کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۳۰ بهترین درمان سرماخوردگی کودکان و نوزادان به طور طبیعی و در خانه

در این مقاله از درمان های خانگی امتحان شده برای درمان سرماخوردگی کودکان و نوزادان که واقعا موثر هستند برای شما میگوییم تا بدانید در هر فصلی چه زمستان  و تابستان که با سرماخوردگی کودکان مواجه می شوید چگونه از روش های طبیعی و خانگی استفاده کنید. با ما همراه باشید.

درمان سرماخوردگی کودکان و نوزادان

سرماخوردگی همیشگی کودکان و نوزادان

مدتی قبل، مشغول صحبت با یک دوست بودم که شروع کردیم به رد و بدل کردن درمان‌های خانگی برای سرماخوردگی و سرفه در نوزادان و بچه‌ها و همان موقع بود که ایده‌ی نوشتن این پست به ذهن‌ام رسید. دوست عزیزم که کودک سه ساله‌اش اخیر به مدرسه‌ی بازی پیوسته، تقریبا هر هفته از سرماخوردگی و سرفه شکایت دارد. او از این موضوع ناراحت است که هر بار دخترش را نزد پزشک می‌برد، او برای احتقان قفسه‌ی سینه، سرماخوردگی و سرفه آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند.

من هنوز هم یادم است که دخترم زمانی که شش ماهه بود تا ۱ سالگی تقریبا هر ماه از سرماخوردگی و سرفه رنج می‌برد. من خوش شانس بودم و پزشکی پیدا کردم که اعتقاد داشت کودک باید بتواند ایمنی بدن خود را توسعه و بهبود دهد و به همین دلیل زیاد دارو تجویز نمی‌کرد. اما من برای درمان علائم سرفه، سرماخوردگی و احتقان قفسه‌ی سینه داروهای خانگی زیادی را برای او استفاده می‌کردم. بزنم به تخته، وقتی او ۵ ساله شد همه چیز به طرز قابل‌توجهی بهبود یافته‌‌است.

من به شدت به داروهای خانگی اعتقاد دارم و از این روش‌های درمانی خانگی برای رفع سرماخوردگی و سرفه در دخترم استفاده کرده‌ام. بنابراین، این پست در مورد داروهای ساده خانگی برای سرفه و سرماخوردگی در نوزادان، کودکان نوپا و بچه‌ها است که به صروت دسته‌بندی شده در اختیارتان می‌گذارم. این داروها برای بزرگسالان نیز قابل استفاده هستند.

مطلب مرتبط: درمان سرماخوردگی: ۳۷ بهترین درمان خانگی سرماخوردگی

به هر روی تمام راه­ حل­ها ممکن است برای نوزادان و کودکان خردسال مناسب نباشند، بنابراین در این نوشتار یک فهرست طبقه‌بندی شده بر اساس سن داریم. امیدوارم که این مطلب به همه‌ی والدین کمک کند!

درمان سرماخوردگی کودکان و نوزادان زیر ۶ ماه

این سن می‌تواند واقعا حساس و ریسکی باشد، زیرا سرماخوردگی برای نوزادان بسیار آزاردهنده است و شما در هنگام انجام هرگونه درمانی، باید ملایمت زیادی به خرج بدهید. در این سن، تمام کاری که باید انجام دهید این است که علائم بیماری را تسکین بدهید، تا بدن نوزاد بتواند کم‌کم بهبود بیابد.

۱. شیر مادر

بهترین درمان برای سرماخوردگی و سرفه یا هر بیماری دیگر برای نوزادانی که کمتر از ۶ ماه سن دارند، شیر مادر است. شیر مادر آنتی‌بادی‌ها را از بدن مادر به بدن کودک انتقال می‌دهد و به این ترتیب به او کمک می‌کند تا با عفونت مبارزه کند و در عین حال سیستم ایمنی بدن او قوی می‌شود. بنابراین، شیر مادر بهترین داروی خانگی برای درمان سرماخوردگی و سرفه و تب در نوزادان است. قطعا متوجه خواهید شد که کودک در زمانی که سرماخوردگی دارد و سرفه می‌کند، میل چندانی به خوردن شیر ندارد، بنابراین توصیه می‌شود که تعداد دفعات شیردهی را افزایش دهید.

۲. قطره‌ی سالین بینی و آسپیراتور برای کمک به از بین بردن گرفتگی بینی

بینی دچار گرفتگی واقعا می‌تواند فرزند کوچک‌تان را آزار بدهد، زیرا او قادر به نفس کشیدن از طریق دهان نیست و فین هم نمی‌تواند بکند. حتی تغذیه با با شیر مادر یا شیشه هم برای او دشوار است، و همین باعث می‌شود که او بدعنق‌تر شود. قطره‌ی سالین بینی فقط آب شور استریل است که بدون نسخه به فروش می‌رسد. می‌توانید این قطره را در سوراخ بینی نوزادتان بریزید تا مخاط شل شود و بعد به وسیله‌ی فین‌گیر یا آسپیراتور آن را تخلیه کنید. این یکی از ساده‌ترین درمان‌های سرماخوردگی و سرفه برای نوزادان است. در واقع، تا زمانی که کودک‌تان ۴ – ۵ ساله شود و بتواند خودش فین کند، می‌توانید این درمان را ادامه دهید.

۳. دستگاه بخور یا رطوبت‌ساز

این مورد یکی از موثرترین درمان‌های مورد استفاده در خانه برای درمان سرماخوردگی کودکان است که کمک می‌کند تا مخاط را از بین ببرید و با تسکین احتقان، تنفس او را آسان‌تر کنید. من بیش‌تر از دستگاه رطوبت‌ساز استفاده می‌کنم زیرا دخترم دوست ندارد بخار استنشاق کند.

اگر می‌خواهید به کودک‌تان بخار بدهید، بهترین راه این است که حمام را گرم کنید و در آن را ببندید تا حمام پر از بخار داغ شود. حالا ۱۰ تا ۱۵ دقیقه با کودک در حمام بنشینید. شما همچنین می‌توانید یک دستگاه رطوبت‌ساز را در اتاق بگذارید که بخار سرد از آن خارج می‌شود و ایمن است و بچه‌ها معمولا در اطراف آن راحت هستند.

مطلب مرتبط: ۱۵ درمان خانگی سرماخوردگی و سرفه

۴. ماساژ روغن خردل

این مورد یک درمان خانگی قدیمی برای درمان سرماخوردگی کودکان است که همه‌ی مادران قدیمی از آن استفاده کرده‌اند و حتی حالا هم این روش مورد استفاده‌ی بسیاری از مادران است. این روش نه تنها برای نوزادان خطری ندارد، بلکه برای کودکان بزرگ‌تر و حتی بزرگسالان نیز بسیار موثر است.

چگونه روغن ماساژ سیر و خردل را برای تسکین سرماخوردگی، سرفه و احتقان سینه در نوزادان آماده کنیم

– حدود ۱۰۰ میلی‌لیتر روغن خردل گرفته‌شده به روش پرس سرد را حرارت بدهید.
– ۸ تا۱۰ حبه سیر خردشده را به روغن کنید.
– این ترکیب را حرارت بدهید تا زمانی که سیر سیاه شود.
– حالا این روغن را صاف کنید و اجازه بدهید کمی سرد شود.
– زمانی که این روغن هنوز کمی گرم است کودک را با آن ماساژ بدهید.
– روغن را به طور سخاوتمندانه‌ای روی قفسه‌ی سینه، پشت، کف دست و کف پا استعمال کنید.
– پس از ماساژ کودک را با آب گرم حمام کنید.
– این روش بسیار موثر است و فورا شاهد بهبودی کودک‌تان خواهید بود.

۵. لباس مناسب برای جلوگیری از ابتلا به سرماخوردگی

مهم است که قفسه‌ی سینه کودک و پشت او را با لباس‌های مناسب پوشش بدهید. پا و سر کودک و همچنین گوش‌های او را زمانی که بیرون می‌روید، پوشش بدهید. گاهی اوقات، والدین برای گرم نگه داشتن کودک بیش از اندازه لباس تن او می‌کنند. این کار هم درست نیست. اگر می‌بینید که نوزاد به دلیل پوشیدن چندین لایه لباس عرق می‌کند، پس از پاک کردن عرق او، لباس‌های‌اش را عوض کنید چرا که همین تعریق هم می‌تواند سبب سرماخوردگی او شود.

۶. استراحت، استراحت، استراحت

هنگامی که کودک از سرماخوردگی، سرفه و اختقان یا هر بیماری دیگری رنج می‌برد، اجازه دهید تا حد امکان بخوابد و استراحت کند. خواب کمک می‌کند تا بدن کوچولوی آن‌ها بتواند بهتر با عفونت مبارزه کند و بهبود بیابد. این یکی برای همه‌ی سنین کاربرد دارد.

مطلب مرتبط : درمان سرفه: ۱۵ موثرترین درمان خانگی سرفه که باید امتحان کنید

درمان سرماخوردگی کودکان بالای ۶ ماه

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، می‌توانید داروها و درمان‌های خانگی بیش‌تری را برای تسکین سرفه و درمان سرماخوردگی کودکان بالای شش ماه امتحان کنید.

۷. بخار

بخار یکی از بهترین داروهای خانگی برای سرفه و سرماخوردگی است و به از بین رفتن احتقان بینی در کودکان سنین مختلف کمک می‌کند. برای نوزادان بهتر است حمام را حسابی گرم کنید تا پر از بخار و رطوبت شود. تمام در‌ها و پنجره‌ها را ببندید و به مدت ۱۰-۱۵ دقیقه با بچه داخل حمام بنشینید. در این زمان چیزی با خودتان ببرید تا بچه سرگرم آن شود. برای بچه‌های بزرگ‌تر، می‌توانید از دستگاه بخور یا یک ظرف پر از آب گرم استفاده کنید، سر کودک را با یک حوله بپوشانید و از کودک بخواهید که بخار را تنفس کند. در طول این مدت حسابی حواس‌تان را جمع کنید زیرا بخار می‌تواند خطرناک باشد!

۸. زنیان رومی / اجوان

دانه‌های زنیان رومی یا اجوان طبیعتی گرم دارند و در بسیاری از درمان‌های خانگی برای کاهش سرماخوردگی و سرفه و درمان سرماخوردگی کودکان استفاده می‌شوند.

روش استفاده از زنیان رومی جهت درمان سرماخوردگی کودکان و سرفه در کودکان

– یک قاشق چایخوری دانه‌ی زنیان رومی را به مدت یک دقیقه در یک تابه تفت بدهید تا بوی آن بلند شود.
– کودکان بزرگ‌تر می‌توانند این دود را به طور مستقیم تنفس کنند، اما برای نوزادان شما می‌توانید آن را در یک تکه پارچه حبس کنید و بعد پارچه را در نزدیکی بالش کودک قرار بدهید. این کار به بهبود تنفس کمک خواهد کرد.

۹. یک درمان خانگی دیگر با استفاده از زنیان رومی

شما همچنین می‌توانید دانه‌های زنیان رومی در روغن خردل حرارت بدهید، کمی صبر کنید تا خنک شود و سپس آن را صاف کنید. این روغن ماساژ همچنین به از بین بردن علائم سرفه و سرماخوردگی کمک می‌کند.

۱۰. ریحان مقدس

برای درمان سرماخوردگی کودکان می‌توانید از ریحان مقدس نیز استفاده کنید. برای انجام این درمان می‌توانید ۴ تا ۵ برگ ریحان را در نیم لیتر آب بیندازید و بعد ترکیب را به مدت ۳ تا ۴ دقیقه بجوشانید. اجازه بدهید آب خنک شود. به جای آبی که برای تهیه‌ی غذای نوزاد استفاده می‌کنید، این آب را به کار ببرید. نوزاد همچنین می‌تواند به جای آب معمولی این آب ریحان مقدس را بنوشد. این آب نه تنها علائم سرماخوردگی را تسکین می‌دهد بلکه سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت می‌کند.

۱۱. افزایش مصرف مایعات

شما می‌توانید چند قاشق آب گرم را در فواصل منظم به کودکان بالاتر از ۶ ماه بدهید. افزایش تعداد دفعات شیردهی نیز به شما اطمینان می‌دهد که نوزاد هیدراته شده و به سرعت بهبود می‌یابد.

مطلب مرتبط: ۳۷ درمان خانگی برای آلرژی که واقعا معجزه می‌کنند

۱۲. سوپ داغ برای گرم شدن و تسکین

شما همچنین می‌توانید سوپ گوجه‌فرنگی یا سبزیجات گرم را همراه با اندکی پودر فلفل به کودک بدهید. اگر کودک‌تان خوردن مرغ را شروع کرده‌است، می‌توانید سوپ مرغ ساده نیز برای او تهیه کنید. سوپ‌ها بدن کودک را گرم می‌کنند و مایعات را به بدن او می‌رسانند، چیزی که هنگام بهبودی او ضرورت دارد. با وجود سوپ، شیر مادر یا شیر خشک همچنان ضروری است.

درمان سرماخوردگی کودکان نوپا (۱-۳ ساله)

۱۳. آب لیمو و عسل

این یکی درمان مورد علاقه‌ی من برای دخترم است.

آب یک چهارم لیمو را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید و ۱ قاشق چایخوری عسل نیز به آن بیفزایید. خوب هم بزنید و ترکیب حاصل را در فواصل منظم به کودک بدهید.

۱۴. شیر زردچوبه

شیر زردچوبه یکی دیگر از درمان‌های قدیمی برای مبارزه با سرماخوردگی، احتقان و سرفه است که تاثیر بسیار زیادی دارد. زردچوبه خواص ضدعفونی‌کننده دارد و در برابر عفونت‌های ویروسی مانند سرفه و سرماخوردگی تاثیرگذار است. یک چهارم قاشق چایخوری زردچوبه  را به یک فنجان شیر گرم اضافه کنید و ترکیب حاصل را در هنگام خواب یا زمان صرف صبحانه به فرزندتان بدهید.

۱۵. چای ریحان مقدس و زنجبیل

۸ تا ۱۰ برگ ریحان مقدس و حدود ۱۳ میلی‌متر زنجبیل رنده‌شده را در ۳۰۰ میلی‌لیتر آب بجوشانید. اجازه بدهید ترکیب بجوشد تا زمانی که حجم آب به نصف کاهش بیابد. کمی صبر کنید تا خنک شود و با استفاده از قاشق آن را به کودک نوپا بدهید. اگر کودک نوپای شما قادر به خوردن آن نیست، می‌توانید کمی عسل یا قند خرما به آن اضافه کنید.

۱۶. شربت سرفه‌ی پیاز و عسل

یک پیاز متوسط ​​خرد شده را به نیم فنجان عسل اضافه کنید، روی آن را بپوشانید و اجازه بدهید یک شب تا صبح بماند. شما می‌توانید این شربت طبیعی سرفه را ۲ تا ۳ بار در روز به کودک‌تان بدهید.

۱۷. قند خرما

قند خرما به عنوان یک درمان خانگی برای تسکین خارش گلو و سرماخودگی در غرب بنگال بسیار محبوب است.

نحوه‌ی استفاده از قند خرما برای بهبود علائم سرماخوردگی

۱. شما می‌توانید آن را در ترکیب با چای ریحان مقدس و زنجبیل نیز استفاده کنید. فقط یک قطعه از آن را به آب جوش اضافه کنید.

۲. مقادیر یکسان از بادام، فلفل سیاه و قند خرما را آماده کنید و آن‌ها را به یک پودر صاف و یکدست تبدیل کنید. شما می‌توانید یک قاشق چایخوری از این پودر را در زمستان به کودکان نوپا و بچه‌ها بدهید. همچنین می‌توانید این پودر را با شیر مخلوط کنید.

۱۸. روغن اکالیپتوس

روغن اکالیپتوس یکی از عناصر رایج در بسیاری از داروهای سرماخوردگی و ضد درد است و برای از بین بردن گرفتگی بینی تاثیر بسیار زیادی دارد.

نحوه‌ی استفاده از روغن اکالیپتوس برای تسکین علائم سرماخوردگی

– برای نوزادان و کودکان نوپا، می‌توانید چند قطره از این روغن را در یک پارچه بریزید و آن در نزدیکی رخت‌خواب کودک بگذارید تا بوی آن را استنشاق کند.
– برای کودکان، می‌توانید کمی از روغن را روی پیشانی استعمال کنید یا چند قطره از آن را داخل آب داغ بریزید تا بخارش را استنشاق کند.

۱۹. حالت بدن کودک در هنگام خواب

بلند گذاشتن سر کودک در حالی که خواب است، می‌تواند تنفس او را آسان‌تر کند. شما می‌توانید بالش اضافی زیر سر کودک‌تان قرار بدهید. به پهلو گذاشتن کودک نیز باعث می‌شود که بتواند راحت‌تر تنفس کند.

درمان سرماخوردگی کودکان نوپا و بچه‌های بالای ۴ سال

۲۰. زنجبیل و سیر

زنجبیل و سیر را در آشپزی روزمره برای کل خانواده استفاده کنید. این دو نه تنها برای از بین بردن سرماخوردگی خوب هستند، بلکه برای بهبود سیستم ایمنی بدن نیز فواید زیادی دارند.

۲۱. غرغره با آب نمک

بچه‌های بزرگ‌تر می‌توانند با استفاده از ترکیب آب و نمک غرغره کنند. این روش، اثبات‌شده است و یکی از بهترین توصیه‌های خانگی برای تسکین گلودرد محسوب می‌شود.

۲۲. غرغره با ترکیب آب و نمک و زردچوبه

اگر عفونت در گلو وجود داشته باشد یا کودک به طور مداوم سرفه می‌کند، کمی نمک و کمی زردچوبه را به آب گرم اضافه کنید. با استفاده از ترکیب حاصل غرغره کنید. این کار گلودرد شدید را تسکین می‌دهد.

۲۳. زردچوبه، روغن حیوانی و شکر زرد برای از بین بردن سرفه‌ی خشک

این مورد یک راه حل خانگی امتحان‌شده برای درمان سرماخوردگی و احتقان است که همیشه برای دخترم استفاده می‌کنم.

– ۲ قاشق غذاخوری شکر زرد ارگانیک، ۱ قاشق غذاخوری پودر زردچوبه و ۱/۲ قاشق غذاخوری روغن حیوانی را با هم مخلوط کنید.
– از این ترکیب توپ‌های کوچک درست کنید و ۲-۳ بار در طول روز آن را برای تسکین سرفه‌ی خشک به کودک‌تان بدهید.

۲۴. جوز هندی و روغن حیوانی

مقدار کمی جوز هندی را آسیاب کنید و چند قطره روغن حیوانی به آن اضافه کنید. برای تسکین سرماخوردگی، ترکیب حاصل را روی پیشانی کودک بمالید.

درمان سرماخوردگی کودکان بالای ۸ سال

۲۵. زنجبیل تازه

زنجبیل تازه را به قطعات کوچک برش بزنید. به کودک بگویید یک تکه از این زنجبیل را در دهان‌اش نگه دارد. این کار می‌تواند سرفه‌ی مزمن و سرماخوردگی را از بین ببرد. زنجبیل همچنین به طور طبیعی درد را تسکین و تب را کاهش می‌دهد.

۲۶. زردچوبه خام

مانند زنجبیل، زردچوبه‌ی خام را نیز می‌توانید به قطعات کوچک برش بزنید. یک تکه از این زردچوبه را به کودک‌تان بدهید تا آن را در دهان‌اش نگه دارد. به این ترتیب سرفه و سایر علائم سرماخوردگی در او تسکین می‌یابد.

۲۷. کادا / چای پرادویه برای درمان سرماخوردگی کودکان

۳۰۰ میلی‌لیتر آب را حرارت بدهید. حدود یک و نیم سانت زنجبیل، ۵-۶ دانه‌ی خردشده‌ی فلفل سیاه، ۲ میخک، ۳-۴ برگ ریحان مقدس و ۱ قطعه‌ی کوچک نبات یا قند را به آن اضافه کنید. اجازه بدهید ترکیب بجوشد تا حجم آن به نصف برسد. ترکیب را صاف کنید تا کادا آماده شود و در حالی که هنوز گرم است، آن را به فرزندتان بدهید.

۲۸. شربت سرفه‌ی خانگی

۲ قاشق چایخوری آب زنجبیل + ۲ قاشق غذاخوری عسل + ۱ قاشق چایخوری زردچوبه + ۱ پنس نمک + آب ۱ لیمو + ۱ قاشق چایخوری گلیسیرین

– همه‌ی آن‌ها را با هم مخلوط کنید و بعد هر ۲ ساعت یک بار ۱ قاشق چایخوری از این شربت را به کودک‌تان بدهید.

۲۹. شربت سرفه‌ی زنجبیل و زردچوبه

۱/۴ قاشق چایخوری زردچوبه‌ی رنده‌شده یا پودر زردچوبه‌ی ارگانیک، ۱/۲ قاشق چایخوری زنجبیل تازه‌ی رنده‌شده، و ۱/۴ قاشق چایخوری پودر فلفل سیاه را به ۱ فنجان آب اضافه کنید و ترکیب را به مدت ۸ تا ۱۰ دقیقه بجوشانید. کمی صبر کنید تا خنک شود و یک قاشق چایخوری عسل را به این شربت اضافه کنید و در نهایت آن را به کودک‌تان بدهید تا بنوشد.

۳۰. بخور زردچوبه برای درمان سرماخوردگی کودکان

یک تکه زردچوبه به آبی که برای بخور دادن کودک استفاده می‌کنید، بیفزایید تا سوراخ‌های گرفته بینی کودک را باز کند.

 


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: shishuworld

۳۰ بهترین درمان سرماخوردگی کودکان و نوزادان به طور طبیعی و در خانه


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جامانا

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی