استیک مرغ: ۲ طرز تهیه استیک مرغ خانگی خوشمزه

استیک مرغ یکی از غذاهای بسیار ساده و امروزی و لذیذ و خوشمزه است که خیلی ها علاقمندند شیوه درست کردنش را یاد بگیرند. در این نوشتار با ما همراه باشید تا ۲ طرز تهیه استیک مرغ خانگی خوشمزه را یاد بگیرید و در اولین فرصت آن را تهیه کنید.

۱. استیک مرغ با سس گریوی

مواد لازم

برای استیک سرخ کرده مرغ

۱ و نیم فنجان شیر کامل

– ۲ عدد تخم‌مرغ بزرگ

– ۲ فنجان آرد

– ۲ قاشق چایخوری نمک

– پودر فلفل سیاه

– ۴/۳ قاشق چایخوری پاپریکا

– ۴/۱ قاشق چایخوری فلفل قرمز

– ۱.۳۶ کیلوگرم استیک مرغ ( کاملا صاف شده)

– نمک

– ۲/۱ فنجان روغن کانولا یا روغن گیاهی

برای گریوی

۱ قاشق غذاخوری کره

– ۳/۱ فنجان آرد

– ۳ تا ۴ فنجان شیر کامل

– ۲/۱ قاشق چایخوری نمک

– پودر فلفل سیاه

طرز تهیه استیک مرغ

برای استیک مرغ : چند ظرف را آماده کنید. شیر و تخم‌مرغ را در یکی از ظرف‌ها بزنید، آرد، نمک، ۱ و نیم قاشق چایخوری فلفل سیاه، پاپریکا و فلفل قرمز در یکی دیگر و گوشت را در ظرف سوم بگذارید. یک بشقاب تمیز نیز داشته باشید تا مرغ‌هایی که در نان غلتانده‌‌اید را در آن بگذارید.

هر بار با یک تکه مرغ کار کنید. هر دو طرف گوشت را نمک و فلفل سیاه بزنید و آن را در مخلوط آرد بغلتانید. آن را در مخلوط شیر و تخم و مرغ بزنید. در آخر، آن را دوباره در آرد غلتانده و بگذارید آرد به تمام قسمت‌های آن برسد ( مخلوط خشک/ خیس/ خشک). گوشت آردی شده را در ظرفی تمیز بگذارید. این کار را برای باقی آنها نیز تکرار کنید.

روغن را در یک تابه بزرگ روی حرارت متوسط بگذارید. کره را اضافه کنید. مقداری آرد در روغن بریزید تا ببینید روغن داغ شده یا نه. زمانی که کره، جلز و ولز کرد، آماده است (نباید قهوه‌ای شود، اگر بشود یعنی حرارت خیلی بالاست). ۳ تکه مرغ را در تابه بریزید، هر طرف را ۲ دقیقه و تا زمانی که قهوه‌ای شود سرخ کنید. مرغ را درآورده و روی دستمال بگذارید و روی آنها را با ظرف یا فویل بپوشانید تا گرم بمانند. این کار را برای تمام آنها انجام دید.

زمانی که همه مرغ‌ها سرخ شدند، روغن غذا را در یک ظرف ضد حرارت بریزید. بدون این‌که تابه را تمیز کنید، آن را روی حرارت متوسط رو به پایین بگذارید. ۴/۱ فنجان روغن را در تابه ریخته و بگذارید گرم شود.

برای گریوی: زمانی که روغن داغ شد، آرد را به شکلی مساوی در آن بریزید. با همزن، آرد را با روغن مخلوط کنید تا خمیری طلایی به‌دست بیاید. اگر روغن زیاد بود، آرد بیشتر بریزید. اگر خیلی خمیری و خشک بود، روغن بیشتر بریزید. آن را بپزید تا رنگ آن به صورت طلایی قهوه‌ای درآید.

شیر را اضافه کرده و مدام هم بزنید. نمک و فلفل را بریزید و تا ۵ تا ۱۰ دقیقه هم بزنید تا غلیظ شود. اگر خیلی غلیظ بود، شیر بیشتری بریزید. مراقب طعم و کافی بودن نمک و فلفل آن باشید.

گوشت را در کنار سیب زمینی له شده سرو کنید. گریوی را روی تمام غذا بریزید!

۲. استیک مرغ با سس باربیکیو بالزامیک

مواد لازم

برای سس باربیکیو بالزامیک

– ۲۲۵ میلی‌لیتر سرکه بالزامیک

– ۱۸۰ میلی‌لیتر کچاپ

– ۸۰ گرم شکر قهوه‌ای

– ۱ حبه سیر، خرد شده

– ۱ قاشق غذاخوری سس خردل

– ۲/۱ قاشق چایخوری نمک

– ۲/۱ قاشق چایخوری پودر فلفل سیاه

برای مرغ

– ۴ تکه مرغ (هر گونه ترکیبی از سینه، پا یا ران مرغ)

– نمک و پودر فلفل سیاه

مطلب مرتبط: طرز تهیه جوجه کباب: ۵ روش پخت مرغ کبابی و باربیکیو بسیار خوشمزه

طرز تهیه استیک مرغ

برای سس: تمام مواد را در یک تابه کوچک مخلوط کنید تا با هم ترکیب شوند و طعم‌ها به خورد هم بروند. آن را ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی حرارت متوسط بگذارید تا مقدار آن به ۳/۱ برسد.

برای مرغ: تابه گریل را روی حرارت متوسط قرار دهید. گوشت را با نمک و فلفل مزه‌دار کنید. با استفاده از قلم‌موی آشپزی، از سس باربیکیو روی آن بمالید. گوشت را روی کباب‌پز بگذارید. در این هنگام، سس باربیکیو را در تابه‌ای ریخته و روی حرارت بگذارید.

هر طرف مرغ را ۸ دقیقه بپزید. هر چند دقیقه، یک بار از سس روی مرغ‌ها بمالید. گوشت را از روی گریل برداشته و بگذارید ۵ دقیقه بماند. با سس باربیکیوی گرم میل کنید.

می‌توانید مرغ را در فر نیز بپزید. فر را روی حرارت ۱۹۰ درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید. مرغ را در ظرف گذاشته و ۲۵ دقیقه بپزید. مرغ را از فر درآورده و سس باریبیکیو را روی تمام قسمت‌های آن بریزید. ظرف را دوباره در فر گذاشته و ۱۵ دقیقه دیگر بپزید.

نوشته‌های مرتبط