نگهداری آلوورا: 10 نکته و توصیه برای مراقبت و پرورش آلوورا

آلوئه ورا گیاهی است که با قصد و نیت استفاده‌های مورد نظر کاشته می‌شود. در اینجا آنچه لازم است درباره‌ی پرورش و نگهداری آلوورا این گیاه شیره‌‌دار چه در خانه یا در باغچه بدانید به شما ارائه می‌شود.

بگذارید کمی بی‌پروایی کنیم و بگوییم آلو ورا پر فروش‌ترین گیاه شیره‌ دار در سرتاسر جهان است. بله، این قضیه صحت دارد، این گیاه هزاران سال است استفاده شده است و هنوز هم در جهان محبوب است. شما می‌توانید این گیاه را در بسیاری از خانه‌ها و باغچه‌ها بیابید و به نام‌های بسیار دیگری نیز شناخته می‌شود. پرورش این گیاه مفید پر استفاده، واقعا ساده است و می‌توانید آن را در خانه و در باغچه بکارید. پس با ما همراه باشید چون نکته‌ها و توصیه‌هایی در زمینه‌ی پرورش و نگهداری آلوورا به شما یاد خواهیم داد.

گیاه آلو ورای من در تمام طول سال درون گلدان بیرون از خانه رشد می‌کند و من به ندرت در زمینه‌ی مراقبت کاری برای آن‌ انجام می‌دهم. این‌ها گیاهان خانگی خوبی هم می‌شوند و آن قدر پرورش‌شان ساده است که می‌توان در آشپزخانه آن‌ها را کاشت. اگر زمانی دست‌تان بسوزد ژل تازه و تسکین دهنده‌ی این گیاه آماده است که مشکل‌تان را بر طرف کند. توجه کنید! چون ۲ چیز مهم هست که باید درباره‌ی پرورش موفق آن‌ها در خانه بدانید. نکته: آن‌ها ذیل دو مورد اول از توصیه‌ها آمده‌اند.

۱. نور

در باغچه، آلو ورای شما باید ۲ یا ۳ ساعت در روز نور آفتاب بگیرد. به عنوان یک قاعده‌ی کلی، در نواحی ساحلی این گیاه نور بیشتری می‌گیرد تا در نواحی خشکی داغ. بهتر است از آفتاب داغ سر ظهر آن را در امان نگه داریم چون این موضوع می‌تواند آلو ورا را تحت فشار و استرس قرار دهد.

در خانه، تا آنجا که ممکن باشد این گیاه به نور نیاز دارد، مثل نوری که از جنوب غربی خانه می‌تابد. آلو ورا گیاهی نیست که نیاز کمی به نور داشته باشد و اگر به اندازه‌ی نیاز نور نگیرد، برگ‌های آن‌ رو به پایین آویزان خواهند شد. فقط حتما آن را از شیشه‌ی داغ دور نگه دارید چون آن را می‌سوزاند. این گیاه را می‌توانید نزدیک پنجره‌ی غربی خانه قرار دهید اما نه درون آن.

۲. آب دادن

مهم نیست کجا پرورشش می‌دهید، بهتر است تا قبل از این که کاملا آب آن جذب نشده دوباره آبش ندهید. آن را کاملا آب بدهید و مطمئن شوید که آب کاملا به آن جذب شود – نباید بگذارید غرق در آب بشود. در تابستان‌ّا من گیاهم را هر ۷ تا ۱۴ روز یک بار آب می‌دهم که این به آب و هوا بستگی دارد. درون خانه، یک بار در ماه باید این کار را انجام بدهید. در زمستان، ممکن است حتی کمتر هم نیاز داشته باشد، شاید دو ماه یک بار. یادتان باشد آن برگ‌های تازه و ریشه‌ها سرشار از آب هستند و به راحتی امکان گندیدنشان هست.

۳. خاک

بعد از گرما و آب دهی، نکته بسیار مهم دیگر آن است که مطمئن شوید مخلوط خاکی که گیاه را در آن کاشته‌اید به خوبی زه‌کشی می‌شود. من همیشه از مخلوط خاک کاکتوس مرطوب استفاده و به شما هم توصیه می‌کنم که هر بار آلو ورا را در ظرفی می‌کارید از آن استفاده کنید.

۴. مقاومت

آلو ورا به حدودا ۲.۲۲ – درجه‌ی سانتیگراد مقاوم است.

۵. کود دهی

مانند بسیاری از گیاهان شیره‌دار، واقعا به هیچ کودی نیاز نیست. من آلو ورای خودم را هر بهار با یک لایه ورمی‌کمپوست می‌پوشانم. شما هم می‌توانید همین کار را درون خانه انجام دهید یا از یک کود گیاهان خانگی مایع متعادل هر فصل بهار استفاده کنید. به هر طریق، بیش از حد به این گیاه کود ندهید، و هرگز در ماه‌های سردتر و تاریک‌تر آن را تغذیه نکنید. هیسسسس، گیاه در حال استراحت است!

رپورتاژ

۶. قلمه زدن

قلمه زدن با تقسیم جوانه‌هایی که در پایه‌ی گیاه مادر ظاهر می‌شوند انجام می‌شود. اکثر گیاهان شیره‌دار را می‌توان با بریدن ساقه یا برگ قلمه زد اما آلو ورا را نه. این گیاه ساقه‌ای ندارد و برگ‌ها هم مملو از ژل هستند.

۷. هرس کردن

واقعا به هیچ هرس کردنی نیاز نیست بجز هرس کردن ساقه‌ گل‌های بی‌رمق و البته جدا کردن آن برگ‌های گوشتالو و بی‌نظیر. اگر دوست داشته باشید می‌توانید یک برگ را ۱ یا ۲ بار ببرید چون این کار به گیاه اصلا آسیبی نمی‌زند. من همیشه کل برگ را جدا می‌کنم چون فکر می‌کنم این شکلی بسیار بهتر به نظر می‌رسد. برگ را درون یک فویل می‌پیچم و موقع نیاز آن را می‌برم. گاهی آن ژل خنک احساس خیییییییییلی خوبی به آدم می‌بخشد.

۸. آفت‌ها

گیاه خود من که بیرون از خانه نگهداری می‌کنم در انتهای تابستان/شروع پاییز، با هجوم نه چندان جدی شته‌های نارنجی قرار می‌گیرد که من به آرامی با فشار شلنگ آن‌ها را از روی گیاه می‌زدایم.

در داخل خانه هم ممکن است این گیاه در معرض حشرات ریز و شوره‌زدگی قرار بگیرد. می‌توانید این حشرات ریز را با گلوله‌ی پنبه و الکل از روی گیاه پاک کنید. شوره زدگی را هم می‌توان به همان روش از بین برد یا اینکه می‌تواند آن را با ناخن یا یک چاقوی کند بتراشید.

۹. گل‌ها

گل‌های زرد روی ساقه‌ها ظاهر می‌شوند که بر فراز گیاه قدر برافراشته‌اند. در سانتا باربارا این گل‌ها در اواخ زمستان و اوایل بهار شکوفه می‌کنند. الان هم که اسفند ماه است و گیاه من گل‌هایی کرده است که به زودی باز خواهند شد.

۱۰. چند نکته‌ی تکمیلی

– اگر برگ‌های آلو ورا دچار آفتابسوختگی یا استرس بشوند به رنگ نارنجی (یا نارنجی/قهوه‌ای) در می‌آیند.

– هرچه این گیاه بزرگتر می‌شود و برگ‌ها بزرگ و پر از ژل می‌شوند، گیاه سنگین‌تر می‌شود. پس به یک گلدان درست و درمان نیاز دارید – لطفا از آن گلدان های پلاستیکی نازک استفاده نکنید.

– اگر این گیاه شیره دار را درون خانه پرورش می‌دهید فقط یادتان باشد – نور زیاد، آب کم (البته که ریشه‌ها به اکسیژن هم نیاز دارند). حدود ۴۰۰ گونه‌ی مختلف آلو ورا در جهان وجود دارد و این یکی قطعا از همه شناخته شده تر است.

امیدوارم از باغبانی خود لذت ببرید!

نوشته‌های مرتبط