7 فایده شگفت‌انگیز بذر کنف یا شاهدانه خوراکی برای سلامتی

بذر کنف که با نام شاهدانه خوراکی هم شناخته می شود در سال‌های اخیر توجه بیش‌تری را از سوی پژوهشگران و نیز طرفداران سلامتی به خود جلب کرده‌است. بذر کنف به دلایل زیادی یک ابرخوراکی محسوب می‌شود. و هرچند ارتباط آن با گیاه شاهدانه (غیرخوراکی) یک مانع است، اما دانشمندان به کشف فواید جدید این دانه و مشتقات آن ادامه می‌دهند. اما هرچند شاید پژوهش‌ها هنوز در حال پیشرفت و تکامل باشد، ولی ثابت شده‌است بذر کنف به عنوان یک خوراکی مفید برای سلامتی سابقه‌ای طولانی دارد. در ادامه ۷ فایده شگفت‌انگیز بذر کنف برای سلامتی آمده‌است.

بذر کنف ۳۰۰۰ سال است که به عنوان خوراکی و دارو استفاده می‌شود. انسان‌ها از زمان آغاز تاریخ نوشتن، از گیاه کنف – و فواید مغذی آن – استفاده کرده‌اند. طب سنتی چینی به عنوان خوراکی و دارو به بذر کنف و روغن بذر کنف اتکا کرده‌است. در واقع شواهد حاکی از آن است که این بذر در دوران ماقبل تاریخ نیز استفاده می‌شده‌است. هرچند بذر کنف اخیرا در غرب محبوبیت یافته‌است، اما غله‌ای مهم در طب و غذاهای سنتی آسیایی است.

خواص بذر کنف یا شاهدانه خوراکی

۱. سرشار از فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی است

بذر کنف میزان زیادی فیبر و ویتامین‌های A، C، و E دارد. هم‌چنین سرشار از مواد معدنی، از جمله فسفر، پتاسیم، منیزیم، گوگرد، کلسیم است و مقدار کمی آهن و روی دارد.

۲. سرشار از آنتی‌اکسیدان است

بذر کنف حاوی مقدار زیادی ویتامین E است، که یکی از مهم‌ترین آنتی‌اکسیدان‌ها است. هم‌چنین حاوی توکوفرول است، که گفته می‌شود برای آلزایمر و تصلب شراین مفید است، و فیتول، که خواص ضدسرطانی و آنتی‌اکسیدانی دارد.

۳. با کلسترول بد مبارزه می‌کند

پژوهش‌ها حاکی از آن است که بذر کنف و روغن بذر کنف می‌تواند به شکستن کلسترول و نیز جلوگیری از مشکلات ناشی از کلسترول بالا، از جمله لخته شدن خون کمک کند.

۴. بیماری‌های پوستی را بهبود می‌بخشد

رپورتاژ

هم‌چنین مشاهده شده‌است روغن خوراکی بذر کنف علائم بالینی درماتیت آتوپیک را بهبود می‌بخشد. پژوهشی که در 2005 چاپ شده‌است نشان می‌دهد فواید بذر کنف برای کلسترول و پوست، هر دو به خاطر توازن و فراوانی منابع اسيدهاي چرب غير اشباع چند پيوندي در روغن آن است.

۴. دارای توازن عالی اسیدهای چرب است

روغن بذر کنف حاوی نسبت 3:1 از 2 چربی ضروری است: امگا6 و امگا3. این نسبت ایده‌آلی است که سازمان جهانی بهداشت و وزارت بهداشت کانادا برای سلامت قلب و عروق توصیه کرده‌است. هیچ نوع مغز یا روغن گیاهی دیگر این نسبت را ندارد.

۵. از بیماری قلبی جلوگیری می‌کند

این باور وجود دارد که چربی بذر کنف برای جلوگیری از انواع بیماری‌های قلبی مفید است.

پژوهشی که در 2007 چاپ شد، نتیجه گرفته‌است بذر کنف می‌تواند جلوی لخته شدن خون را بگیرد، که “ممکن است برای جلوگیری از سکته‌های ناشی از لختگی خون و انفارکتوس میوکارد (حمله‌ی قلبی) مفید باشد.” پژوهش دیگری نتیجه گرفت که ممکن است بذر کنف محافظ خوبی در برابر سکته باشد.

نهایتا، تحلیل انجمن شیمی آمریکا به این نتیجه رسید که میزان زیادی اسید آلفا لینولنیک (یک چربی امگا3) در بذر کنف “می‌تواند کاربردهای تغذیه‌ای مفیدی داشته‌باشد و اثرات خوبی روی جلوگیری از بیماری قلبی عروق کرونر و سرطان بگذارد.”

۶. برای بیماری های دژنراتیو مفید است

همان تحلیل به این نتیجه رسید که میزان اسید گاما لینولنیک (یک چربی امگا6) در بذر کنف “ارزش دارویی بالایی را برای بیماری‌های دژنراتیو مزمن فراهم می‌کند.” طبق گفته‌ی این مولفان این بیماری‌ها می‌تواند شامل تصلب شراین، بیماری های قلبی عروقی، بیماری آلزایمر، یا برخی انواع سرطان‌ها شود.

۷. تورم را کاهش می‌دهد

بذر کنف حاوی انواع استرول‌ها و الکل‌های گیاهی است که به کاهش ورم های بدن معروف هستند. همان‌طور که می‌دانید تورم عامل طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها است.

نوشته‌های مرتبط