اصطلاحات کسب و کار: بازاریابی چریکی یا پارتیزانی (Guerrilla Marketing) چیست؟

بازاریابی چریکی یا بازاریابی پارتیزانی (Guerrilla Marketing) به تاکتیک‌های بازاریابی غیرمتعارف و کم هزینه اطلاق می‌شود که سود بالایی تولید می‌کنند. این اصطلاحی است که توسط جی کنراد لوینسون در کتابش با همین نام که در 1983 به چاپ رسید، ابداع شد. برخی از مهمترین ابزارهای بازاریابی چریکی عبارتند از خلاقیت، نوآوری، رسانه های اجتماعی، بازاریابی ویروسی، هنر خیابانی، بازاریابی تجربی و تبلیغات دهان به دهان. این ابزارها اغلب برای ایجاد سر و صدا و جلب توجه برای یک نام تجاری بدون تکیه بر روش های سنتی تبلیغات استفاده می شوند.

با استفاده از تاکتیک‌های بازاریابی چریکی، کسب و کارهای کوچک می‌توانند منابعی را که در اختیار دارند-عمدتا زمان و خلاقیت- به حداکثر برسانند تا بر رقبای بزرگتر، و سازمان یافته‌تر صاحب برتری شوند. پس درحالی که یک شرکت ممکن است ده‌ها هزار دلار در تبلیغات چاپی برای رسیدن به پایگاه مشتریانش سرمایه‌گذاری کند، به عنوان مثال، یک کسب و کار کوچک ممکن است یک بازار هدفِ خاص را نشانه بگیرد و بخشی از آن را برای کسب پدیداری هزینه کند، مثلا از طریق تبلیغات رایگان.

اجزاء بازاریابی چریکی

رپورتاژ

برای کارآمد بودن، یک بازاریابی چریکی باید:

  • بازار هدفتان را نشانه بگیرد- سعی نکنید که به همه خدمت کنید. نشانه‌گرفتنِ بخشی از بازار بسیار کارآمدتر است چون دستیابی به آن آسانتر است، که بهای کمتری برای تان خواهد داشت، و چون می‌توانید مستقیما پاسخگوی نیازها و خواسته‌های آن‌ها باشید. پس به جای سعی بر فروش به قهرمانان، بر دوندگان دو ماراتن یا انجمن سوارکاری تمرکز کنید.
  • بر مزایا تاکید کنید- اکثر شرکت‌ها روی خصیصه‌های کالاها یا خدمات تمرکز می‌کنند، در صورتی که مزایا دلیل اصلی خرید آدم‌ها هستند. پس به جای صحبت درموردِ نرم بودنِ چرم یک کفش، درمورد این صحبت کنید که چگونه تاول زدن را کاهش می‌دهد. یا به جای سبک بودن یک ماشین، چطور است مبلغ پولی را که راننده‌ها در نتیجه‌ی مصرف بنزین کمتر صرفه‌جویی خواهند کرد در بوق و کرنا کنید.
  • به مشتریان چیزی را بدهید که می‌خواهند- چرا کالا یا خدمت شما از چیزی که در بازار موجود است بهتر است؟ آیا نیاز برآورده نشده‌ای را مرتفع می‌سازد؟  دقیقا جه کاری انجام می‌دهد؟ شفافیت درباره‌ی آن‌چه ارائه می‌دهید به مشتریان بالقوه واقعا کمک می‌کند که بفهمند چرا باید آن را بخرند.
  • سودهای بالا تولید کنید- بازاریابان چریکی سود را بیشتر از فروش یا عایدات تحت نظر می‌گیرند. هدف آن است تا یک مشتری را مادام‌العمر جذب کنید که به طور منظم خرید کند و مایل باشد مبالغ فزاینده‌ای را صرف (کالا یا خدمت) شما بکند.

 اگر به مطالعه سایر واژگان و اصطلاحات کسب و کار، حسابداری، کارآفرینی و … علاقمندید اینجا کلیک کنید

نوشته‌های مرتبط