انواع گل های آپارتمانی:‌ ۲۶ بهترین گل آپارتمانی برای خانه شما

آیا می‌خواهید در دکوراسیون خانه یا محل کارتان تغییراتی به سبک ذن ایجاد کنید؟ انواع گل های آپارتمانی مناسب دکوراسیون اطراف شما نقش یک دکور زیبا را ایفا می‌کنند که به شما کمک می‌کند هوا را تصفیه کنید و حتی محیط اطراف را استرس‌زدایی می‌کنند.

ما ۲۶ گل آپارتمانی زیبا را در این فهرست گردآوری کرده‌ایم. در هر مورد، عکسی از گیاه را مشاهده خواهیدکرد و ما مزایا و معایبی را که قبل از انتخاب هر گیاه باید بدانید، بررسی می‌کنیم.

۱. گل داودی

گل داودی یک گیاه آپارتمانی زیبا با گل‌های زیبا و شاداب است. اگر محیطی پرنور، خاک نفوذ‌پذیر و آب کافی برای آن فراهم کنید مراقبت از آن بسیار آسان است. اگر همه‌ی این‌ها آماده باشد، افزونه‌ای جذاب برای اتاق‌تان خواهیدداشت.

مزایا

– گل‌ داودی در فهرست بهترین گیاهان تصفیه‌کننده‌ی هوا قرار دارد.

– گل داودی هوای داخل خانه را از آمونیاک، بنزن و فرمالدئید پاک می‌کند.

معایب

– برگ‌های گل داودی برای حیوانات خانگی و کودکان سمی است.

– گل داودی به سختی دوباره گل می‌دهد.

– این گل عموما از بین می‌رود.

۲. گل عنکبوتی

به نظر می‌رسد این گل مقاوم حتی زمانی که به آن بی‌توجهی می‌شود هم رشد می‌کند. این گیاه خاک مرطوب را ترجیح می‌دهد اما اگر گاهی فراموش کنید به آن آب بدهید شما را می‌بخشد. گل عنکبوتی را در محیطی با نوز زیاد یا متوسط قرار دهید اما از نور مستقیم آفتاب اجتناب کنید. در طول بهار و تابستان ۲ بار در ماه به گیاه عنکبوتی کود بدهید.

مزایا

– گل عنکبوتی هوا را از بنزن، مونوکسید کربن، فرمالدئید و زایلن پاک می‌کند.

– گل عنکبوتی برای حیوانات خانگی بی‌خطر است.

معایب

– چه کسی فکرش را می‌کرد؟ گل عنکبوتی برای گربه‌ها توهم‌زا است.

۳. فیکوس

فیکوس یک گل آپارتمانی رایج است و اغلب به عنوان بهترین گیاه برای محل کار از آن نام برده می‌شود. چرا فیکوس برای محل کار عالی است؟ چون ظاهری جذاب دارد و برای تصفیه‌ی هوای داخل بسیار موثر است. فیکوس نور زیاد و غیرمستقیم، خاک مرطوب و گاهی اسپری آب را ترجیح می‌دهد. حتما فیکوس را از مسیر جریان هوا دور نگه دارید.

مزایا

– فیکوس گیاهی عالی برای تصفیه‌ی هوا است.

– فیکوس به لطف کارایی دکوری که دارد می‌تواند در دکوراسیون یک اتاق کانون توجه باشد.

معایب

– شیره‌ی فیکوس پوست حیوانات خانگی و انسان‌ها را تحریک می‌کند.

– ممکن است حیواناتی که برگ فیکوس را می‌جوند دچار اسهال یا استفراغ شوند.

– فیکوس را در یک مکان ثابت قرار دهید. این گیاه حساس دوست ندارد جا به جا شود.

– آیا از فیکوس شما شیره می‌چکد؟ شاید شیره نباشد، بلکه شهد گیاهی حاصل از حمله‌ی یک حشره باشد.

۴. دراسنای لبه‌قرمز

دراسنا که با نام درخت اژدها نیز شناخته می‌شود، زیبا،‌ و برای پاکسازی هوای داخل مفید است. این گیاه محیطی پرنور را ترجیح می‌دهد، اما می‌تواند شرایط نور کم‌تر را نیز تحمل کند. قبل از هر بار آبیاری اجازه بدهید خاک آن کاملا خشک شود تا بهترین تاثیر را داشته‌باشد.

مزایا

– دراسنا کمک می‌کند فرمالدئید، ترشیلا اتیلن و زایلن را از خانه‌تان پاک کنید. (این مواد شیمیایی معلق در هوا می‌تواند از انواع کالاهای موجود در خانه ساطع شود.)

معایب

– برگ دراسنا نسبت به آب حساس است و اگر هنگام آبیاری خیس شود آسیب می‌بیند. با در نظر داشتن این نکته، حتما فقط پایه‌ی گیاه را آبیاری کنید و از بالا آب ندهید.

– تریپس می‌تواند یک آفت جدی برای دراسنا باشد.

۵. گل شیپوری

گل شیپوری زیبایی و شکوه را با ظاهری منحصر به فرد به نمایش می‌گذارد. این گیاه نور زیاد و غیرمستقیم را ترجیح می‌دهد اما در نور متوسط هم خوب دوام می‌آورد. این گیاه هر وقت آب نیاز داشته‌باشد با برگ‌های پژمرده و فروافتاده شما را مطلع می‌کند و برگ‌های آن بعد از آب دادن دوباره شاداب و افراشته می‌شود. هم‌چنین می‌توانید گاهی برای رطوبت بیش‌تر به آن آب اسپری کنید.

مزایا

– گل شیپوری برای از بین بردن بنزن، فرمالدئید، ترشیلا اتیلن، تولوئن و زایلن موجود در هوا مفید است.

معایب

– این گیاه دارای اگزالات است که می‌تواند سبب درماتیت تماسی شود. این یک اصطلاح تخصصی برای برای التهاب پوست است. این التهاب به خاطر بلور نمک است که در صورت له شدن، جویدن یا خوردن سبب احساس سوزش شدید می‌شود.

– حیوانات خانگی کنجکاو نیز اگر سعی کنند این گیاه را بخورند یا بجوند ممکن است همین احساس را تجربه کنند.

۶. سرخس بوستون

سرخس بوستون می‌تواند رشد کند و بزرگ شود، و افزونه‌ای پرجلوه و باشکوه برای خانه‌تان باشد. این گیاه به‌ویژه برای سرویس بهداشتی و دیگر مکان‌های مرطوب که در عین حال نور طبیعی ملایمی دارند، مناسب است. خاک سرخس بوستون را مرطوب کنید اما در ماه‌های زمستانی بگذارید کمی خشک شود. تا زمانی که نخواهید سرخس‌تان بزرگ‌تر شود نیازی به تعویض گلدان ندارد.

مزایا

– بر اساس پژوهشی که در ۲۰۱۱ چاپ شد، در میان تمام گیاهان آزمایش‌شده، ”سرخس بیش‌ترین کارایی را در از بین بردن فرمالدئید دارد“.

– سرخس بوستون هوا را از تولوئن و زایلن نیز پاک می‌کند.

– این سرخس غیرسمی است.

معایب

– جارو برقی‌تان را دم دست بگذارید! برخی صاحب‌خانه‌ها هنگام ریختن برگ سرخس بوستون احساس می‌کنند خانه‌شان کثیف شده‌است.

– سرخس بوستون نسبت به پوسیدگی ریشه بسیار آسیب‌پذیر است، برای همین فقط در صورتی به آن آب بدهید که آب از سوراخ ته گلدان خارج می‌شود.

۷. پتوس طلایی

حتی اگر فکر می‌کنید ”دستت‌تان برای پرورش گل و گیاه خوب نیست“، احتمالا می‌توانید پتوس طلایی را پرورش دهید. این گیاه در نور کم خوب دوام می‌آورد و اگر گاهی فراموش کنید به آن آب بدهید، شما را می‌بخشد. همچنین یکی از پرطرفدارترین گل های آپارتمانی به شمار می آید.

مزایا

– پتوس طلایی بدون شک یکی از رایج‌ترین گل‌های آپارتمانی است. این گیاه جذاب، و پرورش آن آسان است.

– پتوس طلایی یکی از گیاهانی است که تصفیه‌کننده‌ی هوا محسوب می‌شود.

– با این‌که پوسیدگی ریشه یکی از مشکلات رایج برای اکثر گل های آپارتمانی است، اما پتوس طلایی به ندرت تسلیم این شرایط می‌شود.

– شما با پژمرده شدن برگ‌ها تشخیص می‌دهید چه زمانی باید به پتوس طلایی آب بدهید. اگر برگ‌های پژمرده با آبیاری شاداب نشدند، نشانه‌ی آن است که باید پتوس را در گلدانی بزرگ‌تر بکارید.

معایب

– خوردن این گیاه مضر است چون اگزالات دارد، بنابراین دور از دسترس حیوانات خانگی و کودکانی قرار دهید که ممکن است سعی کنند برگ‌های آن را بخورند.

۸. گیاه ماری (سانسِوِریا)

این گیاه که به آن زبان مادرشوهر هم گفته می‌شود، و نیز نام تیره‌ی آن (سانسِوِریا ترفاسیاتا) را هم به آن می‌دهند، بسیار سرسخت است و برگ‌های سر بالا و نوارمانند آن جلوه‌ای منحصر به فرد به دکوراسیون شما می دهد. گیاه ماری می‌تواند آب کم و محیط‌های کم‌نور را تحمل کند، هرچند نور مستقیم و زیاد را ترجیح می‌دهد.

مزایا

– در فهرست ناسا از گیاهانی که هوای داخل را پاکیزه و تصفیه می‌کنند، گیاه ماری هم وجود دارد.

– مراقبت از گیاه ماری نسبتا آسان است. قسمت پایه‌ی آن را آب بدهید. این گیاه می‌تواند با نور فلئورسنت دوام بیاورد. اگر پشت پنجره است، هر هفته آن را یک‌چهارم دور بچرخانید.

معایب

– ساپونین موجود در برگ‌های گیاه ماری باعث شده‌است برای حیوانات خانگی سمی باشد و شاید سبب حالت تهوع و استفراغ شود.

۹. نخل بامبو

اگر می‌خواهید به خانه یا محل کارتان با انواع گل های آپارتمانی، حال و هوای استوایی بدهید نخل بامبو یک گیاه عالی است. هرچند این گل آپارتمانی، که نخل شامادورا نیز نامیده می‌شود، نور زیاد را ترجیح می‌دهد، اما تا زمانی که آب کافی دریافت کند، می‌تواند با نور کم به راحتی کنار بیاید. با این حال مطمئن شوید نخل بامبو را بیش از حد آب نمی‌دهید. صبر کنید تا سطح روی خاک خشک شود. این گیاه رطوبت زیاد را دوست دارد، پس آن را در یک سینی پر از سنگ‌ریزه و آب قرار دهید. هر وقت این آب تبخیر شد، دوباره آب بریزید تا تقریبا روی سنگ‌ریزه‌ها را بپوشاند.

مزایا

– نخل بامبو برای کاهش فرمالدئید معلق در هوا، که از مبلمان نو ساطع می‌شود، عالی است.

– نخل بامبو برای حیوانات خانگی سمی نیست.

معایب

– عنکبوت‌های ریز، آفت رایج نخل بامبو است. اگر در برگ‌های آن تار عنکبوت دیدید، سم مخصوص آن را رو و پشت برگ‌ها اسپری کنید.

۱۰. فیکوس الاستیکا

شاید از دانستن این‌که فیکوس الاستیکا با فیکوس در ارتباط است شگفت‌زده شوید. هر دوی این‌ها به خانواده‌ی انجیر تعلق دارند. فیکوس الاستیکا در محیطی با نور غیرمستقیم زیاد تا کم، خوب دوام می‌آورد. این گیاه باید مرطوب بماند. اسپری کردن آب کمک می‌کند رطوبت بالا بماند، و این گیاه ترجیح می‌دهد با آبی که دمای اتاق را دارد آبیاری شود. اگر این گیاه در بین گل های آپارتمانی شما هست، به یاد داشته‌باشید آب بیش از حد می‌تواند به زرد شدن برگ‌ها منجر شود.

مزایا

– از شاخه و برگ پهن و جذاب فیکوس الاستیکا لذت می‌برید.

– به عنوان یک گل آپارتمانی یا اداری که هوای داخل را تصفیه می‌کند شهرت دارد.

– فیکوس الاستیکا نسبتا بدون بیماری است.

معایب

– صمغ شیرمانند این گیاه برای حیوانات خانگی و کودکان سمی است.

– صمغ فیکوس الاستیکا می‌تواند سبب التهاب پوستی حاد شود.

– فیکوس الاستیکا به تغییرات رطوبت حساس است. سعی کنید دمای محیط آن را بین ۵۵ و ۸۰ درجه‌ی فارنهایت (۱۲ تا ۲۶ درجه‌ی سانتی‌گراد ) نگه دارید.

– فیکوس الاستیکا در خانه یا محل کار می‌تواند تا ارتفاع ۳ متر رشد کند، بنابراین برای یک گیاه بزرگ آماده باشید.

۱۱. آلوورا

گیاه آلوورا نور زیاد و غیرمستقیم را ترجیح می‌دهد. با این‌که خاک مرطوب را ترجیح می‌دهد، اما ظاهرا اگر گاهی فراموش کنید به آن آب بدهید به راحتی با آن کنار می‌آید. آلوورا بومی آفریقای جنوبی است، اما اکنون به لطف سودمندی‌اش یکی از گل های آپارتمانی و اداری رایج است.

مزایا

– شیره‌ی ژله‌ای آلوورا برای بهبود زخم و سوختگی مفید است.

– آلوورا کربن دی‌اکسید را جذب، و شب‌ها اکسیژن آزاد می‌کند، برای همین برای اتاق خواب عالی است.

– گیاه آلوورای شما مدام قلمه تولید می‌کند. می‌توانید این گیاه‌های کوچک را جدا کنید تا به آسانی یک گیاه جدید درست کنید.

معایب

– اگر آلوورایتان را برای آفتاب تابستانی بیرون بردید و آهن‌ربای آفت بود، تعجب نکنید. حشراتی که شیره می‌مکند نمی‌توانند در برابر شیره‌ی این ساکولنت مقاومت کنند. اگر این اتفاق افتاد، از سم مخصوص حشرات استفاده کنید.

۱۲.  کالانکوئه

کالانکوئه یک گیاه گل‌دهنده‌ی زیبا است که باید مرتب آبیاری شود و نور زیاد را ترجیح می‌دهد. هم‌چنین بین آبیاری‌ها باید صبر کنید تا خاک آن خشک شود.  متاسفانه اغلب این‌طور تصور می‌شود که کالانکوئه پس از اتمام فصل گل‌دهی از بین می‌رود. اما بر اساس گزارش سرویس هم‌کاری برای توسعه‌ی کلمسون (Clemson Cooperative Extension Service) ممکن است کالانکوئه فصل بعد دوباره گل بدهد. کالانکوئه بومی ماداگاسکاراست، و اگر در منطقه‌ای با میانگین دمای سالیانه‌ی ۸ تا ۱۰ درجه سانتیگراد زندگی می‌کنید، می‌توانید آن را بیرون از خانه پرورش دهید.

مزایا

– گیاه کالانوکوئه می‌تواند به پاکسازی هوای داخل خانه یا محل کار کمک کند.

– می‌توانید با قلمه گرفتن، به سرعت گیاه کالانکوئه‌ی جدید را پرورش دهید.

معایب

– گیاه کالانکوئه در فصلی که گل نمی‌دهد برای بسیاری از آدم‌ها جذاب نیست. با این حال شما می‌توانید آن را به گل‌دهی مجدد تحریک کنید. آن را در یک دوره‌ی ۶ هفته‌ای هر روز به مدت ۱۲ ساعت در تاریکی (مثلا در کمد) قرار دهید. بعد از آن باید گل‌های جدید شکل بگیرد.

۱۳. گیاه سکه‌ای

این گیاه که با نام گیاه یشم نیز شناخته می‌شود، نور زیاد را ترجیح می‌دهد و بین آبیاری‌ها باید صبر کنید تا خاک آن خشک شود. چون این گیاه رشد کمی دارد به ندرت به تعویض گلدان نیاز دارد و ظاهرا حتی وقتی ریشه‌هایش بزرگ می‌شود، با آن به خوبی کنار می‌آید.

مزایا

– در هند پژوهشی درباره‌ی قابلیت ۳ گیاه در بهبود کیفیت هوا انجام شد. یکی از این ۳ گیاه، گیاه سکه‌ای، و دو گیاه دیگر زبان مادرشوهر و نخل اریکا بود. این پژوهش نشان داد بعد از ۱۵ سال، ساختمان‌هایی که این ۳ گیاه را دارند، در مقایسه با ساختمان‌های شهری کیفیت هوای بهتری دارد و به نتایج زیر منجر می‌شود:

– ۵۲ درصد التهاب چشم کم‌تر

– ۳۴ درصد مشکلات تنفسی کم‌تر

– ۲۴ درصد سردرد کم‌تر

– ۱۲ درصد اختلال ریوی کم‌تری

– ۹ درصد آسم کم‌تر

معایب

– این گیاه می‌تواند برای حیوانات خانگی سمی باشد.

– گیاه یشم نسبت به آماس حساس است. آماس وضعیتی است که گیاه آب را با سرعتی بیش‌تر از سرعت مصرف‌اش، جذب می‌کند. این به ضایعات و نقاط سیاه روی برگ‌های گیاه یشم منجر می‌شود.

– آفت‌هایی که می‌توانند به گیاه سکه‌ای آسیب بزنند شامل شته، مگس سفید، شپشک آردی، و عنکبوت ریز است.

۱۴. پاپیتال انگلیسی

پاپیتال انگلیسی (عشقه) گیاهی است که پرورش آن آسان است و آفتاب مستقیم را دوست ندارد اما نور زیاد را ترجیح می‌دهد. این گیاه به خاک مرطوب، و نسبت به سایر گل‌های آپارتمانی به هوای خنک‌تر حدود ۵۰ تا ۶۵ درجه‌ی فارنهایت (۱۰ تا ۱۸ درجه‌ی سانتیگراد) نیاز دارد. پاپیتال رطوبت را دوست دارد، بنابراین حتما به آن آب اسپری کنید یا آن را در سینی سنگ‌ریزه و آب قرار دهید. اگر آن را به عنوان گل های آپارتمانی نگهداری می کنید، کوددهی مرتب، به جز فصل زمستان، برای پاپیتال انگلیسی مهم است.

مزایا

– پژوهشی که در کالج آلرژی، آسم و ایمونولوژی ارائه شد، نشان می‌دهد پاپیتال آلاینده‌های هوا را، از جمله کپک قارچی و مدفوع سگ، کاهش می‌دهد.

معایب

رپورتاژ

– می‌تواند برای کودکان و حیوانات خانگی سمی باشد. علت‌اش این واقعیت است که پاپیتال انگلیسی ماده‌ای شیمیایی به نام گلیکوساید هدرین (glycoside hederin) تولید می‌کند. اگر این ماده‌ی شیمیایی بلعیده شود می‌تواند سبب برخی علائم بیماری، از جمله حالت تهوع، اسهال، تب و تنگی نفس شود.

– پاپیتال انگلیسی می‌تواند برای کسانی که به آن حساسیت دارند، درماتیت تماسی ایجاد کند. ممکن است این جوش و خارش را با جوش و خارش ناشی از پاپیتال سمی اشتباه بگیرید.

– اگر نور محیط شما کافی نباشد، برگ‌های پاپیتال انگلیسی نحیف و پژمرده می‌شود. هم‌چنین آن‌ها را در معرض خطر آفت قرار می‌دهد.

۱۵. همیشه سبز چینی

همیشه سبز چینی یکی از گل های آپارتمانی است که نه تنها به خاطر مراقبت آسان، بلکه به علت تنوع زیاد یک گل آپارتمانی پرطرفدار است. همیشه سبز چینی خاک نفوذپذیر را ترجیح می‌دهد. برای این گیاه نور متوسط یا کم، و کمی رطوبت بیش‌تر فراهم کنید. هم‌چنین این گیاه دمای گرم را ترجیح می‌دهد اما تا زمانی که بتوانید آن را از مسیر جریان هوا دور نگه دارید، می‌تواند دمایی به پایین ۶۰ درجه‌ی فارنهایت (۱۵ درجه‌ی سانتیگراد) را تحمل کند. بین آبیاری‌ها اجازه بدهید خاک خشک شود، و ۲ بار در سال به آن کود بدهید.

مزایا

– بر اساس فهرست ناسا، همیشه سبز چینی یکی از ۱۰ بهترین گیاه تصفیه‌کننده‌ی هوا است.

– مراقبت از این گیاه آسان است.

معایب

– ممکن است برای سگ‌ها، گربه‌ها و حتی آدم‌ها سمی باشد.

– معروف است که همیشه سبز چینی نسبت به دود، خصوصا دود ناشی از نفت و گازوئیل حساس است. قرار گرفتن در معرض دود سبب لکه‌های قهوه‌ای روی برگ‌ها می‌شود.

– استفاده از کود قوی می‌تواندباعث سوختن لبه‌ی برگ‌ها شود.

– نسبت به شپشک آردی و حشره‌ی پولک‌دار آسیب‌پذیر است. اگر این آفت را شناسایی کردید در هر دو طرف برگ‌ها از سم مخصوص استفاده کنید.

۱۶. فیلودندرون قلبی

فیلودندرون قلبی یک گیاه رونده‌ی مقاوم است که برای داخل خانه یا محل کار عالی است. این گیاه نور ملایم تا کم را ترجیح می‌دهد. شما باید خاک آن را مرطوب نگه دارید، و برای آبیاری ایده‌آل، گاهی به آن آب اسپری کنید.

مزایا

– این گیاه به‌طور موثر ترکیبات آلی فرار، خصوصا فرمالدئید را از بین می‌برد.

ممکن است فیلودندرون قلبی در هر فصلی از سال گل بدهد. گل‌های این گیاه بسیار شبیه به گل شیپوری است.

معایب

– فیلودندرون قلبی برای حیوانات خانگی و کودکان سمی است. در حیوانات التهاب دهان، زبان، و لب‌ها، و نیز ریختن بزاق، استفراغ و دشواری بلع مشاهده می‌شود.

– انتظار رشد بسیار زیاد این گیاه را داشته‌باشید که مستلزم هرس کردن مرتب است.

– این گیاه مستعد انواع آفت‌ها، از جمله تریپس، حشره‌ی پولک‌دار، شپشک آردی، عنکبوت ریز و شته است. برای بهبود گیاه‌تان از سم مخصوص استفاده کنید.

۱۷. نخل اریکا

اگر به دنبال ظاهری استوایی با استفاده از گل های آپارتمانی برای خانه یا محل کارتان هستید، نخل اریکا یکی از این گیاهان است. نخل اریکا ظاهری عجیب، باشکوه، و موقر دارد. این گیاه نور زیاد و غیرمستقیم، و خاک مرطوب و نفوذپذیر را ترجیح می‌دهد. با این حال دقت کنید که بیش از حد به آن آب ندهید. در بهار می‌توانید از کودهایی استفاده کنید که مواد مغذی آن به تدریج آزاد می‌شود.

مزایا

– نخل اریکا در فهرست ناسا از گیاهان تصفیه‌ی کننده‌ی هوا قرار دارد.

– این گیاه هوا را از بنزن، فرمالدئید، و ترشیلا اتیلن پاک می‌کند.

– نخل اریکا رطوبت هوای داخل را افزایش می‌دهد.

– به ندرت از آفت‌ها و بیماری‌ها آسیب می‌بیند.

معایب

– نخل اریکا به گلدانی بزرگ نیاز دارد و ممکن است بسیار بزرگ شود.

– اگر نخل اریکا با نور محیط محل کار یا خانه خودش را وفق ندهد ممکن است پس از انتقال از فضای گلخانه به سرعت ضعیف شود.

– ممکن است در اثر پوسیدگی ریشه از پای در بیاید.

۱۸. دیفن‌باخیا

دیفن‌باخیا که به سمبرگ نیز مشهور است، گیاهی زیبا با برگ‌هایی طرح‌دار است. دیفن‌باخیا به خاک مرطوب و نفوذ‌پذیر نیاز دارد. با نور کم و غیرمستقیم به خوبی کنار می‌آید، برای همین گیاهی عالی برای خانه و محل کار است. اگر از دیفن‌باخیا خوب مراقبت کنید، می‌تواند تا ۲/۱ متر یا بیش‌تر رشد کند.

مزایا

– گیاه سمبرگ می‌تواند کیفیت هوای داخل را بهبود ببخشد.

– دیفن‌باخیا اگر در معرض نور فیلترشده قرار بگیرد به آسانی رشد می‌کند.

معایب

– برای حیوانات خانگی و کودکان سمی است. در صورت مسمومیت، بزاق حیوانات خانگی بیش از حد می‌ریزد و التهاب دهانی، از جمله دشوار بلع مشاهده می‌شود.

– آبیاری بیش از حد یک مشکل رایج در میان صاحبان گیاه دیفن‌باخیا است. این گیاه به خاک نفوذپذیر نیاز دارد که دائم مرطوب باشد اما خیس نباشد.

– ممکن است دیفن‌باخیا به سوی منبع نور متمایل شود، پس برای صاف ماندن دائم آن را بچرخانید.

۱۹. پپرومیا

انواع مختلف پپرومیا در گلخانه‌ها وجود دارد که شما را قادر می‌سازد انواع گیاهان را با ظاهری متفاوت و دستورالعمل‌های مراقبتی یکسان به عنوان گل های آپارتمانی داشته‌باشید. در واقع بیش از ۱۰۰۰ نوع پپرومیای مختلف وجود دارد و همه‌ی آن‌ها به خانواده‌ی گیاه فلفل تعلق دارد. پپرومیا نور و رطوبت کم تا متوسط، و خاک نفوذپذیر را ترجیح می‌دهد.

مزایا

– پپرومیا ظاهرهای منحصر به فردی دارد و به آسانی رشد می‌کند.

– گیاه پپرومیا برای فضاهای کوچک بسیار مناسب است، چون هرگز بیش‌تر از ۴۵ سانتیمتر رشد نمی‌کند.

– برای حیوانات خانگی یا کودکان سمی نیست.

– این گیاه به‌طور موثر هوا را از فرمالدئید پاک می‌کند.

معایب

– آبیاری بیش از حد پپرومیا به سادگی به پوسیدگی ریشه منجر می‌شود.

– دمای پایین – کم‌تر از ۵۰ درجه‌ی فارنهایت (۱۰ درجه‌ی سانتی‌گراد)– و جریان هوای سرد می‌تواند به برگ‌های پپرومیا آسیب بزند.

– شپشک‌های آردی و شته اغلب گیاه پپرومیا را هدف قرار می‌دهند.

۲۰. دراسنای وارناک

دراسنای وارناک به فضای داخل خانه‌تان جذابیت می‌دهد. این گیاه نور زیاد و غیرمستقیم را ترجیح می‌دهد و می‌تواند با نور مصنوعی رشد کند. برای همین یکی از بهترین گیاه‌ها برای محل کار است. اجازه بدهید خاک آن بین آبیاری‌ها خشک شود. حتی اگر گاهی فراموش کنید به آن آب بدهید به خوبی با آن کنار می‌آید.

مزایا

دراسنای وارناک می‌تواند کیفیت هوای داخل را بهبود ببخشد.

– نیازی به پنجره نیست! دراسنای وارناک با نور مصنوعی به خوبی رشد می‌کند.

– مراقب باشید، دراسنای شما می‌تواند تا ۵/۳ متر رشد کند. این احتمالا در محل کار اشکالی ندارد، اما در خانه ممکن است کمی ویران‌کننده باشد.

معایب

– دراسنای وارناک برای حیوانات خانگی سمی است، و علائم آن در سگ‌ها با گربه‌ها متفاوت است. در گربه‌ها گشادی مردمک چشم، ریزش بزاق و افزایش ضربان قلب مشاهده می‌شود. سگ‌ها استفراغ، افسردگی، از دست دادن اشتها، و از دست دادن تعادل را تجربه می‌کنند.

– برای آبیاری دراسنای وارناک‌تان از آب تصفیه‌شده یا آب باران استفاده کنید چون نسبت به فلوراید حساس است.

۲۱. انجیر ربابی

انجیر ربابی بلند است و برگ‌هایی شبیه ویولن دارد، برای همین بیش‌تر شبیه یه یک اثر هنری است تا یک گیاه. انجیر ربابی نور زیاد و غیرمستقیم را ترجیح می‌دهد و بین آبیاری‌ها باید بگذارید خاک آن خشک شود. وقتی آن را به عنوان یکی از گل های آپارتمانی به خانه یا محل کارتان آوردید، حتما آن را از جریان هوا دور نگه دارید و در طول فصل رشد هر ماه به آن کود بدهید.

مزایا

– درختچه‌ی انجیر ربابی حسی فوق‌العاده به محیط اتاق یا دفتر کار می دهد. این گیاه تا چند متر رشد می‌کند.

– درختچه‌ی انجیر ربابی و برگ آن برای آدم‌ها سمی نیست.

– انجیر ربابی مانند بسیاری از گیاهان دیگر این فهرست، کیفیت هوای داخل را بهبود می‌بخشد.

معایب

– درختچه‌ی انجیر ربابی برای آن دسته از حیوانات خانگی که سعی می‌کنند آن را بخورند، سمی است. التهاب دهان، زبان و لب، و ریزش بزاق و استفراغ در این حیوانات مشاهده می‌شود.

– این گیاه را در یک مکان نگه دارید. جا به جا کردن آن می تواند سبب استرس شود که آن را در برابر آفت‌ها و بیماری‌ها آسیب‌پذیر کند.

۲۲. ژربرای دیزی

ژربرای دیزی یکی از زیباترین گل های آپارتمانی است که به خانه یا محل کارتان رنگ و لعاب می‌بخشد. این گل نور زیاد و غیرمستقیم را ترجیح می‌دهد اما دمای خیلی بالا را دوست ندارد. در طول فصل گرم سعی کنید خاک آن را مرطوب نگه دارید، و در طول فصل خنک‌تر کم‌تر به آن آب بدهید. هم‌چنین باید هر ماه به ژربرا کودی با پتاسیم بالا بدهید.

مزایا

– ژربرای دیزی کیفیت هوای داخل خانه یا محل کارتان را بهبود می‌بخشد.

– این گیاهی شاداب و پرجلوه است. حتی یک عدد از آن می‌تواند به زیبایی ذره‌ای رنگ به یک دفتر کار بدهد.

– ژربرای دیزی غیرسمی محسوب می‌شود.

معایب

– به سختی دوباره گل می‌دهد. برای تحریک گل‌های بیش‌تر، وقتی اثری از پژمردگی در گل‌ها دیدید فورا آن را بچینید.

– با وجودی که گفته می‌شود این گیاه از بین رفتنی است، اما ماندگاری بالایی دارد. اگر گیاه خیلی بزرگ و شلوغ شد، گلدان آن را عوض کنید.

– شته، کرم برگ، عنکبوت‌های ریز، تریپس و مگس سفید ژربرای دیزی را هدف قرار می‌دهد. برای مقابله با این آفت‌ها از سم مخصوص استفاده کنید.

۲۳. آزالیای کوتاه

آزالیایی که داخل خانه و محل کار پرورش می‌دهید همان گیاهی نیست که در باغچه بیرون از خانه می‌کارید. هر دو از تیره‌ی خرزه‌ی هندی، اما از گونه‌های متفاوت هستند. آزالیای داخلی اغلب در گل‌فروشی یافت می شود و دمای پایین و نور غیرمستقیم را دوست دارد. حتما خاک آن را مرطوب نگه دارید. اگر گیاه شما گل دارد، آن را در محلی قرار دهید که حداقل ۶ ساعت در روز نور خورشید غیرمستقیم دریافت کند.

مزایا

– آزالیای کوتاه گل‌های زیبایی دارد که می‌توانید از تماشای آن لذت ببرید. این گیاه قطعا کانون توجه در دکوراسیون خانه یا محل کارتان خواهدبود.

– این گیاه هوای داخل را پاکسازی می کند و فرمالدئید را از بین می‌برد.

– آزالیای کوتاه می‌تواند طیفی از دماهای مختلف را، از نزدیک دمای انجماد تا ۹۰ درجه‌ی فارنهایت (۳۲ درجه‌ی سانتیگراد) تحمل کند.

معایب

– آزالیای کوتاه برای حیوانات خانگی و کودکان سمی است.

– به سختی دوباره گل می‌دهد.

– ممکن است دچار پوسیدگی ریشه شود. اگر برگ‌های آزالیای شما قهوه‌ای شد اما نریخت، گیاه را دور بیندازید، چون نمی‌تواند از این شرایط بهبود بیابد.

۲۴. شفلرا

شفلرا، یا درخت چتر،‌ گیاهی عالی برای خانه یا محل کار است. این گیاه نور غیرمستقیم را دوست دارد و هرچند خاک مرطوب را ترجیح می‌دهد، ولی اگر گاهی خشک شود هم به خوبی با آن کنار می‌آید. مراقب باشید در آبیاری سخاوت به خرج ندهید چون این گیاه با آب اضافی خوب رشد نمی‌کند. شفلرا می‌تواند تا ۱۸۰ سانتی‌متر رشد کند، اما می‌توانید با هرس کردن جوانه‌های جدید، رشد آن را مدیریت کنید.

مزایا

– شفلرا هوا را تصفیه می‌کند.

– شفلرا حداکثر چند بار در ماه باید آبیاری شود.

– اگر به دنبال گیاهی جسور و پرجلوه برای خانه یا محل کارتان هستید، شفلرا همان است.

معایب

– این گیاه مستعد عنکبوت‌های ریز و حشرات پولک‌دار است. برای از بین بردن این آفات از سم مخصوص استفاده کنید.

– برگ‌های شفلرا برای حیوانات خانگی و کودکان سمی است. در صورت مسمومیت، در سگ‌ها کمی استفراغ و اسهال مشاهده می‌شود.

۲۵. بگونیا وکس

اگر از بگونیا وکس به خوبی مراقبت شود در تمام تابستان گل‌های سفید و صورتی و قرمز می‌دهد. این گیاه به خاک مرطوب و نور زیاد و غیرمستقیم نیاز دارد. شما باید برای تامین رطوبت آن را در سینی آب و سنگ‌ریزه قرار دهید و گل‌های خشکیده را نیز جدا کنید.

مزایا

– به لطف بگونیا وکس، در تمام طول تابستان از رویش گل‌های آن لذت خواهید برد. برای تحریک گیاه به رویش گل‌های بیش‌تر، گل‌های پژمرده را بچینید.

– بگونیا وکس به واسطه‌ی از بین بردن بنزن و دیگر مواد شیمیایی موجود در محیط، کیفیت هوای داخل را بهبود می‌بخشد.

– انواع داخلی بگونیا فقط تا ۴۵ سانتی‌متر رشد می‌کند و بوته‌ای زیبا برای دکوراسیون خانه یا محل کارتان به دست می‌دهد.

۲۶. نعنا

نعنا یکی از بهترین گیاهان دارویی است که می‌توانید به عنوان یکی از گل های آپارتمانی داخل خانه پرورش دهید چون می‌توانید محل گسترش آن را کنترل کنید. اگر نعنا در فضای بیرون باشد کل باغچه‌ی شما را فرا می‌گیرد. وقتی نعنا در یک گلدان کوچک باشد، مهار می‌شود و در عین حال تمام فواید برگ نعنا را ارائه می‌دهد.

مزایا

– گیاه نعنا مانند یک حشره‌کش طبیعی برای خودش عمل می‌کند و آفات را دفع می‌کند.

– نعنا برای افزودن طعمی طبیعی به چای سرد و نوشیدنی‌های دیگر عالی است.

معایب

– وقتی نعنا گل می‌دهد، شاخه‌های آن طعم اصلی خود را از دست می‌دهد. وقتی غنچه‌های نعنا را مشاهده کردید، آن‌ها را بچینید تا فصل برداشت را طولانی‌تر کنید.

– نعنا برای رشد به شرایطی با رطوبت بالا نیاز دارد، بنابراین آبیاری الزامی است.

بهترین گل های آپارتمانی برای خانه یا محل کار

یک گل آپارتمانی مناسب می‌تواند چیزهای زیادی را، از جمله زیبایی، هوای سالم‌تر، و کمی دکوراسیون به سبک ذن، به محیط داخلی شما اضافه کند. پس اگر تا به حال هیچ گیاهی پرورش نداده‌اید، نگران نباشید. بسیاری از این گیاهان برای مبتدی‌ها خیلی مناسب هستند. یکی را انتخاب کنید و وقتی اعتماد به‌نفس‌تان بیش‌تر شد، می‌توانید گیاه‌های بیش‌تری به خانه‌تان اضافه کنید.

۱۵ ایده عالی برای پخت شام سریع و آسان و خوشمزه

منبع saferbrand
نوشته‌های مرتبط