خواص آب نارگیل: ۶۰ فایده شگفت‌انگیز آب نارگیل (ناریال پانی) برای سلامتی و پوست

آب نارگیل، جایگزینی کم‌کالری و خوشمزه برای نوشیدنی‌های گازدار است. اما آیا می‌دانستید نوشیدنی محبوبتان خواص و فواید شگفت‌انگیزی دارد؟ قبل از اینکه داستان بی‌پایان خواص آب نارگیل شروع کنیم، بیایید به جنبه‌های زیستی این میوه، نگاه سریعی بیندازیم. آماده‌اید؟

آب نارگیل- خلاصه

نام علمی – کوکوس نوسیفرا

خانواده– نخلیان

خاستگاه– جنوب شرقی آسیا

نام‌های دیگر– ناریال پانی (هندی)، کوبادری بوندم نیرو (تلگو)، تنکای تنیر (تمیل)، کاریکین ولام (مالایی)، یلنیرو (کانارا) و ناریکلارا پانی (بنگالی)

واسکو دو گاما این نام را بر نارگیل گذاشت. ساکنان، به دلیل چهره ترسناک نارگیل( چشمان ترسناک نارگیل، به یاد می‌آورید؟) نام آن را “کوکو” گذاشتند. وقتی این “کوکو” به انگلستان رسید، پسوند” نات” به آن اضافه‌شد و آن را به “کوکونات” (نارگیل) تبدیل‌کرد. جالب است نه؟

ولی نارگیل، آنگونه که خیلی از ما فکرمی‌کنیم، جزء مغزها نیست. درواقع، نارگیل میوه‌ای سخت است که بر درختان نخل محیط‌های استوایی ساحلی رشدمی‌کند. این درخت معمولا بسته به نوع و منطقه، در هر فصل صدها میوه می‌دهد.

آب نارگیل در واقع، عصاره موجود در آندوسپرم (حفره داخلی) در نارگیل جوان (حدود ۵-۷ ماهه) است. این مایع شفاف، شیرین و استریل است و ترکیبات ضروری متعدد مانند ویتامین‌ها، موادمعدنی، قند، الکترولیت‌ها، اسیدهای آمینه، فیتوهورمون‌ها و سیتوکین را داراست.

هر نارگیل ممکن است، بسته به اندازه و نوع، حدود ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی‌لیتر آب داشته‌باشد. هر میوه‌ای که سنش کمتر از پنج ماه باشد تلخ است و مواد مغذی ندارد. به‌عبارت دیگر، نارگیل‌های بالغ آب کمتری دارند زیرا اندوسپرم آنها ضخیم است و هسته سفید خوراکی دارد.

بیایید به‌سرعت بدون اتلاف وقت به قسمت جالب قضیه برویم. برویم؟

آب نارگیل چگونه می‌تواند به شما کمک‌کند

خواص آب نارگیل برای سلامتی

آیا می‌دانستید آب نارگیل قادر به نجات جان افراد زیادی در جنگ جهانی دوم شد؟

ممکن است شما این را بعید بدانید اما مستندات زیادی وجوددارد که اهمیت آب نارگیل را به عنوان یک مایع اضطراری داخل وریدی در سال‌های ۴۰ و ۵۰ اثبات‌می‌کند.

فهرست، آغازشده‌است. آب نارگیل، خواص سلامتی بسیاری دارد که با دانستن‌ آنها درست مانند مورد بالا متعجب خواهیدشد. بنابراین، با ما همراه ‌باشید.

۱. سلامت قلبی‌عروقی را افزایش‌می‌دهد

برای یک قلب سالم، باید غذاهای مغذی بخورید و منظم ورزش‌کنید. و حالا، می‌توانید نوشیدن آب نارگیل را به فهرست اضافه‌کنید.

مطالعات نشان‌داده‌اند که آب نارگیل می‌تواند خطر حملات قلبی را کاهش‌داده، فشار خون و فشارخون بالا را پایین ‌آورد.

آب نارگیل، ترجیحا تازه، می‌تواند برای افزایش سلامت قلبی‌عروقی، یکبار در روز مصرف‌شود.

ملاحظه– آب نارگیل ممکن است کالری کمی داشته‌باشد اما آب یک نارگیل می‌تواند پنج گرم قند داشته‌ باشد. بنابراین، خوردن زیاد آب نارگیل توصیه‌نمی‌شود.

۲. سوخت‌وساز را افزایش‌می‌دهد

احتمالا می‌دانید سوخت‌وساز بالا به این معناست که شما کالری بیشتری بسوزانید. در حالی‌که خیلی چیزها ممکن است سوخت‌وساز شما را کند کند، آب نارگیل از آنها نیست. درواقع، آب نارگیل می‌تواند سوخت‌وسازتان را افزایش‌دهد.

یکی از مواد ضروری برای سوخت‌وساز مناسب کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها و تبدیل آنها به انرژی، منگنز است. به همین دلیل آب نارگیل به افزایش سوخت‌وساز کمک‌می‌کند.

۳. از سنگ کلیه جلوگیری می‌کند.

جلوگیری از سنگ کلیه یکی از موثرترین خواص آب نارگیل است. سنگ کلیه می‌تواند باعث درد زیاد و مشکلات سلامتی جدی شود. نوشیدن آب نارگیل می‌تواند به جلوگیری از سنگ کلیه کمک‌کند.

سنگ کلیه زمانی اتفاق‌می‌افتد که در کلیه‌های شما تجمعی از کریستال‌ شکل‌بگیرد که باید از طریق ادرار دفع‌شود. تحقیقات نشان‌داده‌است آب نارگیل، میزان کریستال‌های جمع‌شده در کلیه را کاهش‌می‌دهد و همین امر ایجاد سنگ کلیه را به شکل قابل‌توجهی کاهش‌می‌دهد.

۴. به گوارش کمک‌می‌کند

همه می‌دانند مصرف فیبر برای عملکرد درست سیستم گوارشی شما ضروری است. آب نارگیل سرشار از فیبر است و به‌همین دلیل به سیستم گوارشی شما کمک‌می‌کند.

آب یک نارگیل حاوی ۹ درصد فیبر موردنیاز روزانه شماست.

۵. از کم‌آبی بدن جلوگیری‌کرده و آن را درمان‌می‌کند

کم‌آبی زمانی اتفاق‌می‌افتد که میزان آب بدن شما کاهش‌یابد. این اتفاق معمولا نتیجه ننوشیدن آب کافی یا از دست‌دادن آب از طریق دفع است. آب نارگیل، بدن شما را هیدراته نگه‌می‌دارد، و به همین دلیل بسیاری از ورزشکاران از آن به‌عنوان یک نوشیدنی بعد از تمرین استفاده‌می‌کنند.

هنگامی که بدن‌تان کم‌آب شده است، فقط آب از دست نمی‌دهید؛ املاح ضروری و مواد مغذی را نیز ازدست‌می‌دهید. آب نارگیل، که میزان آب بالایی دارد و سرشار از مواد مغذی است، به جبران کم‌آبی بدن‌تان کمک‌می‌کند.

۶. به گرفتگی عضلانی کمک‌می‌کند

گرفتگی عضلانی می‌تواند به دلایل زیادی اتفاق‌بیفتد و آب نارگیل به کاهش این ناراحتی کمک‌می‌کند.

با استناد به مطالعات، کمبود پتاسیم می‌تواند باعث اسپاسم عضلانی شود. یک رژیم غذایی سرشار از پتاسیم، تضمین‌می‌کند که عضلات شما در شرایط عالی بمانند.

تمرین‌کردن بیش ازحد نیز می‌تواند باعث گرفتگی عضله شود که می‌تواند با مصرف الکترولیت‌ها بهترشود. آب نارگیل که آب و پتاسیم از دست‌رفته را جبران‌می‌کند، می‌تواند جایگزین مناسبی برای هر نوع نوشیدنی انرژی‌زا باشد.

۷. استخوان‌ها را قوی‌می‌کند

اگرچه استخوان‌های ما بیشتر از کلسیم تشکیل‌شده‌اند، اما برای حفظ قدرت و تراکم استخوان به بعضی مواد مغذی نیز نیازداریم.

مطالعات زیادی درمورد تاثیر آب نارگیل بر استخوان‌ها انجام‌شده‌است. نتایج این مطالعات مطلوب بوده است. آب نارگیل مقدار قابل‌توجهی کلسیم دارد که برای استخوان‌های سالم ضروری است. همچنین آب نارگیل حاوی منیزیم نیز هست که قدرت استخوان را می‌سازد.

۸. نفخ را کاهش‌می‌دهد

نفخ معمولا به گاز مربوط است. اما می‌تواند به‌دلیل مصرف زیاد سدیم نیز باشد که آب نارگیل می‌تواند آن را کاهش‌دهد.

نارگیل حاوی مقدار زیادی پتاسیم است که به خنثی‌شدن اثر سدیم کمک‌می‌کند.

۹. به کاهش وزن کمک‌می‌کند

کاهش وزن یکی از خواص شگفت‌انگیز نوشیدن آب نارگیل است. مصرف مواد کالری‌ خالی ( موادی که تنها پرکالری هستند و مواد مغذی ندارند) یکی از دلایل اصلی افزایش وزن شما است. نوشیدنی‌های گازدار و دیگر نوشیدنی‌های قندی می‌توانند کالری‌های زیادی را به شما بدهند و باعث شوند احساس گرسنگی کنید. اگر به دنبال یک جایگزین هستید، آب نارگیل یک جایگزین عالی است.

آب نارگیل منبع خوبی از فیبررژیمی است. بدن شما فیبر را هضم نمی‌کند، بنابراین مدت بیشتری در بدن‌تان مانده و باعث‌می‌شود احساس سیری کنید. به همین دلیل‌است که احساس گرسنگی کمتری دارید و کمتر می‌خورید.

۱۰. به افراد دیابتی کمک‌می‌کند.

آیا افراد دیابتی می‌توانند این نوشیدنی شیرین و خوشمزه را بنوشند؟ تحقیقات نشان‌می‌دهد که بله!

مطالعات خاصی دریافتند که آب نارگیل‌های رسیده می‌تواند اثرات ضد دیابت داشته‌باشد. افراد دیابتی در برابر لخته‌شدن‌خون آسیب‌پذیر هستند و این مسئله جان‌شان را به خطر می‌اندازد. آب نارگیل نه تنها قندخون را کاهش‌می‌دهد بلکه از لخته‌شدن خون نیز جلوگیری‌می‌کند.

ملاحظه– افراد دیابتی باید برای مصرف آب نارگیل، برای بررسی علائم هیپوگلیسمی، قندخون خود را چک‌کنند.

۱۱. فشارخون را پایین‌می‌آورد

آب نارگیل تاثیر مستقیمی بر فشارخون دارد. مطالعات نشان‌می‌دهند آب نارگیل می‌تواند به پایین‌آوردن فشار خون و فشارخون بالا کمک‌کند. همچنین آب نارگیل، کلسترول را پایین‌آورده و از لخته‌شدن خون جلوگیری‌می‌کند.

آب نارگیل دارای خواص آنتی‌ترومبوتیک است، یعنی به جلوگیری از لخته‌شدن خون کمک‌می‌کند. همچنین کلسترول را که با انسداد عروق قلبی بر فشار خون‌تان اثرمی‌گذارد، پایین می‌آورد.

۱۲. اسهال را درمان‌می‌کند

آب نارگیل، مایعی ضروری برای افراد مبتلا به اسهال است. آب نارگیل با جایگزین‌کردن مایع از دست‌رفته دستگاه گوارش، از بستری‌شدن جلوگیری‌می‌کند.

جالب است که این مایع ساده، اسمولاریته بالاتری نسبت به محلول ORS  تجویزی سازمان سلامت جهانی دارند و این به‌دلیل وجود ترکیبات شیمیایی ضروری مانند اسیدهای آمینه، مواد معدنی، آنزیم‌ها و اسیدهای چرب است. آب نارگیل به‌دلیل داشتن سدیم و کلرید پایین و قند و اسیدهای آمینه بالا، یک جایگزین مایع متعادل برای اسهال است.

۱۳. جایگزین الکترولیت است

آب نارگیل، یک جایگزین کوتاه‌مدت موثر برای پلاسمای خون انسان نیز هست. ۱۰۰ میلی‌لیتر آب نارگیل حاوی ۲۵۰ میلی‌گرم پتاسیم و ۱۰۵ میلی‌گرم سدیم است که کمبود الکترولیت را در بدن جبران‌می‌کند.

این تنها دلیل محبوب بودن نارگیل در جنگ جهانی دوم است.

۱۴. یک سم‌زداست

همه ما می‌دانیم سم‌زدایی یک فرآیند مهم برای عملکرد درست بدن است. این فرآیند به بیرون‌رفتن مواد مضر از اندام‌های ما کمک‌کرده و ما را از درون و بیرون سالم‌می‌کند.

اما می‌دانستید کم‌آبی بدن نیز در ایجاد سم در بدن نقش‌دارد؟

بله، نقش‌دارد، زیرا آبرسانی ناکافی مانع عملکرد اندام‌های سم‌زدا- کلیه‌ها و کبد- شده و باعث تجمع سموم در بدن ما می‌شود.

چه کاری می‌توانیم انجام‌دهیم؟

راه‌حل آسان است. هیدراته بمانید. و چه چیزی بهتر از آب نارگیل محبوب‌مان می‌تواند جایگزینی برای آبرسانی باشد؟

بدن ما، در صورت داشتن همه مواد مغذی و آبرسانی لازم، قادر به پاکسازی و سم‌زدایی خود است، و آب نارگیل دارای همه مواد مغذی لازم مانند سدیم و پتاسیم است.

۱۵. برای بعد از یک جلسه تمرین طولانی مفید است

جای نوشیدنی‌های انرژی‌زای خود را به آب نارگیل بدهید تا حتی بعد از یک جلسه تمرینی طولانی، هیدراته بمانید.

آب نارگیل سرشار از پتاسیم، سدیم، منیزیم و کلسیم ضروری است که به جبران الکترولیت‌های ازدست‌رفته در بدن کمک‌می‌کند. همچنین، به حفظ تعادل مناسب مایع کمک‌می‌کند.

۱۶. سطح pH را متعادل‌می‌کند

خیلی از سموم و ترکیبات شیمیایی موجود در محیط و غذاها، pH  بدن‌تان را به شدت اسیدی می‌کنند که می‌تواند باعث درد مفاصل، حساسیت شیمیایی، سوزش معده، افزایش وزن، دیابت و ضعف سیستم ایمنی شود.

اینجاست که آب نارگیل واردمی‌شود.

آب نارگیل خاصیت قلیایی دارد که به ذخیره pH سالم در بدن کمک‌می‌کند. بنابراین، دفعه بعدی که با اسیدیته آزاردهنده و سوزش معده مواجه‌شدید، در خوردن این نوشیدنی خوشمزه شک نکنید.

۱۷. انرژی‌زایی فوری

آیا هنوزهم بعد از یک روز آفتابی به نوشیدن نوشیدنی انرژی‌زا اعتماد می‌کنید؟ این کار را نکنید. زیرا حالا دلیل بهتری برای روی آوردن به آب نارگیل دارید.

یک لیوان آب نارگیل تازه دارای ۵ میلی‌گرم قند طبیعی است که تاثیرات انرژی‌زایی بهتری نسبت به نوشیدنی‌های انرژی‌زا دارد و ارزان‌تر هم هست. همان لیوان، حدود ۲۹۴ میلی‌گرم پتاسیم نیز دارد که برای تولید انرژی در سلول‌ها ضروری است.

۱۸. خماری را برطرف‌می‌کند

دفعه بعدی که با الکل فرارمی‌کنبد، آب نارگیل بخورید.

خوردن آب نارگیل به آرامش معده، کاهش ادرار زیاد و تهوع کمک‌می‌کند. همچنین آب نارگیل، آب و مواد معدنی لازم که به‌خاطر الکل از دست رفته‌اند را تامین می‌کند.

همچنین آنتی‌اکسیدان‌های موجود در این نوشیدنی احیاکننده با استرس اکسیداتیو که به دلیل وجود زیاد الکل در بدن اتفاق می‌افتد مبارزه‌می‌کند.

با استفاده از آب نارگیل، انبه رسیده، آبلیمو و نعناع، نوشیدنی خماری خود را درست‌کنید. دستورش در اینجا آمده است:

مواد موردنیاز

۲ فنجان آب نارگیل تازه

۲ فنجان انبه رسیده رنده‌شده

۲ ساقه نعناع تازه

نصف فنجان یخ

کاری که باید انجام‌دهید

با ترکیب همه مواد بالا یک اسموتی درست‌کنید و آن را تازه مصرف‌کنید تا از خماری آزاردهنده خلاص‌شوید.

۱۹. سردرد را تسکین می‌دهد

کم‌آبی یکی از دلایل ایجاد سردرد است و آب نارگیل یکی از بهترین درمان‌های طبیعی برای آبرسانی فوری است.

بیماران میگرنی سطح پایینی از منیزیم دارند و آب نارگیل با سطح بالای منیزیم به کاهش دفعات حملات میگرنی کمک‌می‌کند.

۲۰. آلزایمر را درمان‌می‌کند

آب نارگیل یکی از درمان‌های ممکن جدید برای بیماری‌های عصبی مانند آلزایمر است.

در یک مطالعه، چنین یافت‌شد که ترنس-زیتین، یک سیتوکینین موجود در آب نارگیل، دربرابر آسیب سلول‌های مغزی، قدرت پیشگیری بالایی دارد. همچنین به اختلالات حافظه نیز کمک‌می‌کند.

۲۱. جایگزینی سالم برای نوشیدنی‌های کافئین‌دار

خوردن آب نارگیل تازه به جای چای صبح و بعدازظهر انتخاب مناسبی است.

آب نارگیل شما را بدون تغییر ذائقه، در طول روز پرانرژی نگه‌می‌دارد. آب نارگیل در هر ۱۰۰ گرم فقط ۱۹ کالری دارد. آب نارگیل همچنین سرشار مواد مغذی مانند آهن، کلسیم، منیزیم، پتاسیم و ویتامین C است.

پس منتظر چه هستید؟

۲۲. خواص ضدمیکروبی دارد

آب نارگیل دارای خواص ضدمیکروبی است که در مبارزه با باکتری‌هایی مانند ای‌کولای، اس اورئوس، بی‌سوبتیلیس و پی آئروژینوزا موثر است.

در حالی که ای‌کولای، که در برابر خیلی از داروها مقاوم است، ساکن دستگاه گوارش انسان است، اس اورئوس و بی‌سوبتیلیس باعث مسمومیت غذایی می‌شوند. از طرف دیگر، پی آئروژینوزا یک عامل بیماری انسانی قوی است که در شیر، محصولات لبنی، میوه‌ها و سبزیجات یافت‌می‌شود.

۲۳. سیستم ایمنی را تقویت‌می‌کند

برای داشتن یک سیستم ایمنی فعال به آب نارگیل اعتمادکنید.

هر ۱۰۰ گرم آب نارگیل دارای ۲.۴ میلای‌گرم ویتامین C است که برای تولید پادتن برای مبارزه با هجوم خارجی لازم است. آب نارگیل همچنین به شما در پاکسازی بدن از سموم و میکروب‌ها کمک‌کرده و شما را از درون و بیرون سالم‌می‌کند. آب نارگیل ویروس‌های سرماخوردگی را با موفقیت شکست‌می‌دهد.

۲۴. دارای خواص ضد تومور است

بسیاری از محققان دریافتند که مصرف منظم آب نارگیل می‌تواند به درمان تومور کمک‌کند.

آب نارگیل دارای سیتوکینین جیبرلین (از هورمون‌های گیاهی) ضروری است که خواص ضد تومور دارد.

۲۵. سلامت چشم

آب نارگیل می‌تواند بهترین راه برای تضمین بینایی خوب باشد.

بدن ما برای سلامت مغز و چشم، به مقدار قابل‌توجهی ویتامین B۱ نیازدارد. آب نارگیل ماهیچه‌های چشم و دید در شب را قوی‌می‌کند. هر فنجان آب نارگیل حدودا ۰.۷ میلی‌گرم تیامین ( ویتامین B۱) دارد، بنابراین برای تامین ۱.۴ نیاز مجاز روزانه تیامین، باید دو فنجان آب نارگیل بنوشید.

۲۶. استرس را کاهش‌می‌دهد

اداره، سفر، مشکلات خانوادگی- دلایل زیادی می‌توانند باعث استرس شوند. نوشیدن یک فنجان آب نارگیل تازه، یک روش خیلی خوب برای ازبین بردن سطوح بالای تنش است.

آب نارگیل حاوی مقدار مناسبی ویتامین B۵، B۶ و فولات است که سطوح استرس را کاهش‌می‌دهد. فولات (ویتامین B۹) به آزادشدن سروتونین- هورمون بهبود خلق‌وخو نیز کمک‌می‌کند.

۲۷. بی‌خوابی را درمان‌می‌کند.

از جنگیدن با بی‌خوابی خسته‌اید؟ خوردن آب نارگیل قبل از رفتن به رخت‌خواب را امتحان‌کنید و خودتان را در حال خواب‌رفتن ببینید.

این ماده طبیعی حاوی GABA، یک پیام‌رسان عصبی است که تاثیر آرام‌بخش، ضدتشنج و ضداضطراب بر بدن دارد و به خواب خوب کمک‌می‌کند.

۲۸. حافظه را تقویت‌می‌کند

فرآیند یادگیری کودکان‌تان را به کمک آب نارگیل تسریع‌کنید.

مطالعات زیادی به این نتیجه دست‌یافتند که آب نارگیل به دلیل داشتن اسید گلوتامیک، یک اسید آمینه که برای حفظ حافظه و یادآوری مهم است، به افزایش حافظه کمک‌می‌کند.

۲۹. سنگ صفرا را درمان‌می‌کند

برای خارج‌کردن سنگ‌های صفرای جمع‌شده در بدن‌تان، آب نارگیل بنوشید.

آب نارگیل سرشار از اسید مالیک است که به کمک منیزیم به شکستن سنگ صفرا کمک‌می‌کند.

۳۰. با افسردگی مبارزه‌می‌کند

ممکن است عجیب به‌نظربرسد، اما آب نارگیل برای درمان افسردگی مفید است.

آب نارگیل میزان زیادی منیزیم دارد (۶۰ میلی‌گرم در هر فنجان) که به‌صورت بالینی ثابت‌شده با علائم افسردگی مبارزه‌می‌کند. مصرف روزانه این نوشیدنی باعث افزایش سلامت ذهنی و بهبود خلق‌وخو می‌شود.

۳۱. نوشیدنی سالم برای زنان باردار و شیرده

آب نارگیل نقش مهمی در سلامت کلی و بهبود سلامت بدن در دوران بارداری ایفامی‌کند.

مصرف منظم آب نارگیل به حل مشکلات معمول بارداری مانند خستگی، کم‌آبی، اسپاسم عضلانی، گرفتگی، گردش خون ضعیف و فشارخون کمک‌می‌کند. ماهیت آرام‌بخش آب نارگیل به آرام‌شدن دستگاه گوارش، رفع تهوع صبحگاهی، حالت تهوع، بازگشت اسید معده و یبوست کمک‌می‌کند.

آب نارگیل اثری از اسید لوریک- یک ترکیب تقویت‌کننده سیستم ایمنی- دارد که در شیر مادر نیز یافت‌می‌شود. به همین دلیل به مادران شیرده، مصرف مقدار مناسب آب نارگیل توصیه‌می‌شود.

۳۲. به مبارزه با آسیب رادیکال‌های آزاد کمک‌می‌کند

این نوشیدنی نشاط‌آور، دارای آنتی‌اکسیدان نیز هست که به شکستن رادیکال‌های آزاد عامل آسیب در اندام‌های بدن، کمک‌می‌کند.

اگر این رادیکال‌ها آزاد باقی بمانند، می‌توانند از طریق بردن الکترون‌ها باعث واکنش‌های زنجیره‌ای در بدن شوند که در نهایت منجر به مرگ سلول می‌شود.

۳۳. برای نوزادان مفید است

بدون صرف هزینه زیاد، به نوزادان خود ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری مانند کلسیم، ویتامین C، ریبوفلاوین، پتاسیم، منیزیم، آهن و منگنز بدهید.

خواص دارویی بی‌شمار آب نارگیل با میکروب‌ها مبارزه‌ وکودک شما را از مشکلات گوارشی مانند زخم معده، سوء‌هاضمه، اسهال، نفخ و استفراغ خلاص‌می‌کنند. این آب طبیعی همچنین به درمان عفونت‌های مجاری ادراری و تب بیضه نیز کمک‌می‌کند.

می‌توانید به محض دادن غذاهای جامد به نوزاد، دادن آب نارگیل را نیز شروع‌کنید، یعنی حدود ۶-۸ ماهگی.

ملاحظه– آب نارگیل برای نوزادان زیر شش ماه، به دلیل خطر واکنش‌های حساسیتی، توصیه‌نمی‌شود.

۳۴. آسیب‌های شیمی‌درمانی را متوقف‌می‌کند.

آب نارگیل به بهبود سریع آسیب شیمی‌درمانی کمک‌می‌کند.

این آب طبیعی سرشار از الکترولیت است که به اکسیژن‌دار کردن خون و در نتیجه به ذخیره تعداد سلول‌های سفید خون، تعداد نوتروفیل‌ها، هموگلوبین و پلاکت‌ها کمک‌می‌کند.

خواص ضدمیکروبی آب نارگیل می‌تواند میکروب‌های درون سلول‌های سرطانی را بکشد و آنها را به سلول طبیعی تبدیل‌کند.

۳۵. یبوست را درمان‌می‌کند

آب نارگیل، که یک ملین طبیعی است، برای درمان یبوست بسیار مناسب است. آب نارگیل حاوی مقدار فراوانی فیبر رژیمی است که باعث تشکیل مدفوع می‌شود.

همچنین، خاصیت پاک‌کنندگی این آب، حرکت روده را در بدن تنظیم‌می‌کند.

۳۶. بیماری کرون را درمان‌می‌کند

بیماران مبتلا به بیماری کرون به دلیل اسهال شدید، مایعات زیادی را ازدست‌می‌دهند. بنابراین، فراهم‌کردن دوز سالمی از الکترولیت‌های اضافه‌شده انتخاب خوبی است. و چه چیزی می‌تواند بهتر از یک لیوان آب نارگیل باشد؟

آب نارگیل یک منبع طبیعی الکترولیت با مزایای فراوانی مانند قندهای طبیعی و اسیدهای آمینه بدون رنگ آمیزی مصنوعی است.

۳۷. کولیت زخمی را تسکین‌می‌دهد

آب نارگیل با خواص درمانی خود در درمان اختلالات گوارشی مانند کولیت زخمی بسیار موثر است.

مصرف منظم آب نارگیل، غشای مخاطی روده بزرگ و راست‌روده را تسکین‌داده و تورم را در آنها کاهش‌می‌دهد. نحوه مصرف آب نارگیل برای تسکین زخم معده، در اینجا آمده‌است:

مواد موردنیاز

۳-۴ گز روغنی

یک لیوان آب نارگیل

یک قاشق چایخوری عسل

کاری که باید انجام‌دهید

۱. گز روغنی را حدود ۱۰ دقیقه در آب بجوشانید وعصاره آن را بگیرید

۲. عصاره را به آب نارگیل اضافه‌کرده و عسل را با آن مخلوط‌کنید.

۳. برای کسب نتیجه بهتر، این عصاره را روزی یک بار بخورید.

۳۸. نشت روده را درمان‌می‌کند

برای خلاص‌شدن از نشت روده، آب نارگیل بنوشید.

آب نارگیل دارای مقدار مناسبی اسید لوریک است که به درمان دستگاه گوارش کمک‌کرده، شما را از گاز روده خلاص‌ و سندروم نشت روده را درمان‌می‌کند. آب نارگیل به‌دلیل ضدنفخ بودن، به توانایی دستگاه گوارش در جذب مواد مغذی نیز کمک‌می‌کند.

۳۹. تب را کاهش‌می‌دهد

فرد می‌تواند از خاصیت آرام‌بخش و خنک‌کننده آب نارگیل برای تسکین احساس سوزش ناشی از تب بالا استفاده‌کند.

آب نارگیل همچنین به متعادل‌کردن دمای بدن که در اثر تب بالا‌می‌رود، کمک‌می‌کند.

۴۰. وبا را درمان‌می‌کند

آب نارگیل، به‌دلیل داشتن مقادیر زیاد پتاسیم و منیزیم، برای افراد مبتلا به وبا خوب است. آب نارگیل به بازگرداندن تعادل الکترولیت موردنیاز بدن کمک‌می‌کند.

برای نتایج بهتر، آب یک‌چهارم یک لیمو را بگیرید و در یک لیوان آب نارگیل بریزید و تا زمان کم شدن علائم، روزی دوبار بنوشید.

۴۱. فعالیت سم را در کبد کاهش‌می‌دهد

مطالعات زیادی تاییدکرده‌اند که خواص هپاتوپروتکتیو (محافظت از کبد در برابر آسیب)، آب نارگیل را به ماده‌ای ایده‌آل برای کبد تبدیل‌می‌کند. همچنین، این آب طبیعی، آنتی‌اکسیدان‌های قوی دارد که فعالیت سم را در کبد کاهش‌می‌دهد.

۴۲. برای علائم پس از یائسگی مفید است

مصرف روزانه آب نارگیل تازه می‌تواند علائم پس از یائسگی را درمان‌کرده و شما را از درد و ناراحتی خلاص‌کند.

رپورتاژ

۴۳. رفلاکس اسید، GERD و التهاب معده را درمان‌می‌کند.

برای سلامتی بهتر معده، هر صبح و بعدازظهر یک لیوان آب نارگیل تازه مصرف‌کنید.

آب نارگیل، به دلیل داشتن مقادیر زیاد پتاسیم و الکترولیت، در درمان رفلکس اسید، GERD و التهاب معده مفید است. آب نارگیل به خنثی‌کردن اسید زیاد در معده کمک‌کرده و دردتان را کاهش‌می‌دهد.

۴۴. میل جنسی را افزایش‌می‌دهد

آیا می‌دانستید آب نارگیل می‌تواند به افزایش میل جنسی شما کمک‌کند؟

دست‌نوشته‌ها و داستان‌های تایلند و ملل اقیانوس آرام، داشتن خواص مقوی میل جنسی در مردان و زنان را به آب نارگیل نسبت‌داده‌اند.

۴۵. آب سیاه را کاهش‌می‌دهد

خوردن آب نارگیل، یک درمان طبیعی برای آب سیاه است.

آب سیاه یک اختلال چشمی است که در آن رگ‌های کوچک خونی و عصب بینایی به دلیل افزایش فشار چشم آسیب‌می‌بینند. آب نارگیل با مسدودکردن مواد شبه آدرنالین، به کاهش تولید زلالیه کمک‌می‌کند. این کار، فشار چشم را حدود ۲ ساعت و نیم کاهش‌می‌دهد.

۴۶. کم‌کاری تیروئید را درمان‌می‌کند

آب نارگیل برای درمان کم‌کاری تیروئید نیز مفید است.

آب نارگیل یک ادرارآور طبیعی است، بنابراین از عملکرد درست غده تیروئید پشتیبانی‌می‌کند. آب نارگیل، به دلیل سرشار بودن از چربی‌های سالم، سرعت سوخت‌وساز بدن را نیز افزایش‌داده و به تولید انرژی کمک‌می‌کند. همه این موارد به درمان کم‌کاری ایروئید کمک‌می‌کنند.

خواص سلامتی آب نارگیل را با این خاصیت به اتمام می‌رسانیم.

بیایید آرام و بدون سر وصدا به بخش هیجان‌انگیز بعدی برویم.

خواص آب نارگیل برای پوست

آکنه؟ چین‌وچروک؟ هر مشکل پوستی را نام‌ببرید، راه‌حلی را برایش در آب نارگیل پیداخواهیدکرد. فقط ببنید نارگیل چگونه:

۴۷. پوست را مرطوب می‌کند

رمز داشتن پوستی عالی، آبرسانی مناسب است. آفتاب، آلودگی و صابون‌های قوی، پوست‌تان را از رطوبت طبیعی خود محروم‌کرده و باعث خشکی آن می‌شوند. استفاده از آب نارگیل، روشی عالی برای آبرسانی پوست‌تان است.

آب نارگیل، مطوب‌کننده‌ای عالی برای هر نوع پوست است، آب نارگیل سبک است، بنابراین پوست‌تان را بدون چرب‌کردن آبرسانی‌می‌کند.

نحوه استفاده

ماسک صورت آب نارگیل و آبلیمو می‌تواند یک راه عالی غیرچرب برای ایجاد رطوبت لازم در پوست‌تان باشد.

مواد موردنیاز

۲ قلشق غذلخوری آب نارگیل

قاشق چایخوری آبلیمو

۱ عاشق چایخوری عسل (اختیاری)

کاری که باید انجام‌دهید

۱. آب نارگیل را در کاسه‌ای گذاشته و آبلیمو را به آن اضافه‌کنید. اگر پوست‌تان خشک است، عسل اضافه‌کنید. هم‌بزنید تا همه مواد باهم ترکیب‌شوند.

۲. چند تکه پنبه را در ترکیب خیسانده و آن را آرام و به صورت دورانی بر پوست خود ماساژدهید.

۳. اجازه‌دهید ۳۰ دقیقه بماند و سپس با آب سرد بشویید.

چندبار باید این کار را انجام‌دهید؟

این ماسک صورت را می‌توان یک روز درمیان استفاده‌کرد.

ملاحظه– آبلیمو ممکن است پوست‌تان را خشک‌کند، بنابراین مراقب باشید اندازه آن را با نوع پوست‌تان هماهنگ‌کنید. برای پوست چرب می‌توان آبلیموی بیشتری استفاده‌کرد زیرا آبلیمو به کنترل چربی کمک‌می‌کند. اما، افرادی که پوست معمولی یا خشک دارند باید آبلیموی کمتری استفاده‌کنند و برای افزایش رطوبت، عسل را به ماسک اضافه‌کنند.

۴۸. علائم پیری را کاهش‌می‌دهد

هنگامی که پوست‌تان پیر می‌شود، چین‌وچروک، خطوط و نقطه‌های پیری زیادمی‌شوند. اما می‌توان با مراقبت مناسب، این علاوم پیری را به تاخیر انداخت. اگر به دنبال راهی موثر برای کاهش خطوط و چین‌وچروک هستید، ممکن است بخواهید آب نارگیل را امتحان‌کنید.

آب نارگیل حاوی سیتوکین است که رشد سلول را افزایش‌می‌دهد. این کار به ترمیم سریع‌تر پوست‌تان کمک‌می‌کند و آسیب ایجادشده را نیز کاهش‌می‌دهد.

نحوه استفاده

پوست بالغ، خشک می‌شود. ترکیب قوی آب نارگیل و ماست، پوست را لایه‌برداری و مرطوب‌ کرده و علائم پیری را کاهش‌می‌دهد.

مواد موردنیاز

۱ قاشق غذاخوری آب نارگیل

۲ قاشق غذاخوری ماست ساده

کاری که باید انجام‌دهید

۱. ماست را درکاسه‌ای بگذارید. آب نارگیل را اضافه‌کرده و هم‌بزنید تا مواد باهم ترکیب‌شوند.

۲. با استفاده از قلم‌مو، ترکیب را روی صورت‌تان بگذارید.

۳. اجازه‌دهید ۱۵ دقیقه بماند، و بعد با آب سرد بشویید.

ماست دارای اسیدلاکتیک-یک لایه‌ بردار نرم اما موثر- است. ماست با برداشتن سلول‌های مرده و مرطوب‌کردن پوست، به بهبود ظاهر پوست‌تان کمک‌کرده و آن را نرم و انعطاف‌پذیر می‌کند.

چندبار باید این کار را انجام دهیم؟

ممکن است از این ماده یک یا دوبار در هفته استفاده‌کنید.

۴۹. به کاهش تجمع رنگدانه‌ها کمک‌می‌کند

ممکن است محصولات زیادی وجودداشته‌باشد که ادعاکنند رنگدانه‌ها را کاهش‌می‌دهند اما آنها یا بی‌اثرند یا پر از مواد شیمیایی. اگر به‌دنبال یک جایگزین طبیعی هستید، آب نارگیل می‌تواند در موارد لکه‌ها، برنزه و پوست بی‌رنگ‌شده به شما کمک‌کند.

تحقیقات نشان‌داده است که ویتامین C می‌تواند به رفع تجمع رنگدانه‌ها کمک‌کند. به همین دلیل آب نارگیل که منبعی طبیعی و سرشار از ویتامین C است، در کاهش برنزگی و لکه‌ها موثر است.

نحوه استفاده

آب نارگیل، زمانی که با خاک رنگ‌بر ( مالتنی میتی) به‌کاررود، می‌تواند به کاهش تجمع رنگدانه‌ها کمک‌کند.

مواد مورد نیاز

۱ قاشق غذاخوری خاک رنگ‌بر

قاشق غذاخوری آب نارگیل

کاری که باید انجام‌دهید

۱. خاک رنگ‌بر و آب نارگیل را ترکیب‌کنید تا خمیر نازکی به‌دست آید.

۲. خمیر را بر روی نواحی دارای رنگدانه یا همه صورت‌تان بگذارید.

آن را ۱۵ دقیقه گذاشته و با آب سرد بشویید.

چندبار باید این کار را انجام‌دهید؟

این بسته صورت را می‌توان یک یا دوبار در هفته استفاده‌کرد.

۵۰. عفونت‌های پوستی را درمان‌می‌کند

پوست شما همیشه در برابر باکتری و قارچ آسیب پذیر است و این‌ها می‌توانند باعث عفونت پوستی شوند. عفونت پوستی به جوش تحریک‌پذیری پوست منجرمی‌شود. آب نارگیل می‌تواند به شما در جلوگیری و درمان آنها کمک‌کند.

آب نارگیل دارای خواص ضدباکتریایی، ضدقارچی و ضدانگل است و به‌همین دلیل استفاده موضعی از آن به درمان عفونت‌های پوستی کمک‌می‌کند.

نحوه استفاده

استفاده موضعی از آب نارگیل بر ناحیه آسیب‌دیده می‌تواند علائم را کاهش‌داده و عفونت را درمان‌کند.

۵۱. به کاهش آکنه کمک‌می‌کند

اگر آکنه دشمن جان شماست، احتمالا راه‌های زیادی را برای خلاصی از آن امتحان‌‌کرده‌اید. ماده‌ای که نادیده‌گرفته‌شده است، آب نارگیل است. بله، نوشیدنی تابستانی موردعلاقه‌تان می‌تواند آکنه را نیز درمان‌کند.

آکنه زمانی به‌وجودمی‌آید که فولیکول‌های پوست شما توسط چربی مسدودشده‌اند. سپس این فولیکول‌های مسدودشده مورد حمله باکتری‌ها قرارگرفته و متورم می‌شوند. به دلیل خواص ضدباکتری آب نارگیل، استفاده از آن می‌تواند به کاهش آکنه کمک‌کند.

نحوه استفاده

تونری که با آب نارگیل و عسل ساخته‌شده است، نه تنها به کاهش آکنه کمک‌می‌کند بلکه پوست شما را نیز نرم‌می‌کند.

مواد موردنیاز

فنجان آب نارگیل

۱ قاشق چایخوری عسل

کاری که باید انجام‌دهید

۱. عسل را در آب نارگیل هم‌بزنید.

۲. یک تکه پنبه را در ترکیب خیسانده و آن را بر پوست تمیز بزنید.

۳. بگذارید ۱۰ دقیقه بر پوست‌تان بماند و با کیسه حمام پاک‌کنید.

عسل یک عامل ضدباکتری دیگر است. عسل همچنین دارای خواص ضدالتهاب است که می‌تواند تورم را کاهش‌داده و پوست‌تان را نرم‌کند.

چندبار باید این کار را انجام‌دهید؟

ممکن است این کار را هرروز به‌عنوان بخشی از برنامه روزانه خود انجام‌دهید.

۵۲. اگزما را درمان‌می‌کند

آب نارگیل یک درمان طبیعی عالی برای بیماری‌های پوستی مانند اگزما است.

خوردن دو یا سه لیوان از این نوشیدنی طبیعی روشی عالی برای آبرسانی پوست بدون نیاز به استفاده از مواد آرایشی پرهزینه است. آب نارگیل سرشار از مواد معدنی مانند پتاسیم، اسیدلوریک، آنتی‌اکسیدان و سیتوکینین است که پوست را جوان نگه‌می‌دارد. آب نارگیل همچنین به تعادل سطوح pH در بدن کمک‌می‌کند. و همه این عوامل به‌طور غیرمستقیم، آب نارگیل را به درمانی‌ایده‌آل برای اگزما تبدیل‌می‌کند.

۵۳. مانند یک پاک‌کننده و تونر طبیعی عمل‌می‌کند.

 

 

آیا هنوز هم در اینترنت به دنبال یک تونر عالی می‌شد؟

نشد!

ما یک ماده طبیعی داریم که هزاربرابر بهتر کارمی‌کند بدون اینکه پول‌تان را غارت‌کند. بله من دارم درباره آب نارگیل محبوب صحبت‌می‌کنم. هنگامی که آب نارگیل به‌عنوان یک پاک‌کننده و تونر مورد استفاده قرارمی‌گیرد، به‌راحتی به خلاص‌شدن از آلودگی‌های سمج و ناخالصی‌های روزانه، به شما کمک‌می‌کند. حتی می‌توانید چند قطره آبلیمو را برای افزایش اثر روشن‌کنندگی به آب نارگیل اضافه‌کنید.

نکته: افرادی که به دنبال از بین‌بردن نقاط تیره هستند، باید آب نارگیل و گلاب را ترکیب‌کنند و روزانه دو یا سه بار به‌عنوان پاک‌کننده صورت استفاده‌کنند.

۵۴. عفونت‌های پوست را درمان‌می‌کند

پوست ما در تابستان‌ها و بارندگی‌های شدید، مستعد آسیب بدتر است. عفونت‌ها، بیرون‌زدگی نامنظم آکنه، قرمزی، خارش- راه‌های مختلفی وجوددارد که به پوست‌مان آسیب‌می‌زنند.

چه کاری می‌توانید با این‌ها انجام‌دهید؟

خوب، پیشنهادمی‌کنم از خواص درمانی آب نارگیل استفاده‌کنید. آب نارگیل خواص ضدویروس، ضدمیکروبی و ضدقارچی دارد که به رفع انواع مختلف عفونت‌های پوستی کمک‌می‌کند. فقط مقداری آب نارگیل را به کمک پنبه بر پوست آسیب‌دیده بگذارید.

۵۵. رنگ برنزه را ازبین می‌برد

آیا از استفاده از محصولات تجاری موجود برای روشن‌کردن نشانه‌های برنزه خسته‌شده‌اید؟ چرا یک بار از مواد طبیعی استفاده‌نمی‌کنید؟

زمانی که آب نارگیل با خاک رنگبر (مالتنی میتی) ترکیب‌شود، بهترین درمان خانگی را برای ازبین بردن برنزه درست‌می‌کند. آن را بر ناحیه آسیب‌دیده بگذارید و بگذارید خشک‌شده و سپس با آب گرم بشویید. این ترکیب را به مدت دو ماه، سه بار در هفته انجام‌دهید و نتیجه را ببینید.

خواص آب نارگیل برای مو

این بخش ممکن است آخرین بخش خواص باشد اما کم اهمیت‌ترین نیست. همه زنان، درمورد ازدست‌دادن هزاران تارمو در روز و درمورد اینکه چقدر بدون گرفتن هیچ نتیجه‌ای از محصولات موجود در بازار استفاده‌کرده‌است، شکایت‌می‌کند.

حالا زمان روی‌آوردن به آب نارگیل است. وقتی به مشکلات مو می‌رسیم، آب نارگیل یک ماده ارزان، دردسترس و بسیار موثر است.

خواندن را ادامه‌دهید تا ببینید چگونه:

۵۶. رشد مو را تحریک‌می‌کند

حالت موی شما معمولا وضعیت کلی سلامت‌تان را نشان‌می‌دهد. کمبود مواد مغذی خاص از رشدمو جلوگیری کرده یا باعث ریزش مو می‌شود. آب نارگیل، گنجی سرشار از خواص دارویی، به تامین مواد مغذی موثر در رشد مو کمک‌می‌کند.

پتاسیم عنصری است که برای رشد مو لازم است. آب نارگیل رشد مو را تحریک‌می‌کند زیرا منبع سرشاری از پتاسیم است.

نحوه استفاده

ماساژدادن منظم آب نارگیل به پوست سرتان می‌تواند به رشد مو کمک‌کند.

مواد موردنیاز

فنجان آب نارگیل

کاری که باید انجام‌دهید

۱. با استفاده از پنبه یا حتی انگشتان‌تان، آب نارگیل را بر پوست سرتان ماساژدهید.

۲. بگذارید یک شب بماند و بعد با شامپوی ملایم بشویید.

چند بار باید این کار را انجام‌دهید؟

ممکن‌است یک روز درمیان پوست سرتان را با آب نارگیل ماساژدهید.

نکته: ماساژ پوست سر می‌تواند در افزایش سلامتی موهای‌تان نیز بسیار موثر باشد. این کار، گردش خون را در پوست سرتان افزایش‌می دهد که ریشه موها را قوی‌کرده و ریزش آن را کاهش‌می‌دهد.

۵۷. مو را درخشان ‌می‌کند

اگر به دنبال یک راه کاملا طبیعی برای حالت دهی و براق‌کردن مو هستید، نیازی نیست به دنبال راهی به غیراز آب نارگیل بشد.

آب نارگیل به موی شما رطوبت و نرم‌کنندگی عمیق می‌دهد. موی شما را ارتجاعی تر، صاف‌تر و براق‌تر می‌کند.

نحوه استفاده

بهترین راه برای حالت‌دادن موهای‌تان با آب نارگیل، استفاده از آن به‌عنوان شوینده مو است.

مواد موردنیاز

۱ فنجان آب نارگیل

کاری که باید انجام دهید

۱. موهای‌تان را مانند معمول شامپو بزنید و خوب آبکشی کنید.

۲. آب نارگیل را با سه یا چهار لیوان آب شیرین رقیق‌کنید، و از آن برای آبکشی نهایی استفاده‌کنید.

چندبار باید از آن استفاده‌کنید؟

شما می‌توانید موهای‌تان را به همان اندازه که از شامپو استفاده‌می‌کنید، با آب نارگیل بشویید.

۵۸. شوره سر را کنترل‌می‌کند

هیچ‌کس پوست سر زبر، پوسته پوسته و پراکنده را دوست ندارد. بنابراین اشتباه ‌نیست که شوره را یکی از وضعیت‌های خجالت‌آور بدانیم؛ مخصوصا زمانی که کاملا قابل‌دید است و شما هم لباس تیره پوشیده‌اید.

خوشبختانه، آب نارگیل دارای خواص ضدقارچ است که به کاهش خارش پوست و شوره سر سریعا کمک‌می‌کند. همچنین آب نارگیل، پوست سر ملتهب را تسکین‌داده و آن را نرم و هیدراته می‌کند.

مواد موردنیاز

۱۰ قاشق چایخوری آب نارگیل

قاشق چایخوری روغن چریش

کاری که باید انجام‌دهید

۱. دو ماده را با هم ترکیب‌کنید و پوست سر را آرام با آن ماساژدهید.

۲. آن را حداقل یک ساعت بر روی سر گذاشته و سپس با آب ولرم بشویید.

۳. برای کسب نتایج هوب، این درمان را دوبار در هفته استفاده‌کنید.

۵۹. موی آسیب‌دیده را درمان‌می‌کند

آن‌هایی که دوست‌دارند موهای خود را رنگ‌کنند با عبارت “موهای سوخته با مواد شیمیایی”، مرتبط هستند. در این وضعیت، چنین به نظر می‌رسد که رطوبت طبیعی از موهای‌تان گرفته‌شده و موها سوخته و خشک شده‌اند. کاملا غیرقابل تحمل.

اما نگران نباشید.

حالا می‌توانید کاری کنید که موهای قرمز، قهوه‌ای و آبی فانتزی تان با کمک آب نارگیل طبیعی به نظربرسند. این کار به نرم‌کردن موی خشک و وز، بدون آسیب بیشتر به موی آسیب‌دیده، کمک‌می‌کند.

مواد موردنیاز

۲ قاشق غذاخوری آب نارگیل

۱ قاشق غذاخوری ماست

کاری که باید انجام‌دهید

۱. دو ماده را با هم ترکیب‌کنید و پوست سرتان را با آن ماساژدهید.

۲. اجازه‌دهید یک ساعت بماند و بعد با شامپوی ملایم و نرم‌کننده بشویید.

۳. برای کسب نتیجه بهتر، این کار را دو بار در هفته انجام‌دهید.

نکته: می‌توانید برای درست‌کردن ماسک مو ضد وزی، از دیگر مواد موثر مانند سرکه سیب، موز یا آووکادو نیز استفاده‌کنید.

۶۰. از ریزش مو جلوگیری‌می‌کند

دیدن تارهای مو پیچیده‌شده به دور برس، صحنه دردناکی است. این همان مرحله‌ایست که تحریک‌ تان می‌کند تا کاری کنید.

خوشبختانه، طبیعت برای هر مشکلی راهی دارد. و اینجا، ما داریم درباره روغن نارگیل صحبت‌می‌کنیم.

این آب طبیعی همچنین می‌تواند با ایجاد گردش خون مناسب در سر، در حل مشکلات جدی مو مانند ریزش/ آلوپسیا به شما کمک‌کند.

آب نارگیل، ضخامت مو را افزایش‌داده و فولیکول‌های مو را قوی‌می‌کند. این کار به توقف ریزش زیاد مو کمک‌می‌کند. بنابراین فراموش‌نکنید، برای داشتن موهای سالم وصاف، آب نارگیل را به برنامه روزانه خود اضافه‌کنید.

انتخاب و نگهداری آب نارگیل

نارگیل در کشورهای گرمسیری، در طول سال، از جایی که معمولا وارد می‌شوند، در دسترس هستند. برای داشتن باکیفیت‌ترین آب نارگیل، تکنیک‌های زیر را دنبال‌کنید:

۱. اگر می‌خواهید نارگیل را از فروشگاه بخرید، همیشه دقت‌کنید تازه باشند. باید قبل از خرید نارگیل، آن را تکان‌دهید. هرچه نارگیل تازه‌ترباشد، آب بیشتری دارد.

۲. آب کمتر معمولا نشان دهنده این است که نارگیل جوان نیست. یا اینکه می‌تواند نشانه خراب‌بودن نارگیل باشد.

۳. نارگیل ممکن‌است ترک‌هایی داشته‌باشد که باعث نشت آنها شود. این به آن معناست که نه تنها نارگیل خشک است بلکه ممکن است کپک هم زده باشد.

۴. بعضی نارگیل‌ها ممکن است اینقدر آب داشته‌باشند که در زمان تکان‌دادن هیچ صدایی ندهند. این یعنی نارگیل‌ها خیلی جوان هستند و ممکن است آب‌شان شیرین یا خوش‌طعم نباشد.

۵. آب نارگیل بسته‌بندی‌شده نیز در فروشگاه‌ها یا سوپرمارکت‌ها در دسترس است. به‌هرحال، ارزش غذایی آن ممکن است مانند نارگیل طبیعی نبوده و دارای مواد افزودنی باشد. اگر می‌خواهید آب نارگیل بسته‌بندی را انتخاب‌کنید، به جدول واقعیت‌های تغذیه‌ای آن نگاه‌کنید. از خرید آن‌هایی که دارای قند اضافی یا مواد نگه‌دارنده هستند خودداری کنید.

ملاحظه و احتیاط

اگرچه آب نارگیل، کاملا طبیعی و بی‌خطر است اما بازهم خطرات کمی وجوددارد که باید قبل از مصرف درنظر گرفت. نگاهی بیندازیم:

اگرچه آب نارگیل بی‌خطر است، اما بهتر است قبل از اضافه‌کردن آن در برنامه روزانه به‌ویژه برای بچه‌های کوچک و زنان باردار، با پزشک مشورت‌شود.

آب نارگیل فشارخون را پایین‌می‌آورد و ممکن است با بعضی داروها تداخل داشته‌باشد. افرادی که داروی فشارخون مصرف‌می‌کنند باید درباره مصرف آب نارگیل با پزشک مشورت‌کنند و آن‌هایی که برنامه عمل جراحی دارند باید از مصرف آن خودداری‌کنند.

مصرف زیاد آب نارگیل می‌تواند باعث نفخ یا ناراحتی معده شود. بنابراین در مصرف این نوشیدنی افراط‌نکنید.

افراد مبتلا به نارسایی کلیوی باید قبل از گنجاندن آب نارگیل در برنامه غذایی خود با پزشک مشورت‌کنند

ممکن است نامعقول به‌نظربیاید، اما ممکن است افراد زیادی به آب نارگیل حساسیت داشته باشند. بنابراین پیشنهادمی‌کنم قبل از مصرف این نوشیدنی خوشمزه طبیعی، به دنبال حساسیت‌ها بشد.

ارزش غذایی آب نارگیل

اصول ارزش غذایی درصد RDA
انرژی ۱۹ کیلوکالری ۱%
کربوهیدرات ۳.۷۱ گرم ۳%
پروتئین ۰.۷۲گرم ۱.۵%
چربی کل ۰.۲۰ گرم ۱%
کلسترول ۰ میلی‌گرم ۰%
فیبر رژیمی ۱.۱ گرم ۳%

 

ویتامین‌ها
فولات ۳ میکروگرم ۰.۷۵%
نیاسین ۰.۰۸۰ میلی‌گرم ۰.۵%
اسید پانتوتِنیک ۰.۰۴۳ میلی‌گرم <۱%
پیریدوکسین ۰.۰۳۲ میلی‌گرم ۲.۵%
ریبوفلاوین ۰.۰۵۷میلی‌گرم ۴%
تیامین ۰.۰۳۰ میلی‌گرم ۲.۵%
ویتامین C ۲.۴ میلی‌گرم ۴%
ویتامین A ۰ واحد بین‌المللی ۰%
ویتامین E ۰ میلی گرم ۰%
ویتامین K ۰ میکروگرم ۰%

 

الکترولیت‌ها
سدیم ۱۰۵میلی‌گرم ۷%
پتاسیم ۲۵۰ میلی‌گرم ۵%

 

مواد معدنی
کلسیم ۲۴ میلی‌گرم ۲.۴%
مس ۴۰ میلی‌گرم ۴.۵%
آهن ۰.۲۹ میلی‌گرم ۳.۵%
منیزیم ۲۵ میلی‌گرم ۶%
منگنز ۰.۱۴۲ میلی‌گرم %
روی ۰.۱۰ میلی‌گرم ۱%

 

فیتونوترینت‌ها
آئوکسین (جیبرلین) موجود
بتاکاروتن ۰ میکروگرم
سیتوکین موجود
لوتئین – زیکسانتین ۰ میکروگرم
لوکو آنتوسیانین موجود

 

منبع stylecraze
نوشته‌های مرتبط