کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۲۷ درمان خانگی سندرم پیش از قاعدگی که بسیار موثر هستند

خدای من! دوباره آن دوره از ماه است! آیا سندرم پیش از قاعدگی ، هر ماه را برای‌تان تبدیل به جهنم می‌کند؟ معمولا به این فکرمی‌کنید که آیا درمان خانگی وجوددارد که بتواند به کم‌کردن علائم کمک‌کند؟ برای آسان‌کردن این مشکل چه‌کاری می‌توان انجام‌داد؟ اصلا درمان خانگی که بتواند کمک‌کند وجوددارد؟ این مطلب را بخوانید تا درمورد سندروم پیش از قاعدگی و درمان‌های کاهش علائم آن بیشتر بدانید.

۲۷ درمان خانگی سندرم پیش از قاعدگی که بسیار موثر هستند

سندرم پیش از قاعدگی یا (PMS)  چیست

سندرم پیش از قاعدگی به مجموعه‌ای از ویژگی‌ها و علائم روانی و جسمی اشاره‌می‌کند که با سیکل ماهانه زن همراه است. برای تعداد کمی از زنان خوش‌شانس، علائم سندروم پیش از قاعدگی فقط برای چندروز است. برای بیشتر آن‌ها، این علائم چهره زشت خود را از یک یا دو روز قبل از پریود نشان‌می‌دهد. اما برای دیگران، این دوره دقیقا بعد از تخمک‌گذاری شروع‌می‌شود- که ۱۴ روز قبل شروع پریود است! خوشبختانه، این علائم با شروع قاعدگی ازبین‌می‌روند.

مطلب مرتبط: ۳۷ درمان خانگی درد شدید پریود که باید امتحان کنید

علائم روانی و جسمی زیادی به سندروم پیش از قاعدگی مربوطند. این علائم شامل متورم‌شدن سینه‌ها، احتباس آب، افزایش وزن، نفخ و آکنه می‌شود. تغییرات رفتاری خاصی هم وجوددارد. این تغییرات شامل افسردگی، تحریک‌پذیری، کاهش میل جنسی، کاهش تمرکز و پرخاشگری می‌شود. علائم خاصی وجوددارد که با درد همراهند مانند دردهای شکمی، سفتی سینه‌ها، سردرد، دردهای عضلانی، و خیلی دردهای دیگر. علائم دیگر سندروم پیش از قاعدگی، بی‌خوابی، پراشتهایی و کمبود انرژی هستند. شدت این علائم در زنان، متفاوت است.

دلایل اصلی سندرم پیش از قاعدگی

سندروم پیش از قاعدگی ترکیبی از علائم متعدد است که قبل از شروع قاعدگی اتفاق‌می‌افتند و با آغاز جریان قاعدگی تمام‌می‌شوند. دلیل این اختلال هنوز مشخص نشده‌است. به‌هرحال، این اختلال به‌طور کلی به عدم تعادل در سیستم غدد درون‌ریز، مربوط است. این عدم تعادل شامل افزایش بیش‌ازحد استروژن، هیپرپرولاکتینمی و تغییر در نسبت استروژن-پروژسترون می‌شود. این عدم‌تعادل‌ها بر سطح سروتونین در بدن تاثیرمی‌گذارد. این مسئله باعث تغییر در فرآیندهای ذهنی، رفتاری و عاطفی فرد می‌شود. همچنین، پایین‌آمدن یا بالارفتن سطح سروتونین در بدن عواقب جدی برای فرد دارد. هورمون‌های دیگر نیز در سندرم پیش از قاعدگی نقش دارند: افزایش در سطح پروژسترون باعث افسردگی می‌شود، در حالی که استروژن به تنش و اضطراب منجرمی‌شود. یک دلیل مهم دیگر ممکن است رژیم غذایی باشد زیرا کربوهیدرات‌ها به میزان زیادی بر سروتونین تاثیرمی‌گذارند.

بعضی از دیگر دلایل سندرم پیش از قاعدگی:

کاهش سطح پروژسترون، درست قبل از قاعدگی

کاهش ویتامین B. این مسئله باعث افزایش سطح استروژن در بدن شده و به عدم‌تعادل در نسبت میان پروژسترون و استروژن منجرمی‌شود.

وضعیت بد کلیه‌ها. این باعث هیپوگلیسمی یا احتباس مایع در بدن می‌شود. این، باعث افزایش در سطح کلسیم و آندرنالین می‌شود که در سنتز سروتونین اخلال ایجادمی‌کند.

فعالیت غیرطبیعی پروستاگلاندین

تغییر در هورمون‌های موثر بر عصب‌های آمین بیوژنیک

مطلب مرتبط: ۱۰ درمان خانگی برای قطع زودهنگام پریود

درمان‌های خانگی برای سندرم پیش از قاعدگی

۱. سالم‌خوری کنید

سبزیجات، میوه، ماهی، گوشت مرغ، غلات کامل، نشاسته، مغزها و دانه‌های خام زیادی را مصرف‌کنید. این‌ها مواد مغذی لازم برای انجام درست فرآیندهای متابولیک را برای بدن فراهم‌می‌کنند. از خوردن غذاهای چرب مانند پکورا، چیپس و پوری خودداری‌کنید. این‌ها بدن شما را تحریک‌کرده و باعث‌می‌شوند احساس سستی و بی‌‌حالی کنید. سالم خوری باعث تسکین علائم سندروم پیش از قاعدگی می‌شود.

۲. تعداد وعده‌های غذایی بیشتر اما کوچک‌تری داشته‌باشید

فاصله زیاد میان دو وعده غذایی می‌تواند باعث افتادن سطح قند خون بدن‌تان شود. این کار باعث هیپوگلیسمی واکنشی شده که به علائم پیش از قاعدگی منجرمی‌شود.

۳. از مصرف الکل خودداری‌کنید

افراد ممکن‌است فکر‌کنند الکل به خلاصی از افسردگی‌های سندروم پیش از قاعدگی کمک‌می‌کند. اما درواقع، الکل یک عامل افسردگی است. الکل باعث‌می‌شود فرد احساس کوفتگی، خستگی و افسردگی بیشتری کند. الکل باعث خالی‌شدن بدن افراد از ویتامین B و موادمعدنی می‌شود. همچنین در سوخت‌وساز کربوهیدرات اختلال ایجادمی‌کند. توانایی بدن برای کار روی هورمون‌ها تحت‌تاثیر قرارمی‌گیرد که باعث سطوح بالاتر استروژن در بدن می‌شود. بنابراین، لازم‌است برای جلوگیری از سندرم پیش از قاعدگی ، از خوردن الکل خودداری‌کرد.

مطلب مرتبط: ۱۰۰ بیماری رایج و هزاران درمان خانگی آنها

۴. از استرس دوری‌کنید

زمانی که ناامیدی در زندگی روزمره از کنترل خارج‌می‌شود، علائم سندرم پیش از قاعدگی بدترمی‌شوند. مدیریت استرس واقعا برای تحت کنترل‌داشتن سندرم پیش از قاعدگی مهم است. استرس، دلیل اصلی آکنه نیز هست، بنابراین شما باید در طول سندروم پیش از قاعدگی، استرس را از خود دورکنید. گوش‌دادن به موسیقی، پیاده‌روی‌کردن، ملحق‌شدن به برنامه‌های مدیریت استرس یا مدیتیشن از این قبیل کارها هستند. وقت خود را صرف آرامش کنید. می‌توانید از اسپا کمک بگیرید. شرکت کردن در دورهمی‌های دوستانه نیز در فراموش کردن درد به شما کمک می‌کند. با دوست خود به باشگاه بروید.

۵. از محصولات آکنه قوی اجتناب‌کنید

بروز آکنه موقتی است. بنابراین برای خلاصی از آنها از مواد شیمیایی قوی استفاده‌نکنید. از آنجا که پوست شما درحال‌حاضر حساس است، آن را با محصولات ملایم تسکین‌دهید.

۶. ماسک خاک رس

ماسک خاک رس بهترین گزینه برای جذب روغن اضافی ترشح شده توسط پوست در این دوره است. آن را روزی یک بار به مدت ۲۰ دقیقه بر پوست بگذارید یا اینکه فقط بر نواحی آسیب‌دیده گذاشته و اجازه‌دهید یک شب بماند. این کار به خشک‌شدن آکنه هم کمک‌می‌کند.

۷. تمرینات هوازی انجام‌دهید

تمرینات هوازی و فعالیت‌های بدنی سطح استرس را پایین‌آورده و اندومورفین که هورمون‌های احساس خوشی در بدن هستند را آزادمی‌کنند. به‌علاوه، باعث افزایش گردش خون در بدن می‌شوند. افزایش گردش خون، به بیرون‌رفتن مواد سمی از بدن کمک‌می‌کند. پیاده‌روی، بالارفتن از پله‌ها به جای آسانسور، دوچرخه‌سواری و غیره از تمرینات عالی هوازی هستند که می‌توانند حال‌تان را بهترکرده و به رهایی از خستگی و کوفتگی ناشی از سندرم پیش از قاعدگی کمک‌کنند. به‌طور منظم ۲۰ تا ۳۰ دقیقه تمرین‌کنید. یک هفته قبل از پریودتان، زمان تمرینات را به‌طور تدریجی بیشترکنید. این کار باعث تسکین سندرم پیش از قاعدگی می‌شود. به‌هرحال، توصیه‌می‌شود که در طوره دوره پریود، تمرینات فیزیکی انجام‌ندهید.

مطلب مرتبط:۱۰ کار که نباید در زمان قاعد گی انجام بدهید

۸. مصرف چربی را کاهش‌دهید

مصرف مقادیر بیش از حد چربی در رژیم غذایی ممکن است منجر به نارسایی کبد شود. بنابراین، توصیه‌می‌شود به سمت ماهی، غذای دریایی، گوشت بدون چربی، مغزها و دانه‌ها بروید. همچنین برای تکمیل وعده‌ غذایی خود از برنج، غلات کامل و سبزیجات استفاده‌کنید.

۹. از مصرف غذاهای دارای سدیم بالا خودداری‌کنید

این موثرترین درمان ضدالتهابی پیش از قاعدگی است. هات‌داگ، سس کچاپ، سس‌های سالاد و آبگوشت غذاهایی هستند که مقادیر زیادی سدیم و نمک دارند. این باعث نفخ، سفتی سینه‌ها، احتباس مایع بدن و دیگر علائم سندروم پیش از قاعدگی می‌شود. بنابراین برای سلامتی خودتان، این‌ها مواد را از غذای خود حذف‌کنید.

۱۰. کربوهیدرات مصرف‌کنید

کربوهیدرات‌ها تاثیر زیادی در درمان سندروم پیش از قاعدگی دارند. میوه‌های تازه، دانه‌های کامل غلات، سبزیجات، نان و غیره به کاهش اشتهای که از علائم اصلی سندروم پیش از قاعدگی است، کمک‌می‌کند. این باعث بهترشدن خلق‌وخو شده و از اضطراب، استرس، تنش و افسردگی جلوگیری می‌کند.

۱۱. چای گیاهی بنوشید

مصرف چای گیاهی در درمان علائم سندروم پیش از قاعدگی تاثیر شگفت‌انگیزی دارد. قبل از خوابیدن، مقداری چای بابونه یا دارچین بنوشید. چای را با کمی عسل شیرین‌کنید. این کار باعث‌می‌شود کاملا آرام‌شوید و خواب شب آرامی داشته‌باشید. این، به نوبه خود باعث رهایی از علائم آزاردهنده سندروم پیش از قاعدگی می‌شود.

۱۲. غذاهای حاوی امگا ۳

غذاهای سرشار از امگا ۳ را در رژیم غذایی خود بگنجانید. این غذاها شامل ماهی، روغن زیتون و اسفناج می‌شوند.

۱۳. انتخاب مکمل‌ها

درمورد مصرف مکمل‌ها با پزشک‌تان صحبت‌کنید

مولتی‌ویتامین‌های کامل (همه در یک)

ویتامین E

ویتامین B۶

کلسیم

مراقب‌باشید ویتامین‌ها را باهم ترکیب‌نکنید و یا باهم مطابقت‌ندهید زیرا مصرفب یش‌ازحد ویتامین‌ها توصیه نمی‌شود. شما یک ترکیب ویتامین روزانه را انتخاب‌کنید.

۱۴. جو دوسر را در رژیم غذایی خود بگنجانید

جو دوسر به سوخت‌وساز کند و تدریجی قند کمک‌می‌کند. این فرآیند با تمایل زیاد به موادقندی که در طول سندروم پیش از قاعدگی اتفاق‌می‌افتد، مبارزه‌می‌کند. بعضی از دیگر محصولات غذایی که همین ویژگی را دارند برنج باسماتی، نان چاودار و بعضی از میوه‌ها هستند. این مواد نقش بزرگی در تسکین علائم پیش از قاعدگی دارند.

۱۵. غذاهای سرشار از سروتونین مصرف‌کنید

آووکادو سروتونین طبیعی دارد. این یک مکمل شگفت‌انگیز برای بهبود خلق‌وخو و رهایی از افسردگی، اضطراب و اندوه است. علاوه‌بر آووکادو، خرما، پاپایا، بادمجان، آناناس و موزسبز از منابع ضروری سروتونین در بدن را می‌سازند. آنها را مصرف‌ و از سندروم پیش از قاعدگی جلوگیری‌کنید.

۱۶. موز

موز منبعی سرشار از پتاسیم است. موز باعث تسکین التهاب، نفخ، احتباس آب و دیگر علائم سندروم پیش از قاعدگی می‌شود. بعضی دیگر غذاهای سرشار از پتاسیم، کشمش سیاه، انجیر، سیب‌زمینی، پیاز، کلم بروکلی، گوجه‌فرنگی و غذاهای زیاد دیگر هستند.

۱۷. فلفل سیاه

مقدار کمی فلفل سیاه را به ۱ قاشق غذاخوری ژل آلوئه‌ورا اضافه کنید. این ترکیب را سه بار در روز مصرف‌کنید. این ترکیب به تسکین علائمی مانند دردهای شکمی، سردرد، کمردرد و غیره کمک‌می‌کند. مصرف ژل آلوئه‌ورای اضافه‌شده به مقدار کمی زیره سبز، به‌طرز شگفت‌انگیزی در درمان سندروم پیش از قاعدگی موثر است.

۱۸. مرغ

مرغ منبع سرشاری از ویتامین B۶ است. بدن زنان دچار سندروم پیش از قاعدگی، معمولا از این ویتامین تخلیه‌می‌شود. ویتامین B۶ به تسکین افسردگی کمک‌کرده، خلق‌وخو را بهبود می‌بخشد و سطح سروتونین را بالا می‌برد. دیگر منابع ویتامین B۶، شیر، ماهی، غلات کامل، برنج قهوه‌ای، لوبیا، دانه سویا، سبزیجات سبزبرگ و گردوهستند.

۱۹. دانه کنجد

اسیدهای چراب امگا ۶ در سندروم پیش از قاعدگی نقش دارد. مصرف دانه کنجد، کدوحلوایی و دانه‌های آفتابگردان در هفته قبل از پریودی بسیار مفید است. این دانه‌ها سرشار از اسیدهای چراب امگا-۶ هستند که به کنترل موثر علائم متعدد قاعدگی، کمک‌می‌کنند.

۲۰. گیلاس

گیلاس درمان خانگی موثر برای خلاصی از علائم متعدد سندروم پیش از قاعدگی است. این علائم شامل نوسانات خلق‌وخو، نفخ و غیره می‌شود. از یک هفته قبل از شروع قاعدگی، شروع به خوردن روزانه ده گیلاس با شکم خالی کنید.

۲۱. بوقلمون

گوشت بوقلمون حاوی اسیدآمینه و تریپتوفان است. تریپتوفان به سرتونین تبدیل‌می‌شود و نقش مهمی در مهارشرایط متعدد سندروم پیش از قاعدگی ایفامی‌کند. پنیر دلمه، هنوز هم منبع سرشاری از تریپتوفان است.

۲۲. پاستا

نبود منیزیم می‌تواند باعث گرفتگی عضلات و درد شکمی بشود. پاستا منیزیم دارد که برای حفظ تعادل هورمونی بدن مفید است. دیگر محصولات غذایی سرشار از منیزیم سیب‌زمینی، غلات و سبزیجات سبز هستند. مصرف این اقلام غذایی سرشار از منیزیم می‌تواند تا حد زیادی به مبارزه با علائم سندروم پیش از قاعدگی کمک‌کند.

۲۳. از یخ استفاده‌کنید

اگر دچار استرس و تنش شدید هستید، یک نوشیدنی سرد ممکن است تا حد زیادی آرام‌بخش باشد. همچنین می‌توانید مقداری یخ را در حوله آشپزخانه بپیچید و و در دوره سندروم پیش از قاعدگی، در صورت وجود سردرد یا درد عضلانی، از آن به‌عنوان کمپرس سرد استفاده‌کنید. این کار، یک درمان خانگی شگفت‌انگیز برای تسکین درد سندروم پیش از قاعدگی است.

۲۴. حوله آشپزخانه

یک حوله را در آب بخیسانید و آن را برای یک دقیقه در مایکروویو بگذارید تا گرم‌شود. گرمای متعادل بسیار آرام‌بخش است. بنابراین، درصورت داشتن دردهای شکم و تخمدان، این حوله آشپزخانه را بر شکم بگذارید. ولی مراقب‌باشید که بدن‌تان را نسوزانید.

۲۵. درمورد آن صحبت‌کنید

سر و کله زدن با اعضای خانواده، به‌ویژه در این دوره از ماه، مانند بزرگ‌ترین منبع استرس برای زنان دچار به سندروم پیش از قاعدگی عمل‌می‌کند. همیشه توصیه‌می‌شود که در مورد این دوره، به‌راحتی با اعضای خانواده خود صحبت‌کنید و سعی‌کنید شرایط‌تان را برای آنها توضیح‌دهید. این کار نه‌تنها به جلوگیری از سوء‌تفاهم‌های غیرضروری کمک‌می‌کند بلکه باعث حفظ آرامش و هماهنگی در خانه شما نیز می‌شود. این کار، درنتیجه به جلوگیری از منابع غیرضروری تنش، استرس و افسردگی کمک‌می‌کند.

۲۶. خودتان را سرگرم‌کنید

این مورد شاید مهم‌ترین درمان خانگی برای درمان سندرم پیش از قاعدگی است. زمانی که دچار مشکل سندرم پیش از قاعدگی هستید، سعی‌کنید حواس‌تان را پرت‌کنید. کار آسانی نیست، اما اگر بتوانید انجامش دهید، علائم سندروم پیش از قاعدگی را تحت کنترل خود درآورده‌اید.

۲۷. خواب مناسب داشته‌باشید

بی‌خوابی یا اختلال در ریتم الگوی خواب‌ معمول‌تان می‌تواند زندگی روزانه را خراب‌کند. این مسئله، تاثیر زیادی بر علائم سندروم پیش از قاعدگی می‌گذارد. باعث خستگی و تحریک‌پذیری می‌شود. همیشه کار درست و عاقلانه این است که خواب مناسبی داشته‌باشید، به‌ویژه در طول این دوره، تا از عذاب‌های غیرضروری جلوگیری‌کنید. بنابراین، داشتن خواب مناسب، یکی از بهترین درمان‌های خستگی پیش از قاعدگی محسوب‌‌می‌شود.

سندرم پیش از قاعدگی درواقع می‌تواند یک ناراحتی دوره‌ای باشد که هرماه اتفاق می‌افتد. چه‌کسی دوست‌دارد همیشه احساس پریشانی، گرفتگی، تحریک‌پذیری و غمگین‌بودن داشته باشد؟ اما حالا شما قادرید که تسکین یابید. فقط این درمان‌های خانگی را امتحان‌ و پریود خود را به یک اتفاق بی‌سروصدا تبدیل‌کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – مژگان گوران

منبع: stylecraze

۲۷ درمان خانگی سندرم پیش از قاعدگی که بسیار موثر هستند


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی