نشانه های نابغه واقعی: ۲۵ نشانه‌ که شما واقعا یک نابغه هستید

ممکن است آدم‌های دیگر شما را یک فرد باهوش بدانند، ولی همیشه دل‌تان می‌خواهد واقعا یک نابغه واقعی باشید. انواع مختلفی از هوش وجود دارد، ولی معمولا با آزمون بهره‌ی هوشی یا IQ به عنوان یکی از آزمون‌های استاندارد می‌توان نبوغ را در یک فرد تشخیص دهند. در این نوشتار درباره نشانه های نابغه واقعی بحث می شود.

نشانه های نابغه واقعی

بسته به هوش‌تان، راه‌های چندگانه‌ای برای نشان دادنِ نبوغ‌تان وجود دارد. دکتر هاوارد گاردنر اصطلاح جدیدی به نام “هوش چندگانه” را به وجود آورده است. بر اساس این نظریه، موتزارت و انشتین هر دو نابغه بودند، ولی در راه‌های مختلف.

ممکن است شما نیز یکی از انواع مختلف نبوغ زیر را داشته باشید:

نبوغ زبانی (نویسنده و سخنران)

نبوغ ریاضی (دانشمند، برنامه‌ریز مالی)

نبوغ طبیعت‌گرایی (کشاورز، گیاه‌شناس)

نبوغ تصویری/فضایی (هنرمند، رقصنده)

نبوغ موسیقیایی (آهنگ‌ساز، موسیقی‌دان)

نبوغ فیزیکی (ورزشکار)

نبوغ میان‌فردی (حقوق‌دان، سیاست‌مدار، روان‌شناس)

نبوغ درون‌فردی (پیش‌گو، رهبر دینی، فیلسوف)

نبوغ هیجانی (هنرپیشه و بازیگر)

به گفته‌ی دکتر گاردنر ’هوش تواناییِ خلق محصولاتِ کاربردی و حل همه‌ی مشکلات است‘، که نشان می‌دهد تا چه میزان مهارت‌های‌تان خریدار دارند. اگر بتوانید با کاری که در آن دارای نبوغ هستید، پول درآورید، به این معنی است که سطح هوشیِ بالایی در آن حوزه‌ی خاص دارید.

بر اساس وب‌گاه آموزشی و تحصیلیِ غیرانتفاعیِ infed.org ’ نظریه‌ی هوش‌های چندگانه‌ی هاوارد گاردنر به راحتی موردِ قبول روان‌شناسانِ علمی قرار نگرفت.

با این‌ حال، بسیاری از مربیان و فرهیختگان به این نظریه به شدت واکنش مثبت نشان دادند. این نظریه از جانب بسیاری از نظریه‌پردازان آموزشی مورد قبول واقع شد، و به صورت گسترده‌ای مورد استفاده‌ی معلمان و سیاست‌گذاران مسائل تعلیم و ترتیب قرار گرفت‘. برخی مدرسه‌ها طیِ برنامه‌های آموزشیِ خاصی، روی انواع مختلف هوش دانش‌آموزان کار کردند.

ملاک استاندارد برای آزمون‌های بهره‌ی هوشی، مقیاس هوشی استنفورد بینه یا همان آزمون IQ است. عموما، یک فرد با IQ بالای ۱۴۰ را نابغه می‌گویند. جامعه‌ی بین‌المللی منسا ۲ درصدِ برترِ آزمون استاندارد هوش را به عضویت خود در می‌آورد.

شاید پیش خودتان به انواع هوش‌های‌تان و راه‌های مختلفی که ممکن است شما را به عنوان یک نابغه بشناسند، فکر می‌کنید. بر اساس فهرست انواع هوش که توسط دکتر گاردنر تهیه شده است، اگر فکر می‌کنید نابغه واقعی هستید، ۲۵ نشانه‌ی زیر ار در خودتان پیدا کنید.

اگر نشانه های نابغه واقعی که در زیر آمده است را در خودتان یافتید، پس به خودتان افتخار کنید.

۱. خلاقیت یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های‌شان است.

آموزشِ زودهنگامِ موسیقی در کودکان با ایجاد پیوندهای بیش‌تر در مغزشان باعث می‌شود نسبت به کودکانی که آموزش موسیقی ندیده‌اند، رشد مغزیِ بیش‌تری داشته باشند.

توانایی‌های هنری از نشانه های نابغه واقعی است. تواناییِ تبدیل یک ایده به شاهکاری که تحسین دیگران را برانگیزد، چیزی کم‌تر از نبوغ نیست.

۲. آنها روابط جنسی را دوست دارند ولی بسیار مشکل‌پسند هستند.

مردانی که از هوش بالاتری برخوردار هستند، نسبت به افراد معمولی تمایل کم‌تری به تنوع جنسی دارند. هم‌چنین میزان تنوع جنسیِ افرادی که در دانشگاه‌های سطح بالا در حال تحصیل بودند، پایین‌تر از دانشجویانِ دانشگاه‌های سطح پایین است.

ولی این قبیل نوابغ نسبت به افراد معمولی علاقه‌ی بیش‌تری به استفاده از اسباب‌بازی‌ّهای جنسی دارند. آدم‌های با IQ بالا تمایلِ بیش‌تری به تک‌همسری دارند و اغلب، فرزندان کمی دارند یا کلا فرزندی ندارند.

۳. آدم‌های متفاوتی هستند.

گاهی اوقات نوابغ دوست دارند خلاف مسیر رودخانه شنا کنند. نگاه‌شان به جهان کمی با ما متفاوت است و اندکی دمدمی‌مزاج به نظر می‌رسند. یک نابغه واقعی ممکن است به سرگرمی‌های عجیب و غریبی علاقه‌مند باشد؛ سرگرمی‌هایی نظیر اداره‌ی یک رادیوی آماتور یا جمع‌آوری حشرات.

این گونه افراد معمولا به خاطر ایده‌های غیرمعمول‌شان مورد تمسخر قرار می‌گیرند. از نظریه‌های گرانشی گرفته تا نظریه‌های دی‌ان‌ای‌های فرازمینی، آدم‌های معمولی نمی‌توانند ایده‌های افراطی و بنیادی‌شان را بپذیرند و از نوابغ دوری می‌کنند.

۴. ویژگی‌های جسمانی

با تعجب باید گفت، برخی خصوصیت‌های جسمانی افراد باهوش هم با دیگران متفاوت است. آدم‌هایی که چشمان آبی دارند، لاغر و قد بلند و/یا چپ‌دست هستند، نسبت به افراد دیگر باهوش‌ترند.

آدم‌های چشم‌آبی از لحاظ انجام وظایف و تفکرات راهبردی چنان عملکرد خوبی در مدرسه دارند که می‌توانند یک سر و گردن از بقیه بالاتر باشند. آدم‌های چپ‌دست توانایی دسترسی به آن بخش از مغز را دارند که اغلبِ آدم‌های راست‌دست به آن بخش دسترسی کم‌تری دارند؛ دایره‌ی لغاتِ کامل‌تری دارند و نسبت به افراد راست‌دست مشکلات را بهتر حل می‌کنند. کودکان قد بلند عملکرد بهتری در آزمون‌های شناختی دارند و آدم‌هایی با BMI (شاخص توده‌ی بدنی) زیر ۲۰ نسبت به آدم‌های چاق‌تر دایره‌ی لغات بهتری دارند.

۵. می‌شنوند و یاد می‌گیرند.

نشانه‌ی دیگری که می‌توانید به عنوان یک آدم نابغه در خودتان پیدا کنید این است که آیا شنونده‌ی خوبی هستید یا خیر. آدم‌های نابغه شنوندگان فوق‌العاده‌ای هستند و برای اینکه بتوانند اطلاعات زیادی کسب کنند، به دقت به هر منبع اطلاعاتی گوش می‌سپارند.

یکی از بزرگ‌ترین تفاوت‌های آدم‌های نابغه با افراد معمولی، تواناییِ یادگیریِ سریع است. همه‌ی ما تقریبا با مغزهای مشابه‌ای به دنیا آمده‌ایم. از آن‌جایی‌که همه‌ی ما از درصد پایینی از مغزمان استفاده می‌کنیم، اگر شخصی بتواند از مقدار بیش‌تری از مغزش استفاده کند، قطعا شخص نابغه‌ای خواهد بود.آ

۶. ببخشید، ما اجتماعی نیستیم

افراد باهوش‌تر، روابط اجتماعی خوبی ندارند. نوابغ، احساس‌‌می‌کنند مردم آنها را نمی‌فهمند، بنابراین خودشان را از جامعه دورمی‌کنند. علایق و اولویت‌های‌ این افراد با هم‌سالان‌، همکاران و حتی اعضاء خانواده‌شان متفاوت است و همین مسئله، باعث فاصله‌گرفتن این افراد می‌شود.

گاهی وقت‌ها، فردی را می‌بینید که با اعتماد به‌نفس، حرف‌های کاملا بیهوده می‌زند، از طرف دیگر، ممکن است فردی را ملاقات‌کنید که یک‌بار در ماه صحبت‌می‌کند اما وقتی صحبت‌می‌کند، از حرف‌های شگفت‌انگیزی که می‌زند، متعجب خواهیدشد. این، تفاوت میان یک نابغه واقعی و یک فرد عادی است، نابغه، قبل از حرف‌زدن فکرمی‌کند اما بیشتر مردم نه. اما باید با این روابط اجتماعی ضعیف چه‌کرد؟

نوابغ، احتمالا، بسیار فکرمی‌کنند، آنها تمام تاثیرات و عواقب حرفی که می‌خواهند بزنند را درنظرمی‌گیرند، مثلا اگر این را بگویم، این فرد چه فکری می‌کند؟ آیا این صحبت، احمقانه به‌نظرمی‌رسد؟ ممکن است این فرد فکرکند من می‌خواهم خیلی باهوش به‌چشم بیایم و افکاری از این قبیل. همچنین، ممکن است روابط اجتماعی، در مقایسه با دیگر فعالیت‌های‌شان، برای‌شان بسیار خسته‌کننده باشد.

حتی ممکن است برخی نوابغ، مغرور شوند و با افرادی که از نظر ذهنی، در حدشان نیستند، ارتباط برقرارنکرده و حتی شخصیتی ضداجتماعی را بسازند. داروین، به اختلال اضطراب اجتماعی دچار بود و زمان‌هایی بوده که فیزیک‌دان معروف- گالیله- بارها به مردم توهین کرده است.

۷. بله، این مسئله من است!

چون نابغه‌ها، دوست دارند چیزهای جدید را تجربه‌کنند، نسبت به افراد عادی، احتمال بیشتری وجوددارد که در مواد غرق‌شده و معتاد شوند. یک مطالعه، نشان‌داد احتمال مصرف مواد غیرقانونی مانند ماری‌جوآنا، اکستازی، آمفتامین و هروئین در آنها زیاد است.

۸. خوابیدن، بسیار خسته‌کننده است

اگر دوست‌دارید تمام شب را بیدار بمانید چون بدون تمام‌کردن رمان “اسپارک” خواب‌تان نمی‌برد، به باشگاه نوابغ خوش‌آمدید. تکامل، باعث‌شده ما روزها کارکنیم و شب‌ها استراحت، اما ظاهرا این مسئله برای نوابغ مهم نیست.

افراد مبتلا به اختلال دوقطبی که با خلاقیت زیاد در ارتباط است، زمانی‌ که در فاز مانیک خود هستند، کمتر می‌خوابند. یک تحقیق بیان‌می‌کند که بی‌خوابی با IQ بالا در ارتباط است و هرچه هوش بالاتر باشد، نیاز به خواب در شب کاهش‌می‌یابد. همچنین، این احتمال نیز وجوددارد که کانال کلسیم Cav۳.۱ نابغه‌ها برای خواب عمیق، ناپایدار باشد.

خوب، به‌سختی خواب‌تان می‌برد؟ این نشانه نبوغ شماست. جای تعجب نیست که نیکولا تسلا، هرگز بیشتر از ۲ ساعت در شب نخوابید!

۹. توانایی‌های هنری و تخیل بی‌حد و مرز

چه دنیای جادویی هری پاتر که ذهن هزاران نفر را به خود مشغول‌کرد، چه جانی دپ که باعث‌شد فکرکنید جک گنجشکه واقعا وجوددارد یا استعداد شگفت موزارت یا مونا لیزای جاودان داوینچی، نوابغ خودشان را طوری بیان‌می‌کنند که دنیا بتواند آنها را بفهمد.

توانایی طرح افکار و ابراز خود به دنیا، نیازمند ذهنی فراتر از حد متوسط است. افراد با IQ بالا تمایل‌دارند افکارشان را به‌گونه‌ای مطرح‌کنند که برای همه قابل‌فهم و خوشایند باشد مانند شعر، نوشتن، موسیقی و غیره.

۱۰. آزادی‌خواهی- در کار من دخالت‌نکنید

نتایج یک مطالعه نشان‌می‌دهد افرادی که در جوانی آزادی‌خواه هستند، میانگین IQ ۱۰۶.۴ دارند درحالی‌که افرادی که محافظه‌کار، میانگین IQ ۹۴.۸ دارند. این نیز، مثل هرچیز دیگری در نوابغ، به این دلیل است که این افراد می‌خواهند تکامل را به چالش بکشند. نیاکان ما برای خاانواده‌های خود یا افرادی با شباهت‌های ژنتیکی، فرهنگی و جغرافیایی ارزش قائل بودند و منابع خود را با افرادی با نژاد متفاوت تقسیم‌نمی‌کردند، پیوند نژادی، بین آنها معمول نبود و همین، منجر به روشی محافظه‌کارانه برای محافظت از قوانین، ژن و منابع شد. آزادی‌خواهی، یک داستان تکاملی است، بنابراین افراد باهوش‌تر، بیشتر به آن عمل‌کرده‌اند.

۱۱. سرگرمی‌های عجیب

نابغه‌ها به عجیب‌بودن تمایل‌دارند یا از چیزهایی که افراد معمولی عادی می‌دانند، پیروی‌نمی‌کنند. تفکر یک نابغه درمورد سرگرمی نیز عجیب است. می‌توانید حدس‌بزنید سرگرمی آلبرت انیشتین چه بود؟ سرگرمی او خواندن نظرات محققان درباره اشعه‌های الکترومغناطیسی و یا همچنین ساعت‌ها وقت‌گذاشتن برای رابطه میان کمیت‌های فیزیکی نبود، انشتین عاشق قایق‌سواری بود.

۱۲. آنها کارهایی را انجام‌می‌دهند که دیگران آنها را مسخره‌می‌کنند

همه به برادران رایت خندیدند، نخندیدند؟ چون هیچ‌کس هدفی مانند هدف آنها نداشت. داروین، پس از ارائه تئوری تکامل، توسط جامعه علمی به‌ باد انتقاد گرفته شد. سقراط مجببور به خوردن سم شد زیرا یونانی‌ها معتقدبودند که با افکار تند خود، جوانان را فاسد کرده است.

۱۳. بیماری ذهنی- تفاوت زیادی بین نابغه و دیوانه وجوددارد، درست است؟

IQ بالا و اختلالات ذهنی، همراه یکدیگرند. اختلال وسواس با IQ بالاتر از متوسط در ارتباط است، دوقطبی با خلاقیت و اوتیسم با مهارت‌های موسیقی. در تاریخ، هیچ نابغه‌ای بدون دیوانگی وجودندارد.

۱۴. فرزند ارشد بودن

والدین، ارتباط عاطفی و روانی بیشتری با فرزند اول خود دارند و این مسئله، باعث‌ رشد ذهنی بهتر کودک می‌شود. IQ کودکان بزرگ‌تر، به‌طور متوسط، ۳ امتیاز، بالاتر از دیگر فرزندان است.

۱۵. شیرمادر و IQ

اگر کودک، نوعی از ژن FADS۲ را داشته‌باشد، شیرمادر، IQ را ۷ تا ۱۰ نمره، افزایش‌می دهد. مطالعه‌ای دیگر، چنین دریافت که کودکانی که در شش ماه اول از شیر مادر تغذیه‌کرده‌اند، IQ کلامی بیشتر از ۱۰.۴۸ دارند.

۱۶. چپ‌دستی

قسمت راست مغز، سمت چپ بدن را کنترل‌می‌کند و بالعکس. افراد چپ‌دست می‌توانند از هردو طرف مغز به اندازه مساوی استفاده‌کنند و بنابراین توانایی پردازش اطلاعات بیشتری را دارند.

محققان مشاهده‌کردند که این افراد، توانایی لغت و حل مسئله بیشتری دارند و همین ویژگی، آنها را باهوش‌تر – معمولا IQ ۱۴۰ و بالا- از افراد راست‌دست می‌کند، اما خبر بد اینکه تحقیقات نشان‌می‌دهد افراد چپ‌دست، مسائل را به‌آسانی فراموش‌می‌کنند و این، به‌دلیل تشکیل نورون در ناحیه هیپوکام مغز است.

به‌همین دلیل است که یادآوری خاطرات کودکی، دشوار است و این مسئله درمورد نوابغ نیز صدق‌می‌کند.

۱۷. آیا همیشه قدبلندترین فرد کلاس بوده‌اید؟

یک مطالعه، دریافت که حتی قبل از اینکه کودک، به مدرسه برود، کودکان بلندقدتر، عملکرد بهتری در تست‌های شناختی دارند.

۱۸. طعنه‌زدن

آیا گفتن لطیفه‌های طعنه‌آمیز، راه موردعلاقه شما برای ابراز علاقه به دوستان‌تان است؟

با استناد به مطالعه‌ای دردانشگاه هاروارد، طعنه و لطیفه، می‌تواند فرآیندهای تفکر خلاق را افزایش‌دهد. و توانایی سخنان هوشمندانه و طعنه‌آمیز، نشانه هوش بالاتر است.

گفتن و شنیدن لطیفه‌های طعنه‌آمیز، نیازمند تلاش زیاد گوینده و شنونده، به‌منظور فهمیدن محتوای طنز آن است. این، خلاقیت و عملکرد شناختی هردوطرف را تقویت‌می‌کند.

۱۹. لاغربودن

چاقی، درطول زمان، IQ را کاهش‌می‌دهد. تحقیق انجام‌شده توسط دانشمندان فرانسوی نشان‌داد افرادی با شاخص توده بدن ۲۰ یا پایین‌تر، در تست واژگان، عملکرد بهتری نسبت به افرادی با شاخص توده بدن ۳۰ یا بیشتر دارند.

۲۰. باهوش‌بودن به معنای راستگو بودن نیست

چون افراد باهوش، از توانایی خود آگاهند، برای بیرون‌آمدن از وضعیت سخت، بیشتر از مردم عادی دروغ می‌گویند.

دروغ‌گفتن، نیازمند دقت و پردازش مغز است، دانشمندان نشان‌دادند که بخش‌هایی از مغز که در حافظه فعال نقش‌دارند، در افراد باهوش‌تر، توسعه‌یافته‌ترند و هنگام دروغ‌گفتن، فعال‌می‌شوند.

به‌هرحال، تحقیق انجام شده در دانشگاه آکسفورد ادعاکرد که افر اد باهوش در اعتمادکردن به مردم بهتر عمل‌می‌کنند، بنابراین احتمال‌دارد که اعتماد به مردم، نشانه هوش باشد.

۲۱. به پوشیدن لباس تکراری علاقه‌دارند

اکثر افراد موفق و قوی، هرروز یک لباس تکراری می‌پوشند و این هیچ ربطی به تنبلی و عدم شناخت از مد روز ندارد. بلکه، بر اساس مطالعه، این یکی از ویژگی‌های نوابغ است.

البته، بدون شک، افراد موفق و قوی، نابغه هستند. و همان‌گونه که می‌دانید، زندگی آنها مملو از تصمیمات دشوار است. بنابراین، برای کاهش زمان‌گذاشتن برای تصمیم‌گیری درمورد چیزهای احمقانه، ذهن‌شان را بر مسائل مهم تر متمرکز‌می کنند. بدین منظور، آنها استانداردهایی را برای خود درنظرمی‌گیرند و یکی از آنها پوشیدن لباس تکراری است.

مثلا، استیو جابز، به پوشیدن جین‌های یقه اسکی سیاه و کفش‌های اسنیکر معروف بود. و مارک زوکربرگ را می‌توان هرروز با یک تی‌شرت خاکستری و شلوار جین دید. آلبرت انیشتین نیز چند دست از یک مدل کت و شلوار داشت.

همین! پوشیدن یک لباس، نشانه یک نابغه واقعی است. آیا شما هم چند عدد از یک مدل تی‌شرت دارید؟

۲۲. باهوش مثل مادرتان!

ژن‌ها نحوه رشد مغز را تعیین‌می‌کنند، بنابراین احتمال‌دارد ژن‌های باهوش‌بودن در خانواده‌ها منتقل‌شوند، والدین باهوش، نسبت به والدین معمولی، شانس بیشتری برای داشتن فرزند باهوش دارند. این مسئله، توسط مطالعات انجام‌شده بر IQ دوقلوهای هم‌سان و غیرهم‌سان اثبات‌شد. همچنین، یک مطالعه، ثابت‌کرد به‌طور متوسط، ۲۰ تا ۴۰ درصد هوش کودک، از والدین به ارث می‌رسد.

۲۳. نمی‌توانم فکر خودم را بشنوم!

اگرچه زمانی نشانه دیوانگی بود، اما صحبت‌کردن با خود، باعث افزایش حافظه می‌شود. زمانی که ذهن‌تان پر از فکر است و شما با صدای بلند با خود صحبت‌می‌کنید، به یاد آوردن آن در آینده، آسان است چون برای ذهن‌تان آشنا به‌نظرمی‌رسد.

۲۴. دفعه بعد، به من یک گیتار هدیه‌بده

بخشی از مغز که اطلاعات دریافتی را پردازش‌می‌کند، در موسیقی‌دان‌ها نسبت به فرد عادی، پیشرفته‌تر است. آزمایشات نشان‌داده‌اند که یادگیری ز دن یک وسیله موسیقی، می‌تواند فیزیولوژی عصبی شما را تغییردهد.

۲۵. یک گوش شنوا را دست‌کم نگیرید!

نوابغ، بیشتر گوش‌می‌دهند و این، نحوه یادگیری آن‌هاست، فرآیندهای شنیداری پیچیده، در شنیدن ارادی و ذخیره مسئله در مغز، نقش‌دارند، بنابراین افراد باهوش در آن بهترند.

این‌ها نشانه‌های یک فرد نابغه واقعی بودند، آیا شباهتی میان آنها و شخصیت خود دیدید؟ اگر دیده‌اید، پس شما هم یک نابغه واقعی هستید.

منبع sparkonit