خواص شلیل: 30 فایده شلیل برای سلامتی که بسیار شگفت انگیز هستند

خواص شلیل واقعا شگفت انگیز هستند. شلیل میوه‌ی خوش طعم و مزه‌ی درختی بومی شمال غربی چین است. در سال ۲۰۱۴، چین تنها ۵۸ درصد از هلو و شلیل جهان را تولید کرد. و در سال گذشته، اسپانیا بیش از ۳۹ درصد حجم صادرات جهانی را به خود اختصاص داد. این میوه در زبان چینی یو تائو و در زبان اسپانیایی نکتارینا نامیده می‌شود.

شلیل دقیقا مانند هلو و آلو متعلق به خانواده‌ی گلسرخیان است. گل شلیل در اوایل بهار و حتی قبل از برگ‌های این درخت رشد می‌کند. آن‌ها حدود ۳ سانتی متر قطر و معمولا پنج گلبرگ دارند و به رنگ صورتی هستند.در قسمت غربی جهان، فصل این میوه معمولا در ماه ژوئن آغاز می‌شود. در کشورهای شرقی، به ویژه هند، فصل اوج شلیل از اوایل ماه آوریل تا اواخر ماه ژوئن است.

و بله، خوب چه فایده دارد در مورد یک میوه اطلاعات کسب کنیم وقتی چیزی در مورد تاریخ آن نمی‌دانیم؟ بنابراین، ادامه‌ی این مقاله را بخوانید:

تاریخچه

شلیل هم مانند هلو به احتمال زیاد قدمتی ۲۰۰۰ ساله دارد و بومی کشور چین است. و این میوه به طور گسترده‌ای در ایران باستان، رم و یونان کشت می‌شد.این میوه‌ی خوشمزه در اوایل قرن بیستم جای خود را در انگلیس پیدا کرد و اسپانیا آن را به آمریکا معرفی کرد.این میوه در قرن بیستم پیش از میلاد در نوشته‌های چینی ذکر شده‌است و در هند اولین هلو (یا شلیل) در سال ۱۷۰۰ پیش از میلاد پدیدار شد.یک دقیقه صبر کنید – اصلا چرا در مورد این میوه این‌قدر صحبت می‌کنیم؟ آیا واقعا تا این حد ارزشمند است؟

آیا شلیل برای شما فایده دارد ؟

اولا، شلیل و هلو پسر عموهای نزدیکی هستند. بنابراین، مزایایی که شلیل به بدن شما می‌رساند در هلو هم موجود است.

برگردیم به سوال – آیا این میوه برای شما فایده دارد؟

شلیل منبع عالی بتاکاروتن، ویتامین C و لوتئین است- موادی مغذی که مزایای فراوانی دارند. این میوه سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند، از قوه‌ی بینایی محافظت می‌کند و از بیماری‌های مرگبار متعددی جلوگیری می‌کند. شلیل همچنین به بهبود سلامت پوست کمک می‌کند.

شلیل فیبر فراوانی نیز دارد. و نیازی نیست که در مورد عالی بودن فیبر برای بدن چیزی بگوییم. این ماده به فرایند هضم کمک می‌کند و با چند بیماری شکمی، از جمله سرطان معده و روده‌ی بزرگ مبارزه می‌کند. و پتاسیم موجود در آن سطح فشار خون را در حد متعادل نگه می‌دارد.

این میوه کم‌کالری است و شاخص گلیسمی پایینی دارد. این بدان معنا است که می‌تواند یک ماده‌ی خوراکی ایده‌آل برای دیابتی‌ها نیز باشد. حاوی مس است که سطح انرژی شما را افزایش می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا ساعت‌ها فعال بمانید. و …

خوب، اجازه بدهید اصل مطلب را در باقی مقاله بیان کنم:

انواع شلیل

شلیل در چند نوع بسیار جذاب موجود است. چند مورد از محبوب‌ترین آن‌ها عبارتند از:

شلیل گوشت زرد و شلیل گوشت سفید – که هر دو گونه یک پوست صاف و قرمز تیره دارند. آن‌ها طعم قوی‌تری نسبت به هلو دارند. اما در مقام مقایسه، شلیل سفید شیرین‌تر از شلیل زرد و کم‌تر اسیدی است.

شلیل‌های هسته چسب – که در آن‌ها گوشت میوه به هسته چسبیده است.

شلیل هسته جدا و شلیل نیمه هسته‌چسب – گوشت شلیل هسته جدا به هسته متصل نیست، و در شلیل نیمه هسته‌چسب، هسته به بحش‌هایی از گوشت میوه متصل است.

بنابراین، می‌توان گفت خوردن شلیل هسته جدا از همه‌ی انواع دیگر آن راحت‌تر است و کثیفی کم‌تری به بار می‌آورد.

و اکنون سوال مهم تری پیش می‌آید:

شلیل در مقایسه با هلو

تفاوت هلو و شلیل فقط فیزیکی است. یکی از تفاوت‌های اصلی فیزیکی آن‌ها این است که هلو دارای پوست پرزدار است در حالیکه شلیل پوست بسیار نرم‌تر و صاف‌تری دارد. همچنین، شلیل کوچک‌تر، سفت‌تر و معطرتر است.

بتا کاروتن و ویتامین C آنتی‌اکسیدان‌هایی قوی هستند که سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند و از بروز بیماری‌های کشنده جلوگیری می‌کنند.

لوتئین می‌تواند خطر ابتلا به آب مروارید و دژنراسیون ماکولا (تباهی لکه‌ی زرد) مرتبط با سن را کاهش دهد. یک شلیل حاوی حدود ۱۵۰ میکروگرم لوتئین است.

و از سوی دیگر، آیا ما در مورد میزان کالری شلیل صحبت کردیم؟ یک شلیل چند کالری دارد؟ خوب، یک شلیل کوچک فقط حدود ۵۷ کالری و ۱.۲ گرم پروتئین دارد.

اگر بخواهیم در مورد کربوهیدرات‌های موجود در این میوه صحبت کنیم، باید بگوییم که یک فنجان شلیل خردشده حاوی ۱۵ گرم مواد مغذی است که ۲.۴ گرم آن به صورت فیبر غذایی است.

آه صبر کنید، ویتامین‌ها و مواد معدنی دیگری نیز وجود دارد! یک فنجان شلیل خردشده حاوی ۹ میلی‌گرم کلسیم، ۱۳ میلی‌گرم منیزیم و ۲۸۵ میلی‌گرم پتاسیم است. و این ۳ ماده‌ی معدنی به طور هماهنگ به نفع سلامت استخوان‌ها عمل می‌کنند.

خواص شلیل برای سلامتی

۱. به جلوگیری از سرطان کمک می‌کند.

در یک پژوهش که در دانشگاه تگزاس اِی اند ام انجام شد، موش‌ها عصاره‌ی این میوه را دریافت کردند. یافته‌های این پژوهش نشان دادند که این میوه پرخطرترین سلول‌های سرطانی را تحریک کرده‌اند که خودشان را بکشند. این مطالعه همچنین نشان داد شلیلی که دارای بیش‌ترین میزان قرمزی در پوست خود است، بیش‌ترین خواص ضدسرطانی را نیز دارد. اما یک موضوع در این‌جا وجود دارد – ممکن است به‌صورت کنسروشده (یا هلو) دارای چنین خواصی نباشد.

بر اساس مطالعه‌ی دیگری که در بوستون انجام شد، مصرف دست کم ۲ وعده شلیل یا هلو در طول یک هفته می‌تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را در زنان بعد از یائسگی کاهش دهد. مصرف این میوه همچنین با خطر کم‌تر تومور مرتبط بود.

کوئرستین و اسید کلروژنیک موجود در آن باعث توقف رشد سلول‌های سرطانی شدند. و از آن‌جایی که این میوه یک منبع عالی از آنتی‌اکسیدان‌ها است، مطمئنا نقش مهمی در جلوگیری از سرطان دارد.

شلیل همچنین در پیوند اسیدهای صفراوی (پیوند برخی از اجزای خاص در اسید صفراوی دستگاه گوارش) نقش دارد. این امر مانع از جریان یافتن اسید صفراوی در معده می‌شود و در نتیجه منجر به دفع سموم سرطان‌زا از بدن می‌شود.

مطابق با یک گزارش، شلیل همچنین می‌تواند از سرطان پروستات جلوگیری کند. کاروتنوئید‌ها (رنگدانه‌های زرد) و آنتوسیانین‌ها (رنگدانه‌های قرمز) نیز می‌توانند از بروز التهاب ایجاد کننده‌ی سرطان جلوگیری کنند. شلیل سفید حاوی کاتچین‌هایی است که با سرطان مبارزه می‌کنند.

فیبر فراوان موجود در شلیل همچنین می‌تواند از چند نوع سرطان جلوگیری کند. مصرف زیاد شلیل با کاهش خطر سرطان سر و گردن مرتبط است.

۲. دارای خواص ضد دیابت است.

آیا شلیل برای بیماران دیابتی مفید است؟ مطابق با گزارش ScienceDaily، یک وب‌سایت (وب‌گاه) علمی پیشرو، شلیل حاوی ترکیبات زیست‌-فعالی است که به جلوگیری از دیابت مرتبط با چاقی کمک می‌کند. ترکیبات فنلی موجود در این میوه دارای خواص ضد دیابت است.

ما قبلا شاخص گلیسمی را مورد بررسی قرار دادیم (شاخصی که نشان می‌دهد یک ماده‌ی خوراکی خاص تا چه حد می‌تواند سطح قند خون را بالا ببرد). شلیل خام دارای شاخص گلیسمی ۴۳ است که میزان بسیار کمی است.

شلیل همچنین یکی از آن کربوهیدرات‌هایی است که به آرامی سطح قند خون را افزایش می‌دهند. ترکیبات فنلی موجود در شلیل نه تنها به مبارزه با دیابت کمک می‌کنند، بلکه با کاهش اکسیداسیون کلسترول بد، از بروز بیماری‌های قلبی جلوگیری می‌کنند.

طبق گزارشی از دانشگاه نیوهمپشایر، هیچ رژیم مخصوص دیابتی برای مبارزه با دیابت وجود ندارد. و این‌که کربوهیدرات‌ها دشمن بیماران دیابتی نیستند. در واقع، آیا می‌دانستید که انجمن دیابت آمریکا مصرف بیش‌تر کالری‌های سالم موجود در غلات کامل، میوه‌ها و سبزیجات را توصیه می‌کند؟ نکته‌ای که باید در این‌جا ذکر شود این است که: باید مصرف کربوهیدرات‌های با کیفیت پایین یا کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده مانند غذاهای فرآوری شده و غیره را کاهش بدهیم. در غیر این صورت، کربوهیدرات‌های سالم همیشه ضروری هستند. و این میوه‌ی عالی، حاوی کربوهیدرات سالم است.

شلیل همچنین به مبارزه با سندرم متابولیک کمک می‌کند، یکی از آن اختلالاتی که بیماران دیابتی اغلب از آن رنج می برند.

با این حال، یک نکته‌ی احتیاطی را فراموش نکنید: از منابع قابل اطمینانی نقل شده‌است که شلیل را به عنوان یک میوه‌ی دارای قند بالا معرفی می‌کنند که می‌تواند برای افراد دیابتی مضر باشد. از این رو، در این رابطه با پزشک خود مشورت کنید.

۳. به کاهش وزن کمک می‌کند.

مواد طبیعی موجود در آن با التهاب مبارزه می‌کنند و به مبارزه با چاقی کمک می‌کنند. و، چنان‌چه مشاهده کردیم، این میوه همچنین می‌تواند از سندرم متابولیک جلوگیری کند. عدم مبارزه با این سندروم منجر به افزایش وزن خواهد شد.

فیبر موجود در این میوه بیش‌تر محلول است، که مطابق با گزارشات مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، به روند کاهش وزن کمک می‌کند. فیبر با تبدیل آب به یک ماده‌ی ژل مانند در روده، چنین تاثیری ایجاد می‌کند. این ماده‌ از جذب کلسترول و چربی‌ها توسط خون جلوگیری می‌کند. این امر باعث کاهش وزن می‌شود. فیبر محلول باعث کاهش کلسترول بد در بدن نیز می‌شود.

مطابق با گزارش ژورنال تغذیه (Journal of Nutrition)، فیبر محلول می‌تواند تأثیرات مهمی بر سلامت داشته باشد. و همان‌طور که در ژورنال آمریکایی تغذیه‌ی بالینی قید شده، مکمل‌های فیبر غذایی که ادعا می‌کنند به کاهش وزن کمک می‌کنند، به اندازه‌ی فیبر موجود در این میوه موثر نیستند. از این رو، فیبر محلول طبیعی که در شلیل موجود است، قدرت بیش‌تری دارد!

فیبر به حدی در روند کاهش وزن مؤثر است که در یک مطالعه، افرادی که فقط فیبر را به رژیم های خود اضافه کردند، به اندازه‌ی افرادی که یک برنامه‌ی غذایی کم چربی و مفید برای قلب را (توصیه شده توسط انجمن قلب آمریکا) دنبال کردند،‌ وزن از دست دادند.

باور نکردنی به نظر می‌رسد، این‌طور نیست؟

۴. آنتی‌اکسیدان فراوانی دارد.

بر اساس یک مطالعه‌ی اسپانیایی، فنول‌ها و فلاونوئیدهای موجود در این میوه در خواص آنتی‌اکسیدانی شگفت‌انگیز آن‌ها نقش دارند.

مطابق با مطالعه‌ی دیگری که در آمریکا انجام شد، آنتی‌اکسیدان‌های موجود در شلیل آسیب اکسیداتیو را کاهش می‌دهند و سبب افزایش طول عمر می‌شوند. مصرف این میوه همچنین به ترمیم DNA آسیب‌دیده کمک می‌کند. مطالعه‌ی دیگری روی مگس نشان داد که شلیل می‌تواند اثرات مضر یک رژیم غذایی دارای چربی بالا را محدود کند و حتی می‌تواند دامنه‌ی سلامتی گونه‌ها را نیز افزایش دهد. مشاهدات مشابه در انسان نیز امکان‌پذیر است.

مطالعه‌ی دیگری که روی مگس‌های ماده انجام شد،‌ دارای کشفیات پیشگامانه‌ای بود. این مطالعه نشان داد که شلیل تولید مثل مگس‌های ماده را افزایش می‌دهد، و همین نشان می‌دهد که این میوه می‌تواند سن باروری را به تاخیر بیاندازد.

برای این‌که یک مقایسه ارائه بدهیم- ظرفیت کل آنتی‌اکسیدانی یک شلیل ۲۰٪ است نسبت به ظرفیت کل آنتی‌اکسیدانی ۱۰۰ میلی‌لیتر چای سبز. اما یک نکته را باید در ذهن داشته باشیم – شلیل به دلیل عمر محدودی که دارد، بسیار فاسدشدنی است. از این رو، سریع آن‌ها را مصرف کنید.

شلیل دو برابر هلو ویتامین A، ویتامین C و پتاسیم به بدن‌تان می‌رساند. بنابراین، اگر دوست دارید بدانید که مصرف کدام ‌یک برای‌تان بهتر است، این‌جا به جواب‌تان رسیدید.

دیگر میوه‌هایی که می‌توانید برای افزایش محتوای آنتی‌اکسیدانی رژیم غذایی‌تان مصرف کنید عبارتند از: آلو، گیلاس، آلو خشک و زردآلو. و بله، هلو هم در این فهرست جای دارد!

۵. از بروز هیپوکالمی جلوگیری می‌کند.

هیپوکالمی کمبود پتاسیم در جریان خون است. و شلیل، با توجه مواد معدنی فراوانی که دارد، می‌تواند این اختلال را درمان کند.

همانطور که در گزارش دانشکده‌ی پزشکی هاروارد آمده‌است، سطح پتاسیم پایین می‌تواند به ضعف عضلانی قلب و اختلال در ریتم آن منجر شود.

پتاسیم همچنین محتوای اسید و آب را در بافت‌های بدن تنظیم می‌کند. این ماده‌ی معدنی به عضله‌سازی کمک می‌کند، از رشد حمایت می‌کند و عملکرد سلول‌های عصبی را بهبود می‌دهد. همه‌ی این‌ها می‌توانند تحت تاثیر قرار گیرند، در صورتی که هیپوکالمی رخ بدهد. بنابراین مصرف شلیل را شروع کنید!

بنا به گفته‌ی موسسه‌ی پزشکی (Institute of Medicine)، یک فرد بزرگسال باید ۴۷۰۰ میلی‌گرم پتاسیم در روز برای جلوگیری از هیپوکالمی مصرف کند. اما شلیل ممکن است مقدار کافی از این ماده را به بدن نرساند. اگر میزان پتاسیم شما ۲.۵ میلی‌لیتر در لیتر یا کم‌تر باشد (پزشک‌تان می‌تواند این را توضیح دهد)، باید مکمل‌ پتاسیم مصرف کنید. یا هر چه که پزشک‌تان به شما توصیه کند.

۶. سطح فشار خون را تنظیم می‌کند.

از جمله خواص شلیل این است که به‌خاطر وجود پتاسیم می‌تواند به تنظیم سطح فشار خون کمک کند. و ما درست همین بالا دیدیم که شلیل به میزان زیادی پتاسیم دارد. رژیم غذایی مهم است، به ویژه در مواردی مانند بالا بودن فشار خون. پزشکان به سادگی با تغییر رژیم غذایی بیماران، موفق به کاهش سطوح بالای فشار خون شده‌اند.

پتاسیم موجود در شلیل با شل کردن دیواره‌ی رگ‌های خونی تاثیر خود را می‌گذارد. اما افراد مبتلا به بیماری کلیوی باید مراقب باشند زیرا مواد معدنی می‌توانند به آن‌ها بیش‌تر آسیب بزنند تا این‌که برای‌شان فایده داشته باشند.

کاهش پتاسیم خون همچنین با حفظ سطح سدیم ارتباط دارد و در نتیجه باعث فشار خون بالا می‌شود.

با توجه به مشاهدات خاصی، پتاسیم همچنین می‌تواند به عنوان یک دیورتیک (ادرارآورد) عمل کند و از این طریق حجم مایع خارج سلولی را کاهش می‌دهد. این امر می‌تواند فشار خون را تا حدی کاهش دهد.

داروهای فشارخون بالا خطر ابتلا به حمله‌ی قلبی و سکته‌ی مغزی را به ترتیب ۱۵٪ و ۲۵٪ کاهش می‌دهند. اما آن‌ها نیز عوارض جانبی خاصی دارند. به همین دلیل پیش‌گیری همواره بهتر از درمان است.

اما اگر شما در حال حاضر از فشار خون بالا رنج می‌برید، شلیل فقط می‌تواند مکملی در کنار داروهای‌تان باشند و نمی‌توانند جای آن‌ها را بگیرند. لطفا قبل از هر کاری با پزشک‌تان مشورت کنید. همیشه!

خواص شلیل ۷: سلامت قلب را بهبود می‌دهد.

این حقیقت که شلیل باعث کاهش فشار خون می‌شود، برای این‌که آن را برای سلامت قلب مفید بدانیم، کافی است. به علاوه غنی از ویتامین C است که به حفظ سلامت قلب کمک می‌کند.

فیبر موجود در شلیل نیز می‌تواند سلامت قلب را بهبود بدهد.

گفته می‌شود که شلیل سفید نیز به حفظ سلامت قلب از طریق تنظیم سطح کلسترول خون کمک می‌کند.

خواص شلیل ۸: سلامت دستگاه گوارش را بهبود می‌دهد.

مطابق با یک گزارش از دانشگاه ایالتی میشیگان، فیبر موجود در شلیل می‌تواند سلامت دستگاه گوارش را بهبود ببخشد. و شلیل همچنین می‌تواند یبوست را نیز از بین ببرد.

فیبر موجود در شلیل همچنین می‌تواند رشد باکتری‌های مفید روده را تحریک کند. شلیل به طور طبیعی مملو از پری‌بیوتیک‌ها است که می‌توانند سلامت گوارشی را تا حد زیادی افزایش دهند.

این میوه می‌تواند به درمان سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر کمک کند، یک اختلال روده‌ای که می‌تواند موجب نفخ شود. شلیل همچنین می‌تواند باعث تسکین ناراحتی معده شود.

خواص شلیل ۹: سطح کلسترول را پایین می‌آورد.

فیبر محلول باعث کاهش سطح کلسترول می‌شود. و ما می‌دانیم که شلیل منبع عالی فیبر است. یک وعده شلیل حاوی یک گرم فیبر است.

بر اساس یک گزارش، مصرف ۵ تا ۱۰ گرم فیبر محلول در روز می‌تواند کلسترول بد را به میزان ۵ درصد کاهش دهد.

یکی از راه‌های گنجاندن شلیل در رژیم غذایی شما برای کاهش کلسترول این است که این میوه (قطعه برش) را در غلات صبحانه‌ی خود بگنجانید. شما می‌توانید کل میوه را به عنوان یک میان وعده نیز بخورید.

خواص شلیل ۱۰: سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و با عفونت مبارزه می‌کند.

یکی از بهترین مزایای شلیل این است که سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند. محتوای ویتامین C این میوه کمک می‌کند تا ایمنی بدن  تقویت شود. علاوه بر این، ویتامین C به روند بازتولید ویتامین E کمک می‌کند. ویتامین E یکی دیگر از مواد مغذی است که با رادیکال‌های آزاد مبارزه می‌کند و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.

بتاکاروتن و سایر کاروتنوئیدهای موجود در شلیل نیز به عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند.

و ویتامین A موجود در شلیل به مبارزه با عفونت‌ها کمک می‌کند. این میوه دیواره‌ی سلول را تقویت می‌کند و از غشاهای مخاط در برابر باکتری‌های مهاجم محافظت می‌کند.

خواص شلیل ۱۱: سلامت پوست را افزایش می‌دهد.

شلیل منبع عالی ویتامین C است و مطابق با گزارش دانشگاه ایالت اورگان، این ویتامین می‌تواند از آسیب احتمالی اشعه‌ی UV جلوگیری کند. ویتامین C همچنین در سنتز کلاژن، نوعی پروتئین ضروری برای پوست نقش مهمی را ایفا می‌کند. این پروتئین بخش مهمی از بافت همبند است که پوست، استخوان‌ها، تاندون‌ها، رباط‌ها، غضروف و عروق خونی را متصل به هم نگه می‌دارد. این ماده با پیری پوست مبارزه می‌کند، بهبود زخم را تسریع می‌بخشد، و پوست خشک را درمان می‌کند.

همان‌طور که در یک مطالعه در هند مشخص شد، ویتامین C می‌تواند برای درمان پوست و التهاب پوست نیز مورد استفاده قرار بگیرد. این ویتامین همچنین نقش مهمی در جلوگیری از سرطان پوست دارد.

یک مطالعه‌ی آمریکایی نشان می‌دهد که ویتامین C همچنین می‌تواند چروک‌ها را بهبود بدهد. مهم‌تر از همه این‌که ظاهر پوست را در حین بالا رفتن سن بهبود می‌بخشد و همچنین سبب رشد بافت‌های سالم می‌شود.

ما انسان‌ها نمی‌توانیم ویتامین C تولید کنیم، به همین دلیل است که برای تامین این ویتامین باید به منابع غذایی سالم مانند شلیل اتکا کنیم. همچنین ثابت شده‌است که ویتامین C به بازسازی سلولی کمک می‌کند.

بسیار نادر است که کسی از اثرات وجود ویتامین C بیش از اندازه رنج ببرد اما همیشه احتیاط واجب است.

خواص شلیل ۱۲: سلامت سلولی را بهبود می‌دهد.

ویتامین A موجود در شلیل ارتباط سلولی را بهبود می‌بخشد. این تاثیر باعث رشد سلول‌ها از طریق تحریک سلول‌های نابالغ به رشد و تبدیل شدن به بافت‌های کاملا کاربردی می‌شود.

رپورتاژ

بر اساس یک مطالعه که در فیلادلفیا صورت گرفته‌است، کمبود ویتامین A در مادران باردار می‌تواند رشد و نمو نوزادان را محدود کند.

ویتامین A همچنین به لنفوسیت تی (سلول‌هایی که مسئول ایمنی بدن هستند) در روده کمک می‌کند تا به نواحی لازم بروند و کار ترمیم را انجام بدهند. این ویتامین همچنین نقش مهمی در توسعه‌‌‌ی گلبول‌های سفید دارد.

مطابق با یک گزارش از مرکز پزشکی دانشگاه راچستر، ویتامین C می‌تواند بر رشد سلول‌ها تاثیر بگذارد.

خواص شلیل ۱۳: سلامت چشم را بهبود می‌دهد.

این میوه غنی از لوتئین و زآگزانتین هستند، کاروتنوئیدهایی که در شبکیه یافت می‌شوند. مصرف این‌ها باعث افزایش تراکم رنگدانه در ماکولا می‌شود. آن‌ها با خنثی‌سازی رادیکال‌های آزاد از چشم محافظت می‌کنند و معمولا هر دو با هم در غذاها یافت می‌شوند.

بتاکاروتن موجود در شلیل همچنین از سلامت چشم محافظت می‌کند و ممکن است ار بروز دژنراسیون ماکولا (تباهی لکه‌ی زرد) پیشگیری کند. یک فنجان شلیل حاوی ۲۱۴ میکروگرم آنتی‌اکسیدان است.

مصرف بالای لوتئین و زآگزانتین می‌تواند خطر ابتلا به آب مروارید و بیماری دژنراسیون ماکولا را کاهش دهد و مهم است بدانیم که این دو بیماری دارای گزینه‌های درمانی محدودی هستند. از این رو، بهتر است از بروز آن‌ها جلوگیری شود. چگونه؟ ساده است! شلیل بخورید.

لوتئین همچنین می‌تواند به جلوگیری از یک بیماری دیگر چشم به نام رتینیت پیگمنتوزا کمک کند، که یک گروه از اختلالات چشمی است که موجب آسیب پیشرونده به شبکیه می‌شود.

لوتئین و زآگزانتین همچنین می‌توانند مشکلات بینایی مربوط به نور کم یا نور شدید را رفع کنند. مزایای این دو ترکیب را می‌توان به توانایی آن‌ها در فیلتر کردن نور آبی (از اشعه‌ی ماوراء بنفش) و قدرت آنتی‌اکسیدانی آن‌ها نسبت داد.

خواص شلیل ۱۴: از بروز کم‌‌خونی جلوگیری می‌کند.

ما می‌دانیم که آهن به جلوگیری از کم‌خونی کمک می‌کند. و حتی اگر شلیل به طور خاص غنی از این ماده‌ی معدنی نیست، ویتامین C موجود در آن کمک می‌کند – چرا که این ویتامین به بهبود جذب آهن در بدن کمک می‌کند.

به عبارت دیگر، هرچه میزان ویتامین C در غذا بیش‌تر باشد، جذب آهن بهتر است. اما ما باید درک کنیم که بیش‌تر غذاها غنی از ویتامین C نیستند (هزینه‌های بالا و بی‌ثباتی در طول ذخیره‌سازی دلایل این امر هستند) – به همین دلیل گنجاندن غذاهای غنی از ویتامین C در رژیم غذایی‌تان مانند شلیل، بسیار کمک‌کننده است.

این امر حتی در صورت مصرف یک مکمل آهن برای کم خونی نیز صادق است. برای رسیدن به بهترین نتیجه، می‌توانید حدود ۲۴۰ میلی‌لیتر آب شلیل را همراه با قرص آهن‌تان مصرف کنید. اما، همان‌طور که همیشه می‌گوییم، ابتدا با پزشک‌تان مشورت کنید.

همچنین لازم به ذکر است که میوه‌های تازه یا یخ‌زده (شلیل در این بافتار) دارای ویتامین C بیش‌تری نسبت به انواع کنسرو شده هستند.

خواص شلیل ۱۵: متابولیسم را بهبود می‌دهد.

عصاره‌ی شلیل حاوی ویتامین B کمپلکس است که در روند متابولیسم بدن نقشی کلیدی دارد. متابولیسم فرآیندی برای تولید انرژی در بدن است که برای حفظ عملکرد سلول‌ها و اندام‌ها در شرایط ثابت ضرورت دارد.

۱۶.  از ریزش مو جلوگیری می‌کند.

مواد مغذی موجود در شلیل می‌تواند پوست کف سر را تغذیه کند و رشد ریشه‌ی مو را افزایش دهد. مصرف شلیل به طور مرتب می‌تواند به جلوگیری از ریزش مو کمک کند و سبب قوی‌تر شدن موها شود.

خواص شلیل ۱۷: استرس و اضطراب را از بین می‌برد.

آب شلیل می‌تواند انتخاب خوبی برای مصرف در روزهای گرم باشد اما آیا می‌دانید که مصرف شلیل می‌تواند به شما در کاهش استرس کمک کند؟ بله، شلیل حاوی مقدار منیزیم است که میتواند اعصاب را آرام کند و استرس شما را از بین ببرد.

۱۸. کلیه را پاکسازی می‌کند.

کلیه ارگان مهمی است که مواد زائد را از بدن دفع می‌کند. این ارگان با حمایت مقداری شلیل، می‌تواند به درستی عمل کند. شلیل حاوی مواد مغذی و فیبر است. خواص شلیل می‌توانند به پاکسازی کلیه کمک کنند و عملکرد آن را بهبود ببخشند.

۱۹. درد معده را تسکین می‌دهد.

اگر احساس ناراحتی در معده‌تان دارید از جمله گرفتگی، تهوع، درد معده، انقاباضات و غیره، به این معنی است که شما فیبر کافی مصرف نمی‌کنید یا مواد غذایی نامناسبی می‌خورید. شلیل حاوی فیبر غذایی است که می‌تواند ناراحتی‌های معده را تسکین دهد و سبب شود که احساس بهتری داشته باشید.

خواص شلیل ۲۰: میل جنسی را بهبود می‌دهد.

اعتقاد بر این است که شلیل می‌تواند عملکرد جنسی را بهبود دهد و به عنوان یک تقویت‌کننده‌ی قوای جنسی عمل کند. شلیل هم مانند هلو برای افزایش تعداد اسپرم موثر است و باعث تولید سلول‌های سالم اسپرم در ارگان تولید مثل می‌شود.

۲۱. نشانه‌های آرتریت را کاهش می‌دهد.

آنتی‌اکسیدان‌های موجود در شلیل می‌توانند با التهاب مبارزه کنند و به این ترتیب علائم آرتریت را کاهش دهند. آرتریت اختلالی است که روی مفصل‌ها تاثیر می‌گذارد و سبب ایجاد درد شدید در آن‌ها می‌شود. این بیماری بر اثر اختلال خود ایمنی رخ می‌دهد.

۲۲. کیفیت خواب را بهبود می‌دهد.

محرومیت از خواب باعث ایجاد مشکلات جدی در فرد می‌شود و می‌تواند کارآیی او را مختل کند. شلیل حاوی منیزیم است که عنصری حیاتی در بهبود کیفیت خواب محسوب می‌شود و می‌تواند راه‌حلی باشد برای کسانی که از بی‌خوابی رنج می‌برند. خوردن شلیل به صورت خام یا آب آن قبل از خواب می‌تواند به شما کمک کند که خیلی زود به خواب بروید. اینهم یکی دیگر از خواص شلیل که خواب‌تان را بهبود می‌دهد.

۲۳. برونشیت و سرفه را درمان می‌کند.

برای درمان برونشیت و سرفه نیز می‌توان از خواص شلیل بهره گرفت زیرا حاوی مقداری منیزیم است که می‌تواند عصب‌ها را آرام کند در حالی که ویتامین C موجود در آن عفونت‌هایی را که در دستگاه تنفسی رخ می‌دهند، کاهش می‌دهد.

خواص شلیل ۲۴: رشد تومور را مهار می‌کند.

تومور سرطان خطرناکی است که به علت جهش سلولی و ایجاد بافت خارج از ارگان عادی رخ می‌دهد. تومور به اندازه‌ی سرطان خطرناک نیست، اما می‌تواند برای سلامت انسان مشکلاتی را ایجاد کند. عصاره‌ی شلیل حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی است که می‌توانند با رادیکال‌های آزاد مبارزه کنند و رشد سلول‌های تومور را مهار کنند.

۲۵. خوراکی خوبی برای دوران بارداری است

زنان باردار می‌توانند از ذخیره‌ی ویتامین‌ و مواد معدنی موجود در شلیل بهره ببرند، به خصوص محتوای فولات آن که به کاهش خطر نقص لوله‌های عصبی مانند اسپینا بیفیدا (مهره‌شکاف) و همچنین به بهبود سلامت کلی مادر و بچه کمک می‌کند. فراوانی پتاسیم در آن به جلوگیری از گرفتگی‌های عضلات کمک می‌کند و با پروتئین سازی سطح انرژی را افزایش می‌دهد. فیبر سلامت گوارشی را حفظ می‌کند و ویتامین ‌ c آن به رشد عضلات، سلامت دندان و رگ‌های خونی نوزاد در حال رشد کمک می‌کند. بنابراین اگر باردار هستید، بار بعد که احساس گرسنگی کردید، فقط کافیست شلیل بخورید و از فوائد آن بهره‌مند شوید.

خواص شلیل ۲۶: شلیل کالری پایینی دارد

یک شلیل کوچک کمتر از ۶۰ کالری دارد. اگر هوس چیزی شیرین کرده‌اید، دسر ماست ساده با تکه‌هایی از شلیل یا سایر میوه‌های هسته دار مثل گیلاس یا هلو را امتحان کنید.

۲۷. باعث تولید و افزایش کلاژن می‌شود

ویتامین c موجود در شلیل نقش مهمی در حفظ قوت بافت‌ها دارد. کلاژن پروتئینی ساختاری است که به انسجام بافت‌ها و در نتیجه التیام سریع‌تر زخم‌ها و جراحات کمک می‌کند. اسید اسکوربیک موجود در ویتامین ‌C سیستم ایمنی را بهبود می‌بخشد و به مبارزه با عفونت‌ها کمک می‌کند. به علاوه، به ترمیم غضروف‌ها و استخوان‌ها کمک می‌کند. این اسید بخشی از پروتئینی را تشکیل می‌دهد که مسئول تولید پوست، بافت، تاندون و رباط‌ها است.

۲۸. سرشار از ویتامین  A است

شلیل سرشار از بتاکاروتن است که به نوبه‌ی خود نقش مهمی در سنتز ویتامین A دارد. کمبود ویتامین A باعث رشد غیر عادی استخوان‌ها، بیماری‌های تناسلی و در بعضی موارد حتی مرگبار می‌شود. شلیل از بدن در برابر دژنراسیون چشم جلوگیری می‌کند در نتیجه باعث حفظ سلامت چشم‌ها می‌شود.

خواص شلیل ۲۹: می‌تواند به سلامت روده‌ها کمک کند

شلیل منبع بی‌نظیر فیبر است. یک عدد شلیل بزرگ حاوی سه گرم فیبر رژیمی است. میزان مصرف توصیه شده‌ی فیبر برای مردان و زنان به ترتیب ۳۸ و ۲۵ گرم است. فیبر رژیمی ممکن است به پیشگیری از یبوست نیز کمک کند و حرکات روده را راحت‌تر و منظم‌تر کند.

۳۰. می‌تواند به مبارزه با عفونت‌ها کمک کند

یک عدد شلیل از ۱۴ درصد ویتامین c تشکیل شده است و نیاز روزانه‌ی ما به این ویتامین را تامین می‌کند. ویتامین C یک آنتی اکسیدان قدرتمند محلول در آب است که به بدن کمک می‌کند در برابر عوامل عفونت‌زا مقاومت کند و در نتیجه رادیکال‌های آزادی را که در بدن باعث به وجود آمدن سرطان می‌شوند از بین ببرد.

تا این‌جا مطالب مربوط به خواص شلیل برای سلامتی را قید کردیم. حالا به  نکات جالبی در مورد شلیل می‌پردازیم.

حقایقی در مورد شلیل

– درخت شلیل برای رشد مناسب به کودهای غنی از نیتروژن مانند استخوان یا پودر خون نیاز دارد.
– این میوه حتی پس از برداشت از درخت همچنان به رسیدن ادامه می‌دهد. این ویژگی در سیب و موز نیز مشاهده می‌شود.
– مطابق با باور چینی‌های باستان، شلیل راز سرزندگی و نشاط بوده‌است چرا که شکوفه‌های آن بسیار قبل از رشد برگ‌ها جوانه می‌زنند.
– بر خلاف آن‌چه که اکثر مردم اعتقاد دارند، شلیل ترکیبی از آلو و هلو نیست. زمانی، یک درخت هلو جهش یافته‌است و ژن مسئول پوست پرزدار هلو را از بین می‌برد و یک شلیل متولد می‌شود.

چگونه شلیل را بخوریم؟

کاملا ساده است!

یک شلیل رسیده را انتخاب کنید. میوه را به چهار قسمت تقسیم کنید، هسته‌اش را دور بندازید، قطعات را در یک کاسه قرار بدهید و آن‌ها را با استفاده از یک قاشق میل کنید. شما همچنین می‌توانید آن را مانند سیب گاز بزنید و بخورید. اما حتما آن را کاملا شستشو دهید. همچنین، یک دستمال سفره برای پاک کردن آب چسبناکی که از میوه در حین خوردن خارج می‌شود، در دست داشته باشید.

تا این‌جای مطلب در مورد مزایا و برخی از نکات مربوط به آن صحبت کردیم. حالا بیایید با چند رسپی خوشمزه آشنا شویم!

دستور تهیه چند خوراکی با استفاده از شلیل

۱. پای شلیل و تمشک

مواد لازم برای تهیه‌ی این پای:

– یک و نیم کیلوگرم شلیل
– ۱۰۰ گرم تمشک
– ۲ قاشق غذاخوری شکر
– ۹۰ گرم کره‌ی مکعبی
– ۳/۴ فنجان آرد
– ۱/۴ قاشق چایخوری نمک
– ۱ قاشق چایخوری دارچین
– ۱ قاشق شکر قهوه‌ای
– ۵۰ گرم جوی دوسر
– ۱/۲ قاشق چایخوری جوز هندی

روش تهیه:

– فر را در دمای ۳۷۴ درجه از قبل گرم کنید.
– در ابتدا، شلیل را در آب جوش فرو کنید و بعد پوستشان را جدا کنید.
– هسته را دور بیندازید و آن‌ها را برش بزنید.
– تکه‌های شلیل را با تمشک و شکر مخلوط کنید و آن‌ها را در ظرف پخت قرار دهید.
– حالا کره، شکر قهوه‌ای، آرد، دارچین، نمک، جوز هندی و جو را مخلوط کنید. شما می‌توانید این کار را با انگشتان‌تان انجام دهید تا مواد خوب به خورد هم بروند.
– ترکیب حاصل را در بالای میوه‌ها قرار دهید و در فری که از قبل گرم شده است بگذارید تا به مدت ۴۵ تا ۶۰ دقیقه بپزد.

۲. سالسای شلیل

مواد لازم:

– ۱ فنجان شلیل ریز خرد شده
– ۱/۳ فنجان پیاز خرد شده
– ۱/۲ فنجان فلفل دلمه‌ای قرمز و خرد شده
– ۱ قاشق غذاخوری گشنیز خرد شده
– ۲ قاشق غذاخوری فلفل فلفل هالاپینو
– ۲ قاشق غذاخوری روغن زیتون
– ۱/۲ قاشق چایخوری نمک
– ۱ قاشق غذاخوری آب لیموی تازه
– ۱ قاشق فلفل سیاه که تازه پودر شده‌است
– ۱ قاشق غذاخوری فلفل کاین

روش تهیه:

– شلیل، پیاز، فلفل دلمه‌ای قرمز و فلفل هالاپینو را در یک کاسه ترکیب کنید. آب لیمو، روغن زیتون، نمک و فلفل کاین را نیز به آن‌ها اضافه کنید و هم بزنید.
– کاسه را با یک تکه پلاستیک بپوشانید و آن را به مدت ۳۰ دقیقه تا یک ساعت در یخچال بگذارید. این کار طعم ترکیب را بهبود می‌دهد.
– فلفل سیاه را اضافه کنید و هم بزنید. در صورت لزوم می‌توانید باز هم نمک اضافه کنید.

۳. مربای شلیل

مواد لازم برای تهیه‌ی مربای شلیل:

– ۶ فنجان شلیل خردشده، بدون پوست
– ۳ فنجان شکر
– ۴ قاشق غذاخوری آب لیمو
– ۱ قاشق چایخوری ادویه‌ی مورد علاقه‌تان

روش تهیه:

– تمام مواد تشکیل دهنده را در حدود ۳۰ دقیقه روی حرارت ملایم بپزید.
– ادویه‌های انتخابی خود را اضافه کنید (مانند عصاره‌ی دارچین یا زنجبیل)
– کف روی ظرف را بردارید و دور بریزید.
– مربا را در ظرف‌های شیشه‌ای تمیز بریزید.
– به مدت حدود ده دقیقه شیشه‌های حاوی مربا را داخل آب در حال جوش بگذارید.

بسیار خب! تا حالا که همه چیز خوب پیش رفت، ‌اما موضوع مهم دیگری که باید بگوییم، داشتن اطلاعاتی در مورد انتخاب و خرید شلیل مناسب و همین‌طور ذخیره‌سازی درست آن‌ها است.

روش انتخاب و ذخیره‌سازی شلیل

در حال انتخاب و خرید شلیل از بازار، به یاد داشته باشید که باید آن‌ها را به آرامی فشار دهید. آنها باید کمی قابل انعطاف باشند. همچنین، این میوه باید رنگ تندی داشته باشد و بدون لکه‌ی قهوه‌ای باشد. آن‌ها نباید لکه‌های سبز یا چروک نیز داشته باشند.

در مورد شیوه‌ی ذخیره‌سازی این میوه باید بگوییم که بهتر است ابتدا آن‌ها را در دمای اتاق نگه دارید تا برسند. حتما آن‌ها را طوری قرار بدهید که قسمت اتصال‌شان به ساقه پایین باشد. زمانی که از میوه یک بوی شیرین و گل‌گونه متصاعد شود، به این معنی است که رسیده‌است. آن‌ها را در یک کیسه‌ی پلاستیکی (بدون شستشو) و در داخل یخچال بگذارید. شلیل به سرعت می‌رسد و نرم می‌شود. از این رو، فقط به مدت یک روز آن را در یخچال بگذارید.

چگونه شلیل را برای خوردن آماده کنید؟

آماده‌سازی این میوه بسیار ساده است و دو بخش دارد – پوست کندن و درآوردن هسته.

برای پوست کندن آن:

– با استفاده از یک چاقوی تیز، یک به علاوه‌ی کوچک در پایه‌ی میوه ایجاد کنید.
– میوه را به مدت حدود ۳۰ ثانیه در آب جوش فرو کنید.
– با استفاده از یک قاشق ، میوه را به یک کاسه‌ی حاوی آب یخ انتقال دهید.
– میوه را از آب خارج کنید. با استفاده از چاقو، به آرامی پوست را از میوه جدا کنید.

برای  درآوردن هسته:

– با استفاده از چاقوی میوه را در امتداد درز و دور هسته برش بدهید.
– چاقو را بچرخانید تا میوه به دو نیم شود.
با استفاده از چاقو دوباره، به دقت اطراف هسته برش ایجاد کنید.
– هسته را به آرامی جدا کنید و آن را بیرون بیاورید.

نکته: شلیل در حین این‌که می‌رسد، ‌درخشش خود را از دست می‌دهد. همچنین، شیرین‌ترین شلیل‌ معمولا دارای نقاط سفید بیش‌تری در نیمه‌ی بالایی است. و بله، این نشانه‌ی خوبی است.

بسیار خب. تا کنون، تمام اطلاعات جالب مربوط به آن را دیدیم و متوجه شدیم که چرا این میوه برای شما مناسب است. اما همه چیز یک جنبه‌ی تاریک نیز دارد. این میوه هم از این قاعده مستثنی نیست. دانستن جنبه‌ی تاریک این میوه ممکن است به ما کمک کند که بیش‌تر قدر جنبه‌ی مثبت آن را بدانیم. این‌طور نیست؟

عوارض جانبی و مضرات

عوارض جانبی و مضرات مصرف شلیل چیست؟

بارداری

شلیل به احتمال زياد آلوده به آفت‌کش‌ها است. زنان باردار بیش‌تر نسبت به اثرات منفی آن‌ها حساس هستند. از این رو، زنان باردار (و شیرده) باید از مصرف این میوه خودداری کنند.

آلرژی

برخی از آلرژی‌های ناشی از آن عبارتند از خارش (در دهان و گلو)، تورم (لب‌ها، پلک‌ها و صورت) و برخی علائم گوارشی و تنفسی (مانند استفراغ، اسهال، درد معده، آبریزش بینی و غیره) است. شدیدترین آلرژی به این میوه (و بیشتر میوه‌های هسته‌دار) یک بیماری است به نام آنافیلاکسی که سبب بی‌ثباتی قلب و عروق و مشکلات جدی تنفسی می‌شود.

اگر شما هر کدام از این علائم را مشاهده کردید، به راحتی میوه را در سطل زباله قرار دهید. و به پزشک‌تان خود مراجعه کنید.

امیدواریم با مطالعه‌ي مطلب خواص شلیل اطلاعات خوبی کسب کرده باشید. منتظر دیدگاه‌های‌تان در زمینه خواص شلیل و فواید آن برای سلامتی هستیم.

 سارا فیضی و کامروا ابراهیمی

منبع stylecraze drhealthbenefits organicfacts
نوشته‌های مرتبط