کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

متوکاربامول: ۸ نکته مهم درباره کاربرد، مصرف و عوارض قرص متوکاربامول

از قرص متوکاربامول برای درمان اسپاسم‌ها/دردهای عضلانی استفاده می‌شود. این دارو معمولا همراه با استراحت، فیزیوتراپی، و سایر درمان‌ها مصرف می‌شود. کار آن کمک به شل کردن عضلات است.

قرص متوکاربامول

۱. نحوه‌ی مصرف متوکاربامول

این دارو را به صورت خوراکی به همراه یا بدون غذا طبق توصیه پزشک و معمولا ۳ تا ۴ بار در روز مصرف کنید.

دوز مصرفی به شدت ناراحتی شما و واکنش‌تان به درمان بستگی دارد. دوز مصرفی را بدون نظر پزشک افزایش ندهید. با این کار ناراحتی ‌شما سریع‌تر برطرف نخواهد شد و حتی خطر عوارض جانبی افزایش پیدا می‌کند.

اگر ناراحتی‌تان بهتر نشد و حتی رو به وخامت گذاشت به پزشک اطلاع دهید.

مطلب مرتبط: مترونیدازول: ۱۲ نکته درباره کاربرد،مصرف و عوارض داروی مترونیدازول

۲. عوارض متوکاربامول

خواب آلودگی، گیجی، سبکی سر، ناراحتی معده، حالت تهوع/ استفراغ، یا تاری دید ممکن است رخ بدهد. اگر هر یک از این عوارض ادامه داشت یا بدتر شد بلافاصله به پزشک یا دارو پزشک اطلاع دهید.

یادتان باشد پزشک این دارو را تجویز کرده چون اعتقاد داشته است مزایای آن از عوارض جانبی‌اش برای شما بیشتر خواهد بود. بسیاری از کسانی که این دارو را مصرف می‌کنند هیچ گونه عوارض جانبی جدی ندارند.

اگر هر یک از این علائم و عوارض جانبی کم احتمال اما جدی را داشتید بلافاصله به پزشک بگویید: غش کردن، تپش قلب آرام، زردی چشم/پوست، حالت تهوع/استفراغ مداوم، تغییرات ذهنی/خلقی.

واکنش آلرژیک جدی به این دارو بسیار نادر است. اما اگر متوجه علائم واکنش آلرژیک جدی شدید مانند: راش، خارش / ورم (به ویژه در صورت/زبان/گلو)، سرگیجه شدید، مشکلات تنفسی، بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید.

این فهرست قطعا حاوی تمام عوارض جانبی لوازپام نیست. اگر متوجه علامتی غیر از موارد فوق شدید به پزشک یا دارو پزشک زنگ بزنید.

مطلب مرتبط: قرص پلاویکس: ۷ نکته درباره کاربرد،مصرف و عوارض داروی کلوپیدوگرل

۳. نکات احتیاطی درباره مصرف متوکاربامول

پیش از مصرف methocarbamol، اگر به این دارو یا هر نوع آلرژی دیگری دارید به پزشک اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعالی باشد که می‌توانند واکنش‌های آلرژیک یا مشکلات دیگری ایجاد کنند.

پیش از مصرف این دارو، از سابقه‌ی پزشکی خود با پزشک یا داروپزشک صحبت کنید به خصوص درباره‌ی : بیماری کبدی.

این دارو ممکن است شما را گیج یا خواب آلود کند یا باعث تاری دید بشود. تا زمانی که هوشیاری کامل ندارید از رانندگی، کار با ماشین‌آلات و انجام فعالیت‌های مهم و پرمخاطره خودداری کنید. از نوشیدن الکل پرهیز کنید.

پیش از عمل جراحی، درباره‌ی تمام داروهایی که مصرف می‌کنید به پزشک خود گزارش دهید.

افراد مسن‌تر ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به عوارض این دارو داشته باشند، به ویژه گیجی یا خواب آلودگی. این عوارض ممکن است خطر زمین خوردن را در این افراد افزایش دهد.

در طول دوران بارداری این دارو فقط باید در صورت ضرورت مصرف شود. چرا که ممکن است به جنین آسیب وارد کند. برای جزئیات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

معلوم نیست که آیا این دارو به داخل شیر مادر منتقل می‌شود. پس پیش از شیردهی نظر پزشک را جویا شوید.

مطلب مرتبط: آتنولول: ۸ نکته درباره کاربرد،مصرف و عوارض قرص آتنولول

۴. تداخل‌های دارویی متوکاربامول

تداخل‌های دارویی ممکن است کارکرد داروهای مصرفی‌تان را تغییر یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. مقاله‌ی حاضر طبعا حاوی تمام تداخل‌های دارویی ممکن نیست. فهرستی از تمام داروهای مصرفی‌تان تهیه کنید و آن را در اختیار پزشک یا دارو پزشک قرار دهید. و هرگز بدون تایید و نظر پزشک مصرف دارویی را آغاز یا متوقف نکنید یا دوز آن را تغییر ندهید.

اگر محصولات دیگری مصرف می‌کنید که باعث خواب‌آلودگی می‌شوند مانند ضد درد یا تسکین دهنده‌ی سرفه، الکل، مواد مخدر، سایر داروهای خواب یا اضطراب، شل کننده‌ی عضلات، یا آنتی‌هیستامین – به پزشک اطلاع دهید.

مصرف متاکاربامول ممکن است با برخی آزمایش‌های خاص بالینی تداخل داشته باشد، که احتمالا باعث به دست آمدن نتایج اشتباه خواهد شد. حتما درباره‌ی اینکه این دارو مصرف می‌کنید به پزشک و پرسنل آزمایشگاه اطلاع دهید.

تداخل‌های دارویی ممکن است کارکرد داروهای مصرفی‌تان را تغییر یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. مقاله‌ی حاضر طبعا حاوی تمام تداخل‌های دارویی ممکن نیست. فهرستی از تمام داروهای مصرفی‌تان تهیه کنید و آن را در اختیار پزشک یا دارو پزشک قرار دهید. و هرگز بدون تایید و نظر پزشک مصرف دارویی را آغاز یا متوقف نکنید یا دوز آن را تغییر ندهید.

اگر محصولات دیگری مصرف می‌کنید که باعث خواب‌آلودگی می‌شوند مانند ضد درد یا تسکین دهنده‌ی سرفه الکل، مواد مخدر، سایر داروهای خواب یا اضطراب، شل کننده‌ی عضلات، یا آنتی‌هیستامین – به پزشک اطلاع دهید.

مصرف این دارو ممکن است با برخی آزمایش‌های خاص بالینی تداخل داشته باشد، که احتمالا باعث به دست آمدن نتایج اشتباه خواهد شد. حتما درباره‌ی اینکه methocarbamol مصرف می‌کنید به پزشک و پرسنل آزمایشگاه اطلاع دهید.

۵. اوردوز متوکاربامول

اگر کسی با متاکاربامول اوردوز کرده است و علائم جدی مانند غش کردن یا مشکلات تنفسی دارد با ۱۱۵ تماس بگیرید. در غیر این صورت بلافاصله به مرکز کنترل مسمویت‌ها زنگ بزنید. علائم اوردوز متاکاربامول ممکن است شامل گیجی/خواب‌آلودگی شدید، تشنج، و کاهش هوشیاری باشند.

مطلب مرتبط: گاباپنتین: ۲۲ نکته درباره کاربرد،مصرف و عوارض قرص گاباپنتین

۶. نکاتی درباره‌ی مصرف

این دارو صرفا برای ناراحتی کنونی شما تجویز شده است. بعدا برای ناراحتی‌ دیگری از آن استفاده نکنید مگر آنکه پزشک از شما چنین چیزی خواسته باشد. در این صورت داروی دیگری نیاز خواهد بود.

مطلب مرتبط: شربت و قرص سفیکسیم: ۱۰ مهمترین فواید و عوارض سفکسیم برای سلامتی

۷. دوز از دست رفته‌

اگر یک دوز مصرفی را فراموش کردید و بیش از ۱ دوز در روز استفاده می‌کنید، اگر تقریبا به وعده‌ی مصرفی بعدی نزدیک هستید لازم نیست دوز فراموش شده را مصرف کنید. به جای آن برنامه‌ی مصرفی عادی خود را پی بگیرید. برای جبران هرگز دوز مصرف را دو برابر نکنید.

۸. طریقه‌ی نگهداری متوکاربامول

این دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. آن را در حمام نگه ندارید. تمام داروها را از دسترس اطفال و حیوانات خانگی دور نگه دارید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- کامروا ابراهیمی

منبع: webmd

متوکاربامول: ۸ نکته مهم درباره کاربرد، مصرف و عوارض قرص متوکاربامول


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی