از بین بردن مگس: ۳۵ راه موثر برای خلاصی از شر مگس و پشه

مگس‌ها موجودات خبیثی هستند؛ به خصوص وقتی به روز‌های تابستان نزدیک می‌شویم از شر آن‌ها در امان نخواهیم ماند. همه‌ی ما عاشق گرما هستیم، عاشق باغبانی هستیم، و از مگس‌ها متنفریم. همه‌ی ما با حضور این موجودات آزاردهنده در خانه‌مان مشکل داریم. آن‌ها داخل خانه، حیاط خلوت، قفس پرندگان، و هر جای دیگر که دل‌شان بخواهند جمع می‌شوند. در ادامه این نوشتار با ما همراه باشید تا با روش های منحصر به فرد و موثر از بین بردن مگس آشنا شوید.

اگر مگس‌ها امسال هم دیوانه‌تان کرده‌اند، اصلا نگران و عصبانی نباشید. در این مقاله، سایت بازده بیش از ۳۰ گزینه‌ی متفاوت را برای از بین بردن مگس با شما در میان می‌گذارد که با استفاده از هر کدام، می‌توانید جمعیت مگس‌ها را در اطراف خانه‌تان تحت کنترل در آورید.

بنابراین، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا با روش‌های از بین بردن مگس چه داخل خانه و چه اطراف خانه‌تان، آشنا شوید.

۱. سرکه و مایع ظرفشویی

استفاده از سرکه و مایع ظرفشویی یکی از قدیمی‌ترین ترفندهای موجود برای از بین بردن مگس است. مگس‌ها به طور طبیعی به سمت سرکه کشیده می‌شوند. مقداری سرکه را در کاسه بریزید و چند قطره مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید.

مگس‌ها به سمت سرکه جذب خواهند شد، و مایع ظرفشویی طی فرایندی باعث مرگ آن‌ها خواهد شد. وقتی کاسه پر از مگس شد، حتما آن را خالی و گندزدایی کنید و مجددا داخل آن را سرکه و مایع ظرفشویی بریزید.

۲. تله‌ی بطری

این دفعه که آب معدنی یا نوشابه‌تان را تمام کردید، بطری‌اش را دور نیندازید. بطری را از وسط ببرید و مقداری سرکه سیب و مایع ظرفشویی در بخش پایینی بطری بریزید.

اکنون، بخش بالایی بطری را به صورت برعکس، یعنی به شکل قیف، روی بخش پایینی قرار دهید. در این حالت، مگس‌هایی که به سمت سرکه جذب می‌شوند، از در قیف عبور می‌کنند. ولی راهی برای خروج از تله پیدا نخواهند کرد. با پر شدن تله از مگس، آن را دور بیندازید و با استفاده از بطری جدید این کار را ادامه دهید تا هیچ مگسی در خانه باقی نماند.

هم‌چنین، می‌توانید بطری را با استفاده از نخ در هوا معلق نگه دارید. به علاوه، می‌توانید یک منبع نور ماوراء بنفش (UV) نیز بالای تله قرار دهید تا مگس‌های بیش‌تری به آن جذب شوند؛ زیرا مگس‌ها عاشق این نور هستند.

۳. انتخاب هوشمندانه‌ی گیاه خانگی

برخی انواع گیاهان وجود دارند که می‌توانید داخل خانه‌تان قرار دهید و مگس‌ها را دور کنید. هم‌چنین، می‌توانید با بریدن بخش‌هایی از این گیاهان، بوی آن‌ها را نیز داخل خانه پخش کنید.

در خانه‌تان از گیاهانی نظیر ریحان، برگ بو، اسطوخودوس، و نعناع نگهداری کنید. می‌توانید این گیاهان را در گلدان‌های کوچک و قابل حمل بکارید تا بتوانید آن‌ها را نزدیک درها یا سایر بخش‌هایی از خانه‌ بگذارید که مگس‌ها در آن جا جمع می‌شوند.

۴. تله‌ی قیف کاغذی

تله‌ی قیف کاغذی یکی دیگر از روش‌هایی است که سال‌ها است برای از بین بردن مگس از آن استفاده می‌شود. استفاده از این روش بسیار آسان و موثر به نظر می‌رسد.

یک بطری سرکه را در بخش‌هایی از خانه بگذارید که فکر می‌کنید مگس‌ها در آن جا تجمع می‌کنند. حدود یک چهارم از بطری را با سرکه سیب پر کنید. با استفاده از کاغذ یک قیف بسازید و آن را روی در بطری قرار دهید.

حتما باید قسمت باریک قیف روی در بطری قرار بگیرد. مگس‌ها از سمت گشاد قیف وارد می‌شوند، ولی قادر نخواهند بود از این تله‌ی قیف خارج شوند.

۵. اسپری زنجبیل برای از بین بردن مگس

زنجبیل دارای بویی است که مگس‌ها آن را دوست ندارند. اگر می‌خواهید مگس‌ها را از خانه دور نگه دارید، با استفاده از زنجبیل، به عنوان ماده‌ای اصلی، یک اسپری بسازید. مقداری پودر زنجبیل را در بطری اسپری بریزید.

یک فنجان آب را نیز داخل بطری بریزید و آن را به خوبی تکان دهید تا زنجبیل داخل آب حل شود؛‌ سپس، این محلول را در مکان‌های تجمع مگس اسپری کنید. این کار باعث پراکنده شدن مگس‌ها می‌شود. این کار را می‌توانید بر حسب نیاز تکرار کنید.

۶. اسپری فلفل تند

مگس‌ها از فلفل تند نیز خوش‌شان نمی‌آید. می‌توانید مانند زنجبیل، از فلفل تند نیز اسپری تهیه کنید، یا مقداری فلفل هندی را در مکان‌های تجمع مگس‌ها بپاشید.

مقداری فلفل هندی را در یک بطری اسپری بریزید و یک الی دو فنجان آب به آن اضافه کنید. بطری را به خوبی تکان دهید و سپس، محتوای آن را در مکان‌هایی که مگس‌ها در آن تجمع می‌کنند، اسپری کنید.

۷. اسپری روغن‌های معطر

برخی از روغن‌های معطر نیز وجود دارند که مگس‌ها تمام تلاش‌شان را می‌کنند تا از آن‌ها دور بمانند. آن‌ها از بوی دارچین، آویشن، میخک، علف لیمو، یا نعناع فلفلی خوش‌شان نمی‌آید.

می‌توانید این گیاهان دارویی را اطراف خانه‌تان پرورش دهید یا این‌که با استفاده از روغن‌های معطر این گیاهان محلولی برای اسپری تهیه کنید. درست مانند تهیه‌ی سایر اسپری‌ها، چند قطره از این روغن‌های معطر را داخل بطری اسپری بریزید و سپس، تقریبا دو فنجان آب نیز به آن اضافه کنید. بطری اسپری را به خوبی تکان دهید و محتوای آن را به مکان‌های تجمع مگس‌ها اسپری کنید.

۸. پنکه سقفی، دشمن مگس‌ها

آیا می‌دانستید پنکه‌ی سقفی، هواكش، یا هر نوع دیگری از پنکه می‌تواند در دور نگه داشتن مگس‌ها از خانه یا وادار کردن‌شان به خروج از خانه به شما کمک کند؟

بسیار خوب! با روشن کردن این پنکه‌ها می‌توانید عرصه را بر مگس‌ها تنگ کنید. به خاطر قدرت باد پنکه، مگس‌ها دیگر نمی‌توانند در آسمان خانه‌تان مانور بدهند. باد باعث می‌شود مگس‌ها به دنبال راهی برای فرار از خانه‌تان بگردند. اگر در خانه‌تان پنکه روشن کنید، حتی دیگر به استفاده از توری پنجره نیز نیاز نخواهید داشت. به این ترتیب، به ندرت مگس وارد خانه‌تان خواهد شد.

۹. اوکالیپتوس برای از بین بردن مگس

به علاوه، برای فراری دادن مگس‌ها می‌توانید از روغن معطر گیاه اوکالیپتوس استفاده کنید، یا این گیاه را در اطراف خانه‌تان پرورش دهید. هر دو راه موثر خواهند بود، زیرا مگس‌ها از بوی این گیاه نیز خوش‌شان نمی‌آید.

در صورت تمایل به تهیه‌ی اسپری، می‌توانید ۲۵ قطره از روغن اوکالیپتوس را در یک بطری اسپری بریزید. دو فنجان آب نیز به آن اضافه کنید و ظرف اسپری را به خوبی تکان دهید. هم‌چنین، در صورت تمایل می‌توانید مقداری الکل و سرکه نیز به آن بیفزایید.

ظاهرا مگس‌ها از الکل و سرکه نیز خوش‌شان نمی‌آید، ولی با این حال، می‌توانید فقط از روغن اوکالیپتوس استفاده کنید.

۱۰. گیاه شمعدانی

گیاه شمعدانی نیز از آن دسته گیاهانی است که مگس‌ها سعی می‌کنند از بوی آن دوری کنند. برای این کار، باید مقداری روغن شمعدانی تهیه کنید و با  استفاده از آن، محلول اسپری بسازید.

درست مانند طرز تهیه‌ی سایر اسپری‌ها، چند قطره روغن شمعدانی را داخل بطری اسپری بریزید و سپس، دو فنجان آب نیز به آن اضافه کنید؛ بطری را به خوبی تکان دهید. هم‌چنین، در صورت تمایل می‌توانید مقداری الکل و سرکه نیز به این ترکیب بیفزایید. این اسپری را به مکان‌های تجمع مگس‌ها بپاشید تا آن‌ها را از خانه‌تان دور کنید.

۱۱. روغن درخت چای برای از بین بردن مگس

روغن درخت چای از بسیاری از جنبه‌ها فواید فراوانی به همراه دارد. اگر مرتبا با کودکان سر و کار داشته باشید، حتما می‌دانید جرم‌ها مثل آتش به سرعت به همه جا سرایت می‌کنند و شپش سر نیز می‌تواند به سرعت در میان کودکان منتشر شود. طبق شواهد تجربی از آدم‌هایی که با کودکان سر و کار دارند، اسپری کردن روغن درخت چای به لباس می‌تواند از انتشار شپش جلوگیری کند، زیرا شپش‌ها از روغن درخت چای خوش‌شان نمی‌آید.

خوب، البته مگس‌ها هم از این روغن دل خوشی ندارند. از این رو، می‌توانید با حل کردن چند قطره روغن درخت چای در دو فنجان آب و ریختن آن داخل یک بطری اسپری مگس‌ها از خانه‌تان دور کنید. در صورت تمایل، می‌توانید مقداری الکل و سرکه نیز به آن بیفزایید.

۱۲. تله‌ی بطری شیر

دفعه‌ی بعد که شیر خریدید، ظرف آن را دور نیندازید. در عوض، از این ظرف برای گرفتن مگس‌ها استفاده کنید. می‌توانید این ظرف را از سقف آویزان کنید یا این‌که آن را روی میزی قرار دهید که می‌دانید مگس‌ها دور آن جمع می‌شوند.

بطری شیر را از وسط ببرید و دیواره‌ی داخلی بطری را به عسل آغشته کنید تا شیرین و چسبناک شود. اگر مقداری عسل به دیواره‌ی خارجی بطری چسبیده است،‌ حتما آن را تمیز کنید.

مقداری سیب گندیده را داخل بطری بگذارید و روی آن را با استفاده از سلفون بپوشانید. در نهایت، با استفاده از جسمی نوک نیز، سوراخ‌هایی روی بدنه‌ی بطری ایجاد کنید. این کار باعث می‌شود، مگس‌ها وارد بطری شوند، ولی راهی برای فرار پیدا نکنند.

وقتی بطری پر از مگس شد، آن را دور بیندازید و تله‌ی جدیدی بسازید.

۱۳. چسب مگس برای از بین بردن مگس

اگر دائما با مگس‌های که در ایوان خانه‌تان، آرامش عصرگاهی‌تان را به هم می‌زنند، دست و پنجه نرم می‌کنید، می‌توانید از چسب مگس استفاده کنید.

هنگام استفاده از آن‌ها به انواع مختلف‌شان دقت کنید؛ زیرا برخی از آن‌ها مخصوص آویزان کردن از سقف هستند و برخی دیگر را می‌توانید به چارچوب در بچسبانید.

به این نکته دقت کنید؛ وقتی تولیدکنندگان این محصولات، عبارت “‌به شدت چسبنده‌”‌ را روی آن‌ها می‌نویسند، در این مورد به هیچ وجه با شما شوخی نمی‌کنند. بنابراین، به خاطر داشته باشید، هنگام استفاده از آن‌ها، در این مورد به سایرین نیز هشدار دهید.

به هر صورت، با استفاده از هر نوع از این محصولات، مگس‌ها به سوی آن‌ها جذب می‌شوند، به سرعت به آن‌ها می‌چسبند. وقتی این برگه‌های چسبنده پر از حشره شدند، حتما آن‌ها را با چسب‌های جدید عوض کنید.

۱۴. جارو برقی

اگر مگس‌ها در مکان‌های خاصی،‌ داخل یا خارج خانه‌تان، تجمع می‌کنند، می‌توانید با استفاده از جارو برقی آن‌ها را از بین ببرید.

جارو برقی را روشن کنید و دسته‌ی آن را به سمت محل تجمع مگس‌ها بگیرید. قدرت مکش جارو برقی حتما آن‌ها را به داخل خواهد کشید. بعد از این کار، حتما کیسه یا مخزن جارو برقی را در خارج از خانه خالی کنید، زیرا ممکن است مگس‌ها هم‌چنان داخل مخزن زنده باشند، و حتما دوست ندارید مگس‌ها را مجددا به فضای خانه‌تان برگردانید.

۱۵. نعناع گربه‌ای برای از بین بردن مگس

نعناع گربه‌ای گیاهی فوق‌العاده است. این گیاه برای تهیه‌ی دمنوش بسیار عالی است؛ گربه‌ها از این گیاه لذت می‌برند، و برای از بین بردن مگس ها نیز بسیار موثر است. اگر در خانه‌تان نعناع گربه‌ای پرورش می‌دهید، می‌توانید از این گیاه اسپری نیز تهیه کنید.

از روغن نعناع گربه‌ای و هم‌چنین، از برگ‌های این گیاه می‌توانید استفاده کنید. اگر می‌خواهید از برگ‌های نعناع گربه‌ای استفاده کنید، بهتر است آن‌ها را داخل مقداری آب بگذارید و آب را روی شعله‌ی گاز به جوش بیاورید. سپس، اجازه دهید این برگ‌ها به مدت نیم الی یک ساعت در آب باقی بمانند.

وقتی بوی شدیدی از آن برخاست، برگ‌ها را از ظرف خارج کنید و آب داخل ظرف را در یک بطری اسپری بریزید. می‌توانید این مایع را با دو فنجان آب رقیق کنید.

این محلول را در مکان‌های تجمع مگس اسپری کنید تا آن‌ها از این مکان‌ها دور شوند. این کار را می‌توانید بر حسب نیاز تکرار کنید.

۱۶. پاکیزه نگه داشتن خانه

برای دور نگه داشتن مگس از خانه‌تان لازم است همیشه داخل و خارج خانه را پاکیزه نگه دارید. حتما زباله‌ها را مرتبا از خانه خارج کنید؛ مدفوع حیوانات را از حیاط خانه‌تان پاک کنید؛ و هم‌چنین هر گونه گیاه خشک شده و فاسد را از داخل و خارج خانه بیرون ببرید.

۱۷. انسداد منافذ خانه

مگس‌ها از هر فضای کوچکی در اطراف خانه وارد خانه می‌شوند. اگر درها یا پنجره‌های‌تان دارای منافذ و شکاف‌هایی هستند، این منافذ بهترین راه برای ورود مگس‌ها به داخل خانه‌تان به شمار می‌روند.

اگر چنین منافذی را در خانه‌تان مشاهده می‌کنید، حتما آن‌ها را با استفاده از عایق، درزگیر، یا هر وسیله‌ی دیگری مخصوص این کار، بپوشانید.

۱۸. لیمو و میخک برای از بین بردن مگس

اگر قرار است در حیاط خانه‌تان مهمانی بگیرید و نگران آن هستید که مگس‌ها مهمانی‌تان را خراب کنند، استفاده از این راه‌حل بسیار موثر خواهد بود.

رپورتاژ

یک عدد لیمو را از وسط نصف کنید و داخل آن را پر از گل میخک کنید. تعداد زیادی از آن را درست کنید و به شکلی هوشمندانه، در اطراف غذاها یا هر مکان دیگری که ممکن است مگس‌ها را به خود جلب کند، قرار دهید.

لیمو و میخک، هر دو، بوهایی دارند که مگس‌ها سعی می‌کنند از آن‌ها دوری کنند. این کار باعث می‌شود در طول برگزاری مهمانی، غذاها و مهمان‌های‌تان مدتی از شر مگس‌ها در امان باشند. به خاطر بسپارید، باید لیموها را دست‌کم نیم ساعت قبل از شروع مهمانی در مکان‌های مورد نظر قرار دهید.

۱۹. سکه‌ی مسی

یکی دیگر از راهکارهایی که آرامش را در هنگام برگزاری مهمانی در حیاط باغ یا خانه‌تان برقرار می‌کنند، این است که در اطراف غذاها یا سایر مکان‌هایی که مهمان‌ها دور هم جمع می‌شوند، لیوان‌هایی پر از آب قرار دهید.

بعد از آن‌که این لیوان‌ها را در مکان‌‌های مورد نظر قرار دادید، یک سکه‌ی مسی داخل هر کدام بیندازید. این روش سال‌های سال است که مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هنوز هیچ کس دقیقا نمی‌داند چرا مگس‌ها از سکه‌های مسی خوش‌شان نمی‌آید، ولی این مسئله حقیقت دارد. استفاده از سکه‌ی مسی داخل لیوان آب می‌تواند به شکل موثری مگس‌ها را دور نگه دارد.

۲۰. شمع سیترونلا برای از بین بردن مگس

شاید نام سیترونلا به گوش‌تان خورده باشد؛ البته سیترونلا بیش‌تر به عنوان گیاه یا محصول گیاهی برای دفع پشه‌ها به شمار می‌رود. با وجود این، سیترونلا می‌تواند مگس‌ها را نیز دور کند.

برای این کار می‌توانید از شمع‌های سیترونلا استفاده کنید. مگس‌ها بوی این شمع‌ را دوست ندارد، ولی به هر قیمتی سعی می‌کنند از دود آن دوری کنند. اگر میزبان یک مهمانی در فضای باز هستید، حتما تعدادی شمع سیترونلا تهیه کنید تا بتوانید مگس‌ها و پشه‌ها را از مهمان‌های‌تان دور نگه دارید.

۲۱. برش‌های خیار

شاید شنیده باشید، خوک‌ها هرگز خیار نمی‌خورند. و گربه‌ها نیز از خیار می‌ترسند، ولی آیا تصور می‌کردید مگس‌ها هم از خیار بدشان بیاید؟

دقیقا همین طور است؛ به همین دلیل نیز قرار دادن کاسه‌های حاوی برش‌هایی از خیار در اطراف خانه یا مکان‌های خاصی در مهمانی‌هایی در فضای باز، ایده‌ی بسیار خوبی است.

مگس‌ها از بوی خیار خوش‌شان نمی‌‌آید. با برش دادن خیار، بوی آن در فضا پخش می‌شود و بدون دردسر مگس‌ها را دور می‌کند.

۲۲. شمع‌های دارچینی

ظاهرا، مگس‌ها به شدت به بو حساس هستند. آن‌ها از بوی دارچین هم خوش‌شان نمی‌آید. به همین دلیل، قرار دادن هر چیزی با بوی دارچین، داخل یا خارج خانه‌تان ایده‌ی بسیار خوبی برای دفع این موجودات مزاحم است.

برای این کار می‌توانید از شمع‌هایی با رایحه‌ی دارچین یا خوشبو کننده‌های هوا با بوی دارچین استفاده کنید، یا با استفاده از روغن معطر دارچین یک اسپری بسازید و آن را داخل و خارج خانه‌تان اسپری کنید.

۲۳. کیسه‌ی آب برای از بین بردن مگس

یکی دیگر از ترفندهایی که معمولا عده‌ای برای دور کردن مگس‌ها از خانه یا از یک فضای باز استفاده می‌کنند، آویزان کردن کیسه‌های پلاستیکی پر از آب است. برای این کار، فقط کافی است یک کیسه‌ی پلاستیکی را از آب پر کنید و آن را طوری ببندید که آب خارج نشود. سپس، کیسه‌ی پلاستیکی پر از آب را از ورودی در یا نواحی بالاتر از آن آویزان کنید.

وقتی مگس‌ها این کیسه‌های پلاستیکی پر از آب را می‌بینند فرار می‌کنند. البته دقیقا نمی‌دانیم آن‌ها چه می‌بینند؛ ولی مطمئنا کیسه‌ی پلاستیکی را نمی‌بینند. ظاهرا مگس‌ها چیزی را می‌بینند که باعث می‌شود به سرعت از آن‌ دوری کنند.

۲۴. سرکه سیب و فندق افسونگر

سرکه سیب فواید و کاربردهای فراوانی دارد. فندق افسونگر نیز دارای کاربردهای زیادی است. بنابراین، تعجب‌آور نیست که ترکیب این دو بتواند راه‌حل بسیار خوبی برای فراری دادن مگس‌ها در اختیارمان بگذارد.

یک چهارم فنجان روغن فندق افسونگر و یک چهارم فنجان سرکه سیب را در یک بطری اسپری بریزید. هم‌چنین، می‌توانید تقریبا ۳۰ قطره روغن اوکالیپتوس را نیز به این ترکیب اضافه کنید.

این ترکیب را در نواحی ورودی‌ و پنجره‌ها اسپری کنید تا مگس از خانه‌تان فرار کند. هم‌چنین، می‌توانید حیاط خانه‌تان را نیز با استفاده از همین اسپری از مگس خالی کنید.

۲۵. تله‌ی شیر

اگر حیوانات شیرده پرورش می‌دهید، و به شیر بز دسترسی دارید یا این‌که می‌توانید این شیر را از جایی خریداری کنید، استفاده از این روش می‌تواند برای‌تان کارساز باشد.

حدود نیم لیتر شیر را در یک قابلمه‌ی کوچک بریزید. نصف فنجان شکر و یک چهارم فنجان پودر فلفل را نیز به شیر اضافه کنید.

قابلمه‌ را روی حرارت ملایم بگذارید تا شیر به جوش بیاید؛‌ سپس شعله را کم کنید تا مدتی به آرامی بجوشد. اجازه دهید حدود ۱۰ شیر روی شعله‌ی کم بماند.

در نهایت، آن را در کاسه‌ای بریزید؛ سطح کاسه باید آن‌قدر بزرگ باشد که مگس‌ها بتوانند آن شیر را تشخیص دهند. اگر نگرانی آن هستید که مگس‌ها به راحتی از سطح تله‌ی شیر فرار کنند، می‌توانید درب کاسه را با سلفون بپوشانید و با استفاده از جسمی نوک تیز سوراخ‌هایی در سطح سلفون ایجاد کنید.

وقتی کاسه پر از مگس شد، محتویات آن را دور بریزید و مجددا این کارها را تکرار کنید تا هیچ ردی از مگس‌ها در خانه‌تان پیدا نشود.

۲۶. مگس کش

شاید استفاده از مگس کش کمی قدیمی به نظر برسد، ولی هر از گاهی باید به روش‌های سنتی متوسل شوید. به جای تکیه کردن بر انواع و اقسام تله‌ها، این بار باید از روش‌های تهاجمی استفاده کنید و بر این مگس‌های مزاحم ضربه‌ی سختی وارد کنید.

برای این کار می‌توانید از مگس کش‌های سنتی یا مگس کش‌های الکتریکی استفاده کنید. با استفاده از هر دو وسیله می‌توانید اندکی از آزار ناشی از هجوم مگس‌ها به خانه‌تان کم کنید، و البته، فعالیت بدنی خوبی نیز در طول روز انجام دهید.

۲۷. تفنگ نمکی برای از بین بردن مگس

شاید کم‌تر کسی نام تفنگ نمکی یا تفنگ نمک‌پاش را شنیده باشد. ولی این تفنگ‌ها بیش‌تر شبیه اسباب‌بازی‌ها دوران کودکی هستند که به جای گلوله‌های پلاستیکی، گلوله‌های نمکی شلیک می‌کنند.

می‌توانید با خرید این تفنگ‌ها با یک تیر دو نشان بزنید؛ هم هدیه‌ای برای فرزندتان بخرید، و هم این‌که بتوانید به صورت یک سرگرمی خانوادگی، مگس‌های مزاحم را مورد هدف قرار بدهید؛ استفاده از این وسیله روشی موثر و سرگرم کننده خواهد بود.

۲۸. ونوس مگس ‌خوار

بسیاری از آدم‌ها فکر می‌کنند ونوس مگس ‌خوار گیاه کوچک و خبیثی است که بازوهای‌تان را گاز می‌گیرد و می‌‌خورد. ولی در حقیقت، ونوس مگس خوار گیاه جذابی است و به اندازه‌ای که در فیلم‌های تخیلی و انیمیشن‌‌ها به تصویر کشیده می‌شود، تهاجمی نیست.

این گیاه برای از بین بردن مگس‌ها آن چنان موثر نیست، ولی می‌تواند به کاهش جمعیت این حشرات در خانه‌تان کمک کند. می‌توانید چند عدد از این گیاه را در مکان‌های تجمع مگس‌ها قرار دهید.

این کار، هم به تغذیه‌ی این گیاه کمک می‌کند، و هم این‌که باعث می‌شود خانه‌تان تا حدودی از هجوم مگس‌ها در امان باشد.

۲۹. کرم لوله‌ای (نماتود)

برخی گونه‌های خاص و مفیدی از حشرات وجود دارند که می‌توانید باغ یا زمین چمن خانه‌تان از آن‌ها استفاده کنید. کرم‌های لوله‌ای مفید یا نماتود یکی از همین حشرات هستند.

تاثیر مثبت این حشرات میکروسکوپی بیش از یک سال و نیم در املاک‌تان باقی می‌ماند. این حشرات وارد خاک می‌شوند و لارو مگس‌ها را می‌خورند. نماتودها را می‌توانید در هر جایی که فکر می‌کنید مگس‌ها زاد و ولد می‌کنند (کف لانه‌ی پرندگان، نواحی پر از مدفوع و غذای حیوانات، و غیره) قرار دهید.

این کار جمعیت کنونی مگس‌ها را از بین نمی‌برد، بلکه به پیشگیری از تولید مثل مگس‌ها در نواحی اطراف خانه‌تان کمک می‌کند.

۳۰. پوست مرکبات برای از بین بردن مگس

مگس‌ها از بوی مرکبات خوش‌شان نمی‌آید. وقتی پرتقال یا گریپ فروتی نوش جان می‌کنید، پوست آن را دور نریزید. در عوض، آن‌ها را در کاسه‌ای بریزید و اطراف خانه‌تان قرار دهید.

اگر مکان خاصی در اطراف خانه‌تان وجود دارد که مگس‌ها در آن تجمع می‌کنند، کاسه‌ی حاوی پوست مرکبات را در آن جا قرار دهید. کاسه‌ی پوست مرکبات در این مکان‌ها تاثیر خودشان را نشان می‌دهند. اگر مگس‌ها از طریق درهای ورود وارد خانه می‌شوند، پوست مرکبات را در اطراف ورودی‌ها خانه قرار دهید.

۳۱. اسپری مو

این روش نسبت به سایر روش‌ها کمی وقت‌گیرتر است، ولی اگر تصمیم دارید با مگس کش به جنگ مگس‌ها بروید، می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. این دفعه وقتی می‌بینید مگس‌ها در فضای اتاق در حال جولان دادن هستند، کمی اسپری مو به آن‌ها بپاشید.

با پاشیدن اسپری مو به سمت مگس‌ها، بال‌های این حشرات به هم می‌چسبند و قادر نخواهند بود به راحتی پرواز کنند. وقتی مگس‌ها به زمین افتادند،‌ می‌توانید با استفاده از مگس کش آن‌ها را از بین ببرید و از خانه‌تان خارج کنید.

۳۲. کم کردن نور

اگر می‌خواهید خانه‌تان به مکان ناخوشایندی برای مگس‌ها تبدیل شود، با آن را تاریک‌تر نگه دارید. مگس‌ها نور و روشنایی را ترجیح می‌دهند. نور آن‌ها را به سمت خود جلب می‌کند.

وقتی خانه‌تان تاریک‌تر باشد، مگس‌ها آن‌چنان از فضای خانه خوش‌شان نخواهد آمد. با کشیدن پرده‌ها و بستن درها، از خانه‌تان در برابر مگس‌ها محافظت کنید.

۳۳. سرکه مالت

اگر در اطراف‌تان به سرکه‌ی مالت دسترسی دارید، می‌توانید با استفاده از این ماده مگس‌ها را از خانه‌تان فراری دهید. مقداری سرکه‌ی مالت را در قابلمه‌ی کوچکی بریزید و آن را بجوشانید.

وقتی سرکه‌ی مالت به جوش آمد، شعله را کم کنید و اجازه دهید به مدت ۱۰ دقیقه به آرامی بجوشد. سپس، آن را در کاسه‌ای بریزید و کاسه را در مکان‌هایی از خانه قرار دهید که به شدت تحت تاثیر مگس‌ها قرار دارند.

مگس‌ها از بوی سرکه‌ی مالت خوش‌شان نمی‌آید، و کاسه‌ی حاوی سرکه‌ی مالت گرم برای از بین بردن مگس ها موثر است.

۳۴. خنک نگه داشتن خانه

مگس‌ها عاشق هوای گرم هستند. اگر داخل خانه‌تان خنک‌تر نگه دارید، به سرعت سپر دفاعی‌تان را در برابر مگس‌ها قوی‌تر خواهید کرد.

با حفظ دمای ۲۲ درجه‌ی سانتی گراد یا کم‌تر، خانه‌تان خنک‌تر از آن خواهد شد که مگس‌های تابستانی و عاشق گرما بتوانند تحمل‌اش کنند.

۳۵. پیاز برای از بین بردن مگس

در نهایت، پیاز نیز سپر دفاعی قدرتمندی علیه مگس‌ها خواهد بود. می‌توانید یک عدد پیاز را از وسط نصف کنید یا آن را به خوبی خرد کرد و داخل کاسه‌ای بریزید؛ سپس کاسه را در مکان‌های مختلف خانه قرار دهید تا مگس‌ها از خانه‌تان فرار کنند.

مگس‌ها از بوی پیاز بدشان می‌آید و سعی می‌کنند از بوی پیاز دوری کنند. استفاده از پیاز روشی اقتصادی و ساده برای دور نگه داشتن مگس‌ها از خانه به شمار می‌رود.

در این مقاله، به ۳۵ روش مختلف برای از بین بردن مگس در داخل و اطراف خانه‌تان اشاره کردیم.

امیدوار هستیم، این روش‌ها بتوانند کمک‌تان کنند اندکی در خانه‌تان آرامش برقرار شود و بدون حضور این مهمان‌های آزاردهنده و ناخوانده مهمانی‌های بزرگی در فضای سبز خانه‌تان برگزار کنید. بهترین‌ها را برای‌تان آرزو داریم!

منبع morningchores
نوشته‌های مرتبط