کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

خواص کلسیم: ۱۰ فایده‌ باور نکردنی کلسیم برای سلامتی

در بین تمام خواص کلسیم ، مهم‌ترین‌شان آن‌هایی هستند که به حفظ سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها مربوط می‌شوند، و همچنین در پیشگیری از سرطان روده‌ی بزرگ و کاهش چاقی تاثیرگذار هستند. ما از همان بدو تولد تا زمانی که به پیری می‌رسیم به کلسیم نیاز داریم. در دوران طفولیت، وجود آن برای رشد درست و اصولی استخوان‌ها و دندان‌ها ضروری است؛ در دوره‌ی نوجوانی، با رشد استخوان‌ها، دوباره برای تقویت رشد به کلسیم نیاز داریم.

خواص کلسیم

نهایتا، با افزایش سن، استخوان‌هایمان نحیف و ضعیف می‌شوند، که همین امر ما را نیازمند مصرف کلسیم فراوان می‌کند. با این همه رژیم غذایی جور وا جور که در اطراف خودمان می‌بینیم، اغلب از خوردن غذاهای سرشار از کلسیم مانند گروه‌های غذایی کامل، شامل لبنیات محروم می‌مانیم.

گزارش‌ها حاکی از آن است که ناراحتی کمبود کلسیم مدام در حال افزایش است، به ویژه در زنانی که رژیم غذایی کم کالری را اتخاذ می‌کنند تا تناسب اندام‌شان را حفظ کنند، بنابراین، با خطر پوکی استخوان روبرو هستند. بنابراین، بسیار مهم است که کلسیم، ویتامین D، منیزیم، و K2 را حتما در طول زندگی خود مصرف کنید.

کلسیم ۲٪ از کل وزن بدن یک انسان بزرگسال را تشکیل می‌دهد. در استخوان‌ها و دندان‌ها به فور یافت می‌شود. و نشانه‌هایی از وجود این ماده‌ی معدنی در سیستم گردش خون نیز وجود دارد که از خونریزی‌های مرگبار جلوگیری می‌کند.

علائم کمبود کلسیم

تشخیص کمبود کلسیم در بدن بسیار کار ساده‌ای است. این ناراحتی علائم بسیار مشخص و آشکاری دارد، من جمله:

– درد و پیچ خوردگی عضلات

– گرفتگی‌ها و اسپاسم‌ها

– تپش قلب

فشار خون بالا

– پوکی استخوان

– از دست دادن دندان‌ها

– بیماری‌های لثه

بی‌خوابی

– گرفتگی‌های پیش از قاعدگی

– آرتروز

تتانی

اغلب بچه‌هایی که از زمان تولد کلسیم کافی مصرف نکرده‌اند، از راشیتیسم رنج می‌برند که در آن استخوان‌ها ضعیف و انعطاف پذیر می‌شوند، و در نتیجه این کودکان‌ پاهای قوسی شکل، قفسه‌ی سینه‌ی فرورفته، و دنده‌های بیرون زده دارند. در نتیجه، تامین منظم کلسیم در رشد کودکان و نوجوانان تاثیر دارد چون می‌تواند به طرز چشمگیری خطر پوکی استخوان را در بزرگسالی کاهش دهد. پوکی استخوان بیماری شایعی است که از هر سه زن یک نفر می‌شود و از هر ۱۲ مرد یک نفر، از ۵۰ سال به بالا به آن مبتلا می‌شود.

منابع دریافت کلسیم

– شیر و محصولات لبنی مانند پنیر و ماست

– مغزها

ماهی سالمون

– دانه‌ها

– حبوبات

– ماهی ساردین

– سبزیجات سبز برگ‌دار (بروکلی، اسفناج، و غیره)

آب پرتقال

– غلات

– آب برنج

سویا

– لوبیای چشم بلبلی

– نخود سبز

– پنیر ریکوتا

خواص کلسیم برای سلامتی

کلسیم ماده‌ی معدنی بسیار ضروری برای سلامت استخوان‌ها، لثه‌ها، و دندان‌ها است. پزشکان اغلب توصیه می‌کنند که زنان، به خصوص آن‌هایی که نشانه‌های زودهنگامی از مشکلات استخوانی مانند پوکی استخوان یا استئوپینا (ضعف استخوانی) دارند، از مکمل‌های کلسیم استفاده کنند.

۱. استخوان‌ها را تقویت می‌کند

کلسیم ستون فقرات را تقویت می‌کند، به تسکین درد کمر کمک می‌کند، و شکل طبیعی استخوان را حفظ می‌کند. همچنین از آرتروز و پوکی استخوان پیشگیری می‌کند، بیماری‌هایی که می‌توانند مانع تحرک راحت و آزادانه‌ی شما بشوند و فوق‌العاده دردناک باشند.

خواص کلسیم ۲: به کاهش وزن کمک می‌کند

کلسیم به طرز موثری به حفظ وزن مناسب بدن در مردان و زنان کمک می‌کند. اگر هر کمبود ماده‌ی معدنی در رژیم غذایی‌تان وجود داشته باشد، بدن میل به ترشح هورمون پاراتيروئيد از خود نشان می‌دهد، که این امر به نوبه‌ی خود می‌تواند باعث شود استخوان‌ها آن را به داخل جریان خون‌تان انتقال بدهند. این امر باعث حفظ تعادل می‌شود. از طرف دیگر، هورمون پاراتيروئيد تولید چربی را نیز تحریک می‌کند و از تجزیه‌ی آن جلوگیری می‌کند که می‌تواند متعاقبا به چاقی شما منجر شود. در اصل، بهتر است مطمئن شوید که مقدار مناسبی کلسیم مصرف می‌کنید تا چاقی به سراغ‌تان نیاید.

۳. از عضلات قلب محافظت می‌کند

کلسیم از عضلات قلب‌تان محافظت می‌کند. مقادیر کافی از این ماده‌ی معدنی ضروری می‌تواند به انقباض و شل شدن صحیح عضلات قلب‌تان کمک کند. همچنین به حفظ فشار مناسب در شریان‌های سیستم عصبی کمک می‌کند. اگر کاهش کلسیم وجود داشته باشد، هورمونی به نام کورتیزول ترشح می‌شود، که نرمی و انعطاف پذیری و انقباض درست عضلات شریان‌ها را مختل می‌کند، و از این رو فشار خون افزایش پیدا می‌کند. عضلات قلب برای انقباض به یون‌های کلسیم خارج سلولی نیاز دارند. وقتی تجمع کلسیم در بین سلول‌ها افزایش پیدا کند، یون‌ها در تروپونین پروتئین روی‌هم انباشته می‌شوند. این امر ترشح مایع فراسلولی و ذخایر بین‌سلولی را تحریک می‌کند، که شامل عضلات اسکلتی می‌شود، که تنها از طریق کلسیم ذخیره شده در رتیکولوم سارکوپلاسمیک فعال می‌شود.

خواص کلسیم ۴: از سرطان روده‌ی بزرگ پیشگیری می‌کند

کلسیم کافی از خطر کلی ابتلا به سرطان روده‌ی بزرگ پیشگیری و رشد پولیپ‌هایی را که منجر به سرطان می‌شوند سرکوب می‌کند. مکمل آن خطر ورم غدد و همچنین تومورهای خوشخیم روده‌ی بزرگ را کاهش می‌دهد. این امر در واقع عامل اصلی سرطان روده بزرگ است، اما هنوز مشخص نشده است که آیا مصرف کلسیم خطر ابتلا به سرتان را به طور کامل به حداقل می‌رساند یا نه. ماده‌ی معدنی  اضافی بعد از آن که بدن آنچه را نیاز داشت جذب کند در روده‌های‌تان باقی می‌ماند. از این طریق در روده‌ی بزرگ، عقیده بر این است که این کلسیم جذب نشده به سلول‌های سرطانی می‌چسبد در نتیجه آن‌ها با هم از بدن خارج می‌شوند. مطالعات نشان داده‌اند که هم منابع غذایی و هم مکمل‌های‌شان این اثر محافظت کنندگی را دارند. مکمل‌ها باید به صورت مایع مصرف شوند چون ویتامین‌های مایع نسبت به قرص‌ها ۵ برابر بهتر جذب می‌شوند.

۵. افسردگی پیش از قاعدگی را کاهش می‌دهد

مقادیر کافی کلسیم علائم سندرم پیش از قاعدگی مانند سرگیجه، نوسانات خلقی، فشار خون، و بسیاری از چیزهای دیگر را کاهش می‌دهد. سطوح پایین این ماده‌ی معدنی ممکن است باعث ترشح هورمون‌هایی بشود که مسئول نوسانات خلقی من جمله بی قراری و افسردگی هستند.

خواص کلسیم ۶: مانع تشکیل سنگ کلیه می‌شود

سنگ‌های کلیه در واقع رسوبات بلوری شده‌ی کلسیم و سایر مواد معدنی در دستگاه ادرار انسان‌ها هستند. رایج‌ترین شکل سنگ کلیه سنگ‌های اگزالات است. سابقا، فکر می‌کردند که مصرف بالا یا جذب بالای مواد معدنی باعث ایجاد سنگ کلیه می‌شود، اما مطالعات اخیر نشان می‌دهند که مصرف بالای کلسیم خطر تشکیل سنگ کلیه را تا حدود قابل توجهی کاهش می‌دهد. سایر عوامل مانند مصرف زیاد اگزالات از طریق خوردن سبزیجات برگ‌داری مانند کلم کالی و اسفناج، و همچنین کاهش مصرف مایعات، نیز می‌توانند عامل بزرگی برای تشکیل سنگ کلیه باشند.

۷. سطح pH قلیایی را کنترل می‌کند

خوراکی های کم ارزش، قند بیش از حد، و اقلام خوراکی نگهداری شده به تشیکل اسیدیته‌ در بدن منجر می‌شوند، که به نوبه‌ی خود می‌تواند به ناراحتی‌های مختلفی مانند سرطان، سنگ کلیه، و فشار خون منجر شود. کلسیم به حفظ سطح pH کمک می‌کند و از این طریق سرزندگی و سلامتی کلی شما را ارتقاء می‌بخشد.

خواص کلسیم ۸: فشار خون را تنظیم می‌کند

تحقیقات نشان داده است که یک رژيم غذایی گیاهی با مقادیر زیادی کلسیم، منیزیم، پتاسیم، و فیبر به تنظیم فشار خون منجر خواهد شد. در حالی که پژوهشگران به این نتیجه رسیده‌اند که افزایش مصرف منجر به فشار خون می‌شود. بعدها، مشاهده شد که دلیل چنین نتایجی به خاطر آن بوده است که این مطالعات به جای منابع غذایی که حاوی محتوای مغذی هستند بر روی یک ماده‌ی مغذی واحد انجام شده است. انجمن ملی بهداشت و سلامت مطالعه‌ی تحقیقاتی به نام «رویکردهای رژیمی برای جلوگیری از فشار خون» انجام داد. رژیم غذایی «سنتی آمریکا» با دو رژیم غذایی دستکاری شده که سرشار از میوه‌ها و سبزیجات بودند و رژیمی مملو از میوه‌ها، سبزیجات و کلسیم مقایسه شد. نتایج نشان دادند که فشار خون در افراد کاهش پیدا کرده است.

۹. از دندان‌ها محافظت می‌کند

کلسیم با حفظ قدرت و استحکام استخوان‌های فک در طول عمرتان از دندان‌های شما محافظت می‌کند که همین تضمینی برای حصول اطمینان از این خواهد بود که باکتری‌ها نمی‌توانند در آنجا رشد کنند. بنابراین، قبل از آنکه دندان‌ها و لثه‌های‌تان بخواهند دردسری برای‌تان ایجاد کنند، مطمئن شوید که رژیم غذایی سرشار از کلسیمی دارید. مصرف آن باید بالا باشد، به ویژه در سنین پایین، تا اینکه دندان‌های کودک محکم و قوی رشد کنند.

۱۰. به انتقال مواد مغذی کمک می‌کند

از خواص کلسیم این است که به حرکت آسان مواد مغذی در سرتاسر غشای سلول ها کمک می‌کند.

خلاصه

کلسیم، که مهم‌ترین ماده‌ی معدنی بدن است، اکثر اوقات نادیده گرفته می‌شود. بچه‌ّها معمولا برای خوردن شیر ادا و اطوار در می‌آورند و نهایتا به طور کلی دست از مصرف شیر می‌کشند. باید به همه آگاهی داده شود که چنین کمبودهایی می‌تواند به بیماری‌های بسیاری در دراز مدت منجر شود. اگر شیر و محصولات لبنی مطلوب و باب میل شما نیستند، سعی کنید این مواد را با سایر غلات ترکیب کنید و دستور غذایی درست کنید که شامل شیر و مواد لبنی می‌شود. اما، تمام فروشگاه‌های مکمل رژیمی و داروخانه‌ها می‌توانند به شما مکمل‌ّهای مختلفی ارائه بدهند، هرچند توصیه ی ما به شما این است که پیش از شروع هر درمان پزشکی با پزشک‌تان مشورت کنید و نظر او را جویا شوید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- کامروا ابراهیمی

منبع: organicfacts

خواص کلسیم: ۱۰ فایده‌ باور نکردنی کلسیم برای سلامتی


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی