11 تکنیک افزایش انگیزه و قدرت مغز برای دستیابی به اهداف

شما چه‌طور به خودتان انگیزه می‌دهید؟ همه‌ی ما دوست داریم حداکثر استفاده را از زمانی که در اختیار داریم، ببریم و کارهایی را که مورد علاقه‌مان هستند، به میزان بیش‌تری انجام بدهیم اما گاهی اوقات در فرایند “آماده شدن” گیر می‌کنیم. ما می‌خواهیم هر روز با یک نیت مشخص و روشن پیش برویم تا به اهداف خود نزدیک شویم و یک زندگی شاد و موفق داشته باشیم، می‌خواهیم هر روز بهتر شویم اما در واقع هرگز دل به دریا نمی‌زنیم و شروع نمی‌کنیم! قدرتمندترین شکل انگیزه از خود انگیزش ناشی می‌شود. شما خودتان می‌توانید آتش‌تان را روشن کنید. در این نوشتار با ۱۱ تکنیک افزایش انگیزه و قدرت مغز برای دستیابی به اهداف تان آشنا می شوید.

این‌که صبر کنید تا الهام بگیرید و بتوانید حرکت رو به جلو را شروع کنید، کافی نیست. انگیزه لزوما چیزی نیست که برای شما اتفاق می‌افتد، بلکه می‌تواند چیزی باشد که خودتان خلق می‌کنید.

پیشرفت و انگیزه به طور کلی با دست به کار شدن شروع می‌شود. یک عمل به عمل دیگری منتهی می‌شود. تلاش کردن و انجام دادن کار نتایج بهتر و تجربیات جدیدی را برای شما به وجود خواهد آورد.

برای این‌که از حواس‌پرتی و عدم تمرکز رنج نبرید بهترین کار این است که دست به کار شوید و فعالیت داشته باشید. به خودتان انگیزه بدهید. کاری خاص انجام بدهید!

این کار خاص ممکن است زودتر از خواب بیدار شدن باشد، یا تعهد به انجام ورزش روزانه! حتی اگر فقط 5 دقیقه کاری انجام بدهید، اغلب آن‌قدر انگیزه به دست خواهید آورد که آن را ادامه بدهید.

اگر برای ایجاد تغییر مورد نظرتان روی چند مورد معدود متمرکز شوید، نتایج چشمگیری را در کسب و کار و زندگی‌تان تجربه خواهید کرد.

تکنیک افزایش انگیزه و قدرت مغز


در این نوشتار ۱۱ راهکار وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید دست به کار شدن را یاد بگیرید و در عین حال قدرت مغز، حافظه و انگیزه‌تان را افزایش بدهید.

۱. زندگی‌تان را ساده کنید

برنامه‌ریزی خلاقانه زندگی‌تان، به شما این امکان را می‌دهد که ساده‌سازی کنید. تفویض وظایف و حذف فعالیت‌هایی که انگیزه و هیجانی در شما ایجاد نمی‌کنند به شما اطمینان می‌دهد که بیش‌ترین استفاده را از انرژی و زمان‌تان برای رسیدن به اهداف‌تان می‌برید و متمرکز می‌مانید.

وقتی ذهن شما با تعداد زیادی پروژه‌ و کارهایی که باید انجام بدهید، دچار سردرگمی و درهم و برهمی شده، باانگیزه و هدفمند ماندن کار بسیار دشواری است. اما اگر می‌توانید ساده‌سازی کنید و موارد غیر ضروری را حذف کنید، زندگی‌تان متمرکزتر می‌شود. و تمرکز بیش‌تر منجر به ایجاد انگیزه‌ی بیش‌تر نیز می‌شود.

چه حوزه‌هایی از زندگی‌تان را می‌توانید ساده کنید؟

یکی از راه‌هایی که می‌توانید برای ساده‌سازی انجام دهید ترکیب وظایف است. به دو مورد که می‌خواهید انجام دهید فکر کنید و ببینید که چگونه می‌توانید آن‌ها را در یک فعالیت ترکیب کنید.

نویسنده ماریلن ووس ساوانت این مرحله را در کتاب خود به نام تعلیم مغز فقط در ۱۲ هفته مطرح می‌کند. او توصیه می‌کند که فهرستی از هر کار کوچکی که باید مثلاً، در طول یک روز یا آخر هفته انجام شود، تهیه کنید و سپس همه‌ی آن‌ها را یکی پس از دیگری انجام بدهید.

در اصل، شما کارهای زیادی را با یکدیگر انجام می‌دهید و همه آن‌ها را با هم تکمیل می‌کنید. بنابراین به جای انجام یک کار در یک روز و کار دیگر در یک روز دیگر، تمرکز کنید و همه‌ی کارهای کوچک را در یک روز به انجام برسانید.

این شیوه، زمان بیش‌تری را برای ما آزاد می‌کند و حس موفقیت به ما داده و متعاقبا باعث افزایش انگیزه می‌شود.

۲. روی مسیری که تا کنون طی کرده‌اید، تمرکز کنید
یکی از مواردی که انگیزه ما را از بین می‌برد و باعث تعلل می‌شود این است که ما موفقیت خود را نه از نقطه‌ی شروع بلکه متناسب با مسیری که برای رسیدن به هدف باقی مانده، اندازه می‌گیریم.

اگر بتوانیم شیوه‌ی تفکرمان را تغییر داده و نسبت به نحوه کار مغزمان آگاه‌تر شویم، می‌توانیم خود را برای موفقیت نیز آماده کنیم.

ما اغلب هنگامی که از مغزمان برای حل مسئله، تجسم، دستیابی و ارزیابی پیشرفت‌های‌مان استفاده می‌کنیم، در خوشحال‌ترین حالت ممکن هستیم.

اگر جای کلیات بیش‌تر از موارد خاص صحبت کنید، فرصتی برای احساس خوشبختی و انرژی بیش‌تر وجود دارد.

یکی از راه‌های انجام این کار آموزش مغز برای ارزیابی خصوصیاتی است که پایه و اساس احساسات شما را در واقعیت تشکیل می‌دهند و می‌توانند انگیزه‌تان را تقویت کنند.

به جای این‌که روی ایده‌آل‌های‌تان متمرکز شوید، در مورد آن‌چه که از یک نقطه شروع خاص تا کنون به دست آورده‌اید ، فکر کنید.

اگر هدف شما از دست دادن ۵ کیلو در 6 ماه آینده است و در 3 ماه اول ۲ کیلو از دست داده‌اید، دو انتخاب دارید. می‌توانید روی این واقعیت تمرکز کنید که هنوز ۳ کیلو از هدف‌تان فاصله دارید یا می‌توانید روی این واقعیت تمرکز کنید که از زمان شروع کار ۲ کیلو را از دست داده‌اید.

گزینه دوم به شما این امکان را می‌دهد تا موفقیت‌تان را جشن بگیرید و انگیزه در خودتان ایجاد کنید و ذهن‌تان را برای از دست دادن وزن بیش‌تر متمرکز کنید در حالی که گزینه‌ی اول ممکن است ذهن شما را به سمت دور بودن از اهداف‌تان متمرکز کند.

بگذارید مغز اهداف خود را تعیین کند و تجربیات خاص خود را داشته باشد.

۳. اهداف قابل ارزیابی تعیین کنید
این مورد به دنبال مورد قبلی می‌آید. بهترین ایده این است که همیشه اهداف قابل اندازه‌گیری برای خودتان تعیین کنید.

برای انگیزه و آموزش مغز بسیار عالی است که فقط روی چیزهایی که مشخص و قابل اندازه گیری هستند تمرکز کنید.

این‌که در راستای اهداف‌مان پیشرفت واقعی و عینی داریم، باعث خوشحالی‌ ما می‌شود. به این ترتیب انگیزه و الهام می‌گیریم!

همه‌ی ما حس می‌کنیم که در حال حاضر کجا هستیم. گذشته رفته است و آینده خوب است، آینده!

در این لحظه، احساس می‌کنیم که در حال پیشرفت هستیم، در جهت درستی حرکت می‌کنیم یا خیر. ما نمی‌توانیم زمان را متوقف کنیم، فقط می‌توانیم از وقت‌مان استفاده‌ی بهتری داشته باشیم.

اگر از پیشرفتی که می‌کنید راضی نیستید، ممکن است خودتان را با دیگران مقایسه کنید، عملی که می‌تواند باعث شود احساس بدتری داشته باشید و انگیزه‌تان را از دست بدهید.

بنابراین، در مورد اهداف مورد نظر‌تان برای 90 روز آینده فکر کنید. از خودتان بپرسید که پشت هر یک از این اهداف چه معنا و مقصودی وجود دارد؟

اهداف‌تان را بنویسید. اندازه‌های مشخصی را در برابر هر هدف قرار دهید و تجسم کنید که دستیابی به اهداف از نظر پیشرفت شخصی خودتان چه معنایی برای شما خواهد داشت.

۴. انگیزه‌تان را از گرفتن به دادن تغییر بدهید
برخی افراد فقط به آنچه می‌توانند از زندگی و روابط به دست بیاورند توجه دارند. همه چیز آن‌ها در من، من و من خلاصه شده‌است.

“وقتی شیوه‌ی نگاه کردن به چیزها را تغییر می‌دهید؛ چیزهایی که به آن‌ها نگاه می‌کنید نیز تغییر می‌کنند. ” – وین دایر

با این حال‌، اگر از موقعیتی برای خدمت و کمک به دیگران شروع کنید، و آگاهی بیش‌تری نسبت به دنیای اطراف‌تان داشته باشید ، طرز فکر شما می‌تواند از دریافت صرف به اهدا تغییر کند.

و هنگامی که شما این تغییر را ایجاد می‌کنید، و به فکر ارائه‌ی چیزهایی به جهان هستید، مغز شما به شیوه‌های بیش‌تر و خلاقانه‌تری برای گسترش هر چه بیش‌تر فراوانی دست پیدا می‌کند.

این روند تمرکز روی ارائه‌ی چیزی به جهان پیرامون‌تان، بسیار رضایت‌بخش‌تر است. اگر واقعاً روی این موضع متمرکز شوید، می‌تواند به یک هدف و تمرکز واقعی برای شما تبدیل شود.

شما به جای تمرکز روی معاملات ساده، روی عمیق‌تر کردن روابط و انجام کارهایی که واقعاً باعث خوشحالی مردم می‌شود، تمرکز می‌کنید.

اگر روی اهدا و قدردانی تمرکز کنید و خود را با افرادی که دارای ذهنیت مشابه هستند، احاطه کنید، انرژی انگیزشی شما همیشه زیاد خواهد بود.

این شکل از تفکر، مزایای دیگری نیز دارد. هنگامی که ارائه‌دهندگان دور هم جمع می‌شوند، نتایج می‌توانند بسیار بزرگتر از سطح فردی باشند، زیرا همه چیز چند برابر شده‌است.

هنگامی که انگیزه شما بر پایه و اساس اهدا، ارائه و کمک است مغزتان به روش‌های بیش‌تر و خلاقانه‌تری برای انجام چنین روندی فکر خواهد کرد. افکاری تصادفی به ذهن‌تان خواهد رسید و روش‌های خلاقانه‌تری برای بهبود زندگی سایر آدم‌ها و خودتان پیدا خواهید کرد.

۵. یک عادت جدید را ایجاد و تکرار کنید
بعضی اوقات‌، کوچک‌ترین تغییر بزرگ‌ترین نتیجه را ایجاد می‌کند. وقتی عادت جدیدی را شروع می‌کنید، خواه رفتن به باشگاه یا ساخت ویدیو باشد و خواه بهبود شیوه‌ی صحبت کردن‌تان باشد، کلید کار پایداری و تکرار است.

با انجام چندباره و چندباره‌ی کارهای جدید، مغز شما مسیرهای جدیدی را ایجاد می‌کند، روندی که به پیشرفت شما سرعت بیش‌تری می‌دهد.

اگر می‌خواهید یک روال جدید صبحگاهی شروع کنید، کلید کار تکرار است. اگر می‌خواهید مراقبه را شروع کنید، مهم این است که به آن پایبند باشید. اگر می‌خواهید برای دوی پنج کیلومتر آماده شوید، مهم این است که هر روز بدوید و قدرت و استقامت لازم برای این کار را در خودتان ایجاد کنید.

اگر تصوری از خودتان به عنوان کسی که پروژه‌ها را کامل نمی‌کند داشته باشید، خودتان را به همین صورت می‌پذیرید. اما اگر هر روز به خودتان بگویید که در کلاس جهانی “تکمیل‌کننده‌ی پروژه‌ها” هستید، طرز فکر و رفتارتان نیز به همان شیوه خواهد بود.

اگر یک پروژه بزرگ را به تعویق انداخته‌اید، کم کم کارتان را شروع کنید و برای پیش بردن آن کاری انجام بدهید، حتی اگر فقط پنج دقیقه باشد. روز بعد دوباره روی آن پروژه کار کنید.

نکته‌ی اصلی این است که تصمیم بگیرید و بدانید که برای بهبود چه کاری لازم است انجام بدهید و سپس روی آن هر روز کار کنید. پیشرفت ۱ درصدی روزانه، در پایان می‌تواند نتایج بزرگی را به بار آورد.

رپورتاژ

۶. ذهن ناخودآگاه‌تان را قبل از خواب هدایت کنید
بسیاری از افراد موفق، هرگز بدون داشتن یک درخواست از ذهن ناخودآگاه‌شان به خواب نمی‌روند.

“هیچ وقت بدون این‌که درخواستی از ناخودآگاه‌تان داشته باشید، به خواب نروید” – توماس ادیسون

مغز شما یک ابزار فوق‌العاده برای حل مسئله است. اگر تصمیماتی وجود دارد که با آن دست و پنجه نرم می‌کنید یا پروژه‌ای که به دنبال پاسخ سوالاتی در مورد آن هستید، فقط چند دقیقه قبل از خواب را برای تجسم چالش‌ها‌، ایده‌ها‌، سوالات و تجربیات صرف کنید.

در مورد اهدف‌تان هم می‌توانید فرایندی مشابه را دنبال کنید. هر شب اهداف خود را تجسم کنید و تصور کنید که دستاورد آن اهداف چگونه به نظر می‌رسند.

ضمیر ناخودآگاه شما به این ترتیب دست به کار می‌شود، و ارتباطات و ایده‌های مختلفی را خلق می‌کند. هنگامی که از خواب بیدار می‌شوید، هر آن‌چه را که به ذهن‌تان می‌آید بنویسید و بعد همه چیز را به مرحله‌ی اجرا درآورید.

۷. روی محیط‌تان متمرکز شوید
افرادی که وقت‌تان را با آن‌ها سپری می‌کنید زندگی شما را به گونه‌ای تغییر می‌دهند. خود را با آدم‌ها و چیزهایی که از شما در کسب و کار و زندگی پشتیبانی می‌کنند احاطه کنید.

آدم‌های بدبین می‌توانند شما را با خودشان پایین بکشند، اما آدم‌های حمایتگر شما را به سمت خوشبختی و موفقیت بیش‌تر هدایت می‌کنند.

ما در طول هر روز، انتخاب‌هایی داریم در مورد این‌که چه‌طور وقت‌مان را صرف کنیم و کسانی را که می‌خواهیم با آن‌ها وقت‌مان را صرف کنیم، انتخاب می‌کنیم.

شما می‌توانید در کنار آدم‌هایی باشید که انرژی شما را از بین می‌برند و آن را به نابودی می‌کشند، یا در کنار آدم‌هایی که برای‌تان الهام‌بخش هستند و با هر موفقیت شما شاد و خشنود می‌شوند.

زمان بیش‌تری را با آدم‌هایی بگذرانید که باعث می‌شوند احساس شادابی و نشاط بیش‌تری داشته باشید و بعد ببینید که این روند شما را به کجاها که نمی‌رساند.

۸. قدردانی‌تان را ابراز کنید
زمانی که بابت چیزهایی که دارید و آدم‌هایی که پیرامون‌تان هستند، قدردان و سپاسگزار باشید، تغییرات فراوانی را تجربه خواهید کرد.

اگر نسبت به داشته‌های‌تان شکرگزار باشید، کم‌تر نسبت به آن‌چه دیگران دارند حساسیت و حسادت خواهید داشت.

وقتی از آدم‌های مهم زندگی‌تان قدردانی می‌کنید‌، احساسی که نسبت به آن‌ها دارید و احساس آن‌ها نسبت به شما تغییر می‌کند.

قدرشناسی باعث افزایش انگیزه و قدرت مغز و افزایش انرژی و احساس غنا در شما می‌شود. با شکرگزاری همه‌ی چیزهایی که دارید، بیش‌تر دیده می‌شوند و به چشم می‌آیند.

قدردانی همچنین باعث می‌شود خلاق‌تر شوید و انگیزه‌تان را عمیق‌تر کنید. یادداشت‌های دست‌نویس، احساسات آشکارتر، یادداشت یا تماس فوری با افرادی که اهمیت زیادی برای‌تان دارند، برای‌تان عادی و معمول می‌شوند.

نکته‌ی قابل‌توجه در مورد سپاسگذاری این است که پیگیری فعالانه را در تمام زمینه‌های کار و زندگی ایجاب می‌کند. قدردانی مربوط به کارهایی نیست که آن شخص برای شما انجام داده‌است. بلکه در مورد نحوه احساس شما در مورد او و ارزش او برای شما است.

در اینجا یک تمرین سریع وجود دارد:

در مورد افرادی که برای شما بیش‌ترین اهمیت را دارند، فکر کنید.

در مرحله‌ی بعد، 5 موردی را که باعث شده از آن شخص سپاسگذار یا قدردان باشید، بنویسید.

شما می‌توانید این 5 چیز را به آن‌ها بگویید یا فقط آن را برای خودتان نگه دارید و ببینید دفعه‌ی بعد که با آن شخص ملاقات می‌کنید، چه حسی دارید.

نکته‌ی مهم دیگر قدردانی از خودتان است. امروز بابت چه چیزی شکرگذار هستید؟

زمانی را اختصاص بدهید برای این‌که درون‌تان را بررسی کنید و نسبت به آن‌چه انگیزه و انرژی به شما می‌دهد و شما را خوشحال‌تر می‌کند، قدردان باشید.

۹. انرژی خود را افزایش دهید
انرژی، به خودی خود یک انگیزه‌دهنده‌ی بزرگ است. اگر از کسی یا چیزی هیجان‌زده شویم، معمولاً بسیار با انگیزه هستیم.

به آخرین باری فکر کنید که به یک چیز بسیار مهم دست پیدا کرده‌اید. احتمالا در آن زمان انرژی و انگیزه زیادی داشتید… این‌طور نیست؟

اگر بهترین زمان خود را در مسیر درستی قرار داده باشید یا وزن‌تان را از دست داده‌اید یا یک موفقیت عالی در کسب و کارتان کسب کرده‌اید، انرژی شما به شدت بالا خواهد بود و دوست دارید باز هم دست به کار شوید تا عملکرد قبلی خودتان را بهبود ببخشید.

وقتی در مورد کارهایی که انجام می‌دهیم هیجان‌زده هستیم و انگیزه داریم، انرژی بالایی به دست می‌آوریم.

اگر می‌توانستید بیش‌تر وقت‌تان را صرف انجام کارهایی کنید که به شما انگیزه می‌دهند و هیجان‌زده‌تان می‌کنند، کسب و کارتان و زندگی‌تان چه‌طور تاثیر خواهد پذیرفت؟

بالا بودن سطح انرژی باعث رشد مداوم‌تان می‌شود و به شما اعتماد به نفس بالاتری می‌دهد.

این روش را امتحان کنید:

سه مورد را انتخاب کنید که به شما هیجان و انگیزه بالایی می‌دهند. متعهد شوید که هر ماه حداقل یک ساعت بیش‌تر روی هر یک از آن کارها وقت بگذارید.

ببینید چه دستاوردهایی دارید. اگر این کار نتایج مورد نظر شما را موجب شد، برنامه بریزید و زمان بیش‌تری را برای گذراندن روی این 3 چیز اختصاص بدهید و 3 موردی را که می‌خواهید وقت کم‌تری را برای‌شان بگذارید، حذف کنید.

۱۰. آینده‌ی ایده‌آل خود را تجسم کنید
اگر انگیزه‌ی شما کم است، سعی کنید روی هدف پشت آن‌چه انجام می‌دهید یا تاثیری که روی هدف بزرگ‌ترتان دارد، تمرکز کنید.

یک راه عالی برای افزایش قدرت و انگیزه این است که بزرگ‌تر فکر کردن را شروع کنید و سپس خود را به چالش بکشید تا در مورد چشم‌انداز آینده‌ی ایده‌آل‌تان بزرگ‌تر و بزرگ‌تر فکر کنید.

می‌خواهید در 3 سال یا 5 سال آینده کجا باشید؟ هدف بزرگ‌تر شما در کسب و کار و زندگی‌تان چیست؟ چه اتفاقی باید بیفتد تا شما را از پیشرفت‌تان خوشحال کند؟

شناسایی چشم‌انداز بزرگ‌ترتان و سپس تمرکز روی آن، سبب می‌شود که روی چیزهایی بزرگ‌تر و جزئی از چیزهای بزرگ‌تر از خودتان کار کنید. به این ترتیب، زندگی روزمره‌ی شما، معنا و هدف عمیق‌تری خواهد گرفت.

اگر ساعت‌های طولانی را برای یک کار صرف می‌کنید یا برای رسیدن به چیزی فداکاری‌های زیادی را به جان می‌خرید، با شناختن چشم‌انداز بزرگ‌تر، دید بهتری نسبت به تمام امور خواهید داشت و مطمئن خواهید بود که انگیزه‌تان قوی می‌ماند.

۱۱. تلاش بیش‌تری به خرج بدهید
اگر مدتی در برابر انجام یک پروژه‌ی بزرگ مقاومت کرده‌اید، خواه در خانه و خواه در محل کار، همه چیز در زندگی شما ممکن است دچار مشکل شود.

گاهی اوقات، فقط باید با مقاومت و ترس‌تان روبرو شوید و آن‌چه را که پشت گوش انداخته‌اید، انجام دهید. آن یک چیز می‌تواند تغییری واقعی در زندگی شما ایجاد کند.

همه‌ی ما کارهای زیادی داریم که باید انجام بدهیم و بعضی اوقات به دلیل کارها و وظایف زیادی که در دست داریم، دچار خستگی و فرسودگی می‌شویم.

نکته اصلی اولویت‌بندی است تا بتوانیم بهترین استفاده را از وقت‌مان ببریم و یک تعهد درونی را برای شروع به دست بیاوریم.

نتیجه‌گیری
در این‌جا مواردی می‌بینید که در زمان فکر کردن به این مقاله، می‌توانید مد نظر قرار بدهید:

– همین حالا چه چیزی به شما انگیزه می‌دهد؟

– آیا شما به همان اندازه که خودتان می‌خواهید، انگیزه دارید؟

– آیا شما پذیرای تجربیات جدید هستید؟

– آیا به طور مداوم روش‌های جدید و بهتری را برای زندگی‌تان یاد می‌گیرید؟

– آیا آن‌ها را به عرصه‌ی عمل می‌رسانید؟

– آیا دوست دارید انگیزه و الهام بیش‌تری برای رسیدن به اهداف‌تان داشته باشید؟

امیدوارم این مقاله بینش و بصیرتی را به شما ارائه داده باشد و بتوانید از برخی از این تاکتیک‌ها برای داشتن اهداف مشخص در زندگی روزمره و نزدیک‌تر شدن به آن هدف‌ها استفاده کنید.

نوشته‌های مرتبط