خواص شیر الاغ برای انسان: ۲۰ فایده شگفت انگیز شیر الاغ برای سلامتی

همه افراد، شیر دوست دارند . انواع مختلفی از شیر وجود دارد مانند شیر گاو، شیر بز و شیر سویا. اما شیر الاغ هم هست! ممکن است کمی با آن ناآشنا باشید اما تحقیقات زیادی روی این شیر انجام شده است که ثابت می‌کند این شیر برای بدن مفید بوده و خواص بسیاری دارد که در این‌جا می‌خواهیم درمورد این خواص صحبت کنیم. در این مطلب، ۲۰ مهمترین خواص شیر الاغ برای سلامتی را آورده‌ایم. به آن‌ها نگاهی بیندازید.

شیر الاغ چیست؟

شیر الاغ شیری است که از الاغ اهلی و خانگی گرفته می‌شود. این شیر در دوران کلئوپاترا – ملکه معروف مصر – به کار می‌رفته است. داستان‌ها چنین نقل می‌کنند که او برای حفظ زیبایی خود با شیر الاغ حمام می‌کرد. امروزه نیز این شیر برای تولید محصولات آرایشی به کار می‌رود.

خواص شیر الاغ برای سلامتی

شیر الاغ – چه تازه و چه فراوری شده – خواص زیادی برای سلامتی دارد. برخی از این خواص را در این‌جا آورده‌ایم:

۱. مفید برای کودکان

چون pH شیر الاغ با pH  بدن انسان یکی است، مصرف آن در کودکان زیر ۳ سال خطری ندارد. pH شیر مادر حدود ۷ تا ۷.۵ بوده و pH شیر الاغ حدود ۷ تا ۷.۲ است. بنابراین برای کودکان خطری ندارد.

۹ مهمترین خواص نارگیل تازه برای مردان از میل جنسی تا سلامت قلب و لاغری

۲. حفظ زیبایی

همان‌گونه که در بالا گفتیم، کلئوپاترا با شیر الاغ  حمام می‌کرد و بعدها نیز این کار توسط افراد بزرگ انجام شد. امروزه، شیر الاغ در تولید مواد آرایشی به کار می‌رود.

گرده نخل چیست: ۱۸ مهمترین خواص گرده نخل خرما که حیرت می کنید

۳. مناسب برای رژیم غذایی

شیر الاغ به راحتی هضم می‌شود زیرا حاوی کازئین انعقادپذیر نیست و چربی کمی نیز دارد. این شیر سرشار از مواد معدنی، عناصر با اندازه‌های کم، ویتامین‌ها و ایمونوگلوبولین‌ها  است که سیستم ایمنی را تقویت کرده و به بازسازی فلور گوارشی کمک می‌کنند. افرادی که می‌خواهند رژیم غذایی بگیرند باید این شیر را در برنامه غذایی خود بگنجانند.

۴. افزایش متابولیسم

شیر الاغ سرشار از مواد معدنی، عناصری با مقادیر کم و ویتامین‌هاست و چربی کمی دارد. ایمونوگلوبولین موجود در آن به تقویت مکانیزم‌های ایمنی بدن کمک کرده و آنزیم‌های آن به بازسازی فلورهای گوارشی کمک می‌کنند.

۳ نکته درباره رژیم غذایی و افزایش متابولیسم (سوخت و ساز)

۵. افزایش انرژی

زمانی که فرانسوای اول، پادشاه فرانسه خسته از جنگ شده و تحلیل رفته بود، نصیحت پزشکی اهل قسطنطنیه، مبنی بر مصرف شیر الاغ را پذیرفت. او نوشته است :« شیر الاغ، سلامتی من را بازگرداند و من این سلامتی را مدیون الاغ‌ها هستم نه دانشمندان». از نظر علمی نیز اثبات شده است که شیر الاغ، تقویت کننده انرژی است.

۶. درمان مشکلات پوستی

آکنه دارید و کارهای زیادی برای رهایی از آن انجام داده‌اید؟ باید از شیر الاغ برای درمان آن استفاده کنید. این شیر، خواص پاک کننده و احیاکننده دارد و با مصرف آن، پوست‌تان در مدت زمان کم، سلامت و جلای خود را بازمی‌یابد.

۳۲ درمان خانگی یبوست که ظرف ۳۰ دقیقه اثر می‌کند

۷. مبارزه با یبوست

چون هضم این شیر آسان است، به افراد مبتلا به یبوست کمک می‌کند. این شیر برای تمام سنین مناسب است بنابراین نگران دادن آن به کودکان خود نباشید. همه عاشق این شیر می‌شوند.

درمان یبوست با موز: ۸ عجیب ترین خواص موز برای درمان یبوست

۸. سم‌زدایی کبد

تحقیقات زیادی روی این شیر انجام شده است و نتایج نشان می‌دهد که این شیر می‌تواند کبد را سم‌زدایی کرده و آن را سالم‌تر کند. شیر الاغ در مقایسه با شیرهای دیگر، تاثیر بیشتری بر سم‌زدایی کبد دارد و درمان خوبی برای افراد مبتلا به مشکلات کبدی محسوب می‌شود.

۹. درمان سرفه و مشکلات تنفسی

این شیر می‌تواند سرفه و مشکلات تنفسی دیگر را نیز درمان کند.  نوشیدن شیر الاغ گرم، گلودرد را درمان کرده و سرفه‌ را کاهش می‌دهد. نوشیدن منظم شیر الاغ به مدت یک ماه، مشکلات تنفسی را نیز کاهش می‌دهد.

۱۰. کاهش ضعف دستگاه ایمنی

رپورتاژ

شیر الاغ برای افرادی که شیمی درمانی می‌کنند، درمان خوبی است زیرا سیستم ایمنی را در طول شیمی درمانی یا بیماری‌های مزمن دیگر تقویت می‌کند. خوب، این شیر تقریبا درمانی برای همه چیز است!

۱۱. منبع امگا۳

این شیر سرشار از امگا۳ بوده و خواص ضد التهابی دارد و بر بیماری‌های قلبی تاثیر می‌گذارد. این شیر برای مغز نیز خوب است زیرا باعث می‌شود سریع‌تر فکر کنید.

خواص آجیل برای تقویت مغز: ۱۷ خاصیت دانه های روغنی برای حافظه و تقویت مغز

۱۲. مرطوب کننده خوب

چون این شیر مواد مرطوب کننده دارد، از سال‌ها قبل برای تهیه صابون و لوسیون‌های بدن به کار رفته است. ثابت شده است که شیر الاغ بیشتر از شیرهای دیگر خاصیت نرم کنندگی پوست دارد.

۱۴. جایگزین شیر گاو

همه می‌دانند که پروتئین موجود در شیر گاو می‌تواند باعث ایجاد حساسیت در کودکان شود. اگر شیر مادر در دسترس نبود، شیر الاغ منبع غذایی خوبی محسوب می‌شود به ویژه برای افرادی که حساسیت‌های غذایی داشته و در جذب مواد غذایی مشکل دارند.

خواص شیر گاو: ۱۰ خاصیت نوشیدن روزانه شیر تازه گاو

۱۵. حل مشکلات پیچیده جسمی

دکتر ماسیمو کالیندو، زیست شناس، در یک مصاحبه درباره شیر الاغ گفت:« اگر مشکلات مربوط به رشد دارید، رژیم غذایی‌تان نامناسب است، در دوره نقاهت به سر می‌برید، در دوره‌هایی مانند میانسالی یا یائسگی هستید می‌توانید شیر الاغ مصرف کنید زیرا در حل این مسائل به بدن کمک می‌کند.

۱۵. افزایش ایمنی

همان‌گونه که در بالا گفته شد، این شیر خواص زیادی برای بدن دارد. این ماده طیبعی می‌تواند ایمنی بدن را افزایش دهد که برای افراد مبتلا به برخی مشکلات مانند آسم، اگزما یا پسوریازیس مفید است.

۱۶. درمان سرطان

شیر الاغ، منبع غذایی مفیدی برای افراد مبتلا به سرطان است. در مبارزه با سرطان، سعی بر کشتن سلول‌های سرطانی است. شیر الاغ حاوی موادی است که به کشتن سلول‌های سرطانی کمک می‌کنند. شیر الاغ برای سلول‌های بنیادی سازنده خون مفید است.

علاوه بر این، شیر الاغ برای افرادی که تحت درمان‌های مربوط به سرطان مانند شیمی درمانی هستند نیز مفید است.

۴۰ نکته از راهنمای کامل فرایند درمان سرطان کلیه از آزمایش تا جراحی

۱۷. کمک به کاهش وزن

تحقیقات نشان می‌دهد که شیر الاغ به دلیل داشتن باکتری‌های سریع، به کاهش وزن کمک می‌کند. این باکتری‌ها به سرعت انتشار یافته و انرژی تولید می‌کنند. این مسئله در کاهش میزان چربی بدن نقش دارد. بنابراین برای کاهش وزن و خوش اندام ماندن می‌توانید شیر الاغ بخورید.

۱۸. منبع خوبی از کلسیم

کلسیم عنصر اصلی استخوان است و در صورت کمبود آن، به استخوان آسیب می‌رسد. شیر الاغ نیز مانند شیرهای دیگر سرشار از کلسیم است که می‌تواند به رفع کمبود این ماده کمک کرده و مشکل تحلیل استخوان را رفع کند. شیر الاغ به دلیل داشتن مواد معدنی به تقویت استخوان‌ها کمک می‌کند. به ویژه، با مصرف شیر الاغ می‌توان از مشکل تحلیل استخوان در زنان یائسه نیز جلوگیری کرد.

خواص کلسیم: ۱۰ فایده‌ باور نکردنی کلسیم برای سلامتی

۱۹. درمان پیسی

پیسی، یک بیماری پوستی است. این بیماری باعث از بین رفتن رنگدانه‌های پوستی و ایجاد لکه‌های سفید بر پوست می‌شود. پیسی می‌تواند هر قسمت از بدن را درگیر کند.

بیماری پیسی :۸ درمان خانگی بیماری پوستی پیسی که واقعا عالی هستند

درمان پیسی :۴۶ درمان خانگی بیماری پیسی که واقعا موثر هستند

۲۰. مفید برای رشد جنین

ارزش تغذیه‌ای امگا۳ برای همه افراد ضروری است. توصیه می‌شود مادران باردار برای کمک به رشد ذهنی جنین خود، امگا۳ و اسید فولیک مصرف کنند. همان‌گونه که گفته شد شیر الاغ سرشار از امگا۳ است.

این‌ها ۲۰ خاصیت شگفت انگیز شیر الاغ برای سلامتی هستند. این شیر برای بدن مفید است اما قبل از مصرف آن حتما با پزشک مشورت کنید. چون این شیر کمیاب است، ممکن است مجبور شوید جایگزینی برای آن پیدا کنید. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد!

منبع drhealthbenefits
نوشته‌های مرتبط