کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

خواص کاسنی: ۱۰ فایده شگفت‌انگیز کاسنی برای سلامتی

خواص کاسنی برای سلامتی واقعا شگفت انگیز است.  این گیاه معمولا به جایگزینی برای قهوه یا افزودنی برای قهوه شناخته‌شده است. اما بسیاری از ما از خواص بی نظیر آن بی‌خبریم.

خواص کاسنی

اگر می‌خواهید درباره خواص کاسنی بیشتر بدانید پس خواندن این مطلب ۱۰ فایده شگفت‌انگیز کاسنی برای سلامتی را ادامه‌دهید.

کاسنی چیست

کاسنی یک گیاه دائمی با برگ‌های آبی است. کاسنی گیاهی با فواید سلامتی بسیار است. انواع مختلفی از گیاه کاسنی رشدمی‌کند- برگ و ریشه. ریشهریشه کاسنی معمولا به‌عنوان جایگزین قهوه به‌کارمی‌رود اما می‌تواند برای درمان مشکلاتی مانند بی‌اشتهایی، ناراحتی معده، یبوست، طپش قلب شدید و خیلی‌های دیگر استفاده‌شود.

مطلب مرتبط: ۱۴ فایده شلیل برای سلامتی که بسیار شگفت انگیز هستند

خواص کاسنی در ادامه آمده است:

۱. حامی گوارشی

بدیهی‌ترین خواص کاسنی ، فایده آن برای گوارش است.

در روده ما، باکتری‌های مفید یا باکتری‌های همزیست مانند لاکتوباسیلوس و بیفیدوباکتر وجوددارد که به گوارش سالم کمک‌می‌کنند. این باکتری‌ها در قارچ کاندیدای بیماری‌زا ساکنند و از عملکرد سیستم ایمنی ما پشتیبانی‌می‌کنند.

کاسنی دارای اینولین نیز هست، یک پروبیوتیک و فیبر حل شدنی. اینولین در همه گیاهان موجود است اما کاسنی بالاترین میزان اینولین را دارد. اینولن قدرت کاهش اسیدیته بدن را دارد و می‌تواند برای پیشگیری از مشکلات گوارشی مانند رفلکس اسید و سوء‌هاضمه مفید باشد.

مطالعات نشان‌داده‌اند که کاسنی، جریان صفرا را افزایش‌داده و این کار به شکستن چربی و درنتیجه گوارش درست کمک‌می‌کند.

عصاره کاسنی به کاهش ناراحتی گوارشی ناشی از مشکلات روده‌ای، کمک‌می کند.

مطلب مرتبط: خواص آب انبه: ۱۰ فایده آب انبه که تا به حال نمی دانستید

۲. فعالیت آنتی‌اکسیدانی

همه گیاهان دارای ترکیباتی به نام فنول هستند و بیشتر فنول‌های موجود در گیاهان، خواص آنتی‌اکسیدانی دارند.

کاسنی، سرشار از پلی‌فنول است و همین ویژگی آن را به یک آنتی‌اکسیدانی قوی تبدیل‌می‌کند.

کاسنی به دلیل آنتی‌اکسیدان بودن به دفع سموم از بدن کمک‌کرده و بدن را پاک و از مواد مضر دورمی‌کند.

۳. با ارگانیزم‌های مضر مبارزه‌می‌کند

عصاره کاسنی دارای خواص ضدمیکروبی و ضدقارچی هم هست، به همین دلیل قدرت مبارزه با باکتری‌های قوی را دارد.

۴. برای کبد مفید است

کلیه‌ها و کبد مانند کانال‌های اصلی سم‌زدایی در بدن ما عمل‌می‌کنند. فواید سلامتی ریشه کاسنی، شامل افزایش سم‌زدایی ازطریق تحریک ادرار و ترشح صفرا می‌شود.

مصریان باستان به استفاده از کاسنی برای تصفیه کبد و خون مشهور بوده‌اند.

کاسنی قرن‌ها به‌عنوان دارو، مخصوصا برای سم‌زدایی کبد به‌کار رفته‌است. مطالعات انجام‌شده توسط سازمان جانورشناسی مصر، به این نتیجه رسیدند که در شرایط خاص، کاسنی، نقش مهمی در توقف استرس اکسیداتیو و زخم کبد دارد.

ریشه خشک‌شده کاسنی را می‌توان برای درمان یرقان و درنتیجه برای پیشگیری از آسیب کبد استفاده‌کرد.

همچنین، ریشه کاسنی می‌تواند برای درمان سنگ‌های صفرا و کبد به‌کاررود. این کار با افزایش ترشح صفرا از کبد و کیسه صفرا انجام‌می‌شود و ادرار و دفع مواد مضر را افزایش‌می‌دهد.

۵. بیماری قلبی

ریشه کاسنی حاوی اینولین است که علاوه‌بر فواید گوارشی به کاهش کلسترول بد در بدن نیز کمک‌می‌کند.

کلسترول LDL، کلسترول بد است که باعث تصلب شرایین می‌شود. افزایش سطح کلسترول LDL، خطر حمله‌های قلبی و سکته را افزایش‌می‌دهد. اینولین موجود در کاسنی به پایین‌آوردن فشارخون ناشی از افزایش کلسترول LDL، نیز کمک‌می‌کند.

۶. درد آرتریت را کاهش‌می‌دهد

ریشه کاسنی می‌تواند درمانی مفید برای مشکلات مفصل مانند آرتریت و روماتیسم باشد.

مطالعات متعدد نشان داده‌اند که ریشه کاسنی خواص ضدالتهابی دارد و بنابراین می‌تواند درد ناشی از استئوآرتریت را کاهش‌دهد.

همچنین می‌تواند به‌عنوان یک ضدالتهاب برای دردها، درد عضلات و دردهای مفاصل به‌کاررود.

۷. کاهش وزن

کاسنی حاوی اینولین و الیگوفروکتوز است که می‌تواند برای کاهش وزن به رژیم غذایی اضافه‌شود.

کاسنی، بالاترین تجمع اینولین را در قلمرو گیاهان دارد. اینولین، یک فیبر حل‌شدنی است که مانند سرکوب‌کننده اشتها عمل‌می‌کند. اینولین می‌تواند بدون اینکه قندخون یا کالری را بالاببرد، به شما حس سیری دهد. این خواص، باعث علاقه به استفاده از اینولین برای کاهش وزن شده است.

وجود فروکتو- الیگوساکاریدها در گیاه، باعث رشد باکتری‌های مفید در روده شده که به حفظ تعادل میکروارگانیزم‌های روده کمک‌کرده و از این طریق باعث عملکرد درست دستگاه گوارش می‌شود. عملکرد درست دستگاه گوارش، عاملی مهم در رژیم‌های کاهش وزن است.

۸. یبوست

ریشه کاسنی منبعی سرشار از ویتامین C، ویتامین K، کولین و بتاکاروتن است.

ریشه کاسنی حاوی فیبر حل‌شدنی به نام اینولین است که برای پیشگیری از اختلالات روده مفید است و گفته‌می‌شود که درمان خوبی برای یبوست و دیگر اختلالات گوارشی است.

اینولین، رشد باکتری مفید روده را افزایش‌داده و از این طریق گوارش را بهبودبخشیده و از یبوست جلوگیری‌می‌کند.

۹. دستگاه ایمنی

کاسنی دار‌ای خواص ضدباکتری و فواید دیگر است که آن را به تقویت‌کننده سیستم ایمنی تبدیل‌می‌کند. کاسنی با باکتری‌های مضر مقابله‌کرده و ترکیبات پلی‌فنول موجود در آن مانند آنتی‌اکسیدان عمل‌می‌کنند. گفته‌می‌شود این ترکیبات فنولی، قدرت پیشگیری از سرطان به‌ویژه سرطان سینه و سرطان روده بزرگ را دارند.

۱۰. اضطراب و استرس

کاسنی به‌عنوان یک آرام‌بخش طبیعی برای سیستم عصبی به‌کارمی‌رود و می‌تواند اضطراب را کاهش‌داده و ذهن را آرام‌کند. کاسنی، استرس و تاثیرات خطرناکی که می‌تواند روی بدن داشته‌باشد را کاهش‌می‌دهد.

مطالعات نشان‌داده‌اند که عصاره کاسنی مانند یک عامل آرام‌بخش و ضدالتهاب برای سیستم عصبی عمل‌می‌کند. در افرادی که دچار اختلالات سیستم عصبی هستند، کاسنی می‌تواند التهاب را کاهش‌داده و درد را تسکین‌دهد.

عصاره ریشه کاسنی می‌تواند به‌دلیل داشتن خاصیت آرام‌بخش، به خواب کمک‌کند و جایگزین طبیعی بهتری برای قرص‌های خواب است. کاهش استرس و اضطراب می‌تواند برای کاهش احتمالات بیماری قلبی، عدم تعادل هورمونی، بی‌خوابی و پیری زودرس مفید باشد.

عوارض جانبی

اگرچه ریشه کاسنی بی‌خطر است و بیشتر افراد آن را تحمل‌می‌کنند اما ممکن است باعث واکنش‌های حساسیت‌زا در برخی دیگر از افراد شود. اگر به ریشه کاسنی یا محصولات آن حساسیت دارید، از محصولات ریشه کاسنی اجتناب‌کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – مژگان گوران

منبع: stylecraze

خواص کاسنی: ۱۰ فایده شگفت‌انگیز کاسنی برای سلامتی


 

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی