۴ نکته طلایی برای امنیت سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

پژوهش‌ها نشان داده‌اند، بیش‌تر افراد چیزهای مختلفی درباره‌ی ارزهای رمزنگاری شده و امنیت رمز ارزها شنیده‌اند، ولی درک کاملی از این پدیده ندارند. بنابراین، رمز ارز چیست، آیا استفاده از آن بی‌خطر است، و چگونه می‌توان در آن سرمایه‌گذاری کرد؟ برای کمک به شما، ما به این پرسش‌ها پاسخ داده‌ایم. در این مقاله، به نکات اساسی درباره‌ی امنیت سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال برای افراد مبتدی اشاره می‌کنیم.

فناوری روش کار، برقراری ارتباط، خرید، و حتی پرداخت پول را تغییر داده است. شرکت‌ها و مصرف‌کنندگان معمولا دیگر علاقه‌ای به دریافت و پرداخت پول به صورت نقدی ندارند. این رفتار باعث ایجاد روش‌های پرداخت بدون تماس نظیر استفاده از اپلیکیشن‌ها شده است. با موج سریع و پرقدرت پیشرفت گوشی‌های هوشمند، مصرف‌کنندگان می‌توانند با ثبت‌نام دیجیتالی، هزینه‌ها و بهای خریدهای خود را پرداخت کنند. اکنون سیستم پرداخت جدیدتری ظهور کرده است: رمز ارزها.

احتمالا همه‌ی آدم‌ها تاکنون چیزهایی درباره‌ی بیت کوین شنیده‌اند. بیت کوین نخستین ارز رمزنگاری شده‌ای بود که به صورت عمومی منتشر شد، ولی محبوبیت سایر رمز ارزها نیز به تدریج در حال افزایش است. بیش از ۲۰۰۰ نوع مختلف از رمز ارزها وجود دارند، و هر روز بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود.

رمز ارز چیست؟

رمز ارز، ارز رمزنگاری شده، یا ارز دیجیتال یک سیستم دیجیتالی پرداخت است که برای تایید و اطمینان از اعتبار تراکنش‌ها به بانک نیاز ندارد. این یک سیستم همتا به همتا است که همه‌ی آدم‌ها را در همه جا قادر به پرداخت و دریافت می‌کند. پرداخت‌ها با ارز رمزنگاری شده، به جای استفاده از پول فیزیکی که آدم‌ها در همه جا آن را با خود حمل می‌کنند و به صورت واقعی در ازای دریافت محصول و خدمات پرداخت می‌کنند. از ورودی‌های کاملا دیجیتالی در پایگاه داده‌های آنلاین استفاده می‌کنند که هر یک از تراکنش‌ها در آن، به طور خاص تعریف می‌شود. وقتی وجوه رمز نگاری شده را انتقال می‌دهید، تراکنش‌ها در یک دفتر کل یا لجر عمومی ثبت می‌شوند. شما رمز ارزهای‌تان را در کیف پول دیجیتالی نگهداری می‌کنید.

پول‌های دیجیتالی به این دلیل ارز رمزنگاری شده نامگذاری شده‌اند که برای تایید تراکنش‌ها به وسیله‌ی آن‌ها از رمزنگاری استفاده می‌شود. به این معنی که برای ذخیره‌سازی و انتقال داده‌های رمز ارزها میان کیف‌های پول و دفتر کل به کدنویسی‌های پیشرفته نیاز است. هدف از این رمزنگاری‌ها ایجاد فضایی امن و بی‌خطر برای تراکنش و پرداخت است.

رمز ارزها تا چه میزان امن هستند؟

رمز ارزها معمولا با استفاده از فناوری بلاک چین درست می‌شوند. بلاک چین نحوه‌ی ثبت تراکنش‌ها را در “‌بلاک‌ها‌”‌ و برچسب‌های زمانی توصیف می‌کند. این یک فرایند کاملا پیچیده‌ و فنی است، ولی نتیجه‌ی این فرایند ایجاد یک دفتر یا لجر دیجیتالی از تراکنش‌های رمز نگاری شده است که دستکاری آن توسط هکرها بسیار دشوار خواهد بود.

به علاوه، تراکنش‌ها به یک فرایند احراز هویت دو عاملی نیاز دارند. برای مثال، برای شروع یک تراکنش احتمالا مجبور هستید نام کاربری و رمز عبورتان را وارد کنید. سپس، باید کد هویتی را که از طریق گوشی همراه شخصی‌تان برای شما ارسال شده است، وارد کنید.

با این‌که تمام تمهیدات امنیتی در این تراکنش‌ها رعایت می‌شود، ضمانتی نیست که رمز ارزها به طور کامل غیر قابل هک باشند. در حقیقت، استارت‌آپ‌هایی که بر پایه‌ی رمز ارزها ایجاد شده‌اند مبالغ بالا و هزینه‌های سنگینی را به خاطر مسئله امنیت رمز ارزها از دست داده‌اند. هکرها در ۲۰۱۸ شرکت کوین‌چک را به مبلغ ۵۳۴ میلیون دلار و بیت‌گریل را به مبلغ ۱۹۵ میلیون دلار متحمل ضرر کردند. طبق گزارش سایت اینوستوپدیا، این دو مورد از بزرگ‌ترین هک‌های رمز ارزها در ۲۰۱۸ بود.

۴ نکته درباره‌ی سرمایه‌گذاری امن در رمز ارزها

رپورتاژ

سرمایه‌گذاری‌ها همیشه ریسک به همراه دارند. ولی طبق گزارش کانسومر ریپورتز و به گفته‌ی برخی از کارشناسان، رمز ارزها گزینه‌های سرمایه‌گذاری پرریسک‌تری به نظر می‌رسند. با وجود این، ارزهای دیجیتالی به عنوان یکی از گزینه‌های داغ و محبوب برای سرمایه‌گذاری به شمار می‌روند. در ابتدای سال ۲۰۱۸، شبکه‌ی سی‌ان‌بی‌سی پیش‌بینی کرد، ارزش بازار رمز ارزها تا پایان سال به ۱ تریلیون دلار برسد. اگر تصمیم دارید در ارزهای رمزنگاری شده سرمایه‌گذاری کنید، نکات زیر می‌توانند کمک‌تان کنند انتخاب‌های هوشمندانه‌ای داشته باشید.

۱. تحقیق درباره‌ی صرافی‌ها

پیش از سرمایه‌گذاری حتی یک دلار، باید اطلاعات خوبی درباره‌ی تبادلات رمز ارزها و صرافی‌ها به دست بیاورید. این پلتفرم‌ها ابزارهایی را برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال برای مشتریان فراهم می‌کنند. ولی به گفته‌ی سایت Bitcoin.com، ۵۰۰ صرافی برای تبادل رمز ارزها وجود دارند که باید بهترین‌های‌شان را انتخاب کنید. پیش از شروع کار، درباره امنیت رمز ارزها به خوبی تحقیق کنید، مقاله‌ها و نقدها را مطالعه کنید، و با سرمایه‌گذاران باتجربه مشورت کنید.

۲. آگاهی از نحوه‌ی نگهداری از ارزهای دیجیتال

اگر رمز ارز بخرید، باید از آن نگهداری کنید. شما می‌توانید رمز ارزهای‌تان را در یک صرافی یا در یک کیف پول دیجیتال، مثلا یکی از کیف‌های پولی‌ که در مقاله‌ی کیف پول ارز دیجیتال: ۸ نکته درباره بهترین والت‌های ارز دیجیتال معرفی کرده‌ایم، نگهداری کنید. با این‌که انواع مختلفی از کیف‌های پول دیجیتالی وجود دارند، هر یک مزایا، الزامات فنی، و سطوح امنیتی مخصوص به خودشان را دارند. این موضوع درباره‌ی صرافی‌ها نیز صدق می‌کند؛ پیش از انجام سرمایه‌گذاری، درباره‌ی انتخاب گزینه‌های ذخیره و نگهداری از رمز ارزها به خوبی تحقیق کنید.

۳. تنوع در سرمایه‌گذاری

حفظ تنوع یکی از نکات کلیدی برای هر استراتژی سرمایه‌گذاری موفق است، و این موضوع برای سرمایه‌گذاری در رمز ارزها نیز صادق است. برای مثال، فقط به این دلیل که بیت کوین را به خوبی می‌شناسید، تمام پول‌تان را صرف خرید آن نکنید. هزاران گزینه وجود دارد، و بهتر است که سرمایه‌تان را میان چندین رمز ارز مختلف پخش کنید.

۴. آمادگی برای نوسان

بازار رمز ارزها یک بازار پر نوسان است؛ بنابراین، برای بالا و پایین رفتن‌ها باید آماده باشید. ممکن است شاهد نوسان‌های عجیبی در قیمت‌ها باشید. اگر توان سرمایه‌گذاری یا شرایط روحی‌تان نمی‌توانند این نوسان‌ها را تحمل کنند، رمز ارزها گزینه‌ی عاقلانه‌ای جهت سرمایه‌گذاری برای شما نیستند.

اکنون بازار رمز ارزها بسیار داغ و محبوب است، ولی به خاطر داشته باشید، این بازار هنوز بسیار جوان است. سرمایه‌گذاری در چیزهای جدید حتما چالش‌‌هایی به همراه خواهد داشت؛ بنابراین، خودتان را برای این چالش‌ها و شاید درخصوص امنیت رمز ارزها آماده کنید. اگر تصمیم دارید وارد بازار رمز ارزها شوید، به خوبی تحقیق کنید و با احتیاط سرمایه‌گذاری کنید.

کیف پول ارز دیجیتال: ۸ نکته درباره بهترین والت های ارز دیجیتال

منبع kaspersky
نوشته‌های مرتبط