همسایه بد: 3 نوع همسایه آزار دهنده و راه کنار آمدن با آن‌ ها

اگر الان بیست و چند ساله باشید (یا بچه‌هایی با این سن و سال داشته باشید)، احتمال دارد بازی کامپیوتری «همسایه‌ جهنمی» که درباره همسایه بد بود را یادتان باشد که حدود ۲۰ سال پیش بسیار محبوب بود. بر سر تقابلی که بین دو همسایه ایجاد می‌شد و علیه هم سیاه‌بازی در می‌آوردند، کار به ساعت‌ها نشستن این دو پشت کامپیوتر می‌کشید. پوست موز روی زمین، صندلی‌های چرخ‌دار، و به هم ریختگی وسایل خانه فقط بخشی از تمام آشفتگی‌های دیوانه کننده‌ی این بازی بود.

من این بازی را خودم انجام داده‌ام، و باید اذعان کنم فوق‌العاده جالب بود. فقط بعدا در زندگی‌ام فهمیدم که یک نوع سرگرمی بود که وقتی جنبه‌ی بازی دارد جالب است، و وقتی همسایه‌های جهنمی بخشی از زندگی هر روزه‌ات می‌شوند کابوس می‌شود. به همین خاطر توجه و تمرکز ما امروز روی همسایه های بد و ترفندهایی است که می‌توانید برای قابل تحمل کردن و خوب کردن آن‌ّها استفاده کنید.

۱. همسایه بد: کیست؟

اگر در خیابانی زندگی کرده باشید که خانه‌ها شانه به شانه‌ی هم قرار دارند، می‌دانید که همسایه‌ی بد انواع و اقسام مختلفی به خود می‌گیرد. بعضی از آن‌ها خواب شب را از آدم می‌گیرند؛ بعضی‌ها نمی‌توانند حیوانات خانگی‌شان را کنترل کنند، در حالی که بقیه ممکن است مست و پاتیل داخل محله راه بیفتند و باعث ترس بچه‌های‌تان شوند.

پس همسایه ی بد هر کسی است که دیوار به دیوار شما است و روی اعصاب‌تان راه می‌رود چون مرتبا کاری انجام می دهد که یک جورهایی غیرقانونی نیست اما به طرز عجیبی آزار دهنده است. اگر برای شما در خانه ماندن عذاب آور شود، احتمال آنکه همسایه ی بد را مقصر بدانید زیاد است.

۲. با همسایه بد چه کنیم؟

سلسله اقدامات شما همیشه به سطح آزار همسایه‌ها بستگی دارد. در بعضی موارد، بهترین رویکرد پذیرفتن موقعیت است و یادگیری بی‌تفاوت بودن. در دیگر موارد، ممکن است لازم باشد در هنر عذاب قانونی مهارت پیدا کنید، در حالی که در موارد نادر، پیدا کردن راهی برای وادار کردن او به جابجایی معقول به نظر می‌رسد (چون همسایه‌های بد معمولا مستاجرهای بدی هم هستند، شانس این کار وجود دارد).

ساده بگویم، کلید ماجرا حفظ تعقل و منطق در امور است. وارد شدن به جنگ با همسایه بد ممکن است شما را به مسیر غلطی ببرد و هزینه‌های زیادی برای سلامت اعصاب و روان‌تان داشته باشد. به همین خاطر است که همیشه باید با رویکردی دوستانه شروع کنید و فقط به اقدامات اساسی رجوع کنید آن هم وقتی که به نظر می‌رسد هیچ چیز دیگری جواب نمی‌دهد.

قرارداد رسمی اجاره با کدرهگیری رایگان

۳. چه نوع همسایه های بدی وجود دارد؟

به خاطر سادگی، بیایید همه‌ی همسایه‌های بد را در سه دسته قرار دهیم از کم آزارترین تا آزاردهنده‌ترین و روند پیشنهادی اقدامات برای هر یک را بررسی کنیم.

نوع ۱: همسایه‌ی نسبتا آزار دهنده

مثال رایج: والدین بچه‌های خوب تربیت نشده که تمام روز جیغ و داد می‌کشند، رانندگانی که قوانین پارک کردن را بلد نیستند، صاحبان بی مسئولیت حیوانات خانگی، زنان بیش از حد صمیمی که می‌خواهند هر بار که می‌بینندتان همه ی سابقه ی خودشان را برای‌تان توضیح دهند، و کسانی که مدام فکر قرض گرفتن هستند.

۱۲ توصیه طلایی پس انداز پول برای مستاجران

خودتان را معرفی کنید و با آن‌ها بیشتر آشنا شوید

این همان اولین چیزی است که لازم است انجام دهید اگر که همسایه‌تان مرتب شروع به اذیت کردن‌تان می‌کند. صرفا با معرفی کردن خودتان و اینکه به همسایه‌ها نشان بدهید چه چیزی آزارتان می‌دهد ممکن است معجزه کند. ابتدا، چون مردم در قبال کسانی که به شخصه می‌شناسندشان احساس خجالت و احترام بیشتری می‌کنند. دوما، احتمال بسیار اندکی وجود دارد که همسایه‌تان هیچ اطلاعی از اینکه آزارتان می‌دهد نداشته باشد، و گفتن آن به آن‌ها یک بار و برای همیشه مشکل را حل خواهد کرد.

متهم نکنید، به آن‌ها بگویید چه حسی دارید

یکی از رایج‌ترین اشتباهات متهم کردن همسایه‌ها درست از همان آغاز است. یک روش هوشمندانه‌تر می‌توان آن باشد که به همسایه‌تان بگوید رنجیده و آزرده خاطر هستید، اما مکالمه‌تان را با آن‌ها دوستانه و مودبانه نگه دارید. سعی کنید علت ریشه‌ای رفتار بد همسایه‌تان را پیدا کنید و اگر پیش آمد که با مشکلی روبرو شدید که باعث شد آن‌ها رفتار خاصی نشان بدهند به آن‌ها پیشنهاد کمک بدهید.

آینه‌ی رفتار همسایه‌تان باشید

ترفند روانشناختی بسیار مورد استفاده، تقلید رفتار همسایه ممکن است کمک کند آن‌ها به اشتباه‌شان پی ببرند و هرگز کاری که شما را آزار می‌دهد انجام ندهند. به طور همزمان، این رویکرد حتی به شما کمک خواهد کرد با همسایه‌های بد نیز کنار بیایید.

به فکر استفاده از واسطه‌ها باشید

رپورتاژ

دنیا آنقدر متغیر است که بعضی آدم‌ها می‌توانند به راحتی با هم کنار بیایند، در حالی که برای سایرین درک نگرانی‌ها و احساسات یکدیگر دشوار است. اگر مورد دوم شما و روابط همسایه‌تان را توصیف می‌کند، پیدا کردن واسطه‌ای که می‌خواهد مشکل تان را حل کند و جانب هر دو طرف را می‌گیرد منطقی و معقول است. اگر مستاجر هستید، با صاحبخانه تماس بگیرید و ببینید می‌تواند واسطه شود.

هشدار بدهید

مطلع کردن همسایه‌های‌تان درباره‌ی تصمیم‌تان مبنی بر تماس با صاحبخانه‌شان یا شورای حل اختلاف  می‌تواند گاهی شگفتی ساز شود. مادامی که معتمد به نفس و قدرتمند ظاهر شوید، یک هشدار ساده ممکن است برای متوقف ساختن اعمال و کارهای آزاردهنده همسایه‌تان کافی باشد.

نوع ۲: همسایه‌های آزاردهنده

مثال رایج: عشق مهمانی هایی که مدام مشغول نوشیدن و بزن و برقص هستند، شایعه پراکنانی که عاشق غیبت کردن درباره‌ی شما یا خانواده تان هستند، خواننده‌های رپ زیرزمینی در یک استودیو‌ی خانگی.

از سایر همسایه‌ها تقاضای حمایت کنید

همیشه دستیابی به اهداف مطلوب از طریق مشارکت همگانی آسان‌تر است. اگر این احتمال وجود دارد که شما تنها فرد ناراضی از رفتار همسایه‌تان نباشید، بهتر است چک کنید ببینید کس دسگری هم هست که حاضر باشد طرف شما را بگیرد. این نکته به ویژه در صورتی برای شما مهم است که تصمیم گرفته باشید با بخشدار تماس بگیرید یا علیه همسایه‌تان به دادگاه شکایت کنید. در این صورت، کمیت مهم است. هرچه آدم‌های بیشتری با عقیده‌ی شما موافق باشند، شانس برنده‌ شدن‌تان بیشتر است.

با صاحبخانه‌ی همسایه‌تان تماس بگیرید

بسیاری از آدم‌ها دوست ندارند شکایت کنند یا راپورت بقیه را بدهند، اما گاهی این تنها راه برونرفت است. اگر همسایه‌های‌تان مستاجران طولانی مدت هستند، احتمال اینکه دلشان نخواهد از آن‌ها شکایت شود زیاد است. اگر این حرف درست باشد، احتمال دارد که مشکلتان حتی پیش از آنکه باخبر شوید حل شود.

با بنگاه تماس بگیرید

این احتمالا یکی از ساده‌ترین راه‌های غلبه بر همسایه یا متوقف کردن رفتار آزارنده‌ی او است. در بعضی موارد، مدیر املاک می‌تواند با همسایه‌ی پر سر و صدا صحبت و در صورتی که هشدارهای خالی کارساز نباشد آن‌ها را جریمه کند. احتمال آنکه این کار مشکل‌تان را حداقل تا حدود زیادی حل کند زیاد است.

به قوانین مراجع کنید

اگر مشکل سر و صدا اذیت‌تان می‌کند، که رایج‌ترین دلیل اختلاف و درگیری بین همسایه‌ها است، به قانون مراجعه کنید. قوانینی وجود دارد که جلوی سرو صدای غیر ضروری، نامعقول و بیش از حد را می‌گیرد تا از شما در برابر قربانی شدن توسط آدم‌های پر سر و صدا محافظت کند. اگر بتوانید ثابت کنید که مشکل واقعی است و همسایه‌تان منشاء آن است، می‌توانید به دادگاه یا شورای حل اختلاف مراجعه کنید.

نوع ۳: همسایه‌ی بسیار آزاردهنده

مثال‌های رایج: سایکوپت‌ها، دزدهای دست کج، آشغال جمع کن‌ها، جانیانی که درست جلوی چشم شما کاسبی‌های ناجور می‌کنند.

مدرک جمع و سعی کنید همسایه‌تان را وادار به ترک محل کنید

اگر رفتار همسایه تان به طرز خاصی آزار دهنده است اما تهدیدی برای زندگی‌تان محسوب نمی‌شود، ممکن است دلتان بخواهد مدارکی علیه او جمع‌آوری و به مسئولان مربوطه ارائه کنید. گزینه‌ی پیش روی دیگر آن است که همراه با سایر همسایه‌ها دادخواستی تنظیم کنید. این استعلام را تا آنجا که ممکن است بدهید همسایه‌ها امضاء کنند و به دنبال یک شکایت بسیار خاص و نتیجه‌ی مطلوب باشید. وقتی انجام شد، آن را به صاحبخانه بدهید. در صورتی که شکایت‌تان قانونی باشد، مشکلات تان نسبتا زود حل خواهد شد.

به فکر نقل مکان به محله‌ی دیگری باشید

در بعضی موارد بهترین تصمیم آن است که به محله‌ی دیگری نقل مکان کنید. این به ویژه زمانی اهمیت دارد و صادق است که قبلا به طرق مختلف سعی کرده باشید مسئله را حل کنید اما هیچ نتیجه‌ای حاصل نشده باشد. حتی اشاره‌ای نکردن به شرایط و اوضاع موقع زندگی در جوار همسایه‌ی ناجور نه تنها آزار دهنده است بلکه خطرناک نیز هست. اگر مطمئن هستید شخص دیوار به دیوارتان درگیر کارهای خلاف و غیرقانونی است یا سایکوپت است که رفتارش ممکن است خطری برای سلامتی‌تان ایجاد کند، مشکل را به پلیس گزارش دهید و از جای اقامت کنونی‌تان در اسرع وقت نقل مکان کنید.

ثبت قرارداد رسمی با کدرهگیری رایگان

نکته‌ی پایانی:

در بعضی از موارد، همسایه ها ممکن است برای شما یک کابوس واقعی باشند. اگر چنین اتفاقی بیفتد، رایج‌ترین (و طبیعی ترین) واکنش در مردم آن است که برای انتقام از همسایه‌ی بد تدارک می‌بینند، سعی کنید یاد بگیرید چطور با همسایه‌های بد کنار بیایید یا حتی کاری کنید از آنجا اسباب کشی کنند. اما فارغ از اینکه چه اتفاقی می‌افتد، یادتان باشد درگیری‌ها از هر چیزی بهتر با گفتگو حل می‌شوند نه با جنگ و جدل. با همسایه‌های‌تان صحبت کنید، به آن‌ها بگویید که موجب آزارتان هستند، و به دنبال یافتن یک راه حل باشید. فقط در صورتی به مقامات مسئول مراجعه کنید که رویکرد دوستانه جواب ندهد یا باخبر شوید همسایه‌تان سابقه‌ی کلانتری رفتن و بازداشت شدن را دارد.

نوشته‌های مرتبط