کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

درمان سرفه :۵۰ بهترین و موثرترین درمان خانگی سرفه

سرفه چه به صورت موقتی و چه مزمن، غالبا مشکل آزاردهنده‌ای است و مقابله با آن کار دشواری است – و حتی گاهی اوقات، بسته به شدت سرفه و عامل ایجادکننده‌ی آن، بسیار دردناک نیز می‌شود. بسیاری از آدم‌هایی که دچار سرفه می‌شوند، هنگام خواب با مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند، زیرا سرفه در تمام طول شب آن‌ها را بیدار نگه می‌دارد و در استراحت بدن‌شان اختلال ایجاد می‌کند؛ از این رو، این آدم‌ها به شدت دنبال درمان خانگی سرفه هستند. در این نوشتار با ۵۰ درمان سرفه آشنا خواهید.

درمان خانگی سرفه

با نزدیک شدن به فصل زمستان، آنفولانزا و هم‌چنین بسیاری از انواع سرماخوردگی‌ها و ویروس‌ها نیز آغاز می‌شود، و در سراسر مدارس و محیط‌های کاری گسترش می‌یابد. و این یعنی،‌ برخی افراد خانواده‌تان – یا این‌که همه‌ی افراد خانواده – در یکی دو ماهِ پیش رو گرفتار این قبیل سرفه‌های ناخوشایند خواهند شد. مشکل دیگر در این زمینه این است که نظرات راجع به اثربخشی داروهای معمولی و همیشگی که از داروخانه‌ها تهیه می‌شوند، متفاوت هستند، و این داروها نیز عموما برای کودکان زیر شش سال مناسب نیستند.

به علاوه، استفاده از این قبیل داروها همیشه مناسب نیست، زیرا آن‌ها ممکن است باعث خواب‌آلودگی و گیجی شوند، و به ویژه وقتی مجبور باشید به مدرسه یا سر کار بروید، تاثیر ناخوشایندی بر شما خواهند گذاشت.

مطلب مرتبط: ۲۱ درمان‌خانگی سرفه خشک که واقعا معجزه می‌کنند

راه حل؟ طبق نتایج پژوهش‌های مختلف، درمان‌های طبیعی بسیاری وجود دارند که برای تسکین سرفه کاملا اثربخش هستند. ما ۵۰ درمان‌ طبیعی را برای تسکین سرفه جمع‌آوری کرده‌ایم که دفعه‌ی بعدی که به سرماخوردگی و سرفه‌های ناخوشایندی مبتلا شدید، سرفه‌هایی که به نظر پایان‌ناپذیر می‌رسند، و به شدت به درمان آن نیاز پیدا کردید، می‌توانید در خانه از آن‌ها استفاده کنید.

به یاد داشته باشید، این نکات به این منظور ارائه نشده‌اند که جایگزین توصیه‌های پزشکان حرفه‌ای شوند؛ به علاوه این‌که، سرفه ممکن است نشانه‌ای از یک وضعیت جدی‌تری باشد؛ به ویژه اگر این سرفه‌ها بیش از چند هفته به طول بیانجامند. چنان‌چه در این مورد شک دارید، حتما با یک پزشک متخصص مجاز مشورت کنید. با وجود این، اگر گرفتار سرفه‌های آزاردهنده و مزمنی شده‌اید که خواب شبانه را از چشم‌های‌تان ربوده است، نکات مذکور در این مقاله می‌توانند روش‌های آسان و طبیعی درمان خانگی سرفه را به شما ارائه دهند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید به سرعت مقداری از دردتان را آرام کنید.

درمان خانگی سرفه با عسل

۱. ترکیب عسل با دمنوش های گیاهی

عسل یکی از درمان‌های طبیعی برای گلودرد به شمار می‌رود که مدت‌ها است امتحان‌اش را پس داده است، ولی این ماده به خوبی می‌تواند سرفه را نیز سرکوب کند.

طبق نتایج یک مطالعه در ۲۰۰۷، عسل یک دارویی قدیمی برای گلو درد محسوب می‌شود که می‌تواند بسیار موثرتر از داروهای شیمیایی حاوی دکسترومتورفان، سرفه‌تان را سرکوب کند.

می‌توانید با ترکیب عسل با دمنوش‌های گیاهی، یا آب ولرم و لیمو، داخل خانه‌تان داروی طبیعی موثری بسازید. عسل گلوی‌تان را نرم می‌کند، و هم‌زمان، آب لیمو می‌تواند به رفع احتقان کمک کند.

درمان خانگی سرفه ۱

۲. عسل های تیره رنگ

انواع تیره‌تر عسل، نظیر عسل گندم سیاه، غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها هستند و می‌توانند برای فروکش سرفه اثربخش‌تر باشند.

مطالعات اخیر نشان می‌دهند، عسل در مقایسه با داروهای ضد سرفه، تاثیر بهتری در آرام کردن آن و کمک به خواب بهتر برای کودکان مبتلا خواهد داشت. پژوهشگری به نام یان پل، پزشک و عضو داروشناسی بالینی و کمیته‌ی درمانی آکادمی پزشکی اطفال آمریکا، در این مورد می‌گوید: “‌عسل برای کودکان یک سال به بالا مناسب و بی‌خطر است، و کودکان نیز به دلیل طعم خوب عسل، از خوردن آن لذت می‌برند.‌”‌ عسل‌های تیره رنگ، نظیر عسل گندم سیاه، می‌توانند بهترین تاثیر را داشته باشند، زیرا میزان آنتی‌اکسیدان‌ها در آن‌ها بیش‌تر است.

نصف قاشق چای خوری برای کودکان ۱ تا ۵ ساله، و یک قاشق چای خوری برای کودکان ۶ تا ۱۱ ساله کافی و مناسب است. ولی به نوزادان زیر یک سال هرگز عسل ندهید؛ زیرا آن‌ها ممکن است به دلیل باکتری موجود در عسل، به بیماری بوتولیسم دچار شوند.

مطلب مرتبط: ۲ شربت سرفه خانگی که میتوانید خودتان بسازید

درمان خانگی سرفه ۳: عسل و دارچین

عسل و دارچین ترکیب فوق‌العاده‌ای است که می‌توان از آن به عنوان درمان طبیعی برای سرفه استفاده کرد، زیرا هر دو دارای خواص ضد ویروسی و ضد باکتری هستند.

مقداری عسل را در یک ظرف کوچک بریزید (مثلا یک شیشه‌ی مربای ۲۰۰ گرمی) و مقداری دارچین را به آن اضافه کنید تا طعم فوق‌العاده‌ای بگیرد. برای توقف سرفه، بر حسب نیاز، یک قاشق کامل از آن نوش جان کنید. هم دارچین، و هم عسل، دارای خواص ضد باکتری و ضد ویروسی هستند، و عسل می‌تواند بافت گلو را بپوشاند و آن را آرام کند.

۴.عسل، آب لیمو، و روغن نارگیل

عسل، آب لیمو، و روغن نارگیل از دیگر ترکیبات درمانی طبیعی ممکن برای تسکین سرفه به شمار می‌روند.

عسل!

عسل دارای خواص قدرتمند ضد ویروسی و ضد میکروبی است! در مطالعات بالینی، عسل ثابت کرده است که در زمینه‌ی اثربخشی بر تسکین سرفه، به اندازه‌ی داروهای شیمیایی موثر است. هم‌چنین، عسل را به خاطر خاصیت‌اش در کمک به تسکین آلرژی نیز می‌شناسند. طبق نتایج این مطالعات، مصرف چند قاشق چای خوری عسل خام محلی پیش از فصل گرده‌افشانی می‌تواند در افزایش قدرت ایمنی بدن در برابر گرده‌ها اثربخش باشد!

آب لیمو!

آب لیمو نیز غالبا به عنوان یک درمان خانگی موثر برای بسیاری از مشکلات سلامتی استفاده می‌شود. آب لیمو به عنوان عاملی برای تقویت دستگاه ایمنی بدن شناخته می‌شود، و هم‌چنین دارای خواص ضد ویروسی و ضد باکتری است. بسیاری از آدم‌ها هنگام ابتلا به گرفتگی بینی مقداری آب لیمو می‌نوشند. این کار به پاکسازی سینوس‌ها کمک می‌کند و باعث می‌شود راحت‌تر تنفس کنیم.

مطلب مرتبط :درمان سرماخوردگی: ۳۷ بهترین درمان خانگی سرماخوردگی

روغن نارگیل!

روغن نارگیل نیز غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها و حاوی لوریک اسیدی است که خواص ضد باکتری و ضد ویروسی دارد. روغن نارگیل را می‌توان برای کمک به پیشگیری از سرماخوردگی استفاده کرد، زیرا باعث تقویت دستگاه ایمنی بدن می‌شود. هنگام ابتلا به سرماخوردگی، روغن نارگیل می‌تواند به کاهش دوره‌ی بیماری کمک کند و هنگام ترکیب شدن با مخلوط عسل، لیمو، و آب یا چای ولرم می‌تواند کاملا تسکین دهنده باشد.

این سه ماده‌ را با هم مخلوط کنید و یک شربت فوق‌العاده برای تقویت دستگاه ایمنی بدن‌تان بسازید که می‌تواند به تسکین سرفه و گلو درد کمک کند.

درمان خانگی سرفه ۵: عسل، لیمو، و تخم کتان

عسل، لیمو، و تخم کتان، از دیگر ترکیبات اثربخش برای تسکین سرفه‌های آزاردهنده به شمار می‌روند.

وقتی تخم کتان را در آب می‌جوشانید، مایع غلیظ و چسبناکی ایجاد می‌شود که می‌تواند به آرامش مجاری برونش کمک کند. عسل و لیمو نیز به خاطر خواص آنتی‌بیوتیکی‌شان مشهور هستند و می‌توانند به کاهش التهاب کمک کنند. بنابراین، وقتی عسل و لیمو را به جوشانده‌ی تخم کتان اضافه کنید، به یک آنتی‌بیوتیک طبیعی برای رفع سرفه و سرماخوردگی‌ دست می‌یابید.

۶.شیر گرم و عسل

شیر گرم و عسل در تسکین سرفه برای برخی آدم‌ها اثربخش است، ولی شیر از این لحاظ که باعث غلیظ شدن بلغم و افزایش ناراحتی می‌شود، شهرت خوبی ندارد. حکم نهایی؟ می‌توانید آن را امتحان کنید و ببینید آیا این ترکیب طبیعی به شما کمک می‌کند یا وضعیت‌تان را وخیم‌تر می‌کند.

به گفته‌ی مرکز مایو کلینیک، “‌طبق باور عوام، با این‌که نوشیدن شیر باعث ایجاد بلغم (مخاط) بیش‌تر نمی‌شود، ولی ممکن است آن را غلیظ‌تر کند و بیش از حد معمول باعث آزار جداره‌ی گلوی‌تان شود.‌”‌ از سویی دیگر، با این‌که طبق ادعای درمان‌های عامیانه، نوشیدن یک فنجان شیر گرم و عسل می‌تواند باعث بهبودی سرفه‌های آزاردهنده‌تان شود،‌ در نهایت، بهتر است خودتان امتحان کنید و بدن‌تان را بشناسید؛ و بر اساس آن، تصمیم بگیرید که آیا بهتر است از شیر و سایر محصولات لبنی استفاده کنید یا خیر.

مطلب مرتبط: درمان سرفه در ۲۴ ساعت

دمنوش‌های طبیعی برای درمان سرفه

درمان خانگی سرفه ۷: دمنوش ریشه‌ی شیرین بیان

ریشه‌ی شیرین بیان، هم اکسپکتورانت است و هم نرم‌کننده (دمولسنت)، و به طور هم‌زمان مجاری تنفسی‌تان را آرام می‌کند و باعث شل و رقیق شدن مخاط، و کاهش گرفتگی می‌شود. هم‌چنین می‌تواند هرگونه التهابی را که باعث ناراحتی گلوی‌تان می‌شود، کاهش دهد. ماده‌ی تشکیل دهنده‌ی اصلی شیرین بیان، گلیسیرریزین است که بیش‌تر اثرات درمانی شیرین بیان از همین ماده سرچشمه می‌گیرد.

این ماده که ۳۰ الی ۵۰ برابر شیرین‌تر از ساکارز (شکر معمولی) است، آنزیم 11-بتا هیدروکسی استروئید دهیدروژناز را مهار می‌کند. این آنزیم دسترسی گلوکوکورتیکوئید (هورمون استروئید) را به گیرنده‌های استروئید تنظیم می‌کند، و در نهایت، فرایند تبدیل کورتیزول را به کورتیزون آهسته می‌کند. این کار تاثیر کورتیزول را افزایش و التهاب را کاهش می‌دهد. چنان‌چه از داروهای استروئید استفاده می‌کنید، یا دارای هر گونه مشکل کلیوی هستید، بهتر است به طور کامل از ریشه‌ی شیرین بیان دوری کنید.

برای استفاده از این درمان طبیعی برای تسکین سرفه‌تان، به موارد زیر نیاز دارید …

الف. ۲ قاشق غذاخوری ریشه‌ی شیرین بیان خشک شده
ب. ۱ فنجان آب تازه

دستورالعمل:

آب را بجوشانید و ریشه‌ی شیرین بیان را در یک لیوان بزرگ بیندازید. آب جوش را روی شیرین بیان بریزید و اجازه دهید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بماند. این دمنوش را روزی دو دفعه بنوشید.

۸. زردچوبه

زردچوبه دارای اثر دارویی است که می‌تواند سرفه را آرام کند، به ویژه سرفه‌های خشک را.

الف. به اندازه‌ی نصف فنجان آب را بجوشانید. یک قاشق چای خوری پودر زردچوبه، و یک قاشق چای خوری فلفل سیاه به آن اضافه کنید. هم‌چنین می‌توانید مقداری چوب دارچین نیز به آن بیفزایید. این مواد را به مدت حدودا دو الی سه دقیقه بجوشانید. سپس یک قاشق غذاخوری عسل نیز به آن اضافه کنید. این دمنوش را آن‌قدر مصرف کنید تا وضعیت‌تان بهبود یابد.

ب. هم‌چنین می‌توانید یک قاشق چای خوری پودر زردچوبه و یک قاشق چای خوری تخم زنیان رومی را به یک فنجان آب اضافه کنید، و آن‌ها را آن‌قدر بجوشانید تا حجم آب آن نصف شود. سپس مقداری عسل به آن بیفزایید؛ این محلول گیاهی را روزی دو الی سه مرتبه بنوشید.

پ. راه دیگر این‌که، ریشه‌ی زردچوبه را بو بدهید و آن را به صورت پودر نرمی درآورید. سپس این پودر را با آب و عسل مخلوط کنید و روزی دو بار نوش جان کنید.

درمان خانگی سرفه ۹. زنجبیل

خواص ضد التهابی زنجبیل می‌تواند برای دستگاه تنفسی‌تان اثر پاک‌کنندگی داشته باشد.

دلیل اثربخشی زنجبیل چیست؟

زنجبیل یک داروی مسکن طبیعی است و به همین دلیل نیز به عنوان یکی از مواد تشکیل دهنده‌ی رایج در شربت‌های ضد سرفه و آب‌نبات‌های سرماخوردگی از آن استفاده می‌کنند. زنجبیل به تسکین ناراحتی و خراشیدگی ناشی از گلو درد کمک می‌کند. زنجبیل هم‌چنین دارای خواص ضد التهابی است و برای دستگاه تنفسی‌تان اثر پاک‌کنندگی خواهد داشت.

مطلب مرتبط : درمان سرفه: ۱۵ موثرترین درمان‌خانگی سرفه که باید امتحان کنید

چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟

یک عدد زنجبیل را به قطعات کوچک خرد کنید و سپس کاملا له کنید. آن را داخل آب بریزید و اجازه دهید آب جوش بیاید. سپس اجازه دهید کمی خنک شود؛ آن‌گاه باید این جوشانده را حداقل روزی سه مرتبه بنوشید تا سرفه‌های خشک‌تان تسکین یابد.

به علاوه، مالیدن روغن زنجبیل بر روی سینه، یا جویدن تکه‌های زنجبیل نیز از دیگر درمان‌های خانگی بسیار آسان برای رفع سرفه‌های خشک به شمار می‌روند.

۱۰. دمنوش فلفل

جهت فروکش سرفه‌های شبانه، یک قاشق چای خوری فلفل سیاه و یک قاشق چای خوری شکر را در یک لیوان بزرگ بریزید. مقداری آب جوش را به آن‌ها اضافه کنید و اجازه دهید دم بکشند. فلفل سیاه به سرعت ته‌نشین خواهد شد. این نوشیدنی را بر حسب نیاز میل کنید.

درمان خانگی سرفه ۱۱: چای سبز

دمنوش (چای) سیر؛ یک تقویت کننده‌ی دستگاه ایمنی بدن، و یک درمان طبیعی سرفه.

سیر به عنوان یک عامل شناخته شده برای تقویت دستگاه ایمنی بدن، دارای خواص ضد باکتری و ضد ویروسی است و می‌تواند با سرماخوردگی، سرفه، و آنفولانزا مبارزه کند. یکی از بهترین راه‌های بهره‌مندی از خواص درمانی سیر، نوشیدن دمنوش تازه‌ی آن است. این دمنوش را با مقدار اندکی عسل شیرین کنید؛ و سپس این نوشیدنی خوشمزه را نوش جان کنید تا ناراحتی‌تان را بر طرف کند. ۲ تا ۳ حبه سیر تازه را پوست بکنید و به آرامی با استفاده از قسمت پهن چاقوی آشپزخانه، آن‌ها را له کنید.

آن‌ها را در ظرفی حاوی دو فنجان آب بریزید و اجازه دهید تا جوش بیایند. سپس شعله را کم کنید و بگذارید ۱۵ دقیقه دیگر نیز روی حرارت بمانند. این دمنوش را از صافی عبور دهید و بگذارید کمی خنک شود تا دهان‌تان را نسوزاند. مقداری عسل خام، مقدار اندکی فلفل قرمز، و چند قطره آب لیمو نیز به آن بیفزایید. این دمنوش را هر چه‌قدر می‌خواهید مصرف کنید.

۱۲. نعناع فلفلی

نعناع فلفلی حاوی منتول است که همین عامل دمنوش نعناع فلفلی را به یک گزینه‌ی عالی برای رقیق و شل کردن مخاط ریه تبدیل کرده است.

نعناع فلفلی، این گیاه دارویی که به طور گسترده جهت درمان خانگی سرفه و سایر علائم سرماخوردگی استفاده می‌شود، حاوی منتول است که می‌تواند مخاط را رقیق کند و به جدا شدن آن از دیواره‌های ریه کمک کند. مرکز پزشکی دانشگاه مریلند نیز جهت درمان سرفه‌های خشک و مرطوب در خانه، استفاده از نعناع فلفلی را توصیه می‌کند. برای کسب بهترین نتیجه،‌ با دم کردن ۱ قاشق چای خوری برگ خشک شده‌ی نعناع فلفلی در یک فنجان آب جوش برای ۱۰ الی ۱۵ دقیقه، دمنوش تسکین‌ دهنده‌ی نعناع فلفلی تهیه کنید. بعد از دم کشیدن برگ‌ها، دمنوش را از صافی عبور دهید و سپس، در صورت دلخواه آن را با کمی عسل شیرین کنید، و در صورت ابتلا به سرفه، روزی سه فنجان نوش جان کنید.

مطلب مرتبط : سرماخوردگی و سرفه: ۱۵ درمان خانگی سرماخوردگی و سرفه

درمان خانگی سرفه ۱۳: زوفا عالی و گمنام

زوفا یکی از گیاهان دارویی کم‌تر شناخته شده‌ای است که با برخی خواص قدرتمندش باعث می‌شود دمنوش ساخته شده از آن، به یکی از بهترین گزینه‌ها برای تسکین سرفه تبدیل شود.

زوفا، این عضو خانواده‌ی نعناعیان، می‌تواند بلغم را شل کند و غشای مخاطی را نرم کند. برای ساخت دمنوش تسکین دهنده‌ی زوفا، حدود ۷ گرم زوفا را در یک فنجان آب جوش بریزید.

دستورالعمل‌های ساخت شربت‌ ضد سرفه طبیعی در خانه

۱۴.  شربت آناناس

اگر طعم شربت‌های ضد سرفه‌ی موجود در بازار حال‌تان را به هم می‌زند، شاید بهتر باشد شربت ضد سرفه‌ی کاملا طبیعی آناناس را امتحان کنید.

مواد مورد نیاز

الف. دو برش ضخیم آناناس تازه؛ این برش‌ها پوست کنده شده باشند، ولی سایر نقاط‌شان دست نخورده باشد (به اندازه‌ی تقریبا دو فنجان کامل)
ب. ۱ قاشق غذاخوری عسل
پ. نصف قاشق چای خوری فلفل قرمز (برای کودکان می‌توانید فلفل را حذف کنید یا مقدار اندکی از آن را استفاده کنید)
ت. به اندازه‌ی یک انگشت شست زنجبیل تازه، پوست کنده شده و له شده
ث. آب یک عدد لیمو

دستورالعمل ساخت شربت برای درمان خانگی سرفه

الف. آناناس را به همراه قسمت وسطش که نه تنها خوردنی است، بلکه به شکل ویژه‌ای مفید است، به قطعات کوچک خرد کنید.
ب. همه‌ی مواد را به همراه قطعات آناناس درون یک مخلوط کن یا غذا ساز بریزید تا خمیر نرمی به دست بیاید.
پ. سپس خمیر نرم را از یک صافی فلزی عبور دهید تا شربت یک‌دستی درست شود.
ت. آن را در یخچال نگهداری کنید و بر حسب نیاز، نوش جان فرمایید.

توجه: هیچ‌گونه ماده‌ی خوراکی حاوی عسل را به کودکان زیر یک سال ندهید. چنان‌چه سرفه‌تان ادامه پیدا کرد، به پزشک مراجعه کنید.

مطلب مرتبط : ۳۱ درمان‌خانگی سرفه کودکان را بدانید

درمان خانگی سرفه ۱۵: شربت ضد سرفه‌ی آقطی سیاه و موز سبز

می‌تواند با استفاده از قدرت اثربخشی آقطی سیاه برای آرام کردن اسپاسم برونش‌ها و کاربرد شناخته شده‌ی موز سبز به عنوان داروی ضد سرفه از ناراحتی‌تان بکاهد.

اگر تاکنون شربت ضد سرفه‌ی طبیعی مصرف کرده باشید، بدون تردید آقطی سیاه، به عنوان یکی از اجزای اصلی، در آن شربت وجود داشته است. گل‌های آقطی اسپاسم برونش‌ها را آرام می‌کند، و همین عامل، آقطی را به یک داروی بسیار مفید برای درمان عفونت‌های بخش فوقانی دستگاه تنفسی تبدیل کرده است. آقطی سیاه تازه، در ترکیب با موز سبز، می‌تواند شربت ضد سرفه‌ی اثربخشی را تولید کند.

احتیاط:

گل‌های آقطی سیاه، ملایم‌ترین و بی‌خطرترین بخش این گیاه برای کودکان است. برگ‌ها، ریشه، دانه‌ها، و میوه‌های خام این گیاه حاوی ترکیبات تولید کننده‌ی سیانور هستند و نباید بدون پخت کافی و مناسب مصرف شوند.

وقتی یکی از افراد خانواده‌تان شروع به سرفه می‌کند، توصیه می‌شود علاوه بر استفاده از مقداری روغن معطر، از شربت آقطی سیاه و موز سبز نیز استفاده کنید.

همان‌طور که قبلا گفته شد، آقطی برای آرام کردن اسپاسم برونش‌ها بسیار عالی است، و برای بهره‌ بردن از فواید تمام قسمت‌های این گیاه می‌توانید از گل‌ها و میوه‌های آن استفاده کنید. هم‌چنین توصیه می‌کنیم، برگ موز سبز را نیز به این شربت اضافه کنید، زیرا این برگ‌ها نیز به عنوان دارویی برای درمان خانگی سرفه شناخته می‌شوند. این برگ‌ها گلو را نرم می‌کنند و از سرفه‌های زیاد پیشگیری می‌کنند. با یک بار استفاده از این شربت برای درمان خانگی سرفه ، متوجه خواهید شد خارش گلوی‌تان تقریبا به سرعت بر طرف می‌شود.

مواد مورد نیاز برای شربت خانگی ضد سرفه‌ی آقطی و موز سبز

الف. ۴ فنجان آب
ب. یک چهارم فنجان میوه‌ی آقطی سیاه خشک شده
پ. ۲ قاشق غذاخوری گل‌های آقطی سیاه
ت. ۲ قاشق غذاخوری برگ خشک شده‌ی موز سبز
ث. نصف فنجان عسل

دستورالعمل ساخت شربت برای درمان خانگی سرفه

الف. آب، موز سبز، گل‌های آقطی، و میوه‌های آقطی را در یک ماهیتابه بریزید. ابتدا اجازه دهید آب به جوش بیاید، سپس شعله را کم کنید، و بگذارید مواد پانزده دقیقه حرارت ببینند.
ب. ظرف حاوی مواد را در یک فر بگذارید، یا این‌که در آن را بپوشانید و اجازه دهید دو ساعت بماند تا مواد در آب دم بکشند. سپس با استفاده از صافی، آب را از مواد جدا کنید و آب جوشانده را دوباره به ماهیتابه برگردانید (سایر مواد را نیز می‌توانید در خاک گلدان بریزید).
پ. شعله را روشن کنید و اجازه دهید جوشانده‌ی داخل ظرف حرارت ملایمی ببیند تا این‌که حجم آن نصف شود.
ت. ماهیتابه را از روی حرارت بر دارید و اجازه دهید کمی خنک شود. قبل از آن‌که شربت‌تان کاملا خنک شود، مقداری عسل به آن اضافه کنید و به خوبی آن را حل کنید.

نکاتی برای نگهداری شربت:

برچسبی روی ظرف این معجون بزنید و نام آن را بنویسید و سپس ظرف را داخل یخچال بگذارید. می‌توانید این شربت را به مدت ۳ ماه در یخچال نگه دارید (عسل در این شربت، نقش یک ماده‌ی نگهدارنده‌ی طبیعی را بازی می‌کند).

دستورالعمل استفاده:

این شربت ساده‌ی ضد سرفه‌ی را می‌توانید بعد از اولین نشانه‌های سرفه مصرف کنید. میزان مصرف برای بزرگسالان، ۱ قاشق غذاخوری، هر ۲ الی ۳ ساعت یک بار، و برای کودکان زیر شش سال نیز، ۱ قاشق چای خوری، هر ۲ الی ۳ ساعت یک بار.

مطلب مرتبط : ۲۴ درمان خانگی سیاه سرفه که بسیار موثر است

۱۶.  شربت عسل و زنجبیل و افرا

این شربت ضد سرفه‌ی طبیعی از موادی تشکیل شده است که عموما به آسانی در دسترس هستند، و آن را می‌توان بیش از دو ماه در یخچال نگهداری کرد. با این‌که عسل جزء یکی از اجزای اصلی تشکیل دهنده‌ی این شربت است، ولی سازندگان آن توصیه کرده‌اند، می‌توانید برای کودکان زیر یک سال، از شیره‌ی درخت افرا به جای عسل استفاده کنید.

عسل به طور طبیعی، و به تنهایی، می‌تواند سرفه را تسکین دهد. در واقع، پزشکان توصیه می‌کنند برای تسکین سرفه‌ی کودکان بالای یک سال، یک قاشق عسل به آن‌ها بدهید. زنجبیل یک عامل ضد التهابی طبیعی است و نقش اکسپکتورانت را بازی می‌کند. بابونه باعث آرامش ماهیچه می‌شود، خارش گلو را تسکین می‌دهد، و به علاوه، خواب آرامی برای‌تان به ارمغان می‌آورد.

ریشه‌ی گل ختمی نیز در میان تمام داروهای گیاهی، دارای لعاب بسیار زیادی است که می‌تواند دیواره‌ی گلو را بپوشاند و باعث تسکین آن شود. دارچین نیز هم به تقویت دستگاه ایمنی بدن کمک می‌کند و هم این شربت را خوش طعم می‌کند.

ترکیب این گیاهان دارویی به تسکین گلو درد کمک می‌کند و با کاهش سرفه،‌ باعث می‌شود خواب شبانه‌ی آرامی داشته باشید. این دستورالعمل را فقط برای کودکان بالای یک سال استفاده کنید، ولی برای کودکان زیر یک سال، عسل را با شیره‌ی درخت افرا جایگزین کنید.

مواد مورد نیاز

الف. حدود یک لیتر آب تصفیه شده
ب. یک چهارم فنجان ریشه‌ی زنجبیل (تازه و رنده شده، یا خشک شده)
پ. یک چهارم فنجان گل بابونه
ت. یک چهارم فنجان ریشه‌ی گل ختمی
ث. ۱ قاشق غذاخوری دارچین
ج. یک چهارم فنجان آب لیمو
چ. یک فنجان عسل

دستورالعمل ساخت شربت برای درمان خانگی سرفه

الف. آب را در یک ماهیتابه‌ی متوسط بریزید و همه‌ی مواد خشک را به آن اضافه کنید.
ب. به آب حرارت دهید تا به جوش بیاید، سپس شعله را کم کنید و اجازه دهید به آرامی حرارت ببیند.
پ. آن‌قدر به مواد حرارت دهید تا حجم آب به نصف کاهش یابد. (در نهایت، بعد از صاف کردن مواد، باید یک فنجان مایع باقی بماند)
ت. مواد را از یک صافی فلزی یا پارچه‌ی توری عبور دهید تا مواد جامد از مایع جدا شوند (سایر مواد را می‌توانید به عنوان کود در گلدان بریزید).
ث. تا وقتی مایع باقی مانده هم‌چنان گرم است (نه به حالت جوش)، آب لیمو و عسل را نیز به آن اضافه کنید و خوب به هم بزنید.
ج. این شربت را می‌توانید در یک ظرف در بسته، به مدت بیش از ۲ ماه، در یخچال نگهداری کنید.

توجه: برای تسکین علائم سرماخوردگی و سرفه، توصیه می‌شود، بر حسب نیاز، از این شربت یک قاشق چای خوری به کودکان و یک قاشق غذاخوری به بزرگسالان داده شود.

درمان خانگی سرفه ۱۷: شربت مخلوط عسل، پیاز، و سیر.

دستورالعمل ساخت شربت برای درمان خانگی سرفه

نصف فنجان عسل را با نصف فنجان آب ترکیب کنید. یک عدد پیاز خرد شده و یک حبه سیر خرد شده به آن‌ها اضافه کنید. مقدار کمی مریم گلی، آویشن، یا اورگانو نیز به آن بیفزایید و اجازه دهید به مدت یک شب در دمای اتاق بماند. سپس آن را از صافی عبور دهید و مایع باقی مانده را به عنوان شربت ضد سرفه استفاده کنید. آن را در یخچال نگهداری کنید.

دلیل اثربخشی این شربت:

عسل، پیاز، و سیر، همگی به طور طبیعی دارای خاصیت ضد میکروبی هستند. هم‌چنین، عسل به عنوان ماده‌ای نرم‌کننده، تاثیرات سرفه را بر دیواره‌ی گلو آرام می‌کند و باعث تسکین درد آن می‌شود. ترکیب این مواد به صورت خام به حفظ کامل خواص ضد میکروبی‌ پیاز و سیر کمک می‌کند، زیرا حرارت مقداری از قدرت آن‌ها را کاهش می‌دهد. در نهایت، گیاهان دارویی نظیر مریم گلی، آویشن، یا اورگانو نیز بر فواید ضد میکروبی این شربت می‌افزایند.

نکته:

اگر نمی‌توانید برای تهیه‌ی این شربت، یک شب صبر کنید، می‌توانید آن را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه به صورت ملایم حرارت دهید تا پیازها نرم شوند. به این ترتیب، با این‌که با این کار مقداری از خواص ضد میکروبی این شربت را از دست می‌دهید، ولی لااقل قبل از رفتن به تخت خواب با مصرف آن کمی احساس آرامش خواهید کرد.

۱۸: شربت زنجبیل، فلفل قرمز، سرکه سیب و عسل

عسل در ترکیب با برخی مواد دیگر، داروی قدرتمندی را برای تسکین سرفه به وجود می‌آورد.

مواد تشکیل دهنده‌ی قدرتمند موجود در این داروی گیاهی، همگی جزء اقلام معمول در هر آشپزخانه هستند: زنجبیل، فلفل قرمز، سرکه سیب، و عسل. با این حال، این مواد در ترکیب با یکدیگر، داروی گیاهی قدرتمندی را علیه سرماخوردگی به وجود می‌آورند. در زمستان پیش رو، قبل از این‌که به سراغ قفسه‌ی داروهای‌تان بروید، بهتر است این داروی گیاهی را امتحان کنید؛ قطعا ارزشش را خواهد داشت!

این داروی خانگی ضد سرفه، مدت‌ها است توسط افراد مختلف استفاده می‌شود؛ معمولا کودکان نیز از مصرف این دارو استقبال می‌کنند. میزان مصرف این داروی گیاهی به خود افراد بستگی دارد. ممکن است کودکان ۹ تا ۱۱ ساله بدون هیچ مشکلی، یک قاشق غذاخوری از آن را میل کنند، ولی برای کودکان حدود ۵ ساله، یک قاشق چای خوری به نظر کافی می‌رسد. برای بزرگسالان نیز، حدود یک قاشق غذاخوری پر از این دارو کافی است.

مواد مورد نیاز برای داروی گیاهی خانگی ضد سرفه

الف. ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب
ب. ۲ قاشق غذاخوری عسل (ترجیحا، عسل خام و محلی)
پ. ۲ قاشق غذاخوری آب
ت. یک چهارم قاشق چای خوری فلفل قرمز
ث. یک چهارم قاشق چای خوری پودر زنجبیل

همه‌ی این مواد را در یک ظرف شیشه‌ای در بسته بریزید و خوب تکان دهید. این ظرف را برای چند روز در دمای اتاق قرار دهید یا این‌که برای استفاده‌ی طولانی‌تر، آن را در یخچال بگذارید. هر بار پیش از استفاده، ظرف را خوب تکان دهید. این ادویه‌ها به طور کامل در آب حل نمی‌شوند. این شربت آن‌چنان غلیظ نخواهد شد، بلکه باید آبکی باقی بماند. این شربت را بر حسب نیاز مصرف کنید و زمستان سالم و سر حالی را سپری کنید.

درمان خانگی سرفه ۱۹: زنجبیل و لیموترش و آویشن

این شربت ضد سرفه‌ی طبیعی، حاوی زنجبیل، لیمو ترش، و آویشن، بسیار خوشمزه و اثربخش است.

بسیاری از آدم‌هایی که در محیط مرطوب زندگی می‌کنند، هر سال زمستان ممکن است با سرفه‌های آزاردهنده‌ای دست و پنجه نرم کنند که تقریبا تا نزدیکی‌های بهار همراه‌شان می‌ماند. این افراد، معمولا با مراجعه‌ به پزشک، برخی داروهای شیمیایی ضد سرفه و مسکن‌های کدئین‌داری دریافت می‌کنند و باید منتظر بمانند تا دوره‌ی این داروها کامل شود. ولی توصیه می‌کنیم، در زمستان پیش رو، لااقل یک بار این شربت کاملا طبیعی و خانگی، و البته، بی ضرر را نیز امتحان کنید: شربت ضد سرفه‌ی طبیعی زنجبیل، لیمو ترش، و آویشن.

می‌توانید به جای لیمو ترش، از لیمو شیرین نیز استفاده کنید؛ هم‌چنین، می‌توانید در آن زنجبیل تازه، یا پودر زنجبیل بریزید. برای غلیظ شدن این شربت نیز می‌توانید از عسل بیش‌تری استفاده کنید. با ترکیب این مواد، نه تنها، در ظرف چند دقیقه، شربت ضد سرفه‌ی بسیار خوشمزه‌ای به دست می‌آورید، بلکه اثربخشی آن را نیز مشاهده خواهید کرد – و البته، مجبور نخواهید بود برای چندین هفته از داروهای غیر طبیعی و شیمیایی استفاده کنید.

مواد مورد نیاز

الف. یک عدد لیمو ترش با برش‌های نازک
ب. سه چهارم فنجان عسل (ترجیحا خام، ارگانیک، و محلی)
پ. مقدار مناسبی آویشن تازه یا خشک شده
ت. زنجبیل تازه و برش خورده (حدود ۳ سانتی‌متر)
ث. ۲ فنجان آب

دستورالعمل ساخت شربت برای درمان خانگی سرفه

لیمو را در یک ظرف شیشه‌ای در بسته یا هر ظرف شیشه‌ای دیگر بگذارید، عسل را روی لیمو بریزید و ظرف را کناری بگذارید. خیساندن لیمو در عسل باعث جذب آب آن می‌شود، ولی می‌توانید برش‌های لیمو ترش را با استفاده از خلال دندان سوراخ کنید تا آب بیش‌تری از آن خارج شود.

در یک ماهیتابه، آویشن و زنجبیل را در آب بریزید و اجازه دهید جوش بیاید؛ سپس حرارت را کم کنید. در ماهیتابه را نپوشانید و اجازه دهید چند دقیقه‌ای حرارت ملایمی ببیند، تا آب درون آن نصف شود (حدودا به اندازه‌ی یک فنجان). ماهیتابه را از روی حرارت بر دارید و اجازه دهید خنک شود. مایع را صاف کنید و داخل ظرف شیشه‌ای بریزید (مواد باقی مانده‌ را می‌توانید در باغچه بریزید.) و خوب به هم بزنید تا مواد داخل ظرف کاملا با هم ترکیب شوند. شربت‌تان آماده شد.

این شربت ضد سرفه را در یخچال بگذارید (۳ الی ۴ هفته می‌توانید آن را نگه دارید) و در طول روز، و به ویژه قبل از خواب، بر حسب نیاز می‌توانید یک قاشق غذاخوری پر از آن میل کنید. قبل از مصرف، ظرف را خوب تکان دهید تا مواد موجود در آن به خوبی پخش شوند.

۲۰. پیاز برش خورده

استنشاق بوی تند پیاز می‌تواند به درمان خانگی سرفه کمک کند. شما همچنین می‌توانید از آب پیاز پخته، دمنوش گیاه هماور و عسل شربت ضد سرفه تهیه کنید و برای خلاص شدن از شر سرفه‌ی خشک آن را هر روز بنوشید. روش دیگر این است که یک دوم قاشق چای خوری آب پیاز را با یک قاشق چای خوری عسل خالص ترکیب کنید. این محلول را دست کم دو بار در روز برای کاهش سرفه و تسکین گلو مصرف کنید.

درمان خانگی سرفه ۲۱. عصاره آناناس

مطالعات نشان داده‌اند آناناس با کاهش مخاط در بیماران مبتلا به سل، تا پنج برابر از شربت‌های ضد سرفه‌ی موجود در داروخانه‌ها اثربخش‌تر است.

طبق گزارش‌های دانشمندان، آب این میوه‌ی استوایی در تسکین سرفه بسیار موثر است، مخاط را از بین می‌برد، ‌و حتی علائم بیمارانی را که دارای نشانه‌های ابتلا به سل هستند، تسکین می‌دهد. نتایج بررسی‌های سوابق پزشکی نشان دادند، عصاره‌ی آناناس در کاهش مخاط تا پنج برابر موثرتر از شربت‌های موجود در داروخانه‌ها است و بیمارانی که از عصاره‌ی آناناس استفاده کرده‌اند تا پنج برابر زودتر از سایرین معالجه شدند.

موارد دیگر نیز نشان دادند، ترکیب آب آناناس، عسل، فلفل تند، و نمک باعث از بین رفتن مخاط در ریه‌ی مبتلایان به سل می‌شود. طبق شواهد علمی، ‌آناناس همه‌ی انواع سرفه، به ویژه سرفه‌ی خشک، را تسکین می‌دهد.

آناناس حاوی دو ماده‌ی قدرتمند است که به آن، قدرت اثربخشی زیادی داده‌اند. این میوه حاوی بروملین است؛ بروملین آنزیمی است که با التهاب مبارزه می‌کند و به گوارش غذاها کمک می‌کند.

آناناس حاوی مقادیر زیادی منگنز است که در تشکیل بافت همبند شرکت می‌کند و کارکرد عصبی را بهبود می‌بخشد. ترکیب این عامل با یکدیگر می‌تواند سرفه را تسکین دهد و مخاط را از داخل ریه خارج کند.

علاوه بر این،‌ آناناس منبع عالی برای ویتامین C شناخته می‌شود، و این ویتامین دارای تاثیرات چندگانه‌ای است: تقویت دستگاه ایمنی بدن و از بین بردن رادیکال‌های آزاد، که باعث بهبود کارکرد مجاری تنفسی می‌شود.

دانشمندان تایید کرده‌اند، آناناس نه فقط سرفه را تسکین می‌دهد، بلکه هم‌چنین علائم آرتروز را آرام می‌کند، فشار خون را تنظیم می‌کند، و دارای خواص ضد سرطانی خاصی است.

مواد مورد نیاز برای شربت ضد سرفه‌ی آناناس

الف. یک فنجان آب آناناس تازه
ب. یک چهارم فنجان آب لیموی تازه
پ. یک تکه زنجبیل (حدود ۷.۵ سانتی‌متر)
ت. یک قاشق غذاخوری عسل خام
ث. نصف قاشق چای خوری فلفل قرمز

دستورالعمل ساخت شربت برای درمان خانگی سرفه

الف. تمام این مواد را با هم ترکیب کنید.
ب. روزی ۲ الی ۳ بار، به میزان یک چهارم فنجان از این شربت میل کنید، و این کار را آن‌قدر ادامه دهید تا از شر سرفه‌ خلاص شوید.

۲۲. عصاره کاج

برای تسکین سرفه‌های همراه با خارش، از عصاره‌ی جوانه‌های کاج و کاج نوئل می‌توان شربت اثربخشی ایجاد کرد که هم التهاب را آرام می‌کند و هم احساس خارشی را که باعث سرفه‌تان می‌شود، تسکین می‌دهد.

سرفه‌های خارش‌دار، درست مثل سرفه‌های خشک، می‌توانند ماه‌ها در گلوی‌تان باقی بمانند و غالبا در طول روز آزارتان دهند. با این‌که این گونه سرفه‌ها عموما خشک و خراشنده هستند، ولی گاهی اوقات باعث ایجاد مخاط در انتهای گلو یا احساس یک غده هنگام بلع می‌شوند.

آبریزش از پشت بینی معمولا بدون علامت آزاردهنده است، ولی افزایش التهاب در بخش فوقانی مجاری تنفسی در واکنش به آلرژی‌ها یا هوای آلوده، می‌تواند گلوی‌تان را در برابر مخاط بسیار حساس‌تر کند.

راه درمان:

آنتی‌بیوتیک‌ها کمکی به سرفه‌های خارش‌دار نمی‌کنند، زیرا این سرفه‌ها ناشی از عفونت باکتریایی نیستند. بهترین درمان برای این قبیل سرفه‌ها، درمان‌های گیاهی است. عصاره‌ی جوانه‌های درخت کاج و کاج نوئل شربت بسیار خوبی را تشکیل می‌دهد که می‌تواند التهاب را آرام کند و خارش گلوی‌تان را نیز تسکین دهد.

درمان خانگی سرفه ۲۳: زنجبیل و نعناع فلفلی

زنجبیل و نعناع فلفلی ترکیب عالی برای تسکین سرفه‌های مزمن به شمار می‌روند.

تهیه‌ی این داروی ضد سرفه‌ی که برای درمان سرفه‌های مزمن بسیار عالی عمل می‌کند، بسیار آسان است. تنها کافی است یک قاشق غذاخوری نعناع فلفلی خشک شده را با سه قاشق غذاخوری زنجبیل خرد شده در ظرفی حاوی چهار فنجان آب بریزید. ظرف را حرارت دهید تا آب به جوش بیاید و اجازه دهید چند دقیقه بجوشد، و سپس به تدریج شعله را کم کنید. ظرف را آن‌قدر با ملایمت حرارت دهید تا آب داخل آن به نصف برسد. این شربت را از صافی عبور دهید و سپس، یک فنجان عسل را به مایع باقی مانده اضافه کنید. روز چند مرتبه، به مقدار یک قاشق غذاخوری از این شربت را میل کنید تا سرفه‌ی مزمن‌تان تسکین یابد.

سایر نکات و درمان های طبیعی و خانگی برای سرفه

۲۴.  آب‌رسانی به بدن

عفونت مجاری فوقانی تنفسی نظیر سرماخوردگی یا آنفولانزا باعث آبریزش از پشت بینی می‌شود. ترشحات بیش از حدی که از پشت بینی و گلوی‌تان پایین می‌روند، باعث ناراحتی آن ناحیه، و گاهی اوقات باعث سرفه می‌شوند. کنت دیوالت، پزشک و استاد پزشکی در مرکز مایو کلینیک در جکسون‌ویل فلوریدا، می‌گوید: “‌نوشیدن مایعات به رقیق شدن مخاط در اثر آبریزش از پشت بینی کمک می‌کند. نوشیدن مایعات هم‌چنین، به مرطوب ماندن غشای مخاطی کمک می‌کند. این کار، به ویژه در زمستان که محیط داخل خانه‌ها خشک است و باعث ایجاد سرفه می‌شود، بسیار مفید و موثر است.

درمان خانگی سرفه ۲۵: لیمو و فلفل سیاه

لیموی تازه، به همراه مقداری فلفل سیاه و نمک، راه درمان سریعی برای سرفه است.

این را نگفتیم که دل‌تان ضعف برود، بلکه این کار یکی از راه‌های درمانی است که عامه‌ی مردم از آن استفاده می‌کنند: یک عدد لیموی تازه را به چهار بخش تقسیم کنید، به مقدار کافی روی آن فلفل سیاه و نمک بپاشید، و آن را بمکید تا سرفه‌تان به سرعت تسکین یابد.

۲۶. دوش آب گرم

شیر آب گرم را باز کنید، پنجره‌های حمام را ببندید، و هواكش را خاموش کنید. بخار می‌تواند بدترین دشمن سرفه باشد، و از این رو، بهترین دوست سلامتی‌تان. بخار مجاری تنفسی را نرم می‌کند و گرفتگی سینوس و بلغم را در گلو و ریه‌تان باز می‌کند. (البته توجه داشته باشید، بخار ممکن است سرفه‌های ناشی از آسم را وخیم‌تر کند.)

درمان خانگی سرفه ۲۷: پیاز

پیاز، یکی از داروهای خانگی موثر برای سرفه به شمار می‌رود و در فرانسه و اسپانیا بسیار محبوب است.

بسیاری از آدم‌ها همان لحظه‌ی شروع به خرد کردن پیاز، گریه‌ی‌شان می‌گیرد. بخارات قوی متصاعد از پیاز در هنگام خرد کردن، می‌توانند به توقف سرفه کمک کنند. پیش از رفتن به تخت‌ خواب، یک عدد پیاز را به چهار بخش تقسیم کنید و آن را در بشقابی کنار تخت‌تان قرار دهید. با این‌که به نظر می‌رسد استفاده از پیاز چیزی جز داستان‌های مادربزرگ‌ها نباشد، ولی این روش درمانی در اسپانیا و فرانسه کاملا محبوب است؛ به علاوه، آن را می‌توان برای درمان سرفه کودکان و نوزادان نیز استفاده کرد.

۲۸. ویکس

استفاده از ویکس می‌تواند باعث تسکین سرفه شود و در نتیجه، به بهبود وضعیت خواب‌تان کمک کند.

طبق نتایج مطالعه‌ای در دانشکده‌ی پزشکی پن استیت، علائم ناراحتی و وضعیت خواب کودکان بالای ۲ سال بعد از استفاده از ویکس بهبود یافت. با این‌که دلیل دقیق اثربخشی ویکس هم‌چنان پنهان باقی مانده است، ولی مواد تشکیل دهنده‌ی آن از قبیل منتول، کافور، و اکالیپتوس ممکن است نقش مهمی در تسکین احتقان داشته باشند.

ماساژ

درمان خانگی سرفه ۲۹: ماساژ

اگر کودک‌تان دچار سرفه است، ماساژ تویی نایِ کودکان را برای‌اش امتحان کنید.

در طب سنتی چینی، برای درمان خانگی سرفه ، فارغ از نوع آن – خشک، مرطوب، شدید، یا خروسکی – از ماساژ باستانی و فنون طب فشاری استفاده می‌شود. فنون ماساژ تویی نا با تحریک بدن برای خود درمانی به معالجه‌ی مشکلات سلامتی می‌پردازد. ۶ فن طب فشاری و ماساژ وجود دارند که برای توقف سرفه و هم‌چنین تقویت دستگاه ایمنی بدن اثربخش هستند. با این‌که انجام این فنون فقط چند دقیقه وقت می‌گیرد، ولی می‌تواند تاثیر شگرفی بر سرعت درمان‌تان بگذارد. یکی از فنون قوی درمان خانگی سرفه ، نوعی ماساژ تویی نا به نام “چرخش ستون فقرات‌”‌ است.

این نوع ماساژ، با تمرکز بر بخش بالای کمر، برای درمان خانگی سرفه و گرفتگی سینه عالی است. این ماساژ به تنهایی بسیار اثربخش است و توصیه می‌کنیم آن را روزانه دو الی سه مرتبه انجام دهید. با وجود این، برای افزایش تاثیر آن، می‌توانید پنج فن دیگر ماساژ را نیز به آن بیفزایید.

ماساژ چرخش ستون فقرات، به تنهایی، یک ماساژ همه کاره است. می‌توانید آن را برای درمان مشکلات بسیاری از قبیل سرفه، آسم، مشکلات گوارشی، اختلالات خواب، اضطراب، و شب ادراری، به عنوان بخشی از برنامه‌ی ماساژتان در نظر بگیرید. برای افزایش تاثیرات ماساژ چرخش ستون فقرات، برای درمان هر مشکل خاص، می‌توانید آن را با سایر فنون ماساژ ترکیب کنید.

مادرها و پدرها می‌توانند در خانه این ماساژ را برای کودکان‌شان انجام دهند، و برای انجام این کار و رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب به هیچ آموزش خاصی نیاز ندارند. این روش درمانی، بی‌خطر و اثربخش است و می‌تواند برای همه‌ی افراد در هر سنی استفاده شود. بهتر از همه این‌که، کودکان از این کار خوش‌شان می‌آید، و احساس خوبی به آن‌ها می‌دهد، و باعث بهبودی‌شان می‌شود.

۳۰. استفاده از بخور

استفاده از دستگاه بخور سرد و مرطوب کننده می‌تواند به تسکین سرفه‌های آزاردهنده، به خصوص در کودکان، کمک کند.

در طول شب، در اتاق کودکان‌تان، از دستگاه بخور سرد و مرطوب کننده استفاده کنید. این کار مجاری تنفسی کودکان خردسال را مرطوب و تمیز نگه می‌دارد. هنگام صبح، پنجره‌ها را باز کنید تا رطوبت هوای اتاق خارج شود؛‌ در غیر این صورت، ممکن است باعث رشد قارچ شود.

درمان خانگی سرفه ۳۱. حمام سم زدایی

حمامِ سم‌زدایی، با استفاده از منیزیوم، می‌تواند به تسکین تمام انواع بیماری‌های مزمن کمک کند؛ منیزیوم با خواص آرام‌بخشی ماهیچه‌ها، می‌تواند به تسکین سرفه نیز کمک کند.

پاکسازی سموم از بدن کمک‌تان خواهد کرد از شر تمام بیماری‌های مزمن خلاص شوید. نه تنها حمام سم‌زدایی به سم‌زدایی از بدن کودکان‌تان کمک می‌کند، بلکه هم‌چنین استفاده از منیزیوم از طریق آرامش بخشیدن به ماهیچه‌ها باعث کاهش سرفه می‌شود و بخار داخل حمام نیز به رفع گرفتگی سینه کمک خواهد کرد.

۳۲. داروی گیاهی تنتور

هر کسی می‌تواند در خانه، داروی گیاهی یا طبیعی ضد سرفه بسازد.

راه‌های اصلی برای ساخت داروی طبیعی ضد سرفه از قرار زیر هستند:

درمان با استفاده از تنتور:

گیاهان دارویی را برای چند روز تا نهایتا چند هفته، در الکل خالص و خوراکی با درجه‌ی بالا،‌ داخل یک ظرف در بسته بخیسانید. سپس آن را از صافی عبور دهید؛ به این ترتیب، عصاره‌ی گیاهی غلیظی به دست خواهد آمد.

دمنوش‌های گیاهی:‌

عموما با ترکیب ۲ قاشق غذاخوری از یک گیاه دارویی در یک فنجان آب داغ می‌توانید یک دمنوش گیاهی درست کنید.

کپسول:

این کپسول‌ها معمولا حاوی نصف قاشق چای خوری از یک گیاه دارویی خشک شده‌ای است که داخل کپسول غیر ژلاتینیِ ساخته شده از مواد گیاهی حاوی سلولز گیاهی (بخش اصلی دیواره‌های سلول گیاهی و فیبرهای سبزیجات، نظیر پنبه) قرار دارند.

آب‌نبات‌های مخصوص گلودرد:

البته این آب‌نبات‌ها با آن خوراکی‌های شیرین بچه‌گانه فرق می‌کنند؛ ولی در حقیقت، تقریبا خوش طعم هستند و به آرامی در دهان آب می‌شوند.

ولی احتیاط کنید:

هنگام بارداری یا شیردهی، بدون مشورت با پزشک متخصص از هیچ گونه مکمل گیاهی استفاده نکنید؛ پزشک هم‌چنین باید تشخیص دهد آیا این داروهای گیاهی باعث واکنش‌های حساسیتی (آلرژیک) می‌شوند یا خیر.

هم‌چنین، جیسکا رز سیانی، متخصص درمان‌های طبیعی در مرکز یکپارچه‌ی سلامتی نیوپورت در کاستا مسای کالیفرنیا، هشدار می‌دهد که از مصرف داروهای گیاهی به طور مداوم، بیش از سه هفته خودداری کنید.

درمان خانگی سرفه ۳۳: اکالیپتوس

اکالیپتوس را نیز می‌توان از شیوه‌های مختلف برای تسکین سرفه استفاده کرد.

اکالیپتوس یکی از مواد تشکیل دهنده‌ی اصلی بسیاری از داروها نظیر آب‌نبات‌های سرماخوردگی، شربت‌های ضد سرفه، و پمادها است. این ماده به ویژه برای علائم مربوط به سرماخوردگی نظیر سرفه، دارای قدرت درمانی فوق‌العاده‌ای است. اگر مجاری تنفسی‌تان دچار گرفتگی شده‌اند، مقداری روغن اکالیپتوس روی سینه و بینی‌تان بمالید؛ این کار به پاکسازی ترشحات مخاطی کمک‌ می‌کند. این روغن دارای ویژگی خاصی است که می‌تواند گرفتگی بینی را باز کند؛ هم‌چنین برای تسکین ناراحتی‌های مجاری تنفسی می‌توانید از این روغن در حمام نیز استفاده کنید.

اکالیپتوس هم‌چنین حاوی اکالیپتول (یا سینه‌اُل)، ماده‌ی تشکیل دهنده‌ی فعالی است که درست مانند داروهای اکسپکتورانت می‌تواند سرفه را تسکین دهد. مصرف خوراکی این روغن توصیه نمی‌شود، ولی می‌توان از برگ‌های خشک اکالیپتوس دمنوش درست کرد. با وجود این، به خاطر داشته باشید، افرادی که به آسم، فشار خون پایین، بیماری کلیوی، یا مشکلات کبدی مبتلا هستند نباید از اکالیپتوس استفاده کنند.

۳۴. انگور

به نظر می‌رسد مصرف انگور، روش بسیار ساده‌ای برای فرو نشاندن سرفه باشد، ولی طبق نتایج پژوهش‌ها، این کار واقعا می‌تواند سرفه را تسکین دهد.

مصرف انگور می‌تواند به تسکین بیماری‌های آزاردهنده‌ی ریوی کمک کند. هم‌چنین، انگور به عنوان اکسپکتورانت اثربخشی عمل می‌کند که شما را از شر مخاط سفت و غلیظ موجود در مجاری تنفسی می‌رهاند. سعی کنید خودتان آب انگور را بگیرید (به جای خرید آب انگورهای بسته‌بندی شده از فروشگاه‌ها) و پیش از مصرف، آن را با مقداری عسل مخلوط کنید.

درمان خانگی سرفه ۳۵: شبدر قرمز

شبدر قرمز دارای بهترین خواص برای تقویت دستگاه ایمنی و پاکسازی بدن است. از این گیاه دارویی می‌توان به شیوه‌های گوناگون برای کمک به تسکین علائم سرفه استفاده کرد.

شبدر قرمز که قرن‌ها است برای کمک به پاکسازی و تقویت دستگاه ایمنی بدن استفاده می‌شود، مدت طولانی نیز برای درمان برونشیت و سایر عفونت‌های بخش فوقانی دستگاه تنفسی به کار رفته است. شبدر قرمز، به عنوان اکسپکتورانت گرم کننده، به عنوان عاملی برای کمک به تسکین گرفتگی سینه و به عنوان شربتی بسیار ساده و آسان، با تاثیر فوق‌العاده شناخته می‌شود. در شرایط وخیمی که سرفه صبر و تحمل‌تان را از بین برده است، و هیچ دسترسی به سایر گیاهان داروی و مواد تشکیل دهنده‌ی شربت‌های ضد سرفه ندارید، شبدر قرمز می‌تواند برای‌تان کارساز باشد.

۳۶. عسل و لیمو

سرویس سلامت همگانی بریتانیا رسما اعلام کرده است، شواهد اندکی وجود دارند که اثربخشی شربت‌های ضد سرفه‌ی موجود در داروخانه‌ها را تایید می‌کنند.

بسیاری از پزشکان متخصص هشدار می‌دهند، خرید داروهای ضد سرفه، پول دور ریختن است، زیرا شواهد پزشکی پشت این داروها بسیار ضعیف هستند.

با کاهش دما در کشور و نزدیک شدن به فصل زمستان، شمار روز افزونی از آدم‌ها دچار سرفه و سرماخوردگی می‌شوند.

شرکت‌های تولید کننده‌ی شربت‌های ضد سرفه، سالانه میلیون‌ها دلار بابت فروش این محصولات کسب درآمد می‌کنند. با وجود این، برخی متخصصان اعتقاد دارند، هیچ گونه شواهد علمی مبنی بر اثربخشی واقعی داروهای ضد سرفه وجود ندارد.

سرویس سلامت همگانی بریتانیا رسما استفاده از داروی ضد سرفه‌ی خانگی حاوی عسل و لیمو را به جای داروهای ضد سرفه‌ی شیمیایی پیشنهاد می‌کند.

درمان خانگی سرفه ۳۷: شربت میوه آقطی

از این روش کاملا طبیعی و خانگی استفاده کنید: پماد خانگی.

توصیه می‌شود دائما کارهای مختلفی را انجام دهید تا به سلامت دستگاه ایمنی بدن‌تان کمک کنید. مصرف مواد غذایی تخمیر شده، روغن جگر ماهی، شربت میوه‌ی آقطی، سبزیجات و آب میوه‌های مختلف می‌توانند برای رسیدن به هدف به شما کمک کند.

دستورالعمل‌های مختلفی وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید در خانه پمادهایی برای تقویت و حفظ سلامتی دستگاه تنفسی‌تان بسازید. یکی از این‌ راه‌ها، استفاده از یک پماد خانگی است؛ می‌توانید شب‌ها، قبل از خواب، آن را به پاهای‌تان بمالید و جوراب پای‌تان کنید. از این کار حتما لذت خواهید برد!

مواد مورد نیاز

الف. ۵ قاشق غذاخوری روغن نارگیل فرا بکر
ب. ۱ قاشق غذاخوری روغن گل مغربی یا سایر روغن‌های حامل نظیر روغن زیتون یا روغن بادام شیرین
پ. ۲ قاشق غذاخوری موم زنبور عسل
ت. ۸ الی ۱۰ قطره روغن درخت چای
ث. ۱۵ تا ۲۰ قطره روغن رزماری

دستورالعمل ساخت شربت برای درمان خانگی سرفه

الف. در یک ماهیتابه‌ی کوچک، روغن نارگیل و روغن حامل مورد نظرتان را حرارت دهید.
ب. موم زنبور عسل را نیز به صورت خرد شده به آن اضافه کنید. محتویات را آن‌قدر به هم بزنید تا موم به خوبی ذوب شود.
پ. سایر مواد را نیز اضافه کنید و خوب به هم بزنید.
ت. سپس مواد را در یک ظرف شیشه‌ای ۱۰۰ گرمی بریزید و اجازه دهید خنک شوند.

توجه: بهتر است این پماد را به جای یخچال، در قفسه‌ی داروهای‌تان نگه دارید، زیرا در هوای اتاق به اندازه‌ی کافی نرم می‌ماند که بتوانید آن را به پاهای‌تان بمالید.

۳۸. ویتامین روی(زینک)

آب نبات روی (زینک) به طور طبیعی باعث می‌شود سرفه‌تان تسکین یابد.

آب نبات روی می‌تواند سرفه‌تان را تسکین دهد، ولی دقت کنید، آب نبات‌های ضد سرفه‌ی تجاریِ حاوی قند را خریداری نکنید – این محصولات در واقع سرفه‌تان را بیش‌تر می‌کنند. ویتامین A، ویتامین C با بیوفلاونوئید، ویتامین E و اسید فولیک، همگی جزء مواد مغذی و مفیدی برای مبارزه با سرفه به شمار می‌روند – حتما به یاد داشته باشید، مولتی‌ویتامین‌های روزانه‌تان حاوی این مواد باشند. برای حفظ قدرت و توانایی بدن‌تان، خوراکی‌هایی بخورید که بتوانند دستگاه ایمنی بدن‌تان را تقویت کنند؛ خوراکی‌هایی از قبیل سیر، اورگانو، چای سبز، زنجبیل، و فلفل دلمه‌ای قرمز.

درمان خانگی سرفه ۳۹: فلفل

فلفل سینوس‌ها را تحریک می‌کند و موجب جاری شدن مخاط می‌شود، و از این طریق با ایجاد آبریزش از پشت بینی به کاهش سرفه کمک می‌کند.

فلفل می‌تواند سینوس‌ها را تحریک کند و باعث ایجاد مخاط شود، به این ترتیب،‌ با پاکسازی مجاری بینی و باز کردن گرفتگی‌هایی که باعث تشدید سرفه‌های مرطوب می‌شوند، می‌تواند ناراحتی‌تان را کم‌تر کند. خمیری حاوی ۱ قاشق چای خوری فلفل سیاه و ۱ قاشق غذاخوری عسل (هم‌چنین، می‌‌توانید به جای عسل از روغن کرمانشاهی استفاده کنید) تهیه کنید. مقداری آب به آن‌ اضافه کنید و اجازه دهید این محلول به مدت ۱۵ دقیقه بجوشد. سپس بگذارید کمی خنک شود (ولرم شود) و آن‌گاه، برای خلاصی از شر سرفه‌ی مرطوب و علائم آن، این محلول را در فواصل مرتب در طول روز میل کنید. هم‌چنین می‌توانید راه دیگری را نیز امتحان کنید: مقداری فلفل سیاه را در یک ظرف فلزی حرارت دهید و دود آن را استنشاق کنید. این کار نیز باعث تحریک سینوس‌ها و پاکسازی موثر گرفتگی‌های مخاطی می‌شود.

۴۰. سوپ مرغ

طبق نتایج برخی مطالعات، سوپ مرغ می‌تواند تاثیر بسیار خوبی روی سرفه‌های آزاردهنده‌تان داشته باشد.

مادربزرگ‌ها حق داشتند که وقتی دچار سرماخوردگی می‌شدید، به شما سوپ مرغ را توصیه می‌کردند؛ و خبر خوب این‌که، فرقی نمی‌کند سوپ مرغ را خودتان در خانه درست کنید، یا از فروشگاه بخرید. بخار سوپ مرغ به رفع احتقان کمک می‌کند و آب موجود در سوپ نیز به بدن‌تان آب‌رسانی می‌کند. هم‌چنین مطالعات نشان داده‌اند مرغ و سایر مواد موجود در این سوپ واقعا دارای خاصیت ضد التهابی هستند – و این خاصیت خوبی است، زیرا التهاب باعث ایجاد سرفه و گرفتگی بینی می‌شود.

درمان خانگی سرفه ۴۱: آب نمک

چند بار غرغره‌ی ساده‌ی آب و نمک در طول روز می‌تواند سرفه‌های آزاردهنده‌ و هم‌چنین گلو درد را کاهش دهد.

آب و نمک با کمک به جذب مایعات اضافه از نواحی ملتهب در گلو به کاهش سرفه کمک می‌کند. غرغره‌ی آب و نمک باعث از بین رفتن محرک‌های موجود در گلو و رقیق شدن مخاط می‌شود.

مواد مورد نیاز

الف. ۲ قاشق چای خوری نمک
ب. یک لیوان آب گرم

دستورالعمل ساخت شربت برای درمان خانگی سرفه

الف. نمک را در لیوان حاوی آب گرم بریزید و خوب به هم بزنید.
ب. از این محلول به عنوان دهان‌شویه استفاده کنید و با آن غرغره کنید.
پ. این کار درد گلو و هم‌چنین سرفه‌های‌تان را کاهش می‌دهد.
ت. این کار را روزی ۳ الی ۴ مرتبه انجام دهید تا از شر گلو درد و سرفه خلاص شوید.

۴۲. روغن های معطر

با استفاده از ابزار مخصوص، می‌توانید روغن‌های معطر را در فضای اتاق پخش کنید تا احتقان و / یا سرفه‌تان تسکین یابد. این روش به ویژه برای نوزادانی (یک روزه تا شش ماهه) بسیار مفید است که سایر گزینه‌های موجود را برای تسکین علائم سرماخوردگی و سرفه، نمی‌تواند برای آن‌ها به کار برد.

شمار معدودی از روغن‌های معطر هستند که می‌توانند به تسکین احتقان کمک کنند. می‌توانید این روغن‌های معطر را با استفاده از ابزار مخصوص داخل اتاق پخش کنید، یا این‌که چند قطره از آن‌ها را در پارچ آب بریزید. ولی به یاد داشته باشید، هرگز هیچ گونه روغن معطری را مستقیما برای نوزادان استفاده نکنید. روغن‌های معطری که برای کمک به رفع احتقان مفید هستند، عبارت هستند از: چوب سدر، میخک، اکالیپتوس، زنجبیل، لیمو، ملالوکا (اریسیفولیا)، نعناع فلفلی، رزماری، چوب صندل، و آویشن. هم‌چنین برای کمک به آرامش نوزاد می‌توانید مقداری اسطوخودوس (لوندر) نیز اضافه کنید. روغن‌های معطر مفید برای سرفه نیز عبارت هستند از: اکالیپتوس، لیمو، مرزنگوش، راونسارا، بلسان بنفش، و آویشن.

درمان خانگی سرفه ۴۳: شکر

شکر می‌تواند داروی طبیعی موثری برای سرفه‌های خشک باشد.

با تعجب باید گفت، شکر نیز یکی دیگر از داروهای خانگی و اثربخش برای سرفه‌ی خشک به شمار می‌رود. با وجود این، در بیش‌تر موارد، از شکر فقط برای شیرین کردن ترکیبات گیاهی استفاده می‌شود. بهترین نوع شکری که می‌توانید از آن استفاده کنید، شکر ارگانیک و تصفیه نشده است.

طبق توصیه‌ی برخی درمان‌های عامیانه، برای تسکین سرفه‌های خشک می‌توانید یک حبه قند خام را بمکید. توصیه‌ی درمانی عجیب دیگر این‌که، برای تسکین سرفه مقداری شکر را روی یک قاشق چای خوری کره بپاشید و آن را میل کنید.

به علاوه، از دیگر درمان‌های سرفه با استفاده از شکر می‌توان به مصرف یک قاشق چای خوری مالابر و شکر هنگام صبح اشاره کرد.

علاوه بر شکر، استفاده از شکلات نیز از دیگر روش‌های عجیب و غریب درمان خانگی سرفه است. به این منظور، مصرف شکلات تلخ توصیه می‌شود زیرا حاوی بیش‌ترین مقدار تئوبرومین است.

تئوبرومین نوعی آلکالوئید است که در شکلات یافت می‌شود. ساختار شیمیایی آن مشابه‌ی کافئین است، ولی بر خلاف کافئین می‌تواند به فرو خواباندن سرفه کمک کند.

برای درمان سرفه های خشک مصرف ۵۰ الی ۱۰۰ گرم شکلات تلخ توصیه می‌شود.

۴۴. مصرف مایعات

گاهی اوقات، اثربخش‌ترین راه برای خلاصی از شر بیماریِ ایجاد کننده‌ی سرفه‌های آزاردهنده نظیر برونشیت، کاملا حسی و ساده است: مصرف مایعات، استراحت، و مکیدن آب نبات‌های سفت برای مرطوب کردن گلو.

طبق یافته‌های مطالعه‌ای در دانشگاه ویرجینیا کامنولث، بیش‌تر سرفه‌های مزمن ناشی از برونشیت هستند؛ نوعی ویروس که به داروها پاسخ نمی‌دهد. با این حال، به گفته‌ی پژوهشگران، هم‌چنان برای تقریبا ۷۵ درصد از این بیماران آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شود – احتمالا به این دلیل که تمایز برونشیت حاد (که بیش از ۳ هفته به طول می‌انجامد) از عفونت‌های باکتریایی قابل درمان نظیر ذات‌الریه دشوار است.

از این رو، پیش از مصرف آنتی‌بیوتیک، حتما مطمئن شوید پزشک‌تان همه‌ی گزینه‌ها را در نظر گرفته باشد؛ از قبیل درمان‌‌های طبیعی: نوشیدن آب برای کمک به رقیق شدن مخاط، مکیدن آب نبات‌های سفت برای مرطوب کردن گلو، و استراحت به جهت تقویت بدن برای درمان بیماری.

درمان خانگی سرفه ۴۵: خوراکی های تند

برای شل و رقیق شدن مخاط، مقداری خوراکی‌های تند بخورید.

سعی کنید مقداری خوراکی‌های تند نظیر فلفل سبز، ترب کوهی، و سایر غذاهای حاوی ادویه‌های تند بخورید. این کار به رقیق شدن مخاط کمک خواهد کرد.

۴۶. پروبیوتیک‌ها

پروبیوتیک‌ها سرشار از مواد مغذی هستند و فواید زیادی برای‌ سلامتی‌تان به همراه دارند. شاید پروبیوتیک‌ها به سرعت باعث کاهش سرفه نشوند، ولی باعث ایجاد تعادل در فلور روده – باکتری‌های موجود در روده – می‌شوند. به علاوه، پروبیوتیک‌ها می‌توانند دستگاه ایمنی بدن را تقویت کنند و به این ترتیب، باعث بهبودی آنفولانزا و سرماخوردگی شوند.

درمان خانگی سرفه ۴۷: حمام گرم و روغن های معطر

یک حمام گرم به همراه چند قطره روغن معطر مناسب می‌تواند سرفه‌های نوزادان زیر یک سال را که نمی‌توانند عسل مصرف کنند، و هم‌چنین از داروهای معمول برای تسکین علائم سرماخوردگی و سرفه استفاده کنند، کاهش خواهد داد.

نوزادتان را به حمام ببرید، حمام را گرم کنید و مقداری روغن معطر اکالیپتوس، مریم گلی، یا رزماری را در فضای حمام پخش کنید.

۴۸. روغن اورگانو و روغن اکالیپتوس

روغن اورگانو یکی از قوی‌ترین آنتی‌بیوتیک‌های طبیعی موجود در جهان است. روغن اورگانو، با ظرفیت باورنکردنی آنتی‌اکسیدانی خود، برای درمان برونشیت بسیار مناسب است؛ از این رو، این روغن به عنوان یکی از راه‌های پیشگیری از آنفولانزا و درمان طبیعی برونشیت شناخته می‌شود. ماده‌ی تشکیل دهنده‌ی فعال موجود در روغن اورگانو، کارواکرول است؛ کارواکرول نوعی فنل ضد میکروب و ضد التهاب است که گرفتگی سینه را کاهش می‌دهد و بیماری را از پا در می‌آورد.

می‌توانید روغن اورگانو را به شکل کپسول (۲۵۰ میلی‌گرم، روزی ۲ بار، تا بهبودی علائم) یا به شکل مایع استفاده کنید. برای استفاده از روغن اورگانو به شکل مایع، باید ۵ تا ۱۰ قطره از روغن اورگانوی خالص را در یک لیوان حاوی حدود ۱۲۰ میلی‌گرم آب بریزید و روزانه دو دفعه بنوشید تا علائم بیماری‌تان بهبود یابند. همیشه برای نوشیدن روغن اورگانوی خالص، حتی در ترکیب با آب، از نی استفاده کنید، زیرا روغن اورگانوی خالص می‌تواند لب‌های‌تان را بسوزاند.

استفاده از روغن اکالیپتوس نیز از دیگر درمان‌های طبیعی برای برونشیت است.

روغن اکالیپتوس را برای باز کردن مجاری تنفسی ملتهب استفاده می‌کنند. از آن جا که روغن اکالیپتوس را نمی‌توان به صورت خوراکی مصرف کرد، می‌توانید ۵ الی ۱۰ قطره از آن را در وان حمام بریزید و آن را پر از آب گرم کنید؛ سپس بخار متصاعد از آن را تنفس کنید تا گرفتگی سینه‌تان رفع شود. هم‌چنین می‌توانید روغن اکالیپتوس را با روغن زیتون، نیم، یا نارگیل مخلوط کنید و به سینه و گلوی‌تان بمالید تا به سرعت آرامش یابید. اکالیپتوس حاوی سینه‌اُل است؛ سینه‌اُل ماده‌ی ضد عفونی کننده‌ی قدرتمندی است که باعث می‌شود استفاده از اکالیپتوس به عنوان یکی از بهترین راه‌های درمان سرماخوردگی و آنفولانزا شناخته شود.

درمان خانگی سرفه ۴۹: خمیر بادام

به آسانی خمیر بادام بسازید، و با استفاده از آن سرفه‌های مزمن و حادتان را تسکین دهید.

۸ تا ۹ عدد بادام را به مدت یک شب در آب خیس کنید. روز بعد، آن‌ها را پوست بکنید و بکوبید. سپس، مقداری شکر و کره به آن اضافه کنید و در طول روز چندین بار از آن استفاده کنید تا سرفه‌های شدیدتان فروکش یابند.

۵۰. بخار گیاهی آویشن، رزماری و اورگانو

استنشاق بخار گیاهی برای درمان خانگی سرفه بسیار موثر است؛ برای این کار می‌توانید از گیاهان دارویی موجود در آشپزخانه‌تان استفاده کنید.

این روش درمانی بسیار موثر است، به ویژه برای بیماری‌های تنفسی. در یک ظرف بزرگ (به اندازه‌ی دو گالن) چند فنجان آب بریزید تا جوش بیاید. بعد از به جوش آمدن آب، شعله را خاموش کنید و دو قاشق غذاخوری رزماری، آویشن، و اورگانو به آن اضافه کنید. این مواد را خوب به هم بزنید، به مدت پنج دقیقه در ظرف را بگذارید، و سپس در را بردارید. اکنون یک حوله روی سرتان بکشید و سرتان را بالای ظرف قرار دهید و بخارات متصاعد از آن را استنشاق کنید. این کار به رفع احتقان و از بین رفتن هر گونه باکتری که ممکن است در ریه یا مجاری تنفسی‌تان تجمع کرده باشد، کمک می‌کند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیررضا مصطفایی

منبع: delimmune

درمان سرفه: ۵۰ بهترین درمان خانگی سرفه شدید


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی