کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۹ بهترین فواید آلوئه ورا برای سلامتی که نمی دانستید

در طب سنتی از آلوئه ورا برای درمان یبوست، بیماری‌های پوستی، آلودگی کرمی، عفونت‌ها و به عنوان یک درمان طبیعی برای قولنج استفاده می‌شود. در طب چینی، اغلب از این گیاه برای درمان بیماری‌های قارچی استفاده می‌شود، و در دنیای غرب، مصرف گسترده‌ای در صنایع آرایشی و بهداشتی، داروئی و غذایی پیدا کرده است.

در واقع، تولید عصاره‌ی آلوئه‌ورا یکی از بزرگ‌ترین صنایع وابسته‌ به گیاهشناسی در جهان است.

۹ فایده آلوئه ورا برای سلامتی

مزایای آلوئه ورابرای سلامتی چه چیزهایی هستند؟

آلوئه‌ورا دو ماده تولید می‌کند که در ساخت دارو استفاده می‌شوند: ژلی که از سلول‌های موجود در مغز برگ‌ها به‌دست می‌آید، و شیرابه که از سلول‌هایی به‌دست می‌آید که درست زیر پوست برگ آن قرار دارند.

بسیاری از آدم‌ها از ژل آلوئه‌ورا برای درمان بیماری‌های پوستی مثل سوختگی‌ها، آفتاب‌سوختگی، سرمازدگی، پسوریازیس و زخم سرد(تبخال) استفاده می‌کنند، اما آلوئه‌ورا چندین مزیت دیگر نیز دارد. ژل آلوئه‌ورا برای معالجه‌ی آرتروز، بیماری‌های روده، تب، خارش، و التهاب استفاده می‌شود.

از این گیاه همچنین به عنوان درمان طبیعی آسم، زخم معده، دیابت و تسکین عوارض پرتودرمانی استفاده می‌شود. از شیرابه‌ی آلوئه‌ورا برای درمان طبیعی افسردگی، یبوست، آسم و دیابت استفاده می‌شود.

مطلب مرتبط: ۱۰ فایده آویشن برای سلامتی

ارزش غذایی آلوئه ورا

آلوئه‌ورا یکی از تقریبا ۴۲۰ گونه‌ی موجود دسته‌ی آلوئه(سگل/صبر)ها است؛ نام گیاهشناسی آلوئه‌ورا صبر زرد میلر است، و به خانواده‌ی سوسنیان تعلق دارد. آلوئه‌ورا گیاهی چندساله، خشکی‌زی، و پرطراوت است که سبزرنگ و دارای برگ‌های مثلثی گوشتالو با لبه‌های دندانه‌دار است. عقیده بر آن است که خاستگاه جغرافیایی آلوئه‌ورا کشور سودان است و بعدا به مناطق حوزه‌ی مدیترانه و بیشتر نواحی گرم دیگر جهان مثل افریقا، آسیا، هند، اروپا و امریکا معرفی شده است.

ژل آلوئه‌ورا ماده‌ی شفاف و ژله‌ای مانند موجود در قسمت داخلی برگ گیاه آلوئه است. شیرابه‌ی آلوئه‌ورا از بخشی که درست زیر پوست گیاه قرار دارد به‌دست می‌آید و زردرنگ است. بعضی از محصولات آلوئه از برگ‌های له شده‌ی این گیاه به‌دست می‌آیند، بنابراین به طور همزمان حاوی ژل و شیرابه هستند.

آلوئه‌ورا به لحاظ زیست‌شناختی فعال‌ترین نوع از گونه‌های آلوئه به شمار می‌آید؛ در کمال تعجب، بیش از ۷۵ جزء فعال بالقوه در این گیاه شناسایی شده‌اند، شامل ویتامین‌ها، مواد معدنی، ساکارید، آمینو اسیدها، آنتراکینون، آنزیم‌ها، لیگنین، ساپونین و اسیدهای سالیسیلیک. این گیاه ۲۰ تا از ۲۲ آمینو اسید لازم و ۸ تا از ۸ آمینو اسید ضروری برای انسان‌ها را فراهم می‌کند.

آلوئه‌ورا حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی بسیاری است که برای رشد و عملکرد درست تمام سیستم‌های بدن حیاتی هستند. در ادامه شرحی از اجزاء فعال موجود در آلوئه‌ورا به شما ارائه می‌شود:

– آلوئه‌ورا حاوی ویتامین‌های آنتی‌اکسیدان A، C و E – به علاوه‌ی ویتامین‌های B۱۲، فولیک اسید و کولین است.

– حاوی ۸ آنزیم شامل آلیاز، فسفاتاز قلیایی، آمیلاز، برادیکیناز، کربوکسی پیتیداز، کاتالاز، سلولاز، لیپاز، پروکسیداز است.

– ۱۲ آنتراکینون – یا ترکیباتی که با عنوان ملین‌ها شناخته می‌شوند – تولید می‌کند. در میان این‌ها آلوئین و امودین قرار دارند که به عنوان مسکن، ضد باکتری و ضد ویروس عمل می‌کنند.

– در آن چهار اسید چرب موجود است شامل کلسترول، کمپسترول، بتا سیتوسترول و لوپئول – که همه نتایج ضد التهابی دارند.

– هورمون‌هایی به نام اکسین و جیبرلین در آن موجود است؛ آنها به ترمیم زخم‌ها کمک می‌کنند و خواص ضد التهابی دارند.

– آلوئه‌ورا قندهایی مثل مونوساکاریدها(گلوکز و فراکتوز) و پلی‌ساکاریدها را فراهم می‌آورد.

آلوئه ورا

۹ مزیت اثبات شده‌ی آلوئه‌ورا

۱. زایعه‌ها و خارش‌های پوستی را تسکین می‌دهد

گزارش‌های متعددی وجود داشته است که در آنها به نقش استعمال موضعی آلوئه‌ورا در مشکلات پوستی و کنترل التیام زخم‌ها، شامل درمان پسوریازیس، دراماتیت، موکوزیت دهانی، زخم‌های حاصل از عمل جراحی و به عنوان درمانی برای صدمات ناشی از سوختگی اشاره شده است. در عین تعجب، نخستین مطالعه‌ی از این دست در سال ۱۹۳۵ انجام شد! گزارش شد که عصاره‌ی آلوئه‌ورا باعث تسکین سریع خارش و سوختگی ناشی از دراماتیت تابشی شدید و بازسازی پوست می‌شود.

یک مطالعه‌ی انجام شده در ۱۹۹۶ در گروه فیزیولوژی بالینی سوئد شامل ۶۰ بیمار مبتلا به پسوریازیس مزمن می‌شد. نرخ درمان در گروه آلوئه‌ورا ۸۳ درصد بود(! ) در مقایسه با ۷% گروه پلاسیبو(دارونما)، و در پیگیری ۱۲ ماهه هیچ عود کردنی گزارش نشد.

مطلب مرتبط: ۱۰ کاربرد شگفت‌انگیز روغن نارگیل

۲. سوختگی را درمان می‌کند

ژل آلوئه‌ورا در برابر آسیب حاصل از تشعشعات از پوست محافظت می‌کند. با تهدید جنگ هسته‌ای که همیشه امکان رخداد آن وجود دارد، دولت امریکا تحقیقی درمورد توانایی آلوئه‌ورا برای درمان سوختگی‌های ناشی از حرارت و تابش و با هدف معرفی کاربرد آن به ارتش انجام داد.

تا ۱۹۵۹، سازمان غذا و داروی ایالات متحده استفاده از پماد آلوئه‌ورا را به عنوان یک داروی بدون نسخه برای درمان سوختگی‌های پوست تایید کرد. وقتی از ژل آلوئه‌ورا در سوختگی‌ها استفاده می‌شود، از سرکوب سیستم ایمنی به وجود آمده در اثر تابش اشعه‌ی ماورا بنفش جلوگیری می‌کند در نتیجه ناحیه‌ی آسیب دیده با سرعت بیشتری درمان می‌شود.

۳. تبخال را درمان می‌کند

وقتی چند بار در روز ژل آلوئه ورا روی تبخال مالیده می‌شود، احساس ناراحتی را متوقف می‌کند و به تسریع روند درمان کمک می‌کند. همچنین اگر از طریق دهان مصرف شود مشکلی ایجاد نمی‌کند، بنابراین لازم نیست نگران خورده شدن این داروی طبیعی باشید. آلوئه ورا دارای خواص ضدویروسی و ضدالتهابی است که روند درمان را تسریع می‌بخشد و درد ناشی از تبخال – یا هر زحم دهانی دیگری- را کاهش می‌دهد.

آمینواسیدها و ویتامین B۱، ویتامین B۲، ویتامین B۶ و ویتامین C نیز فوق‌العاده مفید هستند. به عنوان مثال، یکی از مزایای ویتامین B۶ آن است که به عنوان یک مسکن طبیعی عمل می‌کند و پادتن‌هایی درست می‌کند که سیستم ایمنی‌مان از آن برای محافظت از ما استفاده می‌کند.

۴. موها و پوست سر را مرطوب می‌کند

آلوئه‌ورا درمان طبیعی فوق‌العاده‌ای برای پوست خشک یا خارش پوست سر است. این گیاه خواص تغذیه‌ای و هزاران ویتامین و ماده‌ی معدنی دارد که موهای شما را قوی و سالم نگه می‌دارند. به خاطر خواص ضدباکتری و ضدقارچی آلوئه ورا، این گیاه به رفع مشکل شوره سر نیز کمک می‌کند و آنزیم‌های موجود در ژل آن می‌توانند پوست سر را از شر سلول‌های مرده خلاص کنند و روند بازسازی بافت‌های پوست اطراف فولیکول‌های مو را بهبود ببخشند.

آلوئه همچنین به توقف خارش ناشی از شوره یا پوست سر خشک کمک می‌کند. بسیاری از شامپوها و نرم‌کننده‌ها پر از مواد شیمیایی هستند که به مو آسیب می‌زنند و حتی می‌توانند باعث التهاب و خارش پوست شوند؛ استفاده از آلوئه‌ورا راهی موثر برای عاری نگه داشتن پوست سرتان از باکتری‌ها و واکنش‌های پوستی ناراحت‌کننده است.

مطلب مرتبط: ۱۰ خاصیت رزماری برای سلامتی

۵. یبوست را درمان می‌کند

درباره‌ی استفاده از شیرابه‌ی آلوئه به عنوان یک ملین به خوبی تحقیق شده است؛ آنتراکینون‌های موجود در این شیرابه از آن ملینی کارآمد می‌سازد که محتوای آب روده را افزایش می‌دهد، باعث تحریک ترشح مخاط و افزایش حرکت دودی روده می‌شود؛ انقباضاتی که غذا را تجزیه و با کیموس(مایع ترشح شده توسط معده در اثنی عشر) مخلوط می‌کند.

۶. به گوارش کمک می‌کند

به خاطر خاصیت ضدالتهابی و ملین بودنش، یکی دیگر از مزایای آلوئه ورا توانایی آن در کمک به فرآیند گوارش است. آب آلوئه ورا به گوارش کمک می‌کند، موازنه‌ی اسیدی/قلیایی و Ph را به حالت عادی در می‌آورد، تشکیل مخمر را کاهش می‌دهد، باکتری گوارشی را تحریک می‌کند و فرآیند پردازش روده‌ای را تنظیم می‌کند.

در مطالعه‌ای بر روی ۳۳ بیمار مبتلا به سندروم روده‌ی تحریک‌پذیر که در مجلهی تحقیقات علوم پزشکی به چاپ رسیده است دریافتند که دو بار در روز مصرف ۳۰ میلی‌لیتر آب آلوئه‌ورا میزان ناراحتی آنها را کاهش می‌دهد. نفخ شکم آن بیماران نیز کاهش یافت، اما سفتی، اضطرار به دفع و دفعات دفع مدفوع به همان شکل سابق باقی ماند. هرچند این مطالعه نشان می‌دهد که آلوئه‌ورا می‌تواند برای افراد مبتلا به سندروم روده‌ی تحریک‌پذیر مفید باشد، رسیدن به این نتیجه که می‌توان از آن به عنوان یک درمان کارساز استفاده کرد نیازمند داده‌ها و اطلاعات بیشتری است.

مطالعه‌ی دیگری در مجلهی داروهای گیاهی ابن سینا به آزمایش آلوئه‌ورا بر روی گروهی از موش‌های مبتلا به مشکلات معده و روده پرداخته است. سطح اسید معده در موش‌هایی که با آلوئه‌ورا درمان شده بودند کاهش پیدا کرده بود. این مطالعه همچنین ارتباط بین مغز و روده را اندازه‌گیری کرد و داده‌هایی را درمورد محتوای آب یافت شده در مغز موش‌های تحت درمان آلوئه‌ورا گزارش داد. محتوای آب در موش‌های تحت درمان کاهش پیدا کرده بود، که نشان می‌دهد مغز بر روده و مشکلات معده و روده تاثیر می‌گذارد.

از آلوئه‌ورا برای تسکین و درمان زخم معده استفاده شده است چون حاوی عوامل ضد باکتری و خواص درمانی طبیعی است که جدار معده را به وضعیت سالم سابق خود باز می‌گرداند.

۷. سیستم ایمنی را تقویت می‌کند

آنزیم‌های موجود در آلوئه‌ورا پروتئین‌هایی که می‌خوریم را به آمینو اسیدها تجزیه و آنزیم‌ها را برای تمام سلول‌های بدن به سوخت تبدیل می‌کنند که سلول‌ها را قادر می‌سازد عملکرد خوبی داشته باشند. بردیکیناز موجود در آلوئه‌ورا سیستم ایمنی را تحریک می‌کند و عفونت‌ها را از بین می‌برد. روی نیز عنصر مهمی در آلوئه‌ورا است – که آن را به منبع بی‌نظیری برای مبارزه با کمبود روی تبدیل می‌کند – چون حفظ عملکرد سیستم ایمنی امری حیاتی است.

این عنصر به رفع بیماری‌ها، از بین بردن باکتری‌ها و حفاظت از عملکرد غشای سلولی ما کمک می‌کند. همچنین روی یک عنصر ساختاری برای گروهی از گیرنده‌های هورمونی و پروتئین‌ها است که به سلامتی، داشتن خلق و خوی متعادل و عملکرد سیستم ایمنی کمک می‌کنند.

در گزارشی در سال ۲۰۱۴ به تحقیق بر روی استفاده از آلوئه‌ورا در دندانپزشکی پرداخته شده است؛ این به خاطر آن است که ثابت شده است آلوئه‌ورا یک گیاه ضدعفونی، ضدالتهابی، ضدویروسی و ضدقارچ است، و در بهبود سیستم ایمنی، بدون ایجاد حساسیت یا عوارض جانبی بسیار خوب عمل می‌کند. استفاده از این گیاه محبوبیت پیدا کرده است چون کاملا طبیعی است – و به آن گیاه جادویی می‌گویند.

۸. آنتی‌اکسیدان‌های بدن را تامین می‌کند و التهاب را کاهش می‌دهد

می‌دانیم که التهاب ریشه‌ی بیشتر بیماری‌ها است. آلوئه‌ورا تعداد حیرت‌انگیزی ویتامین و مواد معدنی فراهم می‌آورد که به کاهش التهاب و مبارزه با آسیب‌ رادیکال‌های آزاد کمک می‌کنند.

به عنوان مثال، ویتامین A نقشی حیاتی در حفظ سلامت بینایی، عملکرد سیستم عصبی و پوستی سالم ایفا می‌کند چون آنتی‌اکسیدانی است که التهاب را کاهش می‌دهد. ویتامین‌ C عنصر مهم دیگری است که در آلوئه‌ورا یافت می‌شود؛ این عنصر از بدن در برابر بیماری‌های قلبی عروقی، مشکلات دوران بارداری، بیماری‌های چشمی و حتی چروک پوست محافظت می‌کند. از مزایای ویتامین E آن است که این عنصر آنتی‌اکسیدانی قدرتمند است که آسیب رادیکال‌های آزاد را کاهش می‌دهد، با التهاب مبارزه می‌کند و به کند کردن طبیعی پیری سلول‌ها کمک می‌کند.

این آنتی‌اکسیدان‌ها همچنین وقتی که در معرض دود سیگار یا تابش اشعه‌های ماورای بنفش قرار داشته باشید مفید هستند – آنها از پوست در برابر سرطان پوست محافظت می‌کنند و با التهاب پوستی حاصل از قرار گرفتن در معرض آفتاب مقابله می‌کنند. آلوئه‌ورا می‌تواند به صورت طبیعی جوش و اگزما را درمان کند چون به فرآیند درمان پوست کمک می‌کند. بردیکیناز، که در آلوئه‌ورا نیز موجود است، هنگام استفاده‌ از آن بر روی پوست به کاهش التهاب بیش از حد کمک می‌کند.

مطلب مرتبط: ۱۰ فایده آویشن برای سلامتی

۹. دیابت را درمان می‌کند

وجود برخی شواهد در انسان‌ها و حیوانات نشان می‌دهد که آلوئه‌ورا می‌تواند قند خون مزمن و چربی‌های مزاحم را که در افراد دیابتی رایج است و عوامل خطر عمده‌ای برای عوارض قلبی عروقی به حساب می‌روند کاهش دهد. این امر درمان طبیعی دیابت را نیز به فهرست مزایای آلوئه‌ورا اضافه می‌کند.

در دو آزمایش بالینی مرتبط با هم به ۷۲ زن دیابتی، بدون دارو درمانی، به مدت شش هفته یک قاشق غذاخوری ژل آلوئه‌ورا یا یک دارونما داده شد. سطح قند خون و تریگلیسرید با آلوئه‌ورا درمانی به طرز قابل ملاحظه‌ای کاهش یافت. در آزمایش دوم، به بررسی تاثیر ژل آلوئه‌ورا یا دارونما در ترکیب با گلی‌بن کلامید، داروی عموما تجویز شده برای درمان دیابت، پرداخته شد؛ این آزمایش نیز، به کاهش چشمگیر غلظت قند خون و تریگلیسیرید ‌در گروه آلوئه‌ورا منجر شد.

دوزهای توصیه‌ شده‌ی مصرف آلوئه ورا

این‌‌ها دوزهای توصیه‌ی شده‌ی آلوئه ورا بر مبنای پژوهش‌ها و نشریات علمی هستند. قبل از استفاده‌ی محصولات آلوئه ورا برچسب روی آن محصولات را بخوانید و اگر با عارضه‌ی جانبی روبه‌رو شدید به پزشک‌تان اطلاع دهید:

– برای درمان یبوست هر روز ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی‌گرم آلوئه ورا مصرف کنید.

– برای ترمیم زخم‌ها، پزوریازیس و دیگر عفونت‌های پوستی، سه بار در روز از کرم عصاره‌ی آلوئه ورا‌‌ی ۰.۵ درصد استفاده کنید.

– برای پلاک دندانی و بیماری لثه، به مدت ۲۴ هفته از خمیردندانی استفاده کنید که حاوی آلوئه‌ورا است.

– برای کلسترول بالا، یک کپسول۳۰۰ میلی گرمی آلوئه‌ورا را به مدت دوماه و دو بار در روز مصرف کنید.

– برای بیماری التهاب روده، به مدت ۴ هفته دو بار در روز ۱۰۰ میلی‌لیتر آلوئه‌ورا مصرف کنید.

– برای درمان سوختگی پوست، از یک ژل آلوئه‌ورای ۹۷.۵ درصدی استفاده کنید.

– برای پوست سر خشک یا شوره، یک قاشق چایخوری ژل آلوئه‌ورا را به شامپوی دست‌ساز عسل-مرکبات اضافه کنید.

– برای حفاظت از پوست‌تان در برابر عفونت و باکتری، یک قاشق چایخوری ژل آلوئه‌ورا را به لوسیون بدن دست‌ساز کَره‌ای اضافه کنید.

مطلب مرتبط: ۱۰ خاصیت رزماری برای سلامتی

عوارض جانبی و فعل و انفعالات احتمالی

نباید دوز زیادی از شیرابه‌ی آلوئه را مصرف کرد چون می‌تواند عوارض جانبی مثل معده‌درد و گرفتگی عضلانی داشته باشد. استفاده‌ی دراز مدت از مقادیر زیاد شیرابه‌ی آلوئه ممکن است باعث اسهال، مشکلات کلیوی، وجود خون در ادرار، کمبود پتاسیم، ضعف عضلانی، کاهش وزن و مشکلات قلبی شود.

اگر باردار یا در دوران شیردهی هستید از آلوئه‌ورا، چه ژل چه شیرابه، استفاده نکنید. گزارشاتی وجود دارد مبنی بر این که آلوئه باعث سقط جنین و نقایص نوزادان در هنگام تولد شده است. کودکان کمتر از ۱۲ سال ممکن است دردهای شکمی، گرفتگی عضلانی و اسهال را تجربه کنند، بنابراین من مصرف آلوئه‌ورا را برای کودکان نیز توصیه نمی‌کنم.

دیگر موارد دقت در مصرف آلوئه ورا:

– بعضی از تحقیقات نشان می‌دهند که آلوئه ممکن است قند خون را کاهش دهد، بنابراین اگر آلوئه را از طریق دهانی مصرف می‌کنید و مبتلا به دیابت هستید، سطح قند خون‌تان را به دقت زیر نظر بگیرید.

– اگر به ناراحتی‌های روده مثل بیماری کرون، کولیت اولسروز یا انسداد مبتلا هستید، از شیرابه‌ی آلوئه‌ورا استفاده نکنید چون این ماده یکی از تحریک کننده‌های روده به حساب می‌رود.

– اگر بواسیر دارید شیرابه‌ی آلوئه‌ورا مصرف نکنید چون ممکن است اوضاع را بدتر کند.

– دوز بالای شیرابه‌ی آلوئه‌ورا با نارسایی کلیه و بیماری‌های جدی ارتباط دارد، بنابراین اگر مشکلات کلیوی دارید از شیرابه‌ی آلوئه‌ورا استفاده نکنید.

– آلوئه‌‌ورا ممکن است بر سطح قند خون تاثیر بگذارد و می‌تواند در هنگام عمل جراحی یا بعد از آن در کنترل قند خون اختلال ایجاد کند. حداقل دو هفته قبل از یک عمل جراحی از پیش تعیین شده خوردن آلوئه‌ورا را متوقف کنید.

– اگر داروی دیگوکسین (لانوکسین) مصرف می‌کنید، از شیرابه‌ی آلوئه ورا استفاده نکنید چون به عنوان یک محرک ملین عمل می‌کند و سطح پتاسیم بدن را کاهش می‌دهد؛ وقتی که این دارو را مصرف می‌کنید سطح پایین پتاسیم می‌تواند ریسک بروز عوارض جانبی را افزایش دهد.

اگر داروهای زیر را مصرف می‌کنید قبل از مصرف آلوئه ورا با پزشک خود مشورت کنید:

– داروهای دیابت

– سووفلوران

– ملین‌های محرک

– وارفارین(کومادین)

– داروهای مدر

برای اطلاع از خواص و فواید تغذیه ای و درمانی انواع میوه ها، سبزیجات ، خوراکی ها و … اینجا کلیک کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: draxe

۹ فایده آلوئه ورا برای سلامتی


 

برچسب ها

بازده

  1. کامروا ابراهیمی گفت:

    درود. گیاه آلوئه ورا دو گونه ی مصرفی رایج دارد. 1) ژل آلوئه ورا 2)شیرابه ی آلوئه ورا. طبق متن، از هر دوی این ها با کارکردهای مختلف برای درمان انواع بیماری ها
    و تولید محصولات آرایشی و درمانی استفاده می شود. خوردن آلوئه ورا طبق دستور پزشک و به اندازه ی تجویز شده بلامانع است و مشکلی ایجاد نمی کند. در هر صورت بهتر است پیش از مصرف آن با یک پزشک یا متخصص مشورت شود. پاینده باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی