خواص سرخارگل: 24 فایده سلامتی و زیبایی اکیناسه یا سرخارگل

گیاه سرخارگل یا اکیناسه ، یک گیاه درمانی قوی و بومی امریکای شمالی است. درحال‌حاضر مزایای سلامتی و زیبایی متعدد اکیناسه برای جامعه طبیعی شناخته شده است. این گیاه درمانی قوی، به‌طور گسترده‌ای برای جلوگیری و درمان سرماخوردگی معمولی به‌کاررفته‌است. هر بخش از سرخارگل مانند ریشه، برگ‌ها و گل‌ها می‌توانند برای ساخت دارو به‌کارروند. دانشمندان، مطالعات زیادی برای بررسی موادشیمیایی موجود در ریشه اکیناسه و همچنین قسمت‌های بالایی گیاه انجام‌داده‌اند. آنها دریافتند که ریشه گیاه اکیناسه حاوی غلظت بالایی از روغن‌های فرار است. قسمت‌های بالاتری که بیرون از خاک رشدمی‌کنند،  پلی‌ساکارید بیشتری دارند که ممکن‌است باعث عملکرد ایمنی شود.

به همین دلیل ریشه اکیناسه در درمان‌های دارویی خیلی از بیماری‌ها و دردها به‌کار رفته‌است. مواد شیمیایی متعدد موجود در گیاه اکیناسه مانند تحریک‌کننده‌های فوق‌العاده سیستم ایمنی عمل‌می‌کنند و خواص درمانی مفیدی دارند. بیشتر فواید سلامتی و زیبایی گیاه اکیناسه به دلیل وجود فلاونوئیدها، روغن‌های معطر، پلی‌ساکارید، اینولین و ویتامین C است. به استناد مرکز درمانی دانشگاه مریلند، آن بخش از گیاه اکیناسه که در بالای خاک رشدمی‌کند دارای فواید بسیار مفید و قوی برای سلامتی و زیبایی است. در آلمان، گیاه اکیناسه، یک درمان گیاهی طبیعی برای عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی، زخم‌های با روند درمانی کند و عفونت‌های دستگاه ادراری محسوب‌می‌شود. فواید سلامتی و زیبایی اکیناسه خیلی بیشتر از این‌هاست که قصددارم آنها را در این مقاله معرفی‌کنم.

مزایای بهداشت و زیبایی سرخارگل یا اکیناسه چیست؟

 ۱. سیستم ایمنی را بهبودمی‌بخشد

بهبود سیستم ایمنی یکی از مزیت‌های مفید اکیناسه است که من قصد‌دارم در این مقاله به شما معرفی‌کنم. همه ما می‌دانیم یک سیستم ایمنی سالم، نقش مهمی در محافظت از بدن در برابر بیماری‌های و سرماخوردگی معمول ایفامی‌کند. نوشیدن چای اکیناسه نیز فرآیند درمان را تسریع‌می‌کند.

۲. خطر سرطان را کاهش‌می‌دهد

با استناد به تحقیقات چاپ‌شده توسط موسسه ملی سلامت، استفاده از اکیناسه می‌تواند خطر سرطان مغز را کاهش‌دهد. این یکی از فواید سلامتی شگفت‌انگیز سرخارگل است که قصد معرفی آن را در این مقاله داریم. فوتوکمیکال‌های موجود در اکیناسه دارای خواص دارویی هستند. مطالعات زیادی دریافتند که گیامایه‌های سرخارگل توانایی مبارزه با تومورها را دارند.

۳. درد را تسکین‌می‌دهد

اکیناسه فواید سلامتی متعددی دارد و عجیب نیست که یک مسکن درد طبیعی قوی محسوب‌می‌شود. نوشیدن چای اکیناسه در تسکین دردها و بیماری‌های مختلف مانند سردرد، تبخال، سرخک، سوزاک، گلودرد، مارگزیدگی، ورم لوزه، شکم‌درد و دندان‌درد موثر است.

 

۴. التهاب را کاهش‌می‌دهد

اکیناسه با داشتن خواص ضدالتهاب می‌تواند در رفع التهاب ناشی از عوامل مختلف مانند سم‌ها، اضطراب و کم‌خوابی موثرباشد. برای کاهش التهاب، فقط باید سرخارگل را منظم مصرف کنید. نوشیدن گیاه اکیناسه به افرادی که باید با شرایط التهابی مزمن مانند روماتیسم مفصلی مبارزه‌کنند توصیه‌می‌شود. بنابراین، کاهش التهاب در فهرست فواید سلامتی سرخارگل قرارمی‌گیرد.

۵. مانند ملین عمل‌می‌کند

اکیناسه نیز مانند خیلی از گیاهان می‌تواند وضعیت‌های مختلف مربوط به دستگاه گوارش و معده را تسکین‌دهد. اکیناسه با داشتن خواص ملین و آرام‌بخش، می‌تواند به‌عنوان یک درمان خانگی برای یبوست به‌کاررود. اگر شما به وضعیت‌های مزمن‌تری دچارید، باید روزانه دو فنجان چای اکیناسه بنوشید تا به‌میزان قابل‌توجهی تسکین‌یابید. هرگز، روزانه بیشتر از دو فنجان چای اکیناسه ننوشید زیرا مصرف بیش‌ازحد آن، نتیجه عکس دارد.

۶. سلامت روانی را بهبودمی‌بخشد

گیاه اکیناسه نه تنها دارای فواید سلامتی برای جسم است بلکه فواید سلامتی روانی متعددی نیز دارد. سرخارگل برای درمان دردهای خاص مربوط به ADHD/ADD توصیه‌می‌شود. کودکان و بزرگسالان مبتلا به ADHD/ADD معمولا اختلالات عاطفی مانند افسردگی، اضطراب و فوبیای اجتماعی را تجربه‌می‌کنند. اکیناسه یک درمان گیاهی برای ADHD محسوب‌می‌شود. برای بهبود قابل‌توجه، مصرف ۲۰ میلی‌گرم اکیناسه توصیه‌می‌شود.

۷. با عفونت‌ها مبارزه‌می‌کند

اکیناسه درمانی عالی برای عفونت‌ محسوب‌می‌شود. به استناد موسسه ملی سلامت، نوشیدن سرخارگل ، خوردن آن یا استفاده از کرم دارویی اکیناسه می‌تواند خطر پیشرفت عفونت‌های واژن را تا ۱۶ درصد کاهش‌دهد. اکیناسه در درمان تبخال دستگاه تنفسی، عفونت‌های خونی، مالاریا، بیماری لثه، حصبه، سیفلیس، عفونت قارچی واژن و عفونت‌های دستگاه ادراری موثر است.

۸. ویروس‌ها و باکتری‌ها را می‌کشد

ویروس‌ها و باکتری‌ها عامل ایجاد خیلی از بیماری‌ها در بدن ما هستند. فواید شگفت‌انگیز اکیناسه شامل مبارزه با ویروس‌ها و باکتری‌ها می‌شود. مصرف منظم سرخارگل  می‌تواند با افزایش تولید سلول‌های سفید خون، سیستم ایمنی شما را تقویت‌کند. همچنین، اکیناسئین فراوان موجود در اکیناسه توانایی جلوگیری از حمله ویروس‌ها و باکتریها به سلول‌های سالم را دارد. برای کشتن ویروس‌ها و باکتری‌ها، اکیناسه باید به صورت طبیعی یا به‌شکل مکمل مصرف‌شود.

۹. از سلامت دهان و دندان محافظت‌می‌کند

اکیناسه برای سلامت دهان و دندان نیز مفید است. مصرف منظم سرخارگل می‌تواند خطر ورم لثه که یک عفونت باکتریایی است را کاهش‌دهد. همچنین، نوشیدن چای اکیناسه یا مصرف مکل‌های اکیناسه می‌تواند به حفظ سلامتی و قدرت دندان‌های شما کمک‌کند. این کاربرد مفید اکیناسه را، در هنگام صحبت از فواید شگفت‌انگیز گیاه اکیناسه، نباید از قلم انداخت.

۱۰. زخم‌ها را درمان‌می‌کند

زمانی که از زخم و جراحت رنج‌می‌برید، باید برای تسریع زمان بهبود و فرآیند درمان از سرخارگل استفاده‌کنید. استفاده از سرخارگل می‌تواند به خلاصی بدن از باکتری و فرآیند درمان زخم‌ها کمک‌کند. بنابراین، در صحبت از فواید سلامتی شگفت‌انگیز اکیناسه، نباید توانایی‌اش در درمان زخم‌ها را نادیده‌بگیرید.

۱۱. آنفولانزا و سرماخوردگی را درمان‌می‌کند

درمان آنفولانزا و سرماخوردگی یکی از فواید سلامتی گیاه سرخارگل است. استفاده از سرخارگل می‌تواند علائم آنفولانزا و سرماخوردگی مانند آبریزش بینی را کاهش‌دهد. این فایده اکیناسه به دلیل خواص ضدباکتری آن است. به محض اینکه متوجه علائم آنفولانزا و سرماخوردگی شدید، باید چای اکیناسه بنوشید یا دوز تجویزشده اکیناسه را برای تسریع فرآیند بهبود مصرف‌کنید.

۱۲. حساسیت‌ها را درمان‌می‌کند

اگر علائم حساسیت فصلی دارید، نوشیدن چای سرخارگل می‌تواند تسکین‌تان ‌دهد. برای مثال، چای سرخارگل می‌تواند خیلی از علائم تب یونجه مانند آبریزش چشم، مشکلات تنفسی و آبریزش بینی را درمان‌کند. خیلی از داروهای تجویزی معمول برای حساسیت‌های فصلی ممکن است باعث خواب‌آلودگی شوند. چای سرخارگل ، به‌خاطر خواص شگفت‌انگیز گیاه اکیناسه، جایگزینی مناسب برای این داروهاست.

۱۳. گلودرد را تسکین‌می‌دهد

اکیناسه به دلیل داشتن خواص تقویت‌کننده سیستم ایمنی و خواص ضدالتهابی، درمان خانگی موثری برای گلودرد محسوب‌می‌شود. همچنین، نوشیدن سرخارگل در درمان خیلی از مشکلات تنفسی مانند سینوزیت، آنفولانزا، سرماخوردگی، خناق، سیاه‌سرفه و دیفتری موثر است. در صحبت از فواید اکیناسه برای سلامتی باید به این ویژگی اشاره‌کرد.

۱۴. سردرد و میگرن را تسکین‌می‌دهد

آیا اغلب اوقات سردرد و میگرن دارید؟ نگران نباشید. مصرف مقداری مکمل اکیناسه یا نوشیدن چند فنجان چای اکیناسه می‌تواند باعث تسکین شما شود. آلکیلامید موجود در اکیناسه به دلیل داشتن خواص آرام‌بخش، فشار عصب مغز را کاهش‌ می‌دهد. اکیناسه می‌تواند با تسکین رگ‌های خونی، درد را کاهش‌دهد.

۱۵. گزیدگی حیوانات را درمان‌می‌کند

نمی‌توان درباره فواید سلامتی سرخارگل صحبت‌کرد اما از توانایی آن در درمان گزیدگی حیوانات سخنی به میان نیاورد. این مزیت به دلیل خواص ضدالتهابی اکیناسه است. تعجب‌آور نیست که سرخپوستان اکیناسه را یک درمان گیاهی طبیعی موثر برای گزش سمی حشرات و مار می‌دانند.

۱۶. دندان‌درد را کاهش می‌دهد

دندان‌درد دردناک و آزاردهنده است مگراینکه آن را فورا درمان کنید. خوشبختانه، خیلی از درمان‌های طبیعی برای دندان‌درد می‌توانند باعث تسکین شما شوند. تسکین دندان‌درد یکی از مزیت‌های سرخارگل است که باید در این مقاله ذکرشود. مصرف اکیناسه یا نوشیدن چای آن می‌تواند درد دندان را تسکین‌دهد.

۱۷. هاری را درمان می‌کند

هاری یک بیماری التهابی در مغز انسان است و توسط ویروس هاری ایجادمی‌شود. مطالعات دریافتند که گیاهان زیادی قادر به درمان هاری نیستند. به‌هرحال، مصرف مکمل‌های اکیناسه یا نوشیدن چای آن می‌تواند به ازبین‌بردن علائم هاری کمک‌کند.

۱۸. خطر وبا را کاهش‌می‌دهد

به گزارش سازمان سلامت جهانی، وبا یک بیماری اسهال خطرناک است که ممکن است در صورت درمان‌‌نشدن، در عرض چندساعت باعث مرگ شود. نوشیدن روزانه چای اکیناسه به کاهش خطر وبا کمک‌می‌کند و این یکی از فواید سلامتی اکیناسه است که باید آن را در خاطر داشته‌باشید. گیاه اکیناسه توانایی حفظ تعادل مایع را در بدن دارد.

۱۹. با آکنه مبارزه‌می‌کند

آکنه یک وضعیت پوستی رایج است که معمولا در جوانان و نوجوانان دیده‌می‌شود. زنان، برای درمان آکنه و جلوگیری از بروز آن، از کرم‌های آکنه که حاوی عصاره ارگانیک اکیناسه هستند استفاده‌می‌کنند. در صحبت‌کردن از فواید زیبایی شگفت‌انگیز اکیناسه، باید از آن به عنوان یک درمان خانگی آکنه و جلوگیری از بروز آن یادکنیم. اکیناسه می‌تواند به کاهش آکنه با از بین‌بردن باکتری و کاهش ورم بافت‌های پوست کمک‌کند.

۲۰. سوزش پوست را درمان‌می‌کند

اکیناسه می‌تواند مانند یک ضدعفونی‌کننده موضعی عمل‌کند. درمان سوزش پوست یکی از فواید شگفت‌انگیز اکیناسه است. به همین دلیل است که تنتور، پودر یا کرم اکیناسه در درمان جوش، دانه، زخم‌های کوچک، بریدگی و سوختگی به‌کار می‌روند. استفاده از اکیناسه در نواحی آسیب‌دیده پوست می‌تواند بازسازی سلولی را بهبودبخشد و بنابراین سرعت فرآیند درمان را بیشترکند. استفاده از اکیناسه در کاهش قرمزی، التهاب و ناراحتی پوست موثر است. کرم اکیناسه به افراد مبتلا به اگزما و پسوریازیس توصیه‌می‌شود.

۲۱. چین‌وچروک را کاهش‌می‌دهد

عصاره‌ سرخارگل در کاهش چین‌وچروک مفید است که این یکی از فواید زیبایی شگفت‌انگیز سرخارگل به‌شمارمی‌رود. تانین‌های موجود در سرخارگل به دلیل داشتن خواص سفت‌کننده، این ویژگی را در اکیناسه به وجود می‌آورند. برای اینکه پوست تان جوان و زیبا به‌نظر برسد، فقط باید عصاره سرخارگل را به پوست‌تان بزنید یا چای اکیناسه بنوشید.

 

 

۲۲. شوره را درمان می‌کند

اکیناسه نه تنها برای پوست بلکه برای مو نیز مزایای شگفت‌انگیزی دارد. برای مثال، سرخارگل یک درمان خانگی موثر برای شوره است زیرا دارای خواص ضدمیکروبی است. استفاده از اکیناسه، خارش پوست و سوزش ناشی از شوره را نیز خنثی می‌کند. شما می‌توانید از چای سرخارگل به‌عنوان یک پاک‌کننده موی طبیعی استفاده‌کنید یا برای خلاصی از شوره، شامپوی حاوی اکیناسه را بخرید.

۲۳. رشد مو را تقویت‌می‌کند

اکیناسه در تقویت رشد و کنترل ریزش مو موثر است. مصرف یا استفاده منظم گیاه سرخارگل می‌تواند موی‌تان را ضخیم‌تر کند. توصیه‌می‌شود زمانی که چای اکیناسه را بر مو و پوست سرتان می‌گذارید، برای افزایش جریان خون در پوست سر و تقویت فولیکول‌های مو، مو و پوست سرتان را ماساژدهید.

۲۴. موی‌تان را براق می‌کند

ما داریم درباره فواید شگفت‌انگیز زیبایی اکیناسه برای مو صحبت‌می‌کنیم و براق کردن مو یکی از این فواید است که می‌خواهم درموردش صحبت‌کنم. ترکیب مقداری روغن درخت چای و تنتور اکیناسه می‌تواند یک ماسک مو عالی بسازد. علاوه‌بر روغن درخت چای، تنتور اکیناسه می‌تواند با چند قطره ژل آلوئه‌ورا نیز ترکیب‌شود. هم روغن درخت چای و هم ژل آلوئه‌ورا دارای خواص مرطوب‌کنندگی هستند. اکیناسه در مبارزه با باکتری عامل شوره یا عفونت‌های پوست سر موثر است. استفاده از اکیناسه، جلایی سالم را به موی‌تان هدیه‌می‌کند.

عوارض جانبی اکیناسه

آیا به فواید شگفت‌انگیز سلامتی و زیبایی اکیناسه علاقه‌مندید؟ به‌هرحال، قبل از مصرف سرخارگل ، بیایید عوارض جانبی ناخواسته اکیناسه را بشناسیم. خوشبختانه، بیشتر افراد، بعد از مصرف اکیناسه، عوارض جانبی شدیدی را تجربه‌نمی‌کنند. به‌هرحال، درصورت حساسیت داشتن به گیاهانی مانند گل‌همیشه‌بهار، کهنه‌واش، گل مروارید، گل داوودی، مصرف اکیناسه ممکن‌است باعث واکنش حساسیتی در شما شود. عوارض جانبی مصرف زیاداکیناسه شامل مشکلات گوارشی، گیجی و تهوع است. برای اطمینان، می‌توانید قبل از مصرف اکیناسه با پزشک خود یا ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی مشورت کنید.

زنان باردار و مادران شیرده نباید گیاه اکیناسه را مصرف‌کنند.

سرخارگل توانایی تقویت سیستم ایمنی را دارد؛ بنابراین، چای سرخارگل یا مکمل آن برای افرادی که داروی سرکوب‌کننده‌های ایمنی مصرف‌می‌کنند توصیه‌نمی‌شود.

سرخارگل را چگونه و از کجا تهیه‌کنیم؟

سرخارگل را می‌توان در بیشتر داروخانه‌ها و فروشگاه‌های سلامت طبیعی به شکل تنتور، عصاره، پماد و قرص یا کپسول پیداکرد.

۲۴ فایده سلامتی و زیبایی برای سرخارگل وجوددارد که در این مقاله به شما معرفی‌کردیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید و آکاهی‌دهنده بوده باشد.