اصطلاحات کسب و کار: زنجیره تامین یا Supply Chain چیست؟

زنجیره تامین یا Supply Chain شبکه‌ای است بین یک شرکت و هر یک از تامین‌کننده‌های آن برای تولید و توزیع یک محصول مشخص، و زنجیره تامین، گام‌هایی را که برای رساندن کالا یا خدمات به مشتری برداشته می‌شود نشان می‌دهد. مدیریت زنجیره تامین یک فرایند مهم است، چون یک زنجیره‌ی تامین بهینه به هزینه‌های کمتر و چرخه‌ی تولید سریع‌تر منتج می‌شود.

تجزیه و تحلیل “زنجیرهی تامین”

مدیریت لجستیک کسب و کار به فرایند تولید و توزیع محصول در درون شرکت اشاره دارد، در حالی که مدیریت زنجیره‌ی تامین شامل تامین‌کنندگان، تولید کنندگان، و خرده‌فروشانی می‌شود که محصول را توزیع می‌کنند تا به دست مصرف کننده‌ی نهایی برسد. زنجیره‌های تامین شامل هر کسب و کاری می‌شوند که با یک محصول بخصوص سر و کار دارند، شامل شرکت‌هایی که اجزای تشکیل دهنده را مونتاژ می‌کنند و به تولید کننده تحویل می‌دهند.

جریان هزینههای تولید چگونه کار میکند

جریان هزینه‌های تولید به فرایند استفاده از مصالح و کار برای تکمیل یک کالای تمام شده که می‌توان آن را به یک مشتری فروخت اشاره دارد. یک سیستم مدیریت زنجیره‌ی تامین می‌تواند هزینه و پیچیدگی فرایند تولید را کاهش دهد، به خصوص برای تولید کننده‌ای که از قطعات و اجزای بسیاری استفاده می‌کند. به عنوان مثال، یک تولید کننده‌ی پوشاک اول مواد خام مانند پارچه، زیپ و قطعات دیگر را که برای تولید پوشاک استفاده می‌شوند تولید خواهد کرد. وقتی این اقلام ساخته شدند، باید تا زمانی که به یک مشتری فروخته می‌شوند بسته بندی و انبار شوند. یک سیستم مدیریت زنجیره‌ی تامین می‌تواند زمانی را که به مواد احتیاج خواهد بود و زمانی که می‌تواند تولید را برنامه‌ریزی کند پیش‌بینی کند، و این سیستم همچنین می‌تواند به کمینه کردن مقدار مواد و اجزا و قطعاتی که در کف کارخانه منتظر استفاده شدن در فرایند تولید هستند، کمک کند.

رپورتاژ

نمونههایی از تامینکنندگان معتبر

یک فرایند مدیریت زنجیره‌ی تامین کارآمد مستلزم تامین‌کنندگانی است که معتبر باشند. یعنی این که محصول باکیفیتی تولید کنند که نیازهای تولیدکنندگان را برآورده کند، و محصول به موقع تحویل داده شود. به عنوان مثال فرض کنید که شرکت مبلمان XYZ گران‌قیمت ترین مبلمان را تولید می‌کند، و این که تامین کننده دسته‌های فلزی و قطعات دیگر را تامین می‌کند. قطعات فلزی باید بادوام باشند، تا این که بتوانند سال‌ها روی مبلمان استفاده شوند و قسمت‌های فلزی ارسال شده به XYZ باید آن طور که مد نظر است کار کنند. تامین کننده باید قادر باشد سفارشات تولید کننده را بگیرد و قسمت‌های فلزی را برای برآوردن نیازهای تولید XYZ به آنجا ارسال کند. این مراحل برای تولید یک محصول کیفی که به شیوه‌ای سر وقت به مشتری ارسال می‌شود ضروری هستند.

مقاطعه(فاکتورینگ) در مقدار سفارش بهینهی اقتصادی

بسیاری از کارخانه‌ها که از مدیریت زنجیره‌ی تامین استفاده می‌‌کنند مفهوم مقدار سفارش بهینه‌ی اقتصادی (EOQ)را به کار می‌بندند. EOQ ابزاری است برای تعیین چگونگی سفارش، مواد و مصالح، اجزاء و قطعات و موجودی برای کمینه کردن هزینه‌ها و برآوردن نیازهای تولید. EOQ هزینه‌ی ثبت یک سفارش و زمانی را که تا دریافت سفارش طول می‌کشد در نظر می‌گیرد. به عنوان مثال، XYZ هر هفته برای تولید به 100 دستگیره‌ی کشوی برنجی نیاز دارد، و پس از سفارش دادن سه هفته طول می‌کشد تا دستگیره‌ها با هزینه‌ای برابر با 10 دلار برسند. EOQ می‌تواند اندازه‌ی ایده‌آل سفارش و زمان‌بندی سفارش را تعیین کند.

 اگر به مطالعه سایر واژگان و اصطلاحات کسب و کار، حسابداری، کارآفرینی و … علاقمندید اینجا کلیک کنید
نوشته‌های مرتبط