انواع هلو: 6 نوع مختلف هلو و شلیل که باید بشناسید و لذت ببرید

برای انتخاب و دستچین کردن هلو، راهی بهتر از مزه کردن آن در میوه‌فروشی محل یا بازار تره‌بار نیست. فقط در آمریکای شمالی بیش از ۳۰۰ نوع هلو وجود دارد. اما خوشبختانه تمام آنچه شما لازم است درباره‌ی انواع هلو بدانید به دو دسته تقسیم می‌شود:‌

۱. آیا گوشت آن زرد است یا گوشت آن سفید است؟

۲. آیا هسته‌چسب است، هسته جدا است، یا نیمه هسته جدا؟

حال با ما همراه باشید تا شما را با انواع هلو و شلیل آشنا کنیم:

۱. هلو زرد

اکثر هلوهایی که در ایالات متحده می‌رویند دارای گوشتی زرد رنگ هستند. این نوع هلو نسبت به همتای سفید گوشت خود مزه‌ی اسیدی تندتری دارد. درست مثل همه‌ی هلوها، احتمالا چشمتان دنبال هلوهای زردی می‌گردد که نسبت به اندازه‌ی‌شان وزن سنگینی داشته باشند، و وقتی آن‌ها را کف دست‌تان سبک و سنگین می‌کنید پر ملات به نظر برسند، و از همه مهم‌تر وقتی آن را بو می‌کنید رایحه‌ای شبیه هلو داشته باشد. این‌ها همه نشانه‌های یک هلوی رسیده هستند.

۲. هلو سفید

هلوی گوشت سفید، که در آسیا بسیار محبوب است و عرضه‌ی آن در ایالات متحده نیز رو به افزایش است، تا حدودی به خاطر اسیدیته‌ی پایین‌اش، نسبت به هلوی زرد مزه‌ی شیرین‌تری دارد. این نوع هلو نرم‌تر نیز هست، و نسبت به هلوهای گوشت زرد لذیذتر است. از نظر ظاهر چندان تفاوت محسوسی با هم ندارند مگر آن که آن‌ها را ببرید یا پوست بکنید. چون آن‌ها نسبتا کم یا و با ارزش هستند، در بازار از اعتبار بیشتری برخوردارند و احتمالا گران‌ قیمت‌تر نیز هستند.

۳. هلوی هسته جدا

رپورتاژ

گوشت هلوی هسته جدا به هسته نمی‌چسبد، به همین خاطر همه بی‌درنگ این نوع را برای خوردن ترجیح می‌دهند. این نوع هلو نسبت به هلو هسته‌چسب بزرگ‌تر و کم آب‌تر است. آن‌ها خوب پخته و نگهداری می‌شوند، و برای تهیه‌ی کنسرو یا سایر محصولات و خوراکی‌ها آماده‌ کردنشان راحت‌تر است چون گوشت هلو به راحتی از هسته‌ی آن جدا می‌شود. هلوی هسته جدا نیز تنوع بسیاری دارد، و در فصول بهار و تابستان در کشور موجود و قابل تهیه است.

۴. هلوی هسته چسب

هلوهای هسته‌چسب گوشتی دارند که به هسته‌ی آن‌ها چسبیده است. این‌ها نسبت به هلوی هسته جدا نرم‌تر، شیرین‌تر، و آبدارتر هستند. به خاطر همین ویژگی‌ها، اکثر آدم‌ها برای کنسرو کردن  و پختن بیشتر دنبال این نوع میوه هستند. کنسروهای هلوی موجود در بازار همه هسته‌چسب هستند. یکی از مزایای خرید کردن از تره‌بار این است که می‌توانید گاهی هلوی هسته‌چسب پیدا کنید؛ اکثر میوه فروشی‌ّها و سوپرمارکت‌ها فقط هلوی هسته جدا دارند.

همچنین ممکن است هلوهای نیمه هسته جدا نیز گیر بیاورید، که در واقع ترکیبی از هسته چسب و هسته جدا است و راحتی خوردن و جدا شدن هسته‌ی هلوهای هسته جدا را با شیرینی و آبداری هلوی هسته چسب در هم می‌آمیزد. فصل هلوی هسته‌چسب بسته به منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید از اردیبهشت تا شهریور متفاوت است.

۵. هلو انجیری

هلو انجیری گونه‌ای با ظاهری متفاوت است که احتمالا به خاطر شکل قابل توجه‌اش، بر شهرت و محبوبیت آن افزوده شده است. این میوه تخت، دارای گوشت سفید و میزان اسید پایین است. این نوع هلو عموما در تره‌بار و بخصوص در بازارهای بهاره و تابستانی یافت می‌شود.

۶. شلیل

به لحاظ گیاه‌شناسی، شلیل یکی از انواع هلو است. در واقع، این دو آنقدر به هم نزدیک هستند که اگر تعدادی هسته‌ی هلو و شلیل را با هم بکارید چند عدد از هر کدام به شکل آن یکی خواهد رویید.

بعضی‌ها ادعا می‌کنند که شلیل طعمی نسبتا کمتر یا رقیق‌تر دارد، و طعم هلو مقداری غلیظ‌تر است. فقط بر اساس ظاهر، تنها تفاوت نام آن‌ها است و این که پوست صاف شلیل فاقد کرک‌های موجود روی پوست هلو است.

نوشته‌های مرتبط