درمان کیست تخمدان: 17 درمان خانگی درد کیست تخمدان

آیا چیزی درباره‌ی کیست تخمدان می‌دانید؟ در واقع، کیست تخمدان توده‌ها یا کیسه‌هایی هستند که از مایعات پر شده‌اند. قطعا، این بیماری فقط مختص زنان است. این کیست‌ها در طول تخمک‌گذاری به وجود می‌آیند یعنی وقتی که تخمدان شروع به آزاد سازی تخمک‌ها می‌کند. کیست تخمدان ممکن است در یک یا هر دو تخمدان به وجود بیاید. این بیماری در بین زنان بسیار شایع و شناخته شده است. آن‌ها در طول زندگی‌شان از ابتلا به کیست تخمدان رنج می‌برند. کیست‌های تخمدان در طول چرخه‌ی قاعدگی یک زن به وجود می‌آیند.

اکثر کیست‌های تخمدان هیچ ضرری به فرد مبتلا نمی‌رسانند و ممکن است به خودی خود بعد از مدتی از بین بروند. اما، اگر کیست تخمدان بزرگ باشد می‌تواند بر تخمدان تاثیر بگذارد. در این صورت، به عمل جراحی نیاز است.

کیست‌های تخمدان به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند. کیست فولیکولار و و کیست کورپوس.

چه چیزی باعث به وجود آمدن کیست‌های تخمدان می‌شود؟

در واقع، دلیل به وجود آمدن کیست‌های تخمدان روشن نیست. اما، بعضی از عوامل هستند که باعث می‌شوند خطر ابتلای شما به کیست تخمدان بیشتر شود از جمله:

– داروها: استفاده از کلومیفن – داروی باروری – می‌تواند شکل‌گیری کیست‌های تخمدان را تحریک کند.

– بارداری: کیست‌های تخمدان می‌توانند در طول بارداری به وجود بیایند.

– عدم تعادل هورمونی.

– سابقه‌ی پزشکی: زنی که قبلا کیست تخمدان داشته است ممکن است در معرض خطر بیشتر ابتلاء مجدد به این بیماری قرار داشته باشد.

– بی‌نظمی در چرخه‌ی قاعدگی

– سیگار کشیدن

– پرکاری تیروئید

علائم ابتلا به کیست تخمدان چیست؟

در حالت عادی کیست‌های تخمدان بر فرد مبتلا به این بیماری تاثیر نمی‌گذارد. بنابراین، کسانی که کیست تخمدان دارند هیچ علامتی در آن‌ها وجود ندارد. در واقع، بسته به نوع متفاوت کیست‌های تخمدان افراد از علائم متفاوتی رنج خواهند برد. در اکثر موارد، کیست‌های تخمدان از نوع کنشی هستند (آنچه کارکرد اندام را تحت تاثیر قرار می‌دهد ولی در ساختار آن تغییری به وجود نمی‌آورد). آن‌ها به سه دسته‌ی اصلی تقسیم می‌شوند شامل کیست‌های فولیکولی، کورپوس لوتئوم و کیست‌های غیر فولیکولی.

– پوشیده شده توسط یک فولیکول: معمولا، وقتی یک تخمک «می‌رسد» و قصد دارد از فولیکول بیرون بیاید، فولیکول باز خواهد شد و تخمک از آن آزاد می‌شود. اما، اگر فولیکول باز نشود، کیست فولیکولی به وجود خواهد آمد. این نوع کیست تخمدان معمولا به خودی خود ظرف سه ماه از بین می‌رود.

– کیست‌های کورپوس لتوئوم: این کیست تخمدان وقتی به وجود می‌آید که فولیکول بسته می‌شود و کمی مایع درون آن وجود دارد. این نوع هم ممکن است خودش ظرف ۳ ماه از بین برود. اما اگر دچار این نوع کیست تخمدان شده‌اید، ممکن است بعضی از علائم مانند خونریزی یا درد را تجربه کنید.

– کیست‌های غیر کنشی: داشتن تعدادی از کیست‌های کوچک، ناراحتی نامیده می‌شود که در بعضی از زنان اتفاق می‌افتد. به این بیماری در اصطلاح پزشکی «سندرم تخمدان پلی‌کیستیک» می‌گویند. زنانی که کیست‌های غیر کنشی دارند به سختی می‌توانند صاحب فرزند شوند.

در کل، این علائم فقط وقتی آشکار می‌شوند که کیست‌های تخمدان بزرگ شده باشند.

از جمله علائم رایج بزرگ شدن کیست‌های تخمدان عبارتند از:

– وجود نفخ یا باد کردگی در شکم

– احساس درد هنگام اجابت مزاج

– نا منظم شدن چرخه‌ی قاعدگی

– دردناک شدن استخوان‌های لگن

– احساس درد موقع مقاربت

– وجود احساس حالت تهوع

– احتمال استفراغ کردن.

اگر از کیست تخمدان رنج می‌برید، نباید خیلی نگران باشید چون همان طور که در فوق اشاره کردیم، کیست‌ها تخمدان در اکثر موارد ضرری ندارند و ممکن است ظرف چند ماه از بین بروند. لطفا برای یافتن بهترین درمان خانگی جهت از بین بردن سریع کیست‌های تخمدان ادامه‌ی مقاله را با دقت مطالعه فرمایید.

۱. گرما

به خاطر وجود کیست‌های تخمدان، در ناحیه‌ی شکم‌تان احساس درد خواهید داشت که گاهی شما را کمی خسته می کند. بنابراین، از بین بردن این درد بسیار واجب است. گرما (یا حرارت) یکی از اولین توصیه‌های طبیعی برای رهایی از درد کیست‌های تخمدان است که بهتر است برای مبارزه با درد شکم ناشی از کیست تخمدان آن را به کار ببندید. گرما می‌تواند به کاهش گرفتگی عضلات و همچنین درد شکم کمک کند.

دستورالعمل:

– یک بطری آماده کنید

– بطری را از آب داغ پر کنید

– درب آن را محکم ببندید

– بطری را روی شکم‌تان و قسمت پایین لگن قرار دهید

– بگذارید بطری به مدت ۱۵ دقیقه بماند.

 

۲. پک روغن کرچک

پک روغن کرچک درمان طبیعی دیگری است که می‌توانید برای رهایی از علائم کیست‌های تخمدان به کار ببندید. علت کارساز بودن آن این است که روغن کرچک در از بین بردن بافت‌های اضافی و همچنین مواد سمی موجود در بدن بسیار موثر عمل می‌کند. به علاوه، سیستم جریان خون و غدد لنفاوی را تقویت و همچنین به کاهش و از بین بردن کیست‌های تخمدان بسیار کمک می‌کند.

– یک حوله‌ی کتان را که برای استفاده دور شکم‌تان به اندازه کافی بزرگ است انتخاب کنید

– آن را از وسط تا بزنید

– مقدار کمی روغن کرچک روی حوله بریزید (۲ قاشق غذاخوری)

– حوله را همان طور در حالت تا شده نگه دارید تا روغن آن را خیس کند

– سپس، حوله را مجددا باز کنید.

– حوله را در پلاستیک بپیچید

– یک تکه کهنه زیر خودتان پهن کنید.

-روی آن کهنه دراز بکشید

– حوله‌ی کتان خیس خورده را روی شکم‌تان قرار دهید.

– یک بطری پر از آب گرم روی آن بگذارید.

– یک پتوی بزرگ برای پوشاندن بدن‌تان استفاده کنید.

– بگذارید این پک به مدت نیم ساعت بماند.

– شکم‌تان را با مخلوط جوش شیرین و آب بشویید.

– این فرایند را سه بار در هفته به مدت ۳ ماه متوالی تکرار کنید.

نکته: این درمان در طول دوره‌ی قاعدگی توصیه نمی‌شود.

۳. حمام نمک اپسوم

در مرحله بعد، می‌توانید از نمک اپسوم نیز برای حمام کردن جهت رهایی از درد ناشی از کیست‌ّهای تخمدان استفاده کنید. مطمئن هستیم این سوال در ذهن شما نقش می‌بندد که نمک اپسوم چگونه بر کیست تخمدان اثر می‌گذارد. اینگونه می‌توان توضیح داد که نمک اپسوم به لطف محتوای بالای منیزیم سولفاتی که دارد راهی خوب برای آرامسازی عضلات، کاهش درد ناشی از کیست‌ّهای تخمدان است.

– وان حمام را آماده کنید.

– وان را از آب گرم پر کنید

– کمی نمک اپسوم درون وان بریزید (یک فنجان کافی است)

– سپس، چند قطره روغن معطر اسطوخودوس درون وان بریزید

– آن‌ها را خوب هم بزنید تا نمک کاملا حل شود

– خودتان را نیم ساعت در این مخلوط بخیسانید.

– این فرایند را روزی یک بار انجام دهید.

۴. چای بابونه

ممکن است با چای بابونه به خوبی آشنا باشید چون درمان خانگی طبیعی برای معلاجه‌ی بعضی از مشکلات سلامتی است. این چای در مبارزه با درد ناشی از کیست‌های تخمدان واقعا خوب عمل می‌کند. به لطف خاصیت ضد درد، چای بابونه راه حلی خوب برای کاهش درد و همچنین سایر علائم آزارنده‌ی کیست های تخمدان است. به علاوه، مصرف یک فنجان چای بابونه‌ی گرم می‌تواند بی‌نظمی پریود را بر طرف کند چون چای گرم به شما کمک می‌کند جریان خون را در رحم و لگن‌تان بهبود ببخشید.

رپورتاژ

– دو قاشق چایخوری بابونه‌ی خشک تهیه کنید

– آن را درون یک قوری بریزید

– کمی آب جوش درون قوری خالی کنید

– سپس در قوری را بگذارید و اجازه دهید این مخلوط به مدت چند دقیقه خیس بخورد.

– مخلوط را صاف کنید.

– کمی عسل به چای اضافه کنید.

– حدود دو فنجان در روز از آن بنوشید.

۵. سرکه‌ی سیب

آیا می‌دانستید کمبود پتاسیم یکی از دلایل ابتلای زنان به کیست‌های تخمدان می‌تواند باشد؟ اگر زنی کیست تخمدان به خاطر چنین کمبودی داشته باشد، سرکه‌ی سیب بهترین راه حل برای درمان کیست تخمدان او خواهد بود. به ویژه، با داشتن مقدار زیادی پتاسیم، سرکه‌ی سیب می‌تواند مقدار پتاسیم مورد نیاز را تامین کند، و خطر ابتلا به کیست‌های تخمدان را به حداقل برساند. به علاوه، سرکه‌ی سیب می‌تواند باعث کوچک شدن کیست‌های تخمدان بشود.

– یک کاسه آماده کنید.

– کمی آب گرم درون این کاسه بریزید.

– مقداری سرکه‌ی سیب به کاسه اضافه کنید (۱ قاشق غذاخوری توصیه می‌شود)

– همچنین مقداری ملاس سیاه به آن اضافه کنید (یک قاشق غذاخوری خوب است)

– این مخلوط را خوب هم بزنید.

– از این مخلوط روزی یک بار بنوشید.

۶. چغندر

به خاطر داشتن ترکیبی به نام بتاسیانین، چغندر قند دارای قدرت تقویت کبد، و کمک به رهایی بدن از مواد سمی است. به علاوه، چغندر قند حالت قلیایی دارد که به آن قدرت متعادل ساختن اسیدیته‌ی بدن را می‌دهد. با مصرف آن از شدت علائم کیست‌های تخمدان کاسته می‌شود.

– آب نصف یک عدد چغندر قند را بگیرید و در یک فنجان بریزید

– یک قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا به آن اضافه کنید.

– همچنین به همان مقدار ملاس سیاه نیز درون فنجان بریزید

– آن‌ها را خوب هم بزنید.

– روزی یک بار با معده‌ی خالی از این مخلوط بنوشید.

۷. زنجبیل

زنجبیل به عنوان یکی از بهترین گیاهان دارویی برای معالجه‌ی بیماری‌های مربوط به التهاب شناخته می‌شود. این گیاه به تسکین التهاب و همچنین درد ناشی از کیست‌های تخمدان کمک می‌کند چون دارای خاصیت ضد التهابی است. به علاوه، می‌تواند گرمای درون بدن را افزایش دهد، و از این طریق باعث انجام قاعدگی بشود. بنابراین، در بین بهترین روش‌های خانگی برای خلاص شدن از کیست‌های تخمدان نیز قرار می‌گیرد.

– یک قوری پر از آب داغ آماده کنید

– یک چای کیسه‌ای زنجبیلی را داخل لیوان بیندازید.

– برای برطرف شدن علائم کیست‌های تخمدان از این چای بنوشید.

– حدودا روزی ۲ لیوان از آن مصرف کنید.

۸. تخم کتان

تخم کتان درمان طبیعی بعدی برای کیست‌ّهای تخمدان است که در این مقاله به آن اشاره می‌شود. ما آن را به عنوان یکی از بهترین درمان‌های خانگی در اینجا فهرست کرده‌ایم چون توانایی متعادل ساختن میزان استروژن و پروژسترون و کاهش کیست‌های تخمدان را دارد. به علاوه، تخم کتان مقدار زیادی فیبر دارد که به بدنمان کمک می‌کند سموم ، مواد زائدی را که می‌توانند موجب به وجود آمدن کیست‌های تخمدان بشوند از بدن دفع کند.

– مقدار کمی تخم کتان آسیاب شده را به وعده‌های غذایی‌تان مانند سوپ‌ها یا ماست اضافه و مصرف کنید.

۹. بادام

اگر به کیست‌های تخمدان مبتلا شده‌اید، بادام گزینه‌ی اعجاب انگیز و خارق‌العاده‌ای در این زمینه است. بادام می‌تواند به ما کمک کند از گرفتگی‌های دردناک ناشی از کیست‌های تخمدان راحت شویم.

– روزی چند عدد بادام خشک و بوداده مصرف کنید

یا

– عصاره‌ی به دست آمده از بادام را روی شکم‌تان بمالید

– به آرامی شکم‌تان را ماساژ بدهید تا کاملا در پوست‌تان نفوذ کند و درد را به سرعت تسکین دهد.

۱۰. مصرف زیاد آب و مایعات

نوشیدن آب بیشتر و همچنین مایعات زیاد یکی از راه‌ حل های فوق‌العاده برای درمان کیست تخمدان است. آب، و همچنین مایعات، می‌توانند مواد سمی بدن را از بین ببرند و درد ناحیه‌ی شکم را تسکین بدهند.

– در روز ۸ تا ۱۰ لیوان آب تازه بنوشید.

– آب نارگیل و همچنین آب سبزیجات سبز مصرف کنید.

۱۱. ریشه‌ی ماکا

ریشه‌ی ماکا درمان خانگی دیگری است که در این مقاله به آن می‌پردازیم. نام دیگر ماکا، «جینسنگ پروئی» است. همان طور که در فوق اشاره شد، عدم تعادل هورمونی یکی از دلایل کیست‌های تخمدان است، در عین حالی که ریشه‌ی ماکا می‌تواند به متعادل ساختن سطح هورمون‌های بدن کمک کند. به علاوه، به تسهیل تولید استروژن نیز کمک می‌کند. به خاطر همین، ریشه‌ی ماکا به یکی از راه‌هایی برای درمان کیست‌های تخمدان تبدیل شده است که ارزش امتحان کردن را دارد.

– هر روز حدود ۳۰۰۰ میلی گرم ریشه‌ی ماکا مصرف کنید.

۱۲. ریشه‌ی کوهوش سیاه

مردم از کوهوش سیاه برای مبارزه با شماری از بیماری‌ها مانند سردردهای میگرنی، درد قاعدگی و غیره استفاده می‌کنند. شما می‌توانید از آن برای درمان کیست‌های تخمدان نیز استفاده کنید چون این گیاه فایده‌های فراوانی برای معالجه‌ی این بیماری دارد. به طور ویژه، ریشه‌ی کوهوش سیاه قدرت کنترل بی‌نظیمی چرخه‌ی قاعدگی را دارد. به علاوه، به لطف خواص ضد التهابی‌اش، می‌تواند به کاهش درد ناشی از کیست‌های تخمدان از طریق کمک به آرامسازی ناحیه‌ی لگن کمک کند. همچنین در کنترل فشار خون نیز موثر است.

– هر روز حدود ۵ تا ۱۰ قطره تنتور ریشه‌ی کوهوش سیاه تازه مصرف کنید.

از این تنتور بیش از ۶ ماه استفاده نکنید.

۱۳. ریشه‌ی دونگ کوئی

ریشه‌ی دونگ کوئی یکی از پر استفاده‌ترین گیاهان در طب سنتی چین بوده است. به آن «جنسینگ زنان» هم می‌گویند. از این گیاه برای درمان مشکلات زنانه‌ی بسیاری مانند عدم تعادل هورمونی زنان، افزایش قدرت باروری، و … استفاده شده است. به مانند ریشه‌ی ماکا، دونگ کوئی نیز توانایی متعادل ساختن هورمون‌های درون بدن‌ را دارد و از خطر ابتلای زنان به کیست‌های تخمدان جلوگیری می‌کند. این ماده همچنین به تسکین درد ناشی از کیست‌های تخمدان کمک می‌کند.

– هر روز حدود ۴.۰۰۰ میلی گرم از آن مصرف کنید.

۱۴. ژل آلوئه ورا

ما نمی‌توانیم فواید حیرت‌انگیز آب آلوئه ورا را برای درمان بسیاری از مشکلات سلامتی به ویژه عفونت‌ها و ناراحتی‌های پوستی انکار کنیم. وقتی صحبت از شیوه‌های رهایی از کیست‌های تخمدان می‌شود آب آلوئه ورا امن‌ترین و راحت‌ترین روش است چون به تعادل هورمون‌ها در بدن کمک می‌کند. همان طور که می‌دانیم، عدم تعادل هورمونی باعث می‌شود به کیست‌های تخمدان مبتلا شوید. بنابراین، استفاده از آب آلوئه ورا می‌تواند از تشکیل کیست های تخمدان جلوگیری کند.

– یک لیوان آب را از برگ‌های آلوئه ورا بگیرید

– کمی عسل خام به آن اضافه کنید

– هر روز از این مخلوط بنوشید.

۱۵. زرد چوبه

زردچوبه یکی از اجزاء لاینفک آشپزی در کشورهای آسیایی است. نه تنها ادویه‌ای خوب است بلکه یک داروی طبیعی حیرت انگیز نیز هست چون زردچوبه حاوی خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است. علاوه بر فایده‌هایی در زمینه‌ی درمان بعضی از بیماری‌ها مانند دیابت، مشکلات کلیوی، بیماری‌های قلبی و … زردچوبه در مبارزه با کیست ‌های تخمدان نیز مفید است.

– زردچوبه را در وعده‌های غذایی روزانه‌تان بگنجانید .

یا

– هر روز حدود ۱.۲۰۰ میلی گرم کپسول زردچوبه مصرف کنید.

یا

– هر روز یک قاشق چایخوری تنتور زردچوبه مصرف کنید.

 

نوشته‌های مرتبط