شیوه های عشق ورزیدن: ۱۸ روش عشق ورزی که همین امروز باید بدانید

انواع مختلفی از عشق وجود دارند، از عشق به خود گرفته تا عشق رومانتیک. در ادامه به نکات و توصیه‌ها و شیوه های عشق ورزیدن اشاره می‌کنیم که چطور روش عشق ورزی کنید، ابتدا از مهمترین شخص که خودتان هستید شروع می‌کنیم.

شیوه های عشق ورزیدن

بخش اول: عشق ورزی به خود

۱. قدر خودتان را بدانید. قبل از آن که کسی را دوست داشته باشید، لازم است اول خودتان را دوست داشته باشید. یاد بگیرید عاشق خود باشید، یعنی ضعف‌های‌تان را بپذیرید و آنها را درک می‌کنید. شما ویژگی‌هایی بسیاری دارید که مختص خودتان است. یاد بگیرید قدر خودتان و هر آن‌چه برای نشان دادن دارید را بدانید.

– اگر در عشق به خود دچار مشکل هستید ابتدا سخت تلاش کنید که شخصیت‌تان را بسازید. با پذیرفتن گذشته‌تان و پا گذاشتن به مسیر پیش رو اعتماد به نفس‌تان را تقویت کنید. شاید فکر کنید با کار‌هایی که در گذشته انجام داده‌اید لیاقت دوست داشته شدن را ندارید، یا احساس کنید برای دوست داشتنی بودن زیادی مسئله‌دار هستید. حقیقت ندارد، اتفاقاتی که برایتان رخ داده‌اند را قبول کنید و خودتان را ببخشید و به جلو حرکت کنید.

۲. هما‌‌‌ن‌قدر که به دیگران اهمیت می‌دهید به خودتان نیز اهمیت دهید. اگر می‌بینید همیشه مراقب دیگران هستید و یا فرزندانی دارید، کار سختی پیش رو دارید. به خاطر داشته باشید همان اندازه که مراقب خودتان هستید توانایی شما برای مراقبت از دیگران نیز بیشتر می‌شود.

– خودتان را در اولویت آخر نگذارید، بلکه کارهایی انجام دهید که نشان می‌دهد به خودتان اهمیت می‌دهید. خودتان را به یک ماساژ یا حمام مهمان کنید. هر روز کاری خاصی را فقط برای خودتان انجام دهید.

– این شامل حفظ مرزها و نه گفتن نیز می‌شود. اگر به آرامش نیاز دارید، به بیرون رفتن با دوستانتان نه بگویید.

۱۰ دلیل که هورمون اکسی توسین هورمون عشق شگفت‌انگیزترین مولکول جهان است

۳. سپاسگزار باشید. افراد حق‌شناس از سلامتی بهتری برخوردارند و سطح بالاتری از شادی را از خود نشان می‌دهند. برای قدردانی از چیزهای که اطراف‌تان را احاطه کرده‌اند و مهم‌تر از همه برای آن کسی که هستید، راه‌هایی پیدا کنید.

– به ویژگی‌های که درباره خودتان دوست دارید فکر کنید. شاید بسیار مهربان، بخشنده یا شنونده خوبی باشید. شاید به آسانی مهارت‌های جدید را یاد بگیرید. شاید نقاشی‌های زیبایی خلق می-کنید یا همانند یک حرفه‌ای سیم‌کشی برق را انجام می‌دهید. لحظه‌ای تمرکز کنید و سپاسگزار باشید.

۴. نگرش خوبی داشته باشید. حتی اگر شرایط بر وفق مراد نیست چیز مثبتی پیدا کنید، چه کوچک و چه بزرگ. داشتن یک نگرش مثبت فواید زیادی برای سلامتی جسم و روح دارد از جمله پریشانی و اضطراب کمتر و طول عمر بیشتر. وقتی افکار منفی در ذهن‌تان شکل می‌گیرد، بخصوص در مورد خودتان، آنها را به افکار مثبت تبدیل کنید.

– با خودتان مثبت‌ حرف بزنید تا افکار منفی‌تان‌ به افکاری مثبت تبدیل شوند.

– با افکارتان در مورد موقعیت‌های جدید مبارزه کنید. به جای اینکه بگویید من همه چیز را خراب می‌کنم، من احمق هستم! بگویید: افتخار می‌کنم که کار‌ جدیدی را امتحان کردم و از پس آن بر می‌آیم.

– اگر فکر می‌کنید من در ملاقات با آدم‌ها خیلی بد عمل می‌کنم، به جای آن بگویید خیلی مایلم که مهارت‌های اجتماعی جدید را یاد بگیرم و با افرادی از جنس خودم ملاقات کنم و می‌دانم که در پیدا کردن دوست موفق خواهم بود.

نشانه های عاشق شدن: ۱۳ نشانه علمی که ثابت میکند دل باخته‌اید!

۵. به کارهایی مشغول شوید که موجب خوشحالی‌تان می‌شوند. شاد بودن بخشی از ابراز عشق به خودتان است. با انجام کار‌های که باعث می‌شود احساس خوبی داشته باشید، برای خود شادی ایجاد کنید. کار‌هایی انجام دهید که موجب می‌شوند جسم، ذهن‌، عواطف و روحتان احساس خوبی داشته باشد. شادی تا حد زیادی به تلاش شما برای ساختن یک زندگی مثبت بستگی دارد.

– می‌توانید به مراقبه، یوگا، نقاشی یا طراحی، کایاک سواری، کوهنوردی، و موی‌تای بپردازید یا در بحث‌های پر هیجان مشارکت کنید. به چیزی که خنده را بر لبان‌تان می‌آورد فکر کنید و بلافاصله آن را انجام دهید.

۶. زمانی را به تنهایی بگذرانید. بخش مهمی از مراقبت شخصی این است که مدت زمانی را به تنهایی بگذرانید. اگر فرزندانی دارید یا اتاق‌تان مشترک است، کار سختی خواهد بود، اما اختصاص دادن زمانی به خود بسیار مهم است. تنهایی به شما کمک می‌کند آرامش داشته باشید، مشکلات را کنار بگذارید، ذهن خود را دوباره راه‌اندازی کنید و خودتان را کشف کنید. از این که مدت زمانی را به تنهایی سپری می‌کنید احساس گناه نکنید. با این کار می‌توانید با در اولویت گذاشتن شادی خود، روابط‌تان را بهبود ببخشید و به خودتان اجازه دهید از نو تازه شوید.

– نکته مهم آن است که توجه کنید تنها بودن به معنای سر زدن به رسانه‌های اجتماعی نیست. سعی کنید کار‌های انجام دهید که زندگی شما را غنی می‌کند و به شما احساس خوبی می‌دهد مثل پیاده روی یا خاطره نویسی.

– اگر در تلاش هستید مدت زمانی را به تنهایی سپری کنید قبل از دیگر افراد بیدار شوید یا وقت نهار را تنها باشید. از شریک خود بخواهید یک ساعت در هفته از فرزندان‌تان مراقبت کند تا بتوانید از منزل بیرون رفته و زمانی را در تنهایی سپری کنید.

۳۰ راه افزایش اکسی توسین (هورمون عشق) در بدن

۷. قبول کنید که برای کامل بودن به یک شریک نیاز ندارید. بعضی از افراد باور دارند که خوشبختی و عشق را فقط در یک رابطه می‌توانند تجربه کنند یا یک رابطه ناموفق باز بهتر از رابطه نداشتن است. ادامه دادن رابطه‌ای که به درستی پیش نمی‌رود یعنی احترام نگذاشتن به خود یا شریک‌ زندگی‌تان. خلوت کردن با تنها بودن فرق دارد، و ارزش آن را ندارد که بخاطر احساس کامل شدن در برابر فشار‌های اجتماعی تسلیم شوید.

– اگر ناراحت هستید یا بخاطر مجرد بودن بی‌حوصله هستید، از موقعیت‌تان نهایت استفاده را بکنید. فرصت‌هایی را دنبال کنید که انجام دادنش با شریک‌تان یا خوانواده مشکل است. به سفر بروید، دوستان صمیمی به‌دست آورید، و از آزادی همیشگی خود لذت ببرید.

شیوه های عشق ورزیدن

رپورتاژ

بخش دوم: عشق ورزی به معشوق

۱. تعهد. برای رابطه‌تان تلاش کنید و برای بهبود آن سخت کار کنید. در مورد اهداف رابطه‌تان و این که به کجا می‌رود، با صراحت با شریک‌تان صحبت کنید. اگر فقط به رابطه‌ای کوتاه مدت علاقه‌مند هستید، صادق باشید. اگر چشم‌تان دنبال رابطه‌ای جدی و طولانی مدت است، صادق باشید. هیچ مشکلی با این دو نوع عشق وجود ندارد، اما باید مطمئن شوید شریک‌تان هم به همان نوع عشقی پایبند است که شما پایبند هستید.

– به آن فرد و رابطه متعهد باشید. کاری کنید که شریک‌تان احساس خاص بودن کند و در جهت بهبود این رابطه تلاش کنید.

۲. صمیمی باشید. کلمه صمیمیت اغلب با رابطه‌ی جنسی در ارتباط است، اما صمیمیت عاطفی بخش عمده‌ای از رابطه‌ی عاشقانه است. صمیمیت عاطفی یعنی به خودتان اجازه دهید، در کنار شریک‌تان احساس آسیب‌پذیری کنید و آن را بیان کنید. اجتناب از آسیب‌پذیری می‌تواند مانند عقب نشینی، حمله، یا تهمت زدن باشد. برعکس صمیمیت می‌تواند مانند در میان گذاشتن ترس‌ها، ناراحتی، و ناامیدی‌تان با شریک‌تان باشد. احساسات یا شرایطی که قبلا خطرناک احساس می‌شدند الان در یک رابطه صمیمی بخاطر آسیب‌پذیری و اعتمادی که پیشرفت کرده است، بی‌خطرتر احساس می‌شوند.

– وقتی احساس آسیب‌پذیری می‌کنید ( مثل تجربه ترس، غم و اندوه، شرم یا لطمه خوردن)، یک لحظه مکث کنید. هر احساسی را که پدیدار می‌شود قبول کنید و از آن خودداری نکنید؛ آن‌ را حس کنید. با خود احساس همدردی کنید و با ملایمت با آن برخورد کنید.

– لحظه‌های آسیب‌پذیری تان را در میان بگذارید و به شریک‌تان اجازه دهید از شما حمایت کند.

۱۱ نشانه عشق دروغین را بشناسید

۳. قبول کنید که عشق پویا است. اگر نگران هستید جذابیت اولیه و عشق‌تان در حال کمرنگ شدن باشد، بدانید که عشق همانند امواج اتفاق می‌افتد. بعضی اوقات به شدت احساس می‌کنید که عاشق فردی شده‌اید و سایر اوقات حس می‌کنید عشق کمتری به شریک‌تان دارید یا او حس کمتری به شما دارد. فروکش کردن احساساتتان به معنای آن نیست که این وضعیت برای همیشه ادامه پیدا می‌کند. زندگی به صورت چرخه‌ای اتفاق می‌افتد و کاملا عادی است که عشق‌تان بالا و پایین‌هایی را تجربه کند.

– چیزهای زیادی باعث به وجود آمدن پستی و بلندی‌هایی در عشق می-شوند، مثل بچه دار شدن و افزایش سن. می‌توانید از پس آنها بربیایید.

۴. پذیرای عشق باشید. لازم نیست شما عشق را در رابطه‌تان کنترل کنید، به شریک‌تان اجازه دهید به شما ابراز عشق کند. پذیرش عشق در بعضی از افراد باعث ایجاد احساس آسیب‌پذیری می‌شود زیرا مستلزم رها کردن کنترل است. شاید حالا احساس کنید مدیون هستید، اما بیخیال آن شوید و از تجربه پذیرش عشق لذت ببرید. در عشق بدهی وجود ندارد و چندین برابر می‌شود.

۲۷ نشانه عشق واقعی که حتما باید بدانید

۵. شریک خود را لمس کنید. لازم نیست این لمس کردن جنسی باشد، اما یک آغوش گرم و طولانی یا گرفتن دست شریک‌تان، راهی برای برقراری ارتباط است. عشق خود را با شروع و حفظ تماس جسمانی به شریک‌تان ابراز کنید. مهربانی راهی برای نشان دادن توجه، قدردانی، و سایر احساسات مثبت و نزدیک‌کننده است.

– به کمک مهربانی می‌توانید علاقه‌تان را به شریک‌تان نشان دهید و احساس کنید دوست داشتنی هستید.

۶. از شریک خود قدردانی کنید. بعضی اوقات راهی که با آن با شریک خود ارتباط برقرار می‌کنید غیرقابل تفسیر است، اما قدردانی همیشه قابل فهم است. با سپاسگزاری از شریک‌تان از او قدردانی کنید. از شریک خود تشکر کنید تا نشان دهید به تلاش‌های او در رابطه‌تان توجه می‌کنید. به خاطر کار‌هایی که شریک‌تان انجام می‌دهد و صفاتی که محبوب‌تان دارد سپاسگزار باشید.

۵۰ حقیقت شگفت‌انگیز در مورد عشق و عاشقی

۷. در زندگی شریک همدیگر باشید. هدف کلی زندگی با افرادی که دوستشان دارید دست و پنجه نرم کردن با چالش‌های زندگی به کمک یک‌دیگر است. باهم به دنبال راه چاره باشید، مشکلات را حل کنید و در مواقع سختی همدیگر را تسلی ببخشید. نمی‌توانیم به تنهای از پس همه مشکلات برآییم، ما قادر نیستیم همه چیز را بدانیم…اما خیلی‌ها به کمک یک‌دیگر و با معجزه عشق از پس هر مشکلی برمی‌آیند.

بخش سوم: عشق ورزیدن برخلاف تفاوت‌ها

۱. انتظار کامل بودن را نداشته باشید. توقع نداشته باشید فردی را که دوست دارید یا حتی خودتان کامل و بی‌نقص باشید زیرا فقط باعث انتظارات واهی و باورنکردنی می‌شود. هیچ یک از شما قادر نخواهید بود با این استانداردها زندگی کنید و در آخر هر دو شما در معرض آسیب و ناامیدی قرار خواهید گرفت. به خود و شریک‌تان سخت نگیرید، و انتظار وقوع اشتباهات را هم داشته باشید.

۲. از زندگی درس بگیرید و آن را در روابط‌تان استفاده کنید. بله، اتفاقات بد ممکن است در رابطه‌تان رخ دهد. ممکن است حرف اشتباهی بزنید یا شریک‌تان احساسات شما را جریحه‌دار کند. این اتفاق‌ها می‌افتد. وقتی مشکلی پیش می‌آید (حتی وقتی این‌ها مشکلات زندگی‌تان است) مهمترین بخش درس گرفتن از مشکلات و پیشروی به جلو است. سعی کنید از موقعیت‌های منفی بیشترین بهره را ببرید، و با رشد و کسب تجربه آنها را به چیز‌هایی مثبت تبدیل کنید. صادقانه سعی کنید دیدگاه مخاطب‌تان را در مورد هر بحث جدی در نظر بگیرید.

– اگر اشتباه کرده‌اید، معذرت بخواهید و اشتباه خود را گردن بگیرید. روابط خوب نارضایتی‌ها را برطرف می‌کند و جو را عوض می‌کند.

۲۱ سوال که شناخت خود را از شریک عشقی تان محک بزنید

۳. اختلافات را برطرف کنید. کار سختی است که از کسی ناراحت یا عصبانی باشید ولی در عین حال او را دوست بدارید. خواه شما یا شریک‌تان باشید که کنترل خود را از دست می‌دهید یا از دعوا خودداری می‌کنید، در واقع در سطح شادی زوج‌ها تفاوتی وجود ندارد. مهم‌ترین نکته آن است که پس از دعوا شادی را با یک‌دیگر پیدا کنید.

– مراقب باشید که همیشه فرصتی برای آشتی وجود دارد. چه در حال داد و بیداد کردن باشید یا قبل از بالاگرفتن بحث کنار هم نشسته باشید، تقریبا هر نوع از دعوایی اجازه می‌دهد به نوعی باهمدیگر آشتی کنید. مهم نیست که شما و شریک‌تان چگونه دعوا می‌کنید، مطمئن شوید که در آخر صحبت‌های هر دوی شما شنیده شده باشد و بتوانید به توافق برسید.

۴. احساسات مثبت و منفی‌تان را در قبال یکدیگر متعادل کنید. تعادل امر مهمی در ایجاد یک رابطه شاد و عاشقانه است. تحقیقیات نشان می‌دهد در رابطه با ثبات با گذر زمان، نرخ جادویی تعاملات مثبت و منفی در روابط، پنج به یک است، یعنی در ازای هر پنج تعامل مثبت یک تعامل منفی وجود دارد. وقتی یک عمل منفی را در برخورد با شریک‌تان تشخیص می‌دهید، تمام تلاش‌تان را بکنید تا برای برگردادن تعادل به رابطه‌تان تعاملات مثبتی را مهیا کنید.

– تعاملات مثبت شامل صمیمت جسمانی از جمله لمس کردن، لبخند زدن و خندیدن است.

نوشته‌های مرتبط