۴ مهمترین خواص نارگیل تازه برای لاغری و کاهش وزن

نارگیل بر درخت می‌روید و در مناطق حاره‌ای و گرم شکوفا می‌شود. نارگیل برای بعضی از افرادی نواحی گرمسیری زندگی می‌کنند، یک بخش مهم و جدایی ناپذیر از برنامه‌ی روتین روزانه را تشکیل می‌دهد. نارگیل می‌تواند به کاهش وزن شدید و بهبود فعالیت‌های ورزشی کمک کند. سوای  آنکه ابرخوراکی سالمی است که می‌تواند به چربی سوزی کمک کند، مقاومت بدن را بالا ببرد و باعث کنترل فشار خون شود. فایده‌ی جدایی ناپذیر دیگر خوردن نارگیل آن است که می‌توان آن را رسیده، خام، خشک و با آب خورد. در این نوشتار با ما همراه باشید تا ۴ مهمترین خواص نارگیل تازه برای لاغری و کاهش وزن را بدانید.

ارزش غذایی نارگیل خام

 

 • – انرژی ۲۸۳ کالری
 • – پروتئين ۳ گرم
 • – کربوهیدرات ۱۰ گرم
 • – چربی ۲۷ گرم
 • – شکر ۵ گرم
 • – فیبر ۷ گرم
 • – منگنز ۶۰٪ ارزش غذایی روزانه
 • – سلنیوم ۱۵٪ ارزش غذایی روزانه
 • – مس ۴۴٪ ارزش غذایی روزانه
 • – فسفر ۱۳٪ ارزش غذایی روزانه
 • – پتاسیم ۶٪ ارزش غذایی روزانه
 • – آهن ۱۱٪ ارزش غذایی روزانه
 • – روی ۱۰٪ ارزش غذایی روزانه

خواص نارگیل تازه برای لاغری

در اینجا به بعضی از فایده‌های مصرف نارگیل خام برای سلامتی اشاره می‌کنیم:

۱. کربوهیدرات کمی دارد

متخصصان رژيم غذایی مختلف و متخصصان تغذیه برای کاهش وزن سریع خوردن مواد کم کربوهیدرات را توصیه کرده‌اند. به علاوه، نارگیل محصولی طبیعی است که کربوهیدراتی پایین دارد و می‌تواند به اندازه‌ی کافی به کاهش وزن کمک کند. نارگیل جزء اصلی رژیم غذایی کتوژنیک معروف است. فایده‌ی ترشی‌ها نیز برای رژیم کتوژنیک به همین شکل است. نارگیل خواص ضد التهابی دارد و سرشار از چربی‌های اشباع نشده‌ی امگا ۳ است.

۲. به فرونشاندن گرسنگی کمک می‌کند

خوردن نارگیل می‌تواند گرسنگی را فرو بنشاند و باعث شود بیشتر احساس سیری کنید. چربی‌های تری‌گلیسرید زنجیره متوسط موجود در نارگیل به احساس سیری کمک می‌کند. محتوای قند موجود در نارگیل گرسنگی را رفع می‌کند و میل به خوردن را کاهش می‌دهد، و در عین حال سطح گلوکز را نیز تحت کنترل می‌گیرد.

۳. نارگیل به گوارش کمک می‌کند

نارگیل حاوی چربی‌های اشباع نشده‌ی زنجیره‌ی متوسط است. این چربی‌های اشباع نشده نسبت به چربی‌های زنجیره بلند سریع‌تر پردازش می‌شوند. مطالعات انجام شده بیانگر آن هستند که چربی‌های زنجیره متوسط در مقایسه با سایر چربی‌های مختلف آسان‌تر در بدن دفع می‌شوند. آن‌ها به طور مستقیم از مجرای گوارشی وارد کبد می‌شوند، و در آنجا یا به عنوان انرژی استفاده می‌شوند یا به مواد کتونی تبدیل می‌شوند.

رپورتاژ

۴. روغن نارگیل می‌تواند به دفع چربی‌های معده کمک کند

نارگیل به همین شکل می‌تواند به کاهش چربی‌های شکمی که سخت آب می‌شوند کمک کند. این چربی، که اطراف ارگان‌هایی از بدن جمع می‌شود، و آن طور که معروف است باعث بیماری‌های قلبی، دیابت و التهاب می‌شود. کاهش چربی شکمی به سلامت متابولیک بهتر و کاهش خطرات بیماری‌های مزمن منجر می‌شود. خوردن نارگیل همراه با اعمال راهبردهای کاهش وزن دیگر، مثلا کاهش مصرف کربوهیدرات و افزایش مصرف پروتئین می‌تواند با هم به تحریک فرایند کاهش وزن و تسریع آن منجر شود.

مصارف نارگیل خام

گوشت نارگیل را می‌توان به اشکال متعددی تهیه کرد، من جمله یخ زده، خرد شده، یا خشک شده. در بعضی مکان‌های خاص، می‌توانید حتی خود نارگیل را به صورت کامل خریداری کنید. باید قسمت‌ّای نرم آن را با میخ و چکش سوراخ کنید، سپس شیر آن را خالی کنید، و پس از آن می‌توانید پوسته‌اش را بشکنید.

نکته‌ی احتیاطی مصرف نارگیل خام

هرچند خوردن نارگیل خام فایده‌هایی برای سلامتی دارد، اما پر از چربی‌های اشباع شده است، چربی مشکوکی که ممکن است آسیب رسان باشد به خصوص وقتی به صورت زیاد و گسترده مصرف شود. به علاوه، گوشت نارگیل کالری‌های بسیار زیادی در خود دارد، و ممکن است عده‌ای به آن حساسیت داشته باشند.

۱۰ مهمترین خواص روغن نارگیل

۱. ثابت شده‌است که به طور طبیعی بیماری آلزایمر را درمان می‌کند

۲. از بیماری‌های قلبی و فشار خون بالا جلوگیری می‌کند.

۳. عفونت ادراری و عفونت کلیه را درمان می‌کند و از کبد محافظت می‌کند.

۴. التهاب و ورم مفاصل را کاهش می‌دهد.

۵. به پیشگیری و درمان سرطان کمک می‌کند.

۶. سیستم ایمنی را تقویت می‌کند (ضد باکتری، ضد قارچ، و ضد ویروس)

۷. حافظه و عملکرد مغز را بهبود می‌دهد.

۸. انرژی و استقامت را بهبود می‌دهد.

۹. هضم غذا را بهبود می‌دهد، زخم معده و کولیت اولسروز (کولیت زخمی) را کاهش می‌دهد.

۱۰. علائم بیماری‌های کیسه صفرا و پانکراتیت (التهاب لوزالمعده) را کاهش می‌دهد.

 

نوشته‌های مرتبط