خواص پیازچه: 25 فایده شگفت انگیز پیازچه برای سلامتی

همه‌ی آدم‌ها خواص پیازچه برای سلامتی را نمی‌دانند، چون ممکن است از این سبزی فقط برای چاشنی استفاده کنند. آیا شما می‌دانید پیازچه چیست؟ خب، پیازچه یکی از انواع پیاز است که عموما به صورت یک سبزی برگ‌دار به وجود می‌آید و به نوعی همان گیاه نابالغ جوانی است که زودهنگام و قبل از بزرگتر شدن و رشد کامل چیده می‌شود. پیازچه عموما در مقایسه با پیاز از طعم و مزه‌ی کمتری برخوردار است و در نتیجه، استفاده از آن برای بهتر کردن مزه‌ی غذاهایی که درست می‌کنید مفید است. مطابق انتظار، پیازچه‌ برای انسان‌ها پر از فایده است چون حاوی مواد مغذی بسیاری است که می‌توانید در فهرست زیر آن‌ها را بیابید.

بنابراین، با داشتن تمام آن مواد مغذی، فکر می‌کنم به خوبی بدانید که پیازچه هزاران فایده و خوبی برای سلامتی شما دارد. فایده‌های پیازچه برای سلامتی کدامند؟ در بخش زیر با 20 فایده‌ای که پیازچه برای سلامت کلی شما دارد آشنا می‌شوید.

1. مفید برای سلامت چشم

این یکی از بزرگترین فایده‌های پیازچه است. بنابراین، پیازچه برای تولید پروتئینی به نام رودوپسین مفید است چون این نوع پیاز مقدار زیادی ویتامین آ در خود دارد. رودوپسین برای شبکیه‌ی چشم جهت جذب نور بیشتر بسیار حیاتی است و در نتیجه، از شب‌کوری پیشگیری می‌کند و همچنین می‌تواند قدرت دیدتان را قوی‌تر کند. ویتامین آ موجود در پیازچه همچنین از شما در برابر اختلالات چشمی مختلف مانند آب مروارید و زخم‌های قرنیه محافظت می‌کند. اگر پیازچه مصرف می‌کنید، بسته به جنسیت‌تان، نیاز روزانه‌تان به ویتامین آ از 2.6 تا 3.4 درصد برآورده خواهد شد.

2. تقویت سیستم ایمنی

پیازچه برای بهبود کل سیستم ایمنی بسیار خوب است. بنابراین، مطابق نظر بسیاری از کارشناسان سلامتی، یک نوع بخصوص از پیاز، از جمله پیازچه، مقدار فراوانی مواد شیمایی گیاهی، به خصوص فلاونوئیدهایی مانند آنتوسیانین و کوئرستین در خود دارد. آن مواد شیمایی گیاهی که در پیازچه وجود دارند برای بهبود قدرت سیستم ایمنی بدن بسیار حیاتی خواهند بود، به واقع، مطابق مطالعاتی که در ژورنال آمریکایی کلینیکال نوتریشن منتشر شد، ترکیب فلاونوئید برای جلوگیری از سرطان مفید خواهد بود.

3. پیشگیری از سرطان

همان طور که تا به اینجا از مطلب ذکر شده در شماره‌ی 2 پی برده‌اید، پیازچه برای پیشگیری از سرطان نیز مفید خواهد بود. این به خاطر آن است که پیازچه منبع عظیمی از فلاونوئیدها دارد. ترکیب فلاونوئید با مهار آنزیمی که رادیکال‌های آزاد را در بدنمان رها می‌سازد که به DNA  ما با نام زانتین اکسیداز صدماتی وارد می‌کنند، از سرطان پیشگیری می‌کند.

سوای این، همان طور که در فوق اشاره شد، پیازچه همچنین حاوی مقدار زیادی ویتامین آ است. ترکیب ویتامین آ و نوعی از فلاونوئیدها مانند لوتئین، کاروتن، و زآگزانتین برای حفاظت از شما در برابر سرطان ریه بسیار مفید خواهد بود.

4. سلامت قلب

سوای این واقعیت که پیازچه از شما در برابر سرطان محافظت خواهد کرد، به نظر می‌رسد این نوع پیاز برای سلامت قلب‌تان نیز بسیار خوب باشد. همان طور که در فوق اشاره شد، این خوراک گیاهی مقدار بسیار زیادی ویتامین آ دارد. اما همه‌ی ماجرا همین نیست، پیازچه مقدار زیادی ویتامین ث نیز دارد. این دو ویتامین به خاطر خواص آنتی‌اکسیدانی‌شان بسیار شناخته شده هستند. آن خواص آنتی اکسیدانی برای حفظ سلامت بافت سلولی و DNA  شما مفید خواهند بود چون با رادیکال‌های آزاد می‌جنگند. سوای این، ویتامین ث موجود در پیازچه فشار خون بالا را کاهش خواهد داد، که این به نوبه‌ی خود ریسک حمله‌ی قلبی را کاهش می‌دهد.

5. بهبود استحکام استخوان‌ها

این فقط شیر و فرآورده‌های لبنی نیستند که می‌توانند استحکام استخوان‌ها را افزایش دهند، چون پیازچه نیز توانایی زیادی در بهبود استحکام استخوان‌های‌تان دارد. این به خاطر آن است که پیازچه حاوی مقدار بسیار زیادی ویتامین کا و ویتامین ث است که برای بهبود تراکم استخوان حیاتی هستند. در تقریبا 12 گرم پیازچه، تقریبا 20 میکروگرم ویتامین کا و 1.6 میلی گرم ویتامین ث به دست خواهید آورد. این دو نوع ویتامین برای حمایت از رشد و توسعه‌ی استخوان‌های‌تان بسیار مفید خواهند بود. به خاطر همین، احتمال کمتری وجود خواهد داشت که به بیماری‌های مربوط به استخوان مانند آرتروز و پوکی استخوان مبتلا شوید.

6. مفید برای رگ‌های خونی

تعجبی ندارد که پیازچه برای سلامت رگ‌های خونی شما بسیار مفید خواهد بود چون این نوع پیاز برای حفظ سلامتی قلب‌تان بسیار خوب است. پیازچه حاوی ترکیبی است که آلیسین نامیده می‌شود، که برای رهایی از خشکی رگ‌های خونی بسیار حیاتی خواهد بود چون می‌تواند اکسید نیتریک ترشح کند. سوای این، آلیسین نیز برای جلوگیری از لخته‌های خونی بسیار خوب خواهد بود، که بی‌شک به نوبه‌ی خود از شما در برابر بیماری‌های قلبی عروقی مانند بیماری کرونر قلب محافظت خواهد کرد و می‌تواند از شما در برابر سکته‌ی قلبی نیز محافظ کند.

7. مفید برای آدم‌های دیابتی

از مزایای سلامتی پیازچه آن است که می‌تواند برای آدم‌های دیابتی بهترین گزینه باشد. این خبر بسیار خوبی برای همه‌ی کسانی است که از دیابت رنج برده‌اند چون پیازچه برای درمان دیابت‌ مفید خواهد بود. بنابراین، مطابق نظر بسیاری از متخصصان حوزه‌ی سلامت، پیازچه مقدار زیادی سولفور دارد، که واقعا برای کم کردن سطح قند خون در بدن مفید است. مسئله‌ فقط همین نیست، ترکیب سولفور موجود در پیازچه برای تحریک حساسیت انسولین و افزایش سطح انسولین بسیار مفید خواهد بود. بنابراین، هیچ شکی وجود ندارد که مصرف پیازچه در بین آدم‌هایی که به تازگی در آن‌ها بیماری دیابت تشخیص داده شده است و کسانی که می‌خواهند از دیابت پیشگیری کنند بسیار خوب است.

8. مفید برای سلامت دستگاه تنفسی

این یک فایده‌ی دیگر برای سلامتی است که می‌توانید از مصرف پیازچه به دست آورید. مطابق نظر بسیاری از متخصصان حوزه‌ی سلامت، مصرف پیازچه برای حفظ سلامتی سیستم دستگاه تنفسی‌تان بسیار خوب خواهد بود. این به خاطر آن است که پیازچه یک خاصیت ضد ویروسی و ضد باکتریایی دارد، که بدون شک هر گونه عفونت در دستگاه تنفسی را که عموما توسط یک ویروس یا باکتری به وجود آمده باشد درمان خواهد کرد. به خاطر همین، احتمال کمتری وجود دارد که از بیماری مانند آنفلوآنزا یا سرماخوردگی رنج ببرید.

9. مفید برای سلامت گوارش

پیازچه‌ها همچنین افزودنی بسیار خوبی برای بهبود سلامت دستگاه گوارش هستند. این نوع پیاز سلامت گوارش را بهبود خواهد بخشید چون برای روده‌ها خوب است و می‌تواند از اسهال شدن‌تان جلوگیری کند. همان طور که در فوق اشاره شد، پیازچه خواص ضد ویروسی و ضد باکتریایی دارد که برای کشتن باکتری‌های بدی که معمولا باعث اسهال می‌شوند بسیار خوب خواهد بود. سوای این مسئله، ترکیب ویتامین ث که در این پیاز وجود دارد جذب مواد مغذی را بهبود می‌بخشد و به هضم غذا کمک می‌کند، که این امر از یبوست یا مدفوع آبکی جلوگیری خواهد کرد.

10. تسکین قاعدگی دردناک

آیا می‌دانید قاعدگی دردناک (دیسمنوره) چیست؟ دیسمنوره دردی است که به خاطر قاعدگی رخ داده در قسمت پایین شکم ایجاد می‌شود. پس، پرسش این است: ارتباط بین قاعدگی دردناک و پیازچه چیست؟ هرچند همچنان به تحقیقات بیشتری نیاز است، اما مطابق طب سنتی، درد قاعدگی یا گرفتگی‌های قاعدگی زمانی رخ می‌دهند که بدن زنان بیش از حد سرد باشد. بنابراین، برای مقابه با آن، لازم است غذاهایی مصرف کنید که بر بدن اثر گرم کنند‌ه‌ای باقی می‌گذارند. بعضی از خوراکی‌هایی که اثر گرمی بخشی بر بدن دارند، عبارتند از زنجبیل، دارچین، شکر قهوه‌ای، جوز هندی، و تمام انواع پیازها.

11. بهبود سلامت پوست

آیا می‌دانستید پیازچه برای بهبود سلامت کلی پوست‌تان بسیار مفید خواهد بود؟ بله، واقعیت این است که این پیاز به خاطر ترکیبی به نام آلیسین سلامت پوست‌تان را افزایش خواهد داد. ترکیب آلیسین که در پیازچه وجود دارد از پوست شما در برابر پیری زودرس محافظت می‌کند و می‌تواند از چروک شدن پوست‌تان جلوگیری کند.

سوای این، آلیسین پیازچه باعث درخشش پوست‌تان خواهد شد و رنگ‌مایه‌ی پوست‌تان را افزایش خواهد داد. ویتامین ث موجود در پیازچه نیز به عنوان عامل سفیدکننده بسیار مفید خواهد بود، که بعدا باعث خواهد شد پوست‌تان به صورت طبیعی درخشان شود. سوای این مسئله، ویتامین ث موجود در پیازچه با رادیکال‌های آزاد خواهد جنگید که  سلامت پوست را بهبود خواهد بخشید.

12. تسکین التهاب

پیازچه برای تسکین التهابی که دچار آن خواهید شد نیز مفید خواهد بود. بنابراین، پیازچه، برای تسکین التهاب بسیار خوب خواهد بود چون این پیاز حاوی آکوئرستین است که یک آنتی اکسیدان دارای خواص ضد التهابی و ضد حساسیت است.

به خاطر همین، احتمال کمتری وجود خواهد داشت که از انواع مختلف التهاب در بدن‌تان رنج ببرید. سوای این موضوع، ویتامین ث موجود در پیازچه برای دفاع از بدن‌تان نیز عالی خواهد بود و می‌تواند با رادیکال‌های آزادی که می‌توانند حقیقتا برای سلامت بدن‌تان خطرناک باشند بجنگد. ترکیب سولفور موجود در پیازچه خواص ضد التهابی نیز دارد.

13. درمان ورم پا

آیا می‌دانید پیازچه برای درمان ورم پا نیز مفید خواهد بود؟ در واقع، پیازچه از مدت‌ها پیش توسط نیاکانمان به عنوان یک داروی گیاهی برای ورم پا استفاده می‌شده است. این به خاطر آن است که سولفور و کوئرستین پیازچه خواص ضد التهابی دارد که اندازه‌ی ورم پای شما را کاهش خواهد داد.

اگر می‌خواهید با پیازچه ورم پای‌تان را درمان کنید باید از آن یک خمیر درست کنید. برای خمیر کردن، فقط آن را بکوبید و با آب مخلوط کنید تا بافت آن نرم شود. آن‌گاه می‌توانید خمیر پیازچه را روی ورم پای‌تان بگذارید. برای گرفتن بهترین و بیشترین نتایج این کار را به طور مرتب انجام دهید.

14. پیشگیری از چاقی

پیازچه برای جلوگیری از چاقی نیز بسیار خوب خواهد بود. چرا پیازچه از چاقی جلوگیری خواهد کرد؟ چون این نوع پیاز کالری بسیار پایینی دارد. اگر 1 فنجان پیازچه مصرف کنید، این مقدار فقط حاوی حدود 32 کالری خواهد بود. فقط همین نیست، پیازچه مقدار زیادی مواد مغذی مفید دارد که برای جلوگیری از چاقی بسیار خوب خواهد بود. در واقع، بسیاری از مطالعات اخیرا اثبات کرده‌اند که مصرف منظم پیازچه می‌تواند چربی اضافی را از بدن شما حذف کند و در نتیجه، این سبزی برای حفظ وزن بدن بسیار حیاتی خواهد بود.

15. مبارزه با کم خونی

مشخص می‌شود که پیازچه تاثیر زیادی نیز بر کم خونی خواهد داشت. این سبزی از مبتلا شدن شما به کم خونی جلوگیری یا در صورت ابتلا آن را درمان می‌کند. همان طور که از قبل می‌دانید، کم خونی وضعیتی است که در آن بدن شما از تامین سلول‌های قرمز خون کافی برخوردار نیست. پیازچه می‌تواند کم خونی را درمان کند چون مقدار زیادی آهن دارد، که برای تولید هموگلوبین و سلول‌های قرمز خون بسیار خوب خواهد بود. به خاطر تامین مناسب سلول‌های قرمز خون، هیچ شکی وجود ندارد که از عوارض جانبی ایجاد شده توسط کم خونی، مانند نارسایی قلبی یا سکته، در امان خواهید بود.

16. تقویت انرژی

اگر غالبا در طول روز بعد از انجام فعالیت زیاد احساس خستگی می‌کنید، در آن صورت باید مصرف پیازچه را امتحان کنید. مشخص می‌شود که پیازچه خستگی بدن را تسکین خواهد داد و همین طور انرژی شما را تقویت خواهد کرد. این به خاطر آن است که پیازچه هم آهن و هم ویتامین ث دارد.

ترکیب آهن حاصل از پیازچه برای تولید سلول‌های قرمز خون مفید خواهد بود تا این که انرژی‌تان را تقویت کند و خستگی و کوفتگی‌ را نیز تسکین دهد. در ضمن، ویتامین ث که در پیازچه نیز وجود دارد برای تسریع جذب آهن بسیار خوب خواهد بود چون پیازچه به عنوان آهن غیر هِم طبقه‌بندی می‌شود.

17. کاهش واکنش آلرژیک

همان طور که اخیر در قسمت فوق اشاره شد، پیازچه برای سلامت دستگاه تنفسی بسیار مفید خواهد بود. بنابراین، هیچ تعجبی ندارد که پیازچه برای کاهش واکنش آلرژیک نیز بسیار مفید است. این به خاطر آن است که پیازچه حاوی کوئرستین است که خواص آنتی هیستامین دارد.

این خواص از شما در برابر واکنش‌ آلرژیک مانند آنفلوآنزا که باعث مشکلات تنفسی مانند آسم و گلودرد خواهد شد محافظت خواهد کرد. سوای این مسئله، از آنجایی که پیازچه حاوی مقدار بسیاری ویتامین ث است، هیچ شکی وجود ندارد که این سبزی با رادیکال‌های آزادی که می‌توانند باعث واکنش آلرژیک شوند مبارزه خواهد کرد.

18. التیام زخم

پیازچه برای تسریع فرایند شفابخشی زخم‌های‌تان، به خصوص زخم‌های باز، بسیار خوب خواهد بود. این به خاطر آن است که پیازچه حاوی ترکیب‌های سولفور است که می‌توانند برای درمان آسیب‌های باز مختلف حاصل از انواع بریدگی‌ها گرفته تا زخم‌ها استفاده شوند. همچنین، همان طور که اخیرا در قسمت فوق اشاره شد، پیازچه دارای خواص ضد باکتریایی است، در نتیجه باکتری‌های مختلفی را که باعث بدتر شدن زخم‌ها در کسری از ثانیه می‌شوند، خواهد کشت. همان طور که از قبل می‌دانید، یکی از عوامل اصلی که می‌تواند به التیام زخم سرعت ببخشد کشتن باکتری‌های موجود در آن است.

19. سطح فشار خون پایین‌تر

رپورتاژ

فایده‌ی بعدی پیازچه برای سلامتی آن است که این سبزی می‌تواند سطح فشار خون را کاهش دهد و در نتیجه، هر زمان که بخواهید از فشار خون در امان بمانید مصرف آن بسیار خوب خواهد بود. در واقع، مطالعه‌ای وجود داشت که اخیر اثبات کرده بود این نوع پیاز برای درمان فشار خون بالا مفید خواهد بود. ترکیب سولفور توانایی زیادی در کاهش سطح فشار خون دارد، و همین طور از تجمع پلاکت‌ها ممانعت می‌کند. این نوع پیاز برای حفاظت از شما در مقابل عوارض ایجاد شده توسط فشار خون بالا، مانند حمله‌ی قلبی، بسیار خوب خواهد بود.

20. مفید برای زنان باردار

اگر از خودتان می‌پرسید چه نوعی خوراکی‌هایی برای زنان باردار مفید خواهند بود، پس جواب را در خواهید یافت. بله، پیازچه نوعی سبزی است که مصرف آن در بین زنان باردار بسیار حیاتی خواهد بود. این به خاطر آن است که پیازچه حاوی مقدار بالایی فولیک اسید یا ویتامین ب 3 است.

بنابراین، فولیک اسید ماده‌ی مغذی است که اثر خوبی بر رشد جنین خواهد گذاشت، در نتیجه بارداری سالمی خواهید داشت. فقط همین نیست، فولیک اسید می‌تواند کار سالم( healthy labor) را تقویت کند و می‌تواند ریسک داشتن نقص لوله‌ی عصبی را در نوزاد کاهش دهد. اگر می‌خواهید به جنین غذای سالمی بدهید، در نتیجه باید این نوع پیاز را مصرف کنید.

 

۲۱. به انعقاد خون کمک می‌کند

پیازچه بیش از هر چیز دیگری مملو از ویتامین K است. در واقع، فقط نصف فنجان از آن می‌تواند تمام نیازهای کل روز شما به ویتامین K را برآورده کند و حتی فراتر از آن هم برود. ویتامین K از جنبه‌های مختلف یک ماده‌ی مغذی ضروری برای سلامتی است، اما نقش اصلی آن در انعقاد خون است که از همه برجسته‌تر است.

انعقاد خون برای جلوگیری از خونریزی بیش از حد ناشی از جراحت ضروروی و مهم است. این کار به پلاکت ها و پلاسمای خون‌تان اجازه می‌دهد وقتی دچار جراحت می‌شوید باعث انعقاد خون‌تان بشوند که این می‌تواند به شما کمک کند از خونریزی بیشتر جلوگیری کنید. کمبود ویتامین K می‌تواند به بروز علائمی مانند کبودی و خونریزی، بالاخص از لثه‌ها و بینی بشود.

۲۲. سرشار از فیبر است

پیازچه به عنوان یک سبزی برگ‌دار به صورت طبیعی اکثر آنتی اکسیدان‌های گیاهی را دارد و فیبر رژیمی آن از سایر اعضای خانواده‌ی پیازها بیشتر است. ۱۰۰ گرم پیازچه‌ی تازه ۲.۶ گرم یا ۷٪ مصرف توصیه شده‌ی روزانه فیبر برای بدن تامین می‌کند.

۲۳. از تنگ شدن عروق جلوگیری می‌کند

آلیسین موجود در آن با ترشح اکسید نیتریک سفتی و تنگی عروق را کاهش می‌دهد، و در نتیجه باعث کاهش کلی قشار خون می‌شود. همچنین این گیاه از تشکیل لخته‌های پلاکت جلوگیری می‌کند و در رگ‌های خونی نقش فیبرونولیتیکی انجام می‌دهد که کمک می‌کند در کل خطر بیماری‌های عروق کرونر قلب، بیماری‌های عروقی ثانویه، و سکته را کاهش دهد.

۲۴. مانع ابتلاء به سرطان ریه و سرطان حفره‌ی دهان می‌شود

پیازچه حاوی مقدار مناسبی از ویتامین A  و سایر آنتی اکسیدان‌های فنولیک فلاونوئید مانند کاروتن‌ها، زئاکسانتین، و لوتئین است. همه‌ی این‌ها به بدن کمک می‌کنند از خود در برابر سرطان‌های ریه و حفره‌ی دهان پیشگیری کند.

۲۵. از نقص لوله‌ی عصبی در نوزادان پیشگیری می‌کند

پیازچه سرشار از ویتامین‌های ب-کمپلکس و همچنین بعضی از مواد معدنی ضروری مانند مس، آهن، منگنز، و کلسیم است. این سبزی برگ‌دار حاوی چند ویتامین حیاتی است که عبارتند از پیریدوکسین، فولیک اسید، نیاسین، ریبوفلاوین، و تیامین که مقدار آن‌ها به قدری هست که سلامت بدن را حفظ کند. ۱۰۰ گرم برگ تازه‌ی آن ۶۴ میکرو گرم فولات دارد. فولیک  اسید برای سنتز DNA و تقسیم سلولی مفید است. سطوح کافی از چنین موادی در رژيم غذایی دوران بارداری می‌تواند به پیشگیری از نقص لوله‌ی عصبی در نوزاد تازه متولد شده پیشگیری کند.

ارزش غذایی پیازچه

پیازچه کالری کمی دارد اما حاوی میزان مناسبی ویتامین K، فیبر رژیمی، ویتامین C، ویتامین A و فولات است.

یک فنجان (۱۰۰ گرم) پیازچه‌ی خرد شده تقریبا حاوی موارد زیر است:

– ۳۲ کالری

– ۷.۳ گرم کربوهیدرات

– ۱.۸ گرم پروتئین

– ۰.۲ گرم چربی

– ۲.۶ گرم فیبر

– ۲۰۷ میکروگرم ویتامین K (۲۵۹٪ مصرف توصیه شده‌ی روزانه)

– ۱۸.۸ میلی گرم ویتامین C (۳۱ درصد مصرف توصیه شده‌ی روزانه)

– ۹۹۷ واحد ویتامین A (۲۰ درصد مصرف توصیه شده‌ی روزانه)

– ۶۴ میکروگرم فولات (۱۶ درصد مصرف توصیه شده‌ی روزانه)

– ۱.۵ میلی گرم آهن (۸ درصد مصرف توصیه شده‌ی روزانه)

– ۲۷۶ میلی‌گرم پتاسیم (۸ درصد مصرف توصیه شده‌ی روزانه)

– ۰.۲ میلی گرم  منگنز (۸ درصد مصرف توصیه شده‌ی روزانه)

– ۷۲ میلی گرم کلسیم (۷ درصد مصرف توصیه شده‌ی روزانه)

– ۰.۱ میلی گرم ریبوفلاوین (۵ درصد مصرف توصیه شده‌ی روزانه)

– ۲۰ میلی گرم منیزیم (۵ درصد مصرف توصیه شده‌ی روزانه)

انتخاب و نگهداری

پیازچه‌ی تازه به راحتی در میدان‌های تره‌بار و سبزی‌ فروشی‌ها در تمام طول سال موجود است. این سبزی، در کل، به صورت دسته‌ای در کنار سایر سبزیجات برگ‌دار برای فروش قرار داده می‌شود. اگر خودتان در حیات خلوت آن‌ها را می‌کارید و برداشت می‌کنید، وقتی قطر پیاز به حدودا یک سانتیمتر رسید کل گیاه را به آرامی از خاک بیرون بکشید.

در مغازه هم، ساقه‌های تمیز، یکدست، سفت، و ترد را که تقریبا به اندازه‌ی یک مداد هستند و لوله‌های کوچک سبزرنگ خوش فرمی دارند خریداری کنید. از خرید برگ‌های زرد رنگ بیش از حد رسیده خود داری کنید چون آن‌ها طعمی تند و زننده‌تر دارند که شبیه به عطر و طعم پیاز معمولی است. به علاوه، از آن پیازچه‌هایی که زرد پلاسیده‌ی بی‌رنگی که نوک‌شان خشک شده است اجتناب کنید.

در منزل، آن‌ها را در آب سرد بشویید، به آرامی با استفاده از پارچه‌ی نم‌گیر خشک‌شان کنید و درون یک کیسه‌ی پلاستیکی در یخچالی با درجه‌ رطوبت نسبتا بالا قرار دهید. پیازچه‌های خوب نگهداری شده باید به مدت یک هفته یا کمی بیشتر دوام بیاورند.

نحوه‌ی پرورش پیازچه

حالا، بعد از شناختن تمام فایده‌هایی که می‌توانید از مصرف پیازچه برای سلامت خود به دست آورید، حدس می‌زنم به امتحان آن علاقمند باشید. بنابراین، اگر می‌خواهید پیازچه مصرف کنید، می‌توانید یا آن را خودتان پرورش دهید، یا اگر دوست دارید سریع به فایده‌های آن دست پیدا کنید، می‌توانید آن را از فروشگاه‌های مواد غذایی خریداری کنید. اگر می‌خواهید خودتان آن را پرورش دهید، پس مراحل انجام این کار در قسمت زیر به شما معرفی می‌شود:

  • ابتدا، قطعا لازم است که دسته‌ی پیازچه‌ی دارای بذرهای پرورش یافته را خریداری کنید.
  • سپس، لازم است نیمه‌ی پایینی پیازچه را ببرید، آن‌ها را در خاک بدون علف هرز، مرطوب، و غنی از مواد معدنی بکارید.
  • سوای کاشتن آن در خاک بدون علف هرز، مرطوب، و غنی از مواد معدنی، لازم است که پیازچه را در ناحیه‌ای بکارید که دمای مطلوبی داشته باشد.
  • بعد از چند دوره‌ی زمانی، پیازچه‌ی شما رشد خواهد کرد. هر زمان که ارتفاع برگ‌ها به حدود 15 سانتی‌متر رسید، می‌توانید آن را ببرید و بلافاصله ذخیره کنید. به یاد داشته باشید که پیازهای ریشه را روی آن باقی بگذارید (آن‌ها را با برگ‌ها جدا نکنید) تا این که پیازچه بتواند دوباره رشد کند.

چگونه پیازچه را ذخیره کنیم

چه آن را خودتان پرورش دهید چه از فروشگاه مواد غذایی تهیه کنید، لازم است پیازچه را به روشی درست ذخیره کنید تا این که بهترین استفاده را از آن ببرید. در قسمت زیر مراحل نحوه‌ی ذخیره‌ی پیازچه به روشی مناسب به شما ارائه می‌شود:

  • اگر پیازچه را بلافاصله بعد از خرید یا چیدن آن مصرف ‌کنید بهتر است، چون می‌توانید از آن نهایت استفاده‌ را ببرید.
  • اگر آن را بلافاصله مصرف نمی‌کنید، می‌توانید پیازچه را درون کیسه‌ی پلاستیکی بگذارید و آن را نهایتا تا 5 روز درون یخچال نگهداری کنید.
  • به عنوان روشی دیگر، می‌توانید دور پیازچه را با کاغذی زخیم بپوشانید، و سپس آن را در یک دمای خشک و سرد ذخیره کنید. آن را در محلی که نورآفتاب مستقیما می‌تابد ذخیره نکنید.

اقدام‌های احتیاطی درباره‌ی پیازچه

خبر خوب درباره‌ی همه‌ی کسانی که می‌خواهند مصرف پیازچه را آغاز کنند این واقعیت است که نشان داده شده است مصرف این گیاه بسیار بی‌خطر است. عوارض جانبی پیازچه تا کنون ناشناخته است. اما لازم است توجه داشته باشید که ممکن است این نوع پیاز با داروهای خاصی تداخل داشته باشد و بر اساس طب چینی، این سبزی را نباید با عسل ترکیب کرد. بهتر آن است که پیازچه را با زنجبیل، فلفل سفید، یا انواع دیگری از سبزیجات ترکیب کنید.

بنابراین، تا اینجا به فایده‌های پیازچه برای سلامتی، نحوه‌ی پرورش آن، نحوه‌ی ذخیره‌ی آن، و نکات احتیاطی درباره‌ی آن پی برده‌اید. چنین بر می‌آید که این سبزی برای بهبود بسیاری از جنبه‌های سلامتی بدن مفید است. بنابراین لازم است آن را امتحان کنید. سالم بمانید!

نوشته‌های مرتبط