خواص آب توت فرنگی برای سلامتی و زیبایی

رنگ روشن و طعم شیرین طبیعی توت فرنگی، آن را به یکی از میوه‌های محبوب تابستانی در بسیاری از خانه‌ها تبدیل می‌کند. توت فرنگی  میوه‌ای آبدار است و آب آن حاوی مواد مغذی مفید مانند ویتامین‌ها و مواد معدنی است. گنجاندن آب توت فرنگی در رژیم غذایی، سلامت بافت‌ها را افزایش می‌دهد و برخی مواد مغذی موجود در آب توت فرنگی از بیماری مزمن نیز جلوگیری می‌کنند. با ادامه این نوشتار و خواص آب توت فرنگی برای سلامتی با سایت بازده همراه باشید.

با سرطان مبارزه می‌کند

برخی از مواد مغذی موجود در آب توت فرنگی- مانند ویتامین C و فولات- با مبارزه با پیشرفت سرطان، سلامت بلند مدت را افزایش می‌دهند. فولات در سوخت و ساز اسید نوکلئیک – اساس DNA- به بدن کمک کرده و متیل دار شدن ژن را تنظیم می‌کند. فرآیندی که برای تنظیم فعالیت ژن ضروری است. به گفته موسسه لینوس پائولینگ، متیل دار شدن غیرطبیعی ژن در پیشرفت سرطان کمک می‌کند. و یک رژیم سرشار از فولات با خطر پایین‌تر برخی از انواع سرطان در ارتباط است.

ویتامین C مانند یک آنتی اکسیدان عمل می‌کند. نوعی ماده شیمیایی که در برابر رادیکال‌های آزاد عامل سرطان از سلول‌ها محافظت می‌کند. درست مانند فولات، رژیم غذایی سرشار از ویتامین C نیز، خطر سرطان را کاهش می‌دهد. به گفته موسسه دارو، هر فنجان آب توت فرنگی، تمام ویتامین C مورد نیاز روزانه شما  و ۱۶ درصد فولات روزانه را تامین می‌کند.

بافت‌ها را تقویت و زخم‌ها را درمان می‌کند

افزودن آب توت فرنگی به رژیم غذایی، قدرت بافت را افزایش می‌دهد. ویتامین C تاثیرگذار آن، تولید کلاژن را تقویت می‌کند. بنابراین بدن شما می‌تواند کلاژن مورد نیاز خود برای حفظ بافت‌ها را تولید کند. همچنین با شکاف پوست، پارگی رگ‌های خونی و ضعیف شدن استخوان که می‌توانند علائم کمبود ویتامین C باشند، مبارزه می‌کند.

منگنز، از تولید کلاژن حمایت کرده و نقش مهمی در کمک به بهبود جراحت ایفا می‌کند. به گفته موسسه دارو، یک فنجان آب توت فرنگی، ۵۶ درصد مصرف مجاز روزانه ویتامین C مورد نیاز زنان و ۴۳ درصد برای مردان را تامین می‌کند.

مطالب مرتبط: میوه برای درمان اسهال: 10 میوه و سبزیجات عالی برای درمان اسهال

رپورتاژ

مغز را تقویت می‌کند

آب توت فرنگی از سلامت سیستم عصبی محافظت می‌کند. هر وعده از آن، حاوی ۱۳ گرم قند طبیعی- یک منبع انرژی که به عملکرد سلول‌های مغز کمک می‌کند-  است. ویتامین C موجود در آب توت فرنگی، به تولید نوروپینفرین- یک پیام رسان عصبی، یا یک ماده شیمیایی درگیر در ارتباط عصبی- کمک می‌کند و مس موجود در آن در تولید پیام رسان‌های عصبی دیگر نقش دارد.

مس، به مغز شما اجازه می‌دهد که پیام رسان‌های عصبی را متابولیز کند و به ساخت میلین- یک ماده چرب مورد نیاز برای عملکرد عصبی- کمک می‌کند. به استناد موسسه دارو، هر فنجان آب توت فرنگی، ۱۲۵ میکروگرم مس و ۱۴ درصد نیاز روزانه شما را تامین می‌کند.

کاربردهای آب توت فرنگی

چیزی که در مورد آب توت فرنگی از قلم افتاد، فیبر مفید آن است. اگرچه آبمیوه‌گیری‌ها، در فرآیند آبمیوه‌گیری، باعث از بین رفتن فیبر آن می‌شوند. اما باز هم می‌توانید با استفاده از آب توت فرنگی، از خواص قلبی عروقی فیبر بهره‌مند شده. و به وعده‌های غذایی سرشار از فیبر خود، طعم بدهید.

از آن برای طعم پایه اسموتی استفاده کنید. ترکیبی از آب توت فرنگی، توت‌های منجمد، ماست یونانی و بذر کتان که یک وعده غذایی مغذی با رنگ قرمز روشن به شما می‌دهد. همچنین، آب توت فرنگی را با سرکه بالزامیک و روغن زیتون فوق بکر ترکیب کرده تا سسی برای اسفناج یا دیگر سبزیجات برگ‌دار تیره درست کنید.

خواص توت خشک: ۱۹ فایده توت خشک برای سلامتی از نظر طب چینی

منبع livestrong
نوشته‌های مرتبط