10 فایده باورنکردنی هندوانه در دوران بارداری

شاید درباره فواید هندوانه در دوران بارداری چیز زیادی نشنیده باشید. زنان باردار به خوردن میوه‌ها و سبزیجات تشویق می‌شوند. به خاطر آنکه میوه‌ها و سبزیجات حاوی مواد مغذی مورد نیاز بسیاری در دوران بارداری هستند. یکی از میوه‌های توصیه شده که برای اوایل بارداری فایده‌ّهای زیادی در بر دارد، هندوانه است. علاوه بر قیمت ارزان، مزه‌اش شیرینی و خوردنش راحت است و حاوی مواد مغذی و فواید زیر است:

– انرژي

– آب

خرید کتاب

– کربوهیدرات

– پروتئين

– ویتامین B6

– فولات

– قند

– فیبر خوراکی

– ویتامین C

– چربی

– پتاسیم

– فسفر

– کلسیم

– آهن

– منیزیم

– روی

– ویتامین A

– نیاسین

– ریبوفلاوین

– تیامین

– اسید پانتوتنیک

خواص هندوانه در دوران بارداری

مصرف هندوان در اوایل بارداری بسیار مهم است. چون فایده‌های بسیاری از آن حاصل می‌شود :

۱. اِدم (ورم) بارداری را کاهش می‌دهد

ورم در زنان باردار امری رایج است. این به خاطر انسدادی است که باعث ورم می‌شود. محتوای آب موجود در هندوانه موانع موجود بر سر راه خون و عضلات را کاهش می‌دهد.

۲. از دهیدراته (بی آب) شدن بدن جلوگیری می‌کند

موقع بارداری، به زنان باردار توصیه می‌شود آب معدنی به مقدار بسیار زیاد بنوشند. بیشتر از زمانی که باردار نبودند. هدف از این کار پیشگیری از دهیدراته (بی آب) شدن بدن است که می‌تواند به مادر و نوزاد صدمه بزند. دهیدراته شدن باعث انقباضات یا زایمان زودرس بشود. به همین خاطر، خوردن هندوانه مهم است چون ۹۰٪ آب دارد.

۳. پیشگیری از شکل گیری رنگدانه‌ها و ترک پوستی

ترک‌های حاصل از کشیدگی پوست در دوران بارداری رایج هستند. این امر باعث می‌شود پوست زشت و بدشکل به نظر برسد. با مصرف هندوانه موقع بارداری، زنان باردار پوستی نرم خواهند داشت.

۴. پیشگیری از گرفتگی عضلانی

بعضی از محتویات هندوانه نیز برای پیشگیری از گرفتگی‌های عضلانی در زنان باردار مفید هستند.

۵. غلبه بر حالت تهوع

حالت تهوع یکی از علائم استفراغ است که زنان باردار سر صبح تجربه می‌کنند. معمولا در اولین سه ماهه‌ی بارداری رخ می‌دهد و در دومین سه ماهه از بین خواهد رفت. برای غلبه بر حالت تهوع، زنان باردار می‌توانند هندوانه مصرف کنند.

۶. غلبه بر ناراحتی های گوارشی

با رشد جنین در شکم، زنان باردار اغلب مشکلات گوارشی را نیز تجربه خواهند کرد. برای غلبه بر این مشکل، زنان باردار بهتر است میوه‌های سرشار از فیبری مانند هندوانه مصرف کنند.

۷. حفظ سلامت قلب

محتوای لیکوپن موجود در این میوه برای حفظ سلامت قلب مفید است. حفظ سلامت قلب نه تنها در دوران بارداری بلکه حتی غیر از آن دوران هم مهم است.

۸. حفظ سلامتی سیستم ایمنی بدن

محتوای ویتامین C به زنان باردار کمک می‌کنند سیستم ایمنی قوی‌تری داشته باشند. این کار از ورود بیماری‌ها به بدن که می‌توانند به سلامت مادر و جنین آسیب بزنند جلوگیری می‌کند.

۹. سرشار از آنتی اکسیدان

ویتامین A موجود در هندوانه هم به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند. آنتی اکسیدان‌ها به جلوگیری از آسیب رادیکال‌های آزاد کمک می‌کنند.

۱۰. تشکیل استخوان جنین

در آغاز بارداری، بسیاری از ارگان‌های جنین رشد می‌کنند. یکی از آن‌ها تشکیل استخوان جنین است. این رشد وقتی اتفاق می‌افتد که ماده‌ی پتاسیم مورد نیاز به طور کامل فراهم شود. پتاسیم برای حفظ کلسیم در بدن مفید است.

هشدار

هرچند فایده‌های خوردن هندوانه در اوایل بارداری بسیار زیاد هستند اما از مصرف بیش از حد و بی‌رویه‌ی آن خودداری کنید. چون می‌تواند باعث افت فشار خون در زنان باردار شود. فشار خون پایین اغلب موجب سرگیجه‌ی زنان باردار می‌شود.

 

خرید کتاب

دیگر نوشته ها

1 of 405

کسب و کار

1 of 4