کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

بیماری پیسی :۸ درمان خانگی بیماری پوستی پیسی که واقعا عالی هستند

بیماری پیسی که با نام ویتیلیگو (واژه‌ی پزشکی این اختلال پوستی) نیز خطاب می‌شود، سبب پدیدار شدن لکه های سفید به طور ناگهانی و بدون الگوی خاصی روی پوست می‌شود. این لکه های سفید که محدود به جای خاصی از بدن نیستند، می‌توانند روی پوست صورت، دست‌ها، بازوها، ساق پا و غیره پدیدار شوند، و ممکن است ظاهر بسیار زشتی داشته باشند. یکی از دلایل مهم رخ دادن لکه‌های سفید عملکرد نادرست سلول‌های پوستی تولیدکننده‌ی ملانین است.

بیماری پیسی

مقدار ناکافی ملانین در بدن منجر به فقدان سلول‌های سالم پوستی که می‌توانند جای سلول‌های مرده را بگیرند، می‌شود. این امر به نوبه‌‌ی خود منجر به شکل‌گیری لکه‌های سفید در چندین نقطه از بدن می‌شود. برخی از دیگر علل ایجاد بیماری پوستی ویتیلیگو عبارتند از پرکاری تیروئید، فشار خون بالا، کمبود ویتامین B۱۲، اختلالات خودایمنی، قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مدت طولانی، برخی خصیصه‌های ژنتیکی خاص و غیره.

مطلب مرتبط: لکه های پوست :۲۵ درمان خانگی لکه های تیره که واقعا اثر می‌کنند

در ادامه ۸ درمان خانگی بیماری پیسی را با هم می خوانیم

خوشبختانه بیماری پیسی یا ویتیلیگو یکی از آن اختلالات پوستی است که به آسانی توسط داروهای خانگی قابل درمان است. در این نوشتار موثرترین درمان‌های خانگی را برای این اختلال خواهید دید. استفاده‌ی مستمر از این درمان‌های خانگی ناپدید شدن کامل این لکه‌های سفید بیماری پیسی را در طول مدت کوتاهی تضمین می‌کند.

۱. زردچوبه

زردچوبه یک عامل جوان‌کننده‌ی بی‌نظیر برای پوست است و می‌تواند به طور موثری پیسی را درمان کند. زردچوبه همچنین حاوی خواص ضدباکتری است که کمک‌تان می‌کنند از شر باکتری ایجادکننده‌ی عفونت خلاص شوید. علاوه بر این خاصیت گندزدایی قدرتمند زردچوبه می‌تواند سبب بهبود سریع پوست آسیب‌دیده شود.

کمی پودر زردچوبه و چند قطره روغن خردل را با هم ترکیب کنید و یک خمیر تهیه کنید. این خمیر را روی لکه‌های سفید یک بار صبح و یک بار عصر به طور روزانه استعمال کنید. راه دیگر این است که چند برگ چریش را له کنید، آن‌ را با کمی پودر زردچوبه و آب ترکیب کنید و خمیر را روی لکه‌های سفید به صورت روزانه (روزی دو بار برای این‌که سریع به نتیجه برسید) استعمال کنید. این درمان خانگی خاص را به طور مداوم استفاده کنید تا زمانی که لکه‌های سفید ناپدید شوند.

۲. سرکه سیب

بیماری پیسی یا همان ویتیلیگو گاهی اوقات در اثر عفونت‌های باکتریایی یا قارچی ایجاد می‌شود که می‌توانند پوست را بخورند و مانع از این شوند که ملانین کافی تولید شود و جایگزین سلول‌های مرده‌ی پوستی شود. در این گونه موارد، استفاده از سرکه سیب رقیق شده (حاوی خواص اسیدی است که مانع رشد باکتری می‌شوند) روی لکه‌های سفید می‌تواند به ریشه‌کن کردن عفونت و کاهش لکه‌های پوستی کمک کند.

آب و سرکه سیب را به نسبت دو به یک ترکیب کنید و این ترکیب را طی فواصل زمانی منظم در طول روز روی لکه‌های سفیدتان بمالید. شما همچنین می‌توانید این محلول را برای شستشوی پوست آسیب‌دیده استفاده کنید. روش دیگر این است که می‌توانید چند قطره سرکه سیب را روی یک پارچه‌ی گرم بریزید و آن را هر روز به مدت ۱۵ دقیقه روی لکه‌های سفید بگذارید تا از شرشان خلاص شوید.

مطلب مرتبط: ۹ نشانه‌ لوپوس (سل پوستی) که همه زنان باید تشخیص دهند

۳. عسل

عسل حاوی خواص ضدباکتری و ضدقارچ قدرتمندی است که می‌تواند به شما کمک کند با انواعی از عفونت‌ها، از جمله لکه‌های سفید مقابله کنید. عسل به آسانی توسط پوست جذب می‌شود و می‌تواند به طور موثری باکتری ایجادکننده‌ی عفونت را ریشه‌کن کند. این ماده همچنین بهبودی سریع منطقه‌ی آسیب‌دیده را ترویج می‌کند. پوست آسیب‌دیده را خوب با آب بشورید و با یک حوله‌ی نرم خشک کنید. کمی عسل خام روی لکه‌های سفید بمالید و اجازه بدهید مدتی بماند.

خواص موم عسل

دست کم ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد تا پوست‌تان عسل را جذب کند. بعد از گذشت این مدت صورت‌تان را با آب ولرم بشورید. شما همچنین می‌توانید با استفاده از عسل (دو قاشق غذاخوری)، پودر چوب صندل (۱ قاشق چایخوری)، پودر زردچوبه (۱ قاشق چایخوری) و پودر برنج (۱ قاشق چایخوری) یک خمیر تهیه کنید. این خمیر را روی لکه‌های سفید بمالید و اجازه بدهید که خوب خشک شود. سپس آن را با آب سرد بشورید. این فرآیند را دست کم دو بار در روز تکرار کنید تا به نتیجه‌ی دلخواه‌تان برسید.

۴. زنجبیل

مصرف منظم زنجبیل گردش خون را در بدن از جمله نواحی آسیب‌دیده در اثر بیماری پیسی ، بهبود خواهد داد. جریان خون افزایش یافته در ناحیه روند بهبود را تسریع می‌کند و باکتری ایجادکننده‌ی عفونت را از بین می‌برد. یک تکه زنجبیل ببرید و آب آن را روی لکه‌های سفید بمالید. شما همچنین می‌توانید آب زنجبیل را با کمی خاک رس قرمز ترکیب کنید و خمیر حاصل را روی لکه‌های سفید بمالید و اجازه بدهید به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بماند. سپس آن را با آب شستشو دهید. روش دیگر به این ترتیب است که آب زنجبیل را با آب و آب لیمو ترکیب کنید و محلول حاصل را دست کم دو بار در روز برای خلاص شدن سریع و موثر از شر لکه‌های سفید بنوشید.

۵. آب کلم‌برگ

استفاده از آب کلم‌برگ روی لکه‌های سفید می‌تواند پدیدار شدن آنها را کاهش دهد و از وقوع مجددشان پیش‌گیری کند. چند برگ کلم‌برگ را جدا کنید و آب آنها را بگیرید و سپس آن را در فواصل زمانی منظم در طول روز و هر بار به مدت ده دقیقه، روی لکه‌های سفیدتان بگذارید. روش دیگر این است که چند برگ کلم را در آب بجوشانید (حدودا به مدت ۱۵ دقیقه) و این آب را برای شستشوی پوست آسیب دیده استفاده کنید. روش بهتر این است که میتوانید چند سوراخ روی برگ‌ها ایجاد کنید و برای رسیدن به نتیجه‌ی دلخواه آنها را مستقیما به مدت ۱۵ دقیقه و دست کم دو بار در روز روی لکه‌های سفید بگذارید.

مطلب مرتبط: لکه های سفید روی پوست : علت ها و درمان ها

۶. بذر ترب

بذر ترب یکی از موثرترین درمان‌های خانگی برای عفونت پوستی بیماری پیسی است. استعمال منظم بذر ترب در نواحی آسیب‌دیده به از بین بردن عفونت کمک خواهد کرد و رشد سلول‌های پوستی را به جای سلول‌های مرده‌ی پوست سرعت خواهد داد. به این ترتیب پدیدار شدن لکه‌های سفید در طول زمان کاهش خواهد یافت. بذر ترب را آسیاب کنید و آن را با سرکه سیب رقیق شده (۲ قاشق چایخوری کافی است) ترکیب کنید. خمیر حاصل را روی نواحی آسیب‌دیده بگذارید و پس از ۳۰ دقیقه آن را آبکشی کنید. برای این‌که زود به نتیجه برسید، این کار را دست کم دو بار در روز تکرار کنید. شما همچنین می‌توانید به جای بذر ترب از برگ ترب که به همان اندازه برای از بین بردن لکه‌های سفید موثر هستند، استفاده کنید.

۷. روغن ویتامین E

روغن ویتامین E دارای خواص جوان‌کنندگی است که به بهبود سریع عفونت‌های پوستی مانند بیماری پیسی کمک می‌کنند. ویتامین E همچنین ناحیه‌ی آسیب‌دیده را مرطوب نگه می‌دارد و به این ترتیب از خارش و تحریک که گاهی اوقات همراه لکه‌های سفید است، جلوگیری می‌کند. در طول روز و طی فواصل زمانی منظم کمی روغن ویتامین E (اطمینان حاصل کنید که روغنی که تهیه کرده‌اید خالص است) روی لکه‌های سفید بمالید. اجازه بدهید که پوست روغن را به طورکامل جذب کند (این امر حدود ۳۰ دقیقه طول خواهد کشید) و آن را پس از طی این مدت با آب ولرم آبکشی کنید.

۲۶ خوراکی سرشار از ویتامین E برای پاکسازی و سم زدایی بدن

مطلب مرتبط : ۲۰ درمان خانگی برای از بین بردن زائده های گوشتی

۸. مس

معروف است که یون‌های مس باعث افزایش تولید ملانین در بدن می‌شود و همین افزایش تولید به نوبه‌ی خود سبب کاهش پدیدار شدن لکه‌های سفید می‌شود و از وقوع مجدد آنها جلوگیری می‌کند. کمی آب درون بطری مسی (یا هر ظرف مسی دیگری) بریزید. اجازه بدهید شب تا صبح بماند. صبح روز بعد آب درون ظرف مسی را به عنوان نخستین چیز بنوشید تا از شر لکه‌های سفید خلاص شوید. توجه داشته باشید که ظرف را در دمای اتاق بگذارید نه درون یخچال چرا که اگر آن را در یخچال بگذارید، تاثیر یون‌های مسی از بین خواهند رفت.

نکات مهم برای جلوگیری از پیسی

 از پوست‌تان در برابر نور آفتاب و اشعه‌های ماوراء بنفش محافظت‌کنید

بعضی افراد به اشتباه فکرمی‌کنند که بودن درمعرض نور آفتاب می‌تواند رنگدانه را در پوست‌تان افزایش داده و در کاهش لکه‌های سفید به ما کمک‌می‌کند. حتی اگر از بهترین درمان‌های خانگی برای پیسی استفاده‌کنید اما بازهم در معرض آفتاب باشید، ممکن است وضعیت پیسی بدترشود. محافظت از پوست‌تان در برابر نور آفتاب و اشعه‌های ماوراء بنفش یک چیز ضروری است که در زمان ابتلا به پیسی یا دیگر عفونت‌های پوستی باید انجام‌دهید. نورخورشید می‌تواند به پوست‌تان آسیب زده و باعث گسترش لکه‌های سفید شود. بنابراین، مهم‌است که قبل از بیرون رفتن ضدآفتابی با SPF حداقل ۲۰ بزنید. به‌علاوه، باید قبل از بیرون‌رفتن بدن‌تان، به‌ویژه نواحی تحت‌تاثیر پیسی را با لباس‌های بلند بپوشانید.

 تتو نکنید

افراد زیادی تتوکردن را دوست‌دارند. تتو استفاده از جوهر و تزریق برای تغییر رنگدانه پوست‌تان است. تتو معمولا برای افراد جوان‌جذابین دارد. بعضی تتوها معانی خاصی دارند. اگر سالم باشید تتو کردن تاثیری روی شما نمی‌گذارد. به‌هرحال، برای مبتلایان به پیسی مناسب نیست. یک تتوی جدید ممکن است باعث ایجاد لکه‌های سفید شود. تتو وضعیت پیسی را بدترمی‌کند. بنابراین، در زمان ابتلا به پیسی، نباید تتو کنید.

آب نگهداری‌شده در ظروف مسی را بنوشید

آب یکی از درمان‌های خانگی برای پیسی است. نوشیدن آب به افزایش کیفیت زندگی کمک‌کرده و خطر پیشروی مشکلات سلامتی را پایین‌می‌آورد. برای جلوگیری از مشکلات پوستی مانند پیسی، نوشیدن آب در ظرف مسی توصیه‌می‌شود. این روش می‌تواند با افزایش سطح مس، تولید ملانین را تقویت‌کرده و لکه‌های سفید پوست‌تان را کاهش‌دهد. به یاد داشته‌باشید بیماری پیسی یک‌شبه درمان‌نمی‌شود و هیچ چیزی فورا نتیجه‌نمی‌دهد. باید صبورباشید و برای کسب نتیجه مطلوب، آب نگهداری‌شده در ظروف مسی را روزانه بنوشید.

 استرس را کم‌کنید

پیسی باعث استرس روانی می‌شود زیرا ظاهر را تحت‌تاثیر قرارداده و باعث‌می‌شود افراد خجالت‌بکشند. به‌هرحال، بیشتر مبتلایان به پیسی نمی‌دانند استرس فیزیکی و عاطفی با تحریک اختلالات ژنتیکی باعث افزایش پیسی می‌شوند. بنابراین، یکی از بهترین درمان‌های خانگی برای پیسی، دور بودن از استرس است. مثبت فکرکنید و به خودتان فشار واردنکنید. وقتی درمورد خودتان حس خوبی ندارید، ده بار هوا را داخل شش‌هاتان برده و بیرون‌دهید. تنفس عمیق موثر است. به آرام‌شدن ماهیچه‌های بدن و ذهن‌تان کمک‌می‌کند. روش‌های تمدداعصاب زیادی وجوددارد که می‌توانید برای کاهش و دورماندن از استرس امتحان‌کنید. مثلا می‌توانید به موسیقی گوش‌دهید یا کتاب بخوانید. موسیقی غمگین انتخاب‌نکنید. موسیقی و ترانه‌هایی را انتخاب‌کنید که بتواند حالت روحی و اعتماد به نفس‌تان را تقویت‌کند. یوگا، مراقبه و تمرین منظم به میزان زیادی برای کاهش استرس و فشار توصیه‌می‎‌شود.

برای اطلاع از دیگر روش های درمان خانگی برای انواع بیماری ها و ناراحتی ها اینجا کلیک کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: searchhomeremedy

بیماری پیسی :۸ درمان خانگی بیماری پوستی پیسی که واقعا عالی هستند


 

برچسب ها

بازده

  1. امید گفت:

    سلام من ازسن ۱۶سالگی دارای پیس پشت دست وپام ظاهرشد چون ازبچگی غذای ماست وتخم مرغوزیادمصرف میکردم کم کم سه سال اولو واسه درمون هرکاری کردم یعنی همه جارفتم قارچ گاندرما پمادموضعی اترید۱/.استفاده کردم ولی درمون نشد دیگه خسته شدم خودم به فکرافتادم سه بار درروزصبح ظهرشب جاهایی که لک بودواونقدرماساژ میدادم درحد داغ شدن که انگار چربی اب شدوازبین رفت بعدازیک هفته رنگ دست برگشت والان پوست دستو پاهام کاملا عادی شدامید وارم شما هم اینجوری درمون کنین

  2. سجاد گفت:

    سلام اگر این درمان هارا انجام دهیم بازهم بوجود میاید یانه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی