9 نشانه که هشدار می دهند سردرد شما خطرناک است

بیش‌تر ما در نقطه‌ای از زندگی‌مان سردرد را تجربه کرده‌ایم، اما همه‌ی ما آن‌ها را به طرزی متفاوت تجربه می‌کنیم. برای برخی سردردها مزاحمتی خفیف هستند که اساسا بی‌خطرند، در حالی‌که سایرین سردردهایی به حد مرگ تجربه می‌کنند.

شدت دردتان به احتمال زیاد به این بستگی دارد که آیا یک سردرد خوشه‌ای، سردرد تنشی، یا میگرن را تجربه می‌کنید. بیش‌تر آدم‌ها فکر می‌کنند بلعیدن چند مسکن درد را از بین می‌برد اما اگر این روش موثر نباشد، سردردتان می‌تواند نشانه‌ی چیزی خیلی خطرناک‌تر باشد.

۱. سردردهایی با درد گردن

اگر سردردتان با درد صورت و گردن همراه باشد، پتانسیل آن را دارد که یکی از شریان‌های کاروتید واقع در کناره‌های گردن‌تان را پاره کند. هرگونه آسیب وارده به این شریان‌ها منجر به تجمع خون می‌شود که جریان خون تازه را از قلب به مغز مسدود می‌کند، و پتانسیل آن را دارد که باعث سکته شود.

۲. سردردها و کرختی

تجربه‌ی سردرد همراه با بی‌حسی و ضعف متمرکز در یک طرف سر می‌تواند نشانه‌ی ممکن ترومبوز وریدی مغزی باشد.

یعنی در مغز خون مقداری خون اضافه یا خونریزی وجود دارد، که دلیل عمده‌ی دیگری برای سکته است.

۳. سردرد رعدآسا

این سردردها واقعا به اسمشان می‌آیند چرا که به طور ناگهانی و مانند یک رعد و برق حمله می‌کنند، و می‌توانند باعث شوند سرتان حدود یک دقیقه دردی ضربان‌دار را تجربه کند.

با این حال اگر دردتان پس از یک ساعت بازگردد، می‌تواند شروع یک خونریزی زیر عنکبوتیه‌ی مرگبار باشد.

۴. سردردهایی با اختلال بینایی

رپورتاژ

آرتریت سلول غول‌آسا وضعیتی است که در آن شریان‌های درون سر ملتهب می‌شوند. این التهاب اغلب همراه با درد پشت چشم، بالای گردن، و پشت سر است.

هم‌چنین تجربه‌ی دید تار هم معمول است، و اگر مدت زیادی درمان نشود می‌تواند خطر سکته را افزایش دهد، و حتی منجر به کوری دائمی شود.

۵. سردردهای مربوط به جراحات

اگر سوار بر دوچرخه‌تان تصادف کردید، یا در یک بازی فوتبال یا بسکتبال خودتان را مجروح کردید، و در طول ۱۰ روز پس از آن اتفاق سردردهایی تجربه کردید، احتمال زیادی دارد که دچار ضربه‌ی مغزی شده باشید.

۶. سردردهایی با گردن خشک

این نوع سردرد بیش‌تر احتمال دارد علامت هشداری برای مننژیت باشد زیرا حدود ۹۵ درصد تمام بیمارانی که مننژیت را تجربه می‌کنند، سردردهایی همراه با خشکی گردن را گزارش می‌دهند.

۷. سردردهایی پس از یک رابطه‌ی یک‌شبه

اگر فهمیدید که پس از یک رابطه‌ی یک‌شبه دچار سردرد می‌شوید، یا متوجه رفتارهای پرخطر دیگری شدید، باید هرچه سریع‌تر برای معاینه مراجعه کنید زیرا سردردها یکی از علائم اصلی اچ‌آی‌وی هستند.

۸. سردردهای پس از فعالیت فیزیکی

سردرد گرفتن بعد از تمرین یا ورزش کردن احتمالا نشانه‌ی کم‌آبی است. پس دفعه‌ی بعد که برای یک تمرین شدید از خانه بیرون می‌زنید، یک بطری آب همراه‌تان ببرید تا مطمئن شوید به بدن‌تان آب کافی می‌رسد.

۹. سردردها و بارداری

وقتی باردار هستید در واقع به نوعی معمول است که اغلب اوقات سردردهایی را تجربه کنید، اما اگر این سردرها برای شما غیرمعمولی شوند، عاقلانه آن است به پزشک‌تان مراجعه کنید.

 

نوشته‌های مرتبط