درمان یائسگی: 16 درمان خانگی یائسگی که بسیار موثر هستند

روش های خانگی برای درمان یائسگی عبارتند از ورزش منظم، خواب کافی آرامش و مراقبت مناسب از دندان‌ها. استفاده از گیاهان دارویی موثر مانند کوهوش سیاه، جینسنگ، سنبل الطیب، مریم‌گلی، شبدر قرمز، گیاه دارویی پنج‌انگشت، کاوا و گل راعی به تسکین علائم مختلف مرتبط با یائسگی کمک می‌کنند. داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل با مصرف محصولات سویا و مقدار کافی ویتامین E، ویتامین D و کلسیم نه تنها ممکن است به تسکین علائم کمک کند، بلکه در پیشگیری از بیماری‌های مرتبط با یائسگی نیز مفید است.

یائسگی چیست؟

یائسگی یا “تغییر زندگی” مرحله‌ای در زندگی یک زن است که پایان دوره‌های قاعدگی یا چرخه‌ی ماهانه را نشان می‌دهد، رویدادی طبیعی که معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که زن به اواخر دهه‌ی ۴۰ یا اوایل اوایل ۵۰ سالگی می‌رسد و نشان‌دهنده‌ی اتمام دورانی است که زن توانایی باردار شدن را دارد. یائسگی پایان نقش‌های مهمی است که تخمدان‌ها بر عهده دارند: ترشح تخمک، آزاد شدن هورمون‌های استروژن و پروژسترون، شکل‌گیری و ریختن پوشش رحم یا دوره‌های ماهانه.

درمان‌های خانگی یائسگی

بسیاری از زنان با اعمال تغییراتی خاص در رژیم غذایی، سبک زندگی و استفاده از داروهای خانگی، تسکین بسیاری از علائم یائسگی را تجربه کرده‌اند. در ادامه با این روش‌های خانگی برای درمان علائم و نشانه‌های یائسگی آشنا خواهید شد.

۱. قدرت محصولات سویا را دست کم نگیرید!

محصولات سویا مانند توفو ممکن است در طول دوران یائسگی سودمند باشند. مطالعات نشان داده‌اند که محصولات سویا حاوی مقادیر زیادی از فیتواستروژن‌ها هستند که به نام ایزوفلاون‌ها شناخته شده‌اند و به حفظ سلامت قلب و عروق و در عین حال سلامت استخوان کمک می‌کنند. این مولفه‌ها با ویژگی‌های شبیه به استروژن می‌توانند در کاهش علائم مربوط به قاعدگی و بعد از یائسگی نیز مفید باشند.

۲. گیاه دارویی کوهوش سیاه

کوهوش  سیاه یک داروی گیاهی فوق‌العاده و شناخته‌شده است که می‌تواند در طول یائسگی مفید باشد. این گیاه نیز در درمان بسیاری از مشکلات بهداشتی زنان مانند مشکلات قاعدگی مانند از جمله علائم پیش از قاعدگی و دیسمنوره موثر است. کوهوش سیاه غنی از ترکیبات سالم است از جمله فلانوییدها، تری‌ترپن گلیکوزیدها و اسیدهای معطر که تاثیر مثبتی بر گیرنده‌های سروتونین دارند. این اثر سودمند سروتونرژیک کوهوش  سیاه ممکن است در از بین بردن گرگرفتگی و بهبود خلق و خوی مفید باشد. به غیر از این، کوهوش سیاه به از بین بردن علائم وازوموتور در زنانی که از سرطان پستان رنج می‌برند، کمک می‌کند.

۳. گل راعی

گل راعی یکی دیگر از گیاهان دارویی است که بنابر برخی مطالعات ثابت شده که برای بهبود علائم یائسگی فایده دارد. این گیاه دارویی به عنوان یک فاکتور ضد افسردگی مؤثر عمل می‌کند و به کاهش ریزش موها، اختلال خواب، نوسانات خلقی خفیف مرتبط با یائسگی کمک می‌کند. یک نکته‌ی احتیاطی که باید در این‌جا ذکر شود این است که گیاه دارویی گل راعی به عنوان یک عامل ضد افسردگی عمل می‌کند و به همین دلیل نباید با سایر داروهای ضد افسردگی مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این، این گیاه همچنین ممکن است با داروهایی مانند وارفارین و دیگوکسین تداخل داشته باشد.

۴. گیاه دارویی سنبل الطیب

سنبل الطیب یک گیاه دارویی است که به مدت بیش از ۱۰۰۰ سال به دلیل اثرات آرامش‌بخشی که داشته‌است محبوبیت خود را حفظ کرده‌است. خواص هیپنوتیک (خواب‌آور) این گیاه دارویی ممکن است در درمان اختلالات خواب همراه با یائسگی مفید باشد.

۵. گیاه دارویی کهندار

گیاه دارویی کهندار نیز توسط مطالعات مختلف مورد ارزیابی قرار گرفته‌است و ثابت شده که در درمان مشکلات مرحله‌ی بعد از یائسگی مفید است. نکته‌ی مهم در این‌جا این است که گیاه کهندار ممکن است با داروهای ضد انعقاد تداخل داشته باشد و این احتمال وجود دارد زمان لخته شدن خون را در زنانی که از این دارو استفاده می‌کنند، کاهش دهد.

۶. گیاه دارویی پنج‌‌انگشت

توت‌های گیاه دارویی پنج انگشت دارویی هستند که اثربخشی آن‌ها در طول زمان اثبات شده‌است. این گیاه دارویی باعث تسکین علائم یائسگی می‌شود. پنج‌انگشت توسط مقامات بهداشتی آلمان مورد تایید قرار گرفته‌است. تسکین درد و حساسیت به لمس پستان، علائم پیش از قاعدگی و درمان پریود نامنظم از جمله اثرات مثبت این گیاه دارویی است. این توت‌های سالم قادرند به بازگرداندن سطوح هورمون‌های پروژسترون کمک کنند. روغن معطر گیاه دارویی پنج‌انگشت برای درمان گرگرفتگی، افسردگی و خونریزی بیش از حد که ممکن است در طول دوره یائسگی رخ دهد، همواره مورد اعتماد بوده‌است.

۷. مریم‌گلی

یکی دیگر از درمان‌های شگفت‌انگیز که در طول یائسگی موثر است، استفاده از گیاه دارویی مریم‌گلی است. چنان‌چه واژه‌ی لاتین مریم‌گلی به معنای “درمان” است، عصاره‌های این گیاه دارویی به درمان بسیاری از مشکلات بهداشتی از جمله عرق کردن بیش از حد و گرگرفتگی کمک می‌کنند. مطالعات تأیید اثربخشی گیاه مریم‌گلی را در کاهش قابل‌توجه تعداد دفعات گرگرفتگی و سایر علائم یائسگی به اثبات رسانده‌اند.

۸. رژیم غذایی غنی از ویتامین E

رپورتاژ

مصرف ویتامین E نیز می‌تواند علائم مربوط به یائسگی را کاهش دهد. مطالعات نشان داده‌اند که ویتامین E ممکن است در درمان گرگرفتگی‌ها، تغییرات خلقی، تعریق شبانه و خشکی واژن مفید باشد. مطالعه‌ی دیگری نشان داده‌است که سطوح پایین ویتامین E در بدن با افزایش خطر ابتلا به پوکی استخوان در زنان یائسه همراه است. مصرف مناسب ویتامین E به بهبود تراکم مواد معدنی استخوان در زنان سالم که در دوره‌ی یائسگی به سر می‌برند، کمک می‌کند.

۹. ورزش منظم

درگیر شدن در نوعی ورزش ایروبیک ممکن است می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در حفظ سلامتی در دوران یائسگی داشته باشد. ورزش شدید از جمله دویدن، دوچرخه‌سواری، و تمرینات مقاومتی نه تنها به کاهش وزن کمک ­می‌کند بلکه در کاهش گرگرفتگی و تعریق شبانه نیز تاثیر دارد، خلق و خوی شما را بهبود می‌دهد، شما را پر انرژی و سرحال نگه می‌دارد، باعث بهبود کیفیت خواب می‌شود، سلامت استخوان‌ها را بهبود می‌بخشد و هورمون‌ها را در بدن متعادل می‌کند. در کل، بهبود علائم یائسگی توسط تمرینات ورزشی ثابت شده‌است.

۱۰. کلسیم و ویتامین D

مصرف ویتامین D و کلسیم در طول دوران یائسگی برای جلوگیری از تحلیل رفتن استخوان‌ها بسیار حیاتی است. گنجاندن محصولات لبنی کم چرب ازجمله شیر و ماست در رژیم غذایی می‌تواند به حفظ سلامت استخوان‌ها کمک می‌کند.

۱۱. بهداشت دهان و دندان

سطح کلسیم و استروژن به غیر از تاثیری که روی سلامت استخوان‌ها دارد، نقش مهمی ‌نیز در حفظ سلامت دندان‌ها ایفا می‌کند. کمبود استروژن و کلسیم در دوران یائسگی می‌تواند به اختلال لثه و پوکی استخوان که ممکن است روی استخوان‌های فک تاثیر بگذارد منجر شود. استفاده از نخ دندان به طور روزانه، و شستن دندان‌ها با مسواک نرم می‌تواند به تمیز نگه داشتن دهان و جلوگیری از شل شدن دندان که ممکن است باعث بیماری لثه شود، کمک کند. بیماری لثه نیز در افزایش خطر ابتلا به دیابت و اختلالات قلب در زنان یائسه دخیل است.

۱۲. شبدر قرمز

شبدر قرمز یکی دیگر از داروهای موثر است که می‌تواند در طول یائسگی ارزشمند باشد. مطالعات نشان داده‌اند که ایزوفلاون موجود در شبدر قرمز در کاهش سطح کلسترول و تری‌گلیسیرید موثر است و اثرات مثبتی بر سلول‌های واژن دارد. این گیاه همچنین به کاهش فرکانس علائم مرتبط با یائسگی کمک می‌کند.

۱۳. جینسنگ

جینسنگ قرمز یک درمان مؤثر برای از بین بردن علائم یائسگی است. مطالعات نشان داده‌اند که مصرف جینسنگ قرمز به کاهش کلسترول کل و LDL (کلسترول بد) در بدن کمک می‌کند. این اثر محافظتی به سلامت قلب و عروق در زنان یائسه کمک می‌کند.

۱۴. خواب عمیق

خواب کافی یکی از موارد ضروری در دوران یائسگی است و آرامش بدن و ذهن را تضمین می‌کند. خواب دارای اثراتی مانند رژیم غذایی متعادل و ورزش دارد و به بازگرداندن سیستم واکنش استرس بدن کمک می‌کند. خواب ناکافی باعث می‌شود بدن در برابر پذیرفتن انواع بیماری‌ها از جمله مشکلات حافظه و مقاومت به انسولین مستعد باشد. خواب در اتاق تاریک موجب تولید هورمون ملاتونین می‌شود و به این ترتیب کیفیت خواب را بهبود می‌دهد. راه‌حل‌های دیگر مانند حضور در نور طبیعی روز برای مدتی، نوشیدن یک فنجان شیر گرم، حمام آب گرم و پیاده‌روی تند ممکن است به بهبود اوضاع خواب‌تان کمک کند.

۱۵. کاوا

عصاره‌ی کاوا نیز یک درمان موثر گیاهی است که می‌تواند در طول یائسگی ارزشمند باشد. یک مطالعه‌ی تحقیقی اثر عصاره‌ی کاوا را همراه با درمان جایگزینی هورمون در کاهش اضطراب مرتبط با یائسگی حمایت کرده‌است. عصاره‌ی کاوا ممکن است با سوخت و ساز داروهای ضد اضطراب تجویزی تاخل ایجاد کند و برای اضطراب موقعیتی کوتاه مدت توصیه می‌شود. استفاده از کاوا در بسیاری از کشورها ممنوع و محدود است، بنابراین قبل از استفاده از آن با پزشک‌تان مشورت کنید.

۱۶. تغییرات غذایی

اعمال برخی تغییرات در رژیم غذایی ممکن است به بهبود نشانه‌های یائسگی کمک کند. به مواد غذایی مصرفی‌تان دقت کنید تا ببینید که کدام موارد سبب بروز گرگرفتگی در شما می‌شود. به طور کلی، از مصرف نوشیدنی‌های بسیار گرم، کافئین، الکل و غذاهای تند پرهیز کنید و به این ترتیب کاهش دفعات گرگرفتگی را تجربه خواهید کرد. نوشیدن مقدار زیادی آب سرد و سایر مایعات خنک و سالم ممکن است در کنترل گرگرفتگی و همچنین سلامت عمومی مفید باشد. اضافه کردن میوه‌های تازه، سبزیجات و غلات کامل در رژیم غذایی می‌تواند به حفظ سلامت کلی در طول یائسگی کمک کند.

به غیر از موارد قید شده، پوشیدن لباس‌های سبک تولید شده از محصولات طبیعی ممکن است به شما در کم کردن تعداد دفعات گرگرفتگی کمک کند. تکنیک‌های آرام‌سازی مانند تنفس عمیق، ماساژ برای ریلکس کردن عضلات می‌توانند اثر آرام‌بخش ایجاد کنند. انجام تمرینات کگل می‌تواند به بهبود عضلات کف لگن کمک کند و در مبارزه با بی اختیاری ادرار یا نشت ادرار مفید باشد. فعال بودن از نظر جنسی جریان خون را در واژن افزایش می‌‌دهد. سیگار را ترک کنید، زیرا ممکن است باعث بروز گرگرفتگی در زنان شود و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، پوکی استخوان و سرطان را افزایش دهد.

حفظ یک سبک زندگی سالم، داشتن یک رژیم غذایی متعادل، ورزش منظم، داشتن دیدگاه مثبت و از همه مهم‌تر احساسات مثبت و زیبای درونی می‌توانند تاثیر فوق العاده‌ای در بهبود علائم یائسگی داشته باشند.

شاد بمانید و به زن بودن‌تان افتخار کنید!

نوشته‌های مرتبط