20 خوراکی و حرکت ورزشی برای افزایش قد در بزرگسالی به طور طبیعی

داشتن قامتی بلند و خوش ترکیب قطعا خوبی‌های خاص خودش را دارد. چون نه تنها باعث می‌شود لباس به تن‌تان بهتر بنشیند بلکه اعتماد به نفس‌تان را هم تقویت می‌کند. اما برای بعضی از آدم‌ها، به نظر می‌رسد هورمون‌های رشد چندان کارآمد عمل نمی‌کنند در حالی که دیگر آدم‌ها انگار یک جهش رشد ناگهانی دارند. واقعیتش را بخواهید، قد یک شخص را ژنتیکش تعیین می‌کند، و عقیده بر این است که یک شخص بعد از رسیدن به سن ۱۸ سالگی دیگر رشد نمی‌کند. اما عوامل متعدد دیگری وجود دارند که بر رشد تاثیر می‌گذارند و یک شخص می‌تواند همچنان، حتی بعد از بلوغ، با دنبال کردن یک سبک زندگی سالم و گنجاندن غذاهای سالم و تمرینات کششی در برنامه‌ی روزانه‌ی خود ۵ تا ۷ سانتیمتر رشد کند. خوردن میوه و سبزیجات جهت کم کردن وزن توصیه‌ای معروف است، اما میوه‌ها و سبزیجات می‌توانند به افزایش قد طبیعی در بزرگسالی نیز کمک کنند.

بهترین خوراکی ها برای افزایش قد طبیعی

هرچند قد یک شخص را ژنتیک آن شخص تعیین می‌کند، اما عوامل زیست‌محیطی دیگری مثل غذا و رژیم غذایی نیز بر افزایش قد طبیعی در بزرگسالی یک شخص تاثیر می‌گذارند. خوردن یک رژیم غذایی سرشار از میوه، سبزیجات، تمام انواع غلات، مرغ و فراورده‌های لبنی می‌تواند تمام مواد مغذی لازم مثل کلسیم، پتاسیم، روی، منیزیم، ویتامین ث، فسفر و پروتئین را که برای تحریک رشد و افزایش قد ضروری هستند فراهم کند.

۱. فراورده‌های لبنی

وقتی صحبت از مواد غذایی می‌شود که قد را افزایش می‌دهند، هیچ چیز مثل شیر و دیگر فراورده‌های لبنی نیست. شیر و دیگر فراورده‌های لبنی مثل پنیر و ماست برای رشد حیاتی هستند چون آنها حاوی مواد مغذی ضروری برای افزایش قد مثل کلسیم، پروتئین و ویتامین‌های آ، ب، د و‌ای هستتند.

کلسیم برای رشد و حفظ سلامتی و داشتن استخوان‌های محکم ضروری است در صورتی که ویتامین د برای جذب کلسیم از مواد غذایی مختلف به بدن حیاتی است. بنابراین، پیشنهاد می‌شود که دست کم در روز ۲ لیوان شیر بنوشید و دیگر فراورده‌های لبنی را نیز در رژیم غذایی‌تان بگنجانید.

۲. تخم‌مرغ

فهرست مواد غذایی برای افزایش قد با افزودن تخم‌مرغ به آن کامل می‌شود. تخم‌مرغ‌ یک منبع ارزان و در دسترس پروتئین با کیفیت است که برای رشد بهینه ضروری است. تخم‌مرغ منبعی قوی از ویتامین د، کلسیم، و ویتامین ب۲ یا ریبوفلاوین است که تمام آنها به پرورش دادن استخوان‌های محکم و بدنی سالم کمک می‌کنند.

اگر نمی‌خواهید چربی بیش از اندازه دریافت کنید پس می‌توانید به راحتی آلبومین سفید مصرف کنید که پروتئین ۱۰۰%است. توصیه می‌شود که در روز ۳ تا ۶ عدد سفیده تخم‌مرغ مصرف کنید.

۳. مرغ

اگر سعی دارید پس از ۲۵ سالگی قد خود را افزایش دهید پس در این زمینه مرغ یکی از بهترین گزینه‌های غذایی است. مرغ یکی از بهترین منابع طبیعی پروتئین موجود است که به ساخت بافت‌ها و ماهیچه‌ها کمک می‌کند.

شخصی که سعی می‌کند قد خود را افزایش دهد باید دست کم در روز ۵۰ گرم مرغ مصرف کند تا بدن خود را از پروتئین‌های با کیفیت انباشته کند.

۴. سویا

سویا ماده‌ی غذایی مغذی دیگری است که وقتی بر مبنایی روزانه مصرف شود قد شما را تقویت می‌کند. سویا منبع سرشار از پروتئین، اسید فولیک، ویتامین‌ها، فیبر و کربوهیدرات است که آن را به غذایی کامل برای بهبود سلامت کلی تبدیل می‌کند. پروتئین موجود در سویا نیز استخوان‌ها و بافت و تراکم را بهبود خواهد بخشید که برای افزایش قد ضروری هستند.

هر فرد باید سعی کند در روز ۵۰ تا ۵۵ گرم سویا مصرف کند. شما می‌توانید سویای پخته یا آب پز را در سالاد، برنج و دیگر خوراک‌های‌تان بگنجانید. همچنین می‌توانید دیگر فراورده‌های سویا مثل شیر سویا و توفو(پنیر لوبیا) مصرف کنید.

۵. موز

کسانی که مراقب وزن خود هستند و به سلامتشان اهمیت می‌دهند اغلب از موز غفلت می‌کنند چون این میوه به شدت با افزایش وزن در ارتباط است. اما در واقع، مزایای سلامتی موز متعدد است. دستور ماسک موی موز برای مراقبت از مو بسیار معروف است و همچنین میوه‌ای فوق‌العاده برای افزایش قد است. موز که منبعی غنی از مواد معدنی مثل پتاسیم، منگنز و کلسیوم و باکتری‌های پروبیوتیک سالم است، به طرق مختلف به تقویت افزایش قد کمک می‌کند.

پتاسیم موجود در موز از ضعیف شدن استخوان‌ها و دندان‌ها جلوگیری می‌کند، و همچنین اثرات مضر سدیم‌ بر استخوان‌ها را خنثی می‌کند. موز همچنین به حفظ غلظت کلسیم در استخوان‌ها کمک می‌کند. منگنز یافت شده در موز سلامت و متابولیسم استخوان را بهبود می‌بخشد، و باکتری پروبیوتیک کلسیوم را از غذاها جذب می‌کند، و از این طریق سلامت استخوان‌ها را افزایش می‌دهد. کلسیوم موجود در موز از نازک شدن استخوان‌ها جلوگیری می‌کند و به محکم‌تر کردن استخوان‌ها کمک می‌کند.

۶. بلغور جو دو سر

درست مثل سویا، جو دو سر یک منبع گیاهی شگفت‌انگیز پروتئین است که برای افزایش قد و تقویت توده‌ی عضلانی فوق‌العاده مهم است. مواد غذایی سرشار از پروتئین مثل جو دو سر به ترمیم استخوان‌ها و بافت‌ها کمک می‌کنند و همچنین تشکیل بافت‌های جدید را بهبود می‌بخشند.

آمینو اسیدهای موجود در غذاهای سرشار از پروتئین برای رشد بهینه و عملکرد بدن انسان لازم هستند. بنابراین، شخصی که تلاش می‌کند قدش را افزایش دهد باید روزانه در وعده‌ی صبحانه ۵۰ گرم جو دو سر را بگنجاند. دستورالعمل تهیه‌ی جو دوسر برای وزن کم کردن و افزایش قد سریع و آسان است.

۷. آجیل و دانهها

آجیل و دانه‌ها نه تنها تنقلاتی هستند که آب از دهان آدم سرازیر می‌کنند؛ بلکه می‌توانند به طور موثری به افزایش قد کمک کنند. آجیلی مثل بادام زمینی، بادام و دانه‌هایی مثل تخم کدو و دانه‌ی کتان شامل مواد معدنی ضروری برای بدن، چربی‌های سالم و آمینو اسیدهایی هستند که به ترمیم بافت‌های بدن و پیشرفت تشکیل بافت‌های جدید کمک می‌کنند.

مواد مغذی موجود در آجیل و دانه‌ها با تحریک هورمون‌های رشد در بدن رشد را بهینه می‌کنند. بنابراین، بار بعد که هوس تنقلات کردید از خوردن آجیل و دانه‌ها لذت ببرید و همچنین برای خوردن یک وعده‌ی خوشمزه آنها را به اسموتی، سالاد و ماست‌تان اضافه کنید.

۸. سبزیجات برگ سبز

یکی از بهترین مواد غذایی برای افزایش قد سبزیجات برگ سبز تازه است، که حاوی تمام مواد معدنی، ویتامین‌ها، کربوهیدرات‌ها و فیبرهای رژیمی لازم برای تحریک هورمون‌های رشد در بدن است که به نوبه‌ی خود به تقویت رشد قد کمک می‌کند.

بعضی از سبزیجات سبز که باید برای افزایش قد استفاده شوند، اسفناج، کولارد سبز، بروکلی، نخودفرنگی، کلم بروکسل، بامیه و غیره هستند.

۹. ماهی

برای بهبود رشد قدتان چه چیزی بهتر از خوردن ماهی‌های خوشمزه است؟ ماهی‌هایی مثل سالمون، تن، ساردین، منبع غنی پروتئین و ویتامین د هستند که هردو برای رشد قد لازم هستند. غذاهای غنی از ویتامین د مثل ماهی جذب کلسیم از منابع غذایی دیگر را که برای رشد و نمو استخوان‌ها و افزایش تراکم استخوانی ضروری است بهبود می‌بخشند.

پروتئین به ترمیم بافت‌های بدن و جلوگیری از فرسایش استخوان ناشی از ساییدگی کمک می‌کند.

۱۰. آشواگاندا (جینسگ هندی)

در واقع این یک نوع غذا نیست، بلکه بیشتر یک درمان گیاهی طبیعی برای افزایش قد است. اصطلاح علمی برای آشواگاندا، پنیرباد خواب‌آور است، و بیشتر با نام جینسنگ هندی شناخته می‌شود. طیف گسترده‌ای از مواد معدنی موجود در این گیاه به رشد استخوان‌های بدن کمک می‌کند و همچنین تراکم استخوانی را افزایش می‌دهد که به افزایش قد کمک می‌کند. این گیاه همچنین ظرفیت اثرگذاری بر هورمون رشد انسانی (HCG) را به طریقی غیرمستقیم دارد؛ هورمونی که مسئول رشد قد در انسان‌ها است. شما می‌توانید آشواگاندا را از هر عطاری تهیه کنید.

۲ قاشق غذاخوری پودر آشواگاندا را در یک لیوان شیر گرم بریزید؛ کمی شکر برای شیرین شدن به آن اضافه کنید و تا ۴۵ روز هر شب قبل از خواب از آن بنوشید تا شاهد افزایش قد خود باشید. هنگام مصرف این دارو، شخص باید از خوردن غذاهای چرب، ادویه دار، سرخ کرده، و فست فود پرهیز کند.

رپورتاژ

بهترین حرکات ورزشی برای افزایش قد طبیعی

هرچند افزایش قد یک فرد به سن آن شخص بستگی دارد، حرکات کششی خاصی وجود دارند که می‌توانند طول ماهیچه را افزایش دهند و حتی بعد از بلوغ بر اندازه‌ی قد بیفزایند. حرکات کششی ماهیچه می‌توانند به کششی‌های استاتیک، پویا و پیش-انقباضی دسته بندی شوند. در اینجا چند حرکت ورزشی کاربردی برای افزایش قد ذکر می‌شود.

۱۱. شنا

وقتی صحبت از حرکات ورزشی برای افزایش قد می‌شود، هیچ چیز نمی‌تواند به پای مزایایی که شنا کردن دارد برسد. این یک ورزش ساده، مفرح و کم فشار قلبی عروقی است که تقریبا تمام قسمت‌های بدن را کش می‌آورد و به افزایش قدتان کمک می‌کند. شنا همچنین یکی از بهترین حرکات ورزشی قلبی عروقی برای کاهش وزن است. حداقل ۵ ساعت شنا کردن در هفته می‌تواند تاثیرات شگفت‌انگیزی بر بلندقدتر کردن شما داشته باشد. اما اگر در شنا کردن تازه کار هستید، پس بهترین کار این است که تحت راهنمایی یک مربی کاربلد شنا را بیاموزید. شنا کردن تنه‌، ماهیچه‌های بالاتنه و باسن را هدف قرار می‌دهد. در آغاز ممکن است کمی در عضلات‌تان احساس فشار و کشیدگی کنید، اما این احساس درد به زودی از بین خواهد رفت.

همچنین می‌توانید شنای خشک را انتخاب کنید که می‌تواند در اتاق‌تان انجام شود. روی شکمتان دراز بکشید و دستانتان و پاهای‌تان را روی زمین صاف کنید. حالا، دست چپ و پای چپ‌تان را به صورت مورب بلند کنید و این حالت را تا ۱۰ ثانیه حفظ کنید. حالا، همین حرکت را با دست و پای راست‌تان تکرار کنید. ۳ تا ۵ تکرار انجام دهید و بعد استراحت کنید.

۱۲. حرکات ورزشی پرشی

انجام حرکات ورزشی پرشی بهترین راه برای افزایش قد به شیوه‌ای موثر است. در طول تمرینات پرشی، ستون فقرات و ماهیچه‌های ساق پا به خاطر جدا کردن پر فشار پاها از زمین این کشش را تجربه خواهند کرد. تمرینات پرشی همچنین خونرسانی به استخوان‌ها و تراکم استخوانی را را افزایش می‌دهند و هورمون‌های رشد را نیز تحریک می‌کنند.

بعضی از بهترین تمرینات پرشی طناب زدن، پرش نقطه‌ای، پرش عمودی، پرش چمباتمه‌ای و ورزش‌هایی مثل بسکتبال است- که تمام آنها غضروف‌های پاها را کش می‌آورند.

۱۳. حرکات ورزشی آویزان

این یک حرکت ورزشی ساده و جالب برای افزایش قد است که خیلی زود نتیجه می‌دهد. حرکات ورزشی آویزان را هر جایی می‌توان انجام داد. آن حرکات بدن را در چالشی بزرگ قرار می‌دهند. در آغاز ممکن است دشوار باشد اما با تمرین آن را یاد خواهید گرفت.

آویزان شدن از یک میله به صورت عمودی باعث کشش ستون فقرات می‌شود و غضروف موجود در ستون مهره را درازتر می‌کند، که به افزایش قد کمک می‌کند. یک مانکی بار یا میله‌ی بارفیکس را بگیرید، از آن آویزان شوید بالاتنه‌تان را شل و دستانتان را صاف کنید. به مدت ۳۰ ثانیه آویزان بمانید و این تمرین را ۱۰ بار تکرار کنید. اگر ارتفاع میله خیلی کم است زانوهایتان را خم کنید.

۱۴. لمس انگشتان پا در حالت ایستاده و نشسته

یکی از راحت‌ترین و کارآمدترین حرکات ورزشی برای افزایش قد حرکت لمس انگشتان پا در حالت ایستاده و نشسته است، دو تا از بهترین حرکات کششی. این حرکات انعطاف‌پذیری ماهیچه‌ها و استخوان‌ها را افزایش می‌دهند، و ستون فقرات را راست می‌کنند که به نوبه‌ی خود به افزایش قد کمک می‌کند. در آغاز ممکن است در انجام حرکات کششی کمی احساس سختی و دشواری کنید، اما با گذر زمان قادر خواهید بود این حرکات را به طور کامل انجام دهید.

  • لمس انگشتان پا در حالت ایستاده: صاف بایستید و پاهایتان را به اندازه‌ی عرض شانه باز کنید. با سر خم شوید و با کف دست یا با انگشتانتان زمین را لمس کنید. برای ۵ ثانیه به این حالت بایستید و باز به حالت ایستاده برشد. این حرکت کششی را ۱۵ بار تکرار کنید.
  • لمس انگشتان پا در حالت نشسته: روی زمین بنشینید و پشت‌تان را صاف کنید، پاهایتان را دراز و انگشتانتان را نزدیک به هم نگه دارید. از کمر خم شوید و دستانتان را آنقدر بکشید تا انگشتان پایتان را لمس کنید. این وضعیت را به مدت ۵ ثانیه حفظ کنید و دوباره به همان حالت شروع حرکت برشد. این حرکت کششی را ۱۵ بار تکرار کنید.

۱۵. حرکت کششی مار کبری

حرکت کششی مار کبری یکی از کارآمدترین تمرینات کششی افزایش قد است. اجرای این حرکت ساده و آسان است و فشار چندانی به بدن وارد نمی‌کند. هدف اصلی حرکت کششی مار کبری کشش ستون فقرات و کش آوردن بدن است. این حرکت نه تنها ماهیچه‌های پشت و شکم را مستحکم‌تر می‌کند بلکه غضروف موجود در مجرای ستون فقرات را کش می‌آورد و تقویت می‌کند که به افزایش قد کمک می‌کند.

روی شکمتان و روی یک تشک یوگا دراز بکشید و دستانتان را روی زمین و زیر شانه‌های‌تان قرار دهید، پاهایتان را پشت سرتان دراز کنید و انگشتانتان را به هم بچسبانید. حالا، هوای ریه‌ را بیرون بدهید و با کمک دستانتان تنه‌ی خود را از زمین جدا کنید و تا آن جا که می‌توانید آن را صاف کنید. به مدت ۳۰ ثانیه در این حالت بمانید و سپس با پایین آوردن تنه‌تان به سمت زمین به وضعیت شروع حرکت برشد. این تمرین را ۲ تا ۳ بار تکرار کنید. به علاوه، این حرکت یکی از حرکات شفا دهنده‌ی یوگا برای از بین بردن درد گردن است.

۱۶. حرکت کششی گربه و گاو

یکی از بهترین راه‌های افزایش قد به روش طبیعی اجرای حرکات کششی است. حرکات کششی نه تنها بهترین حرکات ورزشی برای گرم کردن هستند، بلکه به استحکام بدن و افزایش قد نیز کمک می‌کنند. می‌توانید از حرکت کششی گربه و گاو استفاده کنید.

این حرکت را روی چهار دست و پا شروع کنید، سپس نفس بکشید و ستون فقرات‌تان را در هنگام بلند کردن سر و باسن‌تان به داخل قوس بدهید، و وقتی بازدم می‌کنید ستون فقرات خود را به بیرون و به سمت سقف قوس بدهید. سرتان را پایین تر بیاورید و در این حالت لگن خود را به داخل بکشید. این حرکت را ۱۵ با در هر کشش تکرار کنید. این تمرین کششی به باز کردن ستون فقرات و استحکام شانه‌ها، سینه، پشت، و دست‌ها کمک می‌کند. این حرکت همچنین یکی از مفیدترین حرکات یوگا برای خلاصی از کمر درد است.

۱۷. جابه‌جا کردن لگن

تمرین جابه‌جا کردن لگن یکی از بهترین تمرینات افزایش قد است که ستون فقرات و قسمت پایین باسن را هدف قرار می‌دهد، که برای افزایش قد ضروری است. بی‌شک این یکی از راحت‌ترین تمرین‌های قدبلندتر شدن است.

روی زمین دراز بکشید و شانه و دستهایتان را روی زمین قرار بدهید، زانوهایتان را خم کنید و کف پای‌تان را روی زمین بگذارید. با فشار پاهایتان باسن و تنه‌‌تان را از روی زمین بلند کنید و از پشت گردن تا زانوها یک خط راست بسازید. به مدت ۳۰ ثانیه در این وضعیت بمانید. کم کم باسن‌تان را به زمین نزدیک کنید. این حرکت را ۳ تا ۴ بار تکرار کنید. این یکی از قدرتی‌ترین حرکات روی تشک برای شکم، باسن و ران‌ها است.

۱۸. حالت روی میز

این حرکتی موثر اما کمی دشوار برای افزایش قد است، و انجام درست آن مستلزم تمرین فراوان است. اما این تمرین کششی تاثیرات شگفت‌انگیزی در افزایش قد دارد. این حرکت به قوی‌تر کردن عضلات پشت و ستون فقرات نیز کمک می‌کند.

در حالی که پاهایتان را روبه‌رویتان دراز می‌کنید روی زمین بنشینید و کف دستان‌تان را کنار باسن‌تان روی زمین بگذارید. دست‌ها و پاهایتان را روبه زمین فشار دهید و بدنتان را تا جایی بالا بیاورید که به شکل یک میز در بیاید. دستهایتان را راست نگه دارید و پاهایتان را از زانو خم کنید. به مدت ۲۰ ثانیه در این وضعیت بمانید و بعد به حالت اولیه برشد. این حرکت را ۲ تا ۳ بار تکرار کنید.

۱۹. حالت مثلثی

حالت مثلثی یک حرکت موثر یوگا برای افزایش قد است که عضلات پشت ران، ساق پاها، ستون فقرات، باسن و کشاله‌ی ران را کش می‌آورد و قوی‌تر می‌کند. همچنین هضم غذا را بهبود می‌بخشد، اضطراب را کاهش می‌دهد و درد و استرس را فرو می‌نشاند.

راست بایستید و پاهایتان را ۱۲۰ سانتیمتر از هم باز کنید. پای راستتان را ۹۰ درجه به بیرون بچرخانید و پای چپتان را ۱۵ درجه. نفس‌تان را بیرون بدهید و بدنتان را از باسن به سمت راست خم کنید، دست چپتان را راست روی هوا بلند کنید و با دست راستتان غوزک پای راستتان را لمس کنید. هر دو دست را راست و در یک خط نگه دارید. به مدت ۳۰ ثانیه در این حالت بی‌حرکت بمانید و آن را در طرف دیگر تکرار کنید. این حرکت را ۲ بار در هر دو طرف تکرار کنید.

۲۰. حالت سگی، چهره رو به پایین

این بهترین حرکت یوگا برای کاهش وزن است که به افزایش قد نیز کمک می‌کند. این حالت یوگا ستون فقرات را درازتر و ران‌ها، پاها، دست‌ها و شانه‌ها ‌را قوی‌تر می‌کند. این حرکت همچنین برای رهایی از خستگی، بی‌خوابی، سردرد و استرس مفید است.

روی چهار دست و پا این حرکت را شروع کنید و بعد باسن‌تان را با راست کردن پاهایتان تا جایی بالا بیاورید که بدنتان به صورت عدد ۸ در آید. دست‌ها را به عرض شانه و پاها را به عرض باسن از هم باز کنید. شانه‌هایتان را کاملا باز و دستانتان را روی زمین نگه دارید. در حالی که نفس عمیق می‌کشید این حالت را به شیوه‌ای آرام حفظ کنید. به مدت ۳۰ ثانیه مکث کنید و بعد به حالت اولیه برشد. این حرکت را ۲ تا ۳ بار تکرار کنید.

پس، یک برنامه‌ی رژیم غذایی سالم را دنبال کنید و این تمرین‌های کششی و یوگا را در برنامه‌ی روزانه‌ی خود بگنجانید تا به صورت طبیعی بر قد خود بیفزایید.

نوشته‌های مرتبط