۱۹ روش خانگی از بین بردن کک در خانه، روی فرش و سگ و گربه+علائم نیش کک

وجود کک ها در خانه ، رختخواب، لای فرش و پشتی ، یا بدن جانوران خانگی مثل سگ و گربه و خرگوش بسیار آزاردهنده و عذاب آور است. اگر به دنبال روش های خانگی برای از بین بردن کک ها هستید در این مقاله با ما همراه شوید.

کک ها با حدود دو هزار گونه و زیرگونه، در محیط های گرم و مرطوب رشد می‌کنند و از خون میزبان‌شان تغذیه می‌کنند. این موجودات ریز باهوش و زرنگ هستند و هنگام تلاش برای پیدا کردن یک میزبان، می‌توانند ۱۰ هزار بار در یک ردیف (طول سه زمین فوتبال) جهش کنند. سه جفت پایی که دارند سبب شده توانایی زیادی برای پریدن داشته باشند، به علاوه این‌که بدن مسطح آن‌ها اجازه می‌دهد که حرکت سریعی در موی بدن سگ داشته باشند.

کک با چرخه‌ی عمری که از ۱۶ روز تا ۲۱ ماه به واسطه شرایط محیطی متغیر است، اغلب بر روی شکم سگ، وسط سرش و همچنین دم آن دیده می‌شوند. با این وجود، کک‌ها می‌توانند در هر جا روی بدن رشد و نمو کنند. آن‌ها روزانه یک یا دو بار تغذیه می‌کنند و معمولا در طی مدت زندگی‌شان در بدن میزبان‌شان می‌مانند.

علائم نیش کک چیست؟

نیش کک دارای چندین علامت شایع است: ممکن است خارش زیادی ایجاد کند، و همچنین پوست اطراف هر نیش ممکن است دردناک باشد یا بسوزد. در نزدیکی محل نیش راش ایجاد خواهد شد یا ممکن است پوست دچار کهیر شود. همچنین خارش بیش از حد ممکن است به بیماری منجر شود.

تشخیص این‌که آیا سگ‌تان دچار کک شده‌است یا نه

یکی از بهترین روش‌ها برای جلوگیری از خانه کردن کک روی بدن سگ، این است که سگ‌تان را به طور مرتب بررسی کنید، به ویژه هنگامی که بهار از راه می‌رسد. در این‌جا می‌بینید که دنبال چه چیزی باید بگردید:

– آن‌ها پاهای عقب قدرتمندی دارند که سبب می‌شود بتوانند بدون داشتن بال، تا ۲۰۰ برابر طول بدن‌شان جهش داشته باشند.

– آشغال‌های باقی‌مانده فضله‌ی کک‌ها هستند – مواد زائد خشک ناشی از خوردن خون که کک‌ها ایجاد می‌کنند. این مواد که سیاه هستند، نشان می‌دهند که سگ‌تان ممکن است کک داشته باشد.

– ممکن است ببینید که سگ‌تان دم خودش را گاز می‌گیرد یا به طور مرتب با دست‌های‌اش، به ویژه ناحیه‌ی اطراف گوش و زیر شکم‌اش را خراش می‌دهد. در این صورت وقت آن رسیده که بدن او را به دقت وارسی کنید.

معرفی انواع گروه بندی سگ و ویژگی‌های اخلاقی و رفتاری هر گروه

تشخیص این‌که گربه‌تان کک دارد

گربه‌ها در حذف کردن و از بین بردن کک و کثیفی روی بدن‌شان بسیار مهارت دارند، ‌به همین دلیل ممکن است علائم کک را نداشته باشند، به غیر از مناطقی از پوست‌شان که آسیب‌دیده و خارش دارد. بزرگ‌ترین علامتی که می‌تواند به شما کمک کند، این است که احتمالا به طور دائمی بدن‌اش را خراش خواهد داد. با این وجود، برخی از گربه‌ها بدن‌شان را خراش نمی‌دهند، بلکه در عوض بیش از حد خودشان را تمیز می‌کنند، به حدی که ممکن است گاهی موی قسمتی از بدن‌شان به صورت تکه‌ای بریزد.

گربه‌هایی که به کک آلرژی دارند، ممکن است قسمت‌های قرمز و دلمه‌هایی روی پوست‌شان داشته باشند. کک‌ها قهوه‌ای تیره هستند و یک یا دو میلی‌متر طول دارند. برای این‌که ببیند آیا آن کثیفی‌ها فضله‌ی کک هستند یا نه، لکه‌های سیاه را روی دستمال کاغذی مرطوب بریزید، از آن‌جایی که ناشی از هضم خون هستند، قرمز می‌شوند. رطوبت و درجه حرارت بالا سبب می‌شود که کک‌ها در بیش‌ترین میزان خود باشند، اما حرارت مرکزی در زمستان به این معنی است که شما تمایل دارید که در تمام طول سال دور از کک بمانید.

۱۲ توصیه برای شناخت و تربیت گربه ها که باید بدانید

چرا باید کک را کنترل کنیم

هرچند برخی گربه‌ها با کک‌ها زندگی می‌کنند و کم‌ترین نشانه‌ی آلودگی را نشان می‌دهند، اما کنترل این موجود به شدت توصیه می‌شود زیرا:

– کک گربه فاز لارو کرم نواریدی پپلیدیوم کنینوم را طی می‌کند.
– بچه گربه‌هایی که کم‌خونی دارند قوی نیستند.
– کک‌های روی گربه می‌تواند موجب خارش در افراد حساس شوند.
– کک‌ها قادر به انتقال سایر عوامل عفونت‌زا هستند.

درمان نیش کک

از آن‌جایی که شما نمی‌توانید دست از خاراندن آن ناحیه بردارید، در صورتی که دچار نیش کک شدید و برای رفع آن هیچ کاری از عهده‌تان برنیامد، اوضاع بدتر خواهد شد. این مشکل سبب بروز دلسردی زیادی می‌شود، به خصوص هنگامی که به کک آلرژی دارید و واقعا اذیت می‌شوید. خوشبختانه در حال حاضر ما در مورد کک‌ها اطلاعات زیادی داریم به طوری که داروهای موثری ساخته شده‌اند که تقریبا بلافاصله بعد از این مشکل به رفع آن کمک می‌کنند. با پیروی از دستورالعمل‌های زیر می‌توانید خودتان مشکل را در خانه رفع کنید. اگر یک روش برای‌تان موفقیت‌آمیز نبود، سعی کنید یکی دیگر را امتحان کنید. افراد نسبت به نیش کک،‌ واکنش‌های متفاوتی نشان می‌دهند بنابراین تأثیر درمان‌های خاص نیز ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

جلوگیری از نیش پشه: ۹ راه طبیعی برای پیشگیری از گزیدگی پشه

۱۹ روش خانگی برای از بین بردن کک در خانه، روی فرش و سگ و گربه

۱. برای از بین بردن کک‌های روی بدن سگ، محلول آب و صابون آماده کنید

کک‌ها به دلیل نیروی کششی سطح آب به دام می‌افتند. تا زمانی که کک وجود دارد، مدام آب را عوض کنید. در صورتی که ظرف حاوی آب و صابون را بیرون می‌گذارید، برای جلوگیری از جمع شدن پشه، مدام ظرف را خالی کنید.

در کنار هر یک از این درمان‌ها می‌توان از نوشیدنی‌هایی که باعث کم شدن کک‌ها می‌شوند، استفاده کنید.

موادی که برای تهیه‌ی این نوشیدنی نیاز دارید

– یک قاشق چایخوری سرکه سیب

روش تهیه

به یاد داشته باشید … برای هر ۱۸ کیلوگرم سگ، می‌توانید یک قاشق چایخوری سرکه سیب را به یک چهارم گالن آب آشامیدنی آن‌ها اضافه کنید. این نوشیدنی نه تنها کک‌ها را دور می‌کند، بلکه وضعیت مو و پوست سگ به صورت داخلی و خارجی بهبود می‌یابد.

۲. سرکه برای از بین بردن کک بدن گربه

سرکه یک محصول طبیعی است که کاربردهای بسیار زیادی در خانه دارد، و از بین بردن کک یکی از کک کاربردهای آن است. بسیاری از مردم به عنوان یک جایگزین برای موادی که بر روی بدن بچه گربه‌ها استفاده می‌کنند، مخلوطی از آب و سرکه سفید را آماده می‌کنند و آن را داخل بطری اسپری می‌ریزند.

می‌توانید محلول آب و سرکه را بعد از آن‌که خوب با هم مخلوط شدند، روی بدن گربه اسپری کنید. شاید گربه دوست نداشته باشد که روی‌اش محلول را اسپری کنید، اما احتمالا به شما اجازه می‌دهد که کارتان را ادامه دهید و در نهایت درک خواهد کرد که این اسپری هیچ آسیبی به او نمی‌زند. این محلول را می‌توانید در خانه روی موکت، ملحفه و دیگر نقاطی که بچه گربه‌تان عبور و مرور می‌کند، به طور منظم اسپری کنید.

۳. پدهای کک چسبناک و تله‌های الکترونیکی برای از بین بردن کک

پدهای چسبناک مخصوص از بین بردن کک مانند کاغذهای مگس‌گیر هستند که خانواده‌های زیادی از دهه‌های گذشته از آن استفاده کرده‌اند. نوعی تله‌ی الکترونیکی وجود دارد که می‌توانید به سادگی آن را در مکان‌هایی که به شدت آلوده به کک هستند، به برق متصل کنید. اشکال استفاده از تله‌ی چسبناک این است که زمان زیادی طول می‌کشد تا کک‌ها به طور کامل از بین بروند و به نظر می‌رسد فوق‌العاده غیربهداشتی است. بسیار مهم است که از این تله‌ها به مدت طولانی استفاده کنید تا اطمینان حاصل شود که تمام کک‌ها گرفتار شده‌اند و این‌که همه‌ی حیوانات موجود در خانه (همان‌طور که در بالا گفته شد) را شستشو دهید تا تعداد انگل‌هایی را که در بدن آن‌ها زندگی می‌کنند، کاهش بدهید.

با مصرف این ویتامین‌ تابستان را از نیش پشه ها در امان باشد

۴. اسید بوریک + جارو برقی برای خلاص شدن از شر کک های داخل فرش

اسید بوریک یک حشره‌کش طبیعی است. اسید بوریک را در تمام سطوحی که سگ‌تان در داخل و خارج از خانه عبور و مرور می‌کند – از جمله چوب سخت کفپوش خانه، و فرش، مبلمان اسپری کنید. اسید بوریک لارو و همچنین کک را با خشک کردن و از بین بردن آب بدن‌شان از بین می‌برد. اجازه بدهید اسید بوریک یک شب تا صبح یا بیش‌تر بماند. پس از آن، روی سطح را جارو برقی بکشید و کیسه‌ی آن را دور بیندازید.

مطلب مرتبط: ۸ روش برای خلاص شدن از شر سوسک ها

۵. اسپری خانگی با استفاده از سرکه برای از بین بردن کک

خوب، کک‌ها واقعا از سرکه متنفر هستند. یک حیوان خانگی که در یک ترکیب سرکه خیس خورده، اصلا برای کک‌ها جذابیتی ندارد. در این‌جا بهترین راه آماده کردن اسپری سرکه را می‌بینید:

رپورتاژ

خیلی ساده نیمی از یک بطری اسپری را با آب و نیمی از آن را با سرکه پر کنید.

از آن‌جایی که گربه‌ها و سگ‌ها اغلب پس از استفاده از هر ماده‌ای روی بدن‌شان خودشان را لیس می‌زنند، بهتر است از سرکه سیب استفاده کنیم، به علاوه این‌که عطر و طعم سرکه برای آن‌ها آزار چندانی ندارد. اما سرکه سفید نیز به همان اندازه تاثیر خواهد گذاشت.

اجازه دهید حیوان خانگی‌تان در معرض هوا خشک شود (اگر هوا به اندازه‌ی کافی گرم است) و این روش را تا جایی که می‌خواهید، تکرار کنید.

۶. بوره برای از بین بردن کک در خانه

این ماده را می‌توانید درترکیب با آرد ذرت، یا پودر کاکائو با شکر برای تهیه‌ی حشره‌کش خانگی خودتان استفاده کنید.

پس از آماده کردن حشره‌کش، باید آن را هر جایی که حشره‌ای وجود دارد، پراکنده کنید. فقط فراموش نکنید که این ماده باید دور از دسترس حیوانات خانگی و بچه‌ها باشد!

من این محصول را به عنوان ماده‌ای برای کشتن کک‌ها توصیه نمی‌کنم! هرچند ممکن است این همان چیزی باشد که به دنبال‌اش هستید، اگر استفاده از آن برای‌تان مشکلی ندارد.

۷. روغن زیتون برای از بین بردن کک در خانه

به طور کلی روغن‌های طبیعی می‌توانند برای از بین بردن کک‌ها موثر باشند زیرا آن‌ها را می‌کشند و از بیش‌تر شدن‌شان جلوگیری می‌کنند. در میان گزینه‌های زیادی که وجود دارد، یکی از محبوب‌ترین‌ها روغن زیتون است چرا که به عنوان یک ماده‌ی رایج در بسیاری از آشپزخانه‌ها استفاده می‌شود. خیلی ساده روغن را روی بدن حیوان خانگی‌تان بمالید. این کار را از صورت‌اش شروع کنید و کم‌کم به پشت‌اش برسید، این توصیه به دلیل جلوگیری از تماس داشتن کک‌ها با چشم‌های حیوان است. اجازه بدهید دست کم به مدت چهار ساعت بماند و بعد به طور کامل حیوان را شستشو دهید.

 

۸. حمام کردن / شستشو برای از بین بردن کک

تمیز نگه داشتن سگ و همچین محیط اطراف آن، بهترین کاری است که می‌توانید انجام دهید. شستن ملافه‌های سگ‌تان به طور مکرر تخم کک را از بین می‌برد و محلول آب و صابون کک و لارو را حذف می‌کند.

۹. شانه زدن / آراستن برای از بین بردن کک

موی مرده‌ی سگ باعث ایجاد درهم و برهمی روی موهای بدن‌اش می‌شود، که یک محیط عالی برای کک‌ها است چرا که می‌توانند در آن مخفی شوند. شانه زدن موهای سگ به طور مرتب کلید کار است، البته بعضی از نژادها نیاز به مراقبت بیش‌تری نسبت به بسیاری از نژادهای دیگر دارند. شانه‌های ظریف یک ابزار عالی هستند که می‌توانید برای این کار مورد استفاده قرار بدهید و هر ککی که لای دندانه‌های شانه گیر می‌کند، باید در محلول آب و صابون غرق شود. شانه زدن موهای سگ به شما اجازه می‌دهد که ببینید چه چیزی روی پوست او وجود دارد. در نتیجه، شما توانایی بیرون کشیدن کنه‌هایی را خواهید داشت که احتمالا خوردن شام‌شان را شروع کرده‌اند.

۱۰. برای خلاص شدن از شر کک ها، سگ‌تان را سالم و قوی نگه دارید

سیستم ایمنی قدرتمند هم در حیوانات خانگی و هم در آدم‌ها حشرات را دور نگه می‌دارد، زیرا آن‌ها معمولا به موجودات ضعیف‌تر و حساس‌تر حمله می‌کنند.

ثابت شده‌است که بسیاری از گیاهان دارویی روی سیستم ایمنی بدن تاثیر مثبت دارند. سرخارگل به علت مزایای برجسته‌ای که برای عملکرد سیستم ایمنی دارد و خواص ضد باکتری، ضد ویروسی و ضد قارچ‌اش شناخته شده‌است. سابقه‌ی استفاده‌ی دارویی از خار مریم نیز به بیش از ۲۰۰۰ سال پیش برمی‌گردد!

۱۱. سرکه سیب برای از بین بردن کک ها به طور طبیعی

سرکه سیب یکی از داروهای طبیعی بسیار عالی برای درمان بیماری‌ها است. این ماده را می‌توانید برای از بین بردن کک نیز استفاده کنید. شما می‌توانید سرکه سیب و آب را به نسبت ۲: ۱ ترکیب کنید تا به طور موقت، کک‌ها را از حیوان‌ خانگی‌تان دور کنید.

۱۲. شانه مخصوص کک

شانه‌ی مخصوص کک می‌تواند مانند سگ‌ها، برای گربه‌ها هم استفاده شود. آن قسمت‌هایی را که احتمالا کک‌ها پنهان شده‌اند، بیش‌تر شانه بزنید به عنوان مثال ته دم، زیر بغل و کشاله‌ها. زمانی که کک‌ها را از لای موهای حیوان خارج می‌کنید، آن‌ها را در محلول آب و صابون غرق کنید.

جارو کردن – این کار می‌تواند به شما در از بین بردن خود کک، لارو و تخم آن قبل از این‌که بیش‌تر رشد کنند، کمک کند. بسیار مهم است که پس از جارو کشیدن خانه، کیسه‌ی جارو برقی را خالی کنید یا دور بیندازید. در غیر این صورت، کک‌ها درون جاروبرقی لانه خواهند کرد و همان‌ جا به رشدشان ادامه خواهند داد.

۱۳. جارو برقی برای از بین بردن کک‌ها

روی مبل‌ها را دربیاورید، فرش و تخت حیوان خانگی‌تان را چندین بار در هفته برای کم شدن تعداد کک‌ها جارو برقی بکشید. جاروبرقی با مکش قدرتمندی که دارد می‌تواند تخم و خود حشره را از روی مبل، فرش و موکت حذف کند. تخم‌های کک می‌توانند در جارو برقی گیر بیفتند، و به این ترتیب به مرور تعداد آن‌ها کم می‌شود.

۱۴. استفاده از مخمرها برای از بین بردن کک

این ماده یک سلاح قوی برای کشتن کنه و کک است. تمام کاری که باید انجام بدهید این است که مقداری مخمر ساکارومایسس سرویزیه خریداری کنید و آن را روی پوست حیوان خانگی‌تان مالش بدهید. کک‌ها به وسیله‌ی اسیدیته‌ی مخمر کشته می‌شوند و از بین می‌روند. البته اگر متوجه شدید که پوست حیوان خانگی‌تان خشک می‌شود،‌ از این ماده استفاده نکنید.

۱۵. از خاک دیاتومیت برای از بین بردن کک در خانه استفاده کنید

با استفاده از دستگاهی که خاک را پخش می‌کند، خاک دیاتومه را در هوای خشک و فضای بیرونی پخش کنید. این خاک می‌تواند کک را در چمن بکشد. در تمام فضا خاک را پخش کنید. هنگام استفاده از این روش، یک ماسک به صورت‌تان بزنید، چرا که خاک دیاتومه ممکن است به ریه‌های‌تان آسیب برساند. فقط از خاک طبیعی استفاده کنید که کمتر از یک درصد سیلیسیوم دی‌اکسید بلوری دارد.

۱۶. پوست موز موثر برای از بین بردن کک

تکنیک دیگری که بسیاری از مردم به شدت روی تاثیرگذاری آن اطمینان دارند، استفاده از پوست موز در مکان‌هایی است که آلوده به کک شده‌اند. شما می‌توانید طرف سخت پوست موز را در قسمت هجوم کک در خانه‌تان قرار دهید. در عرض چند روز کک‌ها می‌میرند فقط مطمئن شوید که اگر حیوان خانگی دارید، مراقب‌اش باشید – چون ممکن است به طور ناخواسته پوست را بخورند!

۱۷. سگ‌تان را با مایع ظرفشویی شستشو دهید

تا آن‌جا که می‌توانید لگن را پر کنید تا آب برای شستشوی سگ‌تان کافی باشد. شما می‌توانید مخلوطی از سرکه و مایع ظرفشویی را به داخل آب اضافه کنید و حیوان خانگی‌تان را چند دقیقه درون آب غوطه‌ور کنید. سپس او را بشویید و کاملا آبکشی کنید. در نهایت با استفاده از یک شانه‌ی کک بدن حیوان را شانه کنید تا کک‌ها خارج شوند.

۱۸. استفاده از حشره‌کش ها برای از بین بردن سریع کک

اگر تصمیم گرفتید که از آفت‌کش برای از بین بردن کک استفاده کنید، دستورالعمل قید شده روی محصول را دنبال کنید و حواس‌تان باشد که تمام نکات احتیاطی را رعایت می‌کنید. اکثر آفت‌کش‌های کک به صورت پمپ‌های مخزنی یا سمپاش شلنگ‌دار هستند. این امکان وجود دارد که یک متخصص را برای اعمال این روش به کار بگیرید، اما در صورتی که ترجیح می‌دهید خودتان این کار انجام بدهید، حتما لباس مناسب این کار را بر تن کنید. لباس محافظ و دستکش بپوشید و ماسک بزنید.

اطمینان حاصل کنید که حیوانات خانگی و بچه‌ها را از مناطقی که سم را به کار می‌برید،‌ دور نگه دارید تا زمانی که خشک شوند یا تا زمانی که دستورالعمل قید شده روی محصول آن را بی‌خطر می‌داند و اسباب‌بازی‌ها را نیز از روی چمن قبل از اسپری کردن سم بردارید.

۱۹. کرم‌های لوله‌ای(نماتد) برای از بین بردن کک

نماتدها کرم‌های کوچکی هستند که ممکن است برای فرآیند مدیریت هومیوپاتی کک عالی باشند و لاروهای کک را بخورند. چنان‌چه در سایت Simple Earth گفته شده، جمعیت کک‌ها را می‌توان توسط نماتدها در خارج از محیط خانه، تا ۸۰٪ کاهش داد. این وب‌سایت اعلام می‌کند که نماتدها در خاک‌های نمدار و شنی بهتر عمل می‌کنند.

نماتدها را می‌توان در اینترنت یا در برخی از فروشگاه‌های حیوانات خانگی و باغداری خریداری کرد. از آن‌جایی که این کرم‌ها نمی‌توانند در نور خورشید زنده بمانند، می‌توانید آن‌ها را با استفاده از آب‌پاش چمن بر روی حیاط به کار ببرید، اما یادتان باشد که فقط باید در مکان‌های سایه‌دار و مرطوب قرار بگیرند. نتایج را می‌توان در عرض بیست و چهار ساعت مشاهده کرد.

امیدواریم که این مقاله برای‌تان تاثیرگذار بوده باشد.

نوشته‌های مرتبط