خواص روغن اورگانو: 50 خاصیت روغن پونه کوهی برای سلامتی،‌ درمان، زیبایی+ مضرات

روغن اورگانو یا روغن پونه‌ کوهی چیست؟ روغن ارگانو یکی از مفیدترین انواع روغن‌های عصاره‌ای (گیاهی) است که از گیاه اورگانو استخراج می‌شود. علاوه بر آن‌که روغن ارگانو به عنوان چاشنی برای غذا استفاده می‌شود، به شکلی گسترده به عنوان درمان طبیعی برای بسیاری از مشکلات زیبایی و سلامتی نیز کاربرد دارد. برای دستیابی به روغن عصاره‌ای خالص که بتوان آن را به هر دو صورت موضعی و خوراکی استفاده کرد، باید برگ‌های ارگانو (پونه‌ کوهی) را در فرایند تقطیر بخار قرار دهید. روغن ارگانو فواید بسیاری برای زیبایی و سلامتی به همراه دارد. اگر تمایل دارید از خواص روغن ارگانو (پونه کوهی) برای سلامتی با خبر شوید، تا انتهای این مقاله با سایت بازده همراه باشید!

خواص و کاربردهای روغن اورگانو (پونه کوهی) برای سلامتی و زیبایی

در واقع، یونانیان باستان نخستین آدم‌هایی بودند که به خواص روغن پونه کوهی برای زیبایی و سلامتی پی بردند. این روغن حاوی خواص ضد باکتری، ضد ویروسی، ضد انگلی، و ضد قارچی است و می‌تواند از بروز درد و التهاب پیشگیری، و به طور موثر، با عفونت‌ها مبارزه کند. در این مقاله، قصد داریم به برخی از خواص ویژه‌ی روغن پونه کوهی برای سلامتی اشاره کنیم؛ خواصی از قبیل درمان برفک دهان، تسکین عفونت قارچی، کاهش گرفتگی بینی، تسکین سرفه، درمان عفونت قارچی حلقوی (درماتوفیتوز)، تسکین تبخال، کمک به کنترل دیابت، و غیره.

۱. درمان برفک دهان

برای درمان برفک دهان فقط کافی است مقداری روغن اورگانو (پونه کوهی) و یک لیوان آب آماده کنید. ابتدا، سه قطره از این روغن را در یک لیوان آب بچکانید. این محلول را خوب به هم بزنید. در نهایت، روزی دو بار، به مدت چند روز یا یک هفته، این محلول را میل کنید.

۲. درمان واژینوز باکتریال

برای درمان بیماری واژینوز باکتریال باید ۲ الی ۳ قطره روغن ارگانو را با یک قاشق غذاخوری روغن زیتون ترکیب کنید. این ترکیب را روی ناحیه‌ی عفونی بمالید و حدود ۲ ساعت صبر کنید. این کار را هر روز تکرار کنید.

روش دیگر این‌که، مقدار اندکی روغن اورگانو را در یک فنجان آب ولرم بریزید و روزی دو بار از این محلول بنوشید. این کار را چندین ماه تکرار کنید.

۳. بر طرف کردن زوائد گوشتی

برای این‌ کار، ۲ الی ۳ قطره از روغن پونه کوهی را با ۴ الی ۵ قطره روغن نارگیل ترکیب کنید. این ترکیب را روی زوائد گوشتی بمالید. اجازه دهید این ترکیب به طور طبیعی روی پوست‌تان خشک شود،‌ و سپس پوست‌تان را با آب گرم بشویید. این کار را روزی ۳ مرتبه انجام دهید.

۴. درمان بیماری پیسی (ویتیلیگو)

برای درمان بیماری پیسی یا ویتیلیگو، مقدار اندکی روغن پونه کوهی آماده کنید و سپس، با نوک انگشتان‌تان این روغن را روی نواحی لکه دار بمالید. حدود ۲۰ دقیقه صبر کنید و در نهایت، آن را با آب ولرم بشویید.

۵. تسکین عفونت قارچی

برای درمان عفونت قارچی،‌ باید مقداری روغن اورگانو و روغن زیتون آماده کنید. روغن اورگانو (پونه کوهی) را با استفاده از روغن زیتون رقیق کنید. سپس این ترکیب را روی نواحی عفونی بمالید. این کار را هر روز، روزی دو بار انجام دهید.

۶. درمان عفونت کلامیدیا

یک الی دو قطره روغن ارگانو را در یک فنجان آب بچکانید. این محلول را خوب به هم بزنید و سپس فورا بنوشید. برای درمان عفونت کلامیدیا باید این کار را به طور مرتب انجام دهید.

۷. درمان آمیبیاز

برای درمان بیماری آمیبیاز، مقدار اندکی روغن پونه کوهی و آب لیمو را به یک فنجان آب اضافه کنید. این محلول را خوب به هم بزنید و سپس، آن را بنوشید. این کار را روزی سه مرتبه تکرار کنید. به علاوه، می‌توانید ارگانو خشک شده یا تازه را نیز به غذاهای روزانه‌تان اضافه کنید.

۸. درمان تبخال

نوک یک گوش پاک‌کن را به روغن ارگانو (پونه کوهی) آغشته کنید. سپس آن را روی تبخال‌های‌تان بمالید و ۵ الی ۱۰ دقیقه صبر کنید. در نهایت، پوست‌تان را با آب ولرم بشویید. این کار را روزی ۲ الی ۳ مرتبه، به مدت چند روز، تکرار کنید.

۹. درمان عفونت استاف (استافیلوکوک)

برای درمان عفونت استاف به مقداری روغن ارگانو و روغن زیتون نیاز دارید. ابتدا، هشت الی ده قطره روغن پونه کوهی آماده کنید. سپس، به منظور رقیق کردن این روغن، دو قاشق غذاخوری روغن زیتون نیز به آن اضافه کنید. این ترکیب را روی نواحی عفونی بمالید. آن‌گاه، چند ساعت صبر کنید. در نهایت، پوست‌تان را با آب بشویید. این کار را چندین بار در روز تکرار کنید تا علائم بهبود را مشاهده کنید.

۱۰. خلاصی از شر خلط

به آسانی،‌با مصرف چند قطره روغن اورگانو می‌توانید از شر خلط خلاص شوید. یا این‌که، می‌توانید این روغن عصاره‌ای را به رژیم غذایی‌تان اضافه کنید و از فواید آن بهره‌مند شوید. هم‌چنین، می‌توانید از کپسول‌های ارگانو (پونه کوهی) موجود در عطاری‌ها یا داروخانه نیز استفاده کنید.

۱۱. درمان درد لثه

نخست، ۲ قاشق غذاخوری روغن نارگیل را با ۲ قطره روغن پونه کوهی و هم‌چنین ۲ قطره روغن میخک در کاسه‌ای ترکیب کنید. سپس، دهان‌تان را به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه با این محلول بشویید. در نهایت، این محلول را از دهان‌تان خارج کنید. این کار را روزی ۳ مرتبه انجام دهید.

۱۲. درمان عفونت گوش

به آسانی می‌توانید برای درمان عفونت گوش، مقدار اندکی روغن اورگانورا به بخش خارجی گوش بمالید و چند دقیقه‌ای صبر کنید. این کار را روزی ۲ الی ۳ مرتبه تکرار کنید. با وجود این، حتما با خاطر بسپارید، از ورود روغن ارگانو به داخل مجرای گوش‌تان جلوگیری کنید.

۱۳. درمان قارچ ناخن

به این منظور، باید یک قاشق چای خوری روغن پونه کوهی و یک قاشق چای خوری روغن زیتون آماده کنید. این دو روغن را با هم ترکیب کنید. آن‌ها را خوب به هم بزنید و به نواحی آسیب دیده‌ی ناخن‌تان بمالید. اجازه دهید حدود ۳۰ دقیقه روی ناخن‌تان بماند. سپس، ناخن‌تان را با آب بشویید و کل ناخن و انگشتان‌تان را خوب خشک کنید. این کار را روزی ۲ مرتبه، به مدت چندین هفته، انجام دهید و به تدریج، نشانه‌های بهبودی را روی ناخن‌تان مشاهده کنید.

۱۴. درمان عفونت ویروس پاپیلوم انسانی

ابتدا، مقدار اندکی روغن ارگانو آماده، و سپس یک روغن دیگر (نظیر روغن بادام، روغن نارگیل، یا روغن زیتون) رقیق کنید. سپس، آن را رو نواحی عفونی بمالید. این کار را مرتبا تکرار کنید تا عفونت ویروس پاپیلوم در شما بهبود یابد.

۱۵. تسکین درد قفسه‌ی سینه

ابتدا، یک الی دو قطره روغن پونه کوهی را در یک کاسه‌ی حاوی آب جوش بریزید. اکنون، بخار متصاعد از این محلول را استنشاق کنید تا درد و گرفتگی قفسه‌ی سینه‌تان بر طرف شود.

هم‌چنین،‌ می‌توانید ۱۰ قطره روغن ارگانو را در ۶ قاشق غذاخوری روغن حامل نظیر روغن بادام شیرین، روغن جوجوبا، یا روغن هسته انگور رقیق کنید. سپس، این ترکیب را به آرامی روی قفسه‌ی سینه‌تان ماساژ دهید. یا این‌که، ترکیب یک لیوان آب و ۳ قطره روغن پونه کوهی را روزی ۲ بار بنوشید.

۱۶. تسکین علائم عفونت سینوس

روغن اورگانو برای کاهش مخاط موجود در سینوس‌ها و خشک کردن مجاری بینی بسیار مفید است. دو راه برای استفاده از روغن پونه کوهی (ارگانو) برای درمان عفونت سینوس وجود دارد. ابتدا، می‌توانید دو قطره از این روغن را مستقیما روزی زبان‌تان بریزید. شاید به سرعت احساس کنید، نمی‌توانید مزه‌ی این روغن را تحمل کنید، ولی بهتر است کمی به طعم آن عادت کنید. باید این کار را روزی ۲ الی ۳ بار در طول یک هفته تکرار کنید. راه دوم این‌که، می‌توانید ۳ الی ۵ قطره روغن پونه کوهی را در ظرفی حاوی یک لیتر آب داغ بریزید. باید بخار متصاعد از آن را نفس بکشید تا وضعیت مجاری بینی‌تان بهبود یابد. این کار را هفته‌ای ۳ بار تکرار کنید. به تدریج نتایج خوب از آن به دست خواهید آورد.

۱۷. درمان سلولیت

برای درمان سلولیت،‌ ابتدا باید ۱۰ قطره روغن اورگانو را با ۲ قاشق غذاخوری روغن نارگیل ترکیب کنید. سپس، این ترکیب را روی نواحی آسیب دیده بمالید و اجازه دهید چند ساعت روی پوست‌تان بماند. در نهایت، پوست‌تان را بشویید. این کار را چندین بار در طول روز انجام دهید.

روش دیگر این‌که، ۳ قطره روغن ارگانو را با ۲ قاشق چای خوری روغن نارگیل ترکیب کنید. سپس، یک قاشق چای خوری عسل نیز به آن‌ اضافه کنید. این ترکیب را روزی ۵ بار، به مدت ۳ روز یا بیش‌تر، میل کنید.

۱۸. درمان بیماری تینه‌آ ورسیکالر

به مقدار مساوی روغن پونه کوهی و روغن زیتون فرا بکر را با هم ترکیب کنید. سپس، این ترکیب را روی نواحی آسیب دیده بمالید. اجازه دهید این ترکیب حدود ۳۰ دقیقه روی پوست‌تان بماند، و سپس آن را با آب ولرم بشویید. این کار را روزی یک بار، به مدت چندین هفته، تکرار کنید.

۱۹. درمان گرفتگی بینی

ابتدا، مقدار اندکی روغن ارگانو را در یک فنجان حاوی آب میوه‌ی گرم یا آب معمولی بریزید. سپس، این محلول را خوب به هم بزنید و بنوشید. این کار را روزی ۲ بار تکرار کنید.

۲۰. تسکین سرفه

روغن پونه کوهی در ترکیب با سیر و عسل می‌تواند برای تسکین سرفه بسیار موثر باشد. قبل از همه،‌ ۲ الی ۳ حبه سیر را در ظرفی حاوی یک فنجان آب بجوشانید. سپس، یک قاشق چای خوری روغن ارگانو را به آن اضافه کنید و همه‌ی مواد را خوب به هم بزنید. اکنون، اجازه دهید این ترکیب چند دقیقه‌ای بماند تا به دمای اتاق برسد. پس از آن، مقداری عسل نیز به آن بیفزایید و باز هم خوب هم بزنید. این ترکیب را حداقل روزی ۲ بار بنوشید. این نوشیدنی باعث می‌شود راحت‌تر تنفس کنید و علائم سرفه‌تان کاهش یابد.

۲۱. درمان فولیکولیت یا عفونت ریشه‌ی مو

به آسانی می‌توانید با افزودن روغن پونه کوهی (اورگانو) به رژیم غذایی روزانه‌تان مشکل عفونت ریشه‌ی مو را در بدن‌تان درمان کنید. یا این‌که، می‌توانید این روغن را با روغن بادام شیرین یا روغن هسته‌ی انگور ترکیب کنید و میل کنید تا به نتایج خوبی دست یابید.

۲۲. درمان عفونت تینه‌آ کروریس

برای درمان عفونت تینهآ کروریس (یا عفونت قارچی کشاله‌ی ران)، ابتدا باید ۴ قطره روغن اورگانو را با یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل ترکیب کنید. این ترکیب را روی ناحیه‌ی آسیب دیده بمالید. این کار را روزی ۲ الی ۳ مرتبه انجام دهید.

۲۳. درمان برونشیت

برای درمان برونشیت، به سادگی می‌توانید چندین قطره روغن پونه کوهی (اورگانو) را در دهان‌تان نگه دارید؛ برای رسیدن به نتایج بهتر، این کار را هر روز تکرار کنید.

۲۴. درمان عفونت قارچی حلقوی (درماتوفیتوز)

برای درمان عفونت قارچی حلقوی به مقداری روغن ارگانو (پونه کوهی)، روغن رزماری، روغن بادام شیرین، و روغن آویشن نیاز دارید. روغن پونه کوهی قادر است ناراحتی‌های پوستی را تسکین دهد و درمان کند. پونه کوهی حاوی ماده‌ای به نام تیمول است که به عنوان یک عامل ضد قارچ عمل می‌کند. این عامل باعث بهبود و افزایش سرعت فرایند درمان می‌شود. برای درمان عفونت قارچی حلقوی، می‌توان روغن ارگانو را به صورت موضعی و هم‌چنین به صورت خوراکی مصرف کرد.

۳ الی ۵ قطره روغن ارگانو، ۱ تا ۲ قطره روغن آویشن، ۳ الی ۵ قطره روغن رزماری، و ۲ الی ۳ قاشق چای خوری روغن بادام شیرین را در کاسه‌ای با هم ترکیب کنید و به آرامی به هم بزنید. سپس، یک تکه پنبه را به این ترکیب روغنی آغشته کنید و روی نواحی عفونی بمالید. باید این کار را روزی ۳ الی ۴ مرتبه انجام دهید تا عفونت قارچی از پوست‌تان کاملا محو شود.

۲۵. درمان عفونت دندان

با ترکیب ۴ قطره روغن ارگانو و یک چهارم فنجان آب، محلول دهان شویه تهیه کنید. سپس، این دهان شویه را وارد دهان‌تان کنید و ۱۰ دقیقه داخل دهان نگه دارید. در نهایت، آن را از دهان خارج کنید.

راه دیگر این‌که، می‌توانید مقداری اندکی روغن ارگانو را مستقیما روی لثه یا دندان مورد نظر بمالید و ۱۵ دقیقه به همان حالت نگه دارید.

۲۶. درمان قارچ پوستی

به مقدار مساوی روغن پونه کوهی و روغن زیتون بکر را در کاسه‌ای با هم ترکیب کنید. سپس، این ترکیب را روی نواحی آسیب دیده بمالید. اکنون، اجازه دهید این ترکیب روغنی چندین ساعت روی پوست‌تان بماند. در نهایت، این نواحی را با آب بشویید.

یا این‌که، ۳ قطره روغن ارگانو را در یک لیوان آب بریزید و نوش جان کنید. این کار را باید روزی دو بار انجام دهید. گزینه‌ی دیگر این‌که، ۱ الی ۲ کپسول روغن ارگانو را روزی دو بار، بعد از غذا میل کنید.

۲۷. درمان سینوزیت

رپورتاژ

برای درمان سینوزیت، باید یک کاسه آب حاوی چندین قطره روغن ارگانو را به مدت چند دقیقه بجوشانید. سپس، شعله را خاموش کنید. اکنون، چشم‌های‌تان را ببندید و بخار متصاعد از آن را به مدت چندین دقیقه استنشاق کنید. این کار را مرتبا تکرار کنید تا مشکل‌تان برطرف شود.

۲۸. درمان ذات‌الریه (سینه پهلو)

برای درمان ذات‌الریه یا سینه پهلو،‌ به مقداری روغن پونه کوهی و یک لیوان آب میوه‌ی تازه یا آب معمولی نیاز دارید. دو الی سه قطره روغن پونه کوهی را در یک لیوان حاوی آب میوه‌ی تازه یا آب معمولی بریزید. این محلول را بنوشید. این کار را روزی سه مرتبه انجام دهید. آن‌قدر از این روش استفاده کنید تا مشکل‌تان بر طرف شود.

۲۹. درمان فرو رفتن ناخن در گوشت انگشت

برای حل این مشکل، چند قطره روغن ارگانو و روغن زیتون را با هم ترکیب کنید. سپس آن را مستقیما روی ناخن آسیب دیده بمالید. این کار را روزی ۳ بار تکرار کنید.

۳۰. توقف عطسه‌های پشت سر هم

۳ قطره روغن پونه کوهی را با آب میوه‌ی مورد علاقه‌تان ترکیب کنید. سپس، این محلول را هر روز بنوشید تا مشکل‌تان به تدریج بر طرف شود.

۳۱. رفع درد و گرفتگی در دوره‌ی قاعدگی

هر گاه در دوره‌ی قاعدگی احساس درد داشتید، یک فنجان دمنوش زنجبیل را به همراه دو قطره روغن پونه کوهی میل کنید. یا این‌که، می‌توانید چند قطره روغن پونه کوهی را به همراه دمنوش (چای) بابونه میل کنید تا اثربخشی آن را افزایش دهید.

جهت تسکین گرفتگی‌های ناشی از قاعدگی، ترکیبی از ۵ قطره روغن پونه کوهی و یک قاشق چای خوری روغن نارگیل را روی ناحیه‌ی پایین شکم‌تان بمالید.

۳۲. تهیه‌ی ضد عفونی کننده‌ی دست خانگی

۱۰ قطره روغن ارگانو و ۲ قاشق غذاخوری روغن نارگیل را با هم ترکیب کنید. اکنون می‌توانید این ترکیب به عنوان ماده‌ی ضد عفونی کننده‌ی دست استفاده کنید.

۳۳. درمان راش پوشک بچه

برای درمان راش پوشک بچه یا ادرار سوختگی نوزاد می‌توانید از ترکیب روغن ارگانو و روغن نارگیل استفاده کنید. این ترکیب را روی نواحی آسیب دیده بمالید. این ترکیب کمک می‌کند ادرار سوختگی نوزاد به سرعت درمان شود.

۳۴. درمان آنفولانزا

روغن ارگانو به همراه یک لیوان آب می‌تواند به طور موثر به درمان آنفولانزا در خانه کمک کند. یک الی دو قطره روغن ارگانو را به یک لیوان آب اضافه کنید و خوب به هم بزنید. این محلول را هر دو ساعت یک بار بنوشید تا وضعیت‌ سلامتی‌تان بهتر شود.

۳۵. درمان عفونت استافیلوکوک مقاوم به آنتی بیوتیک

به راحتی می‌توانید با استفاده‌ی موضعی از روغن پونه کوهی روی نواحی آسیب دیده‌ی پوست، به اندازه‌ي قابل توجهی، عفونت استافیلوکوک مقاوم به آنتی بیوتیک را درمان کنید. بعد از مالیدن روغن ارگانو به پوست، چند دقیقه صبر کنید و سپس آن را با آب ولرم بشویید. این کار را چندین بار انجام دهید تا علائم عفونت بهبود یابد.

۳۶. درمان عفونت کاندیدا

یک قاشق غذاخوری روغن زیتون را با مقدار اندکی روغن پونه کوهی ترکیب کنید. سپس، این ترکیب روغنی را روی نواحی آسیب دیده بمالید و چند ساعت صبر کنید. این کار را هر روز انجام دهید تا عفونت کاندیدا روی پوست‌تان کاملا بر طرف شود.

یا این‌که، چند قطره روغن پونه کوهی را در یک فنجان آب حل کنید. سپس، این محلول را روزی دو بار بنوشید. هم‌چنین می‌توانید بعد از مشورت با پزشک، از کپسول‌های روغن ارگانو نیز استفاده کنید.

۳۷. درمان پینه

مقدار اندکی روغن ارگانو را در روغن نارگیل رقیق کنید و روی پینه‌های دست یا پای‌تان بمالید. در واقع، مانیکوریستها برای کاهش رشد قارچ یا باکتری بین انگشتان دست و پا از روغن ارگانو استفاده می‌کنند.

۳۸. کاهش سرعت بروز علائم پیری

به سادگی می‌توانید روزانه دو عدد کپسول ارگانو مصرف کنید، تا با بهره‌مندی از خواص ضد پیری این روغن، نشانه‌های پیری را از روی پوست‌تان بر طرف کنید و هم‌چنین، روند بروز این علائم را کاهش دهید؛ با این کار پوستی شفاف و درخشان خواهید داشت.

۳۹. درمان رفلاکس اسید

برای درمان رفلاکس اسید، به یک و نیم قاشق غذاخوری روغن ارگانو، پوست تازه‌ی دو عدد لیمو، یک قاشق غذاخوری روغن زیتون، و دو فنجان کدو سبز خرد شده نیاز دارید. ابتدا، با استفاده از رنده، مقداری پوست خارجی لیموی تازه را جدا کنید. سپس، پوست رنده‌ی شده‌ی لیمو را در کاسه‌ای بریزید و کنار بگذارید. اکنون، روغن زیتون را به همراه مقداری پودر فلفل سیاه و آب لیمو در کاسه‌ي دیگری بریزید. این مواد را با هم ترکیب کنید و آن‌ها را نیز کناری بگذارید. سپس، کدو سبز خرده شده را به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه بپزید تا نرم شود. بعد از آن، آب کدو را بگیرید و کدو پخته شده را به کاسه‌ای منتقل کنید. اکنون ترکیب روغن زیتون را روی کدو اسپری کنید. در نهایت، مقداری ریحان،‌ پوست رنده‌ شده‌ی لیمو، و روغن ارگانو را نیز به کدو اضافه کنید. این ترکیب را به صورت گرم نوش جان کنید تا به طور کامل از شر رفلاکس اسید خلاص شوید. باید این فرایند را به طور مرتب تکرار کنید تا این مشکل به طور کامل بر طرف شود.

۴۰. درمان بیماری‌های مقاربتی

برای درمان بیماری‌های مقاربتی،‌ به راحتی می‌توانید یک قاشق چای خوری روغن پونه کوهی را در مقداری روغن زیتون رقیق کنید. سپس، این ترکیب را روی نواحی آلوده و آسیب دیده‌ی بدن‌تان بمالید. مصرف خوراکی این ترکیب نیز به اندازه‌ي ۲ الی ۳ بار در طول روز می‌تواند نتیجه‌ی عالی به همراه داشته باشد.

۴۱. کمک به کنترل دیابت

به راحتی می‌توانید ۳ الی ۳ قطره روغن ارگانو را به یک لیوان آب میوه یا آب معمولی اضافه کنید و بنوشید. این کار را باید روزی یک بار انجام دهید.

۴۲. درمان پسوریازیس

مقداری اندکی روغن ارگانو را با روغن زیتون یا روغن نارگیل ترکیب کنید. اکنون، این ترکیب را روی نواحی آسیب دیده بمالید. این کار را روزی دو بار انجام دهید. هم‌چنین، می‌توانید چند قطره روغن ارگانو را در یک لیوان آب حل کنید و روزی دو بار بنوشید تا از شر علائم پسوریازیس خلاص شوید.

۴۳. درمان گلو درد

جهت تسکین درد ناشی از گلو درد،‌ می‌‌توانید یک یا دو قطره روغن پونه کوهی را در یک لیوان آب معمولی یا آب میوه حل کنید و بنوشید.

۴۴. درمان آکنه (جوش)

ترکیب خاصی در روغن پونه کوهی به نام کارواکرول وجود دارد که به درمان بیماری‌های خفیف پوستی نظیر آکنه، راش پوستی،‌ عفونت‌های قارچی، و تبخال کمک می‌کند. برای درمان آکنه یا جوش، می‌توانید ۲ الی ۳ قطره روغن پونه کوهی را در یک لیوان آب حل کنید. سپس، تکه پنبه‌ای را به این محلول آغشته کنید و آن را روی آکنه‌های صورت‌تان بمالید. اگر در اثر استفاده از این محلول، پوست‌تان دچار قرمزی یا ناراحتی شد، این کار را ادامه ندهید.

۴۵. کمک به کنترل آرتریت

مقدار اندکی روغن اورگانو را به وسیله‌ی روغن حامل (روغن نارگیل یا زیتون) رقیق کنید و سپس، روی مفاصل آسیب دیده‌تان بمالید تا درد و تورم آن کاهش یابد.

۴۶. درمان عفونت پای ورزشکاران

برای درمان عفونت پای ورزشکاران، مقداری روغن ارگانو را روی پای‌تان ماساژ دهید؛ به علاوه، می‌توانید مقدار اندکی روغن ارگانو را در کفش‌تان بچکانید؛ یا این‌که می‌توانید پاهای‌تان را در تشتی حاوی آب گرم و ۲ قطره روغن ارگانو قرار دهید.

۴۷. درمان اگزما

با ترکیب روغن ارگانو با هر نوع روغن حامل دلخواه‌تان، و استفاده‌ی موضعی از این ترکیب روی پوست‌تان، می‌توانید اگزما را کنترل کنید.

۴۸. کمک به رشد مو

روغن پونه کوهی را با یکی از روغن‌های حامل از قبیل روغن جوجوبا، روغن نارگیل، روغن درخت چای، روغن بادام، یا روغن زیتون ترکیب کنید و هفته‌ای یک بار یا بیش‌تر، روی پوست سرتان بمالید تا رشد موهای‌تان کمک کنید.

۴۹. رفع شوره‌ی سر

روغن ارگانو می‌تواند فقط ظرف کم‌تر از یک هفته، به خلاصی‌تان از شر شوره‌ی سر کمک کند. به این منظور، چند قطره روغن عصاره‌ی ارگانو را با شامپوی معمول‌تان ترکیب کنید، و به طور روزانه از آن استفاده کنید. یا این‌که می‌توانید با ترکیب روغن ارگانو و روغن نارگیل، با نسبت یک به چهار، پماد موضعی موثری تهیه کنید و بعد از شستشوی مو،‌ آن را به کف سرتان بمالید.

۵۰. درمان عفونت‌های انگلی

یک قطره روغن اورگانو را با یک قطره روغن حامل ترکیب کنید. این ترکیب را زیر زبان‌تان بچکانید و سپس، چند دقیقه‌ای در دهان‌تان نگه دارید. در نهایت، دهان‌تان را با آب بشویید. این کار را بیش از روزی چهار بار در روز تکرار کنید.

عوارض جانبی مصرف روغن پونه کوهی

به نظر می‌رسد، استفاده از برگ ارگانو به صورت خوراکی در قالب غذا، یا مصرف موضعی آن روی پوست، به صورت دارویی، بی خطر باشد. یکی از عوارض جانبی خفیف مصرف پونه کوهی، ناراحتی معده است. ارگانو ممکن است در آدم‌های دارای حساسیت به گیاهان متعلق به خانواده‌ی نعناعیان، باعث بروز واکنش‌های حساسیتی (آلرژیک) می‌شود.

بی خطر بودن مصرف روغن پونه کوهی در مقادیر دارویی هم‌چنان نامعلوم است.

هشدارها و موارد احتیاط خاص

بارداری و شیردهی

به نظر می‌رسد،‌ مصرف خوراکی پونه کوهی در مقادیر دارویی در دوران بارداری بی خطر باشد. ولی، در خصوص خطر سقط جنین در اثر مصرف ارگانو بیش‌تر از مقدار موجود در غذا، نگرانی‌هایی وجود دارد. با وجود این، بی خطر بودن مصرف این روغن در مقادیر دارویی در دوره‌ی شیردهی نامعلوم است.

حساسیت‌ها (آلرژی)

پونه کوهی ممکن است در آدم‌های دارای حساسیت به گیاهان متعلق به خانواده‌ی نعناعیان نظیر زوفا، ریحان، اسطوخودوس، نعناع، مریم گلی، و مرزنگوش باعث بروز واکنش‌های حساسیتی شود.

خونریزی

پونه کوهی ممکن است احتمال خونریزی را در آدم‌های مبتلا به اختلالات خونریزی افزایش دهد.

جراحی

ارگانو ممکن است احتمال خونریزی را در طول عمل جراحی افزایش دهد. ۲ هفته پیش از انجام عمل جراحی، مصرف ارگانو را متوقف کنید.

تهیه‌ی روغن ارگانو (پونه کوهی) سالم و مناسب

روغن ارگانو را می‌توانید از بسیاری از عطاری‌ها تهیه کنید. با وجود این، هنگام خرید این روغن، باید به دنبال محصول بگردید که به صورت طبیعی از گیاه ارگانو استخراج شده باشد و حاوی حداقل ۷۰ درصد غلظت کارواکرول باشد.

نوشته‌های مرتبط