مضرات روغن زیتون: ۱۴ جدی ترین عوارض روغن زیتون برای سلامتی

حتما همه‌ی شما این ضرب‌المثل را شنیده‌اید که «هر سکه دو رو دارد». این مثل معروف حاکی از آن است که هر چیزی هم جنبه‌ی خوب دارد و هم جنبه‌ی بد. روغن زیتون نیز از این قاعده مستثنی نیست. آن طور که پی برده‌اند این روغن که یکی از بهترین‌ها در جهان خوراک و مراقبت از پوست است، فایده‌های متعددی برای سلامتی و زیبایی به همراه دارد. اما روغن زیتون نقطه‌ ضعف‌هایی هم دارد که می‌تواند باعث آسیب رسیدن به سلامتی بشود. قبل از مصرف این روغن بهتر است عوارض جانبی و مضرات روغن زیتون از نظر بگذرانید.

۱. باعث جوش زدن می‌شود

مصرف بیش از حد روغن زیتون می‌تواند به پوست شما آسیب بزند و احتمال جوش زدن را افزایش بدهد.

روغن زیتون سنگین است. این ماده به سرعت در پوست شما جذب نمی‌شود، و لایه‌ای ضخیم روی پوست ایجاد می‌کند، و منافذ پوست را مسدود می‌کند. بنابراین اگر بر پوست خود زیاد روغن زیتون بمالید، به یک سطح چسبنده تبدیل می‌شود که تمام گرد و خاک و چرک و کثیفی را به خود جذب می‌کند. این امر راه را برای پیدا شدن سر و کله‌ی جوش‌ها و کورک‌های ناخوشایند هموار می‌کند.

بنابراین، در مصرف روغن زیتون روی پوست خود زیاده روی نکنید – دو بار در هفته برای داشتن پوستی نرم و مرطوب کفایت می‌کند.

نکته: اگر پوستی چرب دارید، بهتر است کلا از مصرف روغن زیتون پرهیز کنید چون ماهیتا چسبناک و چرب است.

مضرات روغن زیتون ۲: می‌تواند باعث آلرژی شود

آدم‌های بسیاری هستند که نسبت به روغن زیتون حساسیت‌های شدیدی از خود نشان می‌دهند. و اگر شما هم یکی از آن‌ها هستید، توصیه می‌کنم از آن دوری کنید – این روغن وضعیت شما را بدتر و وخیم‌تر خواهد کرد.

روغن زیتون می‌تواند باعث آلرژی‌های شدید شود، من جمله درماتیت (آماس پوست)، اگزما، آلرژی تنفسی، و غیره. این حالت معمولا در حین یا بعد از استعمال موضعی روغن بروز پیدا می‌کند. کسانی که مستعد آلرژی هستند نیز ممکن است بعد از مصرف چیزی که روغن زیتون دارد به این عارضه دچار شوند. همیشه بهتر است قبل از مصرف منظم آن از فایده‌ها و عوارض جانبی روغن زیتون آگاهی داشته باشیم.

نکته: اگر متوجه هر یک از علائم فوق‌الذکر شدید بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. یادتان باشد، پیشگیری بهتر از درمان است. و قطعا شما هم دلتان نمی‌خواهد اوضاع و احوالتان بدتر شود.

۳. باعث راش پوستی می‌شود

همان طور که پیش تر توضیح داده شد، کسانی که پوست چرب دارند باید کلا از مصرف روغن زیتون صرف نظر کنند.

پوست چرب نتیجه‌ی ترشح سبوم (چربی سر) کنترل نشده است. وقتی روغن زیتون با پوست شما که به صورت طبیعی چرب است ترکیب می‌شود، می‌تواند باعث حساسیت، راش، و قرمزی پوست شود.

مضرات روغن زیتون ۴: برای پوست کودکان خطرناک است

کودکان حساس‌ترین پوست را دارند، و استفاده از روغن زیتون روی پوست آن‌ها می‌تواند کم پر خطر باشد. این کار می‌تواند باعث راش، قرمزی و التهاب و حساسیت پوست شود.

به خصوص در مورد نوزادان، ما مجبور هستیم بفهمیم که آیا به این روغن حساسیت دارند یا نه. و واقعا، وقتی می‌توانید گزینه‌های بی‌خطر دیگری مانند روغن نارگیل را برای ماساژ فرشته‌ی کوچک خود انتخاب کنید پس چرا خطر استفاده از روغن زیتون و عوارض آزمون و خطای آن را به جان می‌خرید؟

نکته: با این حال، اگر مشتاق استفاده از روغن زیتون هستید، همیشه از روغن زیتون فرا بکر با کیفیت برای پوست کودک خود استفاده کنید.

۵. برای پوست‌های خشک مناسب نیست

روغن زیتون برای کسانی که پوست بسیار خشک دارند نیز مناسب نیست. بسیاری از مطالعات به این نتیجه رسیده‌اند که در صورت استعمال روغن زیتون بر روی پوست‌های خشک، اسید اولئیک موجود در آن عامل اختلال در توانایی‌های مرطوب‌سازی طبیعی پوست است.

مضرات روغن زیتون ۶: باعث بروز جوش‌های سر سیاه می‌شود

روغن زیتون، با ماهیت چسبناک و چربش، می‌تواند موجب رشد جوش‌های سر سیاه در صورت بشود.

همان طور که پیشتر توضیح داده شد، روغن زیتون چرب لایه‌ای روی پوست‌تان تشکیل می‌دهد که گرد و خاک و سلول‌های پوستی مرده در آن گیر می‌افتند. این، به نوبه‌ی خود، زمینه‌ی پیدایش جوش‌های سر سیاه را فراهم می‌آورد.

۷. باعث بیماری‌های مرتبط با چربی اشباع شده می‌شود

رپورتاژ

روغن زیتون منبعی غنی از چربی‌های تک اشباع شده است. هر قاشق غذاخوری از این روغن حاوی حدودا ۱۴٪ چربی اشباع شده و ۱۲۰ کالری است.

این مقدار زیادی به حساب می‌آید – تقریبا سه برابر بیشتر از چربی موجود در ۱۱۳ گرم سینه‌ی مرغ. مصرف منظم روغن زیتون فراوری نشده می‌تواند خطر بیماری‌های مهلکی مانند تصلب شرایین، چاقی، حمله‌ی قلبی، سکته، سرطان سینه، و سرطان روده را افزایش دهد.

۸. باعث بیماری‌های مرتبط با چربی ترانس می‌شود

روغن زیتون اغلب تحت گرما و فشار بالا تصفیه یا تا حدودی هیدروژنه می‌شود. این فرایند ساختار مولکولی آن را تغییر می‌دهد و اسید چرب امگا۳ سالم موجود در زیتون را می‌سوزاند.

همچنین بر سطح کلسترول جریان خون‌مان تاثیر می‌گذارد و «کلسترول خوب» را کاهش و «کلسترول بد» را افزایش می‌دهد. این امر، در دراز مدت، خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش می‌دهد.

مضرات روغن زیتون ۹: قند خون را پایین می‌آورد

این روغن می‌تواند قند خون را تا پایین‌تر از حد نرمال کاهش دهد. روغن زیتون موجب افزایش مقاومت به انسولین می‌شود؛ این دلیل اصلی فعالیتش علیه سطح قند خون است. مصرف بیش از حد می‌تواند شما را مستعد چندین ناراحتی کند من جمله افت قند خون، تعریق، لرز، ضعف، و غیره.

۱۰. فشار خون را پایین می‌آورد

معروف است که روغن زیتون سلامت قلب ما را تامین می کند. اما، طی مطالعات انجام شده دریافته‌اند که مصرف بیش از حد روغن زیتون می‌تواند باعث افت شدید فشار خون شود. این امر برای سلامت کلی ما خطرناک است چون ما را در برابر بسیاری از مشکلات و ناراحتی‌ها مانند سرگیجه، سبکی سر، سکته، و اختلال کلیوی آسیب پذیر می‌کند.

مضرات روغن زیتون ۱۱: باعث التهاب می‌شود

روغن زیتون، که مملو از چربی است، احتمال بروز التهاب را در بدن افزایش می‌دهد.

این ماده حاوی مقدار زیادی اسید اولئیک (حدودا ۷۸٪) است که در ترشح لیپوپلی ساکارید نقشی حیاتی ایفا می‌کند که به یک ذره‌ی لیپوپروتئینی پر از چربی بزرگ به نام کیلومیکرون متصل می‌شود، و از روده وارد جریان خون می‌شود. هرچه میزان  لیپوپلی ساکارید موجود در خون بیشتر باشد، میزان التهاب به وجود آمده توسط سلول‌های ایمنی بیشتر خواهد بود.

به علاوه، روغن زیتون سطح نشانگرهایی مانند سیتوکین‌های التهابی را که با التهاب مزمن مرتبط هستند افزایش می‌دهد.

۱۲. سنگ / انسداد کیسه‌ی صفرا

این یکی از عوارض جانبی جدی روغن زیتون است. بهتر است از مصرف زیاد روغن زیتون اجتناب کنید چون ممکن است باعث انسداد کیسه‌ی صفرا یا احساس درد در این عضو از بدن بشود. کبد ما صفرا تولید می‌کند، که درون کیسه‌ی صفرا جمع می‌شود. اما وقتی بدن‌مان چربی مازاد را ذخیره می‌کند و ما هم روغن زیتون را در برنامه‌ی غذایی خود می‌گنجانیم، این صفرای ذخیره شده شروع به ترشح می‌کند و چربی‌ها را به شکل ذرات ریز و پایدار در می‌آورد. این امر نهایتا به انسداد یا سنگ صفرا منجر می‌شود.

۱۳. می‌تواند باعث اسهال شود

محتوای چربی بالای روغن زیتون ممکن است باعث اختلالات گوارشی و به وجود آمدن مشکلات گوارشی مانند اسهال شود.

همه‌ی ما از خواص روان کنندگی قوی روغن زیتون اطلاع داریم. پس وقتی به میزان زیاد از آن مصرف کنیم، سیستم بدنی ما از هضم کامل آن عاجز خواهد شد. در نتیجه، به اسهال خفیف تا متوسط مبتلا می‌شویم.

مضرات روغن زیتون ۱۴: کالری زیادی دارد

اضافه وزن غیرضروری یکی از عوارض جانبی اصلی مصرف بیش از حد روغن زیتون است.

روغن زیتون، درست مانند سایر روغن‌ها و چربی‌ها، منبعی غنی از کالری است. اگر بدانید که هر ۴۵۳ گرم روغن زیتون حاوی کالری برابر با اندازه‌ی نیاز کالری دو روز شما (۴۰۰۰ کالری به ازای هر نیم کیلوگرم) است؛ حتی بسیار بیشتر از شکر تصفیه شده (۱.۷۲۵ کالری به ازای هر نیم کیلوگرم).

به همین خاطر است که باید هرگز کل وعده‌ی غذایی خود را در روغن زیتون نپزید. پاشیدن آن بر روی غذای‌تان قطعا گزینه‌ی بهتری است.

همان طور که یاد گرفتید، روغن زیتون یک گزینه‌ی سالم و بی‌نظیر است، فقط در صورتی که مطابق اندازه‌ی توصیه شده مصرف شود. آیا شما عارضه‌ی جانبی دیگری از روغن زیتون سراغ دارید؟ آیا از حقایقی که با شما در میان گذاشتیم قبلا اطلاع داشتید؟

منبع stylecraze
نوشته‌های مرتبط