خواص آب نیشکر: 23 فایده آب نیشکر برای سلامتی، پوست و مو

یک لیوان آب نیشکر خنک، نه‌تنها عطش‌مان را رفع‌می‌کند بلکه به ما قدرت هم می‌دهد. با دانستن شهرت نیشکر در مبارزه با گرما، تعجبی نیست که هندوستان یکی از تولیدکنندگان اصلی نیشکر باشد. نیشکر در زبان محلی، اسامی متفاوتی دارد اما اصل قضیه این است که نیشکر، گرمای بدن فرد را کاهش‌می‌دهد. نیشکر به‌دلیل سرشاربودن از کربوهیدرات، پروتئین، موادمعدنی مانند کلسیم، فسفر، آهن و پتاسیم و ویتامین‌های A، B کمپلکس و C، به حفظ تناسب اندام‌تان نیز کمک‌می‌کند. می‌خواهید با خواص آب نیشکر آشناشوید؟ این مطلب را بخوانید.

نیشکر- خلاصه

کشت نیشکر به‌دلیل تعلق‌داشتن به خانواده گندمیان، آسان است و قیمت پایینی دارد. اگرچه نیشکر، اصالتا بومی گینه‌نو است، اما امروزه، بخشی از کشاورزی بیشتر از نیمی از جهان از جمله آسیا و آمریکاست.  هم می‌توانید تکه‌های نیشکر را بخورید، هم اینکه یک لیوان آب آن را با نعناع، زنجبیل و سنگ نمک سیاه بنوشید.

حقاق جالبی درباره نیشکر

– نیشکر، هیچ‌گونه چربی نداد. در واقع نیشکر، یک نوشیدنی 100% خالص است. حدود 30 گرم قند دارد. بنابراین، نیازی به اضافه‌کردن شکر برای شیرینی نیست.

– نیشکر، گیاهی گندمی از جنس تباشیر است و 30 نوع مختلف دارد.

– در 1493، کریسیتوفر کولومبوس، نیشکر را به کارائیب برد تا در آنجا بکارد و به‌این‌صورت، کشت نیشکر به تمام دنیا رسید.

– بلندی گیاه بالغ نیشکر می‌تواند تا حدود 930 سانتی‌متر برسد.  بسته به آب‌وهوا، 9-24 ماه طول‌می‌کشد تا یک گیاه نیشکر، بالغ‌شود.

– شکر گرفته‌شده از آب نیشکر، فقط 15 کالری دارد.

– آب نیشکر، ترکیبی از ساکاروز، فروکتوز و انواع مختلف گلوکوز است. بنابراین، طعم شیرینی دارد.

– 200 میلی‌لیتر آب نیشکر بدون افزودنی، 180 کالری دارد که بسیار پایین است.

– آب نیشکر خام، 13 گرم فیبر رژیمی دارد که برای انجام عملکردهای بدن ضروری است.

چرا آب نیشکر تا این اندازه شگفت‌انگیز است

خواص آب نیشکر برای پوست

آب نیشکر می‌تواند در زمان کوتاهی به جوانسازی پوست‌تان کمک‌کند. در فهرست پایین، فواید آب نیشکر برای پوست  آمده‌است.

1. آکنه را درمان‌می‌کند

استفاده منظم از آب نیشکر برای درمان مشکلات پوست مانند آکنه مفید است. بنابراین، اگر مستعد آکنه هستید، برای نتایج موثر، ماسک صورت آب نیشکر را امتحان‌کنید.

مواد موردنیاز

آب نیشکر

خاک رنگ‌بر

کاری که باید انجام‌دهید

  1. مقداری خاک رنگ‌بر را در آب نیشکر بریزید تا مایع تقریبا غلیظی به دست‌آید.
  2. ماسک را بر صورت و گردن‌تان بگذارید.
  3. بگذارید 20 دقیقه بماند.
  4. از یک حوله مرطوب برای پاک‌کردن صورت و گردن استفاده‌کنید.

این درمان را حداقل یک‌بار در هفته استفاده‌کنید.

آب نیشکر، منبع خوبی از اسیدهای آلفاهیدروکسی (AHA) مانند اسید گلیکولیک است که به افزایش بازده سلول کمک‌می‌کند. همچنین، آکنه، به‌دلیل انسداد منافذ پوست به‌وجودمی‌آید که آب نیشکر به با لایه‌برداری پوست و رفع سلول‌های مرده، آن را ازبین‌می‌برد.

2. درمقابل پیری از پوست‌تان محافظت‌می‌کند

آیا نگران چین‌وچروک‌های بی‌وقتی هستید که باعث‌می‌شوند بزرگ‌تر از سن‌تان به‌چشم بیایید؟ نگران‌نباشید! می‌توانید به کمک آب نیشکر، علائم پیری را به‌تعویق بیندازید.

وجود آنتی‌اکسیدان‌ها، فلاونوئیدها و ترکیبات فنولیک، نیشکر را به گزینه خوبی برای رسیدن به پوستی درخشان، نرم و مرطوب تبدیل‌می‌کند.

خواص آب نیشکر برای سلامتی

بیایید به فواید شگفت‌انگیز نیشکر برای سلامتی نگاهی بیندازیم.

3. انرژی‌زای فوری

اگر دچار کم‌آبی هستید، آب نیشکر یکی از بهترین منابع انرژی فوری است. آب نیشکر، قادر به خوب‌کردن حال شما در مدت‌زمان کمی است و شما را خوشحال و سرزنده می‌کند.

نیشکر دارای قند ساده (ساکاروز) است که به‌آسانی جذب بدن می‌شود. این قندها برای جبران قند ازبین‌رفته بدن به‌کارمی‌روند.

4. بارداری بی‌خطر را تضمین‌می‌کند

آب نیشکر، افزودنی خوبی برای رژیم غذایی زنان باردار  است. باعث لقاح سریع‌تر و بارداری بی‌خطر می‌شود.

این آبمیوه شگفت‌انگیز، حاوی مقادیری اسیدفولیک یا ویتامین B9 است که از نقص‌های عصبی مادرزادی مانند مهره‌شکاف جلوگیری‌می‌کند. همچنین، تحقیقات نشان‌داده‌اند که آب نیشکر، مشکلات تخمک‌گذاری زنان را به حداقل رسانده و از این طریق، احتمال لقاح را افزایش‌می‌دهد.

5. از بوی بد دهان و پوسیدگی دندان جلوگیری‌می‌کند

بوی بد دهان، یکی از دلایل اصلی شرمندگی در محیط اجتماعی است. اگر سابقه پوسیدگی دندان که منجر به بوی بد دهان می‌شود، دارید، باید نیشکر را به‌عنوان یک درمان خانگی درنظربگیرید.

نیشکر، حاوی مقدار زیادی مواد معدنی مانند کلسیم و فسفر است که به ساخت مینای دندان کمک‌می‌کند. جریان ثابت مواد مغذی از پوسیدگی دندان جلوگیری‌کرده و دندان‌ها را تقویت‌می‌کند. همچنین، بوی بد دهان، علامت کمبود مواد مغذی نیز است که در این مورد، نیشکر کمک‌می‌کند.

6. رشد استخوان‌ها و دندان‌ها را تسهیل‌می‌کند

یک ساقه نیشکر یا یک لیوان آب نیشکر خوشمزه را به کودک درحال‌رشد بدهید و با این کار می‌توانید مشکلات مرتبط به دندان و استخوان را فراموش‌کنید.

نیشکر یک منبع سرشار از کلسیم است که به ساخت اسکلت بدن، یعنی استخوان‌ها و دندان‌ها کمک‌می‌کند. این مسئله، نیشکر را به یکی از بهترین مواد موثر در رشد کودک تبدیل‌می‌کند.

7. اختلال تشنج فبریل را درمان‌می‌کند

آب نیشکر به درمان اختلال تشنج فبریل (تب) که در کودکان درحال رشد بسیار شایع است، معروف است.

اختلالات تشنج فبریل به‌دلیل ایجاد درجات بالای تب، خطرناکند. این اختلالات باعث ازدست‌دادن پروتئین شده و آن را به خطری برای بدن تبدیل‌می‌کنند. آب نیشکر به جبران پروتئین ازدست‌رفته معروف است.

8. به عملکرد کبد کمک‌می‌کند

آب نیشکر خوشمزه، یکی از بهترین درمان‌ها برای بیماری‌های مربوط به کبد مانند یرقان محسوب‌می‌شود.

مواد موردنیاز

1 لیوان آب نیشکر تازه

1 عدد لیمو

کاری که باید انجام‌دهید

یک لیوان آب نیشکر مخلوط با لیمو را دوبار درروز بنوشید.

یرقان به دلیل عملکرد ضعیف کبد و همچنین انسداد مجاری دفع به‌وجودمی آید. نیشکر، سطح گلوکز بدن را حفظ‌کرده و باعث بهبود سریع‌می‌شود. همچنین، به‌دلیل قلیایی بودن، آب نیشکر، به حفظ تعادل الکترولیت در بدن‌تان کمک‌کرده و بنابراین فعالیت بیش‌ازحد کبد را متوقف‌می‌کند.

9. مانند تونیک گوارشی عمل‌می‌کند

اگر دچار مشکلات گوارشی هستید، باید گنجاندن آب نیشکر را در رژیم غذایی خود برای زندگی سالم‌تر و بدون استرس، درنظربگیرند.

پتاسیم موجود در آب نیشکر به تعادل سطوح pH معده کمک‌کرده و ترشح شیره‌های گوارشی را تسهیل‌می‌کند.

10. با سرطان مبارزه‌می‌کند

ممکن است باعث تعجب‌تان شود، اما آب نیشکر می‌تواند بازدارنده بیماری‌های کشنده مانند سرطان، به‌ویژه سرطان پروستات و سینه نیز باشد.

تحقیقات اخیر نشان داده‌اند که وجود فلاونوئیدها در نیشکر از تکثیر سلول‌های سرطانی در غده‌های پستانی جلوگیری‌کرده و بنابراین، خطرات سرطان سینه را کاهش‌می‌دهد.

11. به افراد دیابتی کمک‌می‌کند

آیا آب نیشکر برای مبتلایان به دیابت خوب است؟ اگر فقط به‌خاطر اینکه دیابت دارید، فکرمی‌کنید آب نیشکر انتخاب بدی است ، کاملا در اشتباهید. افراد مبتلا به دیابت می‌توانند از نیشکر استفاده‌کنند اما این استفاده باید در حد اعتدال باشد.

نیشکر حاوی ساکاروز است که شاخص گلیسمی پایینی دارد. این خاصیت، باعث کنترل سطح قند خون می‌شود.

12. گلودرد را درمان‌می‌کند

اگر احساس خارش یا درد ناگهانی در گلو می‌کنید، یک لیوان آب نیشکر و لیمو را با نمک سیاه بنوشید.

ویتامین C در آب نیشکر فراوان است و همین ویژگی، آب نیشکر را به درمان خوبی برای گلودرد تبدیل‌کرده است. آب نیشکر منبع سرشاری از آنتی‌اکسیدان‌ها نیز هست که عفونت‌های ویروسی یا باکتریایی را مهارمی‌کند.

13. زخم‌ها را درمان‌می‌کند

علاوه‌بر تقویت ایمنی، آب نیشکر به تسریع التیام زخم‌ها نیز کمک‌می‌کند.

آب نیشکر حاوی ساکاروز است که به‌طور طبیعی قادر به درمان هرنوع زخم در مدت‌زمان کوتاه است. همچنین برای کسب نتایج بهتر، می‌توانید مقداری آب نیشکر را بر زخم بزنید.

14. دستگاه‌های بدن را تقویت‌می‌کند

مصرف منظم آب نیشکر به قوی‌تر کردن دستگاه‌های بدن کمک‌می‌کند و بنابراین می‌توانند با دیگر دستگاه‌های بدن به صورت هماهنگ کارکنند.

چون آب نیشکر سرشار از قندهای ضروری است، به تقویت دستگاه‌های بدن مانند دستگاه‌های حسی، دستگاه‌های بازسازی‌کننده و مغز کمک‌می‌کند.

15. از آسیب DNA جلوگیری‌می‌کند

آب نیشکر می‌تواند دربرابر آسیب DNA ناشی از رادیوتراپی که ممکن است بر مغز اثرکند، از شما محافظت‌کند.

آب نیشکر سرشار از آنتی‌اکسیدان‌هایی است که می‌توانند از تباهی اکسیداتیو چربی‌های سلولی جلوگیری‌کرده و آسیب DNA را مهارکنند.

16. به کاهش وزن شما کمک‌می‌کند

اگرچه آب نیشکر شیرین است اما  در کاهش وزن، به‌شما کمک‌می‌کند.

آب نیشکر به کاهش کلسترول بد در بدن ما شناخته‌شده است. کلسترول بد یکی از دلایل اصلی افزایش وزن است. همچنین سرشار از فیبرهای حل‌شدنی نیز هست که به کنترل وزن ما کمک‌می‌کند.

17. سموم را از بدن‌مان دفع‌می‌کند

مصرف منظم آب نیشکر به پاکسازی بدن از سموم خطرناک و دیگر عناصر خارجی کمک‌می‌کند. متابولیسم ما را نیز تقویت‌می‌کند. این فرآیند سم‌زدایی، به‌تدریج به کاهش وزن منجرمی‌شود.

18. مفید برای درمان UTI

آب نیشکر شگفت‌انگیز به حفظ سلامت کلیه کمک‌کرده و از مشکلات مربوط به عفونت‌های مجاری ادرار (UTI) جلوگیری‌می‌کند. برای استفاده از آن به‌منظور درمان UTI، یک لیوان آب نیشکر ترکیب‌شده با لیمو و آب نارگیل را دو بار در روز بنوشید.

آب نیشکر به افزایش سطح پروتئین در بدن معروف است. این ویژگی، از بسیاری از بیماری‌های کلیوی مانند سنگ‌کلیه، UTI، عفونت‌های مقاربتی و پروستاتیت جلوگیری‌می‌کند.

19. برای سلامت ناخن مفید است

آیا ناخن‌هایی بی‌رنگ و شکننده دارید که باید توسط متخصصین ناخن پوشیده‌شوند؟ برای مبارزه با این مشکل، نوشیدن آب نیشکر را امتحان‌کنید.

کمبود مواد مغذی، ناخن‌های ما را شکننده می‌کند. چون آب نیشکر سرشار از مواد مغذی است، ناخن‌ها را تغذیه‌کرده و آن‌ها را سالم‌می‌کند.

20. قدرت ماهیچه را افزایش‌می‌دهد

خوردن آب نیشکر به‌صورت دوبار در روز، با تامین گلوکوز موردنیاز بدن، قدرت ماهیچه را افزایش‌می‌دهد.

21. تب را کاهش‌می‌دهد

شاید ندانید اما آب نیشکر برای درمان تب بسیار مفید است. نوشیدن آب نیشکر می‌تواند از ازدست‌دادن پروتئین که به ضعف و درد منجرمی‌شود جلوگیری‌کند.

22. اسیدیته را درمان‌می‌کند

چون آب نیشکر قلیایی است، می‌تواند اسیدیته و سوزش معده و روده ما را تسکین‌دهد. همچنین به حفظ تعادل اسید در بدن ما کمک‌می‌کند.

23. ایمنی ما را تقویت‌می‌کند

آب نیشکر سرشار از آنتی‌اکسیدان‌های ضروری است که به طرق مختلف به تقویت سیستم ایمنی ما کمک‌می‌کنند. این آنتی‌اکسیدان‌ها با بسیاری از بیماری‌ها مانند بیماری‌های کبد و دستگاه گوارش مبارزه‌می‌کنند. آن‌ها سطح بیلی‌روبین بدن را نیز خنثی‌می‌کنند.

ملاحظه

اگرچه آب نیشکر، خطر جدی ندارد اما معمولا به شرایط مصرف آن بستگی‌دارد.

دراینجا مسائلی که باید بدانید آمده است:

– نوشیدن یک لیوان آب نیشکر در دکه‌های کنار جاده، آسان ترین راه به‌نظرمی‌رسد. به‌هرحال، اگر به صورت غیر بهداشتی تهیه شده‌باشد ممکن است باعث بیماری شاگاس یا اسهال شود. زیرا آب نیشکر بهترین بستر برای رشد میکروارگانیزم‌ها است.

– هیچ‌وقت آب نیشکری را که بیشتر از 15 دقیقه خارج از یخچال بوده، ننوشید زیرا ممکن است بر معده و روده‌های‌تان تاثیر منفی بگذارد.

– مراقب‌باشید، دکه‌ای که قصد خرید آب نیشکر از آن دارید، از روغن زیادی برای دستگاه‌های خردکننده استفاده‌نکند زیرا می‌تواند به بدن آسیب برساند.

– در روز، بیشتر از دو لیوان آب نیشکر ننوشید (فقط در زمان یرقان دو لیوان بنوشید) زیرا افراط در هرچیزی به بدن‌تان آسیب‌می‌رساند.

دستورات غذایی با استفاده از نیشکر:

در اینجا تعدادی دستور غذایی خوش‌طعم با استفاده از نیشکر آمده است. بیایید به برخی از آن‌ها نگاهی بیندازیم:

1. آب نیشکر خانگی

مواد موردنیاز

1 عدد نیشکر

1 قاشق غذاخوری زنجبیل خردشده

آبلیمو برای مزه

نمک سیاه برای مزه

طرز تهیه

  1. پوست یک نیشکر را گرفته و آن را به قطعات کوچک خردکنید.
  2. تمام مواد را در مخلوط‌کن ریخته تا مخلوط نرمی به‌دست آید.
  3. برای گرفتن آب از پوره، از دست استفاده‌کنید، صاف‌شده آن را در لیوان ریخته و چندساعت در یخچال بگذارید. سرد بنوشید.

2. نیشکر و اسلاش زنجبیل

مواد موردنیاز

1 فنجان آب نیشکر

2 قاشق غذاخوری عصاره زنجبیل

1 قاشق غذاخوری نیشکر قهوه‌ای

2/1 قاشق چایخوری نمک سیاه

طرز تهیه

  1. مواد را مخلوط‌کرده و در ظرف فریزر بگذارید. 12 ساعت آن را فریزکنید.
  2. آن‌ها را در مخلوط‌کن بریزید تا نرم شوند. از نوشیدن اسلاش در یک روز گرم لذت‌ببرید.

3. آبمیوه‌های دیگر

یکی از بهترین خاصیت‌های آب نیشکر این است که می‌تواند با هر نوع آبمیوه دیگری ترکیب‌شده و ماکتیل خوش‌طعمی به‌دست بیاید.

می‌توانید آب نیشکر را با مواد زیر ترکیب‌کنید

– آب انار

آب هندوانه

آب نارگیل

آب طالبی

آب لیموشیرین

نحوه انتخاب و نگه‌داری نیشکر

انتخاب

درو کردن نیشکر معمولا به عمر گیاه بستگی‌دارد. به‌هرحال، این روش، روش درستی نیست زیرا این مسئله را درنظرنمی‌گیرد که ممکن است نیشکر بسیار رسیده باشد. درعوض، نیشکرهایی که زرد هستند و برگ‌های خشک دارند را بچینید. به نیشکر بالغ ضربه‌بزنید. اگر صدایی فلزمانند شنیدید، یعنی نیشکر کاملا رسیده و آماده برش و مصرف است. همچنین، هنگام برش، برش‌های اریبی در نزدیک ریشه بزنید.

نگه‌داری

هنگامی که قصد خرید ساقه‌های بزرگ را دارید، بهتر است آن‌ها را به قطعات کوچک‌تر بریده و در یخچال بگذارید. ساقه‌ها را به‌دقت بشویید و قبل از گذاشتن در یخچال، بگذارید کاملا خشک شوند. همچنین، انتهای آن ها را با پلاستیک ببندید و با کش محکم‌کنید. این کار مانع ازدست‌رفتن رطوبت آن‌ها شده و تازگی آن‌ها را حفظ‌می‌کند. اگر به‌درستی از آن‌ها مراقب‌کنید، می‌توانند تا دو هفته بمانند.

جدول تغذیه‌ای آب نیشکر

مقدار- 28.35 گرم

مواد مغذی مقدار
اجزاء اصلی  
پروتئین 0.20 گرم
آب 0.19 گرم
Ash 0.66 گرم
چربی 0.09 گرم

 

کالری‌ها
کالری کل 111.43
کالری از کربوهیدرات‌ها  
کالری از چربی‌ها 0.03
کالری از پروتئین  

 

کربوهیدرات‌ها
کربوهیدرات کل 27.40 گرم
قند 25.71 گرم

 

ویتامین‌ها
ریبوفلاوین 0.16 میلی‌گرم
نیاسین 0.20 میلی‌گرم
اسید پانتاتونیک 0.09 میلی‌گرم

 

مواد معدنی
کلسیم 32.57 میلی‌گرم
آهن 0.57 میلی‌گرم
منیزیم 2.49 میلی‌گرم
فسفر 0.01 میلی‌گرم
پتاسیم 162.86 میلی‌گرم
مس 0.09 میلی‌گرم
منگنز 0.09 میلی‌گرم

 


دیگر نوشته ها

1 of 486

کسب و کار

1 of 5

پست های اخیر