خواص انجیر در بارداری: 15 خاصیت اثبات شده انجیر در دوران بارداری

خوب، حالا فصل انجیر است! انجیر، سالم‌ترین میوه دنیاست، مواد مغذی بالایی دارد، خوشمزه است و به زنان باردار توصیه می‌شود. سه ماهه اول بارداری، مهم‌ترین دوران برای مادر است. در این دوران،  تهوع صبحگاهی در بدترین حالت است، خطر خونریزی هنوز بالاست و زن باردار باید مطمئن باشد که تمام مواد مغذی مورد نیاز برای رشد جنین را دریافت می‌کند.  به هر حال، به دلیل تهوع صبحگاهی ، پیروی از یک برنامه رژیمی روزانه برای برخی از مادران ، کار دشواری است. خوب، اگر مصرف کربوهیدرات سخت است چرا چیزی خوشمزه  و تازه مانند انجیر را مصرف نکنیم که نه تنها به رفع تهوع صبحگاهی کمک می‌کند بلکه تمام مواد مغذی مورد نیاز جنین را نیز تامین می‌کند. خواص انجیر در بارداری و برخی دلایل توصیه آن را در این‌جا آورده‌ایم:

۱. افزایش دریافت کلسیم

کلسیم برای رشد استخوان‌ها و دندان‌های مادر و نوزاد ضروری است. این ماده برای حفظ قدرت استخوان‌ها در دوران بارداری و پس از آن لازم است ، بنابراین با دریافت آن، مادر قادر به انجام فعالیت‌های روزانه خود خواهد بود.

۲. تامین مواد معدنی مورد نیاز

مواد معدنی موجود در انجیر، در مقایسه با دیگر میوه‌ها و سبزیجات نسبتا بالاست. کمبود ویتامین و مواد معدنی می‌تواند باعث اختلال در رشد نوزاد شود. بدترین مشکل این است که ممکن است کودک با بیماری  مادرزادی متولد شود.

۳. آنزیم خاص برای گوارش سالم‌‌تر

انجیر، علاوه بر فیبر بالا، دارای آنزیمی به نام پروتئولیتیک نیز هست که می‌تواند در رفع مشکلات گوارشی به زنان باردار کمک کند.

۴. رژیم غذایی سالم در دوران بارداری

میل شدید به خوردن می‌تواند یک مشکل رایج در دوران بارداری باشد. عدم کنترل آن توسط مادر می‌تواند باعث چاقی مادر و جنین و در نتیجه بروز مشکل در فرآیند زایمان شود. انجیر، یکی از میوه‌هایی است که آلکالین بالایی دارد که راهی طبیعی برای کنترل میل شدید به خوردن است و در نتیجه مادر می‌تواند برنامه رژیمی سالم‌تری را دنبال کند.

۵. منبع امگا۳ گیاهی و اسید فولیک برای رشد

امگا۳ و اسید فولیک،  نقش مهمی در رشد مغز جنین دارند. در ماه‌های اول بارداری، مصرف انجیر به رشد مغز نوزاد کمک می‌کند.

۶. راز پوستی سالم و زیبا در دوران بارداری

در دوران بارداری، مادر نه تنها اندام زیبای خود را از دست می‌دهد بلکه دچار رنگدانه‌های زشتی می‌شوند که به لکه‌های بارداری معروفند. انجیر دارای ماده شیمیایی به نام پسورالن است که برای درمان رنگدانه‌های پوستی خوب است.

۷. راه حلی درمانی برای کاهش دیابت بارداری

دیابت بارداری، یکی از مشکلاتی است که رفع آن کار سختی است اما به هر حال باید از آن جلوگیری کرد. مصرف انجیر که سرشار از مواد مغذی است می‌تواند در داشتن رژیم غذایی سالم‌تر به مادر کمک کند.

۸. راهی خوشمزه برای رهایی از تهوع صبحگاهی

تهوع صبحگاهی یکی از مشکلات ماه‌های اول بارداری است. گاهی وقت‌ها غیر قابل پیشگیری است و می‌تواند مانع از دریافت مواد مغذی لازم در مادر شود. انجیر حاوی ویتامین B6 است که می‌تواند به کاهش تهوع صبحگاهی کمک کند.

۹. راهی برای کنترل فشار خون

داشتن پتاسیم بالا به این معناست که انجیر به کنترل فشار خون مادر کمک می‌کند. زمانی که فشار خون کنترل شود، سطح کلسترول نیز کنترل می‌شود و خطر پره اکلامپسی کاهش می‌یابد.

۱۰. روشی خوش‌طعم برای پیشگیری از پرفشاری خون

پرفشاری خون، مشکلی جدی در دوران بارداری است. زمانی که مادر به پرفشاری خون دچار باشد، احتمال زایمان نرمال پایین می‌آید.

۱۱. فیبر بالا

انجیر به دلیل داشتن فیبر بالا، راهی خوب و سریع برای رفع مشکل یبوست است.

۱۲. بهبود جذب آهن در بدن

انجیر، سرشار از ویتامین C نیز هست و عملکرد اصلی ویتامین C کمک به جذب آهن است. آهن برای کاهش خطر کم‌خونی مادران مهم است.

۱۳. منبع قند طبیعی

اگرچه قند بالا می‌تواند برای زن باردار خطرناک باشد اما قند طبیعی موجود در انجیر، ماده‌ای سالم برای تامین گلوکز مورد نیاز بدن است.

۱۴. رفع کم‌خونی

کم‌خونی، مشکلی رایج است اما این وضعیت در زنان باردار می تواند برای مادر و جنین کشنده باشد زیرا خون برای رشد جنین ضروری است و کمبود آن می‌تواند باعث بروز مشکلاتی از قبیل بیماری‌های مادرزادی شود.

۱۵. منبع مواد مغذی کلیدی

اطمینان از این‌که مادر باردار مواد مغذی کافی را دریافت می‌کند، اهمیت زیادی دارد. مواد مغذی کافی در بدن به این معناست که مادران می‌توانند سلامت خود را در زمان بارداری و پس از آن حفظ کنند.

درست است که مصرف انجیر در طول بارداری به شدت توصیه می‌شود اما نکاتی نیز وجود دارد که یک زن باردار باید در نظر بگیرد. مهم نیست یک غذا یا میوه تا چه حد سالم است، چیزی که اهمیت دارد این است که بدانیم مصرف بیش از اندازه آن باعث بروز مشکلاتی می‌شود.  بارداری دورانی است که زنان باید در بهترین وضعیت باشند، بنابراین مشورت با یک متخصص کار درستی است.

برخی از مشکلاتی که ممکن است در اثر مصرف انجیر به وجود بیاید:

۱. واکنش حساسیتی یکی از این مشکلات غیر قابل پیشبینی است. اگر مادر، سابقه هیچ‌گونه حساسیت هم نداشته باشد، تغییرات هورمونی در دوران بارداری می‌تواند باعث ایجاد واکنش‌های حساسیتی به خوردن انجیر شود.

۲. پسورالن ممکن است برای رفع رنگدانه‌های پوست در دوران بارداری خوب باشد. به هر حال، در برخی موارد، ورود پسورالن زیاد به بدن می‌تواند باعث بروز مشکلی به نام فتودرماتیت شود.

۳. همان گونه که در بالا گفته شد، یکی از خواص انجیر در دوران بارداری این است که انجیر به کنترل فشار خون مادر باردار کمک می‌کند اما مصرف بیش از حد آن می‌تواند تاثیر عکس بگذارد، انجیر می‌تواند سطح گلوکز خون را نیز پایین بیاورد.

این‌ها خواص و عوارض جانبی انجیر هستند. این‌که مادر باهوشی باشید، ضروری است اما آگاه بودن، اهمیت بیشتری دارد.


دیگر نوشته ها

1 of 486

کسب و کار

1 of 5

پست های اخیر