درمان سفلیس: 13 درمان خانگی سیفلیس که واقعا کارساز هستند

سیفلیس (Syphilis) بیماری مقاربتی ناشی از باکتری (ترپونما پالیدوم) است. علائم سیفلیس از درد ناحیه‌ی تناسلی گرفته تا مشکلات قلبی و عصبی و حتی مرگ متفاوت است. تخمین زده می‌شود عفونت‌های مقاربتی در سرتاسر جهان از سیفلیس گرفته تا تریکومونایز، سوزاک، و کلامیدیا تقریبا ۴۰۰ میلیون نفر را به خود مبتلا کرده باشد. هرچند موارد ابتلای به سیفلیس به خاطر مقاومت به داروها شروع به افزایش کرد. اگر به دنبال درمان خانگی سیفلیس می‌گردید، ما برای شما پیشنهاداتی داریم. روشهای خانگی ما برای درمان سفلیس تمام درمان‌های طبیعی را که طبق تحقیقات برای مبارزه با این بیماری موثر بوده‌اند برای شما گرداوری کرده است. اما، قویا توصیه می‌کنیم اگر این بیماری در شما تشخیص داده شد به پزشک مراجعه کنید.

تاریخچه‌ی درمان سیفلیس

اسناد موجود از بیماری سیفلیس به مدت‌ها پیش از کشف و شناسایی ترپونما پالیدوم در ۱۹۰۵ بر می‌گردد.

به عنوان یکی از بیماری‌های مقاربتی بسیار عفونی، در گذشته دید بدی نسبت به سیفلیس وجود داشت. وقتی شیوع پیدا کرد، هر کشوری که به آن مبتلا می‌شد کشور همسایه را به خاطر آن سرزنش می‌کرد.

سیفلیس به عنوان بیماری همه گیر شناخته می‌شد. هر کسی – از پادشاه، تا اعیان، هنرمندان، فیلسوفان، تاجران، و روستاییان فقیر – در صورت بی قید و بندی جنسی به آن مبتلا می‌شدند.

منشاء اصلی سیفلیس ناشناخته باقی مانده است: در حال حاضر دو فرضیه‌ی متفاوت درباره‌ی منشاء و چگونگی شیوع سیفلیس وجود دارد.

امروزه، سیفلیس در سرتاسر جهان گسترده شده است از جنوب صحرای غربی در آفریقا گرفته تا بولیوی و بوتان بالاترین نرخ عفونت را دارند.

پیش از آنتی بیوتیک‌ها، بسیاری از درمان‌های خانگی برای سیفلیس با اثرات متفاوت امتحان شده بودند. بعدها در تاریخچه درمان سیفلیس، پزشکان استفاده از فلزات سنگین مانند آرسنیک و جیوه را تجویز کردند.

در حالی که این مواد کمی‌ اثربخش بودند اما عوارض جانبی فلزات سنگین مسمویت‌زا اغلب به اندازه‌ی خود بیماری شدید بود.

استفاده‌ی گسترده از پنی‌سیلین (اثربخش‌ترین دارو در برابر این بیماری) نقش مهمی در کاهش نرخ سیفلیس در بسیاری از کشورها داشته است.

همچنین، بحران ایدز و آگاهی بیشتر درباره‌ی خطرات رابطه‌ی جنسی خطرناک نیز به کاهش شیوع سیفلیس در بسیاری از کشورها کمک کرده است.

علائم سیفلیس

سیفلیس درمان پذیر است، اما در صورت درمان نشدن می‌تواند باعث بروز مشکلات جدی برای سلامتی بشود. ممکن است مستقیما از طریق تماس با یک زخم سیفلیسی هنگام داشتن رابطه‌ی جنسی دهانی، رابطه‌ی واژینال، و رابطه‌ی جنسی مقعدی به این عفونت مبتلا شوید.

زخم‌های سیفلیسی، ممکن است در نواحی اطراف واژن یا ذکر، داخل مقعد و دهان، یا روی لب‌ها پدیدار شوند. همچنین می‌تواند از مادر آلوده به طفل به دنیا نیامده منتقل شود.

شدت عفونت سیفلیس به شدت مرحله‌ی ابتلاء به آن بستگی دارد.

در مرحله‌ی اولیه،

– متوجه وجود زخم‌های گرد، سفت و بدون درد اطراف ناحیه‌ای خواهید شد که منشاء عفونت بوده است.

ورم غدد لنفاوی

در مرحله‌ی ثانویه،‌

– ممکن است از علائمی مانند تب، راش پوستی، و باز هم ورم غدد لنفاوی رنج ببرید.

– در هر دو مرحله‌ی اولیه و ثانویه، احتمال آن وجود دارد که متوجه این علائم خفیف نشوید.

در مرحله‌ی ثالث،‌

– از رشد سلول‌های غیرسرطانی، مشکلات اعصاب، و / یا مشکلات قلبی رنج خواهید برد.

– این می‌تواند باعث آسیب به قلب، رگ‌های خونی، مغز، و علائم عصبی تا سه دهه بعد از ابتلای به عفونت بشود.

– ممکن است از سردردهای شدید، زوال عقل، کوری، تشنج، روانپریشی، رعشه، کرختی، کاهش عملکرد عضلانی و حتی مرگ رنج ببرید.

درمان استاندارد برای سیفلیس یک دوره آنتی بیوتیک است و این بیماری قابل علاج است. این درمان می‌تواند شامل تزریق پنی‌سیلین یا سایر گزینه‌های آنتی بیوتیکی (مثلا داکسی‌سیلین، تتراسیلین، یا آزیترومایسین) برای کسانی که به پنی‌سیلین آلرژی دارند بشود.

اما، آنتی بیوتیک‌ها ممکن است آسیب ناشی از عفونت را خنثی نکنند یا از بین نبرند.

درمان‌های خانگی سیفلیس

برای درمان سیفلیس به غیر از پنی‌سیلین، چند گزینه‌ی دیگر نیز وجود دارد. این درمان‌های خانگی برای سیفلیس می‌توانند به شما کمک کنند از سیفلیس بهبودی پیدا کنید، اما نباید از آن‌ها به عنوان جایگزینی برای درمان پزشکی تخصصی استفاده شود. پیش از تصمیم به استفاده از روش‌های درمانی طبیعی با پزشک مشورت کنید.

۱. گیاه تخم ماه (ایشک) برگ قلبی

گیاه تخم ماه برگ قلبی درختچه‌ای بومی هند است که به عنوان «گیاه آیورودیک معجزه‌آسا» از آن یاد و برای درمان طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها استفاده شده است.

مدت‌های مدیدی به عنوان درمانی طبیعی برای سیفلیس به شمار می‌رفته است. همچنین از آن برای درمان سوزاک، دیابت، سرطان، و کم خونی نیز استفاده شده است.

در سال‌های اخیر، دانشمندان بعضی از اجزاء فعال آن و عملکرد بیولوژیکی‌شان در کنترل بیماری‌ها را مورد مطالعه قرار داده‌اند.

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۲ انجام شده است نشان می‌دهد که گیاه ایشک برگ قلبی اثرات ضد-سمی، اثرات ضد اچ‌آی‌وی، اثرات ضد سرطان، فعالیت ضد باکتریایی، ضد آرتروزی، و اثرات ضد پوکی استخوان دارد.

با آنکه برای اثبات تاثیر آن در درمان سیفلیس به مطالعات و پژوهش‌های بیشتری نیاز است، اما تا کمون شواهد حاکی از آن بوده است که این گیاه می‌تواند باعث بهبودی از بیماری سیفلیس شود.

شما می‌توانید با مصرف عصاره‌ی ساقه‌ی آبدارش سه بار در روز و به مدت ۸ هفته، از خواص شفابخش مختلف آن بهره مند شوید.

۲. افسنتین

افسنتین گیاهی به شدت معطر است که به غیر از سایر بیماری‌های عفونی، اختلالات التهابی، و اختلالات عصبی در طب سنتی اردنی به عنوان علاجی برای سیفلیس به شمار می‌رفته است.

در مطالعه‌ای که سال ۲۰۱۵ انجام شد دریافتند دوز مناسبی از روغن معطر افسنتین خواص ضد قارچی و ضد التهابی دارد، و هیچ عوارض جانبی وخیمی بر جا نمی‌گذارد.

برای اثبات اثر بخشی آن در کاهش علائم سیفلیس به پژوهش‌های بیشتری نیاز است، اما شما می‌توانید از حالا روغن افسنتین را به روش درمانی خود اضافه کنید.

۳. گل داودی

گل داودی به خاطر ارزش تزئینی که دارد و همچنین به خاطر فایده‌های بسیاری که برای سلامتی دارد از جمله خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی، ضد جهش ژنتیکی، ضد میکروبی، ضد قارچی و … مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

در مقاله‌ای به سال ۲۰۱۵ که در ژورنال کشف دارو و درمان به چاپ رسیده است ذکر شده که پوست این گیاه پاکسازی کننده (و مسهل) است و برای درمان سیفلیس، یبوست، و عفونت‌های انگلی روده در طب سنتی هندی استفاده می‌شده است.

باز هم برای اثبات اثربخشی این گیاه به انجام تحقیقات بالینی جامعی نیاز است. در ضمن، می‌توانید از مصرف عصاره‌ی پوست گل داوودی فایده‌های لازم را ببرید.

۴. تمبر هندی

در مقاله‌ای که در ۲۰۱۳ توسط ژونال فیتومدیسن به چاپ رسید تمبر هندی به عنوان دارویی طبیعی و سنتی برای سیفلیس در جنوب غربی بنگال در هند استفاده می‌شده است.

در مطالعه‌ای منتشر شده در ۲۰۱۷ مشاهده شد که این گیاه دارای خواص ضد میکروبی، ضد سرماخوردگی، آنتی اکسیدانی،‌ ضد درد و ضد التهابی است.

در حالی که محققان همچنان به مطالعه‌ی عناصر بیواکتیو آن می‌پردازند شما می‌توانید از مزایای مصرف میوه‌ی پنبه مانند آن بهره ببرید.

۵. آنتی بیوتیک‌های طبیعی

بعضی از ابرخوراکی‌های آنتی بیوتیک طبیعی که می‌توانند با عفونت سیفلیس مبارزه کنند قبلا به شما معرفی شدند. اما، چرا آنتی بیوتیک طبیعی بیشتری مصرف نکنیم؟

رپورتاژ

میلیون‌ها سال گیاهان با پاتوژن‌ها مبارزه کرده‌اند. آن‌ها انواع مختلفی از ترکیب‌ها را به وجود آورده‌اند که خواص ضد میکروبی و آنتی بیوتیکی دارند.

تقریبا برای هر نوع عفونتی یک آنتی بیوتیک طبیعی وجود دارد و این ابر خوراکی‌ها خط دفاعی کاملا جدیدی را در برابر عفونت‌ها به وجود آورده‌اند.

تمام این آنتی‌بیوتیک‌های طبیعی شناخته شده را به رژیم غذایی‌تان اضافه کنید. این آنتی بیوتیک‌ها شامل سیر، زردچوبه، ارگانو و سرکه‌ی سیب می‌شوند.

در حالی که هیچ پژوهش علمی درباره‌ی این خوراکی‌ها به عنوان درمانی برای سیفلیس انجام نشده است، اما پژوهش‌های بسیار زیادی در رابطه با اثرات ضد باکتریایی آن وجود دارد. به هر حال،‌ سیفلیس بر اثر وجود یک باکتری پدید می‌آید.

۶. کاسنیان

کاسنیان، گیاهی پایا و بومی ماداگاسکار است که در طب سنتی ماداگاسکاری به عنوان داروی مرسوم جهت درمان خانگی سیفلیس، اسهال، سرفه و سر درد استفاده شده است.

برای بهره بردن از ویژگی‌های پاکسازی کننده‌ی آن، مقدار برابری  کاسنیان و تخم ماه برگ قلبی را آسیاب و به آن عسل اضافه کنید. دو بار در روز چهار گرم از این پودر را با آب مصرف کینید تا از دست بعضی علائم سیفلیس راحت شوید.

۷. سیپریول

سیپریول علفی ظریف بومی کشور هند است. این گیاه مدت‌ها به عنوان درمانی برای انواع مختلف بیماری‌ها استفاده می‌شده است از جمله سیفلیس، اسهال، صرع، سوزاک و آسیب کبدی.

در مقاله‌ی منتشره از سوی Current Drug Targets در سال ۲۰۱۱، ذکر شده است که این گیاه از کبد محافظت می‌کند.

۸. زنجبیل

حالت تهوع و مشکلات گوارشی علائم رایج سیفلیس هستند.

در طب سنتی قرن‌ها از زنجبیل برای درمان حالت تهوع استفاده شده است و درمانی موثر برای حالت تهوع ناشی از سیفلیس است.

از زنجبیل همچنین به عنوان یک آنتی بیوتیک نیز استفاده شده است چون توانایی درمان عفونت‌های بدن را دارد. در حالی که هیچ پژوهش علمی در زمینه‌ی اثرات زنجبیل بر سیفلیس وجود ندارد، اما دست کم این گیاه علائم حالت تهوع مزمن ناشی از بیماری‌ها را درمان می‌کند.

همچنین زنجبیل درمان طبیعی بی‌نظیری برای سلامت روده‌ها است و در صورتی که آنتی بیوتیک مصرف کنید به بازیابی تعادل هورمونی موجود در روده کمک خواهد کرد.

۹. سارساپاریلای (عشبه‌ی بیابانی) هندی

به همین صورت، سارساپاریلای هندی نیز در طب آیورودی برای درمان سیفلیس، جذام، پیسی، برونشیت، سنگ مثانه، آسم، و سایر بیماری‌های دستگاه ادراری استفاده می‌شده است.

در مطالعات بالینی اثرات ضد هیپرلیدمی و ضد دیس‌لیپیدمی آن به اثبات رسیده است.

۱۰. درمنه

یکی از علائم سیفلیس درد شدید مفاصل است و درمان‌های طبیعی که التهاب مفاصل را کاهش می‌دهند می‌توانند در این زمینه کمک کننده باشند.

درمنه به خاطر خواص ضد التهابی و ضد قارچی که دارد معروف است و در مفاصل را کاهش و قدرت تحرک را افزایش می‌دهد.

به علاوه، وژوهش‌ها نشان داده‌اند که درمنه برای مقابله‌ی موثر با سیفلیس ضروری است و می‌توان از آن به عنوان درمانی خانگی برای این بیماری استفاده کرد.

۱۱. پروبیوتیک‌ها

آنتی بیوتیک‌ها موثرترین درمان برای سیفلیس هستند اما اگر تصمیم گرفته‌اید از آن‌ها استفاده کنید، به معنی آن نیست که باید از درمان‌های طبیعی سیفلیس غافل شوید.

آنتی‌بیوتیک‌ها تمام باکتری‌هایی را که بر سر راه خود ببینند از میان بر می‌دارند من جمله باکتری‌های خوب موجود در روده‌تان را.

آن‌ها نمی‌توانند فرق بین باکتری‌ها را متوجه بشوند و ممکن است فلور روده‌تان را بخشکانند.

بعد از مصرف آنتی بیوتیک‌ها ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا باکتری‌ها دوباره تشکیل شوند، و در بعضی موارد، ساختار فلور موقتا تغییر می‌کند.

پروبیوتیک‌ها که تجمع بالایی از باکتری‌ها را دارند به احیاء تعادل در روده کمک می‌کنند.

این نکته در هنگام درمان سیفلیس بسیار ضروری است: اکثر سلول‌های ایمنی بدن‌تان در روده مستقر هستند و اگر باکتری‌های روده‌تان کیفیت خوبی نداشته باشند سیستم ایمنی‌تان نمی‌تواند با بیماری مقابله کند.

۱۲. دانه‌ی تربچه

تربچه عموما در آشپزی اروپایی و آمریکایی استفاده می‌شود، اما دانه‌های تربچه به خاطر خاصیت دارویی و پزشکی‌شان در مقابله با سیفلیس در طب سنتی پاکستانی مورد استفاده قرار گرفته‌ است.

۱۳. نقره‌ی کلوئیدی

نقره‌ی کلوئیدی یک آنتی بیوتیک طبیعی است که به خاطر اثرات درمانگری ‌اش معروف است به ویژه در بافت‌های نرم و یکی از بهترین درمان‌های خانگی سیفلیس به شمار می‌رود.

توانایی‌های نقره‌ی کلوئیدی برای درمان بیماری‌های مقاربتی بسیار معروف است. از این ماده می‌توان به عنوان درمانی برای سیفلیس استفاده کرد. این ماده همچنین می‌تواند پوست آسیب دیده را تا میزان مشخصی ترمیم کند. نقره‌ی کلوئیدی می‌تواند تنفس سلولی را بهبود ببخشد و سلول‌های آسیب دیده را بازسازی کند.

پیش از آن که بتوانید از نقره‌ی کلوئیدی برای درمان سیفلیس استفاده کنید، پخش آسیب دیده را با استفاده از آب گرم بشویید و بگذارید خشک شود. آن را یک بار در روز روی ناحیه‌ی آسیب دیده بمالید تا زخم‌های سیفلیسی درمان شوند.

بایدها

– تقوا پیشه کنید یا در یک رابطه‌ی تک پارتنری دو طرفه‌ی بلند مدت بمانید

– تعداد شریک‌های جنسی‌تان را کاهش دهید

– همیشه با استفاده از کاندوم رابطه‌ی جنسی خود را ایمن کنید (توجه داشته باشید که زخم‌ها ممکن است در نواحی ایجاد شوند که کاندون آن‌ها را نپوشانده باشد)

– موقع انجام رابطه‌ی جنسی دهانی از کاندوم استفاده کنید

– اگر به لحاظ جنسی فعال هستید، به طور منظم آزمایش سیفلیس بدهید – به خصوص اگر به اچ‌آی‌وی مبتلا هستید یا شریک (شرکای) جنسی داریید که آزمایش سیفلیس آن‌ها مثبت بوده است.

– رژیم دارویی خود را کامل کنید حتی اگر علائم از بین رفته باشند.

– با داشتن رژیم غذایی متعادل و ورزش و خواب زیاد سیستم ایمنی خود را سالم و قوی نگه دارید.

– آزمایش سیفلیس بدهید و اگر جواب مثبت بود از درمان‌های خانگی ما برای مداوای آن استفاده کنید.

 

نبایدها

– فقط به خاطر اینکه علائم مرحله اولیه از بین رفته‌اند از انجام آزمایش برای تشخیص سیفلیس خودداری نکنید.

– فرض نکنید که ممکن نیست دوباره‌ به عفونت سیفلیس مبتلا شوید

–  در طول درمان سیفلیس از انجام هر گونه رابطه‌ی جنسی بپرهیزید.

– ممکن است علارقم عدم وجود هیچ نشانه یا علامتی شریک جنسی‌تان به سیفلیس مبتلا باشد؛ چنین تصور نکنید که او مبتلا نشده است

– ابزار جنسی یا سوزن‌های اشتراکی استفاده نکنید.

 

نوشته‌های مرتبط