کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

فشار خون چیست+ ۷ نکته مهم و ۴۴ درمان خانگی فشار خون بالا

فشار خون طبیعی برای حیات ضروری است. بدون این فشار که خون ما را درون سیستم گردش خون به جریان می‌اندازد، هیچ اکسیژن یا مواد مغذی‌ای نمی‌توانند از عروق وارد بافت‌ها و ارگان‌ها شوند. از سوی دیگر، سلول‌های سفید خون که قسمت اساسی سیستم ایمنی ما هستند، نمی‌توانند بدون فشار خون در سراسر بدن ما توزیع شوند. اما همین فشار خون حیاتی می‌تواند به‌طور غیرطبیعی افزایش پیدا کند یا بسیار کم شود. در این نوشتار به این پرسش پاسخ داده می شود که فشار خون چیست .

فشار خون

فشار خون چیست ؟

پاسخ مستقیم به این سوال، یک جمله کوتاه است: «فشار خون، فشاری است که خون را درون سیستم گردش خون ما به حرکت می‌اندازد.» این فشار، فشار زندگی است و بدون آن، دو ماده حیاتی نمی‌توانند درون سیستم گردش خون حرکت کرده و به بافت‌ها و ارگان‌ها غذا رسانی کنند: اکسیژن و مواد مغذی.

فشار خون همچنین برای تحویل دادن سلول‌های سفید خون و آنتی‌بادی‌ها جهت حفظ ایمنی و نیز هورمون‌ها مانند انسولین حیاتی به شمار می‌رود. علاوه بر تحویل اکسیژن و مواد مغذی به ارگان‌های بدن، خون تازه می‌تواند محصولات اضافی سمی را که در نتیجه متابولیسم به وجود آمده‌اند، بردارد و دفع کند، مثلا دی‌اکسید کربن که با هر نفس به بیرون تحویل می‌دهیم یا توکسین‌هایی که به‌وسیله کبد و کلیه دفع می‌شوند.

مطلب مرتبط : ۴۴ درمان خانگی برای کاهش فشار خون بالا

خون، خودش دیگر خصوصیاتی هم دارد، مانند دما. یا یکی از سیستم‌های دفاعی را علیه صدمات بافتی در خود حمل می‌کند، یعنی پلاکت‌های لخته کننده. اما واقعا چه عاملی باعث می‌شود خون درون عروق دارای فشار باشد؟ قسمتی از پاسخ این سوال ساده است: قلب با هر ضربان و انقباض، خون را با فشار وارد عروق می‌کند و همین خود قسمتی از فشار را تامین می‌کند. اما فشار خون فقط با پمپ کردن قلب نیست که ایجاد می‌شود، پس چه عامل یا عوامل دیگری در این میان دخیل هستند؟

سیستم گردش خون ما، در واقع فرم بسیار پیچیده‌ای است از سیستم‌های لوله‌کشی: خون جریان دارد و عروق، لوله‌ها هستند. یک قانون اولیه فیزیک باعث افزایش جریان خون ما می‌شود و این همان چیزی است که در شلنگ باغ هم دیده می‌شود.

خون در سراسر بدن ما حرکت می‌کند، زیرا در فشار اختلاف وجود دارد. درواقع، نوعی «پتانسیل» است. این همان چیزی است که برای نوع دیگری از جریان استفاده می‌شود، یعنی «الکتریسیته». «پتانسیل الکتریکی» یا ولتاژ، جریان الکتریکی را درون یک سیم ایجاد می‌کند.

فشار خون ما درآغاز سفر از قلب (زمانی که وارد آئورت می‌شود) در بالاترین حد خود ایستاده و زمانی که در انتهای سفر به شاخه‌های کوچک‌تر شریان‌ها می‌رسد، در کمترین میزان خود قرار دارد. این اختلاف فشار است که درواقع باعث جریان خون در اطراف بدن می‌شود.

درست مانند ویژگی‌های فیزیکی سیستم لوله‌کشی در باغ که فشار آب را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در جایی، لوله تنگ و باریک می‌شود و فشار در آن نقطه افزایش می‌یابد. همین اتفاق برای فشار خون در بدن به کمک شریان‌های کوچک رخ می‌دهد. به‌طور مثال، بدون طبیعت الاستیک دیواره شریان‌ها، فشار خون به محض خروج خون از قلب، به سرعت افت می‌کند و به قسمت‌های دیگر بدن نمی‌رسد.

در حالی که قلب بیشترین میزان فشار را ایجاد می‌کند، خصوصیات شریان‌ها نیز برای نگهداشت فشار و برقرار ماندن جریان خون در سراسر بدن اهمیت زیادی دارد.

وضعیت شریان‌ها بر فشار و جریان خون تاثیر می‌گذارد و باریک شدن شریان‌ها می‌تواند درنهایت تامین خون و دیگر موارد را قطع می‌کند. این همان چیزی است که در سکته‌های قلبی و مغزی رخ می‌دهد.

فشار خون طبیعی چیست ؟

این سوال دیگری است که پزشکان سعی می‌کنند پاسخ ساده‌ای به آن بدهند، هرچند طبیعی بودن فشار خون امر پیچیده‌ای است.

متخصصان قلب در مورد طیف طبیعی فشار خون صحبت نمی‌کنند، بلکه به جای آن، تلاش دارند تا حد مرزی آن را تعیین کنند و اینکه چه زمانی باید فشار خون را خیلی بالا در نظر بگیریم. در حال حاضر، اکثر محققان و پزشکان بر حد مرزی زیر به توافق کلی رسیده‌اند: سیستولیک بیشتر از ۱۲۰ میلی‌متر جیوه و دیاستولیک بیشتر از ۸۰ میلی‌متر جیوه نباشد.

البته فشار خون به طور طبیعی تغییر می‌کند، به همین دلیل در مارچ 2013، یک متخصص قلب در مقاله‌ای که در نشریه معتبر «نیچر» منتشر کرد، آن را به این صورت تعریف کرد: «فشار خون با نوسانات کوتاه‌مدت مشخصی توصیف می‌شود که در یک دوره 24 ساعته (تغییرات ضربان به ضربان، دقیقه به دقیقه، ساعت به ساعت و روز به شب) رخ می‌دهد و همچنین به‌وسیله نوسانات طولانی‌مدت که در دوره‌های طولانی‌مدت‌تر زمانی (روزها، هفته‌ها، ماه‌ها، فصل‌ها و حتی سال‌ها) رخ می‌دهند، تعریف می‌شود.»

عواملی که بر قرائت‌های افراد از فشار خون تاثیر می‌گذارند، عبارتند از: وسایل و نرم‌افزارهای اندازه‌گیری، تعداد قرائت‌ها، پرفشاری خون روپوش سفید (افزایش فشار خون به دلیل اضطراب در مورد میزان فشار خون در مطب پزشک)، پدیده شبانه (عوامل مربوط به زمان شب)

دستورالعمل‌هایی که به تعریف فشار خون طبیعی می‌پردازند، می‌گویند برای فشار خون‌های بالای حد 75/115 میلی‌متر جیوه، هر افزایش 10/20 میلی‌متر جیوه‌ای، خطر بیماری‌های قلبی‌عروقی را دو برابر می‌کند.

در سال ۲۰۱۳، راهنماهای بالینی کلی پرفشاری خون به روز شد و در آن شواهدی آمد که توصیه می‌کنند هر فرد ۶۰ سال یا بالاتر که مبتلا به پرفشاری خون باشد باید تلاش کند سطح فشار خون خود را به کمتر از 90/150 میلی‌متر جیوه برساند.

۷ نکته مهم در باره فشار خون بالا که لازم است بدانید.

۱. هزینه فشار خون بالا

مشخص است که اکثر جوامع پول زیادی در زمینه‌ی فشار خون بالا صرف می‌کند، دقیق‌تر بگوییم؛ بیش از ۱۰۰۰ میلیارد دلار در سال. این هزینه‌ها شامل مواردی مثل دارو، درمان، هزینه‌ی خدمات بهداشتی و درمانی و روزهای کاری از دست رفته(بابت استراحت پزشکی) نیز می‌شوند.

بیماران دارای فشار خون بالا باید از مسدود کننده‌های بتای خطرناک، مهارکننده‌های آنزیم تبدیل‌کننده‌ی آنژیوتانسین و داروهای ادرارآور استفاده کنند. بیماران همچنین باید مصرف نمک را در رژیم غذایی‌شان محدود کنند. این داروها فقط می‌توانند به صورت لحظه‌ای و موقتی کارساز باشند، اما به صورت ریشه‌ای به رفع مشکل نمی‌پردازند. با این که یاد گرفته‌ایم وقتی پای سلامتی در میان است از مصرف نمک بترسیم، اما کاهش مصرف نمک بیش از حد به خاطر ابتلا به فشار خون بالا، همچنان محل بحث و پرسش است.

۲. بزرگترین مشکل فشار خون بالا چیست؟

اکثر آدم‌ها حتی وقتی که فشار خون‌شان به شدت بالا است از نشانه‌های آن خبر ندارند.

فشار خون متشکل از دو مولفه‌ی فشار است؛ فشار سیستولی و فشار دیاستولی.

فشار سیستولی همان فشار حاصله هنگام تپش قلب و تلمبه‌ کردن خون است در حالی که فشار دیاستولی وقتی است که قلب در زمان بین دو تپش و در حال استراحت است.

مطلب مرتبط: ۵ عامل خطر اصلی فشار خون بالا که نادیده‌شان می‌گیرید

۳. محدوده‌های فشار خون شامل موارد زیر می‌شود:

نرمال: کمتر از ۸۰/۱۲۰

مرحله‌ی پیش از فشار خون بالا: ۸۹-۸۰/۱۳۹-۱۲۰

مرحله‌ی ۱ فشار خون بالا: ۹۹-۹۰/۱۵۹-۱۴۰

مرحله‌ی ۲ فشار خون بالا: ۱۰۰ و بیشتر/۱۶۰ و بیشتر

علائم آشنای هشدار دهنده‌ی فشار خون بالا: سردرد، درد قفسه سینه، خون‌دماغ شدن، تغییرات بینایی، خستگی، سر و صدا یا وز وز گوش، و گیجی.

آمریکا با این واقعیت مواجه است که فشار خون بالا عامل اصلی یا موثر بیش از ۳۶۰۰۰۰ مرگ و میر در سال است. این عدد رعب‌آوری است؛ میانگین آن برابر است با ۱۰۰۰ مرگ در هر روز.

۴. فشار خون بالا ریسک ابتلا به مشکلات زیر را افزایش می‌دهد:

نارسایی مزمن قلبی: هفت نفر از ده آدمی که نارسایی مزمن قلبی دارند دچار فشار خون بالا هستند.

مشکلات مربوط به حافظه: آدم‌های دارای فشار خون بالا بیشتر مستعد مشکلات مربوط به حافظه یا تفکر، یادگیری و یادآوری هستند.

مشکلات چشمی: فشار خون بالا می‌تواند به از دست دادن بینایی منجر شود چون باعث ضخیم، تنگ و پاره شدن رگ‌های خونی در چشم می‌شود.

آنوریسم: این عارضه در اثر فشار خون بالا ایجاد می‌شود چون باعث می‌شود رگ‌های شما ضعیف شوند. پارگی رگ‌ها بر اثر آنوریسم می‌تواند خطر مرگ را به دنبال داشته باشد.

سکته اول: حدودا هفت نفر از هر ده نفر وقتی دچار فشار خون بالا می‌شوند که اولین حمله‌ی قلبی را تجربه می‌کنند.

سندرم متابولیک : سندرم متابولیک ترکیبی از سه مورد و یا بیشتر از مشکلات سلامتی زیر است:

سطح تری‌گلیسرید بالا، چاقعی موضعی در ناحیه‌ی شکم، قند خون بالا، فشار خون بالا یا کلسترول HDL (خوب) پایین. نشانه‌های فشار خون بالا خطر ابتلا به این سندرم را افزایش می‌دهند.

سکته اول: حدودا هشت نفر از ده نفری که اولین سکته‌ی مغزی خود را تجربه می‌کنند، دچار فشار خون بالا هستند.

مطلب مرتبط: درمان فوری فشار خون با این نوشیدنی

علايم خطر که فشار خون بالا

۵. تفاوت بین فشار خون بالا و پایین چیست؟

فشار خون بالا

هرچند هیچ علامتی برای فشار خون بالا وجود ندارد، اما چند نشانه‌ی هشدار دهنده وجود دارد مثل:

 • خستگی
 • سردرد
 • تغییرات بینایی
 • درد قفسه‌ی سینه
 • خون‌دماغ شدن
 • سر و صدا و وز وز گوش
 • تپش‌ قلب نامنظم

اینها چند واقعیت هشدار دهنده‌ درباره‌ی فشار خون بالا و نشانه‌های آن‌ هستند.

مرحله‌ی پیش از فشار خون بالا، که حدودا از هر سه بزرگسال در آمریکا یک نفر به آن مبتلا است، فشار خونی است که از حد نرمال بالاتر است اما هنوز به محدوده‌ی فشار خون بالا نرسیده است.

حدودا از هر سه بزرگسال در آمریکا یک نفر، یا حدود ۷۰ میلیون نفر، دچار فشار خون بالا هستند.

فقط حدود نیمی از آدم‌های دچار فشار خون، یا دقیق‌تر بگوییم ۵۲%، بیماری و وضعیت خود را تحت کنترل دارند.

حتی فشار خون بالا در آمریکا ۶۴ میلیارد دلار در سال هزینه دارد. این مبلغ کل شامل داروهای مربوط به درمان این بیماری، خدمات بهداشتی و درمانی و روزهای از دست رفته‌ی کاری نیز می‌شود.

فشار خون پایین

در اینجا آماری درمورد فشار خون پایین ارائه می‌گردد:

در اثر تشکیل رسوبات در رگ‌های خونی، با افزایش سن جریان خون به سمت ماهیچه‌ی قلب و مغز کاهش می‌یابد.

وقتی فشار خون به صورت ناگهانی افت می‌کند، مغز از تغذیه خون کافی محروم می‌شود و این فشار خون پایین نگران کننده است و می‌تواند به گیجی و سرگیجه منجر شود.

حدودا ۱۰ تا ۲۰ درصد از آدم‌های بالای ۶۵ سال دچار افت فشار خون وضعیتی هستند.

افت فشار خون وضعیتی یا افت ارتواستاتیک، افت ناگهانی فشار خون است و وقتی اتفاق می‌افتد که آدم‌ها از حالت نشسته بلند می‌شوند و می‌ایستند. از طرف دیگر، افت فشار خون نوعی فشار خون است که وقتی رخ می‌دهد که شخص برای مدتی طولانی سر پا ایستاده باشد.

فشار خون پایین مزمنی که هیچ علامتی ندارد تقریبا به هیچ وجه جدی نیست.

فشار خون پایین تنها در صورتی که موجب بروز نشانه‌ها و علائم زیر شود توسط دکترها جدی گرفته می‌شود:

 • کم شدن آب بدن و تشنگی غیر عادی
 • گیجی و سرگیجه
 • غش کردن(که سنکوپ نامیده می‌شود)
 • حالت تهوع
 • افسردگی
 • عدم تمرکز
 • تاری دید

مطلب مرتبط: از فشار خون بیشتر بدانیم

۶. فشار خون بالا و رژیم غذایی

این مشکل سلامتی نیازمند توجه جدی است. خوراکی‌هایی وجود دارند که می‌توانند بر فشار خون بالا تاثیر بگذارند و باید از آن‌ها پرهیز کرد:

خوراکی‌های دارای سدیم بالا– خوراکی‌های فراوری شده و کنسروی جزو این دسته هستند.

الکل– باید در نوشیدن الکل حد اعتدال را رعایت کرد چون رگهای خونی را تنگ می‌کند.

کافئین- مصرف بیش از اندازه‌ی کافئین می‌تواند باعث افزایش فشار خون شود. اگر از فشار خون بالا رنج می‌برید، سعی کنید میزان کافئین مصرفی‌تان را کاهش دهید و این کار از عدد فشار خون شما کم خواهد کرد.

شکر– طبق مطالعات جدید، مصرف شکر زیاد برای فشار خون خطر بیشتری دارد تا مصرف نمک.

چربی‌های ترانس، چربی‌های امگا۶– که تقریبا در هر ماده‌‌ی غذایی بسته‌بندی شده‌ای یافت می‌شوند.

۷. چطور از فشار خون بالا پیشگیری کنیم؟

اقدامات پیشگیرانه‌ی زیر می‌توانند به شما در ممانعت از ابتلا به فشارخون بالا کمک کنند.

 •  سطح کلسترول خود را بررسی و کنترل کنید.
 • مقدار بسیار زیادی آب بنوشید.
 • در صورت لزوم وزن کم کنید.
 • مصرف الکل را محدود کنید.
 •  از خوردن هله هوله بپرهیزید.
 • مقدار زیادی سبزیجات و میوه بخورید.
 • آب میوه‌های ارگانیک و تازه بنوشید.
 • از مصرف زیاد سدیم اجتناب کنید.
 • ورزش کنید و یوگا انجام دهید.
 • سیگار کشیدن را ترک کنید.

درمان‌های خانگی برای فشار خون بالا

فشار خون بالا را می‌توان تا حد زیادی با استفاده از روش های درمان خانگی فشار خون بالا کنترل کرد. اجازه دهید نگاهی به این درمان‌های طبیعی برای فشار خون بالا بیندازیم.

۱. انگور

انگور یک میوه‌ی مولتی ویتامین و منبعی غنی از پتاسیم و فسفر است. خوردن انگور بر اساس برنامه‌ای روزانه به کاهش خطر ابتلا به فشار خون بالا کمک می‌کند.

مطلب مرتبط : بهترین داروی طبیعی برای کلسترول و فشارخون بالا

۲. موز

موز حاوی مقدار زیادی پتاسیم است. این میوه یک منبع غنی از ویتامین ب۶، ویتامین ث، و منیزیم است. اگر هر روز یک موز مصرف شود، فشار خون بالا را می‌توان کنترل کرد. در کنار موز، کشمش، زردآلو خشک، مویز، آب پرتقال، اسفناج، سیب زمینی شیرین (پخته)، و کدو حلوایی نیز به طرز شگفت‌انگیزی کارساز هستند.

۳. کرفس

کرفس را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. اگر یک بیمار مبتلا به فشارخون به صورت روزانه همراه با یک لیوان آب کرفس بخورد، نتایج آن تعجب آور خواهد بود. خوردن کرفس احتمال ابتلا به فشارخون را کاهش دهد.

۴. آب پیاز

یک دوم قاشق چایخوری آب پیاز و عسل را با هم مخلوط کنید. این مخلوط را ۲ بار در روز به مدت ۱-۲ هفته مصرف کنید. آنوقت متوجه بهبود قابل توجهی در فشارخون خود خواهید شد. شما همچنین می‌توانید پیاز خام را به عنوان سالاد بخورید.

۵. عسل

نصف قاشق آب پیاز را با نیم قاشق عسل مخلوط کنید. آن را هم بزنید و دو بار در روز به منظور جلوگیری از فشار خون بالا مصرف کنید.

۶. سیر

دو حبه سیر را بکوبید. آن را ببلعید. شما همچنین می‌توانید سیر را به شکل پخته بخورند. سیر خام جریان خون را بهبود می‌بخشد و فشار وارده بر قلب را کاهش می‌دهد.

اگر نمی‌توانید سیر خام مصرف کنید، این کاری است که می‌توانید انجام دهید؛ به ۱ قاشق غذا خوری آب چند قطره آب سیر تازه اضافه کنید. دو بار در روز از آن بنوشید.

۷. ریحان

آب ریحان تازه را بگیرد و همان مقدار عسل به آن اضافه کنید. هر دو ماده‌ی تشکیل دهنده را با هم مخلوط کنید. هر روز صبح با معده خالی از آن بنوشید.

۸. آب نارگیل

آب نارگیل به هیدراته(دارای آب) نگه داشتن بدن کمک خواهد کرد. نوشیدن آب نارگیل بر یک مبنای روزانه می‌تواند فشار خون بالا را کنترل کند. در کنار خوردن آب نارگیل، روغن نباتی خود را با روغن نارگیل جایگزین کنید. این کار کمک زیادی خواهد کرد.

۹. دانه‌ی شنبلیله

۲ قاشق غذاخوری دانه شنبلیله را در آب داغ به مدت چند دقیقه بجوشانید. سپس، آن را صاف کنید و از آن خمیر درست کنید. این خمیر را صبح به صورت ناشتا و در شب مصرف کنید.

۱۰. فلفل هندی

چون فلفل قرمز خیلی تند است، باید آن را در مقادیر بسیار کم مصرف کرد. کمی فلفل هندی برای کنترل فشار خون بالا کافی است. شما می‌توانید آن را به سالاد میوه یا سوپ اضافه کنید.

مطلب مرتبط : ۵ عامل اصلی فشارخون بالا که نادیده‌شان می‌گیرید

۱۱. دانه‌ی هندوانه

دو قاشق غذاخوری دانه هندوانه خشک شده را بکوبید و له کنید. حالا، ۱ فنجان آب را بجوشانید و این دانه‌های خرد شده را به آن اضافه کنید. اجازه دهید برای مدت یک ساعت و یا بیشتر خیس بخورد، و بعد آن را صاف کنید. ۴ قاشق غذا خوری از این آب را، هر روز بنوشید.

۱۲. لیمو

هر روز آب لیمو بنوشید. این کار سطح فشارخون را پایین خواهد آورد.

نکته- به این آب لیمو شکر یا هیچ شیرین کننده‌ی دیگری اضافه نکنید.

۱۳. دانه‌های خشخاش

به نسبت برابر تخمه هندوانه و دانه‌های خشخاش را در یک بطری شیشه‌ای یا یک ظرف بریزید. ۱ قاشق غذا خوری از این مخلوط را با آب، هر صبح و شب بنوشید.

۱۴. برگ کاری

به ۲۵-۳۰ عدد برگ کاری ۱ فنجان آب اضافه کنید. صبح‌ها از آن بنوشید. اگر نمی‌توانید طعم و مزه‌‌اش را تحمل کنید، می‌توانید چند قطره آب لیمو به آن اضافه کنید.

۱۵. زنجبیل

عسل، زنجبیل و پودر زیره را در مقادیر مساوی، و به خوبی با هم مخلوط کنید. این مخلوط را دو بار در روز مصرف کنید.

۱۶. آب ترشی

هر روز دو قاشق غذاخوری آب ترشی دارای شوید مصرف کنید.

۱۷. آب

هر روز ۸ لیوان آب بنوشید. با این کار فشارخون و دیگر بیماری‌ها را کنترل خواهید کرد.

۱۸. شکلات

بله، کاملا درست است! یک تکه شکلات می‌تواند به شما کمک کند فشار خون‌تان را پایین بیاورید.

۱۹. اسموتی میوه

نصف فنجان ذغال اخته و یا توت فرنگی، ۱ عدد موز، ۱ فنجان آب آناناس و یک سوم فنجان شیر سویا (شیرین نشده) را با کمک یک مخلوط کن هم بزنید. این اسموتی میوه‌ای را برای کاهش فشارخون خود بنوشید.

۲۰. آب توت آسائی

هر روز آب توت آسائی مصرف کنید. بعد از چند روز متوجه خواهید شد که فشار خون‌تان تحت کنترل است. قادر خواهید بود که راحت‌تر بخوابید، و احساس انرژی بیشتری می‌کنید.

۲۱. گشنیز

یک دسته تازه تخم گشنیز و یک دسته کرفس همراه با ریشه را بردارید. آنها را با هم در آب بجوشانید و بعد صاف کنید. آب آشامیدنی خود را با این آب گشنیز و کرفس جایگزین کنید.

مطلب مرتبط : درمان فوری فشارخون با این نوشیدنی

۲۲. روغن زیتون

از روغن زیتون در آشپزی و بر روی سالاد استفاده کنید.

۲۳. آب گازدار

وقتی احساس کردید فشار خون‌تان بالا است، نوشیدن یک لیوان آب گازدار را امتحان کنید. این عمل فشارخون بالای شما را کم خواهد کرد.

درمان خانگی فشار خون بالا ۲۴: برنج قهوه‌ای

برنج قهوه‌ای بخورید. این ماده‌ی غذایی از فشار خون بالا جلوگیری می‌کند و خطر حملات قلبی را کاهش خواهد داد.

۲۵. سیب

سیب مزایای بسیاری برای سلامتی ما به بار می‌آورد. سیب سرشار از روی است، و هر کس باید برای جلوگیری از فشار خون بالا هر روز یک سیب بخورد. این یکی از درمان‌های طبیعی موثر برای کاهش سریع فشارخون بالا است.

درمان خانگی فشار خون بالا ۲۶: ظروف مسی

یک لیوان آب را درون یک ظرف مسی به مدت یک شب قرار دهید. و صبح روز بعد نخستین چیزی که می‌خورید باید همین باشد.

۲۷. پاپایا

پاپایا سرشار از روی، منیزیم، سدیم، فسفر و حاوی مولتی ویتامین است. پاپایا را صبح‌ها بخورید. این کار خواص درمانی بسیاری علاوه بر جلوگیری از فشار خون بالا فراهم می‌آورد.

نکته- بعد از خوردن پاپایا، تا ۲ ساعت چیز دیگری مصرف نکنید.

درمان خانگی فشار خون بالا ۲۸: یاس بنفش

به ۲ برگ یاس بنفش و ۴ برگ ریحان ۴ قاشق غذاخوری آب اضافه و برگ‌ها را خرد کنید. صبح، آن را با معده خالی مصرف کنید، و بعد از آن یک لیوان بنوشید. استفاده منظم از این درمان به معالجه‌ی فشارخون بالا کمک خواهد کرد.

۲۹. نعناع

می توان به منظور جلوگیری از فشار خون بالا دو قاشق غذاخوری از برگ نعناع خشک شده را مصرف کرد. شما همچنین می‌توانید آن را با آب لیمو مخلوط کنید یا روی سالاد بپاشید.

۳۰. انگور فرنگی

هر روز صبح انگور فرنگی و عسل بخورید. انگور فرنگی فشارخون را کنترل خواهد کرد.

مطلب مرتبط : کاهش فشارخون و کلسترول با یک معجون خانگی

۳۱. بروکلی

مصرف بروکلی می‌تواند احتمال ابتلا به فشارخون بالا را کاهش دهد.

درمان خانگی فشار خون بالا ۳۲: هویج و اسفناج

به صورت روزانه برای کاهش سطح فشار خون بالا آب هویج و اسفناج بنوشید. دو بار در روز از این مایع بنوشید.

۳۳. بادام

بادام را یک شب بخیسانید و صبح روز بعد از آن خمیر درست کنید. این خمیر بادام آماده را به یک لیوان شیر ولرم اضافه کنید. هر روز از آن بنوشید. همچنین می‌توانید این شیر بادام را شب قبل از خواب بنوشید.

۳۴. چغندر

چغندر منبع غنی از پتاسیم، کلسیم، آهن، منیزیم، فسفر، روی و سدیم است. آب چغندر می‌تواند به کنترل فشار خون بالا بسیار کمک کند.

۳۵. کاکائو خام

کاکائو خام سرشار از فلاونوئیدها و یک درمان بسیار خوب و طبیعی برای فشار خون بالا است. خوردن این ماده‌ی خوراکی بهترین دفاع در برابر فشار خون بالا است.

۳۶. زردچوبه

زردچوبه از درمان‌های گیاهی واقعا موثر برای فشار خون بالا است. مصرف زردچوبه به صورت روزانه می‌تواند شانس ابتلا به فشار خون بالا را کاهش دهد.

۳۷. راولفیا

راولفیا حاوی آلکالوئید است، که به کاهش احتمال فشار خون بالا کمک می‌کند. این گیاه مسیرهای عصبی و ضربان‌های عصبی را کنترل می‌کند.

۳۸. یوگا

انجام روزانه‌ی یوگا در صبح‌ها در کنار داشتن یک رژیم غذایی سالم می‌تواند به کاهش فشار خون بالا کمک شایانی بکند.

درمان خانگی فشار خون بالا ۳۹: خنده درمانی

خنده درمانی می‌تواند به کنترل فشارخون کمک کند. این کار عضلات را شل می‌کند و هورمون‌های استرس را کاهش می‌دهد. همچنین، مانع از بیماری‌های قلبی و باعث بهبود خلق و خو می‌شود.

درمان خانگی فشار خون بالا ۴۰: روغن کبد ماهی کاد

خوردن کپسول‌های روغن کبد ماهی نیز به کنترل فشار خون بالا کمک می‌کند. روغن کبد ماهی کاد از کبد ماهی کاد گرفته می‌شود، که مقادیر زیاد آن حاوی اومگا-۳ است.

داروهای هومئوپاتی برای فشار خون بالا

داروهای هومئوپاتی درمان‌های طبیعی برای تسکین فوری و سریع هستند.

۴۱. لچسیس

لچسیس درمان هومئوپاتی بسیار قدرتمند و پیشرو برای فشار خون بالا است. لچسیس فشار خون بالای مرزی را کاهش می‌دهد. این درمان را می‌توان به منظور تسکین فوری فشار خون بالا مصرف کرد.

۴۲. آمیل نیتروسوم

آمیل نیتروسوم وقتی که بیمار احساس بی‌قراری می‌کند، و چهره‌اش به خاطر فشار خون بالا سرخ می‌شود مصرف می‌شود. مصرف آن‌ موجب تعریق و احساس گرما می‌شود.

۴۳. نمک طعام

این درمان هومئوپاتی را می‌توان زمانی که فشارخون بیمار به علت مصرف بیش از حد سدیم بالا رفته است مصرف کرد.

۴۴. نیتروگلیسیرین

این درمان هومئوپاتی می‌تواند زمانی برای بیمار تجویز شود که علاوه بر فشار خون بالا و سرگیجه از سردرد شدید هم شکایت داشته باشد.

دیگر داروهای هومئوپاتی که می‌توان مصرف کرد عبارتند از سرب، نیترات نقره، بلادونا، طلا، نمک طعام، سانگیناریا و کچوله.

توصیه پزشکان برای فشار خون بالا

اگر می‌خواهید فشار خون خود را در سطح طبیعی نگاه دارید، باید به دستورالعمل‌های زیر پایبند باشید:

۱. اگر میخواهید فشار خون تان کاهش یابد، آب سالم و گوارا به مقدار قابل توجهی در روز مصرف کنید. همچنین مصرف آب میوه رقیق شده به بهتر شدن عملکرد دستگاه ایمنی و کاهش فشار خون کمک می کند.

۲. از ورزش غافل نشوید. پیاده روی و دوچرخه سواری و اگر امکان دارید شنا. هفته ای سه بار حداقل نیم ساعت ورزش کنید.

۳. از مصرف نان و مواد کروهیدرات دار غافل نباشید. نان های معمولی تهیه شده از آرد سفید را به حداقل برسانید و بجای آن نان سبوس دار استفاده کنید.

۴. مصرف میوه و سبزی را از بچگی شروع کنید. کودکانی که در پیش دبستانی چهار وعده میوه و مصرف کرده اند در نوجوانی فشار خون پایین تری داشته اند.

۵. غذای تان را کامل بجوید و زمانی که مطمئن هستید استرس ندارید غذا میل کنید.

۶. مصرف قند و شکر را کم کنید. یک شیشه کوکاکولا حدود ۳۵ گرم شکر دارد. با یک ترازوی کوچک اندازه بگیرید. خودتان از دیدن این حجم شکر که وارد بدن تان می کنید،‌ می ترسید.

۷. از مصرف مواد غذایی دارای افزودنی ها خودداری کنید. سوسیس، کالباس و غذاهای کنسروی نگران کننده هستند.

۸. کاهش مصرف غذاهای سرخ کردنی هم بسیار مهم است. مصرف غذاهای سرخ کردنی برابر با افزایش فشار خون است.

۹. ماهی و بعضی اوقات مرغ را جایگزین گوشت قرمز و چرب کنید.

۱۰. مصرف سیر به شکل خام یا پخته به کاهش فشار خون کمک میکند.


سایت کسب و کار بازده

منبع: homeremedyshop و تبیان

فشار خون چیست+ ۷ نکته مهم و ۴۴ درمان خانگی فشار خون بالا


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی