کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

خواص پروبیوتیک ها: ۳۳ فایده پروبیوتیک ها برای سلامتی و درمان

برای کسانی که آن‌قدرها خوش شانس هستند که در سراسر جهان سفر کنند، یک مشکل شایع که ممکن است با آن روبرو شوند این است که در خارج از کشور بیمار می‌شوند. هرگز چیزی مهم‌تر از سلامت روده‌ی بزرگ وجود نداشته‌است، به ویژه در دنیای جهانی‌شده‌ی امروز! همه‌ی ما در هر روزی، ممکن است از غذاهایی که از سراسر جهان آمده‌اند، لذت ببریم، و این نشان می‌دهد تنها مسافران نیستند که باید از خواص پروبیوتیک ها برای سلامتی مطلع باشند.

خواص پروبیوتیک ها

خواص پروبیوتیک ها برای سلامتی روده

خواص پروبیوتیک ها برای سلامتی می‌تواند از تقویت سیستم ایمنی بدن تا مبارزه با بیماری‌های ناشی از غذا متغیر باشد. ثابت شده‌است که کنترل روده سلامتی را در سطح عمیقی بهبود می‌بخشد.

گاستروآنتریت باکتریایی نوعی بیماری است که باعث ایجاد عفونت در روده‌ی شما می‌شود.

یکی از شیوه‌های رایج توسعه‌ی گاستروآنتریت (التهاب معدی‌روده‌ای) باکتریایی، آلودگی منابع غذایی توسط باکتری است. ما معمولا این مشکل را “مسمومیت غذایی” می‌دانیم.

آیا پروبیوتیک عوارض جانبی دارد؟

هرچند بعضی از آدم‌ها در اثر مصرف پروبیوتیک با عوارض جانبی مواجه می‌شوند، اما به طور کلی عوارض جانبی آن‌ها خفیف است، مثلا ممکن است مشکلات گوارشی مانند گاز معده ایجاد شود.

در حالی که برخی از باکتری‌ها بسیار مضر هستند، پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌ها باکتری‌های خوبی هستند که می‌توانند برای سیستم گوارش شما مفید باشند و حتی از بدن‌تان در برابر آسیب باکتری‌های بد محافظت می‌کنند.

خواص پروبیوتیک ها برای مبارزه با عفونت

ایلیا مچنیوکف که به عنوان پدر پروبیوتیک نیز شناخته شده بود، پروبیوتیک‌ها را در قرن بیستم کشف کرد. مچنیوکف طول عمر مردم روستایی را در بلغارستان تحت نظر قرار داده بود. وی اعلام کرد که باکتری مفید موجود در شیر ترش سبب بهبود اوضاع سلامتی مردم این منطقه شده‌است.

میلیاردها باکتری در دستگاه گوارش و روده‌ی بزرگ زندگی می‌کنند. این محیط باکتریایی میکروبیوم نامیده می‌شود. مدفوع شما دارای بیش از ۷۰٪ باکتری است و ترکیب باکتری‌ها در هر فرد متفاوت است.

بیماری‌های خود ایمنی بدن مانند کرون، لوپوس، آرتریت روماتوئید، کولیت اولسراتیو، در کشورهای جهان اول نسبت به کشورهای کم‌تر توسعه یافته شایع‌تر هستند. دلیل چنین رخدادی فرضیه‌ی بهداشتی نامیده می‌شود.

فرضیه‌ی بهداشتی یک اصطلاح است که نشان می‌دهد جوامع ثروتمند فرزندانی دارند که کم‌تر در معرض انواع باکتری‌های روده‌ای که در سایر نقاط جهان یافت می‌شوند، هستند. این امر مانع توسعه‌ی طبیعی سیستم ایمنی بدن می‌شود.

رژیم غذایی ما نیز به شدت تحت تأثیر پیشرفت سیستم خودایمنی بدن ما قرار دارد. اگر روده‌های ما سالم نباشند، رژیم‌های غربی که دارای چربی، قند و گوشت هستند، سبب می‌شوند که بیش‌تر در معرض ابتلا به بیماری‌های معده حتی چاقی و دیابت نوع ۲ باشیم.

خواص پروبیوتیک ها

خواص پروبیوتیک ها برای درمان

۱. درمان مشکلات گوارشی

۲. درمان یبوست

۳. درمان سندرم روده‌ي تحریک‌پذیر

۴. پیشگیری و درمان انواع سرطان ها

۵. رفع مشکلات سلامتی بانوان

۶. افزایش کلسیم در زنان یائسه

۷. افزایش کلسیم استخوان در سالمندان

۸. بهبود تراکم استخوان همه سنین

۹. جلوگیری از ابتلا به ویروس معده

۱۰. کمک به کاهش وزن

دو نوع پروبیوتیک:

– اولین نوع پروبیوتیک با نام لاکتوباسیلوس شناخته می‌شود. لاکتوباسیلوس بیش‌تر در ماست و محصولات تخمیر شده مانند کفیر یافت می‌شود. این نوع پروبیوتیک می‌تواند به کسانی که با مشکلات مربوط به هضم لاکتوز و قند شیر دست و پنجه نرم می‌کنند، کمک کند. همچنین گفته می‌شود که این پروبیوتیک در درمان اسهال موثر است.

نوع دوم پروبیوتیک به عنوان بیفیدوباکتریوم ‌شناخته می‌شود. گفته می‌شود که این نوع پروبیوتیک برای کمک به تسکین علائم سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر (IBS) موثر است و در برخی از محصولات لبنی یافت می‌شود. از پزشک‌تان بپرسید که کدام یک برای شما مناسب است.

هدف پروبیوتیک‌ها:

هدف اصلی پروبیوتیک‌ها کمک به حرکت مواد غذایی در روده‌ی شما است. اهمیت یک حرکت منظم و مناسب روده بیش‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. هنگامی که پای مشکلاتی مانند اسهال عفونی، سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر، و بیماری‌های التهابی روده در میان است، نظم و سلامت دستگاه گوارش شما یکی از اولین مواردی است که پزشک‌تان بررسی می‌کند.

چرا ما به میکروب‌ها و پروبیوتیک‌ها نیاز داریم؟

میکروب‌ها ارگانیسم‌های بسیار کوچکی (قارچ، انگل، ویروس‌ها، باکتری‌ها) هستند که قدرت بی‌نظیری در به هم زدن تعادل بدن شما دارند و می‌توانند سبب بروز بیماری و عوارض متعددی شوند. این میکروارگانیسم‌ها را می‌توان در همه جای بدن یافت: پوست، بینی و روده. در مقایسه با سلول‌های انسانی، تعداد این باکتری‌ها ۱۰ به یک است. نقش میکروبیوم روده در بیماری کرون، کولیت اولسراتیو و سرطان مری یک نشانه‌ی عظیم در اهمیت سلامت معده ‌است.

چه‌قدر پروبیوتیک باید مصرف کنیم؟

قدرت پروبیوتیک‌ها بستگی به مقدار واحدهای تشکیل کلنی (CFU) دارد. اکثر پزشکان مصرف روزانه‌ی حدود ۳ تا ۵ میلیارد CFU را توصیه می‌کنند. دریافت این مقدار اندکی دشوار است اگر مکمل پروبیوتیک مناسبی را مصرف نکنید.

۹۰٪ مکمل‌های پروبیوتیک توان تامین ۳-۵ میلیارد CFU را ندارند. بنابراین تحقیق کنید و مطمئن شوید شرکتی که از آن خریداری می‌کنید، درصد بالایی از CFU را هر بطری دارد.

چگونه از گاستروآنتریت باکتریایی جلوگیری کنیم؟

خواص پروبیوتیک ها برای جلوگیری از ویروس معده

منصفانه نخواهد بود اگر که بعد از ارائه‌ی این همه اطلاعات در مورد سلامت روده، چیزی درباره‌ی چگونگی جلوگیری از ابتلا به ویروس معده نگوییم. بنابراین یک راهنمای ساده برای‌تان گردآوری کرده‌ام که بتوانید از خودتان و دیگران محافظت کنید.

– اطمینان حاصل کنید که همیشه از تخته‌ی برش، چاقو و ابزار جداگانه برای گوشت خام و پخته‌ استفاده کنید.
– در صورتی که در سفر بودید، از مصرف محصولات غیر پاستوریزه مانند گوشت خام، صدف و شیر خام پرهیز کنید.
– یادتان باشد که همیشه خوب دست‌های‌تان را بشویید.
– دقت کنید که همیشه کاهو و سبزیجات را خوب شستشو دهید.
– اطمینان حاصل کنید که غذا را به درستی ذخیره‌سازی کنید.
– آشپزخانه‌تان را تمیز نگه دارید!
– بعد از دستشویی رفتن، زمانی که با حیوانات سر و کار دارید، قبل از آماده کردن غذا و قبل از خوردن غذا دست‌های‌تان را بشویید.
– اطمینان حاصل کنید که هنگام سفر به خارج از کشور، فقط آب بطری بخورید.
– واکسن‌ها و پروبیوتیک‌های توصیه‌شده را دریافت کنید.

خواص پروبیوتیک ها برای کاهش وزن

مصرف پروبیوتیک‌ها برای کاهش وزن یک راه عالی برای استفاده از مزایای آن‌ها است. در حالی که دقیقا مشخص نیست که پروبیوتیک‌ها چگونه به طور مستقیم بر کاهش وزن اثر می‌گذارند، اما شواهد حیرت‌انگیز زیادی وجود دارد که نشان می‌دهند آن‌ها با کاهش وزن همراه هستند.

تصور چنین چیزی ابدا دشوار نیست، با دانستن این‌که پروبیوتیک‌ها به سلامت روده‌ی شما – مرکز دستگاه گوارش- فایده می‌رسانند.

می‌توان تصور کرد که داشتن روده‌های تمیز و سالم منجر به عملکرد بهتر سیستم گوارش بدن نیز می‌شود، و همین می‌تواند مزایای غیر مستقیم دیگری را از پروبیوتیک‌ها (در این مورد کاهش وزن) به بدن ما برساند.

یک مطالعه که اخیرا در دانشگاه‌ استنفورد انجام شد، نشان داد که پروبیوتیک‌ها در کمک به بیمارانی که پس از جراحی اضافه وزن داشتند برای حفظ چربی به میزان کم در بدن موثر هستند.

دلیل دیگری که نشان می‌دهد پروبیوتیک‌ها و کاهش وزن با هم مرتبط هستند، این واقعیت است که باکتری‌های روده ممکن است بر تنظیم وزن بدن تاثیر بگذارند.

یک مطالعه‌ی دیگر نیز انجام شده‌است که نشان می‌دهد پروبیوتیک‌ها با بهبود التهاب روده به از دست دادن وزن کمک می‌کنند. این موضوع برای بسیاری از افراد مبتلا به چاقی مشکل بزرگی است، و بهبود آن می‌تواند به اندازه‌ی اضافه کردن ماست پروبیوتیک به رژیم غذایی شما ساده باشد.

هرچند مهم است که وزن مناسبی داشته باشیم، اما این تنها نیمی از کار است! به همان اندازه مهم است که چربی بدن (یا وزن ایده‌آل) را که برای رسیدن به آن تلاش کرده‌اید و سخت کوشیده‌اید، در سطح پایین نگه دارید.

یک موضوع فوق‌العاده در مورد انواع خاصی از پروبیوتیک‌ها این است که آن‌ها حتی می‌توانند از بالا رفتن وزن جلوگیری کنند.

مطالعات متعددی نشان داده‌اند بیمارانی که پروبیوتیک‌ها را مصرف کردند دارای چربی ‌کم‌تر و همچنین وزن کم‌تری هستند در مقایسه با بیمارانی که در طی مدت مشابه پروبیوتیک مصرف نکرده بودند.

برترین کشنده های پروبیوتیک

به منظور حفظ سلامت روده، اطمینان حاصل کنید که از مصرف کشنده‌های پروبیوتیک که در ادامه قید شده‌اند، پرهیز کنید. این مواد باعث می‌شود که سلامت روده‌ی شما در طولانی مدت (به خصوص اگر بیش از اندازه مصرف شوند) با مشکل مواجه شود.

من می‌دانم که چنین کاری در عصر حاضر می‌تواند دشوار باشد، زیرا اکثر مواد غذایی که مردم مصرف می‌کنند شامل چیزهای زیادی است که به سلامت روده‌ها لطمه وارد می‌کنند.

برخی از این موارد عبارتند از مصرف مقدار زیادی آب دارای کلر و فلوراید، و همچنین بسیاری از غذاهای راحت مانند گوشت غیر ارگانیک و محصولات لبنی مختلف، که همه‌ی آن‌ها شامل مقداری آنتی‌بیوتیک هستند.

در این‌جا چند مورد را می‌بینید که باید از آن‌ها دوری کنید:

– آنتی‌بیوتیک‌های تجویزی
– آب شیر
– غذاهای GMO
– قند
– غلات
– استرس (مشکلات احساسی)
– مواد شیمیایی و داروهای دیگر

از آن‌جایی که بسیاری از ما به طور روزانه با بسیاری از این موارد در تماس هستیم، بسیار مهم است که از این سموم و عوامل استرس‌زای مختلف آگاه باشیم تا تحت تاثیر آن‌ها قرار نگیریم.

اگر چه بسیاری از این‌ها برای بعضی از آدم‌ها اجتناب‌ناپذیر هستند، اما برخی دیگر از اعتیاد به مواد غذایی و محصولاتی که برای سلامت روده بسیار مضر هستند، رنج می‌برند.

مهم است درک کنیم که اگر این مشکلات را مورد بررسی قرار ندهید، ممکن است میکروارگانیسم‌های موجود در روده‌ها به طور کامل تعادل خود را از دست بدهند. و همین می‌تواند سبب شود که روده به زمینه‌ای مناسب برای بسیاری از انواع ویروس‌ها و باکتری‌های بد – از جمله انگل‌ها و قارچ‌ها – تبدیل شود.

این هم دلیل دیگری است که چرا داشتن یک رژیم غذایی مغذی حاوی پروبیوتیک خام، مهم‌تر از همیشه ‌است.

فهرستی از بهترین خواص پروبیوتیک ها

مزایای پروبیوتیک‌ها به مراتب گسترده‌تر است، به همین دلیل ما یک فهرست کوتاه و مختصر از مزایای اثبات شده‌ی پروبیوتیک را که از بقیه برجسته‌تر و مهم‌تر هستند، در این فهرست گنجانده‌ایم.

چندین و چند مزیت متفاوت پروبیوتیک‌ها از انواع مختلف مواد غذایی دارای پروبیوتیک اثبات شده‌اند، از ارتقاء سلامت کلی و تقویت سیستم ایمنی گرفته تا بهبودی بیماری‌های روانی و همچنین اختلالات گوارشی.

بدون این‌که نیازی به توضیح بیش‌تر باشد، به سراغ ادامه‌ی مطلب می‌رویم! فهرستی از ۱۵ خاصیت اثبات‌شده‌ی پروبیوتیک که باید از آن‌ها آگاه باشید. یادتان باشد که یادداشت برداری کنید!

۱۵ برترین خواص پروبیوتیک ها

۱. سرماخوردگی و آنفولانزا را کاهش می‌دهد

۲. مبارزه با بیماری‌های ناشی از غذاها

۳. جلوگیری از بروز سنگ کلیه و درمان آن

۴. مصرف بیش از حد آنتی‌بیوتیک را کاهش می‌دهد

۵. بهبود عملکرد کلی دستگاه گوارش

۶. جلوگیری از اگزما (در کودکان)

۷. جلوگیری  از بروز آکنه و حذف آن

۸. تقویت سیستم ایمنی بدن

۹. بهبود روند کاهش وزن کمک

۱۰. درمان التهاب روده

۱۱. جلوگیری از عفونت‌های دستگاه ادراری و درمان آن‌ها

۱۲. کاهش کلسترول

۱۳. بهبود سلامت دهان و دندان

۱۴. ایمنی

۱۵. درمان افسردگی و اضطراب

اگر چه موارد بسیار بیش‌تری وجود دارند که می‌توان در این نوشتار ذکر کرد، اما همین فهرست نیز نشان می‌دهد که پروبیوتیک‌ها تا چه حد ارزشمند و مهم هستند.

بهترین غذاهای دارای پروبیوتیک

۱. ماست پروبیوتیک

۲. پنیر پاستوریزه نشده

۳. دوغ‌آب (باتر میلک)

۴. کومبوجا

۵. سرکه سیب

۶. شکلات تلخ

۷. کفیر

۸. سوپ میسو یا میسوشیرو

۹. کیمچی

۱۰. ترشی

۱۱. تمپه

بهترین مکمل‌های پروبیوتیک

منابع غذایی پروبیوتیک به شیوه‌های مختلفی متفاوت هستند؛ از مواد تشکیل‌دهنده گرفته تا تخمیر و آماده‌سازی.

هرچند غیر ممکن است بگوییم که یکی از مکمل‌های پروبیوتیک یا یکی از منابع دارای پروبیوتیک بهتر از بقیه است، اما می‌توان گفت که هر ترکیبی از منابع پروبیوتیک که در بالا قید شد، می‌توانند برای شما کافی باشند.

خواص پروبیوتیک ها برای مردان

هنگامی که پای بهترین پروبیوتیک‌ها برای مردان به میان می‌آید، مهم است به خاطر داشته باشید که انواع مختلفی از پروبیوتیک‌ها وجود دارند که عملکردهای مختلفی دارند (بر اساس فاکتورهای متفاوت).

برای حفظ سلامت سیستم ایمنی یا بهبود فرایند هضم، ابتدا باید نیازهای خود را بررسی و ارزیابی کنید و سپس منبع پروبیوتیک را که به بهترین وجه نیازهای شما را برآورده می‌کند پیدا کنید.

پروبیوتیک برای مردان به ویژه جهت ارتقای سلامت دستگاه ادراری و همچنین سلامت قلبی عروقی مفید است.

بهترین پروبیوتیک‌ها برای مردان می‌توانند در فروشگاه‌های مواد غذایی محلی شما پیدا شوند (البته اگر به دنبال مواد غذایی پروبیوتیک هستید).

خواص پروبیوتیک ها برای زنان

همین نکات به کسانی که به دنبال بهترین پروبیوتیک برای زنان هستند، توصیه می‌شود. واقعیت این است که یک پاسخ واحد وجود ندارد زیرا لازم است همه‌ی ما غذاهای متنوع غنی از پروبیوتیک را در رژیم غذایی‌مان جای بدهیم.

با این حال، مهم است به یاد داشته باشید که پروبیوتیک به ویژه برای زنان بسیار مفید است – به ویژه آن دست از زنانی که به فکر بهداشت و سلامت دستگاه ادراری و واژن‌شان هستند.

افرادی که از نوع خاصی از کمبود پروبیوتیک رنج می‌برند، باید به دنبال انواع مواد غذایی باشند که این مشکل را حل می‌کند و کمکی را که به دنبال آن هستند فراهم می‌کند.

خواص پروبیوتیک ها برای کودکان

پروبیوتیک‌ها با جلوگیری از اسهال مرتبط با آنتی‌بیوتیک، و همین‌طور ارتقای سلامت روده، به کودکان کمک می‌کنند.

مطالعات نشان می‌دهند کودکانی که پروبیوتیک‌های “خوب” را بیش‌تر مصرف می‌کنند، با مشکلات کم‌تری در رابطه با سلامت روده مواجه می‌شوند.

شما هرگز آن‌قدرها کم سن و سال نیستید که نتوانید از پروبیوتیک استفاده کنید!

خواص پروبیوتیک هابرای کودکان نوپا

مطالعات نشان می‌دهند که بیش از ۸۰ درصد از زنان در زمان به دنیا آوردن فرزندشان عفونت واژن دارند. در نتیجه‌ی آن، آن‌ها به جای باکتری‌های “خوب” که برای ایجاد یک پایه مستحکم برای سلامتی ضروری است، پاتوژن‌های خطرناکی را به نوزادان‌شان انتقال می‌دهند.

نوزادانی که از باکتری‌های مفید به میزان زیادی بهره‌مند نیستند احتمالا از انواع مختلف مشکلات و دردهای دستگاه گوارش مانند رفلاکس و کولیک رنج می‌برند.

شواهدی نیز وجود دارد که پروبیوتیک‌ها برای جلوگیری از آلرژی در نوزادان حیاتی هستند.

اگر در فکر این هستید که آیا لازم است به نوزادتان پروبیوتیک بدهید یا خیر، باید با پزشک مشورت کنید.

با این حال، اگر به دنبال یک منبع غذایی پروبیوتیک برای کودک نوپای خود هستید، اغلب توصیه می‌شود که غذاهای تخمیر شده و نوشیدنی‌ها را به تدریج و کم‌کم به بچه‌ها بدهید.

اثرات جانبی پروبیوتیک‌ها

پروبیوتیک به طور کلی عوارض جانبی ندارد. تنها عوارض جانبی پروبیوتیک که باید در مورد آن نگران باشید اسهال است که ممکن است در صورت مصرف پروبیوتیک به میزان بیش از حد اتفاق بیفتد.

برای شروع، با مصرف ۱ قاشق غذاخوری شروع کنید. سپس به تدریج میزان مصرف‌تان را افزایش دهید تا بدن‌تان با آن سازگار شود.

بهترین مکمل‌های پروبیوتیک

بسیاری از آدم‌ها اغلب می‌پرسند، بهترین مکمل‌های پروبیوتیک چیست؟ پاسخ این سوال این است که انواع متفاوتی از مکمل‌های پروبیوتیک وجود دارد که ترکیبی از ویتامین‌ها و مواد معدنی خاص را دارند.

اگر دنبال بهترین مکمل پروبیوتیک برای خودتان هستید، باید از خودتان بپرسید که کدام نوع پروبیوتیک‌ها را بیش از بقیه نیاز دارید، و سپس تصمیم خود را بگیرید.

کدام پروبیوتیک‌ها برای شما مورد نیاز است

پیدا کردن بهترین مکمل پروبیوتیک که با نیازهای شما مطابقت دارد ممکن است کار دشواری باشد، به همین دلیل توصیه می‌کنیم به دنبال تجربه‌ی دیگر افرادی که مکمل پروبیوتیک را خریداری کرده‌اند باشید.

همیشه اطلاع داشتن از بازخورد و دیدگاه دیگران مفید است، به این ترتیب می‌توانید به یک جمع‌بندی برسید که آیا راه‌حل آن‌ها همان چیزی است که شما نیز دنبال آن هستید یا نه.

نکات پایانی

هرچند غذاهای پروبیوتیک ممکن است چندان باب میل همه نباشند، اما در عصر حاضر اهمیت آن‌ها مدام در حال افزایش است. هنگامی که ما به اطراف نگاه می‌کنیم و مقادیر زیادی از اعتیاد به مواد شیمیایی و مواد غذایی سمی را می‌بینیم، می‌توانیم بگوییم که هیچ وقت پروبیوتیک‌ها به اندازه‌ی امروز اهمیت نداشته‌اند.

داشتن یک رژیم غذایی مغذی که حاوی مقادیر زیادی از پروبیوتیک‌های حاصل از منابع مختلف است، یک راه عالی برای محافظت از بدن در برابر مواد شیمیایی سمی و مضری است که ما و محیط اطراف‌مان را احاطه کرده‌است.

بدن ما تنها همان مبلغی را به ما پس خواهد داد که برای‌اش هزینه کرده‌ایم. بیایید بکوشیم چیزهایی را که برای سلامتی و وجود ما فایده دارند، نادیده نگیریم.

شما از چه نوع ماده‌ی خوراکی حاوی پروبیوتیک یا مکمل پروبیوتیکی استفاده می‌کنید؟


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: diamondherbs

خواص پروبیوتیک ها: ۳۳ فایده پروبیوتیک ها برای سلامتی و درمان


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی