30 ماسک خانگی برای سفت شدن پوست صورت که معجزه می‌کند

در این مطلب با بعضی از بهترین ماسک‌های خانگی برای سفت شدن پوست صورت آشنا می‌شوید. این ماسک‌های سفت کننده صورت، عملکردی عالی دارند و بدون عوارض جانبی هستند. این‌ها کمک می‌کنند خاصیت ارتجاعی طبیعی پوست بازگردد.

کسی هست که دلش برای پوست دوران نوجوانی‌اش تنگ نشود؟ در دوران نوجوانی، پوست، بافت بهتری دارد. این بافت با گذشت زمان آسیب می‌بیند.

متاسفانه، هیچ راهی نیست که بتوان بافت پوست را در طول زمان حفظ کرد.

نا امید نشوید؛ بدون شک راه‌های زیادی هستند که از طریق آن‌ها می‌توانید بافت جوان پوست را برای مدت بیشتری حفظ کنید.

سن که بالا می‌رود، پوست‌مان خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد. برای فهمیدن دلیل آن، اول باید مفهوم خاصیت ارتجاعی را بدانیم.

یک تست ساده انجام دهید، پوست‌تان را بکشید، اگر به سرعت به جای خود بازگشت، پوست‌تان خاصیت ارتجاعی دارد، و اگر به کندی برگشت باید بدانید که پوست‌تان در حال از دست دادن خاصیت ارتجاعی خود است. به این معنا که به زودی سر و کله چین و چروک‌ها پیدا می‌شود.

پوست ما کلاژن دارد که نوعی پروتئین است که ساختار DNA دارد. این کلاژن، مسئول سفت شدن پوست است.

پیر که می‌شویم، کلاژن از دست می‌دهیم و بنابراین، پوست‌مان خاصیت ارتجاعی یا جوانی خود را از دست می‌دهد. عوامل بسیار دیگری به غیر از افزایش سن نیز وجود دارند که به کاهش کلاژن منجر می‌شوند.

دلایل از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست، دلایلی به غیر از افزایش سن

۱. ژن‌:

جلوی این را نمی‌شود گرفت. نمی‌توانید تصمیم بگیرید که چه چیزی را به ارث ببرید. بنابراین، اگر از ژن‌های شماست، آن را بپذیرید.

۲. سیگار

این چیزی است که می‌توانید جلویش را بگیرید و باید این کار را کنید. سیگار کشیدن نه تنها بر سلامت شما بلکه بر خاصیت ارتجاعی پوست‌تان نیز تاثیر می‌گذارد.

۳. استرس

استرس چیزی است که تقریبا بر تمام قسمت‌های بدن از جمله پوست تاثیر می‌گذارد. بنابراین از استرس دوری کنید و پوستی سالم داشته باشید.

۴. رژیم غذایی

البته، این مهم‌ترین عامل در تعیین سلامت پوست شماست.

۵. استراحت

خواب کافی داشته باشید و پس از آن شاهد بهبود خاصیت ارتجاعی پوست‌تان باشید.

تمرین‌ها و بسته‌های صورت بسیاری وجود دارد که در صورت استفاده می‌توانند خاصیت ارتجاعی پوست را به مدت طولانی حفظ کنند. آن‌ها نتایجی عالی به شما می‌دهند.

می‌توانید با درمان‌های خانگی، بدون درد و عمل جراحی، از خطوط و چین و چروک جلوگیری کنید. بیایید با ماسک‌ها شروع کنیم.

ماسک‌های خانگی برای سفت شدن پوست صورت

۱. ماسک صورت سفیده تخم مرغ

این بهترین پیشنهادی است که هر کس (از جمله پزشکان و اینترنت) می‌تواند برای سفت کردن صورت به شما بدهد.

این ماسک سفت کننده صورت، تاثیری جادویی روی صورت داشته و برای همه انواع پوست مناسب است.این ماسک، نه تنها پوست‌تان را فورا سفت می‌کند بلکه لکه‌ها، بی‌روحی و رنگدانه‌ها را نیز از بین می‌برد . تنها چیزی که لازم دارید سفیده تخم مرغ است.

روش:

– قبل از هر کاری، باید تخم مرغ را بشکنید. سفیده و زرده را جدا کنید.

– سفیده را روی صورت و گردن‌تان بگذارید و اجازه دهید خشک شود.

– خشک که شد، آن را بشویید. سعی کنید برای پاک کردن آن از آب ولرم استفاده کنید.

نکته‌ها:

اگر می‌خواهید نهایت استفاده را از این ماسک برده و زمان بیشتری داشته باشید، چند قطره ویتامین E و نصف قاشق غذاخوری آبلیمو به آن اضافه کنید. از نتایج فوری آن شگفت زده می‌شوید.

تنها بدی این ماسک، بوی تخم مرغ است. افرادی هم هستند که ترجیح می‌دهند از تخم مرغ استفاده نکنند. نگران آن‌ها نباشید. چیزهای بیشتری داریم.

۲. ماسک ماست و آبلیمو

همان‌گونه که از نامش مشخص است، برای این ماسک به یک قاشق غذاخوری ماست و یک قاشق آبلیمو نیاز داریم. تعجب می‌کنید اگر بدانید این ماسک از آکنه و لکه نیز جلوگیری می‌کند.

روش:

– مواد را در کاسه‌ای ریخته و خوب ترکیب کنید. این مخلوط را به طور مساوی روی صورت و گردن‌تان بگذارید.

– اجازه دهید خشک شود. ۲۰-۳۰ دقیقه زمان می‌برد تا خشک شود. در این حین می‌توانید ورقه های خیار را روی چشم‌ها گذاشته و استراحت کنید.

– زمانی که خشک شد، آن را با آب ولرم بشویید. پوست خود را با یک مرطوب کننده بدون چربی مرطوب کنید تا پوست، ظاهر بهتری بگیرد.

نکات:

قبل از استفاده از این ماسک، باید پوست‌تان را با هر پاک کننده ای که می‌خواهید پاک کرده باشید. پاکسازی به باز شدن منافذ بسته کمک کرده و بنابراین به نتایج بهتری منجر می‌شود. همیشه برای ماسک از آب ولرم استفاده کنید.

۳. ماسک موز و خامه

همان گونه که نامش خوشمزه است، نتایج خوبی نیز دارد. برای این ماسک سفت کننده، به موز و خامه نیاز دارید.

یک موز رسیده و ۴/۱ خامه زده شده سنگین کافی خواهد بود. حالا اگر نمی‌دانید خامه زده شده سنگین چیست، توضیح زیر را بخوانید.

یک خامه زده شده معمولی با چربی شیر بیشتر (۳۶-۴۰٪).

روش:

– موز را خوب له کرده و آن را با خامه ترکیب کنید. باید خمیر سفتی به دست بیاید.

– این خمیر را روی صورت و گردن گذاشته و اجازه دهید خشک شود. خشک شدنش ۱۵ دقیقه طول می‌کشد. آن را با حوله مرطوب یا آب ولرم بشویید.

نکات:

برای افزایش تاثیرگذاری این ماسک می‌توانید چیزهای دیگری نیز به آن اضافه کنید. یک کپسول ویتامین E را به این ماسک اضافه کنید تا فواید بیشتری برای‌تان داشته باشد.

ویتامین E، ماده فعالی در ماسک‌های ضد پیری مصنوعی است. می‌توانید کپسول ویتامین E را  از فروشگاه خریده و استفاده کنید.

۴. ماسک سفیده تخم مرغ، عسل و آرد/ خاک رنگ‌بر

همان گونه که قبلا گفتم، سفیده تخم مرغ بهترین ماده برای سفت شدن پوست صورت است. این ماسک، ادامه ماسک سفیده تخم مرغ کلاسیک است.

این‌جا به عسل، آرد یا خاک رنگ‌بر نیاز دارید و اگر پوست خشکی دارید می‌توانید از گلیسیرین نیز استفاده کنید.

روش:

– ابتدا، سفیده و زرده تخم مرغ را جدا کنید. برای این کار، باید تخم مرغ را شکسته و سفیده را بیرون بکشید. حالا تمام مواد را با سفیده تخم مرغ ترکیب کنید.

– می‌توانید بین آرد و خاک رنگ‌بر، یکی را انتخاب کنید؛ می‌توانید از هر دوی آن‌ها هم استفاده کنید. اگر پوست‌تان خشک است می‌توانید به مخلوط، گلیسیرین اضافه کنید.

– حالا آن‌ها را خوب مخلوط کرده و خمیر درست کنید. آن را روی صورت و گردن بگذارید. اجازه دهید خشک شود و آن را با آب ولرم بشویید.

نکات:

اگر از این ماسک در تابستان استفاده می‌کنید، پیشنهاد می‌کنم از خاک رنگ‌بر استفاده کنید چون خاصیت خنک کنندگی دارد، لکه‌ها را برطرف کرده و پوست را روشن می‌کند.

اما این را به افرادی که پوست خشکی دارند توصیه نمی‌کنیم زیرا خاک رنگ‌بر، چربی پوست را می‌گیرد. بنابراین این افراد، آرد را به خاک رنگ‌بر ترجیح می‌دهند.

برای افرادی که پوست خشکی دارند، از گلیسیرین نیز استفاده کنید.

استفاده از خک رنگ‌بر می‌تواند باعت حس خارش خفیف نیز بشود اما کاملا طبیعی است.

۵. ماسک تخم مرغ، آبلیمو و شکر

این ماسک احتمالا یکی از نادرترین ماسک‌ها باشد چرا که به زرده تخم مرغ نیاز دارید نه سفیده آن. در این‌جا به دو عدد زرده تخم مرغ، آبلیموی تازه و یک قاشق چایخوری شکر نیاز دارید.

روش:

– زرده تخم مرغ را بزنید و به آن شکر و یک قاشق آبلیمو اضافه کنید.

– آن ها را خوب مخلوط کنید. حالا آن را روی صورت و گردن گذاشته و ماساژ دهید

– بگذارید خشک شود. پس از ۱۰ دقیقه با آب ولرم بشویید.

نکات:

هر وقت ماسکی را روی صورت‌تان ماساژ می‌دهید، از نوک انگشتان خود استفاده کنید و سعی کنید آن را با حرکات دورانی بر پوست بزنید. این بهترین راه ماساژ است.

۶. ماسک تخم مرغ، شکر و ماست

همان‌گونه که می‌توانید حدس بزنید، این ماسک، نوع ملایمی از ماسک قبلی است. در این‌جا به سفیده تخم مرغ، شکر و ماست احتیاج دارید.

روش:

تخم مرغ را شکسته و زرده و سفیده را جدا کنید. یک قاشق غذاخوری ماست و ۸/۱ قاشق غذاخوری شکر را در کاسه‌ای جدا بریزید و خوب مخلوط کنید. حالا، سفیده تخم مرغ را به مخلوط ماست اضافه کنید.

– ماسک را روی صورت گذاشته و بگذارید خشک شود. سپس با آب ولرم بشویید.

– شکر به خاصیت لایه‌برداری شهرت دارد. ماست نیز برای پوست خوب است. بنابراین همه این‌ها با هم، لکه‌ها  و نقاط تیره را رفع کرده و پوست را نیز سفت می‌کنند.

۷. ماسک عسل و آووکادو

برای این ماسک سفت کننده صورت، به آووکادو و دو قاشق عسل نیاز دارید.

عسل مانند یک عامل پاک کننده و مرطوب کننده عمل می‌کند و آووکادو، باعث کلاژن سازی در پوست می‌شود. و همان‌گونه که قبلا گفتم، کلاژن برای سفت شدن پوست صورت بسیار ضروری است.

روش:

– پالپ آووکادو را درآورده و خوب له کنید. عسل را به پالپ له شده اضافه کرده و خمیر درست کنید.

رپورتاژ

– آن را بر پوست گذاشته و اجازه دهید خشک شود.

– خمیر باید سفت باشد. زمان بیشتری برای خشک شدن می‌برد.

– در این حین، به ماهیچه‌های صورت خود استراحت دهید. وقتی خشک شد، آن را با آب ولرم شسته و صورت‌تان را خشک کنید.

۸. ماسک خیار، لیمو و تخم مرغ

این ماسک، ماسکی تازه و فعال، مخصوصا برای پوست شل زیر چشم‌هاست. استفاده از این ماسک را در تابستان توصیه می‌کنم. برای این کار، به خیار سرد، آبلیموی تازه و سفیده تخم مرغ نیاز دارید.

روش:

– خیار سرد را پوست گرفته و آن را له کنید.

– سفیده و زرده تخم مرغ را در ظرفی جداگانه جدا کرده و سفیده را به خیار اضافه کنید. حالا یک قاشق آبلیموی تازه اضافه کنید. مواد را خوب مخلوط کنید.

– این ماسک خنک کننده و سفت کننده را روی صورت گذاشته و از آن لذت ببرید زیرا تاثیرات خوبی برای پوست دارد. بگذارید ۲۰ دقیقه بماند و سپس با آب ولرم بشویید. آن را خشک کنید.

۹. ماسک صورت عسل و بلوبری

بلوبری، سرشار از آنتی اکسیدان است که خبر خوبی برای پوست است.

آنتی اکسیدان‌ها می‌توانند با رادیکال‌های آزاد که یکی از دلایل اصلی چین و چروک هستند مبارزه کنند. عسل، پوست را پاک و مرطوب می‌کند.

این ماسک، خط‌ها و چین و چروک اطراف لب را رفع کرده و باعث زیبایی پوست می‌شود. برای این ماسک، به بلوبری تازه و عسل فرآوری نشده نیاز دارید.

روش:

۴/۱ فنجان بلوبری تازه را در غذاساز بریزید تا خمیر نرمی به دست بیاید. عسل را روی صورت بگذارید.

– روی این لایه نازک عسل، خمیر بلوبری را بگذارید.

– حدود نیم ساعت بگذارید و سپس با آب ولرم بشویید.

۱۰. ماسک کلم، تخم مرغ و آرد برنج

کلم، ماده اصلی این ماسک است. زیرا کلم حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی بسیاری است که به سفت شدن پوست کمک می‌کنند. به ۵ قاشق غذاخوری کلم خرد شده، سفیده یک عدد تخم مرغ و سه قاشق آرد نیاز دارید.

روش:

کلم خرد شده و آرد برنج را خوب مخلوط کنید

– خمیر درست کرده و خوب با دست مخلوط کنید تا نرم شود.

– حالا سفیده تخم مرغ را به آن اضافه کنید. مخلوط را در غذاساز بریزید تا خمیر نرمی به دست آید.

– این خمیر را روی صورت گذاشته و اجازه دهید خشک شود. خمیر را با آب سرد شسته و به آرامی خشک کنید.

۱۱. ماسک پاپایا و آرد برنج

ممکن است از فواید پاپایا برای پوست باخبر باشید. فایده دیگری از آن در این‌جا آمده است، به سفت شدن پوست‌تان کمک می‌کند.

برای این ماسک صورت، به یک پاپایای رسیده، ۴/۱ فنجان آرد برنج و دو قاشق عسل (اختیاری) نیاز دارید. می‌توانید از عسل برای پاکسازی و مرطوب کردن استفاده کنید.

روش:

– پالپ پاپایا را درآورده و خوب له کنید. ۴/۱ فنجان آرد برنج را اضافه کرده و مخلوط کنید تا خمیر نرمی به دست بیاید. در آخر، عسل را اضافه کرده و مخلوط کنید.

– مخلوط را روی صورت گذاشته و اجازه دهید ۱۵ دقیقه بماند تا خشک شود.

– ماسک را با آب ولرم بشویید.

۱۲. کلم، ماست و عسل

همان گونه که در بالا گفتم، کلم، منبعی سرشار از ویتامین و مواد معدنی است که برای پوست مفیدند. ماست، باعث درخشش و جوانی پوست شده و عسل، پوست را پاکسازی و مرطوب می‌کند.

برای این ماسک، به سه عدد برگ کلم، دو قاشق عسل، ۲/۱ فنجان ماست و روغن بادام (برای پوست خشک) نیاز دارید.

روش:

– برگ‌های کلم را در غذاساز یا مخلوط‌ کن ریخته تا خمیر شوند.

– عسل و ماست را به خمیر کلم اضافه کنید. مواد را خوب مخلوط کنید.

– اگر پوست خشکی دارید، روغن بادام اضافه کنید.

– این ماسک را روی صورت گذاشته و بگذارید ۱۵ دقیقه بماند تا خشک شود، با آب ولرم شسته و خشک کنید.

۱۳. ماسک روغن زیتون و آبلیمو

این احتمالا آسان ترین ماسک سفت کننده صورت در این مقاله است. فقط به دو قاشق روغن زیتون و دو قاشق آبلیمو نیاز دارید.

روغن زیتون خواصی دارد که پوست را سفت می‌کند و آبلیمو همان‌گونه که می‌دانید، پوست را تمیز می‌کند. با این کار می‌توانید از آکنه نیز خلاص شوید. پس ارزش امتحان کردن دارد.

روش:

– مواد را ترکیب کرده و روی صورت بگذارید.

– بگذارید ۲۰-۳۰ دقیق روی صورت‌تان بماند، سپس با آب ولرم بشویید.

۱۴. ماسک شیر ( با خامه) و خاک رنگ‌بر

برای این ماسک، به ۲/۱ فنجان شیر با خامه و دو قاشق خاک رنگ‌بر احتیاج دارید. این ماسک، پوست را نرم و انعطاف‌پذیر کرده و منافذ پوست را کوچک می‌کند.

روش:

– مواد را در ظرفی ترکیب کنید تا خمیری به دست بیاید. خمیر را روی صورت و گردن گذاشته و اجازه دهید خشک شود.

– آن را با آب ولرم شسته و خشک کنید تا پوستی به نرمی پوست بچه داشته باشید.

۱۵. ماسک سرکه سیب:

این ماسک، به محض شستن، تاثیر سفت کنندگی را روی پوست می‌گذارد. تنها چیزی که لازم دارید سرکه سیب است که می‌توانید آن را در خانه تهیه کنید.

اگر می‌خواهید، می‌توانید آن را بخرید. درست کردن سرکه، فرآیندی طولانی است، اما کاملا به خود شما مربوط است.

روش:

سرکه سیب را به آب اضافه کنید (مقدار آب باید دو برابر مقدار سرکه باشد. ترجیحا ۲/۱ فنجان آب و ۴/۱ فنجلن  سرکه ).

آن ها را ترکیب کرده و روی صورت بگذارید. اجازه دهید خشک شود و سپس با آب ولرم بشویید.

۱۶. ماسک توت فرنگی و آبلیمو

توت فرنگی از زما‌ن‌های دور برای بهبود پوست به کار می‌رود. آبلیمو، یک پاک کننده بسیار قوی است و مانند یک قابض طبیعی عمل می‌کند.

– زمانی که این دو ترکیب می‌شوند، میزان زیادی ویتامین C را فراهم می‌کنند که برای جوانسازی پوست عالی است.

– برای این ماسک، به ۴/۱ فنجان توت فرنگی رسیده و تازه، ۲/۱ فنجان آبلیموی تازه و سه قاشق نشاسته ذرت نیاز دارید.

روش:

توت فرنگی‌ها را خرد کنید و آن‌ها را در مخلوط‌ کن بریزید تا پالپ میوه به دست بیاید. آبلیمو و نشاسته ذرت رابه آن اضافه کنید. مواد را خوب مخلوط کنید تا خمیر نرمی به دست آید.

– این خمیر را روی صورت خود بگذارید و اجازه دهید ۲۵-۳۰ دقیقه بماند تا خشک شود. ماسک را با آب ولرم شسته و خشک کنید.

۱۷. مکعب آناناس

یک درمان خانگی موثر دیگر، مکعب آناناس است. برای این کار، به آب آناناس تازه نیاز دارید.

روش:

– آب آناناس را در قالب یخ بریزید و بگذارید یخ بزند. بعد از این‌که مکعب یخ آناناس درست کردید، آن را روی صورت مالیده و بگذارید ۴-۵ دقیقه بماند.

– پس از این‌که خشک شد آن را بشویید و سفت شدن پوست‌تان را حس کنید.

– این روش، توسط facialist امتحان شده و اثرگذاری آن اثبات شده است. آناناس به حفظ قابلیت ارتجاعی و سفتی پوست کمک می‌کند.

توصیه می‌شود برای کسب نتایج بهتر، هفته‌ای یک بار از ماسک‌های صورت استفاده کنید.

فکر می‌کنم با توجه به نوع پوست‌تان، زمانی و موادی که در خانه دارید، انتخاب‌های کافی دارید. حالا اجازه بدهید به شما نکاتی را درباره جوان‌تر کردن پوست بگویم.

نکاتی برای ظاهر جوان‌تر:

۱. شکل ابروها

شکل درست ابروها می‌تواند چشم‌های افتاده را بپوشاند: من مدل کمانی را پیشنهاد می‌کنم.

۲. ماساژ:

هر دو هفته یک بار پوست خود را ماساژ داده و هر ماسک را یک بار در هفته استفاده کنید.

۳. مژه‌ها:

مژه‌های گوشه چشم‌ها را فر کنید. این کار را قبل از زدن ریمل انجام دهید.

۴. ورزش:

ماهیچه‌های صورت خود را ورزش دهید تا سالم و سفت بمانند. می‌توانید هر روز یوگای صورت انجام دهید.

کمی کار کردن روی پوست می‌تواند نتایج رضایت بخشی داشته باشد. امیدوارم این پیشنهادات برای شما نیز مفید باشند.

نوشته‌های مرتبط