نماد خوش شانسی: ۵۰ سمبل شانس و اقبال از سراسر جهان که شاید برایتان شانس بیاورند

آیا به شانس اعتقاد دارید؟ آیا نشانه‌ها و نماد خوش شانسی و موفقیت را می‌شناسید؟ آیا برای از بین بردن شر و به ارمغان آوردن خوشبختی، همواره طلسم خوش شانسی یا یک شیء نمادین همراه خود دارید؟ خب، بسیاری از آدم‌ها این‌طور هستند.

فرهنگ‌ها در سراسر جهان علائم و نشانه‌هایی دارند و اعتقاد دارند که آنها برای‌شان خوش شانسی می‌آورند. نمادهای دیگری هم وجود دارند که تصور می‌شود فرد را برای رسیدن به آرزویش کمک می‌کنند یا حتی بیماران را شفا می‌دهند. نمادهایی نیز برای خنثی کردن شر و محفاظت از آدم‌ها در برابر لعن و نفرین وجود دارد.

نمادهای خوش شانسی به اشکال، اندازه‌ها و فرم‌های مختلفی هستند. نشانه‌هایی از موفقیت (یا شکست) در طبیعت وجود دارند، از جمله گیاهان، حیوانات و حشرات. بسیاری از فرهنگ‌ها بر این باورند که اشیاء، اعداد، نمادها و سنگ‌های هستند که با خود خوش شانسی به ارمغان می‌آورند.

در این نوشتار با معروف‌ترین نشانه‌های شانس و خوشبختی از سراسر جهان آشنا خواهید شد. ما سعی کرده‌ایم که طیف وسیعی از نمادهای خوش شانسی را از سراسر دنیا گردآوری کنیم. موفق باشید!

عدد شانس شما چند است؟ روش محاسبه عدد شانس و تقدیر آنلاین

نشانه‌های موفقیت در دل طبیعت

رنگین‌کمان نماد خوش شانسی در نظر گرفته می‌شود، زیرا، همانطور که همه‌ی ما می‌دانیم، پایان شب سیه سپید است!

۱. درخت بلوط و میوه آن

درخت بلوط و میوه‌های آن، در فرهنگ کشورهای اسکاندیناوی نماد خوش شانسی است. وایکینگ‌ها درختان بلوط را با تور ارتباط می‌دادند. تور خدایی است که تندر و رعد و برق را با گرز و سندان بزرگش ایجاد می‌کرد. از آن‌جایی که این درخت، رعد و برق را جذب کرد، برای تور مقدس بود. وایکینگ‌ها معتقد بودند که میوه‌ی درخت بلوط، خشم تور را نادیده گرفت، بنابراین آنها برای محافظت از خانه‌هایشان در برابر رعد و برق یک بلوط در کنار پنجره قرار می‌دادند.

۲. رنگین‌کمان

رنگین‌کمان در عهد عتیق هم آمده است. خداوند پس از سیل یک رنگین‌کمان را در آسمان پدیدار کرد به عنوان نشانه‌ای از این که زمین در اثر سیل نابود نخواهد شد. گفته می‌شود که لپرکان‌های ایرلندی طلای خود را تهِ رنگین‌کمان پنهان کرده‌اند، هرچند همه‌ی ما می‌دانیم که پبدا کردن تهِ رنگین‌کمان غیر ممکن است.

۳. تخم مرغ

تخم‌مرغ نماد قدرتمند باروری، خلوص و تولد دوباره در ادیان قدیمی مردم است. این ماده‌ی خوراکی در آئین‌های جادویی برای ترویج باروری و بازگرداندن مردانگی، نگاه به آینده، پدیدار شدن آب و هوای مناسب، تشویق رشد محصولات، حفاظت از گاو و کودکان در برابر بدبختی و جلوگیری از “چشم بد” یا همان چشم ‌زخم استفاده می‌شوند. در انگلستان، دریافت یک تخم‌مرغ سفید به عنوان هدیه خوش شانسی در نظر گرفته می‌شود، اما تخم‌مرغ قهوه‌ای سبب بدشانسی است.

۲۵ خوش شانس ترین آدم دنیا و ماجرای عجیب آنها را بشناسید

حشراتی که خوش شانسی به همراه می‌آورند

۴. جیرجی‏رک

جیرجیرک‌ها به مدت هزاران سال است که به عنوان نشانه‌ی خوش شانسی در نظر گرفته می‌شوند. این اعتقاد ممکن است از زمان‌های ماقبل تاریخ به وجود آمده باشد، زمانی که صدای جیرجیر یک جیرجیرک به عنوان نوعی یاری در نظر گرفته شد. در چین و دیگر کشورهای آسیایی، جیرجیرک به عنوان نگهبان محسوب می‌شود: چرا که هر نشانه‌ای از خطر که پدیدار شود، جیر جیر این حشره متوقف خواهد شد. در خاور دور و همچنین در سراسر اروپا، اعتقاد بر این است که کشتن جیرجیرک سبب بدشانسی فرد می‌شود. تقریبا همه‌ی قبیله‌های بومی امریکا معتقد بودند که جیرجیرک‌ها خوش شانسی می‌آورند‌ و تقلید از جیر جیر کردن او بی‌احترامی است. تصاویر جیرجیرک‌ها روی طلسم‌ها دیده می‌شود، به ویژه طلسم‌هایی در فرهنگ‌های خاورمیانه و اروپای شرقی که قصد جلوگیری از “چشم بد” مورد استفاده قرار می‌گیرند.

۵. کفش‌دوزک

کفش‌دوزک به عنوان نویددهنده‌ی موفقیت و رفاه در نظر گرفته می‌شود. گفته می‌شود که یک مفش‌دوزک می‌تواند یکی از مشکلات روزانه را از بین ببرد. همراه داشتن طلسم دارای تصویر کفش‌دوزک یا دیدن یک کفش‌دوزک زنده روزتان را با خوش شانسی پر می‌کند، سبب می‌شود که با افراد دور و برتان صبورانه رفتار کنید، و از همه مهمتر، بار روی دوش‌تان را کم می‌کند. اگر یک کفش‌دوزک را در هنگام بیماری روی‌تان ببینید، بیماری از بین می‌رود. اگر یک کفش‌دوزک روی دست‌تان بنشیند و سپس پرواز کند و برود، آب و هوای خوبی در یکشنبه‌ی بعدی خواهید داشت.

کشتن یک کفش‌دوزک برای‌تان بدشانسی می‌آورد. در مورد خال‌های روی کفش‌دوزک: اگر یک کفش‌دوزک بر روی دست زنی که به تازگی ازدواج کرده بیاید، تعداد خال‌های روی این حشره تعداد فرزندان این زن را نشان می‌دهد. تعداد خال‌های یک کفش‌دوزک همچنین می‌تواند تعداد ماه‌های خوشی را نشان دهد. مردم همچنین بر این باور هستند که اگر یک کفش‌دوزک را در خانه‌تان ببینید، به تعداد خال‌های روی کفش‌دوزک دلار به‌دست خواهید آورد.

۶. سنجاقک

سنجاقک‌ها یکی دیگر از حشراتی هستند که خوش شانسی می‌آورند. سنجاقک نشان‌دهنده‌ی تغییر است. سنجاقک‌های آبی نشان‌دهنده‌ی حالت نیمه‌هوشیار یا “در رویا بودن” هستند. دیگر معانی نمادین مرتبط با سنجاقک‌ها عبارتند از: رفاه، قدرت، شجاعت، صلح، هماهنگی و خلوص.

۷. سوسک سیاه

تقدس سوسک‌ سیاه سرگین‌خوار (اسمارب) به مصر باستان برمی‌گردد. اسکاراب به عنوان نماد طلوع خورشید و محافظت‌کننده در برابر شر، نماد تولد دوباره، تجدید حیات و تحول است.

توتم حیواناتی که خوش شانی می‌آورند

۸. دلفین

دلفین‌ها در بسیاری از فرهنگ‌های مختلف، از جمله فرهنگ‌های باستانی یونان، سومر، مصر و رم، نماد خوش شانسی هستند. برای مسیحیان و بومیان امریکایی، دلفین یک نماد محافظت است و گفته می‌شود که تصویر آن خوش شانسی می‌آورد. ملوانان باستان که چندین ماه یا حتی سال را در دریا سپری می‌کردند، معتقد بودند که دیدن دلفین‌ها در اطراف کشتی نخستین نشانه‌ی نزدیک بودن خشکی است.

۹. خوک

خوک‌ها نماد ثروت، خوشبختی و رفاه هستند. در فرهنگ آلمانی خوک نشانه‌ی موفقیت و خوش شانسی است.” فرهنگ‌های چینی و اروپایی بر این باورند که طلسم‌های به شکل خوک توانایی این را دارند که خوش‌شانسی برای‌مان به ارمغان بیاورند، چرا که آنها نمادی از ثروت و شانس هستند. در اسطوره‌شناسی چینی خوک نماد صداقت، صبر و تحمل، نوآوری و سرسختی و سخت‌کوشی است.

۱۰. لاک پشت

لاک‌پشت یک نماد خوش شانسی در سیستم تفکر فنگ‌شویی است. آنها همچنین در کنار اژدها، تک‌شاخ، و ققنوس یکی از چهار حیوان مقدس هستند.

۱۱. لاک‌پشت‌های آبزی

اعتقاد بر این است که لاک‌پشت‌های آبزی توانایی از بین بردن جادوی بد را دارند. لاک‌پشت نماد مادر اولیه و مادر زمین است. همچنین لاک‌پشت‌ها نشانه‌ی طول عمر، امید و زندگی طولانی هستند. گفته می‌شود لاک‌پشت‌ها اتصال بین آسمان و زمین هستند.

۱۲. فیل

فیل‌ها نمادی از غلبه بر مرگ هستند. با توجه به اصول فنگ‌شویی نیز فیل نماد خوش شانسی است. گانش، یک خدای هندو با سر فیل، خدای هندوی خوش شانسی است. گفته می‌شود که مجسمه‌های فیل در قفسه‌ها یا جلوی درب ورودی طول عمر و خوش شانسی را تضمین می‌کنند. فیل همچنین نماد خرد، قدرت، وفاداری، هوش، مقاومت و انزوا است.

۱۳. خفاش قرمز

خفاش قرمز نماد زندگی طولانی در چین است. اعتقاد بر این است که طلسم‌های دارای تصویر خفاش قرمز خوش شانسی می‌آورند. به نظر می‌رسد که خفاش قرمز شر و بدی را از بین می‌برد. پنج خفاش قرمز نشان‌دهنده‌ی “پنج خوش شانسی” است. این ۵ مورد عبارتند از: سلامت، طول عمر، عشق، ثروت و فضیلت.

۱۴. ببر

ببرها در طالع‌بینی چینی نماد خوش شانسی هستند. ببر از فرد در برابر برخی از شرارت‌ها، از جمله سرقت و آتش‌سوزی محافظت می‌کند.

۱۵. قورباغه

قورباغه در بسیاری از فرهنگ‌ها نماد رفاه، ثروت، دوستی و فراوانی است. در برخی فرهنگ‌های دیگر این حویان باروری را نشان می‌دهد. در فرهنگ بومی امریکایی در جنوب غربی ایالات متحده، قورباغه قطعه‌ای از چوب را در دهانش حمل می‌کند؛ زیرا سرخپوستان موهاوی اعتقاد دارند که قورباغه آتش را برای انسان آورد. نزد رومیان باستان، اعتقاد بر این بود که قورباغه خوش شانسی و خوشبختی به خانه‌ی آدم‌ها می‌آورد. بومیان استرالیا معتقدند که قورباغه‌ها رعد و برق و باران را آورده‌اند.

گفته می‌شود که قورباغه در بهبود سرعت بهبود بیماری موثر است. قورباغه‌ها در میان مصریان و یونان باستان نماد درون‌انگیزی و باروری بودند. در مصر باستان حکت، الهه‌ای به شکل قورباغه (خدای باروی)، از نوزادان تازه به دنیا آمده محافظت می‌کرد، از این رو قورباغه‌ها نماد باروری و تولد هستند. همچنین گفته می‌شود که قورباغه به جذب دوستان واقعی و کمک به یافتن عشق طولانی‌مدت نیز کمک می‌کند.

۱۶. پرندگان

پرندگان، از جمله درنا، عقاب و باز، نمادهای خوش شانسی هستند.

بعضی از قسمت‌های خاص بدن حیوان نیز نماد خوش شانسی هستند.

۱۷. پای عقب خرگوش

پای عقبی خرگوش یک نماد خوش شانسی است. از آن‌جایی که خرگوش‌ها به میزان فراوانی تولید مثل می‌کنند، گفته می‌شود که پاهای خرگوش باروری را افزایش می‌دهند. هنگامی‌که پای عقب خرگوش توسط یک مرد به عنوان گردن‌بند استفاده ‌شود، او بچه‌دار خواهد شد. وقتی که توسط یک زن استفاده شود، او باردار می‌شود.

۱۸. دندان الیگاتور

در افریقا مردم اعتقاد دارند که دندان الیگاتور برای قماربازان شانس می‌آورد.

گیاهانی که نشان‌دهنده‌ی خوش شانسی می‌آورند

۱۹. شبدر چهار برگ

شبدر چهار برگ در فرهنگ‌های غربی به عنوان نماد شانس بسیار معروف است، و این باور احتمالا به دلیل ارتباط آن با روز سنت پاتریک است. شبدرهای چهار برگ وجود دارند، اما آنها فراوانی شبدرهای سه برگ نیستند. بنابراین اعتقاد بر این است که اگر یکی از این شبدرها را پیدا کنید، خوش شانسی به شما روی آورده‌است. افسانه‌ها می‌گویند وقتی که حوا مجبور به ترک بهشت شد، یک شبدر چهار برگ را همراه خود برداشت تا خوش شانس باشد.

۲۰. بامبوی خوش قدم

بامبوی خوش قدم، یا “بامبوی دوستی” (در واقع گونه‌ای از دراسنا، از تیره‌ی مارچوبگان) هدیه‌ای نماد خوش شانسی است. این گیاه در جنگل‌های بارانی گرمسیری جنوب شرقی آسیا و افریقا رشد می‌کند. متخصصین اندیشه‌ی فنگ‌شویی بر این باور هستند که قرار دادن یک گیاه بامبو در سمت شرقی فضا، جریان انرژی یا “چی” را بهبود می‌بخشد.

۸ نکته طلایی در نگهداری از بامبو گیاه خوش شانسی!

اشیائی که نماد خوش شانسی هستند

۲۱. کابوس گیر

کابوس‌گیر، از فرهنگ بومیان امریکایی، نماد خوش شانسی محسوب می‌شود زیرا تصاویر منفی را از رویاها حذف می‌کنند.

۲۲. فانوس قرمز

فانوس قرمز نماد شانس در فرهنگ چینی است.

۲۳. نعل اسب

نعل اسب نشان‌دهنده‌ی موفقیت، قدرت خیر بر شر، ثروت و باروری است. این وسیله با قدرت و قابلیت اطمینان اسب همراه است. در یک موقعیت صحیح، نعل می‌تواند نماد ماه نیز باشد. در صورتی که رو به پایین باشد، نماد رحم است. برای یونانیان، نعل اسب نماد هلال ماه است که به عنوان نماد باروری در نظر گرفته می‌شد. نعل اسب از خانه و زمین آدم‌ها محافظت می‌کند، و غریبه‌ها را دور از آنها نگه می‌دارد. هنگامی ‌که نعل اسب را به دیوار بزنید یا آن را روی در ورودی آویزان کنید، شکل “U” در هر لحظه خوش شانسی را در داخل خانه حفظ می‌کند.

این سنت ممکن است ریشه در افسانه‌ی قرن دهم سِنت دانستن داشته باشد که شیطان را با استفاده از یک نعل اسب به دام انداخت. از آن به بعد، شیطان هرگز وارد خانه‌ای که در بالای آن نعل اسب آویخته شده بود، وارد نمی‌شد. بعضی از افسانه‌ها می‌گویند که یک نعل اسب رو به بالا خوش شانسی می‌آورد، در حالی که یک نعل اسب رو به پایین خوش شانسی را از بین می‌برد.

۲۴. سکه

سکه از بسیاری جهات نشان‌دهنده‌ی خوش‌ شانسی است. یک نکته وجود دارد: “یک پنی می‌بینید، آن را برمی‌دارید و تمام روز خوش شانس خواهید بود. آن را نادیده بگیرید و ناامید خواهید شد.” بعضی‌ها این ایده را فراتر می‌برند و معتقدند که اگر روی سکه رو به زمین باشد بهتر است آن را ترک کنید و بروید. سکه‌هایی که خم شده‌اند یا سوراخ هایی رویشان دارند، بیش‌تر از همه‌ی سکه‌ها خوش شانسی می‌آورند، به خصوص اگر بعد از خرید، فروشنده آنها را به عنوان باقی پول‌تان به شما بدهد. میزان خوش شانسی این سکه‌ها افزایش می‌یابد، اگر آنها را در جیب چپ بگذارید یا آنها را در گردن‌تان بیندازید.

۲۵. گلدان طلا

یک گلدان از طلا چیزی است که شما در انتهای یک رنگین‌کمان پیدا خواهید کرد و میزان خوش شانسی‌تان را دو برابر خواهید کرد.

برخی از خرافات مرتبط با سکه

رپورتاژ

– اگر یک ظرف سکه را در آشپزخانه نگه دارید، همواره خوش شانس خواهید بود.

– نخستین سکه‌ای که هر روز دریافت می‌کنید باید در جیب خالی‌تان قرار دهید تا سکه‌های بیش‌تری را جذب کند.

– سکه‌ها بر اساس اصول فنگ‌شویی خوش شانسی می‌آورند.

– بعضی‌ها می‌گویند سکه‌ای که در سال کبیسه ضرب شود، خوش شانسی را به ارمغان می‌آورد.

– بسیاری از آدم‌ها اعتقاد دارند که همراه داشتن سکه‌ای که در تاریخ تولدشان ضرب شده‌است، خوش شانسی می‌آورد.

– اگر در روز دوشنبه چند پنی به عنوان باقی پول‌تان دریافت کنید، در طول هفته خوش شانس خواهید بود.

– یک سکه در ژاکت جدید، کیف دستی یا کیف پول جدید خوش شانسی می‌آورد.

۲۶. عنخ

عنخ نماد زندگی ابدی است و ریشه در مصر باستان دارد. این شیء نماد خوش شانسی برای فرعون‌ها بود. اغلب دیده می‌شود که خدایان عنخ را به لب‌های کسی آویزان می‌کنند. اعتقاد بر این است که چنین کاری نشان‌دهنده‌ی دادن “نفس زندگی” است که در زندگی پس از مرگ برای فرد مورد نیاز است.

۲۷. تبر

تبر می‌تواند خوش شانسی بیاورد. باستان‌شناسان طلسم‌هایی را به شکل سر تبر در تمام نقاط جهان پیدا کرده‌اند. آنها معمولا یک سوراخ دارند، که نشان می‌دهد که آنها را به عنوان گردن‌بند استفاده می‌کرده‌اند. هنر باستانی از شرق دور، امریکای پیشاکلمبی، ناحیه‌ی مدیترانه و افریقا اغلب تبر دو لبه را برای نشان دادن قدرت استفاده می‌کردند.

۲۸. دایره

دایره یکی از قدیمی‌ترین نمادهای خوش شانسی بشر است. این شکل برای به معنای جاودانگی و نشانه‌ای از تمامیت، کمال و یکپارچگی است. دایره به ما انواع مختلف نمادهای خوش شانسی را داده است، از جمله انواع حلقه و طرح‌های دایره‌ای نشانه‌ی هکس. به علاوه حلقه‌ی گلی که در کریسمس روی درها آویزان می‌کنیم هم دایره است.

۲۹. هلال ماه

هلال ماه یکی از قوی‌ترین نمادهای خوش شانسی است. هلال به خصوص برای بچه‌های کوچک و مادرانشان خوش یمن است. در مصر باستان هلال ماه علامت ایسیس (الهه‌ی باروری) بود. این نماد در سراسر جهان گسترش یافت و در نهایت اگر همراه یک ستاره دیده شود به عنوان نماد بهشت تعبیر می‌شود. این امر به ویژه در اسلام بسیار مهم است.

۳۰. صلیب

صلیب به نمادی از مسیحیت تبدیل شده‌است، اما قرن‌ها قبل از عصر مسیحیت نیز، یک علامت مذهبی و نماد خوش شانسی بود. پیام مسیحیت به بعضی از نقاط جهان هرگز نرسیده‌است. در بیش‌تر ادیان غیرمسیحی، صلیب نشان‌دهنده‌ی درخت زندگی است. در برخی از فرهنگ‌های باستانی، صلیب نشان‌دهنده‌ی یک نردبان است که به فرد در حال عبادت کمک می‌کند تا به خدا برسد.

۳۱. دست

دست یک نماد قدرتمند خوش شانسی تقریبا در همه‌ی فرهنگ‌های مدیترانه‌ای است. در کشورهای مسلمان، دست در حالی که انگشت شست و باقی انگشتان به احترام فاطمه، دختر مورد علاقه پیامبر، باز می‌شوند. فاطمه یکی از سه زنی بود که وارد بهشت شد. انگشت شست خود پیامبر را نشان می‌دهد، انگشت اول نشان‌دهنده‌ی فاطمه، انگشت میانی همسر او، و دو انگشت دیگر پسران او هستند.

اتروسک‌های باستانی و یونانیان باستان از طلسم‌های خوش‌ شانسی که روی تصویر یک مشت بود استفاده می‌کردند، مشتی که انگشت شست لای انگشت‌های دیگر پنهان شده بود. اعتقاد بر این بود که همین تصویر با انگشت اشاره‌ی باز شده، توانایی جلوگیری از چشم بد را دارد. گاهی اوقات یک حالت ساده‌ی دست، سبب خوش شانسی می‌شود یا بدی را از فرد دور می‌کند. در بسیاری از کشورها، به ویژه در ایتالیا، چشم شیطان با به اصطلاح “شاخ شیطان” توسط مشت گره شده و در حالی که انگشت سبابه و انگشت کوچک باز شده‌است، خنثی می‌شود.

۳۲. قلب

قلب به عنوان نشانه‌ای از عشق و خرد در سنت مسیحی دیده می‌شود. در مصر، قلب به عنوان مرکز انرژی روانی ما دیده می‌شود و تصور بر این است که قدرت غلبه بر تأثیرات جادوی سیاه را دارد. در اسلام، قلب جایی است که درک رخ می‌دهد.

۳۳. شاخ

شاخ نشان‌دهنده‌ی قدرت، توانایی و فراوانی است. در اساطیر یونانی و روم باستان، شاخ نشان‌دهنده‌ی آلت تناسلی مردانه است. به دلیل شکل منحنی شاخ، هم برای مرد و هم برای زن به یک اندازه به عنوان نماد جنسی پذیرفته شده‌است. گاهی اوقات شاخ نماد فراوانی است که نشان‌دهنده‌ی ثروت و رفاه در آینده است. اعتقاد بر این است که مانند هلال ماه (شاخ شبیه به آن است) طلسم‌هایی که به شکل شاخ حیوانات هستند، قدرت زیادی برای غلبه بر چشم بد دارند.

۳۴. کلید

کلید یکی از مهم‌ترین نمادهای خوش شانسی است. این شیء یکی از قدیمی‌ترین طلسم‌ها نیز محسوب می‌شود. کلید اگر به عنوان یک هدیه بین دو عاشق رد و بدل شود، نماد و نشانه‌ی باز کردن در قلب است. اعتقاد بر این است که کسی که کلید را هدیه می‌دهد در عشق خوش شانس خواهد بود. یونانیان و رومیان اعتقاد داشتند که کلید نشان‌دهنده‌ی «کلید زندگی» است که توانایی باز کردن دری را دارد که از طریق آن کسانی که دعا می‌کنند به خدایان می‌رسند.

کلید همچنین برای یادآوری چیزهای گذشته و پیش‌بینی چیزهایی که در آینده رخ می‌دهد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. قدیمی‌ها اهمیت ویژه‌ای برای کلید ساخته شده از نقره قائل بودند، فلزی که برای الهه دیانا مقدس بود. او محافظ درب‌ها و مدخل‌ها بود و همچنین نگهبان ویژه‌ی زنان باردار. در فرهنگ ژاپن، سه کلیدی که به هم وصل هستند، یک نماد خوش شانسی هستند. این سه کلید به کسی که آنها را دارد توانایی باز کردن درهایی را می‌دهد که منجر به عشق، سلامت، و ثروت می‌شوند.

با توجه به کولی‌های اروپای شرقی، کلید همراه با یک حلقه‌ی فلزی متصل به آن، خواب خوب شب را تضمین می‌کند، اگر به صورت رو به بالا در قسمت بالای تخت آویزان شده باشد. این کلید همچنین می‌تواند از کابوس جلوگیری کند.

۳۵. نردبان

نردبان به مدت قرن‌ها به عنوان نمادهای خوش شانسی در نظر گرفته شده‌است. مصری‌ها معمولا آنها را در مقبره‌ی خود قرار می‌دادند تا به سمت بهشت صعود کنند. مصریان همچنین طلسم‌هایی به شکل نردبان را همراه داشتند تا به آ‌نها کمک کند که از شر وسوسه‌های زمینی در امان باشند. نردبان، هنگامی ‌که بر روی یک دیوار قرار بگیرد، یک مثلث با زمین ایجاد کند، بدشانسی می‌آورد.

بعضی می‌گویند که سه ضلع مثلث نشان‌دهنده‌ی یک واحد ابتدایی خانواده هستند: پدر، مادر و کودک. گروه دیگری این سه ضلع نشان‌دهنده‌ی پدر، پسر و روح‌القدس است. تصور می‌شود که عبور از این مثلث اتحاد واحد مقدس را نقض می‌کند. البته برای عبور از زیر یک نردبان، یک پادزهر هم وجود دارد. اگر شما ناخواسته از زیر یک نردبان عبور کنید، می‌توانید انگشتان‌تان را به نشان آرزوی موفقیت ضربدری کنید و سه بار از لای پله‌های نردبان تف کنید و به این ترتیب خودتان را بیمه کنید!

۳۶. مثلث

مثلث‌ها قوی‌ترین شکل برای ساختمان‌ها هستند. روحانیون ادیان باستانی نیز اهمیت عرفانی موجود در مثلث را درک کرده بودند و طلسم‌هایی به شکل مثلث برای خود داشتند. اعتقاد بر این بود که مثلث‌ها چرخه‌ی تولد، بلوغ و مرگ را نشان می‌دهند و به همین ترتیب آنها هماهنگی بین انسان‌ها و خدایانشان را نشان می‌دهند. خراب کردن شکل بی‌نقص آن حرمت‌شکنی و توهین به مقدسات محسوب می‌شد. مصریان باستانی زمانی که اهرام را می‌ساختند از شکل مثلث استفاده کردند، که امروزه بسیاری از آدم‌ها این اهرام را به عنوان نمادی از موفقیت و خوش شانسی در نظر می‌گیرند، با وجود این‌که محل تدفین فراعنه هستند. معمارانی که آنها را طراحی کرده‌اند، چهار مثلث را به یکدیگر متصل کرده‌اند تا در کنار هم نمادی از نیروهای زمینی و آسمانی باشند.

۳۷. چرخ

چرخ‌ها ابدیت را نشان می‌دهند و در بسیاری از فرهنگ‌ها به عنوان نشانه‌ای از موفقیت و خوش شانسی در نظر گرفته می‌شود. پرچم هندوستان چرخ دارمای آئین بودا را در مرکز دارد. گفته می‌شود که خود بودا چنین چرخی را در یک مزرعه‌ی برنج کشید تا به پیروانش آموزش دهد که تمام آفرینش مجموعه‌ای از علت و معلول برای یکدیگر هستند مانند چرخش یک چرخ!

تندیس‌هایی که نماد خوش شانسی هستند

۳۸. تندیس دودکش پاک‌کن

تندیس دودکش پاک‌کن نشانه‌ای از خوش شانسی، ثروت و شادی است. یکی از افسانه‌های قدیمی انگلستان می‌گوید زمانی که پادشاه جرج در یک رژه‌ی سلطنتی سوار بر اسب خود شد، یک سگ به طور ناگهانی از جمعیت بیرون پرید، و شروع با پارس کردن و گاز گرفتن اسب پادشاه کرد. اسب روی دو پا بلند شد و در مقابل ترس و وحشت جمعیت، تقریبا پادشاه را پرتاب کرد. یک فرد کثیف در لباس‌هایی کهنه و مندرس، جلو رفت و، افسار اسب را گرفت، و حیوان را آرام کرد، یک دودکش پاک‌کن پادشاه را نجات داد!

۳۹. طلسم‌های دارای تصویر بودا یا مجسمه‌های بودا

طلسم‌های دارای تصویر بودا یا مجسمه‌های بودا خوش شانسی می‌آورند، به خصوص اگر شکم بودا را مالش دهید.

۴۰. کچینا

کچیناها نشان‌دهنده‌ی ارواح بومی قبایل پوئبلو، هوپی و زونی از جنوب غربی امریکا هستند. هر عروسک لباس مربوط به قبیله‌ی خود را بر تن دارد. اگر چه این عروسک‌ها در مراسم قبیله‌ای به طور مرتب استفاده می‌شوند، برای بازی توسط کودکان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند و در خانه‌ها و اماکن مقدس گذارده می‌شوند. اعتقاد بر این است که با دعوت کردن روح عروسک به خانواده‌ی فرد، شانس در قالب برداشت محصول خوب و حفاظت از بلایای طبیعی به این خانواده می‌آید.

۴۱. سنت کریستوفر

سنت کریستوفر (کریستوفر مقدس) قدیس پشتیبان مسافران است. مردم کاتولیک اغلب یک مدال سنت کریستوفر را در ماشین خود قرار می‌دهند.

نمادها و اعدادی که خوش شانسی می‌آورند

۴۲. ستاره شمالی

ستاره‌ی شمالی، یا ستاره‌ی دریایی، به عنوان راهنما در نظر گرفته می‌شود و نماد خوش شانسی برای ملوانان است. ستاره‌ی بیت‌اللحم سه مرد عاقل را هدایت کرد. در عهد عتیق، آسمان پر ستاره، فرزندان متعدد ابراهیم را نشان می‌دهد و مسیر سرزمین موعود را نشان می‌دهد.

۴۳. نشان چشم زخم

نشان چشم زخم، وقتی به‌عنوان یک طلسم مورد استفاده قرار بگیرد، می‌تواند بدشانسی را از شما دور کند. برخلاف دیگر منابع خوش شانسی، که به تحت تملک داشتن آن شیء بستگی دارند، قدرت طلسم چشم زخم این است که از شما در برابر خود آن چشم زخم محافظت می‌کند.

۴۴. عدد هفت

عدد هفت در بسیاری از فرهنگ‌ها و ادیان مختلف عدد خوش شانسی در نظر گرفته می‌شود. در مسیحیت هفت نشان‌دهنده‌ی از خود گذشتگی و پرهیزکاری بالاتر است. این عدد به طور مکرر در کتاب مقدس دیده می‌شود از جمله هفت چراغ معبد، هفت خردمند و هفت باکره، و مسیح که جمعیتی را با پنج کلوچه و دو ماهی سیر می‌کند. از آموزه‌های کلیسای مسیحی اولیه این بود که اعتقاد به خداوند هفت هدیه را به ارمغان می‌آورد: حکمت، درک، افتخار، شکوه، نعمت، قدرت و خداشناسی.

همچنین گفته می‌شود که پسر هفتمِ هفتمین پسر توانایی شفا دادن دارد و دختر هفتمِ هفتمین دختر توانایی تعبیر خواب را دارد. با توجه به اسطوره‌های باستانی ژاپنی نیز هفت خدای خوش شانسی وجود دارد که در سال نو هدایایی را برای افراد ارزشمند به ارمغان می‌آورد.

چیزهایی که سبب برآورده شدن آرزو می‌شوند

۴۵. چاه آرزو

چاه آرزو جایی است که شما یک سکه (و یا یک نماد دیگر از خوش شانسی) در آن می‌اندازید و آرزو می‌کنید. قدیمی‌ها بر این باور بودند که دادن پیشکش به خدایان، چاه‌ها را از خشک شدن حفظ می‌کند. آنها همچنین معتقد بودند که خدایان دریا خوشحال می‌مانند اگر چند سکه گاهی اوقات به عنوان ادای احترام در دریا انداخته شود. مطابق با رسم و سنتی که در سراسر جهان مشاهده می‌شود، اگر شما به عکس خود در آب نگاه کنید و پس از پرتاب یک سکه در آن، آرزو کنید، آرزوی‌تان برآورده خواهد شد. اما زمانی که در رم هستید، به یاد داشته باشید که خدایان دریای آنها کمتر از سه سکه را قبول نمی‌کنند.

۴۶. استخوان جناغ مرغ

استخوان جناغ مرغ نماد خوش شانسی است. این استخوان همچنین آرزو را برآورده می‌کند. اگر دو نفر دو سر استخوان جناغ را بگیرند و بکشند و هر کدام یک آرزو کنند، فردی که بعد از شکستن استخوان قطعه‌ی بزرگ‌تر را در اختیار دارد، به آرزویش می‌رسد.

۴۷. مژه کنده شده

مژه‌ی کنده شده نیز درست مانند استخوان جناغ جزو چیزهایی که آرزو را برآورده می‌کنند دیده می‌شود. اگر یک مژه‌ی کنده شده بر روی گونه شما بیفتد، آن را روی انگشت خود بگذارید، آرزو کنید، سپس مژه را فوت کنید که برود.

۴۸. شهاب یا افتادن ستاره

شهاب یا افتادن ستاره چنان‌چه همواره گفته می‌شود تنها در صورتی که توسط فردی دیده شود، برای او خوش شانسی می‌آورد و کمک می‌کند که آرزوی پنهانی‌اش برآورده شود.

سنگ‌هایی که خوش شانسی می‌آورند

۴۹. کهربا

به نظر می‌رسد کهربا ذره‌ای از خورشید است که توانایی آوردن خوش شانسی را برای آدم‌ها دارد. یونانیان کهربا را “الکترون” می‌نامیدند که به ساختن واژه‌ی مدرن الکتریسیته منجر شد. کهربا اگر مالیده شود می‌تواند جرقه بزند و شاید به همین دلیل طلسم خوش شانسی محسوب می‌شود. هم در فرهنگ چینی و هم نزد مسلمانان، برای محافظت در برابر ارواح شیطانی، کهربا را می‌سوزانند.

۵۰. یاقوت کبود

یاقوت کبود از قدیم‌الایام نماد خوش شانسی است. یونانیان معتقد بودند که استفاده از یک یاقوت کبود به عنوان زیورآلات، لطف خدایان را شامل حال فرد می‌کند. در خاورمیانه قدیم، اعتقاد بر این بود که این سنگ آبی توانایی‌های فوق‌العاده‌ای دارد. گفته می‌شود که نگین انگشتر پادشاه سلیمان همین سنگ بوده‌است. در هند، یاقوت کبود سلامتی و ثروت می‌آورد و در فرهنگ‌های دیگر اعتقاد بر این است که عنکبوت را دفع می‌کند، از باکره‌ها محافظت می‌کند و شر آدم حسود را دفع می‌کند. یاقوت کبود همچنین سنگ ماه سپتامبر به شمار می‌آید و به خصوص برای افرادی که در آن ماه متولد می‌شوند خوش شانسی زیادی می‌آورد.

۵۱. سنگ چشم گربه

سنگ چشم گربه موانع را از بین می‌برد و به فرد دارنده‌ی آن کمک می‌کند تا در زندگی پیشرفت کند. این سنگ همچنین چشم زخم، ارواح، و انرژی منفی زمینی را دفع می‌کند. در هند، تصور بر این است که اگر کسی یک سنگ گربه را با خود همراه داشته باشد، ثروت او هرگز کاهش نخواهد یافت. در میان قماربازان، این سنگ طلسم خوش شانسی است. چشم گربه از ضرر و زیان‌های غیرقابل پیش‌بینی در کسب و کار جلوگیری می‌کند و ثبات مالی را با محافظت از ثروت مالک، تضمین می‌کند.

منبع exemplore
نوشته‌های مرتبط