کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

از بین بردن مورچه ها :۱۱ روش طبیعی و کم هزینه برای دفع مورچه

آیا می‌دانستید که می‌توانید به صورت طبیعی و با صرف هزینه‌ی اندک، برای از بین بردن مورچه ها اقدام کنید؟ می دانستید که می توانید با استفاده از موادی که احتمالا در کابینت‌های آشپزخانه‌تان دارید، از شر مورچه ها خلاص شوید؟ در این نوشتار با ما همراه باشید تا ۱۱ روش طبیعی و کم هزینه برای دفع مورچه به شما آموزش دهیم.

از بین بردن مورچه ها

می‌توانید از مواد طبیعی مانند سرکه، آب لیمو و تفاله‌ی قهوه برای دفع مورچه‌ها از خانه و باغ‌تان استفاده کنید. هم‌چنین می‌توانید از مواد طبیعی دیگری همچون جوش شیرین و خاک دیاتومه استفاده کنید تا کاملا از شر هر نوع مورچه (مانند مورچه‌های شکری و مورچه‌های درودگر) خلاص شوید. سموم دفع مورچه مواد شیمیایی دارند که برای انسان‌ها و محیط زیست خطرناک هستند، بنابراین بهتر است برای کنترل مورچه‌ها و پیشگیری از بازگشت آن‌ها از روش‌های طبیعی استفاده کنید.

هزاران گونه مورچه در دنیا وجود دارد و همه ما داستان‌های وحشتناکی از حمله‌ی آن‌ها به خانه‌ها و بلعیدن هر چیزی که سر راهشان بوده است، شنیده‌ایم! خوشبختانه فقط تعداد کمی از مورچه‌ها در جستجوی چیزی خوشمزه یا شاید آب به خانه‌های ما حمله می‌کنند.

برخی از کارهایی که مورچه‌ها انجام می‌دهند ، از جمله خوردن لارو کک‌ها، ساس‌ها، بیدهای کاغذ، مگس‌ها، و عنکبوت‌ها، به سود ما و محیط زیست است.

با این حال مورچه‌ها بسیار مقاوم هستند و خلاص شدن از شر آن‌ها اصلا آسان نیست. استفاده از حشره‌کش‌های شیمیایی راه‌حل ایده‌الی برای کشتن آن‌ها نیست. احتمالا هفته‌ای چند قوطی از آن‌ها را تمام کنید و باز هم مشکل‌تان حل نشود. به‌علاوه، به خاطر سهیم شدن در آسیب‌رسانی به محیط زیست و به خطر انداختن حیوانات خانگی و خانواده‌تان احساس گناه خواهید کرد.

 مطلب مرتبط: ۱۰ راه طبیعی حیرت انگیز برای مقابله با ساس

بهترین راه‌های طبیعی برای خلاص شدن از شر مورچه‌ها

برخی از راه حل‌های طبیعی زیر مورچه‌ها را دفع می‌کنند و برخی دیگر آن‌ها را می‌کشد. با این که از کشتن مورچه‌ها خوشم نمی‌آید اما گاهی چاره‌ی دیگری ندارید. برای مثال، ممکن است مورچه‌های آتشینی که می‌توانند به کودک‌تان حمله کنند یا دیگر مورچه‌های سمی که گازشان درد زیادی دارد، در خانه‌تان لانه کرده باشند. انتخاب با شما است.

۱. سرکه

سرکه مصارف زیادی در خانه‌داری دارد، اما می‌دانستید دفع‌کننده‌ی طبیعی مورچه است؟ بوی تند آن مورچه‌ها را از ورود به خانه و نابود کردن آشپزخانه‌تان بازمی‌دارد. هم‌چنین یکی از برترین راه‌های طبیعی برای خلاص شدن از شر مورچه‌های بالدار است و برای از بین بردن پشه‌ها مفید است.

برای درست کردن اسپری دفع‌کنندهي طبیعی مورچه، مقدار برابر آب و سرکه‌ی سفید را در یک بطری اسپری با هم مخلوط کنید. محلول سرکه را روی تمام نقاط ورودی مورچه‌ها و رد فرومونی آن‌ها بپاشید ، عامل شیمیایی که توسط مورچه‌ها ترشح می‌شود و دیگر مورچه‌ها آن را تشخیص داده شده و دنبال می‌کنند.

تا چند روز به محض خشک شدن سرکه، این کار را تکرار کنید. این کار مورچه‌ها را از ورود به آشپزخانه‌ی شما ناامید کرده و باعث می‌شود نقل مکان کنند.

۲. آب صابون

آب صابون یکی از محبوب‌ترین و ساده‌ترین راه‌های دفع مورچه‌ها (و جیرجیرک‌ها) است. فقط یک بطری اسپری را با مقداری مایع ظرفشویی و آب گرم پر کنید. آب صابون مورچه‌ها را کشته و رد فرومون را از بین می‌برد. این روش فقط در صورت چند روز استفاده‌ی مداوم جواب می‌دهد.

۳. آب لیمو

لیمو به روش‌های زیادی می‌تواند سلامت شما را ارتقا دهد اما به عنوان یک دفع‌کننده‌ی طبیعی مورچه عمل کند و عطر دلپذیر و تازه‌ای به خانه‌تان ببخشد.

برای آن‌که آشپزخانه و خانه‌تان را در برابر مورچه‌ها حفظ کنید، مقدار مساوی آب و آب لیمو را در فضای آن‌ها و درزها اسپری کنید. اسید موجود در لیمو حس جهت‌یابی مورچه‌ها را به هم می‌ریزد.

آب لیمو برای دفع مورچه‌های شکری هم مفید است.

مطلب مرتبط: ۵ نشانه هجوم سوسک آلمانی و ۱۰ راه خلاص شدن از شر آن ها

۴. گچ

شگفت‌آور است که مورچه‌ها از خطوط گچی عبور نمی‌کنند! هیچ کس دلیل آن را نمی‌داند، اما راه فوق‌العاده‌ای برای پایان دادن به هجوم مورچه‌ها است. تنها چیزی که لازم دارید مقداری گچ معمولی سفید است، پس اگر به وجود خطوط سفید اطراف محل مورد نظر اهمیت نمی‌دهید، آن‌ها را بکشید!

۵. پودر بچه

پودر بچه هم می‌تواند مورچه‌ها را دور نگه دارد و اثری مانند گچ دارد. مقداری پودر بچه را در نقاط ورودی بریزید تا مسیر مورچه‌ها را مسدود کند.

۶. خاک دیاتومه

خاک دیاتومه یک راه حل شگفت‌انگیز، چندمنظوره برای از بین بردن مورچه ها است که کمک می‌کند به صورت طبیعی مورچه‌ها و دیگر حشرات موذی مانند ساس، جیرجیرک، و کک را بکشیم.

می‌توانید از خاک دیاتومه را بیرون از خانه و اطراف آن بپاشید، و هرجای داخل خانه که مورچه دیدید، با حفظ ایمنی استفاده کنید. خاک دیاتومه فورا مورچه‌ها را نمی‌کشد اما مشکل هجوم آن‌ها را طی چند روز حل می‌کند. این پودر نرم، لیپیدهای لایه‌ی خارجی براق پوسته‌ی حشرات را جذب می‌کند و باعث کم‌آبی آن‌ها و کشتن‌شان می‌شود.

یادتان باشد خاک دیاتومه را خیس نکنید، وگرنه فایده‌ای نخواهد داشت. پس اگر باران می‌بارد بهتر است دوباره در محوطه‌ی خارجی خاک بپاشید. همیشه از خاک دیاتومه‌ی خوراکی استفاده کنید زیرا اگر یکی از حیوانات خانگی‌تان بخواهد آن را بخورد، کاملا بی‌خطر است.

مطلب مرتبط: ۸ روش برای خلاص شدن از شر سوسک ها

۷. طعمه مورچه‌ی بوریک اسید

مورچه‌ها با خوردن بوریک اسید می‌میرند، هم‌چنین این ماده مثل خاک دیاتومه به پوشش خارجی آن‌ها آسیب می‌زند. بوریک اسید یک ماده‌ی بلوری است که در محصولات دارویی گوناگون استفاده می‌شود. این ماده به صورت پودر تولید می‌شود و می‌توانید نزدیک ورودی‌ها بپاشید تا از شر هر نوع مورچه خلاص شوید.

بوریک اسید باید با احتیاط استفاده شود زیرا سمی است. این ماده یک حشره‌کش/آفت‌کش است و خوردن آن می‌تواند آسیب‌رسان باشد، پس آن را دور از دسترس حیوانات خانگی و کودکان نگهدارید.

می‌توانید با استفاده از بوریک اسید و عسل برای مورچه‌ها دام بگذارید و انواع آن، از جمله مورچه شکری و مورچه درودگر را بکشید.

۲ قاشق غذاخوری عسل و ۲ قاشق غذاخوری بوریک اسید را در کاسه‌ی کوچکی مخلوط کنید. این طعمه‌ی مورچه‌ها باید مثل خمیر چسبناک باشد، پس در صورت لزوم مقادیر آن را تغییر دهید.

با یک چاقو خمیر طعمه را روی تکه‌ای مقوا پهن کنید و جایی بگذارید که مورچه می‌بینید. خیلی سریع مورچه‌هایی که به دنبال خوراکی‌های شیرین هستند به آن جذب می‌شوند.

مورچه‌ها بلافاصله نمی‌میرند اما بوریک اسید را با خود به لانه می‌برند، و مورچه‌های دیگر را می‌کشند. هر چند روز یکبار طعمه‌ی جدیدی درست کنید.

یادتان باشد: با آن که بوریک اسید یک ماده‌ی طبیعی است، به علت سمی بودن نباید توسط افراد یا حیوانات خوانگی خورده شود.

۸. تفاله‌ی قهوه

مورچه‌ها به دلایلی از بوی قهوه خوش‌شان نمی‌آید، پس می‌تواند به عنوان دفع‌کننده‌ی موثری استفاده شود. اگر اطراف و پای دیوارهای خانه و در هر نقطه‌ی ورودی از تفاله‌ی قهوه استفاده کنید، مورچه‌ها جرات نمی‌کنند جلوتر بیایند. پاشیدن تفاله‌ی قهوه در باغ نیز مورچه‌ها را از گیاهان دور نگه می‌دارد.

مطلب مرتبط: ۱۰ روش طبیعی دفع پشه که بسیار موثر است

۹. آرد ذرت

آرد ذرت ماده‌ای طبیعی است که برای از بین بردن مورچه ها کمک می‌کند. مورچه‌ها عاشق آرد ذرت هستند و آن را با خود به لانه می‌برند. اما چون قادر به هضم آن نیستند، در نهایت با بزرگ شدن و ترکیدن شکم باعث مرگ ناخوشایندشان می‌شود. به نظر راه عجیبی برای کنترل مورچه‌ها است و محبوبیت آن جایی ثبت نشده است.

۱۰. نمک

اگر فقط می‌خواهید از شر مورچه ها خلاص شوید می‌توانید از نمک معمولی استفاده کنید. با وجود آن‌که نمک باعث مرگ مورچه‌ها نمی‌شود، اما محلول نمک به عنوان دفع‌کننده‌ی مورچه‌ها استفاده می‌شود تا از ورود آن‌ها به خانه از طریق درزها، سوراخ‌ها و طاقچه‌ها جلوگیری شود.

مورچه‌ها از از هر محلی که با محلول نمک اسپری شده باشد رد نمی‌شوند. می‌توانند در طول ترک‌های راهرو یا کناره‌های خانه که مورچه‌ها حضور دارند نمک بپاشید. قبل از اسپری کردن نمک حتما از خشک بودن محل مطمئن شوید.

۱۱. روغن‌های معطر

با استفاده از قدرت روغن‌های معطر می‌توانید یک اسپری طبیعی از بین بردن مورچه ها بسازید. روغن‌های خوب برای دفع مورچه‌ها شامل روغن نعناع فلفلی، درخت چای و لیمو هستند، اگرچه می‌توان از روغن‌های دیگر مانند اکالیپتوس، اسطوخودوس یا چوب سدر نیز استفاده کرد.

در یک بطری اسپری، ۲۲۵ گرم آب را با نصف قاشق چایخوری صابون طبیعی، و ۱۲ قطره از روغنی معطر مانند آن‌چه نام بردیم، مخلوط کنید ـ یادتان باشد قبل از هر بار استفاده بطری را به خوبی تکان دهید و این فرآیند را هر چند روز یک بار تکرار کنید تا مورچه‌ها کاملا ناپدید شوند.

روش دیگر آن است که چند قطره از روغن معطر موردعلاقه‌تان را روی یک گلوله‌ی پنبه بریزید و روی قرنیزها، ورودی‌ها و اطراف سطل زباله بمالید.

هم‌چنین می‌توانید یک گلوله‌ی پنبه‌ی آغشته به روغن معطر را در کابینت و نقاط موردنظر دیگر بگذارید. این کار روشی عالی برای خلاص شدن از شر مورچه‌های آشپزخانه است.

دیگر راه های طبیعی از بین بردن مورچه ها

به جز تفاله‌ی قهوه یا گچ که مورچه‌ها از آن‌ها بیزارند، مواد طبیعی دیگری مانند دارچین، فلفل کاین و پوست لیمو هم دفع‌کننده‌ی مورچه هستند.

از بین بردن مورچه ها: معیارهای پیشگیرانه

علارغم معیارهایی که ممکن است برای حفاظت خانه‌تان در برابر مورچه‌ها رعایت کنید، باز هم ممکن است وارد شوند.

باید با مهر و موم کردن تمام خوراکی‌هایتان از آن‌ها باهوش‌تر باشید. مواد غذایی مانند شیشه‌های مربا و عسل مورچه‌ها را جذب می‌کنند پس می‌توانید با قرار دادن آن‌ها در یک کاسه آب، از دسترسی مورچه‌ها به آن‌ها جلوگیری کنید.

مورچه‌ها بسیار به غذای حیوانات خانگی علاقه‌مند هستند، پس در طول شب کاسه‌‌های آن‌ها را در یخچال بگذارید، یا هر کدام را در ظرف بزرگتری قرار دهید که مقداری آب در آن ریخته‌اید.

شما پیشنهاد دیگری برای کنترل مورچه‌ها دارید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – اسما حسنی

منبع: healthyandnaturalworld

از بین بردن مورچه ها :۱۱ روش طبیعی و کم هزینه برای دفع مورچه

از بین بردن مورچه ها


 

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۱,۸۵۲ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar
wpDiscuz

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی