خواص پنیر : 14 فایده پنیر برای سلامتی، پوست و مو

خواص پنیر معمولا به خاطر اینکه یک محصول غذایی چرب محسوب‌می‌شود خیلی شناخته‌شده نیست. اما، پنیر فواید زیادی دارد که حتما غافلگیرتان می‌کند. در این نوشتار با بازده همراه باشید تا از خواص پنیر برای سلامتی، پوست و مو باخبر شوید.

پنیر، حاوی مقدار مناسبی پروتئین، ویتامین A، ریبوفلاوین، کلسیم، فسفر، روی و ویتامین B۱۲ است. فواید متنوع پنیر فقط برای سلامتی شما نیستند بلکه پنیر برای پوست و مو هم مفید است. بیایید به ۱۴ فایده برتر خوردن پنیر نگاهی بیندازیم.

برخی از خواص پنیر در اینجا آمده‌است. ببینید چه ویژگی‌هایی پنیر را برای سلامتی‌تان مفید می‌کند.

خواص پنیر

برخی از فواید پنیر در اینجا آمده‌است. ببینید چه ویژگی‌هایی پنیر را برای سلامتی‌تان مفید می‌کند.

۱. از مشکلات دهانی پیشگیری‌می‌کند:

پنیر، منبعی سرشار از کلسیم است که مهم‌ترین ماده برای داشتن دندان‌هایی قوی است. پنیر، مقدار کمی لاکتوز دارد. لاکتوز به دندان‌ها آسیب می‌رساند. خوردن پنیرهایی مانند آبی، مونتری جک، بری، چدار، سویسی، گودا و پنیر امریکایی، بعد از وعده غذایی و به‌عنوان تنقلات، از پوسیدگی دندان جلوگیری‌می‌کند. این فایده، مهم‌ترین فایده پنیر محسوب‌می‌شود.

۲. پیشگری از سرطان:

یکی از فواید پنیر برای سلامتی که کمتر درموردش صحبت‌شده، توانایی آن در پیشگیری از سرطان است. پنیر حاوی ترکیب اسید لینولئیک و اسفنگولیپید است که نقش مهمی در پیشگیری از سرطان دارد. همچنین، پنیر دارای ویتامین B است که عملکردهای بدن را حفظ‌کرده و در برابر بیماری‌ها از بدن محافظت‌می‌کند.

۳. افزایش وزن:

پنیر، سرشار از چربی‌های طبیعی است که می‌توانند باعث افزایش وزن شوند. بعضی از پنیرها، کم‌چربند که برای متعادل‌ نگه‌داشتن وزن بدن شما مفید است. همچنین پنیر به افزایش وزن بدن، وزن ماهیچه و توده بدن نیز کمک‌می‌کند. پنیر دارای چربی، کلسیم، پروتئین، ویتامین و مواد معدنی است که ماهیچه‌ها و استخوان‌ها را قوی‌کرده و سوخت‌وساز را متعادل‌می‌کند.

۴. قدرت استخوان:

پنیر، منبعی سرشار از کلسیم و ویتامین B است. بنابراین، برای سلامت استخوان‌های افراد مسن، کودکان و زنان باردار و شیرده بسیار مفید است. ویتامین B موجود در پنیر، کلسیم را جذب‌کرده و در بدن توزیع‌می‌کند.

۵. پوکی استخوان:

پوکی استخوان به‌دلیل کمبود کلسیم به‌وجود می‌آید. پنیر، بهترین راه طبیعی برای افزایش سلامت استخوان و پیشگیری از پوکی استخوان است. پنیر دارای پروتئین، کلسیم و میزان بالایی ویتامین و مواد معدنی است که می‌تواند پوکی استخوان را درمان‌می‌کند.

۶. فشارخون بالا:

سدیم و کلسترول می‌توانند باعث فشارخون بالا شوند. پنیر، حاوی سدیم است که به میزان نمک مخلوط‌شده با شیر بستگی‌دارد. پنیر کم‌سدیم نیز وجوددارد که بیماری قلبی را کاهش‌می‌دهد. ویتامین B موجود در پنیر نیز در کاهش فشار خون مفید است.

۷. بارداری آرام:

پنیر در بارداری آرام موثر است. کلسیم پنیر برای زنان باردار بسیار مفید است. این ماده به تحریک انقباض‌ها در زمان زایمان کمک‌می‌کند. پنیر برای تولید شیر مناسب برای تغذیه نوزاد نیز بسیار پرفایده است.

۸. سندروم پیش از قاعدگی

پنیر، مشکلات سندروم پیش از قاعدگی و دیگر علائم مربوط را در زنان کاهش‌می‌دهد.

۹. پوست:

پنیر برای سلامت پوست عالی است زیرا ویتامین B دارد. پنیر برای داشتن پوستی انعطاف‌پذیر، سالم و درخشان مفید است. بنابراین، می‌توانید به گنجاندن آن به رژیم غذایی خود فکرکنید.

۱۰. میگرن:

پنیر می‌تواند برای درمان سردردهای میگرنی نیز مفید باشد. مصرف کلسیم، مشکل میگرن را کاهش‌می‌دهد. پنیر، بهترین منبع کلسیم نیز هست.

۱۱. سیستم ایمنی بدن

پنیر برای تقویت سیستم ایمنی بدن مفید است. بعضی از انواع پنیر، نقش مثبتی در عملکرد مناسب سیستم ایمنی بدن دارند. پنیر می‌تواند بیماری‌ها را کاهش‌دهد.

۱۲. درخشش پوست:

پوست سالم را همه افراد دوست‌دارند و پنیر می‌تواند درخشش مطلوب پوست را تامین‌کند. پنیر، دارای ویتامین B است که به سوخت‌وساز سلول و رشد سلول کمک‌کرده و به شما پوستی درخشان هدیه‌می‌کند. همچنین پنیر به رهایی شما از لکه‌ها نیز کمک‌می‌کند.

۱۳. به خواب کمک‌می‌کند:

پنیر در تحریک خواب، مفید است و بی‌خوابی را درمان‌می کند. پنیر حاوی تریپتوفان است. تریپتوفان، اسیدآمینه‌ای که استرس را کاهش‌داده و باعث خواب می‌شود.

۱۴. سلامت مو:

پنیر کاتیج کم‌چرب، سرشار از پروتئین است. این پنیر را با تخم‌مرغ، انواع توت‌ها یا میوه، در صبحانه یا ناهار خود بگنجانید. پنیر کاتیج نیز منبعی سرشار از کلسیم است که برای حفظ سلامت و جلای مو مفید است.

امیدوارم از این مطلب درباره خواص پنیر خوشتان آمده‌باشد.