خواص تخم مرغ آب پز: ۱۶ فایده تخم مرغ آب پز برای سلامتی

تخم مرغ سرشار از مواد مغذی است. نحوه‌ی مصرف تخم مرغ بسته به مزه‌ی مورد نظر مصرف کننده متفاوت است. انواع مختلف پختن تخم مرغ عبارتند از سرخ کرده، املت و همچنین آب پز. به علاوه، بسیاری از اسنک‌ها مثل کیک اسفنجی از تخم مرغ درست می‌شوند. پس در مصرف روزانه‌ی تخم مرغ بی شک فایده‌هایی برای سلامتی وجود دارد. تخم مرغ به شکل سفیده و زرده نیز برای خوردن مناسب است چون حاوی فایده‌های بسیاری برای سلامتی است. با این حال، خواص تخم مرغ آب پز برای سلامتی بسیار زیاد است.

مواد مغذی تخم مرغ

در تخم مرغ ترکیبی به مام «پروتئین بالا» وجود دارد. این نوع پروتئین موجود در تخم مرغ پروتئین حیوانی است. به علاوه سایر محتویات تخم مرغ عبارتند از:

– انرژي: ۱۴۳ کیلوکالری

– کربوهیدرات: ۰.۷۲ گرم

– پروتئین: ۱۲.۵۶ گرم

– چربی کل: ۹.۵۱ گرم

– فیبر رژیمی: ۰ گرم

– آب: ۷۶.۱۵ گرم

– قند کل: ۰.۳۷ گرم

ویتامین‌ها:

– فولات: ۴۷ میلی گرم

– نیاسین: ۰.۰۷۵ میلی گرم

-ریبوفلاوین: ۰.۴۵۷ میلی گرم

– تیامین: ۰.۰۴۰ میلی گرم

– ویتامین A: ۵۴۰ واحد بین المللی

– پیریودوکسین: ۰.۱۷۰ میلی گرم

– ویتامین C: 0

– ویتامین D: 81 واحد

– ویتامین E : 1.05 میلی گرم

– ویتامین K: 0.3 میلی گرم

مواد معدنی:

– کلسیم: 56 میلی گرم

– آهن: 1.75 میلی گرم

– منیزیم: 198 میلی گرم

– فسفر: 198 میلی گرم

– روی: 1.29 میلی گرم

– سدیم: 142 میلی گرم

– پتاسیم: 138 میلی گرم

چربی ها:

– اسیدهای چرب اشباع شده: 3.126 گرم

– اسیدهای چرب تک اشباع نشده: 3.658 گرم

– اسیدهای چرب چند اشباع نشده: 1.911 گرم

– کلسترول: 372 میلی گرم

یعنی بعضی از محتوای ترکیب‌های موجود در تخم مرغ‌ها آب پز یا سرخ می‌شوند. پس مصرف منظم تخم مرغ باعث بیماری قلبی نمی‌شود چون نوع کلسترول موجود در تخم مرغ کلسترول خوب است. شما می‌توانید یک بار در روز تخم مرغ بخورید چون حاوی کالری‌های کافی برای انرژی بخشی نیز هست. تعداد کالری‌های یک عدد تخم مرغ از ۴۴ کالری به بالا متفاوت است. پس بیاید فایده‌های خوردن تخم مرغ آب پز برای سلامتی را بررسی کنیم:

تخم مرغ آب پز همچنین فایده‌های در زمینه‌ی حفظ سلامت روزانه‌ی بدن دارد. انتخاب مصرف تخم مرغ آب پز انتخاب خوبی است چون خطری را که روغن در نوع سرخ کرده برای از بین بردن مواد مغذی دارد افزایش نمی‌دهد. به همین خاطر است که بسیاری از این رویه‌ی آشپزی یعنی آب پز کردن دفاع می‌کنند. مثال‌هایی از خوراکی‌ها اصلی وجود دارند که می‌توان آن‌ها را آب پز کرد مثل سیب زمینی، توفو و مرغ. و اما این شما و این هم خواص تخم مرغ آب پز آب پز برای سلامتی:

۱. سلامت مغز

مغز یکی از ارگان‌های بدن است که مرکز بدن برای انجام کارها و فعالیت‌ها است. همراه با افزایش سن توانایی مغز کاهش می‌یابد به ویژه اگر خیلی آن را تمرین ندهید. مصرف روزانه‌ی تخم مرغ آب پز تاثیر طولانی مدتی بر سلامت مغز به جا می‌گذارد. بنابراین برای تامین سلامتی مغز تخم مرغ را حسابی آب پز کنید چون ترکیبی به نام کولین در آن وجود دارد.

رپورتاژ

۲. مفید برای چشم‌ّها

تخم مرغ حاوی ویتامین A است که برای حفظ سلامت چشم‌ها مفید است. بنابراین فقط هویج نیست که برای چشم‌ها خوب است. خوردن تخم مرغ آب پز به صورت روزانه از نزدیک بین و دور بین شدن چشم‌ها پیشگیری می‌کند. بنابراین اضافه کردن تخم مرغ آب پز به عنوان چاشنی مکمل برای خوردن برنج ضرری ندارد. از طرف دیگر چشم‌ها وظیفه‌شان دیدن زیبایی جهان است. پس سلامتی آن باید حفظ شود به نحوی که انگار یک سرمایه‌گذاری برای آینده است.

۳. درخشان‌تر کردن ناخن‌ها

در تخم مرغ همچنین ماده‌ای وجود دارد که آنتیوکسیم نامیده می‌شود و باعث درخشنده به نظر رسیدن ناخن‌ها می‌شود. هرچند ناخن‌ها کوچک هستند و به ندرت به چشم می‌آیند اما ناخن‌هایی که به نظر سالم و قوی می‌رسند رویای هر کسی هستند. بنابراین مصرف روزانه‌ی تخم مرغ آب پز کمک زیادی به تحقق این رویا می‌کند.

۴. حفظ قدرت استخوان‌ها

سلامت استخوان به تقویت بدن جهت حفظ تحرک و انجام فعالیت‌های روزانه کمک می‌کند سلامت استخوان با افزایش سن ممکن است تهدید شود. مثالی از مشکل استخوان پوکی استخوان است که باعث کاهش قدرت استخوان‌ها می‌شود. برای پیشگیری از پوکی استخوان زودرس بهتر است خوراکی‌های مغذی مانند تخم مرغ مصرف کنیم. به علاوه، چهار بار در هفته حدود ۳۰ دقیقه ورزش کنیم.

۵. کمک به پیشگیری از سرطان پستان

سرطان پستان دومین بیماری مرگبار در اندونزی است. سرطان سینه نه تنها بر زنان بلکه بر مردان نیز تاثیر می‌گذارد فقط اینکه زن‌ها بیشتر مستعد سرطان سینه هستند. برای پیشگیری از این سرطان اولین قدم تغییر الگوی زندگی برای سالم‌تر زیستن است.

به علاوه، با انجام معاینات شخصی پستان در منزل می‌توانید به تشخیص زودهنگام وجود تومور در سینه کمک کنید. چون سرطان‌هایی که زود تشخیص داده شوند سریع‌تر درمان می‌شوند. سرطانی که دیگر به مراحل آخر وارد شده باشد درمانش سخت است. مصرف منظم تخم مرغ آب پز می‌تواند خطر سرطان سینه را هم در مردان و هم در زنان کاهش دهد.

۶. کمک به غلبه بر کم خونی

کم خونی یکی از بیماری‌هایی است که از کاهش عملکرد ترکیب‌های موجود در گلبول‌های قرمز خون به نام هموگلوبین به وجود می آید. هموگلوبین عملکردی دارد که طی آن اکسیژن را به گلبول‌های قرمز پیوند می‌دهد تا نیاز ارگان های مختلف بدن را برآورده سازد. کم خونی باعث پریده رنگ به نظر رسیدن، خسته شدن و احساس سردرد بیمار می‌شو. بنابراین به بسیاری از کسانی که از کم خونی رنج می‌برند توصیه می‌شود تخم مرغ آب پز بخورند. چون در تخم مرغ آب پز ترکیبی به نام آهن وجود دارد که می‌تواند عملکرد هموگلوبین را بهبود ببخشد تا عملکرد خودش را به درستی انجام بدهد.

۷. مفید برای رژیم غذایی

خبر خوش بعدی برای زنانی است که نگران تناسب اندام ایده‌آل‌شان هستند. داشتن بدن ایده‌آل آرزوی تقریبا هر کسی است، به ویژه خانم‌ها. با داشتن اندام ایده‌آل می‌توان اعتماد به نفس را در زندگی روزمره افزایش داد.

بنابراین، یک قدم برای داشتن اندام ایده‌آل مصرف منظم تخم مرغ آب پز است. در نتیجه یکی از راه‌های استفاده کردن تخم مرغ آب پز به عنوان کمکی برای رژیم غذایی کاهش وزن گنجاندن آن در وعده‌ی صبحانه است. بعد ناهار را به همان روال معمول روز بخورید. شب اگر احساس گرسنگی کردید می‌توانید مصرف میوه هایی کم قند مانند آووکادو را امتحان کنید. با داشتن چنین رژیم غذایی منظمی می‌توانید به کاهش وزن خود کمک فوق‌العاده‌ای بکنید.

۸. پیشگیری از ریزش مو

اولین کاری که تخم مرغ آب پز می‌تواند انجام بدهد کمک به پیشگیری از ریزش مو است. محتوای ویتامین A همچنین ویتامین E در این خوراکی برای پیشگیری از ریزش مو بسیار مفید است. بنابراین، این مصرف آن توصیه می‌شود.

۹. توانایی کاهش جذب کالری‌ها

تخم مرغ آب پز برای محدود کردن جذب کالری‌ها در بدن نیز مفید است. نشان داده شده است محتوای موجود در این خوراکی جذب بیش از حد کالری‌ها را محدود می‌کند. بنابراین برای مصرف کسانی که رژیم غذایی دارند بسیار مفید است.

۱۰. پیشگیری از آسیب مو و ریزش آن

موی آسیب دیده و شکسته می‌تواند بیشتر اوقات به خاطر تغییر برند شامپو اتفاق بیفتد سوای اینکه رنگ کردن مو هم بی‌تاثیر نیست. این می‌تواند نتیجه تغییر وضعیت مو بشود و شکستگی و آسیب ایجاد کند. برای پیشگیری از آن می‌توان تخم مرغ آب پز مصرف کرد.

۱۱. تسریع رشد مو

اگر با طاسی موی سر مواجه هستید می‌توانید برای غلبه بر این مشکل از مصرف تخم مرغ کمک بگیرید. محتوای موجود در این خوراکی فرایند رشد مو را تسریع می‌کند.

۱۲. کمک به درخشنگی مو

فایده‌های بیشتر و دیگر خوردن تخم مرغ آب پز برای سلامتی کدامند؟ با خوردن منظم تخم مرغ آب پز درمانی طبیعی برای درخشان‌سازی مو انجام داده‌اید. محتوای اسیدهای چرب در این خوراکی‌ها اثبات شده است که باعث براق‌تر و همچنین سالم تر به نظر رسیدن موها می‌شود.

۱۴. پایین آوردن کلسترول بد

اگر یکی از کسانی هستید که مشکل کلسترول دارد پس می‌توانید آن را با مصرف منظم تخم مرغ آب پز بر طرف کنید. محتوای امگا ۳ موجود در این خوراکی‌ها در کاهش کلسترول بد نقش بسیار موثری دارد.

۱۵. مناسب و مفید برای گردش خون

به منظور داشتن عملکرد گردش خون مناسب بهتر است خوردن تخم مرغ آب پز را در صبحانه‌ی خود اغاز کنید. مواد موجود در این خوراکی برای گردش خون بی‌نظیر است.

۱۶. حفظ و بهبود عملکرد متابولیسم بدن

متابولیسم فرایندی است که نقش مهمی در بدن ایفا می‌کند. برای حفظ و بهبود متابولیسم بدن، می‌توانید تخم مرغ آب پز مصرف کنید، چون محتوای بالای ویتامین B12 آن به حفظ و بهبود متابولیسم بدن کمک می‌کند.

توصیه‌هایی برای آب پز کردن درست تخم مرغ

پیش از آب پز کردن تخم مرغ چندین مرحله هست که بهتر است آن‌ها را رعایت کنید

۱. تخم مرغ تازه تهیه کنید و یک راه شناخت تخم مرغ تازه آن است که در آب بیندازیدش اگر تخم مرغ غرق نشود قطعا هنوز تازه است.

۲. آب را داخل ظرف بریزید و بعد تخم مرغ ها را درون آن بیندازید. و روی اجاق تا به جوش آمدن آب گرما دهید.

۳. پس از جوشیدن آب حرارت را خاموش کنید و تخم مرغ‌ها را بردارید درون آب سرد بیندازید .

۴. چند دقیقه منتظر بمانید و سپس پوست تخم مرغ‌های آب پز شده را بگیرید.

بعد از پوست کندن می توانید تخم مرغ‌ها را مصرف کنید یا تا فردا درون یخچال نگهداری کنید. در واقع این‌ها تمام خواص تخم مرغ آب پز برای سلامتی هستند که از نظر گذراندیم.

تعبیر خواب تخم مرغ: ۱۷ تعبیر برای دیدن تخم مرغ در خواب

منبع drhealthbenefits
نوشته‌های مرتبط