهای فرآوری‌شده باشد. بسیاری از محققان این افزایش در آرامش ذهنی را به میزان آنتی‌اکسیدان‌های موجود در محصولات کشاورزی نسبت می‌دهند – و با مصرف آب آن‌ها می‌توانید آنتی‌اکسیدان‌های بیش‌تری را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان‌ در کلم کالی، اسفناج، انار، انگور کنکورد و بلوبری وجود دارد.

آنتی‌اکسیدان‌ها می‌توانند اکسیداسیون مولکول‌ها را محدود یا از آن جلوگیری کنند و برخی از اثرات مخرب رادیکال‌های آزاد را که می‌توانند مسبب طیف وسیعی از بیماری‌ها و اختلالات باشند، از بین ببرند.

هزاران آنتی‌اکسیدان‌ در منابع غذایی وجود دارد، و هر آنتی‌اکسیدانی مزایای مختلفی را برای تاثیر بر بخش‌های مختلف بدن فراهم می‌کند. مهم این است که انواع مختلف آنتی‌اکسیدان‌ها را در رژیم غذایی خود دریافت کنید تا از بروز مشکلات چشم، مسائل حافظه، ضعف سیستم ایمنی بدن، بیماری‌های قلبی و حتی اختلالات خلقی جلوگیری شود.

۴. نوشیدن آب میوه‌ها و سبزیجات بدن شما را سم‌زدایی می‌کند

وجود سم در بدن می‌تواند بر توانایی سوختن چربی‌ها، مبارزه با عفونت و تفکر واضح تاثیر بگذارد و نوشیدن آب تازه‌ی میوه‌ها و سبزیجات، راهی عالی برای کمک به بدن در روند سم‌زدایی طبیعی است. پاکسازی این سموم باعث بهبود توانایی بدن شما در جذب مواد مغذی می‌شود و همین تضمین می‌کند که بیش‌ترین استفاده را از هر لیوان آب میوه می‌برید.

با این حال، مهم است که توجه داشته باشید هیچ شواهد علمی برای حمایت از سم‌زدایی به وسیله‌ی نوشیدن آبمیوه به عنوان یک راه برای افزایش سلامت شما وجود ندارد. آبمیوه جایگزین غذا یا آب نیست – بلکه نوعی مکمل است که به شما کمک می‌کند تا مواد معدنی و ویتامین‌ها را برای حفظ عملکرد درست بدن‌تان دریافت کنید.

وزنی که به وسیله‌ی رژیم آبمیوه از دست داده‌اید، به احتمال خیلی زیاد بعد از برگشتن به رژیم غذایی همیشگی‌تان دوباره باز خواهد گشت – اما تکمیل کردن رژیم غذایی با آب میوه‌ها و سبزیجات تازه، در صورتی که به درستی انجام شود، می‌تواند به حمایت از کاهش وزن درست و مناسب کمک کند.

۵: نوشیدن آب سبزیجات و میوه ها می‌تواند به کاهش وزن کمک کند

از آن‌جایی که آبمیوه‌ها به تحریک سوخت و ساز بدن شما کمک می‌کند و سموم را از سلول‌های چربی از بین می‌برد، همه می‌دانند که نوشیدن آب میوه و سبزیجات می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. خوردن یک لیوان آبمیوه‌ی تازه به جای خوردن میان‌وعده‌های معمول با معده‌ی خالی، یک راه عالی برای حفظ وزن سالم بدن است.به علاوه خیال‌تان راحت خواهد بود که سوخت بدن‌تان از منابع مناسبی تامین می‌شود.

با این حال، مهم است مد نظر داشته باشید که آب میوه‌ها و سبزیجات هم کالری دارد – و بسیاری از آبمیوه‌ها نه تنها حاوی مقدار زیادی کالری هستند، بلکه مقدار زیادی قند دارند. این نوشیدنی‌ها می‌توانند سطح قند خون را افزایش دهند و اگر مراقب نباشید، به افزایش وزن کمک خواهند کرد. هرچه آبمیوه‌ی بیش‌تری مصرف کنید، مقدار کالری دریافتی از آن نیز بیش‌تر خواهد بود.

اگر کاهش کالری برای شما یک اولویت است، بکوشید بیش‌تر آب سبزیجات بگیرید و از یک یا دو تکه میوه‌ نیز برای بهبود طعم و مزه‌ی آن استفاده کنید. چغندر، هویج و کلم قرمز نیز مقداری قند طبیعی را دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

۶. نوشیدن آب میوه و سبزیجات باعث صرفه‌جویی در وقت شما می‌شود

بسته به نوع آبمیوه‌گیری که استفاده می‌کنید، احتمالا برای استخراج آب از میوه‌ها و سبزیجات، فقط یک دقیقه زمان لازم دارید، و بعد خیلی ساده از نوشیدن یک لیوان نوشیدنی تازه که حاوی مواد مغذی است، لذت خواهید برد. حتی اگر لازم باشد از قبل کمی آماده‌سازی داشته باشید مثلا سبزیجات را برش بزنید و هسته‌ها و دانه‌های میوه‌ها را خارج کنید، به هیچ وجه زمان آماده شدن آن با زمانی که برای پختن و آماده کردن همان میزان سبزیجات صرف می‌کنید، قابل‌مقایسه نخواهد بود – و تازه نوشیدن آب سبزیجات به این معنی است که می‌توانید برخی از مواد مغذی موجود در آن‌ها را که در هنگام پختن از بین می‌روند، دریافت کنید.

حتی می‌توانید آخر هفته‌ها، آماده‌سازی‌های لازم را انجام بدهید تا در طول هفته به راحتی و بدون صرف زمان زیاد، نوشیدنی تازه‌ی خودتان را داشته باشید. از قبل مشخص کنید که کدام آبمیوه‌ها را می‌خواهید تهیه کنید و بعد از این‌که مواد تشکیل‌دهنده را خریداری کردید، آن‌ها را شستشو داده و برای گرفتن آب‌شان آماده کنید. آن‌ها را در ظروف نگهداری و کیسه فریزر ذخیره کنید تا هر زمان که می‌خواستید آب‌شان را بگیرید خیلی ساده آن‌ها را داخل دستگاه آبمیوه‌گیری بیندازید و بعد از یک دقیقه نوشیدنی‌تان تازه و خانگی‌تان آماده خواهد بود.

خواص آب سبزیجات

۷: نوشیدن آب سبزیجات و میوه ها می‌تواند سطح کلسترول بد را کاهش دهد.

کلسترول بخش مهمی از حفظ عملکرد درست بدن است، اما کلسترول بیش از حد می‌تواند منجر به بروز مشکلات سلامت قلبی شود. گرفتن آب سبزیجاتی که مقدار زیادی بتا کاروتن دارند مانند هویج، هلو، اسفناج، کلم بروکلی و گرمک و موارد غنی از استرول‌ها می‌تواند به حفظ سطح کلسترول در خون کمک کند. شما می‌توانید با مدیریت این وضعیت از طریق رژیم غذایی و ورزش از مصرف دارو برای درمان کلسترول بالا اجتناب کنید و استفاده از آب میوه‌ها و سبزیجات تازه یک راه عالی برای شروع این روند است.

۸: آب میوه و سبزیجات به تنظیم سطح قند خون کمک می‌کند.

در حالی که نوشیدن آب میوه و سبزیجات تازه برای بدن‌تان ویتامین‌ها، مواد معدنی و مواد شیمیایی گیاهی را برای تحت کنترل نگه داشتن سطح قند نیاز دارد، فراهم می‌کند، مخلوط کردن کمی از پالپ استخراج شده از میوه می‌تواند فیبری را به شما بدهد که برای ثابت نگه داشتن سطح قند خون نیاز دارید. سطح قند خون‌تان را با نوشیدن آب انار، سیب، اسفناج، کلم کالی، آجیل و حبوبات به طور طبیعی تثبیت کنید.

۹. پوست را صاف و نرم می‌کند

بسیاری از ویتامین‌ها که به راحتی می‌توانید از طریق آب میوه و سبزیجات تازه جذب کنید، می‌توانند زیبایی پوست شما را حفظ کنند. با توجه به مواد تشکیل‌دهنده‌ای که برای تهیه‌ی نوشیدنی تازه‌ی خودتان استفاده می‌کنید، محصول به دست آمده می‌تواند به متعادل شدن هورمون‌ها، ترمیم و تقویت کلاژن، کمرنگ شدن جای آکنه، کاهش استرس و بهبود گردش خون کمک کند. برای به حداکثر رساندن این مزایا، به دنبال میوه‌ها و سبزیجاتی باشید که آب قرمز، آبی، بنفش، نارنجی و سبز تولید می‌کنند.

۱۰. می‌تواند عملکرد ورزشی شما را بهبود دهد

پتاسیم و نیترات موجود در بعضی از میوه‌ها و سبزیجات می‌توانند بدن شما را پس از انجام یک تمرین سنگین بهبود دهند – و به این ترتیب به شما کمک می‌کنند تا عضلات قوی‌تر داشته باشید و بافت‌های آسیب‌دیده را ترمیم کنید. برای جلوگیری از التهاب طولانی مدت پس از تمرین و اطمینان از این‌که می‌توانید زودتر به فعالیت خود بازگردید، موز، آلبالو و چغندر بعضی از محصولاتی هستند که می‌توانید آب‌شان را مصرف کنید.

شما همچنین با افزودن مواد مغذی مانند آجیل، شیر بادام، کره‌ی بادام زمینی، دانه‌ها (مانند دانه‌ی چیا) یا ماست یونانی، می‌توانید پروتئین اضافی هم به آبمیوه‌ تازه‌تان اضافه کنید تا مطمئن شوید که یک نوشیدنی بعد از تمرین متعادل و پر از مواد مغذی دارید.

۱۱. نوشیدن آب سبزیجات و میوه ها می‌تواند به شما در دستیابی به تعادل pH سالم کمک کند

سطح pH ایده‌آل برای بدن سالم بین ۷.۰ و ۸.۰ است – کمی قلیایی. pH نامتعادل می‌تواند به مشکلات بهداشتی مانند بیماری کلیه، دیابت، بیماری‌های قلبی، چاقی، خستگی، پوکی استخوان و حتی مشکلات روانی منجر شود. خوشبختانه، با تکمیل رژیم غذایی‌تان با غذاهای قلیایی مانند میوه‌ها و سبزیجات بروز این مشکلات به راحتی قابل اجتناب هستند. برای تعادل سیستم بدن‌تان، آب‌میوه‌تان را با میوه‌های مرکبات و انواع توت غنی کنید.

۱۲. کیفیت خواب شما را بهبود می‌دهد

رژیم غذایی سالم می‌تواند یک ابزار ارزشمند برای مبارزه با بی‌خوابی باشد و مواد مغذی موجود در آب میوه و سبزیجات تازه در دستیابی به یک تعادل غذایی مطلوب اهمیت بسیار زیادی دارند. خواب کم‌تر از مقدار توصیه‌شده می‌تواند به طیف وسیعی از مشکلات سلامتی منجر شود، زیرا خواب برای کمک به حفظ عملکرد سیستم‌های مهم بدن‌تان ( سیستم ایمنی بدن، سیستم عصبی، سیستم عضلانی و سیستم اسکلتی) لازم است. تکمیل کردن رژیم غذایی‌تان با آبمیوه و در نظر داشتن برخی نکات دیگر مانند اجتناب از به کار بردن انواع صفحه نمایش قبل از خواب، خوردن وعده‌ی غذای کوچک‌تر برای شام و داشتن یک برنامه‌ی زمانی منظم کمک‌تان می‌کند میزان خواب کافی را داشته باشید.

خواص آب سبزیجات

۱۳. نوشیدن آب سبزیجات و میوه ها خلق و خوی شما را بهبود می‌دهد

آنتی‌اکسیدان‌ها فقط برای سلامت جسمی شما مهم نیستند – بلکه برای سلامت روان شما هم عالی هستند. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در میوه‌ها و سبزیجات می‌توانند سطوح دوپامین، سروتونین و اندورفین را افزایش دهند، که همگی توانایی بهبود خلق و خوی شما را دارند. به طور معمول، ما کربوهیدرات‌های شیرین را برای بالا بردن سطح این هورمون‌ها مصرف می‌کنیم، اما با متعادل کردن سیستم هورمونی بدن‌تان با آب تازه و سالم میوه و سبزیجات، می‌توانید از این ولع‌های به شدت مضر اجتناب کنید و به یک رژیم غذایی مغذی پایبند باشید.

۱۴. نوشیدن آب میوه و سبزیجات از سلامت مغز شما حمایت می‌کند

مواد مغذی متعددی در آب سبزیجات وجود دارد که اثبات شده عملکرد مغز را تقویت می‌کنند – بنابراین از آن‌ها استفاده کنید و آن‌ها در رژیم غذایی همیشگی‌تان قرار دهید. پتاسیم، لیکوپن، ویتامین K و ویتامین C می‌تواند به جلوگیری از آسیب به DNA، سلول‌های مغزی، چربی‌ها و پروتئین‌ها کمک کند. ثابت شده که سطح بالای این مواد مغذی خطر سکته‌ی مغزی، بیماری آلزایمر و حتی تشنج را کاهش می‌دهد.

۱۵. طول عمرتان را افزایش می‌دهد

تمام این مزایای سلامتی به یک هدف نهایی یعنی طول عمر، کمک می‌کند. نوشیدن آب میوه و سبزیجات تازه و دریافت همه‌ی مواد مغذی مهم موجود در میوه‌ها و سبزیجات می‌تواند عملکرد بدن‌تان را سالم و کارآمد نگه دارد. برخی از نخستین طرفداران مصرف آب میوه و سبزیجات به عنوان یک مکمل غذایی سالم، زندگی طولانی مدتی داشتند – در واقع، مخترع اولین آبمیوه‌گیری هیدرولیک پرس، دکتر نورمن واکر، در سال ۱۹۸۵ در سن ۹۹ سالگی فوت کرد.

با پالپ باقی مانده از میوه چه کنیم؟

اگر نمی‌خواهید فواید فیبری که از میوه می‌ماند، از دست بدهید، می‌توانید قبل از نوشیدن آبمیوه آن را نیز اضافه کنید. پیشنهاد دیگر این است که از یک مخلوط کن برای میکس کردن یک سری مواد اولیه و بعد ترکیب کردن فیبر باقی مانده از میوه با آن مواد، استفاده کنید. این گزینه‌ها باعث می‌شوند احساس رضایت بیش‌تری داشته باشید در مقایسه با زمانی که آب میوه‌ی خالی می‌خورید، گرچه سیستم گوارش شما زمان زیادی برای استراحت نخواهد داشت.

یکی دیگر از راه های استفاده از باقی مانده‌ی میوه‌ها و سبزیجات بعد از گرفتن آب‌شان، استفاده از آن‌ها در پخت و پز است. آن را به خمیر مافین یا کوکی اضافه کنید، یا به عنوان یک افزودنی برای سوپ یا غلات به کار ببرید. به این ترتیب، نه تنها ضایعات کم‌تری تولید می‌کنید، بلکه قوت بیش‌تری هم به وعده‌های غذایی‌تان اضافه خواهید کرد.

چه چیزی باید بخریم؟

شما می‌توانید آب هر چیزی را بگیرید – اما برخی میوه‌ها و سبزیجات ارزش غذایی بیش‌تری نسبت به بقیه دارند. همچنین می‌توانید ترکیب کردن برخی از میوه‌ها و سبزیجات مورد علاقه‌تان را به منظور تهیه‌ی یک نوشیدنی سفارشی مطابق با سلیقه‌ی خودتان امتحان کنید، اما به ویتامین‌ها و آنزیم‌های موجود در هر کدام توجه کنید تا هر ترکیبی که آماده می‌کنید حاوی همه‌ی مواد مغذی لازم برای بدن باشد.

با این حال، اگر آب میوه و سبزیجات را برای درمان مشکلات خاص یا جلوگیری از وقوع آن‌ها، به ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در محصولی که قرار است آب آن را بگیرید، توجه داشته باشید. میوه‌ها و سبزیجاتی را انتخاب کنید که غنی از این مواد مغذی هستند تا نوشیدنی تولید شدن مطابق با نیازهای شما باشد.

– ویتامین A

این ویتامین را می‌توان در فلفل، پرتقال، هویج و سیب یافت. ویتامین A یک بخش حیاتی برای حصول اطمینان از رشد سالم سلول‌های شبکیه در چشم شما است. این ویتامین در عین حال یک آنتی‌اکسیدان پر از خواص ضد پیری است و عملکرد سیستم ایمنی را تقویت می‌کند.

– ویتامین B کمپلکس

تيامين (۱B)، ريبوفلاوين (۲B)، اسيد نيکوتينيک (۳B)، پيريدوکسين (۶B) و کوبالامين (۱۲B) از مهم‌ترين قسمت‌هاي ويتامين B کمپلکس هستند که عمدتا در سلامت بدن نقش مهمی دارند. سطح بالای ویتامین B را در اسفناج، بروکلی، موز، آلو و مارچوبه پیدا خواهید کرد.

– ویتامین C

مرکبات منبع شگفت‌انگیز ویتامین C هستند که بخش مهمی از حفظ سلامتی سیستم ایمنی بدن شما است. شما می‌توانید ویتامین C را در هلو، کیوی، فلفل دلمه‌ای و گوجه‌فرنگی پیدا کنید.

– ویتامین D

دریافت ویتامین D از منابع غذایی دشوار است اما می‌توانید این ویتامین را در سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج و کلم کالی پیدا کنید. به یاد داشته باشید که این ویتامین نیاز به نور خورشید برای سنتز دارد، اما برای حفظ سلامتی دندان‌ها و استخوان‌ها ضروری است.

– ویتامین E

یکی دیگر از آنتی‌اکسیدان‌های مهم ویتامین E است که سبب می‌شود سلول‌ها و بافت‌های بدن به درستی کار کنند. این ویتامین بخش مهمی از بهبود سلامت پوست، پرپشت شدن مو، حفظ تعادل هورمون‌ها و حتی بهبود قوه‌ی بینایی است. شما می‌توانید آن را در هلو، ذرت، انبه، تمشک، آووکادو و گوجه‌فرنگی پیدا کنید.

– ویتامین K

سبزیجات برگ‌دار پر از ویتامین K هستند، اما هنگامی که این سبزی‌ها از طریق پخت و پز یا بخار دادن در معرض حرارت قرار می‌گیرند، این مواد مغذی مهم از بین می‌روند. ویتامین K سبب لخته شدن خون و جلوگیری از خونریزی بیش از حد می‌شود و در عین حال باعث افزایش قدرت و تراکم استخوان می‌شود. آب کلم کالی، اسفناج، خردل یا کولارد سبز، و جعفری را بگیرید تا میزان مصرف ویتامین K را در حد نیاز حفظ کنید.

تهیه‌ی آب میوه و سبزیجات می‌تواند گران تمام شود، زیرا مقادیر زیادی از آن‌ها را برای آماده کردن فقط یک فنجان نوشیدنی لازم دارید. در این‌جا فهرستی می‌بینید از سبزیجات و میوه‌های که چندان هزینه‌بر نیستند، اما مواد مغذی زیادی را به بدن‌تان می‌رسانند.

کدو سبز

جعفری

سیب‌زمینی شیرین

– چغندر قند

– کلم بروکلی

خیار

برگ چغندر

کرفس

– هویج

نعناع

– کاهو

– گوجه‌فرنگی

– سیب

– مرکبات (لیمو، پرتقال، گریپ‌فروت، لیمو)

–  هندوانه

– آناناس

– گلابی

میوه‌ها و سبزیجاتی با محتوای آب بالا مانند هندوانه، خیار، کرفس و کدو سبز، یک منبع عالی و کم هزینه برای هر نوع آب‌میوه‌ای هستند. با این‌ها شروع کنید و مواد دیگری را نیز برای تهیه‌ی یک ترکیب متعادل اضافه کنید.

به خاطر داشته باشید که می‌توانید محصول خود را به صورت عمده خریداری کنید – هر آن‌چه که بلافاصله استفاده نکنید می‌تواند در یخچال یا فریزر نگهداری شود، بنابراین بعدا می‌توانید از آن استفاده کنید. شما همچنین می‌توانید ضایعات سبزیجات و میوه‌ها را برای تهیه‌ی سایر وعده‌های غذایی ذخیره کنید. به این ترتیب خیال‌تان راحت خواهید بود که باقی‌مانده‌ی میوه و سبزیجات را تلف نمی‌کنید و در عین حال خوراکی‌هایی مغذی دیگری هم میل خواهید کرد.

نکاتی برای مبتدیان

هنگامی که در مورد چالش جدیدی مثل مصرف آب میوه و سبزیجات به میان می‌آید، ممکن است به آسانی خسته شوید و دست بکشید، اما نکاتی وجود دارند که می‌توانید در ذهن داشته باشید، تا بتوانید این روند جدید را به عنوان یک تغییر سبک زندگی که می‌توانید به آن وفادار باشید، بپذیرید. مصرف آب میوه و سبزیجات تازه یک مد زودگذر نیست، یا کاری که بخواهید گاه گاهی انجام دهید، بلکه در واقع باید آن را به عنوان بخش مهمی از زندگی روزمره‌تان اتخاذ کنید تا بتوانید سلامتی و تندرستی خود را به طور مداوم بهبود دهید.

– دستگاه آبمیوه‌گیری خود را همیشه دم دست قرار بدهید

اجازه ندهید که آبمیوه‌گیری شما در کابینت آشپزخانه و در میان انبوهی از لوازم گم شده باشد. اگر آن را در جایی قرار بدهید که برای‌تان قابل رویت باشد، احتمال بیش‌تری وجود دارد که آن را به طور منظم استفاده کنید.

– هوشمندانه خرید کنید

هر زمانی که برای‌تان مقدور است، میوه‌ها و سبزیجات را به صورت عمده خریداری کنید و در صورت امکان بکوشید محصولات ارگانیک را انتخاب کنید. به یاد داشته باشید که آب میوه‌ها قند و کالری را به برنامه‌ی غذایی‌تان اضافه می‌کنند، بنابراین سعی کنید به قانون ۸۰/۲۰ پایبند باشید – ۸۰٪ سبزیجات و تنها ۲۰٪ میوه. ممکن است عادت کردن به طعم تلخ آب سبزیجات دشوار باشد، اما با استفاده از گیاهانی مانند نعناع و میوه‌های شیرین مانند لیمو شیرین، می‌توانید کم کم به یک طعم متعادل و قابل پذیرش برسید.

– بلافاصله بعد از خرید محصولات کارهای آماده‌سازی را انجام بدهید

به جای این‌که میوه‌ها و سبزیجات را پس از برگشتن از فروشگاه داخل یخچال بچپانید، آن‌ها را تمیز کنید و ریز خرد کنید و به طور مرتب همه چیز را بسته‌بندی کنید. زمانی که همه چیز آماده و تر و تمیز داخل یخچال باشد، احتمال بسیار بیش تری وجود دارد که آبمیوه برای خودتان آماده کنید. شستن محصولات برای جلوگیری از E. coli بسیار مهم است، پس قبل از این‌که آب آن‌ها را بگیرید، مطمئن شوید که باکتری‌ها، آفت‌کش‌ها و آلودگی‌های خطرناک از روی‌شان به خوبی زودوده شده‌است.

– آبمیوه‌گیری را فورا شستشو دهید

تمیز کردن میوه‌های خشک شده که روی دستگاه چسبیده‌است کار دشوار به نظر می‌رسد، اما اگر هر بار بلافاصله بعد از استفاده از دستگاه چند دقیقه برای تمیز کردن آبمیوه‌گیری وقت‌ بگذارید، کارتان همیشه آسان خواهد بود. اگر تمیز کردن دستگاه هر بار بعد از استفاده برای‌تان عادت شود، دیگر مجبور نخواهید بود با زور و زحمت تکه‌های خشک میوه را از روی آن تمیز کنید. قرار است این آبمیوه‌گیری را به مدت چند سال نگهداری کنید. بنابراین بهتر است خوب مراقب‌اش باشید!

– آب میوه را بلافاصله بنوشید

در حالی که برخی از انواع آبمیوه‌گیری‌ها از اکسیداسیون بیش از حد جلوگیری می‌کنند، اما باز هم آبمیوه‌ی تازه هم می‌تواند باکتری‌های خطرناک تولید کند، اگر فورا مصرف نشود. آب میوه و سبزیجات بدون نگهدارنده، دارای عمر بسیار کوتاهی است، بنابراین بهترین کار این است که آبمیوه را بلافاصله بعد از آماده شدن، بنوشید.

– آب میوه یا سبزیجاتی را آماده کنید که دوست دارید

اگر طعم آب بروکلی را دوست ندارید، خوب اصلا چنین چیزی آماده نکنید! منبع دیگر از ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در این گیاه را پیدا کنید یا آن را با یک دسته از سبزیجات و میوه‌هایی که دوست دارید ترکیب کنید. اگر سعی می‌کنید خودتان را به مصرف آبمیوه‌هایی که باب میل‌تان نیست مجبور کنید، بهتر است نوشیدنی‌های ترکیبی آماده کنید تا هم مواد مغذی را دریافت کنید و هم از طعم آن لذت ببرید. به این ترتیب دوباره سراغ این ترکیب خواهید رفت.

با این حال، به یاد داشته باشید که یکی از مزایای خوردن آب میوه و سبزیجات این است که شما می‌توانید رژیم غذایی خود را با انواع بسیار زیاد و متفاوتی از محصولات کشاورزی تکمیل کنید. حتی اگر به یک رسپی خاصی که دوست دارید بچسبید، می‌توانید گاه گاهی مواد دیگری هم به آن اضافه کنید تا رژیم غذایی شما متغیر باشد و تا جایی که مقدور است از ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلف فایده ببرید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده -سارا فیضی

منبع: جن ریویوز

خواص آب سبزیجات: ۱۵ فایده مصرف آب سبزیجات و میوه ها+دستور تهیه


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی